CnyeCand wil den Mijd ooaxbzetten HALIFAX VERWERPT HET BEROEP Bommen als antwoord Pantsertrein cadeau De aansluiting der Baltische staten Britsche uolitiek in Roemenië Heropbouw van Frankrijk DINSDAG 23 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 RADIO-REDE VAN HALIFAX. In zijn radio-rede van gisteravond heeft Lord Halifax het beroep van den Führer op het gezond verstand als een dreiging gekenschetst. Engeland ziet, zoo ging hij voort, zooals ook reeds Roosevelt en Smuts hebben gezegd, Europa als een „vrije vereeniging van onafhankelijke sta ten". In alle deelen van Groot-Brittannië heerscht een onwrikbare en vastberaden geest. Engeland, zoo sprak Halifax, zal den strijd voortzetten „ook wanneer het ons alles zou kosten". Engeland heeft den oor log nooit gewild. Het wenscht ook niet, dat de oorlog langer dan noodzakelijk wordt voortgezet. Engeland wenscht zijn eigen leven te kunnen leven. „Wij willen een godsdienst en een ver eering van God, zooals het ons belieft. Alle volken van het Britsche gemeenebest zullen nooit de nieuwe wereld van Hitier aanvaarden". Na zalvende woorden over „de onmete lijke menschelijke tragedie", welke een Duitsche overwinning zou beteekenen, be weerde Halifax, dat de volkeren er om bidden, dat de Duitsche aanvallen op de verdedigingswerken van Engeland als ves ting ineenstorten. „Zij verlangen naar den dag", aldus Ha lifax, „dat wij een uitval uit onze vesting doen en Hitier slag na slag teruggeven. Wij zullen hen stellig niet teleurstellen. En dan zal de dag der eindafrekening ko men". Vervolgens kwam Halifax over de Ver- eenigde Staten te spreken van welke hij- beweerde, dat zij even vurig voor de En gelsche overwinning bidden. Hij twijfel de er niet aan, dat „de rede van den ko ning, waarin hij met Kerstmis zei, dat wij onze hand in de hand van God willen leggen, in hun zielen is gedrongen, even als in de onze". Ten slotte noemde Halifax den Engel- schen oorlog, een „kruistocht voor de Christenheid". OOK CANADA WIJST VREDES AANBOD AF. De Canadeesche minister-president Mackenzie King heeft, naar uit Ottawa gemeld wordt, Maandag voor het Cana deesche parlement verklaard, dat Canada het vredesaanbod van den Führer met de zelfde vastbeslotenheid van de hand wijst, als lord Halifax dit in naam van Engeland heeft gedaan. VRED ES PETITIE IN ZUID-AFRIKA. De vrouwen van de boersche bevolking in Zuid-Afrika hebben den minister-presi dent der Zuid-Afrikaansche Unie, Smuts, een vredespetitie overhandigd, welke meer dan 60.000 handteekeningen draagt en waarin zij eischen, dat .Zuid-Afrika ter stond een einde maakt aan den oorlog met Duitschland. Daar Smuts de petitie van de hand heeft gewezen, zal het document thans aan het parlement worden voorge legd. Ook de nationalistische studenten in Zuid-Afrika komen openlijk tegen de poli tiek van Smuts in opstand. De voorzitter van de nationalen studentenbond heeft tot Smuts een brief gericht, waarin hij ver klaarde, dat de studenten weigeren, zich te houden aan het insigneverbod en de ge weren in te leveren. Voorts eischte hij het staken van de eenzijdige radiopropaganda en het onmiddellijk sluiten van vrede tüs- schen Zuid-Afrika en Duitschland. HET ENGELSCHE VELDTOCHTSPLAN. In verband met de officieele Engelsche reactie op de rede van den Führer, schrij ven de Berlijnsche avondbladen, dat men in Londen een „regelrecht veldtochtsplan" schijnt te hebben uitgewerkt. De „Nacht- ausgabe" somt van de nieuwe propagan distische campagne van Downingstreet de volgende zes punten op: 1. De eerste ministers van de Dominions hebben aanwijzing ontvangen, voordat Churchill spreekt, radiotoespraken te hou den, opdat Churchill in zijn rede zich be roepen kan op hun redevoeringen als zoo genaamde meening der Britsche bevolking in de Dominons. 2. In de aanwijzingen staat als eerste punt het bevel, steeds opnieuw te bewe ren, dat Engeland over een krachtig leger beschikt. Alle toespelingen op het gevaar van Duitsche luchtaanvallen op Engeland zijn verboden. 3. In deze aanwijzingen staat verder het bevel, de Engelsche „vrijheid" te verheer lijken. Hoe de „Britsche vrijheid" er in werkelijkheid uitziet, vertellen dan Smuts en Garvin geheel openlijk, waarbij zij melding maken van den Volkenbond. 4. De Vereenigde Staten moeten bij de verdere oorlogsophitsing bijzonder in het oog worden gehouden, omdat men in Lon den er nauwkeurig van op de hoogte is, dat de stemmen der Joodsche New York- sche bladen niet de meening in de Ver eenigde Staten weergeven en dat de toe stand van Engeland in Washington en New York veel ernstiger beoordeeld wordt, dan men in Londen mag toegeven. 5. De neutrale correspondenten in Lon den hebben van Duff Cooper een aanwij zing ontvangen, dat er in Engeland krin gen zijn, die het gaarne gezien zouden hebben, dat in de rede van de Führer een „schetsmatige aanduiding van den inhoud der vredesvoorwaarden" vervat geweest zou zijn. Klaarblijkelijk moeten deze indrukken van neutrale correspondenten alleen er toe dienen, bij het herplaatsen in de En gelsche bladen het Engelsche volk onmon dig te maken. 6. De meest dwaze bewering, die Chur chill verzon, is de plotseling in de Engel sche bladen en ook in berichten van neu trale correspondenten opduikende bewe ring, dat zich in Duitschland een „revolu tie" voltrekt. HOE ENGELAND ZICH WAPENT. Persfoto's uit Engeland, die sedert eeni- ge dagen in de Vereenigde Staten gepu bliceerd worden, wijzen erop, dat Enge land zich inderdaad op een franctireurs- oorlog voorbereid. De foto's vertoonen in alle variaties burgers, die in het gebruik van allerlei schietwapens worden opgeleid. Een opname toont leden van het Lager huis, die in burgerkleeding op het binnen plein van het parlementsgebouw exercee- ren. Maandag publiceerde het „New York Journal American" een foto van een Brit sche geestelijke in priestergewaad, wien een Engelsche onderofficier de juiste ma nier wijst om een geweer vast te houden. Het onderschrift luidt, dat "onder de laat ste reserves, die Engeland als voorberei ding voor den dreigenden inval op de been brengt, thans ook de kerk van En geland een plaats in de rijen der strijden den krijgt. TOENEMENDE BOMAANVALLEN OP OPEN STEDEN. Van Duitsche zijde wordt vastgesteld: Nog in den nacht van Vrijdag op Zater dag hebben de Engelschen het grootmoe dige aanbod van den Führer beantwoord, door in nog grooter getale vliegtuigen naar het Duitsche Rijksgebied te zenden. Deze hebben nog meer dan voorheen Op mis dadige wijze hun bomaanvallen op de burgerbevolking gericht en open steden, boerendorpen, gehuchten, lazaretten en scholen als doelwit gekozen. Deze opzet blijkt hieruit, dat de laatste nachten bij zonder helder waren en den Engelschen vliegers goed zicht boden. Bovendien hebben de Engelschen een groot aantal lichtfakkels uitgeworpen, die hun geen twijfel erover konden laten, dat zij zich boven open steden, boven woon wijken en dorpen bevonden. Geen enkel noemenswaardig militair doel hebben zij in den loop der laatste nachtelijke vluch ten getroffen. Uit den geheelen opzet en de wijze van uitvoering der Britsche lucht aanvallen blijkt, dat Churchill het Duit sche volk wil laten zien, hoe hij zich het -antwoord op de vredesdaad van den Füh rer denkt. HAILLE SELASSIE TE KHARTOEM. De „Daily Telegraph" en de „Daily Mail" melden uit Cairo, dat Haile Selas sie te Khartoem is aangekomen om „ac tief tegen Italië op te treden". BRITSCHE TORPEDOJAGER GEZONKEN. De Britsche admiraliteit deelt mede: De secretaris van de admiraliteit moet tot zijn leedwezen mededeelen, dat de tor pedojager „Brazen" gezonken is. De bo dem werd door vijandelijke luchtstrijd krachten beschadigd en zonk, toen men hem naar het dok wilde sleepen. Menschenlevens zijn niet te betreuren. Het schip werd in 1930 gebouwd, had een waterverplaatsing van 1360 ton en een bezetting van 138 man. GESCHENK VAN HITLER AAN MUSSOLINI. Aan de Thyreensche kust, niet ver van Rome, is gisteren door generaal Ritter von Pohl aan den Duce een luchtafweer-pant sertrein overgedragen, 'welke den Duce door den Führer is geschonken. De Duce was verschenen in het uniform van eersten maarschalk van het imperium. In zijn ge zelschap bevond zich de staatssecretaris van het ministerie van Oorlog, generaal Soddu. Aanwezig waren o.a. de Duitsche ambassadeur von Mackensen, de minister voor Volksopvoeding, Pavolini, en de staatssecretaris van het ministerie van Luchtvaart, generaal Pricolo. Na het in- specteeren van de eerewacht werd de pant sertrein in naam van den Führer overge dragen, waarbij generaal Ritter von Pohl een rede hield, waarin hij o.a. zeide, dat de pantsertrein in de toekomst Mussolini op zijn reizen zal begeleiden om zijn le ven, dat van zoo groote waarde is voor het Italiaansche en voor het Duitsche volk, te beschermen. In zijn antwoord stelde de Duce vast, dat dit geschenk van den Füh rer een nieuw bewijs is van de onver brekelijke wapenbroederschap, die Groot- Duitschland en Italië bindt in vrede en oorlog. Nadat de Duce alle installaties van de pantsertrein had bezichtigd en vervol gens de Duitsche bemanning van den trein en de Italiaansche artilleristen, die den trein zullen overnemen, had geïnspecteerd, sloegen de Duce en zijn gevolg van een tribune een schietoefening gade. /-I bij het eerste salvo werd een schietschijf, op en kele meters boven het zee-oppervlak, ge troffen. Bij de verdere schietoefeningen die met lichtspoormunitie werden uitge voerd, bleek de buitengewone tref-zeker- heid en reikwijdte van het Duitsche af weergeschut. Na déze belangwekkende oefening werd de pantsertrein, die zestien stukken van het allermodernste geschut bevat, overgedragen aan de Italiaansche bezetting. Tijdens den terugweg werd de Duce langs den geheelen weg hartelijk en geestdriftig toegejuicht door de samenge stroomde landarbeiders. Gelaatsstudie onder het jeugdig audi torium bij de opvoering der lotgevallen van Hars en Grietje in het nieuwe openluchttheater op het Minerva-terrein h Amsterdam-Zuid Onteigening van het grondbezit HET LAND WORDT VERDEELD. De parlementen van Letland, Estland en Litauen hebben tot onteigening van al het grondbezit besloten. Het land zal onder degenen, die geen of weinig land bezitten, worden verdeeld. De volks vertegenwoordiging van Letland ver klaarde tevens alle groote ondernemin gen in den handel en de industrie en de banken tot staatsbezit. De Litausche Sejm kwam gistermiddag naar D. N. B. uit Kaunas meldt, voor een tweede zitting bijeen om over de agrari sche problemen te beraadslagen. De mi nister van Landbouw, Mickis, motiveerde in een rede van een uur de noodzakelijk heid van een principieel nieuwe regeling van het grondbezit in Litauen. Hij stelde voor, al het land, incl. wouden, wateren, enz. zonder vergoeding te onteige nen en tot staatseigendom te verklaren. De boeren blijven de dragers van het grondbe zit. Een agrarische eenheid mag echter niet grooter zijn dan 30 H-A. Gebouwen, levende en doode inventaris blijven particulier be zit. Door deze hervorming kan 56.000 H.A. onder tien duizend personen verdeeld wor den, die geen of weinig land bezitteen. De minister verklaarde verder, dat in Litauen de kwestie v.an de vorming van kolchozen niet actueel is en dat elke agi tatie voor de vorming van zulke kolchozen tegen den wil van de plattelandsbevolking als provocatie beschouwd moet worden. Alle details van de nieuwe regeling zullen in een speciale wet vastgelegd worden. Tenslotte stelde spr. de annuleering van de betaling van alle belastingen en andere verplichtingen der boerenbevolking voor. Een dienovereenkomstige resolutie werd tenstemmig door de Sejm aangenomen. DUITSCHLAND EN ITALIë NIET GEÏNTERESSEERD. Van semi-officieele Duitsche zijde ver luidt: In verband met de nieuwe politieke re gelingen in de drie Baltische staten en met het verzoek door deze staten gedaan, om te worden opgenomen in de Sovjet-Unie zij er op gewezen, dat het vraagstuk op welke wijze de betrekkingen tusschen de Baltische staten en Sovjet-Rusland zijn ge regeld, uitsluitend deze staten en Sovjet- Rusland aangaat en dat de Duitsche eco nomische betrekkingen met deze landen en met Rusland hierdoor in geen enkel op zicht worden geschaad. Bovendien zijn Voorzorgsmaatregelen getroffen om de economische belangen en vraagstukken tusschen deze landen en Duitschland te behandelen overeenkomstig de nieuwe verhoudingen. Uit Rome wordt gemeld: Naar aanleiding van het verzoek tot in lijving der randstaten bij de Sovjet-Unie wordt in Italiaansche politieke kringen ver klaard, dat hier kwestie is van een gebeur tenis in een gebied, waarin Italië geen di recte belangen heeft. De restauratie van de oude kerk te Rhenen is weer in vollen gang. Het uit wendige van het gebouw wordt zorgvuldig van nieuw materiaal voorzien BEVOLKINGSUITWISSELING TUSSCHEN ROEMENIë EN RUSLAND. Tusschen Roemenië en Rusland vindt op het oogenblik een soort bevolkingsuitwis seling plaats. Bijna 1000 Roemenen uit Bessarabië zijn reeds te Jassy aangeko men, terwijl over Galatz degenen reizen, die zich naar Bessarabië begeven. Dit zijn voor het meerendeel arbeiders, die uit Bessarabië afkomstig zijn. GEPUBLICEERDE DOCUMENTEN. Het Duitsche ministerie van buitenland- sche zaken heeft opnieuw zeven documen ten uit het zesde Duitsche witboek gepu bliceerd. De betrokken stukken behooren tot de geheime politieke documenten van den Franschen generalen staf en hebben betrekking op de voorbereiding van de vernietiging der Roemeensche petroleum industrie. Vooral het officieele Fransche rapport over de Éngelsch-Fransche plannen tegen over Roemenië onthult het beeld van een strategie, die besloten had de economische rijkdom van een Balkanstaat radicaal te vernietigen, zoo schrijft de „Deutsche Allgemeine Zeitung". Tot in de laatste bij zonderheid waren de ontwerpen uitgewerkt om de Roemeensche oliebronnen volko men te vernietigen. Bij deze uitwerking blijkt weer eens met de grootste duidelijk heid tot welke middelen de Engelsche po litiek in staat is. Een dergelijk plan werd koelbloedig en als natuurlijk overwogen, terwijl uit Londen de betuigingen naar den Balkan werden gezonden, dat Engeland deze staten onder zijn bescherming wilde nemen. Dat ook het VoprS'tel gedaan wordt om de Donauscheepvaart stop te zetten vol tooit deze typische manoeuvres, waardoor Engeland eigendommen, bezittingen, waar den en menschen van vreemde landen wil opofferen voor zijn eigen oorlogsdoelen. In deze documenten duikt nergens een be zwaar of twijfel op, waaruit de geweten loosheid van dergelijke ondernemingen ten minste in schakceringen aan den dag zou treden. Als vanzelfsprekend worden vreemd gebied en vreemde objecten van waarde vernietigd, wanneer daarmede de oorlog van het eigen lijf kan worden afge houden. Aan de wereld wordt met deze on dubbelzinnige bewijzen een nieuwe spiegel Voorgehouden van de methodiek der En gelsche politiek. VERKEERSMOEILIJKHEDEN TENGEVOLGE VAN DE VERWOESTING DER BRUGGEN. Te Vichy zijn bij decreet de voorwaarden bekend gemaakt, waaronder de schatkist aan de Kamers van Koophandel en Indu strie of aan daartoe geschikte corporatieve organisaties op korten termijn voorschot ten kan geven, met 'het doel bepaalde be drijven in staat te stellen onmiddellijk weer aan het werk te gaan. De voorschot ten zijn vastgesteld op 200 franken en als tijdstip, waarop zij worden verleend, is 31 Augustus bepaald. Deze bedragen mo gen noch voor de betaling van vroegere schulden, noch voor het aanleggen van voorraden worden gebruikt. Het voornaamste doel van de voorschot ten zal zijn de uitbetaling mogelijk te ma ken van loonen en salarissen. Slechts in uitzonderingsgevallen zullen deze voor schotten worden verstrekt. De Fransche minister voor het Verkeer, Piètri, heeft gisteren een redevoering uit gesproken, waarin hij, naar de Pétit Dau- phinois meldt, allereerst gewezen heeft op de wanorde en de vernielingen, die de oor log teweeg gebracht heeft in het Fransche verkeerssysteem. Alleen reeds het aantal verwoeste bruggen bedraagt ruim 700. Wat het wederopbouwprogram betreft, deelde de minister mede, dat hij alle noo- dige werken zal aanpakken om in de eerste plaats de vernielde kunstwerken te her stellen. Dit omvangrijke wederopbouw program kan maandenlang meer dan hon derdduizend arbeiders werk geven. Het personeel der verkeersinstellingen keert reeds weer en masse naar zijn post terug, het centrale beheer vestigt zich weer in Parijs en twee derden van het dienstper soneel hebben den dienst reeds hervat. De grote taak is 't terugbrengen van de vluchtelingen en de gedemobiliseerden naar hun haardsteden. Het gaat hierbij om zes millioen personen, die om vervoerd te worden meer dan 5500 normale treinen noodig zullen hebben. De minister besloot zijn uiteenzettingen met te verwijzen naar de reeds tot stand gebrachte verbetering in het Fransche spoorweg- en telefoonver keer. Hij legde er den nadruk op, dat hij van zijn ondergeschikten intensieven ar beid eischte. Visschen in den regen bij stevigen Noord Westenwind tijden den Zilveren Molen-hengelwedstrijd in den Zunder- dorperpolder

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5