Weerbericht De Kaagweek RECHTZAKEN DINSDAG 23 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 9.46 uur. Zon op 5.47 uur. Maan op 11.10 uur Dinsdagavond. Maan onder 11.23 uur Woensdagochtend. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 24 Juli voorm. 7.20 en nam. 7.45 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 19 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 19 gr. C. •jiiiiiiiiiiiiiiiimntiniiiunintniiiiiiniiiiiiiiL. 1 Verduisteringstijden 1 a Er is bepaald, dat er verduisterd E a moet worden tusschen zonsonder- E s gang en zonsopkomst. a Deze tijden zijn voor hedenavond E a en morgenochtend: E ZONSOPKOMST g 5 5.47 uur. - ZONSONDERGANG 9.46 uur. a s E 5 Tusschen deze beide tijden dient a er dus verduisterd te worden. a tTiIIIII tlllllllll IIIII1MIIIIII llllllllllltllllllllll llF DE BEURS WORDT GELEIDELIJK NORMAAL. Juist een week na de weder openstelling van de effectenbeurs heeft de wnd. secre taris-generaal, wnd. hoofd ^n het depar tement van financiën, bekend gemaakt, dat hij wederom een aantal fondsen in de dagelijksche noteering in de prijscouranten der beurzen, heeft aangewezen. Deze fond sen zijn de Nederlandsche Staatsobligatiën, welke tot heden alleen nog maar met in achtneming van de beursvoorschriften ver handeld mochten worden, maar nog niet tot de officieele noteering waren toege laten. Thans echter zijn alle Nederlandsche staatspapieren in de officieele noteering opgenomen en daarmede is' een flinke stap gedaan op den weg die moet leiden tot een volkomen normale situatie. Evenals de 4 pet. obligatiën uit de bei de leeningen 1940 en de 3 pet. obligatiën 1936, welke soorten onmiddellijk voor de officieele noteeringen waren aangewezen, hebben ook de andere staatsschuldbrieven een groot weerstandsvermogen aan den dag gelegd en bijna zonder uitzondering bewegen zij zich op het cogenblik boven de onderpandskoersen, welke, zooals be kend, vrijwel niets verschilden van de no teeringen per 9 Mei 1940, den laatsten dag vóór de beurssluiting. Weliswaar zijn na de openstelling van de beurs de koersen van onze Nederlandsche staatsobligatiën een kleinigheid afgebrokkeld, doch des niettemin heeft het algeheele koersverloop dezer stukken bewezen, dat het vertrouwen in de credietwaardigheid van Nederland niet is geschokt. En dit is een symptoom, dat vooral na de schokkende evenemen ten van de laatste maanden, zeker als een heugelijk verschijnsel mag worden be schouwd. De groote veerkracht van onze staatspapieren wettigde dus zeker de toe lating tot de officieele noteering. De obli gatiën Nederlandsch-Indië zijn nog niet voor de officieele noteering aangewezen, doch ook het koersverloop van deze waar den is tot dusverre niet onbevredigend ge weest. De ontwikkeling op de aandeelenmarkt is nog niet van dien aard geweest, dat daarmede het werkelijke marktsentiment volkomen kan worden gepeild. Natuurlijk gaf de koersbeweging wel eens aanwijzing, maar de markt in de meeste papieren is toch te dun geweest, dan dat zij een goe de weerspiegeling kon geven van de wer kelijke verhoudingen. De onzekerheid op velerlei gebied werkt nu eenm?"l rem mend en daarbij niet stimuleerend en dit kan vooral bij zeer kleine omzetten ge makkelijk aanleidinè geven tot geëxage- reerde koersverschuivingen. Dat is dan ook de reden, dat de beurs met zoo groote omzichtigheid onder toezicht wordt gehou den. OFFICIEELE BEURSNOTEERINGEN. De wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Financiën, maakt bekend, dat hij heeft aangewezen ter opne ming in de dagelijksche noteering in de prijscouranten der beurzen met ingang van 23 Juli 1940, de volgende fondsen, t.w.: 3*4% 314% 3 3 3 3—31' 2*4% 2*4% Nederland 1911; Nederland Grootboek-obligatiën; Nederland 1896/1905; Nederland Certificaten v. Inschrij ving; Nederland Grootboek-obligatiën; Nederland 1937; j% Nederland 1938; Nederland Ned. Werk. Schuld; Nederland Grootboek-obligatiën. Ook de vierde dag uitstekend geslaagd De zeilers hebben het gisteren uitste kend getroffen op den vierden dag der Kaagweek. Het bleef den geheelen dag droog tenminste gedurende den wed strijddag. Immers, nauwelijks waren de wedstrij den ten einde, of 'n stevige regenbui deed al een goed heenkomen zoeken. Dat wil echter nog geenszins zeggen, dat de zeilers er dezen dag geheel zonder natte kleeren zijn afgekomen. Integendeel. Er stond immer weer een stevige bries en menigeen, die wel eens den strijd tegen wind en golven gevoerd heeft, weet dat men dan niet zonder 'n nat pak uit zijn boot stapt. Maar in ieder geval was dezen dag meer dan ooit het zeilers-genoegen bevredigd en de vierde dag der Kaagweek mag als een der beste geslaagde heeten. Van de ochtend wedstrijden van gisteren hebben we in onze vorige editie reeds uit voerig relaas gegeven. Memoreeren we nog slechts het succes van F. Stap en H. Werkhoven in de 12 M2 klasse A, hetgeen waarschijnlijk wel mede een gevolg was van het feit, dat de gebrs. Nauta dezen dag niet aan den strijd kon den deelnemen. Voorts mag niet onvermeld blijven het succes van den Loosdrechtenaar G. H. van Harten in de klasse der Vergroote B M, terwijl W. J. de Jong jr. door zijn derde overwinning in successie wel bewezen heeft tot de A-klasse te kunnen overgaan. W. de Vries Lentsch jr. behaalde even eens zijn derde overwinning in de Pam- pusklasse met dé oude Steur, waarmede hij het bewijs leverde, dat dit jacht nog aan alle te stellen eischen voldoet De strijd in de Regeniboogklasse A, des middags gevoerd, was weer even fraai als op vorige dagen. Alle deelnemers waren weer op het appèl, zelfs ook de Rotter dammer Schrijver, die zijn, „Duvel" des morgens van een nieuwen mast had kun nen voorzien. De strijd ging nu voornamelijk tusschen Bergsma, de Wit Frans Maas en Hans v. d. Velde. Doordat Maas in de tweede ron de plotseling den strijd opgaf toen hij op de tweede plaats lag, volgde er een geheele opschuiving in rangorde, maar Bergsma behield de leiding en won met flinken voorsprong. De eenige boot, die in deze race averij opliep, was de Printer van Meyer. Op het Norremeer liep het schip plotseling uit zijn roer en kwam in het riet terecht. Wel kwam het schip spoedig weer los, maar Meyer keerde rechtsom en ging naar huis. De overige resultaten van dezen dag zijn: 12 M2-klasse A: 1. All-Weather, st. J. F. Stap, Amsterdam; 2. Hiphaan, st. H. J. J. van Werkhoven, Bloemendaal; 3. Flevo, st. M. Dudok van Heel, Na arden; 4. Hoe ra II, st. J. Vlaming, Amsterdam; 5. Pamir, st. A. Schepers, Leiden. Idem klasse B: 1. Wiko, st. A. J. de Ko- ningh, Den Haag; 2. Pieternel, st. ir. A. van der Heyden, Rotterdam; 3. Einepiek, st. H. A. Rademakers, Amsterdam; 4. Whirlwind, st. W. P. van Duyl, Amsterdam; 5. Kannibaaltje, St. S. Doyer, Hilversum. Noordnederlandsche 16 M2-klasse A: 1. Nix, st. G. H. van Harten, Loosdrecht; 2. Rivaal, st. S. de Lang jr., Amsterdam; 3. Reidhin II, st. G. de Boer, Amsterdam; 4. Daphina, st. C. Krol; 5. Ibis, st. P. C. van der Wildt, Rotterdam. Idem klasse B: 1. de Koet, st. W. J. de Jong jr. 2. Nelson, st. R. Alt, Leiden; 3. Venus, st. N. M. de Ruiter, Den Haag; 4. Take Care, st. K. van der Burg, Oud-Ade; 5. Onrust, st. F. A. W. Staüinga, Leiden. Pampusklasse met bijzeilen: 1. de Steur, W. de Vries Lentsch jr. Amsterdam; 2. Wildebres, st. J. Key, Leeuwarden; 3. de Witte Raaf, st. H. Wyers, Dordrecht. Idem zonder bijzeilen: 1. Albatros, st. G. J. Lagendijk, Breukelen; 2. Eider, st. B. Ouwerkerk jr. Leiden; 3. de Bries, st. F. P. Schoenmakers, Den Haag. Regenboogklasse A: 1. Eelko, st. Bergs ma, Voorburg; 2. Saenden, st. L de Wit, Zaandam; 3. Duke II, st. J. C. van der Vel de, Den Haag; 4. Duvel, st. H. Schrijver, Rotterdam; .5. Pipa, st. F. Theunissen, Lei den. Idem klasse B; 1. Chanteclair, st. J. de Haan, Wassenaar; 2. Gree, st. J. Huisman, Leiderdorp. 12-voetsjollenklasse A: 1. Dr. Knock, st. R. Kagchelland, Rotterdam; 2. de Glipper, st. J. C. Tims, Den Haag; 3. Spirit, st. W. Daniels, HillegerSberg; 4. Notedopje, st. J. Ph. van Dalen, Den Haag; 5. Phoenix, st. J. van 't Oever, Schiebroek. Idem klasse B: 1. Beatrix, st. R. J. Win ters, Loosdrecht; 2. Hennie, st. H. Warners, Amsterdam; 3. Poppeye, st. D. M. Schoen, Bloemendaal; 4. Peppy, st. H. Bljjboom, Amsterdam; 5. Windekind II, st. E. La ten - stein, Haarltm. Idem klasse C: 1. No Name, st. K. Brueckmann, Ede; 2. Don Quichotte, st. E. Brouwer, Den Haag. DE LAATSTE DAG De wind was op.... Vandaag, de laatste dag der Kaagweek, bood een beeld zooals we het in de voor gaande dagen nog niet hebben meege maakt. Op dezen laatsten morgen, zoo zonne- schoon begonnen, liet de wind de zeilers in den steek en de eerste wedstrijden Naar de eigen Nederlandsche bouwstijl terug Een onderhoud met den bekenden bouw meester A. J. Kropholler, bouwer van verschillende raadhuizen. De architectuur, die zoo oud als de menschheid zelve is, was de laatste tienlal len jaren in ons land min of meer ontaard, en, indien de bouwstijl niet buitennisig en buitenlandsch was, dan deugde hij vaak niet. Zoo konden in Nederland bouwwerken ontstaan, die niets meer gemeen hadden met orizen volksaard en zelfs den leek grillig aandeden en bovenal duidelijk het stempel'„import" droegen. Wij hadden de zer dagen een onderhoud metr den beken den Wassenaarschen architect A. J. Krop holler. Deze bouwmeester werd eens in het maandblad v. d. bouwkunde genoemd: „De meest-Hóllandsche architect". De heer Kropholler heeft de laatste ja ren verschillende raadhuizen gebouwd, in een typisch Nederlandsche stijl. Op onze vraag of hij nog het bouwen van eenige radhuizen in petto had, ant woordde de architect ons: „Ja, burgemeesters genoeg, die mij wil den laten bouwen, maar zij konden er niet snel mee opschieten. In Leidschen- d a m, Medemblik, Heesch en Helvoirt kreeg ik de werken aan den gang en deze raadhuizen komen er dus. In eenige an dere gemeenten werd echter te lang ge praat en moesten te veel commissies worden gehoord, zoodat de oorlog hier een spaak in het wiel stak" De heer Kropholler kantte zich tegen de hypermoderne bouwstijlen, die niets Ne- derlandsch meer hebben en volgens zijn meening leiden tot een onaesthetische ar chitectuur. Acht u den tijd thans rijp voor een na tionale eenheid, in de Nederlandsche bouw kunst, vroegen wij den bouwmeester. „Ik hoop het", was zijn antwoord. „In ieder geval is als een schok door onze natie de bewustwording gegaan, dat' Nederland inderdaad bestond en niet een stukje in ternationaal terrein was. Men waardeert de dingen dikwijls te laat. Het is echter nog niet te laat, als nu het met alle mid delen aansturen op navolging der dwaas heden van de Dessauers, de Corlusiers en andere buitenlanders wat minder wordt. Maar het zal niet zoo heel gemakkelijk gaan, want als men jaren en jaren lang in het excentrieke heeft gezocht, zijn de gewone middelen en materialen ons vreemd gewerden. Wie *i'en jaar lang knalgele ge vels heeft g.V^uwd, of kubusstijl nage streefd, is nog riet zoo gauw op de hoogte, om van het eigene in materiaal en vorm iets moois te scheppen. Dit zullen vele ar chitecten opnieuw moeten gaan leeren", verklaarde de heer Kropholler. De bouwmeester besloot het gesprek met de opmerking, dat ook het interieur zich bij het exterieur moet aanpassen. Voor de versiering kan ook van een vaderlandsch product gebruik worden gemaakt, n.l. van gebakken klei. Van de buitenlandsche bouwstijlen be hoeven wij niet alles te verwerpen, al dus de heer Kropholler, maar vóór al les moeten wij in een Nederlandschen stijl bouwen, die zich aanpast bij het Neder landsche landschap. moesten verzeild worden onder lichte vlaagjes uit bet Zuiden. Begrijpelijkerwijs was er van strijd on der deze omstandigheden geen sprake. Het was meer gelukzeilen en profiteeren van de vlaagjes fortuin, alhoewel ook hier rou tine een woordje meesprak. 't Was jammer, dat er zoo weinig wind was, temeer wijl in de 45 M2. klasse thans een derde deelnemer zich gevoegd had bij de twee concurrenten van vorige dagen. Doedes en de Wit Sr. n.l. hadden de U 8 „gecharterd" om partij te leveren, maar daar kwam niet veel van. Vermaat nJL had vry spoedig den kop te pakken en hoewel de tweede ronde met miniem verschil werd ingegaan, bleef hij ook daarna volledig de baas. In negen kwartier, drie kwartier langer dan nor maal, eindigde Vermaat den strijd als eer ste en legde daarmede tevens weer eens beslag op den Fenenga-wisselbeker, welke vorig jaar door Piet Molenaar was ver overd. Sieverts werd tweede en Doedes kwam als derde binnen. De uitslagen zijn: 45 M2. klasse: 1. Walta, st. C. A. Ver maat; 2. Coppelstock, st. J. H. C. Sieverts. Vrijbuiterklasse: 1. Thedo, st. J. C. Smalt, 2. Graaf de Lumey, st. L. J. Fon- teyn. Drakenklasse: 1. Stormvogel, st. H. W. v. d. Steen, 2. Vliegende Hollander, st. A. Warners, 3. 't Hondsboich, st. J. W. Boers- ma, 4. Heiua, st. J. C. Tims. Valkjachten: 1. War-Dy, st. R. Lemstra, 2. Goesting, st. W. Ritman, 3. Zeevogel II, st. A. M. J v. Huystee, 4. Windjammer, st. K. Sixma. 5. Elvee, st. J. J. de Graaf. Olympiajollen klasse A 1: 1. Black Ma gie, st W. Stoutenbeek, 2. Magneet, st. J. R. v. d. Berg, 3. Estamtam, st. C. C. Flemming, 4. Zomerweelde, st. J. H. H. J. de Jong. Idem klasse A 2: 1. Glipper, st. D. Kagchelland, 2. Daphnia, st. P. H. R. Bor- gerhoff Mulder, 3. Flossie, st. E. H. v. d. Berg, 4. Sleipnir, st. L. P. Vollebregt. In de Olympiaklasse waren nog eenige protesten, zoodat wijziging in den uitslag nog mogelijk is. Kantongerecht te Lelden Een lekker slachtkipje. J. D. B. te A 1 p h e n a. d. R ij n, had te Leiden een kip probeeren te verkoopen, dat eigenlijk geen kip was, maar een kiip- pencadaver. Immers het dier had het aan het hartje, het buikvlies vertoonde een ontsteking en het had als toegift boven dien nog een gezwel aan het dijbeen. De kippenkoopman wist niet hoe zulk een onwaardig beest in zijn kist was te recht gekomen. Volgens hem had een on bekende het dier er in gestopt. Zoowel de ambtenaar als de kantonrech ter vonden dezen kippenhandel buitenge woon gevaarlijk voor de volksgezondheid, zoodat eisch en uitspraak werden 10 suibs. 5 dagen. De koopman H. J. E. uit Z w a m m e r- d a m had, op de Leidsche markt twee zieke kippen trachten te verkoopen. Het eene was een vermagerd, stervend schar minkel met een leverontsteking, terwijl het zusje een darmontsteking had. Ook deze kippenkoopman werd tot 10 boete veroordeeld. Waterig melkbrood. De bakker J. A. v. d. B. te V o o r s c h o- t e n had brood afgeleverd, dat niet vol deed aan de eisehen. Het vetgehalte deug de niet en er was te weinig melk in ver werkt. Verdachte probeerde nog de schuld aan den melkleverancier te geven, maar de ambtenaar nam dit excuus niet aan, zoodat de eisch werd een geldboete van 1.40 subs. 20 dagen. Uitspraak 20. subs. 8 dagen. Kogels. C. van Z., koopman te Leiden had kogels in huis gehad zonder dat zulks toe gestaan was. Hij had ze van een onbekende gekocht verklaarde hij en had er absoluut niets mee voor. Nu dit kwam wel vast te staan, zoodat hij er af kwam met een geldboete van' 2 subs. 1 dag. Jenever in de huiskamer. De verlofhouder J. D. te Leiden had in zijn huiskamer vier flesschen jenever aanwezig gehad. Verdachte wist niet dat zulks niet mocht, vertelde hij. De ambtenaar geloofde daar niets van, want verdachte is verlofhouder. Voortaan zal hij het wet weten, want hij moet 10 boete betalen en bovendien is hij zijn vier flesschen jenever kwijt en dat ging hem het meest aan zijn hart. Het onwillige geitje. J. de B. te N o .o r d w ij k e r h o u t had een geitje vervoerd over den open baren weg. Maar aangezien het geitje eigenwijs was geweest en niet fatsoenlijk loopen wilde, had verdachte het beest ge sleept. 'Dit slepen had eenige officieren verdroten en zoodoende had verdachte zich te verantwoorden wegens dierenmis handeling. Hij noemde het niet zoo erg, maar de ambtenaar vond, dat hij het beest dan best even had kunnen dragen. De kantonrechter wilde de officieren wel eens hooren over het geitje, dus werd de zaak aangehouden. Fotograaf in de knel. J. A. A. M. te Leiden moest terecht staan, omdat hij op 22 Maart aangetrof fen was te Oegstgeest, toen hij bezig was eenige militaire gebouwen te fotografee ren. Wie mocht denken, dat het een soort spionnage geweest was, kwam bedrogen uit, want verdachte moest voor zekeren Z. te Leiden 'n sloot fotografeeren, aangezien deze Z. in een proces gewikkeld was. Per ongeluk .waren toen de militaire gebouwen op de gevoelige plaat gekomen met de sloot natuurlijk. De ambtenaar eischte 5.subs. 3 da gen, maar de kantonrechter wilde volstaan met een geldboete van 3.subs. 2 dagen, want gefotografeerd mocht er niet worden. Aanrijdingen. Verder werden nog tal van aanrijdingen berecht, waarvoor boeten vielen, variee- rend van 5.tot 25. HAAGSCHE RFCHTBANK INBRAKEN TE WARMOND, OEGSTGEEST, SASSENHEIM EN LEIDEN. Tegen den 19-jarigen A. E. E. te War mond had de Officier van Justitie twee jaar gevangenisstraf geëischt, wegens twee inbraken gepleegd te Warmond en te Lei den en drie pogingen daartoe o.a. te Oegstgeest en Sassenheim waarbij hij ve le gouden voorwerpen en geld had buit ge maakt. De Rechtbank veroordeelde verdachte hedenmorgen tot één jaar gevangenisstraf. Daarna had terecht gestaan de andere broer van de vorige verdachte A. H. S. te Warmond, die zich schuldig had ge maakt aan heling. Hij had een eisch tegen zich gehoord van drie jaar gevangenis straf. Ook hier werd het vonnis één jaar ge vangenisstraf. Tevens hadden in deze zaak nog terecht gestaan J. C. H. K. en H. C. S. beiden uit Den Haag, die hun bemiddeling hadden Gemeentel. Aankondiging UITLOTING GELDLEENING. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kenis, dat bij de op 17 Juli 1940 gehouden uitloting zijn uitgeloot 234 obligatiën ad 1000 en 8 obli gatiën ad 500.van de 3 1/2 pet. geld- leening van 1937H, groot ƒ6.500.000. Deze obligatiën worden 1 September 1940 met de tot dien datum verloopen rente af gelost, en houden met dien dag op rente te dragen. De lijst van de uitgelote nummers ligt ter inzage op de afdeeling Financiën ter ge meente-secretarie. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 Juli 1940. verleend bij het verkoopen van den buit van Warmond. Tegen hen was de eisch geweest drie jaar gevangenisstraf. Hedenmorgen werden zij veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. ZWAAR LICHAMELIJK LETSEL DOOR SCHULD. H. E. uit L e i d e n had een ernstige aan rijding veroorzaakt op den Rijksweg te Wassenaar, waarbij de aangeredene zwaar gewond was geworden. De Officier had tegen verdachte hechte- nisstraf geëischt maar de rechtbank veroor deelde hem hedenmorgen tot een geldboe te van 1000 subs. 50 dagen. MAN STEEKT ZIJN VROUW MET EEN SCHAAR. Twee jaar voorwaardelijke gevangenisstraf geëischt. De 42-jarige N. B. te Voorburg maakt zich dikwijls schuldig aan misbruik van sterken drank en in dien toestand is hij meestal ongenaakbaar voor zijn omgevng. Zoo ook op 29 April van dit jaar. Des mor gens had hij de woning verlaten om er des middags dronken in terug te keeren. Zijn vrouw, de 31-jarige mej. A. G., af komstig uit Leiden, die in de keuken aard appelen zat te schillen, maakte een aan merking over het drankmisbruik van haar man. De man had toen geantwoord: „Als je wilt gaan, dan ga je maar, maar dan sla ik je eerst dood". Toen de man even later een appel weg nam, die voor een ziek zoontje bestemd was, had de vrouw daar eveneens een op merking over gemaakt. Haar echtgenoot was daarover in toorn ontstoken en hij was vlak voor zijn vrouw gaan staan "die toen gezegd had: „Ga weg ik kan die dranklucht niet verdragen". De man was de kamer ingeloopen, had een, op de tafel liggende schaar gegrepen, en was met deze schaar op zijn vrouw toegestormd. Hij had dit gevaarlijke wapen in haar hals gestoken, waardoor een diepe wond was ontstaan. Het was een geluk geweest, dat het wapen op het sleutelbeen was ge- stooten, want anders was de vrouw zeker aan de verwondingen overleden. Nu is al les weer goed tusschen de beide echtelie den en de vrouw deed een goed woordje voor haar man. De president deed, alvorens het woord aan den officier te geven, mededeeling dat het ingewonnen rapport gunstig luidde, waarna de officier zijn requisitoir held. Spr. was van meening, dat niet bewezen was het opzet om te dooden, maar dat wel bewezen was zware mishandeling. Dat de vrouw er het leven heeft opge bracht, is te wijten aan een omstandigheid, die niet in de macht van verdachte had ge legen. Spr. wilde wel met het rapport mee gaan, maar dan zullen er eenige bijzondere maat regelen genomen moeten worden. De eisch werd ten slotte een voorwaar delijke gevangenisstraf van twee jaar met drie jaar proeftijd, maar met de bijzondere vor. waarden, dat verdachte gedurende die drie jaar geen alcohol zal gebruiken en niet op plaatsen zal komen, waar deze dranken geschonken worden. Uitspraak 6 Augustus. HOOG MILITAIR GERECHTSHOF DIEFSTAL VAN AARDAPPELEN EN HAVER Hoogere straffen geëischt De dienstplichtige sergeant van K. uit Rijnsburg en de soldaat T. W. uit de Haarlemmermeer waren door den krijgs raad te Utrecht veroordeeld resp. tot vier en zes maanden gevangenisstraf omdat zij te samen aardappelen en haver, toebehoo- rend aan het Rijk, hadden weggenomen en verkocht. Heden stonden zij in hooger beroep te recht voor het Hoog. Militair Gerechtshof. Verdachte van K. ontkende de goederen te hebben weggenomen. Wel had hij in de opbrengst gedeeld. Verdachte W. bekende het ten laste gelegde. De advocaat-fiscaal was van meening dat de straffen, door de Krijgsraad opgelegd, veel te laag waren. Immers deze diefstallen zijn gepleegd over een lang tijdvak en wel van Septem ber 1939 tot Februari 1940. En niet alleen betrof het aardappelen en haver maar ook tarwe stroo en hooL Met vernietiging van het vonnis van de Krijgsraad eischte spr. thans tegen ser geant van K. zes maanden en tegen sol daat W. acht maanden gevangenisstraf. Het Hof zal nader vonnis wijzen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2