Sypmt en Wechtvifden Twee Kaagdagen met prachtigen wind MAANDAG 22 JULI 1940 ut LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Regenboogklasse had het hard te verantwoorden Twee masten en twee fokkevallen braken gisteren af DE WEDSTRIJDEN VAN ZATERDAG. Na hetgeen we in ons vorig nummer reeds schreven over de wedstrijden van Zaterdag, mogen we opmerken, dat deze inzet der nationale wedstrijden uitstekend geslaagd mag heeten. •Ondanks de luchten tegen het middaguur steeds meer dreigden naar regen en daar-- na de langverwachte dikke regenbui los barstte, is het toch een prachtige zeildag geworden. Des middags toch stond er een stevige tot krachtige wind, die alle inspan ning van de zeilers vereischten. En som migen bleken daartegen zelfs niet opge wassen, want toen de wind steeds krachti ger werd, maakten verschillende zeilers kennis met het natte element. Anderen weer en daaronder waren vooral de niet-wedstrijd zeilers liepen aan lager wal en voor hen was het gelukkig, dat er' tenminste nog 'n enkele sleep- of motor boot op de plassen was. Terwijl de pers sleepboot op het Zweiland bezig was een gestrande pleiziervaarder, die hoog tegen den wal was opgetornd, te bevrijden, nam de Warmondsche politieboot de drenkelin gen op van een op het Norremeer omge slagen zeiljacht en weer even later haalde v. Hoolwerff de bemanning van een bij den start gekapseisden jol binnen boord. Ook daarna moest de „kappie" van de persboot nog handelend optreden toen een jeugdig zeiler na omgeslagen te zijn pro beerde met zijn gummilaarzen aan te zwemmen Het behoeft eigenlijk niet gezegd, dat onder deze buitengewone weersomstandig heden in den middag door de Regen boogklasse een prachtige wedstrijd gezeild werd, die van het begin tot het eind vol spanning was. De start der twaalf fraaie jachten, die vóór den wind varend da delijk met volle zeilen voortjoegen naar het Zweiland, boden een machtigen in druk en waren voor de filmoperateurs en fotografen een dankbaar 'object. Van het Zweiland ging het ditmaal" rechtdoor via den Eymerspoel naar den Dieperpoel, zoo dat het eiland de Kok ditmaal aan bak boord moest worden gehouden. Aan den kop gingen hier v. d. Mey, die van de baanverandering niets wist en naar het Norremeer koerste, toen hij door zijn collega's op zijn fout opmerkzaam werd gemaakt en dus spoedig het roer omgooide. Leen de Wit ging daardoor vrij aan den kop en Hans v. d. Velde volgde als der de. De Titia van Frans Maas was zoo on fortuinlijk zijn gaffel te breken, waardoor hij uit den strijd was. Even later was het Tjebbe Maas, wiens fokkezeil onklaar werd, maar hij had spoedig een tweede zeil ge- heschen, zoodat hij den wedstrijd kon ver volgen. Minder fortuinlijk was mej. Ver- sluys, die aan hetzelfde euvel mank ging, maar geen nieuw zeil kon hijschen en den strijd staakte. Intusschen had v. d. Velde de leiding op Leen de Wit veroverd, maar deze hield hem stug vast en toen eerstgenoemde bij het opkruisen in de tweede ronde last had van een vrachtboot verspeelde hij zooveel ruimte, dat de Wit weer aan den kop kwam. Op het Norremeer echter kwam v. d. Velde in een bakboord-stuurboord-bot sing met de Wit, hetgeen tot een protest aanleiding gaf, welk protest aan v. d. Vel de werd toegewezen, zoodat de Wit tenslot te toch den wedstrijd verloor. Dankbaar en voldaan konden dewed- strijdzeilers op dezen mooien zeildag terug zien. De uitslagen. De uitslagen waren: 45 M2. klasse: 1. Walta, st. C. A. Ver- maat, Warmond; 2. Coppelstock, st. J. H. C. Sieverts, Den Haag. Vrijbuiterklasse: 1. Graaf de Lumey, st. L. J. Fonteyn, Scheveningen; 2. Jan Ha ring, st. L. Fonteyn, Den Haag. Drakenklasse: 1. Ran, st. Ph. Keegstra, Amsterdam; 2. Viking, st. ir. J. C. P. Hof- kes. Wassenaar; 3. Vliegende Hollander, st. A. Warners, Amsterdam; 4. Holland m, st. F. P. Bos, Alphen aan den Rijn; 5. Sterna, st. J. C. Tims, Den Haag. Valkklasse: 1. War-Dy, st. R. Lemstra, Amsterdam; 2. Goesting, st. W. Ritman, Leiden; 3 Dido, st. P. de Jong, Leiden; 4. Windjammer, st. K. Sixma, Gouda; 5. Osca, st. P. Altena Jr., Bloemendaal. Olympiajollenklasse A 1: 1. Daphnia, st. P. H. R. Borgerhoff Mulder, Oegstgeest; 2. Berceboe II, st. J. Bier, Aerdenhout; 3. Black Magic, st. W. Stoutenbeek, Bever wijk; 4. Flossie, st. E. H. v. d. Berg, Weesp; 5. Sleipnir, st. L. P. Vollebregt, Hil- legersberg. Idem klasse A 2: 1. Glipper, st. D. Kag- chelland, Rotterdam; 2. Zomerweelde, st. J. H. H. J. de Jong, Hillegersberg; 3. Win dekind III, st. H. Eevers, Heemstede; 4. Ree, st. H. Recourt, Amsterdam. Idem klasse B: 1. Flip, st. R. Aten, Zaan dam; 2. Slof, st. Ph. W. Velthuys, Hille- gom; 3. Pine, st. A. Vis, Wormerveer; 4. Ted, st. J. L. de Heer, Hillegersberg; 5. Zonnelief, st. mej. B. Korringa, Heem stede. 12 M2.-klasse A: 1. Dinges, st. W. J. H. Nauta, Oegstgeest; 2. All Weather, st. J. F. Stap, Amsterdam; 3, Ronny H, st. F. Overmans, Hillegersberg; 4. Flevo, st. M. Dudok van Heel, Naarden; 5. Koh-I-Noor, st. T. Hol, Amsterdam. Idem klasse B: 1. Wiko, st. A. J. de Ko- ningh, Den Haag; 2. Kannibaaltje, st. S. Doyer, Hilversum; 3. Pieter II, st. J. Mooy, Den Haag; 4. Pieternel, st. ir. A. van der Heyden, Rotterdam. Noordnederlandsche 16 M2. klasse A: 1. Roerdomp II, st. J. Brunt, Nieuw Loos- drecht; 2. Reidhin n, st. G. de Boer, Am sterdam; 3. Rivaal, st. S. de Lang Jr., Am sterdam; 4. T. E. B., st. A. D. Bakker, Hil versum; 5. Jaro II, st. J. Hulk, Utrecht. Idem klasse B: 1. de Koet, st. W. J. de Jong Jr.; 2. Take Care, st. K. van der Burg, Oud-Ade; 3. Karekiet, st. F. Plan- tenga, Amsterdam; 4. Nelson, st. R. Alt, Leiden; 5. Angela, st. J. H. van der Tor ren, Zevenhuizen. Pampusklasse met bijzeilen: 1. de Steur, st. W. de Vries Lentsch Jr., Amsterdam; 2. Pinguin, st F. de Jong, Amsterdam; 3. Oppassertje, st. H. Stumpe, den Haag. Idem zonder bijzeilen: 1. Albatros, st. G. J. Lagendijk, Breukelen; 2. Spriet, st. J. M. G. Schrama, Den Haag; 3. Eider, st. B. Ouwerkerk Jr., Leiden. Regenboogklasse A: 1. Duke n, st. J. C. van de Velde, Den Haag; 2. Duvel, st. H. Schrijver, Rotterdam; 3. de Leede III, st. W. Z. van der Mey, Leiden; 4. Eelko, st. W. Bergsma, Voorburg. Idem klasse B: 1. Gree, st. J. Huisman, Leiderdorp; 2. Maas, st. M. C. van der Pol, Rotterdam. 12-voetsjollenklasse A: 1. Spirit, st. W. Daniels Jh., Hillegersberg; 2. Notedopje, st. J. Ph. van Dalen, Den Haag; 3. Phoenix, st. J. van 't Oever, Schiebroek; 4. Door drijver, st. K. Idema, Leiden; 5. Pinguin, st B. Markus, Amsterdam. Idem klasse B: 1. Henny, st. H. Warners, Amsterdam; 2. Beatrix, st. R. J. Winters, Loosdrecht; 3. Alvertje, st. D. Ie Conté, Hilversum; 4. Mistral, st. F. Daniels, Hil legersberg; 5. Popeye, st. D. M. Schoen, Bloemendaal. Idem klasse C: 1. Vraagteeken, st. K. Brueckmann, Ede; 2. Kwikdruppel, st. J. H. E. de Vries; 3. Watèrgeus, st. H. Star ke, Scheveningen. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. Was het door het verduisteringsgebod Zaterdagavond voor velen der Kaagdeelne mers vroeg bedtijd geweest, sommigen wa ren toch in goed verduisterde scheeps gelegenheden toch wel blijven „nakaar ten" en zoo hadden zij Zondag 'n tikje last van „spijkers in het hoofd". Of dat sommigen te zwaar gevallen is, weten we niet, maar in ieder geval hebben ze hard moeten werken, want er stond gis teren 'n geducht stevige wind met vlagen van dik 10 c.M. per seconde. Dit deed het wedstrijdcomité al vóór den aanvang der wedstrijden besluiten tot in korting van de baan tot één ronde voor de Vrijbuiters, de Olympia- en de 12 M2. klasse. Dit bleek wel zeer goed gezien, want het was zwaar werk voor stuurlieden zoowel als bemanning en waar de stuurlieden in sommige klassen de bediening van het heele schip hadden, kwam er heel wat kij ken om het schip wer behouden thuis te brengen. Toch viel het in de kleinere klassen wél mee, al werd in den strijd om de plaatsen het uiterste gevergd. De ochtendwedstrijden verliepen vrij normaal. Behoudens 'n regenbuitje, waar van de gevolgen later door den stevigen wind spoedig overwonnen waren, vielen er in den ochtend geen bijzondere dingen voor, zij het dan, dat er in sommige klas sen felle strijd was. Daarvan getuigen voorts de verschillende uitslagen, die weer nieuwe overwinnaars te voorschijn deden komen. Opwinding in de Regenboogklasse. Merkwaardigerwijs was de strijd der Re genboogklasse evenals Zaterdag de meest opwindende en sensationeele van heel den dag. 't Is waar, er stond in den middag 'n stuk meer wind dan Zaterdag en het was te voorzien, dat zeilers en bemanningen hun uiterste krachten zouden hebben in te spannen. Het aantal deelnemers was dezen middag nog met een vermeerderd, want ook de Oudeweteringer Cor van Staveren was in den loop van den ochtend op de Kager- plassen verschenen en mèt Meyer uit de B-klasse, die in A zeilde, bonden veertien jachten den strijd tegen elkaar aan. 'n Machtig gezicht inderdaad toen vóór den wind het veld van Regenbogen naar het Zweiland „stoomde" als 'n golf ontem- baren, die zich op hun prooi storten. Al spoedig bleek, dat er heel wat van de stuurmanskunst der zeilers gevergd zou worden, want eerst raakte de Hollandia en daarna de Vrijheid onklaar. Van Staveren had zijn schuit echter spoedig weer in zijn macht, maar de Vryheidt liep uit het roer en Pott eindigde de race in het riet. Leen de Wit en Hans v. d. Velde, die ook Zaterdagmiddag een feilen strijd om den voorrang gestreden hadden, deden nu precies hetzelfde en weer met wisselend geluk. Intusschen, op het kruisrak Dieper poelNorremeer raakte het fokkezeil van mej. Versluys onklaar, bijna op dezelfde plaats als Zaterdagmiddag en na haar was Willem v. d. Mey uit den strijd door een gebroken fokkezeil. Even voor het ingaan van de tweede ronde had Leen de Wit nog precies de lei ding aan v. d. Velde afgesnoept en deze probeerde door zoo scherp mogelijk te ron den zoo weinig mogelijk ruimte te verlie zen, maar de Wit over bakboord loefde hem even op en toen v. d. Velde onvol doende uitweek werd zijn jacht geraakt en was v. d. Velde uit den strijd. Nieuwe sensatie volgde in de tweede ronde, want nauwelijks hadden de schepen den rondingsboei genomen, of voor den wind begonnen de nieuwe moeilijkheden. Het schijnt, dat bij dezen vollen wind in de zeilen de tuigage voor de Regenbogen te zwaar is. Althans zoowel Bergsma als Bergshoef zagen kort na elkaar hoe de gaffel van het grootzeil het begaf en finaal in stukken btak. Maar dit was blijkbaar nog niet erg genoeg, want toen Cor v. Sta veren zijn uit het roer geloopen jacht weer onder bedwang kreeg, sloeg plotseling de mast van de achter hem varende „Duvel" van den Rotterdammer Schrijver over boord. Op manshoogte was de mast in tweeën geknapt en ook deze boot was uit den strijd. Het veld van schepen was nu reeds tot op de helft geminderd maar daarmee was ook het zwaarste leed gele den, want van de andere helft kwamen zes schepen behouden binnen. Het was intusschen een pracht-race, die voor velen onvergetelijk zal blijven. In de 12 Voetsjollenwedstrijden, die een afgekorte baan voeren, viel het mee met de ongelukken, zoodat het einde van den dag toch een Devredigend slot bracht. De uitslagen. 45 M2.-klasse: 1. Coppelstock, st. J. H. C. Sieverts, Den Haag; 2. Walta, st. C. A. Ver- maat, Warmond. Vrijbuiterklasse. 1. Graaf de Lumey, st. L. J. Fonteyn, Scheveningen; 2. Jean Bart, st. M. A. Raasveldt, Rijswijk. Drakenklasse: 1. Ran, st. Ph. Keegstra, Amsterdam; 2. Vliegende Hollander, st. A. Warners, Amsterdam; 3. Holland III, st. F. P. Bos, Alphen aan dep. Rijn; 4. Storm vogel, st. H. W. van der Steen, Leiden. Valk-klasse: 1. Goesting, st. W. Ritman, Leiden; 2. Dido, st. P. de Jong, Leiden; 3. Orca, st. P. Altena Jr., Bloemendaal; 4. Nimrod, st. W. Bruynzeel, Zaandam; 5. War-Dy, st. R. Lemstra, Amsterdam. Olympiajollenklasse A 1: 1. Zomerweelde st. J. H. H. J. de Jong, Hillegersberg; 2. Foef, st. E. G. v. d. Stadt, Zaandam; 3. Te- rangi, st. J. Proper, Amsterdam; 4. Flossie, E. H. van den Berg, Weesp. Idem klasse A 2: 1. Glipper, st. D. Kag- chelland, Rotterdam; 2. Vagebond, st. Th. van Helvert, Leiden; 3. Ree, st. H. Recourt, Amsterdam; 4. Daphnia, st. P. H. R. Bor gerhoff Mulder, Oegstgeest. Idem klasse B: 1. Nar, st. H. Bennink, Leiden; 2. Flip, st. R. Aten, Zaandam; 3. Ted, st. J. L. de Heer, Hillegersberg; 4. Pine, st. A. Vis, Wormerveer; 5. Slof, st. Ph. W. Velthuys, Hillegom. 12 M2.-klasse A: 1. Wildebras, st. C. M. H. Nauta, Oegstgeest; 2. Koh-I-Noor, st. T. Rol, Amsterdam; 3. Dinges, st. W. J. H. Nauta, Oegstgeest; 4. Ronny II, st. F. Over mans, Hillegersberg; 5. All-Weather, st. J. F. Stap, Amsterdam. Idem klasse B. 1. Pieternel, st. ir A. van der Heyden, Rotterdam; 2. Einepiek, st. H. A. Rademakers, Amsterdam; 3. Whirlwind, st. W P. van Duyl, Amsterdam; 4. Venne- meer, st. mej. L. Sieverts, Den Haag. Noordnederlandsche 16 M2. klasse A: 1. Nix, st. G. H. van Harten,- Loosdrecht; 2. T.E.B., st. A. D. Bakker, Hilversum; 3. Reidhin n, st. G. de Boer, Amsterdam; 4. Cheetah, st. C. H. G. J. Pietersen, Rotter dam; 5. Ibis, st. P. C. v. d. Wildt, Rotter dam. Idem klasse B: 1. de Koet, st. W. J. de Jong; 2. Take Care, st. K. v. d. Burg, Oud- Ade; 3. Karekiet, st. F. L. Plantenga, Am sterdam; 4. Bries, st. M. F. Wagenaar, Den Haag; 5. Angela, st. J.'H. van der Torren, Zevenhuizen. Pampusklasse met bijzeilen: 1. de Steur, st. W. de Vries Lentsch Jr. Amsterdam; 2. de Witte Raaf, st. H. Wyers, Dordrecht; 3. Pinguin, st. F. de Jong, Amsterdam. Idem zondër bijzeilen: 1. Eider, st. B. Ouwerkerk Jr., Leiden; 2. Albatros, st. G. J. Lagendijk, Breukelen; 3. Spriet, st. J. M. G. Schrama, Den Haag. Regenboogklasse A: 1. Saenden, st. L. de Wit, Zaandam; 2. Hollandia, st. C. van Staveren, Oude-Wetering; 3. Tjebbe, st. Tj. Maas, Den Haag; 4. Pipa, st. W. H. War ring, Leiden. Idem klasse B: 1. Maas, st. M. C. van de Pol, Rotterdam; 2. Chanteclair, st J. de Haan, Wassenaar. 12-voetsjollenklasse A: 1. Spirit, st. W. Daniels Jr., Hillegersberg; 2. de Glipper, st. J. C. Tims, Den Haag; 3. Duikelaartje, st. A. H. Mastenbroek, Leiden; 4. Pirouette, st. Jan Bier, Aerdenhout; 5. Nr. 384, st. A. Warners, Amsterdam. Idem klasse B. 1. Joke, st. P. Gerdt, Hil legersberg; 2. Peppy, st. H. Blijboom, Am sterdam; 3. Henny, st. H. Warners, Am sterdam; 4. Poppeye, st. D. M. Schoen, Bloemendaal; 5. Beroeboe, st.vr. mej. E. Bier, Bloemendaal. Idem klasse C: 1. Nr. 248, st. K. Brueck mann, Ede; 2. Swaayer, st. M. van Swaay, Den Haag; 3. Kwikdruppel, st. J. H. E. de Vries. LAWNTENNIS Van Swol kampioen van Nederland Mej. Rollin Couqerque eerste der dames De groote verrassing van den Iaatsten dag der nationale tenniskampioenschap pen op de M.E.T.S.-banen te Schevenin gen was de onttroning van Hughan door van Swol als kampioen in het heeren-en- kelspel. In den aanvang waren beide spelers er slecht in en vooral in de eerste vier games van de eerste set was van Swol zeer on vast. Menige bal belandde in het net, doch van Swol herstelde zich het eerste en hij wist Hughan verscheidene malen fraai te passeeren. Toen de stand in de eerste set 41 voor Hughan was, won van Swol de resteerende vijf games achter elkaar, waar door deze set met 64 in zijn voordeel ein digde. De volgende set werd met dezelfde cijfers door Hughan gewonnen, doch de derde set was weer voor van Swol, even als de laatste. Tot het succes van den kam pioen hebben niet weinig bijgedragen de te korte lobs van Hughan, die van, Swol met prachtige smashes beantwoordde. Toen de stand in de laatste set 30 voor Hughan was, overweldigde van Swol zijn tegenstander met zijn pijlsnelle en juist- geplaatste service. Met behulp bovendien van uitstekende passes won hij achtereen volgens zes games, match point licx in zijn voordeel af met een double faut van Hug han. Bij de gemengde dubbels plaatsen zioh mej. Knottenbelt en Reidt in de finale door een 36, 108, 62 overwinning op mevrouw van Berkel en Teschmacher. In de slotpartij kwamen zij daardoor uit te gen de kampioenen van het vorige jaar, mej. Rollin Couquerque en Karsten, die weinig moeite hadden met de overwinning en wederom kampioenspaar werden. Zooals te verwachten was, is mej. Rollin Couquerque, tegen wier variatie geen an dere onzer dames opgewassen is, ook ~it jaar weer de sterkste gebleken in het da mesenkelspel. Met 61, 75 dwong zij mej. Kerckhoff haar als haar meerdere te erkennen. Tot slot behaalde Bouman in een partij tje acrobatiek de overwinning in de troost- ronde met een drie-sets-nederlaag van Borren. De uitslagen luiden; Gemengd dubbelspel, halve eincLtrijd: Mej. A. Knottenbelt en A. C. Reidt sl. me vrouw E. van BerkelBelzer en P. Tesch macher 36, 108, 62. Gemengd dubbelspel, eindstrijd: Mej. M. Rollin Couquerque en W. Karsten sl. Mej. A. Knottenbelt en A. C. Reidt 61, 64. Heerenenkelspel, eindstrijd: II. van Swol sl. T. Hughan 64, 46, 63, 16, 6—3. Damesenkelspel, eindstrijd: Mej. Rollin Couquerque sl. mej. A. Kerckhoff 6—1, 7—5. Troostronde beerenenkelspel, eindstrijd: W. Bouman sl. A. M. Borren 46, 6—2, 7—5. ATHLETIEK Osendarp snelste op de 100 M. TREKVOGELS WINT ZWEEDSCHE ESTAFETTE. Op het Mosveld te Amsterdam Noord or ganiseerde „De Volewijckers" gistermid dag athletiekwedstrijden. De weersom standigheden, een sterke wind, werkten de prestaties op den langen afstand niet in de hand, terwijl de overige resultaten, ver kregen met den wind in den rug geen goeden kijk op de persoonlijke krachten gaven. De koude natuur was daarbij zonder twijfel oorzaak van de over het algemeen minder fraaie prestaties. Gelukkig waren er uitzonderingen, doch hun aantal was te klein om dezen sportmiddag tot een groot succes te maken. Er was ook een andere reden, die een volledig sportief succes in den weg stond, en dat was de afwezigheid van verschil lende vooraanstaande athleten. Van Osta, K. Baumgarten, en Sj. Bouman, die had5- den ingeschreven, lieten n.L verstek gaan, met wie eenige belangrijke deelnemers uit het programma geschrapt moesten wor den. Helaas was ook de coming-man Nota absent. Niettemin behoorde de 100 meter tot een der beste nummers, dank zij het uitsteken de loopen van Osendarp en Heinz Baum garten, die elkander geen duimbreed toe gaven. Na twee valsche starts van den eerste vertrok Osendarp na het derde schot bliksemsnel, naar wij meenden zelfs iets te vroeg. Zijn clubgenoot Baumgar ten was ditmaal minder snel weg, doch hij liep zichtbaar in. Een nek-aan-nek race tusschen de twee „Trekvogels" volgde, waarbij de overigen op den achtergrond raakten. Op de laatste meters zettte Osen darp extra aan en werd Baumgarten ge slagen. Met klein verschil ging de natio nale kampioen als eerste over den eind streep in denzelfden tijd echter als Baum garten, n.l. 10.8 sec., zeer behoorlijk voor een grasbaan. De 200 meter voor dames leverde een onbetwiste overwinning op aan Ali de Vries, van A.D.A., die van haar clubge- nooten A. Loohuis en L. Tabakspinder slechts weinig tegenstand ondervond. Peereboom (A.A.C.) kon onverwachts een zege behalen op de 400 meter door de SPORT IN DIT WEEK-EINDE Verschillende belangrijke sportgebeur tenissen hebben er op het einde van deze week plaats gehad. Voor de kampioenscompetitie van den K.N.V.B. kwam Zaterdagavond G.V.A.V. bij Feijenoord op bezoek. Deze wedstrijd, in het Sparta-stadion -te Rotterdam werd gespeeld, eindigde in -een gelijk spel, 33. Ook de andere ontmoeting voor de competitie om den hoogsten titel, tusschen Juliana en Blauw Wit in Spekholzerheide, eindigde in een draw. Hier was de uitslag 2—2. Voorts werden Zaterdag en Zondag de tenniskampioenschappen van Nederland beslist. De voornaamste resultaten waren, dat Van Swol door een overwinning in vijf sets op Hughan den titel heeren-enkelspel won en dat mej. Rollin Couquerque het dames-enkelspel-kampioenschap bemach tigde door een zege op mej. Kerckhoff. Ook de nationale kampioenschappen wielrijden zijn verstreden. Schulte werd kampioen der achtervolgers, Van der Lin den veroverde den kampioenstitel bij de onafhankelijken, Remkes won het kam pioenschap bij de amateurs en Arie van Vliet werd titelhouder van de profs. Naar centralisatie in de voetbalsport „Nu in alles in Nederland: geherorien- eeïd wordt, is het zeer juist, dat ook deze heroriëntatie ook op het gebied der sport in 't bij-zonder op dat der voetbalsport wordt doorgevoerd", antwoordde ons aldus het ANP de heer R. de Grood, de voorzitter van den R.K. Voetbalbond, Bis dom Den Bosch, toen wij zijn meening vroegen van de voorgenomen concentratie de voetbalsport. De heer de Grood juichte deze concen tratie toe. 't Zou aldus spreker de voetbal sport ten goede komn. De voetbalsport kan in een nationale or ganisatie worden ondergebracht, doch het eigen karakter der vereeniging mag niet worden aangetast. Het is zeer goed, dat de voetbalsport in Nederland vanuit een cen traal punt geregeld wordt, doch wat de vereenigingen behalve voetbal willen doen mag niet tot de competentie van den na- tionalen vosbalbond gaan behooren. Wil b.v. een vereeniging ahletiek, tooneel of i.d. beoefenen dan moet dit geheel buiten de voetbalorganisatie omgaan en mag zij dit doen volgens eigen goeddunken. De vereeniging houdt zoodoende haar vrijheid van handelen. Met de eenheid in de voetbalsport wordt de sport als zoodanig ten zeerste gediend. Het zal dan afgeloopen zijn met het over- looperi van spelers van den eenen Bond1 naar den anderen als hen een straf wordt opgelegd. Als ze toen hier niet meer te recht konden dan gingen ze immers maar naar den overkant en konden ze daar op nieuw hun onsportief doen en laten bot vieren. Dat zal voorbij zijn. De nationale voetbalorganisatie moet het centrale punt voor de voetbalsport in Ne derland zijn. De centralisatie mag niet te- ver doorgevoerd worden, want dan loopt het onherroepelijk mis. Nederland bestaat vele gewesten, die ieder hun eigen- volksaard hebben. Met al deze volksaar den en streektoestanden dient ook in de voetbalsport zeer sterk rekening gehouden te worden. De landelijk competitie moet vanuit het centrale punt georganiseerd worden, doch h»t lagere voetbal dient gewestelijk inge deeld en geleid te worden. Ik stel mij voor het land voor de lagere voetbal te verdee- len in gewesten. De leiding van deze ge westelijke voetbalafdeelingen moet wor den opgedragen aan ter zake kundige per- ,JVIits het karakter der bestaande vereenigingen bewaard blijft", zoo be sloot de heer de Grood zijn betoog, voetbalsport want zooals u weet was voetbalsport, want zooals u weet was ik steeds een voorstander van centrali satie wat om. blijkt uit ons laatste re organisatie rapport van harte toe juichen." afwezigheid van K. Baumgarten en Sj. Bouman. Hij gaf dé Roode, die felle tegen stand bood, geen kans en passeerde den streep in den, gezien de omstandigheden, vrij goeden tijd van 53 seconden. Wim Bakker herstelde zich van zijn in zinking, op de 5000 meter toonde hij zich onbereikbaar na den Volewijcker Joop Walther van zich te hebben afgeschud, die ten slotte den strijd staakte. Het loopen van Overdijk, A.A.C., die tweede werd op 9 seconden achterstand, maakte eveneens een behoorlijken indruk. Het nummer polsstokhoogspringen le verde een zeer goede prestatie van de Haarlemmer Lamoree, die met 3.80 meter eerste werd, gevolgd door J. Verkes met 3.60 meter. Spanning bracht de relay voor dames ovre 20010080 en 60 meter. De Zee burg-ploeg bood fraaien tegenstand aan het sterke A.D.A.-kwartet A. Loohuis, A- de Vries, L. Tabakspinder, en J. Lose- koot, die slechts met 0,6 sec. voorsprong over den streep kon gaan. Een fraai slot vormde de Zweedsche estafette. „De Trekvogels" behaalde een schitterende zege en was bijna vier secon den sneller dan A.A.C.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6