BINNENLAND VOETGANGERS, RECHTZAKEN ffi&tijitnde tbcaniefi ZATERDAG 20 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 DE BEHANDELING VAN DE DUITSCHERS IN INDIë. EEN AANTAL NEDERLANDERS IN HECHTENIS GENOMEN. Het A.N.P. meldt: „Terwijl de instanties van de Duitsche weermacht en van het Duitsche burgerlij ke bestuur zich van het oogenblik der Ne- derlandsche capitulatie af moeite hebben gegeven, de betrekkingen tusschen het Duitsche Rijk en de Nederlanden in vreed zame banen te leiden en het herstel van de normale verhoudingen te bespoedigen, heeft de Regeering in Nederlandsch Indië niet opgehouden zich op bijzonder Duitseh- vijandige wijze te gedragen en zonder re kening te houden met de verhoudingen in het moederland, maatregelen in stand ge houden, welke door het Duitsche Rijk niet langer voorbijgezien en geduld kunnen worden. Nadat tot op heden in Nederlandsch-In- dië meer dan 2000 Duitschers, waaronder vrouwen en kinderen, geïnterneerd gehou den en op de smadelijkste wijze behandeld werden, heeft men zich thans van Duitsche zijde genoodzaakt gezien, tegenmaatrege len niet langer uit te stellen. Dientengevolge is gisteren een aan tal Nederlandsche onderdanen, die voor het grootste deel tot het koloniaal bestuur in betrekking staan, in hechte nis genomen. Het zal van het inzicht van de beslissende krachten in Ned er- landsch-Indië afhangen, hoelang deze toestand gehandhaafd moet blijven. De aanneming van postzendingen voor de Nederlandsche koloniën is tot nader or der gestaakt." CONCENTRATIE VAN AR CHITECTEN - VEREENIGINGEN. Onderhandelingen hebben geleid tot overeenstemming. Reeds jaren werd en wordt in ons land uitgezien naar een deugdelijke regeling voor het voeren van den titel van „ar chitect" of „bouwmeester" en naar een al- gemeene regeling van de uitoefening van het architectenberoep. Toen het zich in 1939 liet aanzien, dat een regeling althans voor het voeren van den titel van „architect" of „bouwmeester" in zicht kwam, hebben eenige vertegen woordigers van de bestaande verschillende organisaties onderhandelingen aange knoopt om tot een Centrale Nederlandsche Architectenorganisatie te komen. Eind April 1940 werden deze pogingen met suc ces bekroond en leidden tot een onderhan delingsbasis, waarover tusschen de bestu ren der verschillende organisaties overeen stemming werd verkregen. Na de gebeurtenissen van Mei zijn de onderhandelingen voortgezet, met het ver strekkende doel eens en voor al aan alle verdeeldheid een einde te maken en als eerste begin van een algemeene vaksanee- ring alle Nederlandsche architecten in één organisatie onder te brengen. Deze onderhandelingen gevoerd onder leiding van prof. ir. H. T. Zwiers, hebben geleid tot volledige overeenstemming, zoo dat nu aan de leden van de verschillende organisaties reeds uitgewerkte voorstellen voor de inrichting van de nieuwe centrale organisatie zijn toegezonden. Terwille van de belangiijke fondsen en bezittingen van de Maatschappij tot bevor dering der Bouwkunst, Bond van Neder landsche Architecten (B.N.A.) is op voorstel van de andere onderhandelende partijen besloten deze vereeniging radi caal te hervormen tot de nieuwe cen trale organisatie, waarin dan de leden van de andere organisaties zullen kunnen toetreden. Het Nederlandsch Instituut van Archi tecten (N.I.V.A.) en de Nederlandsche Bond van Bouwmeestersgilden en zijn le den, zullen worden opgeheven. Het saldo van hun middelen zullen zij inbrengen in het ondersteuningsfonds van den B.N.A. De ontworpen uitgewerkte voorstellen houden volledig rekening met het tot stand komen van een architectenwet of -besluit, berustende op het beginsel van selectie naar bekwaamheid, en bevatten verder de mogelijkheid voor diegenen, aan wie krachtens wet of wettelijk besluit de titel architect of bouwmeesters niet zal worden toegekend, als „erkend bouwkun dige" in aparte afdeelingen van de vereeni ging te worden opgenomen, waarbij, te genover deze „erkenning" eenerzijds, an derzijds een vrijwillige beperking van ar beidsgebied zou worden aanvaard. Daarmede is, aldus schrijft men ons, zoo wel de cultureele beteekenis van het bouw vak als de sociale rechtvaardigheid tot uit drukking gekomen en is de mogelijkheid geschapen tot een vast organisatorisch ver band van alle „architecten" en „erkende bouwkundigen". NATIONALE BESTURENDAGEN DER KJ.M.V. TE NIJMEGEN. Zooals gebruikelijk zullen ook dit jaar weer de Nationale Besturendagen van de Katholieke Jonge Middenstands Vereeni- gingen worden gehouden. Deze leidersdagen vinden plaats op Zon dag 11 en op Maandag 12 Augustus 1940 in „Casa Nova" op de H. Landstichting te Nij megen, alwaar het nieuwe winterprogram- ma van de K. J. M. V. zal worden voorge- werkt. Opgaven tot deelname kunnen nu reeds bij het Verbondssecretariaat der K.J.M.V., Pelikaanstraat 1 bis a, Utrecht worden in gezonden. de oogen open, niet op den rijweg, maar op het trottoir moet ge loopen! Vereeniging voor Veilig Verkeer. HERLEVENDE WAARDEERING VOOR HET WERK VAN JAN TOOROP. Een keur uit zijn werken. Na de oververzadigdheid, die de laatste jaren tot een zekere onderschatting had ge leid van het werk van Jan Toorop, is het thans een reden tot blijdschap, te kunnen bemerken, dat hieraan een einde is geko men. Toorops werk vindt hoe langer hoe meer de waardeering terug, welke het ver dient. Thans is het Den Haag weer, dat aan deze gestegen waardeering uiting geeft door een tentoonstelling van zijn werk. Een bijzon dere tentoonstelling overigens; niet al te uitgebreid, chronologisch gerangschikt en bedoeld als een overzicht van Toorops in- nerlijken ontwikkelingsgang. Er is een keur van zijn werken bijeengebracht, telkens door enkele karakteristieke uitingen uit denzelfden tijd begeleid, uit de vroege „Pa letmes" periode, uit den eersten pointille- tjjd, uit de reeks symbolische teekenin- gen en schilderijen, en uit het begin van de 20ste eeuw, eenige schilderijen in die bree der en kleurige manier, waarvan de „Dor pelwachters van de Zee" het indrukwek kendste werk is. Dan volgen de groote ge kleurde teekeningen uit het begin van den wereldoorlog (Het Heilige Schreed, Brug ge) tesamen met de monumentale apostel figuren en portretten. Tenslotte naast en kele latere portretten, de sterk gestyleerde religieuse composities en daarbij de groot ste verbeeldingen „De Pelgrim",, „De Be rustende" en „De Opstandige". De tentoonstelling heeft plaats vanaf a.s. Zondag in het gemeente-museum te 's Hage. MOTORBRANDSTOF VOOR DE MAAND AUGUSTUS. De tweede distributieperiode voor mo torbrandstof, als bedoelde in de motor brandstofbeschikking 1940 No. 1 zal loopen van 1 Augustus tot en met 31 Augustus 1940. Met ingang van 1 Augustus 1940 zullen de voor de maand Juli 1940 afgegeven be stelbonnen en vergunningen met coupons niet meer geldig zijn voor het betrekken of verbruiken van motorbrandstof. Evenmin zijn geldig de namens het de partement van waterstaat afgegeven ver- voersvergunningen en voorruitdriehoeken. Teneinde voor de maand Augustus 1940 opnieuw in aanmerking te komen voor een vervoersvergunning en/of een hoeveelheid motorbrandstof, dienen belanghebbenden zich wederom in het bezit te stellen van de daarvoor gebruikelijke aanvraagformulie ren. Alle aanvraagformulieren zijn bij de plaatselijke distributiediensten gratis ver krijgbaar. In een officieel publicatie, welke in de dagbladen is geplaatst, wordt een beschrij? ving der formulieren gegeven; tevens is daarin vermeld de wijze waarop de formu lieren moeten worden ingediend. Voorts wordt er nogmaals dringend op gewezen, dat die verbruikers, die over een aftapinrichting voor eigen gebruik be schikken, voor dat gedeelte van de motor brandstof, hetwelk zij rechtstreeks van de leveranciers in het bij deze aftapinrichting behoorende reservoir wenschen te ontvan gen, geen vergunningen met motorbrand stofcoupons noodig hebben, doch deze mo torbrandstof rechtstreeks van den leveran cier kunnen betrekken op een bestelbon. De formulieren bieden den aanvragers de gelegenheid om daarop tot uitdrukikng te laten komen, welk gedeelte van de door hen aangevraagde motorbrandstof óp be stelbon en welk gedeelte op vergunningen met coupons verlangt wordt. Zij, die voor de motorrijtuigen, waarvoor zij vervoervergunning krijgen, de door hen benoodigde motorbrandstof steeds uit eigen aftapinrichting kunnen betrekken, dienen zich dus te bepalen tot het aanvragen van motorbrandstof uitsluitend op bestelbon. Zij, die echter behalve uit eigen aftapin richting ook nog onderweg zullen moeten laden, dienen dus bij hun aanvrage een spitsing als boven aangegeven te maken. Bestelbons worden slechts afgegeven op basis van toewijzing in op 100 L. afgeron de hoeveelheden met een minimum van 500 L. De bepaling, vermeld in het persbericht van 17 Juni 1940 blijven, voorzoover zij door de huidige bekendmaking niet gewij zigd zyn, onverminderd van kracht. ARBITRAGECOMMISSIES VOOR LAND EN TUINBOUWBEDRIJF. De in het centraal-secretariaat voor land en tuinbouw samenwerkende centrale landbouworganisaties en centrale land arbeidersbonden hebben besloten, ter be slechting van eventueele loongeschillen, arbitrage-commissies in te stellen en wel voor het landbouwbedrijf 11 provinciale commissies en dan commissies voor het tuinbouwbedrijf, het sierteeltbedrijf en de zuivelindustrie. Bij voorkomende loonge schillen kunnen werkgevers- en werkne mers-organisaties een 'beroep doen op voor melde commissies. KINDEREN NAAR SALZKAMMERGUT. De datum van het vertrek van het derde transport Nederlandsche kinderen naar Salzkammergut is niet 24 Juli, zooals gis teravond gemeld, doch 25 Juli. GEEN NATIONALE VEE- EN PAARDENTENTOONSTELLING Wel concours hippique. Op een vergadering van het bestuur van de Nationale Ver. tot het houden van Vee- en Paard enten toonstellingen te Utrecht be sloot men, in verband met de onder huidige omstandigheden bestaande onzekerheid, dit jaar geen nationale vee- en paardententoon- stelling te organiseeren.% Wel werd in principe besloten, om, indien de omstandigheden het toelaten, een con- cours-hippique met springconcours uit te schrijven, een van de weinigen in den lan de welke zullen gehouden worden. Het bestuur meent hiermede tegemoet te komen aan de wenschen van vele eigena ren, die gaarne met hun paarden willen uitkomen. Da datum is vervroegd van 12 op 5 Sep tember, zoodat het concours midden in den jaarbeurstijd valt. Als beeld van dezen tijd heeft het be stuur een nummer ingelascht voor aange spannen bestel- en bedrijfswagens, waar voor naar het meent zeker animo zal be staan. GASOLIE VOOR LANDBOUW- TRACTOREN. Er blijkt eenig misverstand te bestaan omtrent de wijze, waarop gasolie voor landibouw-tractoren kan worden verkre gen. In dit verband wordt ons van bevoeg de zijde het volgende medegedeeld. De distributie van dit product voor land bouwdoeleinden blijft, evenals in de pe riode 1 October 1939—10 Mei 1940, cen traal geschieden door het rijksbureau voor aardolieproducten, sectie II, Zeestraat 100 —104, 's-Gravenhage, telefoon 116344. Thans mag de olieleverancier zonder ver gunning 30 pet. leveren van de hoeveel heid, welke de verbruikers hebben ontvan gen in de overeenkomstige kalendermaand van de basisperiode 1 Augustus 193831 Juli 1939. Voorloopig kunnen voor den landbouw extra hoeveelheden beschikbaar worden gesteld, waardoor de landbouwbedrijven normaal kunnen blijven werken, zij het, dat de grootst mogelijke zuinigheid b.v. door combineeren van werk, door gebruik te maken van electrische of stoomkracht enz. betracht moet worden. Men moet zich voor inlichtingen, extra toewijzingen enz., tot bovenvermeld bu reau wenden en niet tot de provinciale voedsel-commissarissen of plaatselijke dis tributiediensten. Voor de eerste aanvraag moet een stam- formulier d.o. 5 (groen) worden ingevuld en ingeleverd bij het rijksbureau voor aardolieproducten. Deze formulieren zijn bij de olieleveranciers verkrijgbaar. Indien een verbruiker na 1 October 1939 reeds een extra toewijzing van het rijks bureau voor aardolieproducten heeft ont vangen, kunnen zij een extra hoeveelheid aanvragen door de achterzijde van het „be richt van 'beschikbaarstelling" (enkelvou dig groen formulier) in te vullen en dit formulier bij het rijksbureau in te zenden. PUINRUIMERS VRIJGESPROKEN De „gelduitdeeling" aan den Steiger te Rotterdam Zooals men zich zal kunnen herinneren zijn twee weken geleden vier puinruimers voor den politierechter geleid, die de goede bedoelingen van een pastoor naar het schijnt eenigszins te ruim hadden op gevat. Uit de puinhoopen van de R.K. kerk aan den Steiger was o.m. een kistje met geld te voorschijn gekomen; de pastoor had hiervan eenige geblakerde rijksdaal ders bij wijze van curiositeit weg willen geven, maar deze gulheid liep hier op uit, dat de priester en het geldkistje bestormd werden, waarbij bedragen van tientallen guldens in de zakken van puinruimers waren verdwenen. De politierechter had de strafzaken tegen vier dezer puinrui mers, wie diefstal ten laste was gelegd, voor nader onderzoek teruggewezen, en vanochtend is het geval wederom, thans zeer kort, behandeld. De officier, mr. S. J. Loke, zeide n.L dat de verdachten weliswaar hadden moe ten begrijpen dat ze niet zooveel hadden mogen wegnemen, maar dat er geen bewijs genoeg was om diefstal bewezen te achten. Dus requireerde hij vrijspraak. De politierechter, onmiddellijk vonnis wijzende, sloot zich hierbij aan. Bultenlandsche berichten BALLON WEKT PANIEK IN VEREENIGDE STATEN. Een ballon, die met vier inzittenden was opgestegen van het marineluchtstation La- kehurst voor het uitvoeren van een proef tocht, heeft Vrijdagochtend vroeg in Westchester, ten Noorden van New-York een invasiepaniek gewekt. Opgewonden burgers waarschuwden vol gens de „New-York World Telegram" in niet minder dan 36 verschillende districten de politie. Velen beweerden zelfs in hun telefonische mededeeling, dat zij Zeppelins hadden gezien. De bemanning van den bal lon was by haar landing zeer verbaasd over de door haar gewekte paniek. uati cwJilo-ty eti cUltukdie TWEEDE ZANG. Waer steeds de auto heeft gerend, Wordt nu het edel rosgemend. Wy syn weer t'ruggegaan nae overoude tyden. En zien nu weer een mensch in 't oude koetsje ryden; Voorop gaat 't stappend peerd en dat syn weg wel kent, Het heeft geen haest en is nog lang niet aen het end. Het sjokt al door de straet en klappert met syn yzer Het loopt niet byster hard, maer maekt de menschen wyzer, Het loopt op waterstof in plaats van op benzien Een afstand onbepaeld, veel meer dan 1 op 10. Het is syn rust niet kwyt, zooals zoo vele menschen. Het trekken reeds voldoet aen al syn peerdewenschen. En 't seght op alle straat tot ieglyk, die het siet: Waarom toch zoo gerept, ai, haest ulieden niet! 't En eischt geen drank als die verslindende motoren, Waervan men mylen ver 't barbaersch lawaei kan hooren. Het is niet aen den drank, al is dat niet te zien Aen 't oud en schonkig dier, maar 't lust toch geen benzien. Het leeft van 't versche kruydt, van peerdebloem en klaver Of zoo de tyt 't gehengt van onvervalsche haver. Want daervan werd het oud, 't sal klepp'ren onverveerd, Zoo niet dit eêl gewas wordt gedistribueerd. 't Bezint zich op den tyt, die uitgedoscht met vleugels Zoo snel gaet als hy kan, en gaet met slappe teugels, Die hangen in de hand van een verweerd koetsier, Die ook benzien niet lust, maer des te liever bier. En siet nu toe hoe hy best af nu met syn peerd is, Daer klaver noch het bier thans gedistribueerd is. Hy sit daer op den bok en looft het wys bestel Van desen vreemden tyt, hem gaet het wonderwel. In goeden, ouden tyt heeft hy zoo óók geseten, Hy kan het oud embleem der glory niet vergeten, Toen hy het bruidspaer reed, so sedigh als maer kan, Eerst bruid en bruidegom, en daerna vrouw en man; En 't hoogste van 't geheel waer zonder hy niet rijen Kan is syn hoofdcieraet, de hooge hooge-zye, Ruyghaerig en verweerd, bevlekt en ietwat groen, Maer waermee hy het nog veel jaeren wel kan doen. De derde in 't geding, maar lang niet'de bekwaemste En in dit driegespan dan ook niet de voornaemste Dat is de passagier, die in het rytuyg schudt Syn taak is het te zyn 't bedryf tot steun en stut, Wyl hy het rybedryf zoo aanstonds moet betalen En daarby den koetsier op eenen dronck onthalen Of minstens op het geld, dat daertoe is gedoemd En daarom dan ook fooy of drinkgeld wordt genoemd. Die passagier ligt nu apathisch in den wagen, Hy laet zich op verroeste veeren voorwaerts dragen. En geeft zichzelf een air maar dat hy niet en heeft Alsof hy naer dees aard van koets en trekpeerd leeft, Hy laet zich ryden dus in 't afgeleefde bakkie En leunt er acht'loos in, hy zit op z'n gemakkie Zooals het zich laet zien, maar wat syn ziel bezwaert Dat is 't publiek schandael, dat rond zyn wezen waert. De menschen blyven staen en kyken aen de deuren En hy, zoo hy daer sit, voelt zich allengskens kleuren, Er wordt gelachen en naer hem geginnegapt En hy denkt: waer ik niet in deze koets gestapt! Ick hadd' in steê daervan bekwaemer kunnen loopen, Nu kan ick slechts nog op een goeden afloop hopen Maar de koetsier, hy ment het wezen onverveerd. Dat voor zyn wagen gaet en veel lykt op een peerd. Dit is het beeld, dat in ons geest sal blyven hangen, Misschien zelfs zullen wy er weer nae t'rug verlangen. Als straks, het kan ook syn na langen tyd misschien. De toevoer niet meer stockt der stinckende benzien. Want enkel hieraen is het heug'lyk feit te danken, Dat ons nu wordt bespaerd de autotoeterklanken. Wat eens te allen kant ons ging door merg en been, Nu loopt het volk gerust door alle straeten heen. De enk'le auto, die nu met verlof mag ryden, Wy syn nu mans genoegh om deze te vermyden, Geen uytlaetgas verstickt ons daaglijksch leven dus; De uytlaet van het peerd is vreugde voor de musch. So blyf benzine dus in d' aarde nog begraeven, Laet vry de peerden langs de vrye straeten draeven, Hier wordt toch weer een winst voor menschen mee beoogd Nu 't bloed der menschen stroomt, is 't autobloed gedroogd. NAZANG. Waer steeds de auto heeft gerend, Wordt nu het edel ros gemend, Dat schudt met steert en manen, Dat staet te springen in de stal, Opdat het maer al draeven sal By 't kraeien van de hanen. Geen auto komt nu op bezoek Of suist arglistig om den hoek Om plots vol gas te geven. 't Is uyt met haar nu en te spa, Zy staet nu niet den mensch te na En loert er op syn leven. Ai, weest gesterkt dus en getroost Voor U en voor Uw aller kroost, Dat nu niet hoeft te vreezen, Dat het dank dezen broederstryt Eensklaps ter aerde nederleit En plotsklaps dood sal wezen. TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6