Kwaliteit zegt alles!! C. F. MEERPOEL's De Kaagweek Nieuwe uitgaven WELKE BONS? Laatste berichten ZATERDAG 20 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 Daarom naar: S857 Kwaliteitsnaaimachinehandel TKÊF" Allééns Breestraat 171 VET- EN BOTERKAARTEN. Naar aanleiding van ons gestelde vragen (die alleszins verklaarbaar zijn tengevol ge van onduidelijkheid in officieele mede- deelingen) kunnen-wij het volgende mede- deelen: Als iemand in aanmerking komt voor een vetkaart, kan hij óók een boterkaart bekomen inplaats van zijn vetkaart. Hij, die boven een bepaald inkomen is aangeslagen, kan echter UITSLUITEND een boterkaart bekomen. LUCHTBESCHERMING W De Commissaris van Politie, Hoofd van den Lbd. deelt mede, dat dagelijks nog klachten binnenkomen over onvoldoende afscherming van woningen e.d. De herfst met de vroeg donkere avonden staat dich ter voor de deur dan menigeen zich thans voor oogen stelt en dan zal men niet meer kunnen volstaan met naar bed te gaan, wanneer het donker wordt. Men neme der halve tijdig afdoende maatregelen voor de afscherming van alle lichtopeningen in de vertrekken, die men des avonds of des nachts gebruiken moet. Deze afscherming moet zoodanig zijn, dat van buiten volstrekt niet te zien is, dat binnen ergens licht brandt. De gevels der huizen zoowel vóór als achter (eventueel opzij) moeten vol komen duister zijn. Een andere maatstaf is ingevolge de nieuwe verordening niet toegelaten; dus óók niet het groen of blauw verven der ruiten bij gebruik van geel licht. Een ieder ga dus na, hoe dit met afscherming der lampen en/of verzwaring van (de voering) van gordijnen, of met afneembare raam werken van zwart papier, bordpapier of hout te bereiken is. In den loop der volgende week zal op de afscherming door de politie een strenge controle worden uitgeoefend, waarbij niet oneer wordt gewaarschuwd, doch tegen overtreders proces-verbaal zal worden op gemaakt. Waarschuwingen zijn er nu ge noeg gegeven. Aangaande afscherming van rijwiel lantaarns moge dienen, dat men zich voor- loopig behelpen moet met zwart papier of zwarte verf. Op de voorlamp moet een spleet van 3 x cjn. op de onderhelft blank blijven; van de achterlamp moet men de uitstraling naar boven door een kapje verhinderen, het roode licht moet horizontaal geheel zichtbaar zijn en dus niet gedeeltelijk worden afgeschermd. Zoodra door de Rijksinspectie afscher- mingskappen voor rijwielen zijn goedge- keuard en deze in den handel verkrijgbaar zijn, hetgeen nader in de pers zal worden bekend gemaakt, wordt sterk aanbevolen uitsuitend deze goedgekeurde kappen en dergelijke -te gebruiken. AANGIFTE VAN MILITAIRE GOEDEREN. De Commissaris van Politie te Leiden dringt er nogmaals bij de ingezetenen op aan om goederen, o.a. rijwielen, welke men van militairen gedurende en na de oorlogs periode ten geschenke heeft ontvangen, zonder voorbehoud op het politiebureau, af- deeling recherche, te deponeeren. Ook goederen, die men onbeheerd heeft aangetroffen, dienen te worden aangege ven. Bij niet voldoen aan deze laatste oproe ping stelt men zich aan strafvervolging bloot. Geveilde Perceelen. - fel Ten overstaan van Notaris B. H. Stum- pel: Huis met tuin en schuur te Leiden, Stadhouderslaan 24 in bod 4400.—, koo- per de heer C. J. van Valderen q.q. te Leiden voor ƒ5000. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 6604. Firma Gebroeders de Beer, Noordwijkerhout, 's-Gravendamsche- weg 103, bloembollenkweekerij. Uittr. Venn.: A. F. C. M. de Beer, Noordwijker hout. Bij het te 's Gravenhage gehouden exa men door den bond van leeraressen bij het mode vakonderwijs slaagde voor dipl. cos- "tumière de dames D. Somerwil en R. Kouwenberg. Voer dipl. leerares de dames M. Naber en A v. Nood, allen leerlingen aan de modevakschool van mej. Goddon, Korevaarstraat 47a, Leiden. Aan de Kweekschool v. d. Zeevaart te Amsterdam slaagden voor het eindexamen B.S. de heeren A. W. Kattenbusch te Oegstgeest en W. J. M. Kloos te Leiden. Geslaagd voor Nederlandsche Handels correspondentie voor den R.K. Bond „St. Genesius", de dames: A. Bakker, B. Morsch, E. Rcsier, allen leerlingen der Zus terschool Pelikaanstraat. Van onze Adverteerders 30-JARIG JUBILEUM PAPIERHANDEL A. A. VERHOOG. De heer A. A. Verhoog herdenkt vandaag het 30-jarig jubileum van zijn zaak, welke hy in die 30 jaren door onverflauwde ijver en toewijding heeft zien groeien tot een groot en flink bedrijf in het pand Haarlem merstraat 29. Dat de zaak vandaag in de bloemen staat, verdient de heer Verhoog ten volle. Want ondanks moeilijke tijden voor het be drijfsleven in die 30 jaren moeilijkhe den, welke geen zakenman bespaard ble ven heeft hij zijn zaak steeds weer we ten uit te breiden, zoodat niet alleen de winkel zelf, waar men te kust en te keur van alles kan vinden, maar ook de maga zijnen daarachter getuigenis afleggen van den vooruitzienden blik en de zakelijke werkwijze van dezen zakenman. Viermaal in den tijd van 30 jaar werd de zaak verbouwd. De winkel werd vergroot en gemoderniseerd, zoodat zij nu frisch en modern aandoet en baadt in een overvloed van licht. Wie hier niet slagen kan, moet wel bij zonder veeleischend zijn. Achter de win kel bevinden zich de magazijnen, die door de uitbreiding der voorraden telkens op nieuw moesten worden uitgebreid. Voor de bezoekers heeft natuurlijk ech ter de winkel de grootste aantrekkings kracht. Bij de verbouwing hiervan ver zorgde de heer W. van Staden het timmer werk, de heer A. de Jong het schilder werk, de heer van Schoten de verlichting en de firma John Kager de centrale ver warming. Ook voor de klanten wordt aan dezen dag een feestelijk cachet gegeven door een ge schenk, dat welkom zal zijn. Men raad plege hiervoor de advertentie in dit num mer. Agenda NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE VAN DE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Zondag: Het Gebouw is den geheelen aag gesloten Maandag: Repetitie R. K. Gem. Zangvereeniging „Pulchri Studio", 8 uur (Zaal 6). Dag. Bestuursvergadering R K. Volksbond, 8 uur (Kantoor) Kan toor Bouwvakarbeidersbond (Zaal 10), nam van 7.308.30 uur. Dinsdag: Rechts- Kundig Adviesbureau voor de leden van de Afdeeling Leiden en Omstreken, Kan oor Bondsgebouw, Steenschuur 15, nam. van 6.308.0 uur. Woensdag: Leden vergadering Bouwvakarbeidsbond „St. Jo zef", 8.00 uur. (Zaal 6). Donderdag: Bijeenkomst Credo Pugno-Club, 8.30 uur (Zaal 8) Vrijdag: Ledenvergadering Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël" 8 uur. (Zaal 6). Te 7 uur uitbetaling Transportarbeidersbond (Zaal 12). Zaterdag: Spaarbank op het Kantoor 78 uur. -Zaterdag: Uitbetalingen door: Me- taalbewerkersbond te 9 uur v.m.; Tabaks- Lewerkersbond te 10.30 uur v.m.; Grafische Bond te 3 uur nam.; Bouwvakarbeidsbond te 3.30 uur nam.; Houtbewerkersbond te 3.30 uur nam. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPH'S GEZELLENVEREENIGING Beurtrooster: Heden Zaterdag: G. Bot en P. Reizevoort; Zondag: D. Devilée, S. v. d. Aar en C. Goddijn; Maandag: A. de Gunst en A. Verhoog; Dinsdag: W. v. d. Hólst en A. Goozen; Donderdag: C. v. (1. Meel en J. Killenaar; Zaterdag: G. Bot en P. Reize voort. Zondag: Leidersdag voor het district Leiden. 9.30 uur H. Mis in het St. Lidwinahuis met predicatie; onder de H. Mis algemeene H. Communie. Ongeveer 12 uur beginnen de bijeenkosten voor de leiders. De zaal is voor ontspanning tot 7 uur gesloten. Ook geen Bibliotheek. 8.30 uur Prijs biljarten. Maandag: 7.30—9.45 uur Bijeenkomst voor de gezellen. 8 uur Tafeltennisclub. Dinsdag: 7.309.45 uur Bijeenkomst voor de gezellen. Woens dag: 8.30 uur Vergadering Commissarissen Bijeenkomst voor de gezellen. 7.30 uur afd. Gezellen. Donderdag: 7.309.45 uur Biljartclub „T.E.P." Vrijdag: - 7.30 uur repetitie Muziekgezelschap Frans Schweit zer. 7.30 uur Biljartclub „T.E.P." Zater dag: 7.309.45 uur Bijeenkomst voor de gezellen. 7.30 uur Tafeltennisclub. 8 uur Bibliotheek. 8.15 uur Kegelclub „De Poedelaars" Mededeelingen: De heer J. Lamboo, penningmeester v, h. Zieken fonds Cornelia Musius is verhuisd naar Heerenstraat 108 (hoek Koninginnelaan) waar de aanmelding van ziekte moet ge schieden. Vroegtijdig sparen voor de Kerst retraite is van zéér groot belang. Doe het nog heden!! KRUISVAART JKMlj Cohort St. Petrus Zondag: 7.20 uur Aantreden voor de kerk er bijwoning van de H. Mis met gemeenschappelijke H. Communie. 9.45 uur Aantreden van alle kruisvaarders bij de burcht Garenmarkt voor de „Bofito". Medebrengen: fiets, belastingplaatje, Allen in uniform en op tijd. Maandag: regenjas en voor tweemaal brood. Des avonds om ca. 8.30 uur zijn wij weer thuis, 8 uur St. Stephanusban. Dinsdag: 5.15 uur Sleutelkoor „Middengroep". 6 uur Sleutekoor „Schola". Woensdag: 8 uur Kardinaal von Faulhaberban. 8 uur St. Aloysiusban. Vrijdag: 5.15 uur Seutel- koor „Middengroep". 6 uur Sleutelkoor „Schola" Zaterdag: 7 uur K.J;C.-Mis. 8.15 St. Lodewijkban. Dienstban: St. Aloysiusban. Cohort St. Pancras Maandag: 7 uuur gedialogeerde H. Mis. Des avonds om 7 uur komen de aspiranten, Agenda LEIDEN De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den, wordt waargenomen noor de dokters: v Alphen, Hovens Gréve, Lahr, Meijboom en Simons. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegst waargenomen door dr. Leemhuis. TeL 2030. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 20 Juli 20 uur tot Zaterdag 27 J1 i 8 uur waargenomen door de apotheek C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8, tel. 26274. DE TWEEDE DAG De eerste dag der nationale vierdaagsche wedstrijden zette weer hoopvol in voor de talrijke deelnemers aan deze Kaag- week. De wind op dezen tweeden Kaag dag, wederom uit het Zuid-Westen waai end, leek ons nog iets sterker dan gisteren en zoo kregen we al dadelijk na den start te 10 uur interessante wedstrijden te aan schouwen. Dit gold evenwel niet voor de 45 M2 kruiserklasse, waar de twee oude tegen standers, de heeren Vermaat en Sieverts ditmaal de eenige deelnemers waren. Van veel strijd is er bij zulk een deelname na tuurlijk geen sprake, vooral niet wanneer het verschil tusschen beide booten nogal groot wordt. Dit was ook nu weer het ge val, want Vermaat was zijn concurrent reeds vrij spoedig 'n flink stuk voor en naar het zich in de tweede ronde liet aan zien won Vermaat deze race op zijn stof jes. Zoo was het ook inderdaad. In de Drakenklasse waren dezen keer elf jachten van de party, die een aardigen kamp gestreden hebben. Bos wist hier al spoedig de leiding te nemen en bij het ron den van de boeien op het Zweiland ging hij vrij aan den kop voor Keegstra, terwyl de rest met weinig verschil volgde. De Valkjachten hadden vandaag hun windje. Snel piasseerden deze fraaie bootjes over de plassen en onmiddellijk reeds was het te zien, dat zich hier een vinnige kamp zou ontwikkelen. Zoo was het inderdaad, want Jan Heinen en Wim Ritman, de pro motors van deze nieuwe klasse, zaten op het Zweiland reeds aan den kop en daarna voegde Lemstra zich bij hen. Vóór den wind van Norremeer naar Dieperpoel liep C. Bruynzeel hard naar voren, zoo zelfs, dat het hem noodlottig werd, want bij het ronden van den boei op Dieperpoel drong hij met zijn jacht tusschen de Janmaat van Heinen en den boei en wel zoodanig, dat hij de Janmaat aan bakboord ramde. Bruyn zeel was daardoor uit den strijd, maar ook Heinen, want hij kon zijn schip naar de scheepswerf brengen. Bij het ingaan van de tweede ronde had den Lemstra en Ritman de leiding en zij gingen met flinken voorsprong de anderen vooruit. die a.s. Zondag worden geinstalleerd, dus ook degenen, die voorheen nog niet gein stalleerd waren. De nieuwe aspiranten hebben deze week geen bijeenkomst. Om 8 uur Viviaanban. Dinsdag: om 8 uur Cohortschouw. Laten de vlaggewachten vooral nog eens hun vlag controleeren. Zaterdag: 6.30 uur afrekenen 3 ets. fonds en contributie. Om 9.15 uur Avond-wake in de Kerk, als voorbereiding op den In stallatie-dag. Verdere mededeelingen vol gen bij de Cohortschouw. Denkt er deze week allen nog 'ns extra aan: Alles gericht op installatie en Cohorttornier. Ieder ver- zorge zijn taak stipt. Cohort Aeternus Pater Maandag: 7.15 uur Willibrordus-, Boni- fatiusban. Woensdag: 7.30 uur Servatius- Paschalis-, Franciscus-, Tarcisiusban Donderdag: 7 uur Gregorius- Aloysiusban. OEGSTGEEST Cohort St. Bernardus Zondag: Aanbidding. Ieder komt op de hem aangewezen tijd, brengt zijn kaart mee en legt deze op de schaal die op de Communiebank staat. Plaats voor aan: links, 1 rechts (in uniform); 7 uur Processie Schildknapen en vlaggewacht gaan zitten op de plaats waar anders de schola staat. Maandag: 6 uur Spreekuur. 7 uur Con gregatie. Dinsdag: 7 uur Groen Vendel. Woensdag: 2 uur Geel Vendel; 3 uur Wit Vendel; 8 uur Rood Vendel. Don derdag: 6.30 uur Zwemmen Rood Vendel. 7 uur Dienstban (H. de GootD. den Hol lander) - Zaterdag: 2.30 uur Aspiranten kring. 2.30 uur Zwemmen Groen Vendel, Elisabethpenning: Miguel Pro-ban. ST. ODO-KOORKNAPEN Zondag: in de Hoogmis zingt de ge heele Schola; in het Lof, beurt aan de St. Gregorius-groep. - Maandag: geen repetitie. Dinsdag: geen repetitie. Woensdag: Lof, beurt aan de St. Ambro- siusgroep. Donderdag: geen repetitie. Vrijdag: geen Crescendogroep, om kwart over acht repetitie voor de Schola in de Kerk om half negen met de heeren. Zaterdag: Lof, beurt aan de Pius X-groep. Hallo boys! Zooals je ziet houden we deze week vacantie. In ons repetitie-lokaal kunnen we niet terecht en ook nog niet in de school-HeerensingeL Veel lol, hoor! Zeg, vanaf deze week tot aan de maand September behoeft er door jullie geen contributie te worden betaald. Daarmee beginnen we dus weer op 1 September. Als je nu gochem bent, vraag je, of je die vijf centen per week in deze maand in je spaarpoot mag doen!! Is dat effe wat?? Lees verder goed de Agenda's, want zoo nu en dan houden we een repetitie tijdens de vacantie, anders verleeren jullie alles! De Schola denkt wel aan de repetitie a.s. Vrijdagavond in de Kerk. Dit is voor Maria Hemelvaart 15 Augustus, waarop we onze nieuwe Mis zullen uitvoeren. De jongens van Verkenners en Kruisvaart denken er dus aan zoo noodig vrij te vragen aan hun Leiders! Goed zoo! Hallo hoor! Tot kijks! Kapelaan E. A. M. PAAP. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE Parochie O.L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph Maandag: 78.30 uur Liduinagroep; 78.30 uur Marg. Sinclairgroep; 8.159.45 uur Mariagroep. Dinsdag: 7.30 uur H. Mis en Alg. H. Communie. Donder dag: 7 uur Tooneel; 8 uur Caeciliagroep. Vrijdag: 78.30 uur Agnesgroep; 78.30 uur Theresiagroep. Aanmelden van nieuwe leden op de clubavonden. Clubhuis: Maria Gijzensteeg. Parochie Sint Petrus. Dinsdag, 6.458 uur Jongste groep, 8 9.15 uur Middengroep. Woensdag, 78.15 uur Jongste-groep. Zaterdag, 2.153.30 uur Mulo-groep. Aanmelding van nieuwe leden op de club avonden, Clubhuis, Hoogewoerd 53. Parochie Hartebrug. Dinsdag: 6. 30 uur Jongste-groep. 8 uur: Midden-groep. Donderdag: 6.30 uur Mulo groep. 8 uur: Charitatief naaien. Aan melden van nieuwe leden op de club-avon den aan de zaal (achter de Hartebrugkerk). Practica. Uitgave ten behoe ve van het R.K. Onderwijs en |Y; de R.K. Jeugdbeweging. Prac- j£| tica is kerkelijk goedgekeurd. ;$j Uitgave Urbi et Orbi, Utrecht. De artikelen-reeks, getiteld „Uit de da gen der eerste Christenheid" vindt zijn be sluit in een artikel over het elfde en twaalfde uur, waarin ons gesproken wordt over de christenvervolgingen en over de deugden der eerste christenen, vooral de reinheid, waardoor zij zich zoozeer onder scheidden van de niet-christenen uit die dagen. Hc-ewel de Olympiade te Helsinski dit jaar niet gehouden zal worden, is het toch interessant in het Olympiade-jaar 1940 iets te zeggen over de historie der Olympi sche spelen. Hiertoe wordt teruggegrepen naar het oude Grieksche stadje Olympia, waar reeds in 776 v. Chr. een Olympiade gehouden werd ter eere van den oppergod Ze us. Ten vervolge op het artikel over de aard olie, de brandstof der 20ste eeuw, wordt ons in dit nummer gesproken over de destillatie der ruwe olie, over de geschie denis der petroleum, over Rockefeller en Deterding en over de. Koninklijke Shell. Uitvoerig wordt stilgestaan bij het in aanleg zijnde AmsterdamRijnkanaal, dat in 4 groote panden van Amsterdam naar Tiel geprojecteerd is. De bedoeling van dit kanaal is de haven van Amsterdam te laten deelen in de Rijnscheepvaart. Het natuurhistorische artikel biedt in Juli allerlei. Uitvoerig wordt, in een af zonderlijk artikel, stilgestaan by de mot ten en de schade, die zij aanrichten, als mede de verschillende methoden van be strijding. Na in korte trekken gesproken te heb ben over de Nederlandsche Stichting voor Psycho-techniek, wordt ons een en ander over fossielen verteld. Het ontstaan, de conserveering, het nut voor de wetenschap en soms zelfs het nut voor de industrie der fossielen vinden wij uiteengezet. Het nummer wordt besloten meteen uit gebreid artikel over de dierlijke vezels, wil, melk wol en zijde. Daarnaast wordt ge sproken over de teelt van schaap, geit, ka meel en lama, terwijl de verwerking van de wollen en zijden garens uitvoerig be sproken wordt. In dit laatste nummer van den jaargang werd gewoontegetrouw, we derom een trefwoorden-inhoud over den geheelen jaargang afgedrukt. Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. BINNENLAND. *vU ERNSTIG AUTO-ONGEVAL TUSSCHEN BORNE EN ZENDEREN. Een auto, bestuurd door den heer H. Arends uit Wassenaar, is gisteravond op den rijksstraatweg tusschen Borne en Zennderen, vermoedelijk tengevolge van slippen, tegen een boom gereden. De bot sing was zoo hevig, dat de wagen naar de andere zijde, van den weg vloog en daar nog eenige boomen raakte. De bestuurder en twee inzittende dames, familieleden van den heer Arends, werden uit de auto geslingerd en bekwamen ern stige verwondingen. Zy werden, nadat dr. Stomps uit Borne de eerste hulp had ver leend, naar het algemeen ziekenhuis te Al melo vervoerd. De toestand van een der gewonden, mevrouw ArendsWeltevreden, is zeer ernstig. BROOD. -tg Bons 61 tot en met 70 (Lroodbonboekje). Geldig vanaf 15 Juli rechtgevende op totaal 2000 gram brood. THEE OF KOFFIE. Bon 85 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 2 Aug. rechtge vende op hall pond koffie of half ons thee. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 90 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 9 Aug., recht gevende op 2J4 ons tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelf rijzend bakmeel. Ook is bon 75 nog tot 26 Juli te ge bruiken. SUIKER. Bon 80 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 25 Juli, rechtge vende op één k.g. suiker. PETROLEUM. Petroleumzegel „Periode Hl" voor hen, die over geen andere kookgelegenheid beschikken dan petroleum. Geldig vanaf 15 Juli, rechtgevende op 2 liter. BOTER OF VET Bon 67 en 68 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 28 Juli, recht gevende elk op J4 pond boter of margarine of vet. Binnenland DE EERSTE GROEP NEDERLANDSCHE KINDEREN NAAR DE OOSTJLARK VERTROKKEN. Aan het Haagsche staatsspoorstation was het hedenochtend tusschen 10 en 11 uur een drukte van belang: de eerste groep van 800 Nederlandsche kinderen maakte de laatste toebereidselen voor het vertrek naar de Oostmark. Een extra trein van 12 doorgaande wa gons stond gereed om de jeugdige Neder landers naar Salzkammergut te brengen en op aller gezichten was de prettige stemming te lezen, waarin deze kinderen zich bevon den. Elke wagon droeg in groote druklet ters het opschrift „Kindervacantiereis Ne derlandOostmark" ofwel „Kinderferien- fahrt NiederlandeOstmark". Prof. Scheltema uit Groningen, verge zeld van twee Duitsche artsen, de heeren^ Irresberger en Gaulhofer (van wie laatstr genoemde zoowel het Nederlandsche als het Duitsche artsdiploma bezit) maken de reis mede om het medische toezicht te hou den. Prof. Scheltema heeft bovendien de taak van algemeen contactleider tusschen de Nederlandsche ouders en relaties en de Oostmarksche gastheeren op zich genomen. Het muziekkorps van de Duitsche orde- politie onder leiding van kapelmeester lui tenant Hahn speelde op het perron eenige vroolijke nummers. Ouders en verwanten waren in vrij groo- ten getale aanwezig om den jeugdigen rei zigers de hand te drukken en een prettig verblyf toe te roepen. Enkele minuten over elf zette de lange trein met de 800 vroolijke gasten zich in beweging. HET VERTOONEN VAN FILMS. Het Verordeningsblad no. 13 van heden vermeldt een besluit van de Secretaris-Ge neraal van Binnenlandsche Zaken en van Justitie betreffende het vertoonen van films. Daarin wordt bepaald, dat in het bezette Nederlandsche gebied slechts die films ver toond mogen worden, welke: 1) In het bezette Nederlandsche gebied zijn vervaardigd en na 14 Mei 1940 door de censuur zijn goedgekeurd. 2) In het Groot-Duitsche Rijk, het inbe grip van het Protectoraat Bohemen en Mo- ravië, zijn vervaardigd en na 31 December 1936 door de censuur zijn goedgekeurd. 3) In het gebied van het Groot-Duitsche Rijk voor de vertooning zijn vrijgegeven. Deze voorschriften geilden niet voor smalfilms van zuiver artistieken, reli gieuzen of cultureelen aard, of voor smal films met uitsluitend familieopnamen. Hij, die opzettelijk of door grove schuld in strijd met deze voorschriften handelt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 2 jaar en met geldlboete van ten hoogste 10.000 gulden of met een van deze straffen. Dit besluit treedt met ingang van 26 Juli 1940 in werking. Buitenland DE EUROPEESCHE BEZITTINGEN OP HET WESTELIJK HALFROND MEXICO STAD, 20 Juli (D.N.B.) De leider der Mexicaansche delegatie bij den Volkenbond, die reeds een half jaar in Mexicostad vertoeft, heeft verklaard, dat hij niet in afzienbaren tijd naar Genève zal terugkeeren. Naar zijn meening zal de Volkenbond niet voortbestaan, wanneer Engeland door Duitschland wordt over wonnen. Wat de conferentie in Havanna betreft, verklaarde hij, niet te gelooven, dat het mo gelijk is, dat de Havanna-conferentie een mandaat zal aanvaarden van de Amerikaan- sche landen over de bezittingen der Euro- peesche naties op het Westelijke halfrond.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3