Plaatst een Telefoontje RECHTZAKEN Will U Iets weten? BIOSCOPEN TE LEIDEN DINSDAG 1.6 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG, 10 De distributie van boter en vet toelichting op de genomen maatregelen. Over de distributie van boter en vet is vandaag een toelichting gegeven op de da gelijksche persconferentie in de persaf- deeling van het rijkscommissariaat door dr. ir. Schoenbeck, landbouwdeskundige van het rijkscommissariaat, dr. ir. P. N. Boekei, regeeringscommissaris voor de zui vel en de heer S. de Hoo, de dagelijksche leider van het centrale distributiekantoor. De heer Boekei deelde mede. dat de rantr soeneering is ingevoerd op tweeërlei grond. In de eerste plaats dient met nadruk te worden vastgesteld, dat er op dit moment geenszins sprake is van een nijpend te kort. Wijs beleid eischt echter met het oog op de toekomst, dat de vetverbruikers tot spaarzaamheid worden gebracht. Met in gang van heden is dan ook de rantsoenee- ring van boter en vet in werking gesteld. Een tweede reden om de rantsoeneering in te voeren in gelegen in de over-produc- tie van boter. Nederland is een sterk zui vel produceerend land, dat sinds jaren moeilijkheden heeft bij het aan de markt brengen van zijn boteroverschot. In de laatste crisisjaren had men den onpretti- gen toestand, dat de boteroverschotten in Engeland tegen afbraakprijzen moesten worden verkocht. Nu ook deze markt thans verdwenen is, zal de zuivelpositie op an dere basis moeten worden gesteld, hetgeen misschien niet al te zeer te betreuren is. De export van boter naar het vasteland van Europa ondervindt groote moeilijkhe den. Weliswaar is Duitschland als afnemer gebleven ja zelfs neemt dit land iets meer af dan vroeger doch dit neemt niet weg, dat ons land met groote hoeveelhe den boter zal blijven zitten. Het is daar om onvermijdelijk dat wordt overgegaan tot maatregelen, welke wijziging brengen in het verbruik van vetten hier te lande. De margarine-eters zullen voor het grootste deel op boter moeten overgaan. Dit kan alleen bereikt worden door de invoering van een rantsoeneering. In de naaste toe komst zal naar ruwe raming ongeveer de helft van het margarineverbruik moeten worden overgeschakeld op boterverbruik. Dit zal in dezen vorm geschieden: de consu menten van een lager inkomenklasse zul len distributiekaarten krijgen, waarop zij margarine kunnen koopen, de consumen ten van een hoogere inkomenklasse zullen op hun kaarten alleen boter kunnen bekomen. Bovendien zal een toeslagrege ling worden ingevoerd waardoor de hou ders van margarinekaarten een reductie van 40 cent per kilogram zullen kunnen verkrijgen op de boter, welke zij op hun bons koopen. Op die manier zal een groot deel van het boteroverschot kunnen worden wegge werkt. Doch er resteert dan nog een gedeel te der boterproductie, welke in koelhui zen zal worden opgeslagen. De hoeveelheid, welke aldus zal worden geconserveerd, is te ramen op 10.000.000 kilogram. Wellicht vindt daarmede nog niet het geheele over schot onderdak, de eventueele rest zal in den vorm van uitgesmolten botervet in distributie worden gebracht. De regeling, welke voor de eerstkomen de twee weken reeds is afgekondigd, is dus een voorloopige, welke is afgekondigd om den overgangstijd te overbruggen. Naast den gewonen consument is ook rekening gehouden met het hotel- en res taurantbedrijf. Dit zal geheel op boter en olie worden aangewezen en zal geen mar garine meer verkrijgen. Ook de banketbak kers zullen geheel met boter moeten wer ken. Op deze wijze hoopt men door de moei lijke periode van overproductie van boter heen te komen. De technische uitvoering. De dagelijksche leider van het centrale distributiekantoor de heer de Hoo, heeft daarna eenige toelichtingen gegeven over de technische uitvoering van de distribu tie. Een nieuwigheid bij de rantsoeneering van boter en vet is, dat den consument niet meer de vrije keuze van het aangekochte artikel zal worden gelaten. Daardoor was een distributie op de nummers van het al- gemeene distributieboekje niet mogelijk, omdat men werkelijk ook een bepaalde klasse zou moeten kunnen dwingen boter te koopen. Weliswaar geschiedt nu twee weken lang de distributie op het alge- meene distributiéboekje, maar dit is slechts een overgangstijd. Er was natuurlijk een zekere overgang noodig, omdat men onmogelijk alle consumenten te voren over de voor de deur staande maatregelen kon inlichten door het rondzenden van kaarten met vragenlijsten. Er was dan een ham sterperiode ontstaan, die ongetwijfeld tot moeilijkheden zou hebben geleid. De twee overgangs weken zullen worden gebruikt voor het rondzenden van boter of vetkaarten aan de hand van vragenlijs ten Deze vragenlijsten dienen om te doen uitmaken welke kaart, die voor boter of die voor vet, de consument krijgen zal. In deze twee weken mag geen olie wor den verstrekt, wel boter, margarine of vet. Degenen echte, die over een paar weken geen margarine meer zullen kunnen krij gen, moeten thans niet denken een run op de winkels te kunnen ondernemen om margarine in te slaan. De detaillisten im mers kunnen slechts nieuwe voorraden krijgen op de basis van het normale ver bruik. In de komende veertien dagen zullen dus vragenlijsten worden rondgestuurd om te trachten de „informaties te krijgen over het inkomen van eiken consument. De inko mensgrens, waarboven alleen boter kan worden gekocht ligt voor een norro?M -*P- zin, waaronder verstaan wordt man. vrouw en 3 kinderen, op 1400 gulden. Voor ieder kind minder dan drie wordt de grens 100 gulden lager gesteld, een gezin van man, vrouw en een kind, met een inkomen van 1201, moet dus een boterkaart en geen vetkaart krijgen. Daarentegen wordt de grens voor ieder kind méér met 100 gul den naar boven verlegd. Nu is het niet noodig, dat consumenten, wier inkomen in ieder geval ver boven of ver beneden de genoemde grens ligt, nauw keurig hun inkomen opgeven. Zij kunnen op de vragenlijst eenvoudig invullen dat zij slechts in aanmerking kunnen komen voor de boterkaart resp. margarinekaart. De levering aan der. tusschenhandel ge schiedt op de gewone manier. De detail listen gaan met de deze week ontvangen bonnetjes naar het distributiekantoor, krij gen dan grootere coupures en kunnen daar mee gaan werken. Het is van belang er op te wijzen, dat plaatselijk zal worden bekend gemaakt, op welke wijze de vragenlijsten zullen wor den rondgestuurd. Een publicatie over dis tributieaangelegenheden in de krant heeft altijd ten gevolge, dat er vele zorgzame huismoeders zijn, die denken te zullen worden vergeten en die-zich in de haast Lij de distributiekantoren gaan melden. Dit is volstrekt onnoodig, men houdt daarmee den kantoren maar op en de' ol-ganisatie der distributie lijdt ei-van. Wat de slaolie betreft, daarvoor zullen geen afzonderlij ke bons worden aangegeven. Op de boter of vetbon zal desgewenscht slaolie ver krijgbaar zijn. De hotels en restaurants zullen vanaf heden toewijzingen krijgen op de basis van 75 pet. van een normaal verbruik in de gelijke periode van verleden jaar. Deze Inrichtftgen moeten zich tot de plaatselij ke distributiediensten wenden. Tenslotte heeft Landwirtschafsrat dr. ir. Schoenbeck een samenvattende toelichting doen volgen. Hij zeide dat alle maatrege len, welke thans zijn afgekondigd, in een kameraadschappelijke bespreking tusschen de Duitsche en Nederlandsche instanties zijn voorbereid. Over elk detail is diep gaand overleg gevoerd. De rantsoenen zijn vastgesteld op 250 gram per persoon per week. Kinderen die hun vierde levensjaar nog niet voltooid hebben krijgen een rantsoen van 125 gram per week. Arbeiders die zwaren arbeid verrichten krijgen 375 gram toegewezen en die zeer zwaren arbeid verrichten 750 gram. Zooals reeds gezegd, zullen twee soorten kaarten worden ingevoerd: vetkaarten voor inkomens beneden 1400 gulden en bo- terkaarten voor inkomens daarboven. Op de vetkaarten zal tevens op nader aan te kondigen wijze reductie te verkrijgen zijn voor den aankoop van boter. Deze reductie is vastgesteld op 40 cent per kilogram. De rantsoenen zijn zoo gesteld, dat een volwassen mensch er genoeg aan heeft. In Nederland bestaan trouwens voldoende mo gelijkheden om met andere voedingsmidde len de schade in te halen. Spreker noemde volle melk en kaas, die zeer waardevolle be- standdeelen voor de voeding bevatten. Het Nederlandsche volk is er met deze distri butie heusch niet zoo kwaad aan toe. Dat de rantsoenen veel krapper zullen worden is ook niet te vreezen, aangezien de distri butie niet voortvloeit uit oogenblikkelijken nood, doch is ingegeven door wijze voor zichtigheid mét het oog op de tijden die komen. Het is inderdaad niet fraai, dat men zijn toevlucht heeft moeten nemen tot een splitsing van het volk in inkomensklassen, doch er stond geen andere weg open. Spr. noemde het illustratief voor den noodtoe stand van het Nederlandsche volk, dat vier millioen menschen vallen beneden de inko mensgrens, waarvoor de vetkaarten zullen worden uitgereikt. De helft ongeveer van de bevolking zal tot de houders van de vet kaarten gaan behooren. Het verkoopverbod van room is daaruit te verklaren, dat het ongewenscht is ge acht dat de meer vermogenden zich scha deloos zouden stellen met slagroom en der gelijke. Dit zou ten eerste de distributie- maatregelen dwarsboomen en in de twee de plaats zou de kleine man niet begrij pen, waarom den meervermogende op deze wijze een uitweg wordt gelaten. De ver koop van room is daarom stopgezet. De heer Schoenbeck bracht lof aan den Nederlandschen winkelier, die tot nu toe als uitvoerder der distributieregelingen voorbeeldig heeft gewerkt. Hij verdient dat dit in het openbaar gezegd wordt. Spreker hoopte, dat het publiek den winkeliers onredelijke verwijten zou sparen, evenals hij verwachtte, dat deze op hun beurt de huisvrouwen over de details der distribu tieregel in gen zouden voorlichten. Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. LCSSLN AANGEBODEN Haagsche Politierechter DE GEëVACUEERDE KOE. Veehouder tot duizend gulden boete veroordeeld. Een veehouder uit de omgeving van Leiden, had in de bewogen dagen, die achter ons liggen, negen koeien, van een collega die geëvacueerd moest worden, ter verzorging gekregen. Toen alles weer nor maal was geworden, werden de negen koeien, weer naar den eigenaar getrans porteerd. Nu zou men zoo zeggen, „alles is toch perfect in orde!" Weldra ging er een gerucht, dat er iets niet in orde was. En er was iets niet in orde geweest, aange zien de veehouder één koe geruild had en >vel zoo, dat hij een vette koe had ach tergehouden en er een magere koe, van zich zelf voor in de plaats had gegeven. Dit gerucht was onderzocht, waar gebleken, zoodat de veehouder zich voor den Politie rechter te verantwoorden had. Hij erkende het feit volmondig, waarna dadelijk de .Officier, mr. Zaaijer, het woord verkreeg. Spr. noemde het een schandalig iets van verdachte. Vele menschen hebben al te recht gestaan wegens diefstal in oorlogs- nood. De zaak van verdachte grenst nauw aan dergelijke zaken. Alle vorige verdach ten hebben zware gevangenisstraffen ge kregen en spr. achtte geen termen aanwe zig om hier een andere gedragslijn te vol gen. Het is minderwaardig van verdachte geweest om, terwijl hij het absoluut niet noodig had, omdat hij het rijk heeft, mis schien van een klein geëvacueerd boertje, een goede koe te verwisselen voor een beest, dat 40 minder waard was. De tijdsomstandigheden eischen, dat er zeer streng zal moeten worden opgetre den tegen zulke praktijken. De eisch werd dan ook een gevangenisstraf voor den tijd van vier maanden onvoorwaardelijk. Politierechter tot verdachte: „Vindt u het eigenlijk ook niet schandalig hetgeen u gedaan hebt", „U die 25 H. A. weiland en een grooten boomgaard hebt en bovendien nog veel koeien', paarden, varkens, scha pen e. a.". De verdediger van verdachte, mr. Hugen- holtz uit Leiden, hield een uitvoerig plei dooi, waarin pleiter naar voren bracht, dat men deze zaak van boerenstandpunt en door een boerenbril moest bezien. Ver dachte heeft het als een compensatie ge zien, en dat heeft hem parten gespeeld. Hij heeft 100 kg. hooi moeten leveren en had daar nog geen geld voor gezien, terwijl er nog meerdere geldkwesties geweest waren. Een ander punt in zijn voordeel is, dat hij ronduit schuld bekend heeft, zonder te probeeren iemand anders de schuld te ge ven. Als verdachte tot een gevangenisstraf veroordeeld zal worden dan gaan zijn be drijf en gezin ten gronde, en dat zou voor verdachte, die altijd tot topprestaties in staat is geweest funest zijn. PI. drong dan ook met klem op een voorwaardelijke straf aan. De Politierechter deelde nog mede, dat het. ingewonnen reclasseeringsrapport gun stig luidde en op een hooge geldboete aan drong. Voor dit keer wilde de Politierech ter daar wel met mee gaan, maar dan zal de geldboete hoog moeten zijn. Vonnis wijzend veroordeelde de Politie rechter verdachte tot een geldboete van duizend gulden subs. 100 dagen en ■met verbeurdverklaring van de inbeslag- genomen koe, Zoowel de Officier als verdachte zagen r.og ter zitting af Van hooger beroep. De dokter werd boos. Inplaats van iemand te be handelen had een arts. uit Voorburg het noodig ge vonden om nu eens iemand te mis han delen. Dat zat zoo. De arts had zijn auto voor zijn woning geparkeerd en eenige kna pen hadden de auto als mikpunt voor kie- zelsteenen gebruikt. Toen de kiezelsteenen geen effect te weeg brachten op de auto hadden zij het op de ruiten geprobeerd. Toen ook deze stand hielden had een der knabeleins het alsnog geprobeerd om den steen door de ruit te slaan. Op dat mo ment was de arts ten tooneele verschenen en had na een kleine spurt het boosdoe- nertje te pakken gekregen. Hij had des knaapjes oor gegrepen en had hem daar aan voortgesleurd naar de auto, waarna hij het hoofd van den steenwerper eenige malen, op een minder zachtzinnige manier tegen den autowand had geduwd. Eenige oorvegen en een aanraking met den voet onder het Zitvlak waren het slot van de afstraffing geweest. Huilend ging het on deugende ventje naar zijn mama, die het niet had genomen, zoodat er een verbaaltje was gevolgd. Uit bet verbaal bleek, dat het oor van het joch ingescheurd was, hij had gebloed uit zijn mond en zijn beide ooren hadden een roode kleur gekregen. De arts erkende het feit, maar voegde er aan toe, dat hij ontzettend veel last van de jeugd ondervond. Steeds zaten zij met hun vingers aan zijn auto, en reeds meerdere malen waren de richtingaanwijzers en de benzinedop het slachtoffer van den verniel- ïust der knapen geweest. De Officier vond, dat verdachte de per ken te buiten was gegaan en wel op zulk een manier, dat „de buurt" er aanstoot aan had genomen. Het optreden is vooral voor een dokter te erg geweest. Eén tik was voldoende geweest. Spr. eischte dan ook een geldboete van f 80.subs. 80 da gen. Ook de Politierechter vond, dat ver dachte den verkeerden weg had bewandeld. Hij had de politie in den arm moeten ne- meja Het vonnis werd een geldboete van 40 subs. 40 dage" De aantrekkingskracht van het uniform. Volgens den Politierechter waren de diefstallen, die de terechtstaande dienstbo de onder Leidschendam bij haar me vrouw bedreven had, geheel te wijten aan het feit, dat zij zoo graag van uitgaan houdt, welk uitgaan in hoofdzaak bestaat uit dansen. Tevens oefenen uniformen, ten minste als zij een man omhullen, een veel te groote aantrekkingskracht op haar uit. Maar uitgaan kost geld eh aangezien de dienstbode dit metaal niet haar eigendom kon noemen, trouwens papieren geld had ze ook niet, had zij geprobeerd dit gemis te compenseeren, door een gouden ring en dergelijke dingen weg te nemen. Zes maanden gevangenisstraf voorwaar delijk eischte de Officier voor deze dief stallen. Het vonnis werd vier maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Kantongerecht te Lelden Voor den aanvang van de strafzitting had er een korte plechtigheid plaats. Beëedigd werden als onbezoldigd rijksveldwachter, de inspecteurs van politie A. A. Buyens en de agent van politie T. Verb ree beiden te Noordwijk. De strafzitting gaf geen bijzondere za ken, maar enkele tippen wij er toch uit aan. De verscheurende hond, J. E. uit L e i m u i d e n heeft een hond en dit beest zou een schaap verscheurd hebben, toebehoorend aan v. d. Akker. Men had tenminste een hond bezig gezien een schaap te verscheuren maar of het nu ab soluut de hond van verdachte geweest was kwam niet precies vast te staan. De ver balisant zal volgende week licht in deze zaak moeten brengen. Alles vergoed. Een motorrijder kwam vragen of de chauffeur D. v. d. L. uit O e g s t g e e s t niet vrijgesproken kon worden, aangezien deze alle schade, veroorzaakt door een aanrijding, had vergoed. Dit ging niet, omdat het maar niet aan gaat om plotseling, op de Blauwpoorts- brug te Leiden, met een auto achteruit te rijden waardoor een ernstige botsing was ontstaan. Rekening houdende met het feit dat al les vergoed was, werd de eisch 10.sub. 4 dagen. Het vonnis werd nog milder, want dit werd 5'.subs. 2 dagen. Het knechtje had er schik in. De schilder C. M. te R ij n s b u r g kwam vertellen, dat zijn 15-jarig knechtje zoo'n pleizier in werken had, dat hij des avonds om negen uur nog aan het wêïk was.. Hij had het veel te erg gevonden om het jongmensch weg te jagen. De kantonrechter ontnam hem die pret door te zeggen, dat het 15-jarig knechtje toch centjes voor zijn pleizierwerk had ontvangen. Drie gulden boete moet de schilder thans voor zijn pretje betalen. Eenigen, die vonden, dat het vanzelf ging. J. B. en J. S. uit Leiden gaven toe vallig dezelfde verdediging ten beste. De eerste was een driewielige bakfiets gaan besturen zonder dat hij ooit examen gedaan had en dus niet in het bezit van een rijbewijs was en de tweede omdat hij een auto had bestuurd zonder de vereischte papieren te hebben. En beiden gaven te kennen, dat sturen zoo gemakkelijk was, want je ging maar zitten, draaide en je ging vooruit. En beiden mogen nu zes gulden betalen. lepziekte. J. P. v. d. M. te Voorschoten had niet tijdig eenige iepenboomen, die iepziek waren, vervoerd. Er was geen vervoergelegenheid geweest voerde verdachte aan. Aangezien dit excuus niet aanvaard werd moet hij drie gulden betalen. N. S. B.-'ERS OVERTRADEN DE WAFENWET. Eaarlemsehe kantonr6cter rgroordeelds dragers van wapenstokken. Gisterochtend stonden voor den Haar- lemschen kantonrechter vijf leden van de N. S. B. terecht, die in het bezit waren gevonden van wapenstokken of als zooda nig dienstdoende tuinslangen, al dan niet met lood verzwaard. Te hunner verdediging voerden de ver dachten aan, dat zij deze wapens noodig zouden hebben om zich tegen de aanval len van het publiek, dat tegen hen een zeer agressieve houding zou aannemen, te ver dedigen. In zijn requisitoir zeide de ambtenaar van het O. M., dat hij zich in verband met deze gevallen had gewend tot den procu reur-generaal te Amsterdam met de vraag, of ten aanzien van de leden van de N. S. B. de wapenwet thans nog moet worden toe gepast. Van deze zijde was hem toen mede gedeeld, dat volgens de opvattingen van het departement van Justitie en de Duit sche overheid de N. S. B. geen geprivile gieerde positie inneeft en dat ook ten aan zien van haar leden de bepalingen van de Wapenwet onverminderd moeten worden toegepast. Spreker eischte tegen elk der verdachten een geldboete van 5.sub sidiair drie dagen hechtenis met verbeurd verklaring van de in beslag genomen wa penen. De kantonrechter veroordeelde hen con form den eisch. Vraag: A. G. T. te H. inzake subsidie voor verbouwing van een woonhuis. Antwoord: Wend u tot de secretaris van uw gemeente. Vraag: inzake ontslag, gevolgd door wederindienstneming. Antwoord: O.i. hebt u recht op doorbetaling van loon. Vraag: C. R. te W. inzake opzegging van dienstbetrekking. Antwoord Het besluit, dat het ge ven van ontslag verbiedt zonder vooraf gaande vergunning, geldt alleen voor ar beiders in ondernemingen. Is uw dochter in een onderneming werkzaam of als dienstbode? Op vacantie heeft zij geen recht. Vraag: inzake ventvergunning. A n t w oo r d Wend u tot het politie bureau. Vraag: Welke is de kortste weg van Zoeterwoude naar Bussum en Laren? Hoe veel K.M.? Antwoord: Zoeterwoude, Alphen aan den Rijn, Nieuwveen, Wilnis, Loenen, Hilversum, BussemLaren. Afstand 60 K.iyi. Vraag: a. Wat is de korte en mooiste weg per rijwiel van: 1. Leiden naar Roo sendaal N.B. en hoeveel K.M.; 2. Roosen daal naar Baexem (L.) en hoeveel KM.: 3. Baexem (L.) naar Hilversum en hoeveel Hilversum, BussumLaren. Afstand 60 K.M.? b. Bestaat er overal geschikte gelegen heid de rivieren over te steken hetzij per brug of per pont? c. Is er voor de provincie Noord-Bra bant een wagenkaart noodig? Antwoord: a. Leiden, Voorschoten, Leidschendam, IJpenburg, Rotterdam, Dordredht, Moerdijk, Roosendaal. Afstand 104 K.M. Roosendaal, Breda, Tilburg, Moergestel, Best, Eindhoven, Geldrop, Heere, Maarheeze, Weert, Baexem. Af stand 125 K.M. Baexem, Keipen, Helmond, Den Bosch, Zalt Bommel, Utrecht, Hilversum, Afstand 138 KM. Hilversum, Utreoht, Woerden, Alphen, Leiden. Afstand 68 K.M. b. Er wordt hard aan den wederopbouw gewerkt en waar nog geen bruggen her steld zijn, vint u overzet veren. c. Neen. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANV ANGSUUR KEURING Trianon: Revue „Kop Op" met Snip en Snap. Het Spaansche katje (Lupe Velez, Leon Errol). Komisch Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Woensdag en Zater dag matinee. Goedgekeurd Lido; Rijkdom is geen schande. (Robert Young, Ruth Hus- sey). De dertiende gast (Ginger Rogers, Lyle Talbot). Komisch Detective lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Woensdag en Zater dag matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Luxor: Drie schattige meis jes groeien op. iDeanna Durbin). Robert Koch (Emil Mannings Vroolijk Het leven van Robert Koch lederen avond 3 uur Zondag van 27 uur lederen dag matinée oehalve Vrijdag. Goedgekeurd Rex: Fernandel als rebel (Fernandel, Rosita Montenegro). Kozakkenbloed CAkim Tamiroff, Frances Farmer). Komisch Speelfilm lederen avond o uur Zondag van 27 uur lederen "dag matinée Toelaatbaar v. volwassenen Casino; De havik der wilder nis. (Mala. Monte Blue). Sensationeel lederen avond 8 uur Zondag van 47 uur Zaterdag en Woens dag matinée 2.30 u, Goedgekeurd v. volwassenen

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6