DISTRIBUTIE VAN BOTER EN VET WELKE BONS? Dc beurs weer open MAANDAG 15 JULI 1940 31ste Jaargang No. 9693 3)e Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Op twee bons gedurende viertien dagen elk een half pond boter öf margarine öf vet. Koopen van spijsoliën gedu rende de twee komende weken verboden. Dc secretaris'generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat het noodzakelijk is gebleken over te gaan tot de distributie van margarine, spijsvetten, spijsoliën en boter, met uitzondering van schapen- en geitenboter. Voorafgaand aan de definitieve regeling zal van 15 tot en met 28 Juli een voorloopige distributie gelden. Gedurende deze twee weken zullen de met „67" en „68" genummerde bonnen van het algemeen distributiebonboekje elk recht geven op het koopen van 250 gram boter óf margarine öf vet, naar keuze van den kooper. Het koopen van spijsoliën voor consumptiedoeleinden zal gedurende deze twee weken verboden zijn. Bov-yidien zal met ingang van 15 Juli af geen room, op welke wijze ook vervaardigd en voor welke doeleinden ook bestemd, mogen worden betrok ken, tenzij op dokters attest, waarvoor nog een nadere regeling zal volgen. dat meer boter dan bet rantsoen bedraagt, op medisch voorschrift slechts kan worden verstrekt, indien een verklaring van de daartoe aangewezen controleerende instan tie wordt overgelegd aan den plaatselijken distributiedienst. De z.g. instellingen, d. z. ziekenhuizen, gevangenissen, hotel-, café- en restaurant bedrijven, broodjeswinkels en cantines, wel ke een uitgesproken restaurantkarakter dragen, zullen toewijzingen ontvangen. Hiertoe dienen de desbetreffende instanties zich van 15 Juli af te wenden tot den plaatselijken distributiedienst. Hotel-, café- en restaurantbedrijven, zie kenhuizen en gevangenissen, evenals de hierboven bedoelde broodjeswinkels en cantines dienen hun verbruik over de pe riode van 15 tot en met 31 Juli 1939 alsme de over de maand Augustus 1939 op te ge ven en aan de hand van de desbetreffende bescheiden aan te toonen. De instellingen zijn, evenals bij de vorige distributies, ver plicht alle bonnen van de vaste bevolking in ontvangst te nemen en bij den plaatse lijken distributiedienst in te leveren. Instel lingen zullen, met uitzondering van zieken huizen en gevangenissen slechts in aan merking komen voor boter. De vet- en oliewerkende industrieën, waaronder mede gerekend broodbakkers en banketbakkers, zullen van de Nederland- sche Zuivelcentrale, afdeeling margarine, vetten en oliën, toewijzingen ontvangen. VOLKSMARGARINE EN VOLKSVET Personen, die in aanmerking komen voor zoogenaamde volksmargarine en volksvet, dat verstrekt wordt door het Departement, van Sociale Zaken, zullen dit op de gewone wijze kunnen blijven betrekken. Zij behoo- ren daartoe evenwel eerst een met de te verstrekken hoeveelheid volksmargarine of volksvet overeenkomend aantal bonnen van de algemeene distributiebonboekjes in te leveren bij de instantie, welke de gebruike lijke bohnen ter verkrijging van volksmar- igarine of volksvet verstrekt. De detaillisten, die gedurende het tijdvak van 15 tot en met 28 Juli boter, margarine of vet verkoopen of afleveren, dienen de bij hen ingeleverde bonnen te plakken op op- plakvellen, welke verkrijgbaar zijn bij de -plaatselijke distributiediensten. Op een op- plakvel mogen slechts bonnen, die alle het zelfde nummer dragen, worden geplakt. Gedurende de week van 15 tot en met 21 Juli zijn de detaillisten vrij in den aankoop van boter, margarine en vet, te beginnen met de tweede week, dus met ingang van Maandag 22 Juli zullen de detaillisten echter uitsluitend hun voorraad kunnen aanvullen met de toewijzingen, welke zij tegen inlevering van de door hen ingenomen bonnen'bij de plaatselijke distributiediensten kun nen verkrijgen. Bij de definitieve distributieregeling, welke blijkens het bovenstaande op 29 Juli in werking treedt, zullen even- Deze inlevering kan geschieden op de voor hun vastgestelde inleveringsdagen, welke zullen vallen in het tijdvak van 15 Juli tot en met 5 Augustus. Iedere detail list, wiens codenummer begint met 1, kan eiken Maandag bonnen inleveren, iedere detaillist, wiens Codenummer met 2 begint eiken Dinsdag, enz. De distributiediensten reiken op grond van het aantal ingeleverde bonnen aan de detaillisten een aantal toewijzingen uit (in coupures van 2H, 10, 25 en 100 kilogram) voor een overeenkomstige hoeveelheid bo ter, margarine en vet, in verhouding naar keuze va nden aanvrager. Aan den detail list is de verplichting opgelegd op de ach terzijde van de toewijzing terstond zijn naam en volledig adres als „kooper" in te vullen. Eerst daarna zal hy de toewijzing kunnen gebruiken voor het bestellen van een nieuwen voorraad bij grossier of fabri kant. De detaillist is verplicht de hoeveelheid boter, margarine en vet te bewaren op het adres, dat hij zelf op de toewijzing heeft in gevuld. De opgeslagen hoeveelheden mogen dit adres slechts verlaten in geval van rechtstreeksche aflevering aan den consu ment. Vervoer naar een andere opslag plaats is dus, behoudens toestemming van het centraal distributiekantoor, niet toege staan. Toewijzingen grossiers. als zulks reeds bij de brooddistributie geschiedt zij, die zwaren en zeer zwa- ren lichamelijken arbeid verrichten voor extra rantsoen in aanmerking ko men. BROOD. Bons 61 tot en met 70 (Lroodbonboek je) Geldig vanaf 15 Juli rechtgevende op totaal 2000 gram brood. THEE OF KOFFIE. Bon 85 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 2 Aug. rechtge vende op haL pond koffie of half ons thee. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 90 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 9 Aug., recht gevende op 2¥< ons tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelf rijzend bakmeel. Ook is bon 75 nog tot 26 Juli te ge bruiken. SUIKER. Bon 80 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 25 Juli, rechtge vende op één k.g. suiker. PETROLEUM. Petroleumzegel „Periode 1ÏF' voor hen, die over geen andere kookgelegenheid beschikken dan petroleum. Geldig vanaf 15 Juli, rechtgevende op 2 liter. BOTER OF VET Bon 67 en 68 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 28 Juli, recht gevende elk op Vt pond boter of margarine of vet. Distributie van rijst gaat 22 Juli in Deze week geen verkoop van een aantal grutterswaren VAN 22 JULI AF VIER BONS BESCHIKBAAR De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Land bouw en Visscherij, maakt bekend, dat op 22 Juli een begin zal worden gemaakt met de distributie van alle soorten rijst, gebroken rijst, rijstemeel, havermout, havervlokken, grutten, gort, maizena, criesmeel, macaroni, spaghet ti, vermicelli en puddingpoeders. Om te bevorderen, dat bij het begin van de eerste periode de winkeliers over voldoende voorraden zullen be schikken, is het noodzakelijk den ver koop en de aflevering van de genoem de goederen aan den verbruiker stop te zetten van heden tot en met 21 Juli. De toewijzingen voor de detaillisten en instellingen, zooals hotels en restaurants, zullen zooveel mogelijk in den loop van deze week worden uitgereikt. Er zullen vier soorten toewijzingen worden verstrekt en wel een voor de groep van rijst, gebro ken rijst en rijstemeel, een voor de groep van havermout, havervlokken, grutten en gort, een voor de groep van maizena, gries- meel en puddingpoeders en een voor de groep van macaroni, spaghetti en vermi celli. Een toewijzing kan gebruikt worden voor een of meer artikelen, welke behoo- ren tot de op de tos wij zing vermelde groep, naar keuze van den detaillist. De industrieën, welke een der genoem de artikelen verwerken, zullen voor het koopen van deze artikelen vóór 22 Juli een vergunning kunnen aanvragen bij de Ne derlandsche Meelcentrale te 's-Graven- hage. Ten aanzien van de hoofdlijnen der eigenlijke distributie - kan voorhands het volgende worden medegedeeld: Voor de eerste distributieperiode zullen vier bonnen van het algemeen distributiebonboekje worden aangewe zen. Gedurende het tijdvak van 22 Juli tot en met 11 Augustus geeft één bon hiervan recht op het koopen van 250 gram rijst óf gebroken rijst óf rijste meel en één bon op het koopen van 250 gram gort óf havermout óf haver vlokken óf grutten. Voorts zal gedurende het tijdvak van 22 Juli tot en et 8 September a.s. één bon recht geven op het koopen van 100 gra maizena óf griesmeel óf puddingpoeder en één bon op het koo pen van 100 gra macaroni óf spaghetti óf vermicelli. Het ligt in de bedoeling voor zeer jonge 'kinderen een bijslag op het normale rant soen van bepaalde artikelen te geven. Een regeling hieromtrent is in voorbereiding en zal te zijner tijd worden bekend gebaakt. Het heeft geen zin zich voordien om inlich tingen ter zake tot het centraal distributie kantoor of de plaatselijke distributiedien- sten te wennden. De detaillisten zullen evenals dit bij distributie regelingen van andere artikelen is bepaald de bonnen dienen te plakken op opplakvellen en. deze in te leveren bij de distributiediensten. Op basis van de in geleverde bonnen zullen dan toewijzingen worden verstrekt, welke kunnen worden doorgegeven aan de grossiers. De fabrikanten zullen toewijzingen ont vangen van de Nederlandsche Meelcentra le, de instellingen, zooals hotels en restau rants, van het Centraal Distributiekantoor. Minimumprijzen tuinbouwproducten. Met ingang van heden is er wijziging gekomen in regeling der minimumprijzen der verschillende tuinbouwproducten. Deze prijzen zijn in het algemeen beter dan vorig jaar en zijn dan ook zeer bevre digend. Van de voornaamste der hier ge teelde producten zijn de minimumprijzen thans: vroege aardappelen, groote en bon ken /4.(was ƒ4.40). Drielingen zijn ge heel vrij. Bospeen ƒ4.50 (was ƒ5.De bloemkoolprijzen zijn niet gewijzigd, ook niet die der doperwten. Waschpeen 4.50 (was 5.-^). Tuinboonen ƒ3.50 (was ƒ4.Stamboonen ƒ12.(ƒ14. Tomaten A, B, C 16.— (was ƒ18) per 100 K.G.; CC ƒ13.— (was ƒ14.50). Groene en witte komkommers (plaglas) AA ƒ5.90 (was ƒ6.60). A. ƒ5.20 (was ƒ5.80), B. ƒ4.40 (was ƒ5.—), C. ƒ3.70 (was 4.20). Gele platglaskomkommers A. 4.40 (was f5.—), B. ƒ3.70 (was ƒ4.20), C. ƒ3.— (was ƒ3.30). Pak aan! Heden zijn de gedemobiliseerden, die niet naar hun burgerwerkkring konden terug- keeren, opgenomen in den opbouwdienst. In verband daarmee heeft de comman dant, de majoor J. M. Breunese, een dag order uitgevaardigd, welke hedenmorgen by alle onderdeelen is voorgelezen en waarvan de tekst luidt als volgt: Mannen. Met ingang van heden zijt gij opgenomen in den opbouwdienst. Wij, die tevoren deel uitmaakten van on ze weermacht, gaan thans samen aan den arbeid in den opbouwdienst. Onze gemeenschappelijke arbeid zal in de eerste plaats gericht moeten zijn op onze saamhoorigheid en gemeenschapszin. Het rijkste bezit van den mensch, dat toch de arbeid is, zullen wij aanwenden om ons doel te bereiken, n.l.: U een plaats te doen innemen in een krachtig saamhoorig en nationaal gezind Nederland. Arbeid vereischt een gezonde frissohe geest. Arbeid vereischt een krachtig lichaam. Arbeid vereischt levensvreugde. Deze nu gaan wij samen opbouwen. Met moed en vertrouwen, maar vooral ook met geestdrift moeten wij aan den siag. Veel, zeer veel zal van ons allen worden geëischt. Als ware Nederlanders wilt gij toch allen zonder uitzondering uw schouders onder onze gemeenschappelijke taak zetten, tot heil van ons geliefd vaderland. Doet uw plicht, ik reken op u allen. Pak aan. De commandant van den opbouwdienst. BREUNESE. AANPASSING AAN NIEUWE OMSTANDIHEDEN. De effectenbeurs opent haar poorten Waneer met alle omstandigheden en niet het minst met de diep ingrijpende verande ring van het maatschappelijke leven hier te lande rekening wordt gehouden, dan dient te worden geconstateerd, dat men er spoe dig in geslaagd is, het beursapparaat voor den fondsenhandel weer te doen function- neeren. De effectenbeurs is een goede twee maanden gesloten geweest, terwijl tijdens den grooten wereldoorlog ruim een half jaar moest verstrijken, alvorens het moge lijk was, met den officieelen effectenhan del een begin te maken. De handel wordt thans aanvankelijk op beperkte schaal, hervat. Slechts enkele fondsen worden tot de officieele dagelij k- sche noteering tosgelaten, n.l. de 3 pet. Ne derlandsche Staatsleening 1936 en de 4 pet. Nederlandsche Staatsleening 1940. In deze obligaties worden op de gebruikelijke wijze transacties afgesloten, waarbij de koersen officieel worden genoteerd. Hierbij dient echter een nieuwe bepaling in acht te wor den genomen, volgens welke van iedere transactie de koers moet worden opgege ven, met vermelding van het bedrag en den naam van de tegenpartij. Ook van in tern gesloten orders moet een dusdanige opgave worden verstrekt. Hierdoor wordt niet alleen doorloopend toezicht uitge oefend op alle afaires, waardoor aan de zuiverheid van den koers niet kan wor den getwijfeld, maar tevens is het mogelijk vast te stellen, hoe groot de omzet ter beurze van Amsterdam is Men kan zich aldus van den fondsenhandel en den om vang daarvan een duidelijker voorstelling maken dan tot dusverre het geval was, ter wijl onnauwkeurigheden bij voorbaat wor den uitgeschakeld. Naast den officieelen handel is een niet- officieele handel in de overige binnenland- sche fondsen geoorloofd. Alle daarop be trekking hebbende orders moeten vóór 14.15 uur aan de commissie voor de noteering van de vereeniging voor den effectenhan del worden opgegeven. Op grond van deze opgaven stelt de commissie voor ieder fonds een noteering vast. Indien men er geduren de drie dagen in slaagt een dusdanigen koerst vast te stellen, dan wordt het des betreffende fonds tot den niet-officieelen handel toegelaten. Door dezen niet-officiee len handel wenscht men zich een beeld te vormen van het koerspeil, waarop officieele handel eventueel kan worden toegelaten. Geleidelijk aan zullen de fondsen voor de officieele noteering worden aangewezen. Het ligt in de bedoeling, in de eerste plaats de toonaangevende fondsen voor prijsni veau te doen vinden, zoodat daarin een aanwijzing voor de koersvorming der min der op den voorgrond tredende papieren kan worden gevonden. De Amsterdamsche effectenbeurs heeft in den loop der tijden meer dan eens getoond een instrument te zijn, dat over een flinke mate van soepel heid beschikt, zoodat ook de hoop op een vlotte aanpassing aan de nieuwe voor waarden gewettigd is. Karnvergunning voor boter noodig. Het aantal zelfkarners moet sterk worden ingekrompen De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, deelt mede, dat in verband met de in te voeren maatregelen ten aanzien van het boterverbruik de noodzaak geble ken is wederom een hoeveelheidscontrole op de bereiding van boter in te stellen, ge lijk zulks geschiedde bij de inwerkingtre ding der Crisis-Zuivelwet 1932. Ten einde deze controle zoo effectief mogelijk te doen zijn, is het gewenscht het productie-appa raat zooveel mogelijk te beperken; inzon derheid dient het aantal zelfkarners sterk te worden ingekrompen. Met ingang van 14 Juli is het bereiden van boter slechts geoorloofd, indien men in het bezit is van een karnvergunning, welke uitgereikt zal worden door de Nederland sche Zuivelcentrale, afdeeling zuivel te 's Gravenhage. Deze kernvergunningen zullen behalve aan zuivelfabrieken slechts in uiterste nood zaak worden verleend, nl. alleen in die ge vallen, waarin er geen andere mogelijkheid bestaat om de gewonnen melk productief te maken, zooals melkveehouders, die de melk niet aan een zuivelfabriek of als consump- tiemelk kunnen verkoopen. Ook zij, die gewoon zijn schapen- of gei ten-melk te verxarnen, dienen een karnver gunning aan te vragen. Bezitters van een karn, die niet gerech tigd zijn om boter te bereiden, dienen deze onbruikbaar te maken of door een contro leur van den centralen crisis-controledienst te doen verzegelen. Bovendien zal alle geproduceerde boter, mei uitzondering van schapen- en geitèn- boter, van een merk dienen te zijn voorzien. Voor hen, die aangesloten zijn bij een onder Rijkstoezicht staand botercon trolestation z het Rijksbotermerk voldoende zijn. Zy, die niet aangesloten zijn, zullen een nieuw in te toeren merk, het z.g. boter- distributiezegel, dienen te gebruiken. Zy dienen zich voor de verkrijging daarvan te wenden tot de afdeelingen zuivelcontrole der Nederlandsche Zuiveicentrale in de verschillende provincies. Behalve de controle op de bereiding van botre zal ook een controle worden ingesteld op het verhandelen van boter. Daartoe is bepaald, dat ongeacht het voorschrift, dat boter dient voorzien te zijn van een merk, men geen boter zal mogen afleveren of ver handelen, indien men bovendien niet over legt, hetzij een distributiebon of toewijzing, welke recht geeft op het koopen van boter, hetzij een uitvoer-certificaat, wanneer het exportboter betretf, hetzij een door de cen trale afgegeven vergunning voor den op slag in koelhuizen. Voorts dienen de boterhandelaren, die niet uitsluitend detaillist zijn, zich bij de centrale te organiseeren. Verder is het ompakken van boter slechts toegestaan aan degenen, die bij de centrale zijn georganiseerd en toegelaten tot de groep boterompakkers en in het bezit zijn van een ompakvergunning. Voor de ver krijging van deze vergunning dient men zich te wenden tot genoemde centrale. Ook deze vergunning zal slechts in beperkte mate worden uitgereikt. Het is verboden bij het verpakken van boter hieraan zout of ander vocht toe te voegen. OPHEFFING VRIJWILLIGE LAND STORMKORPSEN. De Vrijwillige Landstormkorpsen motor- dienst, vaartuigendienst, spoorwegdienst, luchtwachtdienst zijn, naar wij vernemen, met ingang van 15 Juli 1940 opgeheven. In verband daarmede zijn per 15 Juli 1940 alle verbintenissen van vrijwilligers beneden den rang officier, alsmede de ver bintenissen van vrijwilligers, die ingeval van binnenlandsche onlusten tijdelijk tot officier worden benoemd, verbroken. De ontslagbrieven zullen door den korpscom mandant worden verzonden. Voor zoover bovenbedoelde dienstplich tigen benéden den rang van offcier nog niet voor den opbouwdienst zijn aange wezen, kunnen zij in dien dienst worden opgenomen volgens door den leider van den opbouwdienst gestelde regelen. VERBOD TOT HET ONHERKENBAAR MAKEN VAN MOTORRIJTUIGEN De secretaris-generaal van het Departe ment van Justitie heeft, blijkens een in het verordeningenbland opgenomen beschik king bepaald, dat het met ingang van 13 Juli aan particulieren verboden is motor rijtuigen in den zin van de motor- en rij- wielwet door bespuiten, verven, lakken of op andere wijze onherkenbaar te maken. Dit verbod geldt niet, indien daarvan door het hoofd van de plaatselijke politie ontheffing is verleend. Overtreding van het verbod wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. De grossiers kunnen de door hen van de detaillisten ontvangen toewijzingen by den plaatselijken distributiedienst inleveren ter verkrijging van een „verzameltoewijzing". Met deze „verzameltoewijzing" kunnen zy op hun beurt boter, margarine of vet van hun leveranciers betrekken. Overeenkomstige regelingen, zooals die bij de distributie van andere goederen reeds getroffen zijn ten aanzien van zieken, bui- tenlandsche schippers, personen, die in het verblijfsregister zijn ingeschreven en per soneel van groote instellingen, zullen bij de distributie van boter, margarine en spijsvet ten eveneens gelden. Er wordt op gewezen,

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1