Meuige luchtgevechten gemeld Aanvallen op haveninstallaties en wapehtabrieken Frankrljks nieuwe koers De strijd rond de Middellandsche Zee De blokkade van Martinique Uit het Verre Oosten ZATERDAG 13 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. S HANDELSOORLOG TEGEN ENGELAND HET DUITSCHE LEGERBERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Eenheden gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers van het luchtwapen vie len op 11 Juli vliegvelden, haveninstalla ties en wapenfabrieken in Zuid- en Mid- den-Engeland, alsmede scheepsdoelen voor de Oost- en Zuidkust van Engeland aan. In de havens van Plymouth en Lowestoft werden de haveninstallaties door bommen getroffen, in Portsmouth en in de indus- trieele bedrijven bij Burton-upon-Trent ontstonden door bomtreffers hevige bran den. In het Kanaal gelukte het een tankschip van 15.000 br. t. alsmede 4 koopvaardij schepen, met een totalen inhoud van 15.0000 br. t. tot zinken te brengen, en 9 andere koopvaardijschepen door voltref fers zwaar te beschadigen. Tijdens deze aanvallen schoten zoowel onze gevechts vliegtuigen, als duikbommenwerpers en jagers verscheidene vijandelijke jachttoe- stellen neer. Het werpen van bommen door den vijand in West-Duitschland was ge ring en veroorzaakte geen schade. De to tale verliezen van den vijand bedroegen gisteren -3 vliegtuigen, waarvan 3 door luohtdoelartillerie. Zeven eigen vliegtui gen worden vermist. De successen van de oorlogsmarine en het luchtwapen in den handelsoorlog heb ben voor Engeland een gevoelige hoogte bereikt. Tot 8 Juli 1940 zyn tot zinken gebracht: a. Door torpedotreffers en mijnen van onze duikbooten: 1.920.439 br. t b. Door onze zeestrijdkrachten aan de oppervlakte en andere zeestrijdmiddelen 1.362.461 br. t. c. Door aanvallen van het luchtwapen 1.046.313 br. t Hierdoor is in totaal sedert het - begin van den oorlog 4.329.213 br. t. vijandelijke of voor den vijand nuttige handelsscheeps- ruimte vernietigd. Bij dit getal tot zinken gebrachte schepen komen nog meer dan 300 hoofdzakelijk door het luchtwapen be schadigde schepen, die gedeeltelijk zoo zwaar getroffen werden, dat zij niet ver der gebruikt kunnen worden of als ge volg van de noodzakelijke reparaties maanden lang niet te gebruiken zijn. LUCHTGEVECHT BOVEN ENGELAND. Vele duizenden Engelschen hebben in de afgeloopen twee dagen de geweldige lucht gevechten kunnen volgen, waartoe de Duitsche luchtmacht Engeland heeft ge dwongen, aldus meldt de correspondent te Stockholm van het „Hamburger Frem- denblatt". Vooral de Duitsche aanvallen op het convooi aan de Engelsche Zuid kust zijn van heel nabij door de Engel sche kustbevolking gadegeslagen, zoodat 1de Engelsche pers toestemming kreeg bij zonderheden te publiceeren. Het is volgens Öe bladen het grootste luchtgevecht ge dweest, dat Engeland tot dusver heeft be leefd. Het schouwspel was fantastisch ge- jweest. De geheele kust was een groote Vuurspuwende wal van zwaar en licht af weergeschut. Op zee werden de schepen Öoor de neervallende bommen getroffen, .terwijl hoog in de lucht het wilde spel was te zien van de jacht- en gevechtsma chines, die achter elkander aan raasden. De Duitschers zijn gekomen i ntwee mach tige aanvalstroepen, telkens ongeveer 40 bommenwerpers en vele jagers. Op het oogenblik, dat de Britsche jagers, opste gen stortte de Duitsche jagers, die op groo te hoogte dit oogenblik hadden afgewacht, zich op hun tegenstanders. Er ontspon zich een wilde strijd, die spoedig leidde tot een gevecht van machme tegen machine, waar de -jacht den gdheelen horizon volgde en de tegenstanders vaak ver boven Enge land bracht. Steeds weer zagen de angstig samengeschoolde menschenmenigten op het land, dit ondanks alle waarschuwingen buiten bleven, vliegtuigen brandend in zee storten. Met onrust werd vastgesteld, dat de Duitsche bommenwerpers zich weinig om het razende afweervuur schenen te bekommeren. Het kanongebulder was zoo hevig, dat het te Londen duidelijk werd gehoord. Het snel toenemen van de Duit sche luchtaanvallen, die nu, zooals men in Engeland niet langer kan verheimelijken, dag en nacht zonder onderbreking boven het eiland worden ondernomen, heeft de algemeene nervositeit van de bevolking ten zeerste doen toenemen. Toen gisteren de luchtaanvallen hun hoogtepunt bereik ten, begonnen wilde geruchten de ronde te doen en dreigde een paniek uit te breken. HET DUITSCHE FRONTBERICHT. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: De mededeeling in het legerbericht van gisteren, dat van 3 September 1939 tot 8 Juli 1940 de marine met duikbooten, strijdkrachten aan de oppervlakte en an dere zeeoorlogsmiddelen ruim drie mil- lioen ton scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij of voor den vijand nuttige scheepsruimte in den grond heeft geboord, is des te belangrijker, daar de tegenstan der ditmaal reeds van te voren beschikte over talrijke afweermiddelen van geoor- loofden en ongeoorloofden aard, terwijl hij in den wereldoorlog de afweermiddelen eerst geleidelijk tot ontwikkeling en eerst in 1918 tot vol effect bracht. Wanneer desondanks in den loop van rond 10 maanden alleen door de marine zoo groote getallen van tot zinken gebrach te tonnage konden worden bereikt, legt dat van de opleiding der Duitsche vloot en den durf van haar leiding de beste getui genis af. Niet minder opmerkelijk zijn de resul taten van den handelsoorlog van het Duit sche luchtwapen tegen Engeland. Dit kon sedert half December 1939 tot den aan vang van zijn strijd tegen gewapende koopvaardijschepen, dus van midden De cember 1939 tot 8 Juli 1940 ruim een mil- lioen ton vijandelijke scheepsruimte der koopvaardij vernietigen. Tezamen met de cijfers der oorlogsmarine maakt dat voor de Britsche ravitailleering een verlies uit van ruim 4.2 millioen registerton. Van de in het legerbericht van gisteren gemelde successen der Duitsche aanvals- activiteit tegen vijandelijke schepen moet het tot zinken brengen van een tankboot van 15000 ton door welgerichte neergewor pen bommen in het licht worden gesteld. Er is reeds herhaaldelijk op gewezen, dat de Engeland ter beschikking staande ton nage van tankschepen zeer gering is en voor de groote behoefte der oorlogvoering niet voldoende is. In de luchtgevechten, die zich bij het optreden boven het Kanaal en aan de En gelsche Zuidkust hebben ontwikkeld, heeft het Duitsche luchtwapen opnieuw zijn su perioriteit bewezen. Steeds duidelijker wordt het tactische voordeel merkbaar, dat het bezit van de Fransche Kanaalkust voor Duitschland en zijn oorlogvoering te gen Engeland beteekent. Het Duitsche luchtwapen is in staat het optreden van zijn gevechtsvliegtuigen door jagers of torpedoboot jagers te laten beschermen en daarmede boven het aanvalsgebied steeds ook de verlangde superioriteit in de lucht te vestigen. Gereorganiseerd kabinet EERSTE MINISTERRAAD ONDER PETAIN BIJEEN. Uit Vichy wordt gemeld, dat daar gister avond in het Parkhotel de eerste minister raad bijeen is gekomen onder Pétain als hoofd van den staat. Gelijk te verwach ten was hebben daarbij de ministers col lectief hun ontslag aangeboden en daar mede den weg vrij gemaakt voor de vor ming van een uit twaalf leden bestaand kabinet. Het nieuwe Fransche kabinet is als volgt samengesteld: Minister-president: maarschalk Pétain. Plaatsvervangend minister-president: Pierre Laval, senator. Justitie: Raphael Alibert, lid van den staatsraad. Binnenlandsche zaken: Adrien Marquet, afgevaardigde. Buitenlandsche zaken: Paul Baudoin. Financiën: Yves Bouthillier. Landsverdediging: Generaal Weygand, opperbevelhebber. Kunsten en Wetenschappen: Emile Mi- reaux. Jeugd en gezin: Jean Ybernegaray, afge vaardigde. Landbouw en voeding: Pierre Caziot, lid van de academie van landbouw. Verkeer: Pietri, afgevaardigde. Koloniën: Lemery, senator. De leden van het kabinet worden offi cieel „minister-staatssecretaris" genoemd. Voorts zijn de volgende onderstaatssecre tarissen benoemd: Leger: Generaal Colson. Marine: Admiraal Darlen, opperbevelheb ber der vloot. Luchtvaart: Generaal-vlieger Pujo. LAVAL PLAATSVERVANGER VAN PETAIN. Het journal Officiel publiceert, naar uit Vichy wordt gemeld, de volgende constitu- tioneele acte No. 4, betreffende de vervan ging en opvolging van den staatschef. Wij, maarchalkvan Frankrijk, chef van den Franschen staat, bepalen op grond van de wet van den lOen Juli 1940: Art. 1. In geval wij om de een of andere reden verhinderd zijn, de functie van staats chef uit te oefenen, vóór de natie de nieu we grondwet geratificeerd heeft, neemt de plaatsvervangende ministerpresident Pierre Laval deze functie van rechtswege over. Art. 2 Is Pierre Laval om de een of an dere reden verhinderd, dan wordt zijn plaatsvervanger door den ministerraad met een meerderheid van' zeven sternen be noemd. Tot zijn ambtsaanvaarding wordt de functie doör den ministerraad uitge oefend. DE VLUCHTELINGEN IN GIBRALTAR. Het officieele orgaan van Gibraltar pu bliceert een bepaling, volgens welke alle vluchtelingen slechts vier dagen in Gi braltar mogen blijven en zich daarna aan de bevelen van de evacueerings-autoritei- ten moeten onderwerpen. De vluchtelingen zullen dan naar plaatsen van het Engel sche koloniale rijk worden gebracht. Deze bepaling heeft onder de betrokke nen tot nieuwe heftige protestbetoogingen geleid. De stedelijke afgevaardigde van de Labour partij van Gibraltar, Baldoring, zou op zeer opgewonden wijze en met ge balde vuist vanaf het balcon van het raad huis van Gibraltar de protesteerende me nigte hebben toegesproken. De politie van Gibraltar moest in verschillende gevallen bij relletjes tusschenbeide komen. De geëvacueerde personen doen alle ge lijke verhalen over de slechte behandeling, die zij in Fransch-Marokko hebben onder gaan. In de winkels werd hun iederen aan koop van goederen geweigerd. Het weg voeren uit de Fransche zóne volgde bin nen een dag, terwijl het evacueeren van deze zelfde twaalfduizend menschen uit Gibraltar verscheidene weken heeft ge duurd. De vluchtelingen werden samen gebracht in een transport van acht sche pen. Vele der teruggekeerde vluchtelingen probeeren op Spaansch gebied te komen. Als gevolg van pasmoeilijkheden is dit ech ter zeer moeilijk. De Fransche consul van Gibraltar heeft de vesting verlaten en is naar Fransch-Marokko vertrokken. Teza men met hem heeft ook mevrouw Rotschild met dochters en dienstpersoneel Gibraltar verlaten. DE BRITSCHE OORLOGSSCHEPEN TE GIBRALTAR. Volgens berichten uit Gibraltar zijn de Engelschen bezig, de by den slag in de Middellandsche Zee beschadigde Britsche oorlogsschepen het beschermde deel van de haven van Gibraltar binnen te sleepen. Hieronder bevinden zidh het slagschip „Hood" en het vliegtuigmoederschip „Ark Royal", die beide door voltreffers van het zwaarste kaliber zwaar beschadigd zijn. In de haven was een ontzaggelijk men- schenmenigte samengestroomd, die door militairen en politie op een afstand moest worden gehouden. MALTA OPNIEUW GEBOMBARDEERD. De vlootcorrespondent van Stefani meldt,dat Italiaansche vliegtuigen gister middag opnieuw een aanval op het vlieg veld van Malta hebben ondernomen. Twee Britsche jachtvliegtuigen werden bü lucht gevechten neergeschoten. Alle Italiaansche toestellen keerden behouden op hun bases terug. Een Italiaansche bommenwerper, die eergisteren niet op zijn basis was terugge keerd, is gisterochtend op zee drijvende gevonden. De bemanning is in veiligheid gebracht. Wegens benzinegebrek had het toestel op zee moeten dalen. AMERIKA TRACHT OPLOSSING TE VINDEN Naar uit Washington wordt gemeld, zal waarschijnlijk een regeling getroffen worden om een botsing van de Fransche en de Britsche vloot in de nabijheid van Mar tinique te verhinderen. Men vermoedt, dat Cordell Huil pogingen in het werk heeft gesteld om een oplossing te vinden in dien geest, dat de Franschen er mede accoord zouden gaan, him schepen in Martinique te laten of te doen interneeren in neutrale havens. De „New York Times" meldt, dat Fran sche kringen in Washington beweren, dat de Fransche scheepvaartautoriteiten het Amerikaansche voorstel om het vliegtuig moederschip „Bearn", dat thans in de wa teren van Martinique ligt, te interneeren, van de hand hebben gewezen. De Franschen zouden zelf de Amerikaan sche haven hebben kunnen kiezen. De autoriteiten zouden daartegenover de „Bearn", evenals den anderen schepen ver lof geweigerd hebben om de Fransche havens te verlaten. Nieuwe Fransch- Amerikaansche besprekingen zullen wel licht de mogelijkheid brengen van de vor ming eener internationale commissie, die er voor zal instaan, dat de schepen Marti nique niet zullen verlaten. JAPANSCH-BRITSCHE REGELING OVER WAPENVERVOER. Volgens de Japansche bladen zou er in beginsel overeenstemming bereikt zijn tus- schen Japan en Groot-Brittannië over de kwestie der wapenaanvoeren via Birma, als gevolg van de gisteren gevoerde besprekin gen tusschen minister Arita en den Brit- schen ambassadeur Craigie. De „Asahi Sjimboen" meldt, dat op de volgende pun ten overeenstemming is bereikt: 1. Engeland verbiedt het vervoer van materiaal ten behoeve van de regeering te Tsjoengking, incl. wapenen, munitie, vracht auto's en benzine, via Birma. 2. Zoo noodig zullen de leden van het Japansche consulaat te Rangoon op het staken van het vervoer dezer goederen let ten en voor dit doeleinde het personeel van het Japansche consulaat te Rangoon wor den versterkt. Het blad verneemt echter, dat het twee de punt niet vervat zal zijn in de formeele Engelsch-Japansche overeenkomst, doch waarschijnlijk een eenzijdige Japansche ac tie zal vormen, waarin de Britsche regee ring berust. Craigie zal de zaak aan de regeering te Londen voorleggen en daarom verwacht het blad, dat de formeele overeenkomst tus schen Japan en Groot-Brittannië op Maan dag 15 Juli gesloten zal worden. Wat de aanvoeren via Hongkong betreft, verneemt het blad, dat de Japansche regeering tevre den is met het Engelsche antwoord van 8 Juli, inhoudende dat de autoriteiten te Hongkong reeds maatregelen hebben ge nomen om het vervoer van oorlogsmate riaal naar China ten behoeve van de re geering te Tsjoengking te verbieden. Bmteniaiidsche Berichten GRIEKSCH SCHIP VERGAAN. Associated Press meldt uit Seattle (Washington), dat het Grieksche s.s. „Hel lenic Skipper" voor twee dagen op 125 mijl ten Westen van Aberdeen (Washing ton) op geheimzinnige wijze is ontploft en vergaan. 22 Leden der bemanning van het vaartuig zijn door een kustwachtschip te Astoria (Oregon) geland. Een man is om gekomen. JAPANSCHE VULKAAN IN WERKING. De doode vulkaan op het eiland ten Zui den van Tokio, is vannacht uitgebarsten, waardoor ongeveer duizend dorpelingen, die aan den vqet van den berg woonden, genoodzaakt waren een goed heenkomen te zoeken. De vulkaan, die na 67 jaren weer plotseling teekenen van leven heeft gegeven, heet Oyama en vormt de grens tusschen twee dorpen. Het eiland heeft een omvang van 6 bij 7 kilometer en telt 5200 inwoners. De aanvankelijke bezorgd heid over het lot der bevolking werd la ter weggenomen door een officieel tele gram van het eiland Miyake, waarin ge meld werd, dat slechts acht personen ge wond waren en tien vermist werden, en dat de duizend bewoners in het geteister de gebied in veiligheid waren gebracht. Een torpedojager en twee schepen begeven zich ijlings met verbandstoffen en voor raden naar het eiland. HEROPENING VAN BELGISCHE MUSEA De Belgische musea, die bij de ge vechtshandelingen geen schade hebben opgeloopen, hebben thans voor het groot ste deel haar deuren weer geopend. De kunstschatten van de stad Brugge, de be roemde stukken van Memlinc en van Eyck zijn allen onbeschadigd gebleven .Daaren tegen zijn uit de St. Bavokerk te Gent verscheidene kostbare schilderijen der ge broeders van Eyck en van Peter Paul Ru bens verdwenen. Men vermoedt, dat zij naar Pau in Zuid-Frankrijk zijn overge bracht. Gymnastiek in de openlucht Lichaamsoefeningen in ideale omgeving be- hooren tot den dagtaak van de gewonde en zieke militairen, die thans op het buitengoed ,Het KareooT in Aerdenhout onder medisch toezicht e« deskundige leiding een uiterst weerde volle nazorg genieten Öe noodwinkels te Rhenen blijken goede diensten te bewijzen •n aan hun bedoeling te beantwoorden

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5