SPORT Paardenvleesch en Rundvleesch RECHTZAKEN DONDERDAG 11 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. fl Qemengdeffiwcfiten FIETSER DOOR AUTO GEGREPEN. Jongeman aan verwondingen overleden. Gisermiddag is fce Hoogerheide op den Hiuijbergschen weg ter hoogte van het ca fé „de Groene Papegaai" een ernstig on geluk gebeurd. Een inwoner van Roosen daal reed per auto van Hoogerheide naar Hiuijbergen. toen ter hoogte van het café een jongeman, de 19-jarige De Ridder, links uit een zijweg fietsend, den weg wil de oversteken. Hij werd door den auto ge grepen en een eind meegesleurd. Twee Duitsche soldaten, die zich in de nabijheid bevonden, verleenden terstond eerste 'hulp en legden den jongeman, die in deerniswekkenden toestand verkeerde, voorloopig aan den kant van den weg neer. Een Roode Kruisauto vervoerde hem la ter naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom. Hjj verkeert in levensgevaar. De auto werd bij de aanrijding zwaar beschadigd aan de voorzijde. Nader vernemen we, dat vannacht de 19-jarige de Ridder, in het ziekenhuis te Bergen op Zoom aan de bekomen verwon dingen is overleden. JONGETJE VAN VRACHTAUTO GESPRONGEN EN GEDOOD. Gistermiddag zijn twee jongetjes in de Kloosterlaan te Utrecht op de treeplank van een wegrijdende vrachtauto geklom men. Toen zij daar afsprongen is een van hen, de vijfjarige A. Verhoef, met het hoofd tegen de straat geslagen, waardoor hij vrijwel op slag gedood moet zijn. Het tweede knaapje liep geen letsel op. KNAAPJE DOOR AUTO OVERREDEN DN GEDOOD. Gisteravond is het 4-jarig zoontje van den heer Langenhof te Boxtel bij het over steken van den weg door een passeerende personen-auto gegrepen en op slag gedood. KINDJE VERDRONKEN. Gisteren is te De Rijp door onbekende oorzaak het tweejarig zoontje van de fa milie Van V. te water geraakt en verdron ken. De familie Van V. was uit veiligheids overwegingen uit Amstelveen naar De Rijp vertrokken. KINDEREN GEWOND DOOR ONTPLOFFENDE GRANAAT. Thans weer te Rotterdam. Gistermiddag is in de Pantserstraat te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee in die straat wonende kinde ren werden gewond. Drie kinderen hadden een granaat, welke nog niet was ontploft en in een rioolput lag, gevonden. Zij waren er mee gaan spelen. Plotseling sprong het projectiel uit elkaar', ten gevolge waarvan twee van hen, de 12-jarige A. Gerritse en de 12-jarige D. Bazendijk min of meer ernstig werden gewond. De kinderen zijn naar het Zuiderziekenhuis gebracht en al daar ter verpleging opgenomen. ERNSTIG ONGELUK IN EEN GARAGE. Twee mannen in brand geraakt. Gistermiddag is te Amsterdam een ern stig ongeluk gebeurd in een garage in de Govert Flinckstraat. Twee mannen, die be zig waren met 'n cylinder butaangas, ge raakten plotseling in brand. Met moeite kon het vuur tijdig geblusoht worden. Zij liepen brandwonden op aan gelaat, borst en handen en werden, zij naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd. DE DADER DER BRANDSTICHTING TE HENGELO GEZIEN. De Officier van Justitie te Almelo maakt bekend, dat de vermoedelijke dader van de brandstichting bij den heer Kroll te Hengelo (O), wiens ignalement wat het uiterlijk en leeftijd betreft geheel gehand haafd blijft, waarschijnlijk gisteren te Wierden is gezien. Hij droeg toen een licht gekleurde pet (grijs), vermoedelijk een donker of blauw costuum en een fijn grijs streepje, bruine fantasie sokken en lage schoenen, waar schijnlijk zwart. Hij had een oud rijwiel bij zich en een actetasch met veters, bre tels, sok-ophouders en dergelijke krame- rijen. Hij droeg toen géén bril. Hij miste aan zijn rechterhand pink en ringvinger. Extra oplettendheid wordt gewenscht. Bij aantreffen waarschuwe men onmid dellijk de politie. ONEERLIJKE PENNINGMEESTER. Gelden van een Reisvereeniging verduisterd. De politie van het bureau Oostervant- straat te Rotterdam heeft in bewaring ge steld den 39-jarigen C. J., autogeenlasscher van beroep, die zich schuldig heeft gemaakt aan verduistering van vereenigingsgelden. De man was penningmeester van een reisvereeniging te Rotterdam en als zoo danig ontving hij wekelijksche contribu ties van de leden. In een dezer dagen ge- houden vergadering is besloten, de ge spaarde gelden aan de leden terug te be talen. De penningmeester was daartoe ech ter niet in staat, omdat, zooals thans ge bleken is, het geld ten eigen bate was aan gewend. Een ingesteld onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de kascontrole-com missie der vereeniging eenige malen de kas gecontroleerd heeft. Steeds toonde de penningmeester in zoo'n geval een spaar bankboekje, waarop bedragen stonden in gevuld, die klopten met het bedrag, dat in de kas aanwezig moest zijn. Gebleken is, dat de cijfers in 't boekje valschelijk inge vuld waren. In totaal heeft J. op deze wij ze een bedrag van ongeveer 170 verduis terd. BnSlenlandsche Berichten OVERSTROOMINGEN IN BULGARIJE Tengevolge van overvloedige regens is in Bulgarije belangrijke schade ontstaan en zijn overstroomingen veroorzaakt. In de stad Tran zijn honderd huizen ver nield door het water. Ook is ernstige schade aangericht in Vidin en Nevrecop. VOETBAL R. K. SPORTVER. „DOCOS". De vriendschappelijke wedstrijd tus- schen Docos I en Blauw Zwart comb, ein digde met een 52 overwinning voor Do- cos. Vrijdagavond training op 't Sportpark onder leiding van Kick Smit, aanvang 6.30 uur voor de junioren en 8 uur voor de senioren; allen zijn daar natuurlijk aan wezig. bij T. VAN BOHEMEN Janvossensteeg 47 Alleen eerste kwaliteit. 3544 NAAR EENHEID IN DE ATHLETIEK Naar aanleiding van het feit, dat in vele sportbonden een streven naar eenheid is ontstaan, had een redacteur van het A. N. P. een onderhoud met den heer G. E. van der Werff Jr., voorzitter van de Konink lijke Nederlandsche Athletiek Unie en Voorzitter van den Nederlandschen Boks- bond. Inderdaad zoo deelde de heer van der Werff mede is zoo juist het initiatief genomen om tot deze eenheid te kommen. In een schrijven aan den voorzitter van de nationale stichting voor lichamelijke op voeding heeft de K. N. A .U. zich bereid verklaard om 5met den Christelijken Ath- letiekbond, den Roomsch Katholieken Ath- letiekbond en den Arbeiderssportbond sa men te werken. Reeds lang zijn we bezig geweest om tot deze samenwerking te komen, steeds ech ter stuitte deze op bezwaren. Misschien, dat nu de tijd rijp is om tot een algeheel e overeenstemming te komen. Hoe de orga nisatie eventueel zal worden, is op het oogenblik natuurlijk nog niet te zeggen. Wat de momenteele toestand in de K. N. A. U. betreft zoo vervolgde de heer Van der Werff kunnen wij uitermate te vreden zijn. De inschrijvingen voor de wed strijden zijn nimmer zoo groot geweest als dit jaar. Do athleten willen in dezen tijd ontspanning -n na een periode van ne gen jaar, waarin ons ledenaantal voortdu rend achteruitging beleven wij nu het merkwaardige feit leden stijgende is. Ons idee, dat de prestaties wellicht ach teruit zouden gaan, is gelukkig onjuist ge bleken. Wel kan men zien, dat er minder geoefend is, waardoor uiteraard geen top prestaties geleverd worden, maar over het algemeen zijn we niet ontevreden. Het verheugende is bovendien, dat verschillen de jongere krachten naar voren zijn geko men. Zoo kan men bijv. onmogelijk voor spellen wie de sprint naar de nationale kampioenschappen zal winnen, de gerou tineerde Osendarp of een van de jongeren als Osta en Nota. Wanneer de leiders van de verenigin gen er in slagen het groote enthouifasme dat momenteel onder de athleten heerscht, op de juiste wijze te stimuleeren, wanneer in alle groote steden de zoo noodzakelijke sintelbanen worden aangelegd en wanneer op de scholen de athletiek intensiever wordt beoefend, dan zoo besloot de heer van der Werff dit onderhoud zie ik de toekomst Van de K. N. A. U. optimistisch in. WATERPOLO A. Z. C.—DE GOUWE 4—2. Door ontstentenis van den scheidsrech ter veranderde deze wedstrijd in een vriend schappelijke ontmoeting van deze ploegen In de eerste minuut nam A. Z. C. door Thom reeds de leiding (10). Daarna kreeg Kemp van A. Z. C. een kans, doch zijn worp werd een corner, die geen succes opleverde. De Gouwe kwam hierna eenige malen in den aanval, waarbij de rechts voor der gasten geluk had en gelijk maak te (11). A. Z. C. nam echter spoedig het spel weer over. En goed toegeplaatste bal aan Thim verdween via den Gouwe-keeper in het net (21). De aanvallen van A. Z. C. bleken vrij gevaarlijk, zoodat de Gou- we-doelman verschillende keeren hande lend moest optreden, doch deze kon niet voorkomen dat even voor de rust door Thim nogmaals het net werd gevonden (31). Na de rust was het weer A. Z. C., dat op handige wijze den voorsprong ver grootte toen de Gouwe-doelman uitzwom en Thim den bal in het leege doel depo neerde (41). De Gouwe kwam nog wel enkele malen in den aanval, doch de voor hoede was met het schieten niet gelukkig. Eerst kort voor het einde gelukte het den linksvoor voor de Gouwe den achterstand te verkleinen tot 42, met welken stand het einde kwam. A. Z. C. IIÏ—DE GOUWE H 2—0. In dezen wedstrijd was aanvankelijk van samenspel niet veel te bespeuren. Hoewel de Gouwenaren wel iets sneller waren, bleek hun voorhoede niet tot doelpunten in staat, terwijl ook A. Z. C. er niet veel van terecht bracht, doch nog voor rust wist v. d. Linden de leiding te nemen (10). Na de rust werd hetzelfde spel ver toond waarbij uiteindelijk v. Zwieten het tweede doelpunt voor A. Z. C- wist te sco ren (2-0). A. Z. C. —DE GOUWE (Dames) 1—1. In deze vriendschappelijke ontmoeting werden de puntjes verdeeld. Er werd vin nig op los gezwommen, maar het geleek meer op een spartelpartij dan op een polo wedstrijd. De Gouwe kwam er tenslotte wat beter in, doch van de voorhoede ging niet de noodige kracht uit, zoodat de A. Z. C.-keepster een gemakkelijke taak had en de rust met'blanco stand inging. Met fris- schen moed werd de tweede helft aange vangen en onder luid hoera maakte Truus Bonte na 2 minuten het eerste doelpunt. (10). De Gouwe-dames lieten zich dit zoo maar niet welgevallen en de midvoor mocht het genoegen smaken door een te- gtnpunt den stand op gelijken voet te bren gen. Onder hevig gespartel kwam het ein de. DE ZIJL IV—H. U. S. 1—3. Voor de competitie van den Haagschen Zvvembond werd gisteravond in „De Zijl" een competitiewedstrijd gespeeld tusschen het vierde zevental van de Zijl en H. U. S. I De rust ging in met 21 voör de Hage naars, die tenslotte wonnen met 31. BILJARTEN COMPETITIE F. B. H. O. De persoonlijke kampioenschappen der F. B. H. O. in de 4 verschillende klassen zijn thans geheel beëindigd. In de C-klasse is een speler, die voor het eerst mee deed en wel de heer Pieters (De Doelen). Ook hier was de spanning groot tot het laatst toe en hebben de spelers elkander niets toegegeven. De heer Copini (Vriendenkring) bleek hier wat moyenne betreft de sterkste speler te zijn, maar daar de punten alleen maar tellen moest hij zich tevreden stellen met den tweeden prijs. De eindstand luidt als volgt: gesp. gew. verl. gem. pnt. Pieters 7 6 1 2.64 12 Copini 7 5 2 3.09 10 Honing Sr. 7 5 2 2.62 10 L. Roest 7 4 3 2.52 8 Monnikendam 7 3 4 2.85 6 Prevost 7 2 5 2.67 4 v. Buuren 7 2 5 2.54 4 Vader 7 1 6 2.26 2 D.-Klasse. In deze klasse were de heer v. Putten (O. V. S.) kampioen. Ook alweer een nieu weling in dit gezelschap. De eindstand is hier: gesp gev v. verb gem. pnt. v Putten 7 7 1.83 14 Eauling 7 5 2 1.62 10 Euis 7 4 3 2.— 8 v. d. Pol 7 4 3 1.42 8 Nimwegen 7 3 4 1.59 6 de Rijk 7 3 4 1.55 6 Heyman 7 1 6 1.62 2 Dryer 7 1 6 1.36 2 r Opper-Oostenrijk is gereed voor de ontvangst van de Nederlandsche vacantie- kinderen. De burgemeesters nemen de aanmeldingen in ontvangst. v HAAGSCHE RECHTBANK ZWAAR LICHAMELIJK LETSEL DOOR SCHULD. Tegen autobestuurder drie maanden hechtenis geëischt. Op 24 October van het vorig jaar is er op den grooten rijksweg te Wassenaar een ernstig ongeluk gebeurd, doordat een auto pardoes op een voor hem rijdende bakfiets gereden was. Op genoemden da tum, des middags omstreeks half zes, reed een auto bestuurd door R. E. uit Leiden, achter een bakfiets, die geheel rechts hield en bestuurd werd door P. van Dillenburg. Plotseling was de auto bovenop de bakfiets gereden, waardoor dit laatste voertuig was gekanteld en de bestuurder zwaar werd gewond, een gecompliceerde beenbreuk en een sleutelbeenfractuur had bekomen, waardoor hij gedurende maanden lang zijn beroepsbezigheden niet had kunnen uitvoe ren. De auto was vervolgens het rijwielpad opgereden en had daar rakelings een wiel rijder gepasseerd. Deze wielrijder, de bloemist L. v. d. G. uit Oegstgeest werd thans als getuige gehoord. Hij verklaarde, dat het achter licht van de bakfiets had gebrand en dat er volgens zijn meening geen tegenliggend verkeer, met verblindende verlichting was geweest, zulk in tegenstelling met verdach te, die er een ander lezing op na hield. Zijn verklaring van het ongeval was, dat er een tegenligger was geweest, die aanhoudend met verblindende verlichting had gereden. Hfj zelf had verschillendemalen gedimd en weer de groote lichten aangestoken om den tegenligger opmerkzaam op diens ver blindende verlichting te maken. Tijdens deze manoeuvres was hij boven op de bak fiets terecht gekomen. Nog een andere wielrijder J. K. uit Voorschoten had dit ongeval zien ge beuren en legde eveneens een bezwarende verklaring voor verdachte af. De Officier weet het ongeluk geheel aan de onoplettendheid van verdachte. Deze was zoo bezig geweest om den anderen automobilist, ten minste volgens zijn ver klaring, te verplichten om te dimmen, dat hij in het geheel niet opgelet heeft. Vol gens de getuigenverklaringen brandde het achterlicht van de bakfiets en had ver dachte het moeten zien. De aanrijding, die zeer ernstig is geweest, voor het slachtof fer, is geheel te wijten aan de schuld van verdachte, zoodat spr. een hechtenisstraf van drie maanden eischte en een jaar in trekking van het rijbewijs. Uitspraak, nadat de verdediger vrij spraak subs, clementie had gevraagd, over 14 dagen. Dronken autobestuurder. C. v. S. uit Wateringen had eenige borrels genutigd en was vervolgens auto gaan rijden. Het gevolg was geweest, dat hij onder Nootdorp, Th. H. uit Leid- schenda m had aangereden, waardoor deze verwond was. De Officier van Justitie had veertien dagen hechtenis en zes maan den intrekking van het rijbewijs geëischt. De rechtbank uitspraak doende veroor deelde van S. tot een onvoorwaardelijke geldboete van 100 subs. 50 dagen en een voorwaardelijke hechtenisstraf van 7 da gen met zes maanden intrekking van het rijbewijs, beiden met een proeftijd van twee jaar. FEUILLETON (lefüet de baóócficti Een roman uit Siberië, door Fr. ENSKAT. 16) „En nu verlangen we ook onmiddellijk een stevig maal!" dreunde Bessin's stem door hèt vertrek. De tafel was reeds ge dekt en weldra verscheen Kare gevolgd door Gura... „Wat is dat dan?" Lachend keek Bessin naar den Rus, die min of meer verlegen achter Kare aan kwam. In zijn handen droeg hij een groot presenteerblad, waarop een omvangrijke braadslede in gezelschap van ettelijke scha len aller-opwekkendste geuren verspreid den. „Wat zeg je daarvan, vader, Gura bood mij zijn diensten in de keuken aan en wat denk je, dat daarbij aan het licht kwam „Nou?" „Dat hij een uitstekend kok is.... een prima kok. Enfin, oordeelen jullie zelf maar!" Eerst nu viel Hal's blik op Lansky, die achter Bessin's rug uit een hoek van het vertrek op hen toetrad. Er lag een mtevre- den trek op zijn gezicht. Hij scheen over het een of ander ontstemd te zijn. Heime lijk trachtte hij Hal's aandacht te trekken; hij knikte eenige malen met zijn hoofd, alsof hij wilde vragen: Nu, hoe staat het er mee? Hal's blijmoedige stemming sioeg eens klaps in ergernis om. Onzeker wendde hij het hoofd af. Kare's stem riep hem tot de werkelijk heid terug: ,,Laat het je goed smaken, Frans, het eerste middagmaal in Bessin- hoeve". Dankend hief Hal het hoofd op. En voor de tweede maal sinds den vorigen dag ver zonk zijn blik in twee groote grijze oogen. XV. Alexi uitte op ernstigen toon zijn bezwa ren tegenover Michel Bessin: „Wat wil je hier met zooveel mannen beginnen, Mi chel? Alle beschikbare grond in het dal is immers onder de bewoners verdeeld. Ik zie aankomen, dat die troep hier vandaag of morgen de grootste verwarring teweeg brengt! Wat denk je met al die men- schen te beginnen? Ik heb mijn oogen goed de kost gegeven en ik kan je wel zeg gen, dat er veel is, wat me niet aanstaat. Ook onze buurman Donald vroeg me van daag, wat dat regiment te beteekenen had. Hij scheen er lang niet mee ingenomen te zijn. En wat ik verder nog wilde zeggen: er zijn een paar menschen bij, die een zeer eigenaardigen indruk op mij hebben ge maakt. Dat kan op den duur niet goed gaan. En wat dien Lanslry betreft, kan ik je wel zeggen...." „Zeg liever niets, Alexi. Ik weet, dat je scherpe oogen en een helder verstand hebt. Maar Lansky is een goede vriend van Frans. Dat moet voor ons voldoende zijn. En wat ik hier met al-die menschen denk te beginnen? Nou, wat dat betrèft, staan mijn plannen al vast, Alexi. Geloof maar, dat de komst van dit gezelschap mij zeer welkom is. Want, mijn waarde Alex;, ik heb voor al deze mannen eenige zeer belangrijke werk jes, waarvan jij nog geen idee hebt" Geruststellend'klopte Bessin Alexi op den schouder, maar deze schudde twijfelend het hoofd. In het bosch weerklonk het geluid van bijlslagen, dat van tijd tot tijd werd afge wisseld door een luid gekraak en geritsel, wanneer een ooom in zijn val de takken en bladeren van andere woudreuzen meesleur de De mannen van Lansky's troep waren naarstig aan den arbeid. Zagen en bijlen werden vlijtig gehanteerd. Michel Bessin was met Lansky overeen gekomen, dat voor zijn mannen een groote loods zou worden gebouwd. Lansky zelf had het practische van dit voorstel weidra ingezien en door de overigen was het plan met enthousiasme begroet. De Russen werkten onder Lansky's lei- dii g. Ook Peter Bessin hield een oogje in' het reiL Bovendien had hij tot taak de ge velde stammen door middel van paarden naar den zoom van het bosch te sleepen. Vandaar zouden zij dan, wanneer men ge noeg hout bijeen had, met een wagen naar de plaats van bestemming worden ver voerd. De .houthakkers hadden niet over gebrek aan materiaal te klagen. Dicht bij den boschrand stond een groep grove dennen, welke zich uitstekend voor hst doel leen den en deze moesten er nu het eerst aan gelooven. Zoo viel de eene boom na den andere. Eenige mannen ontdeden ze van takken en hielpen Peter de rechte stammen aan een lange ketting te bevestigen. Onder luid geschreeuw werden dan de paarden aange zet, die al hun krachten moesten inspan nen om den zwaren last weg te sleepen. Tegen den middag naderde uit de richting van de hofstede een licht wagentje. De beide paarden, die met het ranke rijtuigje niet de minste moeite hadden, galoppeerden zoo uitgelaten, dat Kare, die de teugels hield, al haar menkunst moest aanwenden om hen in bedang te houden. Achter haar zat Gura op zijn hurken. Met een angstig gezicht omklemde hij kramp achtig twee groote ketels, waarin zich het eten voor de arbeiders bevond. Zijn posi tie was allerminst benijdenswaardig. De wagen hotste en schudde geweldig op het ongelijke grasland, zoodat hij elk oogen blik gevaar liep er uit te worden geslin gerd. Dicht bij het bosch bracht Kare de paar den tot staan. De aankomst van de „veld keuken" werd door de arbeiders met luid gejuich begroet. Blikken borden en lepels werden te voorschijn gehaald en Bessin's dochter gaf elkeen een portie. Gura vormde in zijn nieuwe functie een dankbaar object voor de spotlust van zijn kameraden, maar hij liet alle grappen en grollen rustig langs zich heen gaan. Ook Kare gebruikte hier buiten het mid dagmaal. Lansky was bij haar op den wagen gan zitten en met bewonderende blikken volgde hij al haar bewegingen. De snelle rit had een blos op haar wan gen getooverd, haar welgevormde mond met de volle, roode lippen was half ge opend en haar groote, grijze oogen straal den van levenslust. Peter Bessin zat midden tusschen de an dere mannen. Hij had zich direct tot Gre- gor aangetrokken gevoeld en ook nu was hij met dezen in een druk gesprek gewik keld. Van tijd tot tijd echter wierp hij een vluchtigen blik op zijn zuster, die aanvan kelijk hartelijk lachte om Lansky's dwaze opmerkingen. Geleidelijk echter scheen de stemming op den wagen wat minder uitge laten et worden. Het was vrijwel uitslui tend Lansky, die het woord voerde. Peter luisterde aandachtiger. De woor den drongen tot hem door, maar zij schenen Kare allerminst aan-te staap. Terwijl de Rus druk tegen haar sprak, had zij het hoofd gebogen en plotseling zag Peter, hoe ze abrupt opstond, van den wagen sprong en kwasie iets aan het tuig van de paarden begon te veranderen. De oorzaak van deze zoo eensklaps ge wijzigde houding leek Peter niet moeilijk te raden en hij nam zich voor den Rus goed in het oog te houden. In de ruime woonkamer van Bessinhoe- ve hing de rook uit vele pijpen in lange slierten. Michel Bessin had bezoek gekre gen. Als bij afspraak waren dezen avond al le mannelijke bewoners van het Proeska- aal hier samen gekomen. Het was tjokvol 'in de kamer, want de bezoekers hadden hun volwassen zoons meegebracht. Behalve Michel Bessin be hoorden ook Petér, Alexi en Hal Lörne tot het gezelschap. De mannen hadden zich warm gesproken. De oude Bessin keek eenigszins ontstemd den kring rond. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5