KERKNIEUWS DONDERDAG 11 JULI 1940 31ste Jaargang No. 9690 Ste Ceid^eli^Soti/fca/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Eedactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus li. V De Jeugdbeweging In aansluiting met wat wij gisteren schreven, nog enkele opmerkingen over de jeugdbeweging die een der meest prin- cipieelé belangen is voor iederen Christen. De „Utrechtsche Courant", die wij gis teren citeerden, wijdt nog een tweede ar tikel aan dit onderwerp, waarin het blad o.m. het volgende schrijft: „Wij komen dan tevens tot de taak van de Kerk in de jeugdorganisatie. Uit onze beschouwingen moge ai reeds zijn gebleken, dat de eenige differen tiatie in de groote nationale jeugd organisatie dient te liggen in het ver schil van godsdienst. Waar reeds een groote eenheid in de jeugdbeweging werd bereikt, ziet men, dat de godsdienstige opvoeding sterk de aandacht heeft en had. De goede verstandhouding tusschen Kerk en Staat in Italië, die tot het verdrag van Lateranen leidde, werd eerst ten volle bereikt, toen de gods dienstige opvoeding in de Italiaansche jeugdorganisatie O.N.B. (Balilla) was verzekerd door de aansluiting van aalmoezeniers. De gemengde bevolking van Neder- land vraagt een dergelijke oplossing ook voor de andere kerkgenootschap- pén, en waarom zou het Italiaansche vöorbeeld hier niet mogen inspiree- ren? De organisatie van de geestelijke jeugdleiding is uitsluitend en alleen een zaak van de Kerk, waarbij het ons niet past nadere denkbeelden te opperen". Natuurlijk vraagt niet ieder kerkge nootschap een differentiatie in de jeugd organisatie. Dat is tot nu toe ook niet zoo. De Prot. Christelijken trekken in de sociale jeugdorganisatie als een gesloten een heid op. Maar de Protestanten en de Katholie ken maken krachtens hun beginselen, krachtens hun principieele levensbeschou wing omtrent de opvoeding, noodzakelijk een differentiatie in de eventueel komen de groote" nationale jeugdorganisatie, waardoor op inderdaad principieel ter rein, op hef terrein der godsdienstige be ginselen beiden hun volledige zelfstan digheid behouden. Alleen door de aanstelling van aalmoe zeniers kan die zelfstandigheid in een land met gemengde bevolking als het onze niet verzekerd zijn. De „Utrechtsche Courant" zegt dat ook niet, haalt alleen de aanstelling van aal moezeniers in het zoo anders ge aarde Italië als voorbeeld aan. Onze collega deelt klaarblijkelijk 't kan ook niet anders worden verwacht met ons de overtuiging, dat de godsdien stige opvoeding in de jeugdorganisatie „sterk de aandacht" moet hebben. Dat is zéker niet te sterk gezegd! Intusschen heeft ook het „Nationale Dagblad" gereageerd op het door ons gis teren geciteerde eerste artikel over de jeugdorganisatie, door haar overgenomen uit een der andere „Neerlandia"-bladen, nl. het „Dagblad voor Noordbrabant en Zee land" en komt er fel tegen in verzet. Wij citeeren het blad der N.S.B.: „Waarom moet de Nederlandsche jeugd, die van éénen bloede is, naar confessie gescheiden worden gehouden? Waarom mogen kinderen, die in de toekomst naast elkaar zullen arbeiden, niet met elkaar opgroeien? Wil de schrijver de oude democratische ver deeldheid handhaven? De nieuwe tijd, doordrongen van en levend uit het volksche beginsel, eischt, dat heel de jeugd van Nederland wordt saamgebracht. De sportorganisaties hebben getoond den eisch des tijds reeds te hebben begrepen. Het trekken van godsdienstige scheidslijnen in het Nederlandsche volk moet uit zijn. Wij dulden het verdeelen en tegen elkaar opzetten van zonen van één volk en van hetzelfde Germaansche bloed niet langer". Met wat in dezen laatsten zin wordt be weerd gaan wij, krachtens onze godsdienstige levensbeschou wing, volkomen en hartelijk accoord: wij dulden het tegen elkaar opzet ten van zonen van één volk niet! Voorzoover dat een gevolg zou zijn van het trekken van scheidingslijnen in de jeugdorganisatie, of op welk terrein dan ook, zijn die scheidingslijnen verderfelijk inderdaad! Maar wij kunnen de verzekering geven een verzekering, die voor ieder eerlijk mensch eigenlijk overbodig moet zijn dat in de katholieke jeugdorganisatie de jeugd Actueele plannen der actie „Voor God" Streven naar verheldering en verdieping Het Katholiek Comité van actie „Voor God" schrijft ons: Er is in dezen tijd een gelukkig streven merkbaar naar verheldering van inzicht en verdieping van het geloofsleven. Nood leert bidden, en niet alleen bidden, hij leert zoeken naar de punten van houvast in het leven, een helder inzicht in de ka tholieke overtuiging en een vurig geloofs leven. Het is een der eerste acties vóór God in deze dagen. „Het Godsgeioof voor alle Nederlanders maken, tot de a'.lesbe- hterschende werkelijkheid van het dage lijks leven in al zijn uitingen." Op deze, zijn oude doelstelling heeft het Katholiek Comité van actie „Voor God" wederom nieuwe plannen voor de komende maan den. Wij mogen hier een kleine greep doen. Het Comité overweegt allereerst hoe, als vorige jaren, een actie te voeren tegen de jaarlijks toenemende zedenverwildering in den zomer en hoe de menschen te door dringen van een goede opvatting over zo- er en zomergenoegens. In de naaste voorbereiding is de organi satie van z.g. Misweken in tal van plaat sen. In samenwerking met de Liturgische Vereeniging in' Nederland en met verdere daartoe aangewezen instanties zal in vele parochies worden gewerkt aan he' veel vuldig en tegelijk ook zoo goed en juist mogelijk bijwonen van het Heilig Misoffer. Ook zullen er- weer in verschillende plaatsen conferenties worden gehouden over de Katholieke Geloofsleer, zooals dit in vorige seizoenen in ruim 125 plaatsen geschiedde voor katholieken en niet-ka- tholeiken. Het boekwerk „Het Katholieke Geloof" van Dr. I. Klug, da reeds aan vele niet- katholieke intellectueelen werd toegezon den om hun een juist inzicht te verschaf fen in de innerlijke beteekenis der uiter lijke verschijningsvormen van het Katho licisme, wordt voorts nq< uit beperkten voorraad verspreid. Wij wijzen in dit verband ook op de ge heel bijgewerkte lijst van uitgaven van het Comité, welke than.. onder den titel „Ver heldering en verdieping van het Katholiek Bewustzijn" een keur van brochures biedt, welke op velerlei gebied tot een werke lijke verscherping van inzicht kunnen lei den en bijdragen. Bij velen bestaat een streven naar die pere studie over de katholieke geloofsleer en den' katholieken godsdienst. Bestuur ders en leden van katholieke organisaties, jeugdleidsters en jeugdleiders, en vele an dere katholieken afzonderlijk zoeken naar een juiste leiding in deze studie. In samen werking met het secretariaat der Maria- congregaties in Nederland brengt het Co mité van actie „Voor God" daarom een schriftelijken cursus in het katholieke ge loof en het katholieke kerkbegrip. Aldus een klein a greep uit de actueele punten van program bij de actie „Voor God", al le gebaseerd op d1- voortdurende verwer kelijking der Godsgedachte in het dage lij ksche leven. DE BINNENLANDSCHE POLITIEK IN FRANKRIJK. GENEVE, 11 Juli (D.N.B.). Over de toe komstige staatsinrichting van Frankrijk worden thans nadere bijzonderheden be kend uit de laatste vergadering van de Nationale Vergadering te Vichy. Naar ver luidt zal de regeering-Pétain nog deze week een besluit uitvaardigen, waardoor de voorloopige samenwerking tusschen de regeering en het huidigè parlement tot het van kracht worden van de nieuwe grond wet wordt geregeld. De bevoegdheid en de activiteit van Kamer en Senaat zullen door dit besluit belangrijk worden inge perkt. Reeds staat vast, dat de nieuwe grondwet door de regeering zal worden afgekondigd. De volksstemming over de grondwet, die de beteekenis een er ratifi catie zal hebben en de verkiezingen van de vertegenwoordigende lichamen, waarin door de grondwet wordt voorzier., zullen niet samen vallen, maar zullen achtereen volgens en onafhankelijk van elkaar wor den gehouden. niet wordt „opgezet" tegen anderen; integen deelals wezenlijk doel in de opvoeding wordt geleerd een practische verdraagzaam heid jegens andersdenkenden en een prac tische waardeering van het goede in an dere menschen, wie deze ook mogen zijn! Om verkeerde conclusies uit deze beschou wing te voorkomen, herhalen wij, wat wij gisteren schreven: Wij zijn overtuigde voorstanders van een daadwerkelijk krachtig streven naar meer eenheid in de jeugdorganisatie. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN HET DOEL VAN DE NATIO NALE INZAMELING. De V o 1 k s k r a n.t maakt in een be schouwing over de nationale inzameling o.m. de volgende opmerkingen: „Niet uit het oog mag worden verloren, dat de nationale inzameling bëdoelt en be oogt de kleine door oorlogsschade getroffe nen bij te springen: de groote „posten" blij ven voor rekening van de "«verheid. Een schade van tientallen en tientallen millioenen is door een inzameling eenvou dig niet te dekken; wel is bij een flinke op brengst te dekken het verlies van huis raad, het te loor gaan van een klein be drijfje of ander bestaansmiddel voor be scheiden nij veren. Juist dit object heeft de inzameling zoo populair gemaakt en in het algemeen ge- spioken de menschen zoo bereid gevon den om in de zak te tasten. Het waarnemend hoofd van het departe ment van Financiën heeft pas afgekondigd, dat het niet in de bedoeling ligt tegemoet koming te verleenen voor chade aan glas ruiten tenzij in bijzondere gevallen, en evenmin schade béheden 100 voor een geldelijke tegemoetkoming in aanmerking te brengen. Zonder de nationale inzameling zou zulk een bepaling buitengewoon hard moeten wt "-den genoemd. Als een vermogend man een schade van minder dan 100 lijdt zal hij zelf niet eens eer tegemoetkoming wenschen te ontvan gen. Lijdt een mindergegoede of onvermogen de zulk een schade: aan vernield huisraad bijvoorbeeld, dan ware het onbillijk die niet te vergoeden. Het hoofd van Financiën had in zijn me- dedeelingi betreffende de vergoeding van oorlogsschade dienen op te nemen, dat kleine bedragen voor een tegemoetkoming zijnentwege niet in aanmerking kwamen, omdat vertrouwd mocht worden dat die uit de opbrengst der nationale inzameling zou den worden vergoed. Voor ons staat het vast, dat, mocht die opbrengst piet toereikend zijn om de dui zenden kleine getroffenen ten v olie scha deloos te stellen, weer te paard te helpen, de overheid niet zou mogen nalaten het ortbrekende aan te vullen". WAT WIL ARNOLD MEIJER? Het Nationale Dagblad, dat het Nationaal Front van Arnold Meijer vrijwel negeert, iaat nu in de rubriek „Ingezonden Stuk ken" ofwel „Stemmen uit het volk (Buiten verantwoordelijkheid der redactie)" een anonymen B. aan het woord, om zijn gal uit te spuwen naar Arnold Meijer, die in een ander ingezonden stuk in hetzèlfde nummer wordt genoemd de „z. g. fascist Meijer", en die, zooals men weet, sedert Maandag ook een dagblad uitgeeft onder den titel van het Nederlandsch Dagblad. De B. schrijft dit fraais onder den kop: Wat wil Arnold Meijer?" „Anold Meijer timmert aan den weg met zijn Nationale Front, welks groote Leider hij is. Arnold Meiier kan aardig praten; er zijn democraten, die onder den indruk geraken van zijn betoog. En dan is hij „nationaal", dat is mooi, vooral in dezen tijd. Niet nationaal socialistisch, neen alleen natio naal. Dat is E.D.D., of liever was E.D.D. ook. Joden en marxisten zijn ook nationaal en niet socialistisch. Hooren Arnold Meijer en zijn volge lingen in het front vdn E.D.D.Ja volksgenooten, daar hooren zij bij! En hoe weten wij dat? Dat zagen wij op den democratischen hoogtijdag. Za terdag 29 Juni 1940, toen joden, mar xisten, christelijk historischen, anti- revolutionnairen, roomsch-katholieke staatspartij ers, vrijzinnig-democraten en wat verder tot de bende van E.D.D. behoort, getooid met den witten anjer, als het nieuw gevonden symbool der plutocratisch-democratische reactie en toen ook colporteurs van het nationale weekblad van Arnold Meijer en „De Weg" genaamd, zich met dat symbool hadden getooid. Ik heb dit niet van hooren zeggen, doch met eigen oogen gezien. Het Nationale Front is derhalve op één lijn te stellen met vorenbedoelde bende. Hou Zee!" Men proeve de fijne typeering voor alle politieke tegenstanders te zamen: „bende!" Waarlijk zulk een waardeering van an- derer overtuiging getuigt van een andere dar gewone beschaving! DE WEDEROPBOUW VAN MIDDELBURG In afwijking van het oorspronkelijke programma zal op Vrijdagavond te 21.55 uur de burgemeester van Middelburg, mr. van Walré de Bordes, in een vraagge sprek voor de KRO-microfoon (zender Jaarsveld) spreken over den wederopbouw van Middelburg. FRIESCHE DRABBELKOEK DE TWEE KLUIZENAARS. HL Ofschoon de eerste twee drabbelkoeken een vrome gedachte tot besluit hadden, zul len de lezers (als er lezers zijn) toch niet den indruk hebben gekregen, dat deze Frie- sche reis een bij uitstek godsdienstige on derneming was en maar dit kwam onver wacht tot een merkwaardige bedevaart is uitgegroeid. De reis betrof een goede bekende bij ve len in de stad Leiden, pater Siard de Vries o f.m., eertijds kapelaan aan de Haagweg kerk, heden ten dage ambteloos burger van het dorp St. Jacobi-parochie, waar hij met een van zijn confraters-Minderbroeders een „riant" huisje bewoont aan de Tram straat. De oud-parochianen van St. Leonard zul len zich geinteresseerd afvragen, wie of wat pater De Vries er toe heeft bewogen een huis te huren in een uithoek van Fries land en daar althans voor het oog van de wereld een ambteloos leven te leiden. Deze nieuwsgierigheid doortrilde ook de bewoners van St. Jacobi-parochie, toen zij vernamen, dat Franciscanen zich in hun midden hadden gevestigd. Wat kwamen de paters doen iri een streek, waar sinds de Hervorming geen sterveling Katholiek gebleven was? De nieuw-bakken burgers draalden niet in een kunstig gestencild rondschrijven van hun aanwezigheid en van derzelver doel aan de bevolking kond te doen. Zij kwamen er maar rond voor uit, dat iederen morgen het H. Mis-offer weer werd opgedragen in het huisje aan de Tram straat en zij heetten iedereen hartelijk wel- konl, die hetzij in een mondeling gesprek hetzij per brief inlichtingen wenschte te ontvangen over het Katholieke geloof. De St. Jacobi-„parochianen" wisten deze rondheid te waardeeren; zij houden van klaren wijn en dezen werd hun ook ge schonken. Hun nieuwsgierigheid was bevredigd, -maar wij veronderstellen, dat anderen graag het naadje van de kous willen we ten. St. Jacobi-parochie is een „uithof" van het Franciscaner-klooster te Drachten, eèn ver-vooruitgeschoven post midden-in een volkomen Protestantsch geworden land. Wie wel eens met Protestanten in ge sprek kwam over de Kerk zal hebben op gemerkt, dat sommigen over het Katholi cisme wonderlijk-kromme ideeën koesteren. Minder fraaie praatjes worden, zoodra het üe H. Kerk betreft, voor goede munt aange nomen. De onkunde omtrent leer en leven van de Katholieken, die nota bene ruim een POSTDUIVEN IN OORLOGSTIJD. Hardleersche liefhebbers. De commissie-Hornstra, die den schakel vormt tusschen de Duitsche Overheid in het bezette Nederlandsche gebied en de duivenhouders hier te lande, deelt ons no pens haar ervaringen van de laatste we ken het volgende mede: Ovei het algemeen wordt er in de krin gen vpr. oostduivenliefhebbers wel begrip aan den dag gelegd voor de absolute nood- zakehi V n in dezen oorlogstijd hun vogels onverbiddelijk vast te houden. Het percentage dergenen, dat zich ken nelijk niet wenscht te storen aan de uitge vaardigde verboden, is echter den" ite groot, dat een laatste waarschuwing langs dezen weg mogelijk nog veel onheil in dub bele beteekenis kan voorkomen. Immers: wanneer van heden af overtre dingen worden geconstateer--' van het uit- vliegverbod zullen niet alleen alle duiven van de betrokkenen op staanden voet in beslag worden genomen en gedood, maar bovendien stellen de eigenaars zich aan zeer zware straffen bloot. De groote oorlog van 19141918, heeft in ruime mate en met allerlei variaties aangetoond, welke een enorm gevaar er kan schuilen in het - hanteeren van post duiven tijdens een dergelijke periode. Een kind kan begrijpen dat de Duitsche overheid in dit opzicht niet het allergering ste risico mag nemen. Zoolang geen tegenbevel wordt uit gevaardigd, moeten postduiven, maar ook alle andere soorten duiven, zonder eenige restrictie binnengehouden wor den. De afsluiting van het hok moet zoodanig verzekerd zijn, dat ontsnapping volstrekt uitgesloten is. Te dién aanzien worden ver ontschuldigingen bij voorbaat radicaal van de hand gewezen. derde van hun landgenooten uitmaken, is dikwijls verbijsterend, zelfs bij ontwikkel de menschen als dominees. De prettige kant aan dit betreurenswaar dig misverstand is, dat velen onzer Protes- tantsche mede-christenen, ondanks hun vaak zonderlinge zienswijze, toch de Kerk eenige hoogachting toedragen. Men mag dus hopen, dat zij beter voorgelicht en met Katholieke instellingen op voet van vertrouwen gekomen het Katholicisme met nog grooter welwillendheid zullen te gemoet treden en een open oog en ook een open verstand zullen hebben voor haar leer en gebruiken. Dit vertrouwen te veroveren, dit contact te leggen, is de voornaamste taak van het klooster te Drachten en van zijn „üthof" te St. Jacobi-Parochie. Er is geen doeltreffen der apologie denkbaar dan het goede voor beeld: en er is geen beter middel om min der oirbare praatjes over kloosters hun eigen dood te laten sterven, dan kloosters in een protestantsch land te bouwen en kloosterlingen „in levenden lijve" aan de bevolking voor te stellen. Nu moet men niet denken, dat de twee kluizenaars van St. Jacobi-parochie uit sluitend dienst doen als een soort Francis- caansche „mannequins" of als etalage-pop pen voor de ramen van hun riante hermi tage zitten te brevieren. Zij zoeken met de bevolking geestelijk in aanraking te ko men, voorloopig door middel van het ge schreven i.e. gestencilde woord. Op vliegen de blaadjes, die huis aan huis, ook in de om liggende dorpen worden verspreid, geven zij in eenvoudige, maar pakkende taal een ge zonde kijk op het Katholieke geloofsleven en op den Katholieke eere-dienst. Men kan er van verzekerd zijn. dat die papieren preekjes welke trouwens niet lang duren! met volle belangstelling, doch ook met een uiterst critisehen geest worden gelezen. Die critiek is ons echter welkom; critiek hebben wij niet te vree zen en zij brengt de menschen tot peinzen en overdenken. Daarbij komt, dat voor vele Friezen der gelijke godsdienstige opwellingen iets bizon ders zijn. Het is een Protestantsch land, ja, maar één vierde van de bevolking gaf zich tien jaar geleden op als te staan buiten elk kerkgenootschap. En het bezoek van de overigen aan de kerkelijke diensten is slechts matig. De vlugschriften worden uitgestrooid als zaad op den akker de akker van een flink geestelijk en lichamelijk gezond volk. De zaaiende boer verhoopt het beste; het wél slagen van de oogst ligt niét aan hem. Zoo verhopen ook de zaaiende Minderbroeders op Gods genade, welke de harten der Frie zen moge ontsluiten voor de stem der Waarheid. „De wierheit hat in skel lüd" "zegt een Friesch spreekwoord. En Friesche spreek woorden zijn raak en juist. Zou dit eene daarop een uitzondering maken? LJIEWE. DE MATERIALEN VOOR DE LUCHTBESCHERMING Zullen gemerkt moeten zijn. Vanwege de departementen van binnen- landsche zaken en waterstaat wordt het volgende medegedeeld: Het ligt in het voornemen te bepalen, dat met ingang van nader te bepalen datum alle matei-ialen en voorwei'pen ten dienste van de luchtbeschei-ming, welke als zoo danig door handel en industrie op de markt worden gebracht, van een door den inspec teur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen vastgesteld merk moe ten zijn voorzien ten bewijze, dat zij vol doen aan de ter zake door of namens hem gestélde voorschriften. Het in den handel brengen van niet van bovenbedoeld merk voorziene materialen of voorwerpen zal worden gestraft. De inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen deelt mede, dat van heden af formulieren tot aanvragen van keurirg van de hierna ver melde materialen en voorwerpen verkrijg baar zijn aan de rijksinspectie luchtbe scherming, Heerengracht 23 te 's-Graven- hage. Bij de keuringsaanvragen worden verstrekt de ter zake geldende bepalingen en de opgave van de kosten der keuring. Het betreft: a. lichtafscheimers voor koplantaarns voor rijwielen; b. koplantaarns met beperkte lichtuitstra- ling voor rijwielen; c. afschermingen van achterlichten voor rijwielen; d. lichtafschermers voor koplampen voor motorrijtuigen; e. koplantaarns met beperkte lichtuitstra- ling voor motorrijtuigen; f. afschermingen van stop- en achterlich ten van motorrijtuigen. FATHER LEFEBER. 25 Juli zal het 25 jaren geleden zijn, dat Father Lefeber van Missiehuis „Vrijland" te Arnhem door Z.E. Kardinaal Bourne priester gewijd werd. Wegens de tijdsom standigheden zal het feest slechts kerkelijk worden gevierd.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1