2)e (head üiö&cden S'jtcmf&tyJk en Engeland Engeland zet zied tefveap, FRANSCHE EN BRITSCHE OORLOGSSCHEPEN UITGEVAREN Reorganisatie der Deensche regeering De worsteling in het Verre Oosten RANTSOENEERING INGEVOERD DINSDAG 9 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Vreemdelingen in Engeland frankrijk voor de franschen. In verband met de breuk tusschen Frank rijk en Engeland verklaart het Fransche blad ,.Avenir": Naar aanleiding van den oorlog en de met Engelands „hulp" opge dane ervaringen, zijn alle verdragen tus schen beide landen als nietig te beschou wen. Het blad schrijft voorts, dat voor den her bouw van Frankrijk de uitwijzing van alle politiek-ongewenschte elementen, die tot dusver in Frankrijk een toevlucht hebben gevonden, noodzakelijk is. Het parool moet luiden: Frankrijk voor de Franschen. fransche ambassade vertrekt uit londen. De Fransche zaakgelastigde Cambon heeft gisteren te Londen aan het Foreigh Office de officieele jnededeeling overhandigd, dat de Fransche regeering na het verbreken van de diplomatieke betrekkingen de ge- heele Fransche ambassade naar Frankrijk heeft teruggeroepen en dat er in de toe komst geen diplomatieke betrekkingen tus schen Frankrijk en Engeland meer zullen bestaan. Het personeel van de Fransche ambassade te Londen is reeds vertrokken. Het Fransche ambassadegebouw in Hyde- park ligt sedert gisteren verlaten. Officieel verluidt, dat de Franschen van nu af aan in Engeland als buitenlanders worden behandeld. De Fransche staastbur- gers zullen derhalve van nu af, evenals andere buitenlanders, onderworpen zijn aan beperkingen, zooals het uitgangsver bod en het verbod, zonder bijzondere ver gunning motorrijwielen en auto's te gebrui ken. Bovendien gelden thans ook voor hen de verordeningen, die aan alle buitenlan ders den toegang tot de verdedigingszones zonder speciale vergunning der politie ver- biéden. oorlogsvloot uitgeloopen. De in Casablanca liggende Fransche oor logsschepen zijn, volgens berichten in de Italiaansche bladen, uitgeloopen om jacht te maken op Britsche koopvaardijschepen in den Atlantischen Oceaan. Uit Tanger wordt bevestigd, dat na het bombardement op Gibraltar door Fransche vliegtuigen de aldaar gestationneerde Brit sche vlooteenheden zijn uitgevaren. Op het oogenblik ligt nog slechts een Engelsch oor logsschip in de haven van Gibraltar. Gisteren zijn opnieuw vliegtuigen ver schenen boven Gibraltar. Engelsch lucht afweergeschut opende het vuur. Bommen werden niet neergeworpen. britsche luchtaanvallen op mers el kebir. Naar uit Frankrijk wordt gemeld, hebben Britsche vliegers wederom aanvallen on dernomen op de Fransche marinebasis Mers el Kebir, bij Oran. De vliegtuigen wa ren opgestegen van een in de nabijheid lig- Engeland en Egypte de levensmiddelenvoorziening in engeland. De Britsche minister voor het voedings wezen, lord Woolton, heeft -bekend gemaakt dat van af heden thee nog slechts gedis tribueerd kan worden in wekelijksche rantsoenen van 56 gram per persoon. Bo ter en margarine, evenals alle ander vet ten zullen binnen zeer korten tijd gerant soeneerd worden. Aan hotels en restau rants is verboden tegelijkertijd visch- en vleeschgerechten aan te 'bieden. Bakke rijen zullen geen suiker meer krijgen. Lord Woolton verklaarde: „Het oogenblik is ge komen, waarop van ieder wordt geëischt, dat hij zich beperkingen zal opleggen" Engeland staat thans, zoo ging spr. voort, alleen en moet zich alle inspanningen ge troosten om uit dezen strijd te voorschijn te komen. Engeland moet vooral rekening houden met het optreden der duikbooten. het probleem ierland. „Nya Daglight Allehanda" meldt uit Londen, dat in Engeland het probleem Ierland steeds brandender wordt. Men gelooft, dat ook de Valera naar Londen zal komen. "Van Iersche zijde wordt geëischt, dat een sterk inlandsch Iersch leger zal worden gevormd zonder eenigerlei Engel- eche inmenging, doch met inbegrip van gend Engelsch vliegtuigmoederschip. Het Fransche luchtafweergeschut kwam in wer king. Minstens twee Britsche vliegtuigen zouden zijn neergehaald. Volgens een Havasbericht uit Algiers wordt officieel medegedeeld, dat bij den overval op de Fransche vloot te Oran Fran sche jachtvliegtuigen en kustbatterijen twee Britsche vliegtuigen hebben neergeschoten. Het slagschip ,,Hood" werd meermalen ge troffen en twee Britsche torpedojagers wer den zoo zwaar beschadigd, dat zij wellicht gezonken zijn. Reuter meldt, dat de Britsche vloot op den ochtend van 8 Juli naar operaties te gen de eenheden van de Fransche vloot heeft voortgezet. Deze actie was gericht te gen het nieuwste fransche pantserschip „Richelieu" (35.000 ton). Reuter beweert, dat de actie met succes is bekroond. levensmiddelenpositie van franrijk. De Fransche minister van Landbouw en Levensmiddelenvoorziening heeft gisteren met betrekking tot de levensmiddelenpo sitie van Frankrijk verklaard, dat de aan wezige voorraden graan, vet en vee vol doende zijn om hongersnood te voorkomen. Het is echter beslist noodzakelijk, dat men zich streng houdt aan de beperkingen, die de regeering bevolen heeft en nog bevelen zal. In verband hiermede verspreidt de Fransche radio een oproep van het ministe rie van landbouw, waarin er op gewezen wordt, dat Frankrijk niet meer kan reke nen op den invoer van vetten, olie en der gelijke stoffen, in verband waarmede be vordering van de varkensteelt noodzakelijk is. laval spreekt tot parlements leden. Maandagmiddag heeft te Vichy een groote groep Kamerleden vergaderd. Op voorstel van TixierVignancourt richtte de vergadering eenstemmig het verzoek tot de regeering onverwijld de politieke, ci viele en burgerlijke verantwoordelijkheid te onderzoeken voor het ontstaan en het voeren van den oorlog, voor de onvoldoen de Fransche middelen en de leiding der krijgsverrichten, en voor rechtvaardige straffen te zorgen. Daarna sprak de vice- premier Laval. Het ongeluk, zoo zeide hij, waarin ons de lichtvaardigheid van hen ge stort heeft, die ons in den oorlog brachten, maakt het tot heiligen plicht vooral de lei ding van Frankrijk is beveiligen. Wij ver zoeken het parjement ons hiervoor midde len te verschaffen en eenstemmig zijn ver trouwen in maarschalk Pétain te bevesti gen. grondwetsherziening in frankrijk. Naar de Fransche radio meldt, heeft de ministerraad onder voorzitterschap van pre sident Lebrun in zijn vergadering van Maandagavond de plannen voor de grond wetsherziening goedgekeurd en den vice- premier Laval belast met de vertegenwoor diging van den'ministerraad voor het par lement. de Ieren, die in Engelsehe troependeelen dienst doen. Ter verbloeming van het feit, dat Engelsehe troepen Ierland bezetten, heeft men, volgens genoemd blad, een plan opgesteld om „Katholieke troepen" in Noord-Ierland te stationneeren en wel „met het oog op de openbare meening in de Ver. Staten." Noord-Ierland zou in ieder geval vastbe sloten zijn om niet neutraal te zijn. de duitsche luchtaanvallen op engeland. Gistermorgen zijn tijdens een luchtaan val op een stad in het Noord-Oosten van Engeland verscheidene personen licht ge wond. Er werden honderden brandbommen en twaalf dynamietbommen geworpen. het optreden der engelschen in egypte. De chef van den Egyptischen generalen staf, Aziz al Masri, die op verlangen van de Engelschen uit zijn functie moest wor den ontslagen, doch die door de Egyptische regeering slechts met verlof werd gezon den, is door twee Engelsehe officieren ge arresteerd, maar na tusschenkomst van ke ning Faroek na 48 uur weer vrijgelaten. De Engelsehe generale staf in Cairo vreesde voor een rebellie onder de Egyp tische troepen, welker officieren gehecht zijn aan hun chef van den generalen staf. Onder deze omstandigheden prefereerden DE STRIJD TER ZEE. Een Duit- sclie oorlogsbodem legt een rook gordijn, om het flottielje tegen aan vallen te beschermen. de Engelschen toe te geven aan de tus schenkomst van den koning. Onlangs heeft Reuter een bericht ver spreid, volgens hetwelk de afgetreden Egyptische minister-president Ali Maher Pasja in het openbaar zou hebben ver klaard, dat Engeland nooit van Egypte heeft geëischt, dat het aan den oorlog te gen Italië zou deelnemen, noch iets anders heeft gedaan om Egypte in den oorlog te betrekken. Ali Maher Pasja heeft, naar men van Egyptische zijde verklaart, zulk een ver klaring niet afgelegd, doch in zijn laatste rapport over de buitenlandsche politiek van zijn kabinet gezegd, dat zijn regeering oen eisch van de Britsche regeering, dat Egypte openlijk Italië en DuitsChland den oorlog zou verklaren, beslist van de hand heeft gewezen. Deze verklaring van den intusschen afgetreden ministerpresident is in het parlement met de grootste voldoe ning opgenomen, en zij was ook reeds in de pers verschenen, toen de politie plot seling de betreffende oplagen in belag nam. In plaats daarvan heeft het officieele Brit sche nieuwsbureau het bovengenoemde communiqué uitgegeven. Des ondanks heeft de origineèle tekst van de verkla ring van den ministerpresident zich, zooals dit in het Oosten steeds gaat, met groote snelheid in de Arabische landen verbreid en overal heeft hij_diepen indruk gemaakt. britsche torpedojager getorpedeerd. De Britsche admiraliteit deelde gister avond mede, dat de torpedojager „Whirl wind" door een torpedo getroffen en ver loren gegaan is. De overlevenden werden door een ander oorlogsschip gered. Het schip had een waterverplaatsing van 1100 ton en een snelheid van 34 knoopen. radiorede van minister stauning Minister Stauning heeft gisteravond voor de radio een redevoering uitgesproken over de reorganisatie van de Deensche re- geering. Hij zette o.m. het volgende uiteen: Het feit, dat het nieuwe minsterie be staat uit leden der vier grootste partijen en uit partij looze personen, vormt een breuk met de gewoonte van vele jaren, ontstaan door de buitengewone omstandig heden. Het nieuwe kabinet heeft een be langrijke politiek kracht. Het zal vele moei lijkheden moeten overwinnen. Het werk zal verder verricht worden op den grond slag van den vrede en de overeenstemming. Denemarken hoopt, dat het ook goeden wil tot samenwerking zal vinden bij de na ties, met wie een samenwerking onder de heerschende, veranderde omstandighedlen mogelijk is. De groote werkloosheid moet door ar beid worden overwonnen. Wanneer de noo- dige aanvoeren verkregen kunnen worden, zal veel gewonnen zijn, zoowel voor den binnenlandschen toestand als ook voor de aanpassing aan de veranderde oeconomi- sohe verbindingen, die thans beproefd moe ten worden. Er zullen veranderingen intre den in het leven van de volkeren als ge volg van het gewijzigde beeld van Europa, dat aan het einde van dezen oorlog door Denemarken wordt verwacht. Het zal slechts mogelijk zijn te voldoen aan de eischen van den tijd, wanneer 'het Deen sche volk den wil toont deel te nemen aan de noodige wijziging van standpunt. Taak van het nieuwe ministerie is het vooral loyale samenwerking met de nabu rige natie en de autoriteiten ten uitvoer te leggen, die op het oogenblik in het land zijn. Het Deensche volk heeft sterke na tionale gevoelens. Maar het staat met sym pathie en goeden wil gereed om de goede en vriendschappelijke betrekking in de eerste plaats met de Duitsohe natie in stand te houden, met wie de samenwerking de natuurlijkste zaak is. Het Deensche volk moet voortgaan in zijn reeds eerder bevestigde loyaliteit. Alleen daardoor kan het recht behouden blijven om de Deensche zelfstandigheid in de toe komst in stand te houden. het probleem der wapen leveranties. Het Britsche antwoord op de Japansche eischen met betrekking tot het vervoer van materiaal en goederen door Burma en Hongkong, tot steun aan Tsjang Kai-Sjek, is 'n volledige verwerping van de Japan sche eischen. De woordvoerder van het Ja pansche departement van buitenlandsche zaken heeft gisteravond meegedeeld, dat de Britsche ambassadeur, sir Robert Crai- gie, op instructie van zijn regeering, om half 3 gistermiddag een bezoek heeft ge bracht aan den minister van buitenlandsche zaken, Arita. Bij het onderhoud, dat door den minister is verleend in zijn dienstwo ning, heeft de ambassadeur, in antwoord op de Japansche nota van 24 Juni over de noodzakelijkheid het vervoer van mate riaal en goederen door Burma en Hong kong naar Tsjang Kai-Sjek te staken meegedeeld, dat wat betreft het transport van wapens, de regeering van Hongkong dit tot dusver streng heeft verboden. De Britsche regeering is daarom van mee ning, dat wat dit betreft zij aan de wen- schen der Japansche regeering kan tege moet komen. Wat betreft het transport van wapens door Burma deelde de Britsche ambassa deur mede, dat het moeilijk is dit te ver bieden, daar het hier voor een deel produc ten uit Indië en Burma betreft, terwijl voorts de regentijd eind Juni begint en het transport van goederen door dat ge bied bijgevolg tot September wat omvang betreft, nog niet het tiende deel zal berei- kenn van den normalen omvang. De mi nister van buitenlandsche zaken heeft uit drukking gegeven aan de diepe teleurstel ling der Japansche regeering over het Brit sche antwoord en met nadruk de zienswij ze en de opvatting van de Japansche re geering uiteen gezet. Hij heeft voorts den, Britsschen ambassadeur meegedeeld, dat de Japansche regeering niet anders kan doen dan er bij de Britssche regeering op aandringen de kwestie nogmaals te onder zoeken. De Britsche ambassadeur heeft ge antwoord, dat hij onmiddellijk aan zijn re geering zou overbrengen, wat de minister van 'buitenlandssche zaken hem had mee gedeeld. de munitieleveranties uit inbo-china. Nieuwe concrete bewijzen, dat Fransch Indo-Ohina nog steeds munitie levert aan de regeering van Tsjang Kai S'jek, zijn ge bonden, aldus meldt Domei, toen Japan sche militaire vliegtuigen een bezoek brachten aan Kioehoe (op 10 K.M. benoor den Loengtsjau), een belangrijk punt aan den nieuwen leverantieweg van het Tsjang Kai Sjek-regime, welke loopt van Kau- bang in Fransch Indo-Ohina naar Kwei- yang, de hoofdstad van de provincie Kweitsjau. Toen de vliegtuigen over de stad vlogen, zagen de Japansche piloten een groot aantal munitie-depots en ruim duizend stalen trommels bepevens ruim 50 vrachtauto's op ongeveer 50 meter van de grens van Fransch Indo-Ohina, terwijl ver scheidene duizenden Chineesche soldaten en koelies goederen naar de opslagplaat sen droegen. Ook ontdekten de Japansche piloten vele stalen trommels op een weg dicht bij de grens van Fransch Indo-Ohina, welk feit aantoont, dat Fransch Indo-China Tsjang Kai Sjek heeft bijgestaan door de levering van gasoline. I HOLLAND OP ZIJN MOOIST. Middagrust in het gras langs den weg onder de knotwilgen. De herder met zijn schapen in het vredige Zuid-Hollandsche landschap. Een zonderling waarschuwingsbord aan het Scheveningsche strand, dat door de jeugd gretig als klimpaal wordt gebezigd

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8