OMGEVING RIJNSTREEK WELKE BONS? KERKNIEUWS BIOSCOPEN TE LEIDEN DINSDAG 9 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 HILLEGOM Zwemdiploma. Het diploma geoefend zwemmer werd gisteren behaald door de heeren G. Nieuwenhuis, B. Dirkse, J. F. Litjens, W. J. Nieuwenhuis, J. Frijlink, H. en J. Lommerse, J. van Kampen en T. Litjens, en door de dames: J. Noppen, E. ten Hoopen, E. Brauckman, J. Jansen, T. Jansen, E. v. d. Schoot, A. van Gennip, R. Uilenruf, N. va nHuis, R. Versteeg, S. Langelaan, J. van Zonneevld, L. Murk, G. de Wilde, R. van Ruiten, H. Nekeman, M. Schrama, C. v. d. Reep, H. van Ruiten, C. Nieuwenhuis en C. Nieuwenhuizen. Personalia. Voor het eind-examen vaii het Triniteits-lyceum te Haarlem slaagden onze plaatsgenooten de heeren R. van Dam en Ph. Harding. Geboren: z. van J. K. SchipperNe- derveld z. van C. G. M. van der Linden Huyg d. van A. M. de GrootRuig- rok d. van C. KlinkenbergVerhoeve z. van E. WijkmansHoogendoorn. Ondertrouwd: J. W. van Stein en J. P. Rutten. Overleden: J. Dobbe, wed. J. N. Duivenvoorden .64 j. LEIDSCHENDAM Personalia. Te 's Gravenhage slaagde voor het R.K. Mulo-examen J. Mooyman, alhier. Voor het eindexamen aan het R.K. Gymnasium Augustinianum te Eindhoven slaagde F. Monteres alhier. LISSE Nationale collecte. De alhier gehou den nationale collecte heeft opgebracht 1084.12. Personalia. Mej. A. Guldemond alhier, slaagde te Haarlem voor 't Mulo-examen A. Voor het toelatingsexamen Chr. H. B.S. te Leiden slaagden: J. Tibboel en W. F. Verduyn. Voor het toelatingsexamen Chr. Ly ceum te Haarlem slaagden J. H. Ruys en J. Veldhuyzen van Zanten. NOORDWIJKERHOUT Personalia. Op de naaischool btf Zr. M. Blanco behaalden een diploma voor costumière: Fia Verbeek, Bep Geerlings, Coba v. d. Putten, Clazien Duyndam; voor lingerie: Annie v. d. Berg, Annie de Jong, Coba Immerzeel, Agnes Bakker, Agnes Franken, Lena Koelewijn, Bep van Dam, Apolonia v. d. Veek. OEGSTGEEST |i it.K. E.H.B.O. Op 27 Juni werd door ar. v. d. Horst uit Leiden, het examen af genomen voor het diploma van E.H.B.O., voor den tyd van 3 jaar. De navolgende dames en heeren behaalden het diploma: mevr. VerboomMoerkens, M. Brouwer, M. den Boer, R. Molenkamp, R. Juffer- mans, en de heeren P. v. d. Berg en M. v. d. Burg, laatstgenoemde uit Sassenheim'. Drie candidaten moesten worden afgewe zen. De cursus werd gegeven door dr. H. M. J. W. J. Kortmann uit Leiden. Personalia. Aan het R.K. Gymnasium voor Jongens te Venray slaagde voor het eindexamen A. J. van de Poel, alhier. RIJNSBURG Aanbesteding woningenIn café „Cen tral" alhier heeft architect A. van der Hey- den heden voor de woningbouwvereniging „Spinoza" aanbesteed, het bouwen van 42 eengezinswoningen. De uitslag was als volgt: P. W. Duyn, Soestdijk 181.000, F. Paul, Apeldoorn 168.800, H. J. en C. Hannink, Enschede 166.900, H. Ahrens, Dronrijp ƒ166.470, L. Groen en A. Bregman, Benthuizen 164.900, fa. H. Koster en Zn., Haren (Gr.) 164.580, C. van Eek en W. Hoogstraten, Zegveld en Oegstgeest 163.800, A. Voordouw, Zoe- terwoude lé2.600, N.V. Aann. en Bouwbedr „Kruisbalk", Haarlem ƒ156.374, P. Breyer, Den Haag 155.200. De gunning is aange houden. WASSENAAR Nationale collecte. De alhier gehou den straatcollecte ten bate van het hulp comité 1940 heeft opgebracht 8100. Per giro is gestort 9.500, zoodat de totale op brengst bedraagt 17.000. ZOETERMEER nationale collecte. De opbrengst der nationale collecte voor de oorlogsslachtof fers, gehouden door jongedames langs de huizen der ingezetenen, bedraagt 209. Nog nooit te voren is voor onze gemeen te zulk een opbrengst uit een collecte ver kregen, terwijl daarnaast een zeer belang rijk bedrag door de veehouders is bijeenge bracht voor de getroffen veehouders in de Rijnstreek. NATIONALE ZEILWEDSTRIJDEN OP BRAASSEMERMEER. Zaterdag en Zondag a.s. worden op het Braassemermeer wederom Nationale zeil wedstrijden gehouden. Het aantal inge schreven schepen bedraagt tot heden 58. Ingeschreven hebben: Drakenklas: Pim, st. mr. Bommezijn; Vi king, stm. Hofkes; Darling stm. J. R. Bliek- man; Stormvogel stm. H. W. van der Steen; Vief, stm. G. G. Matthieu; Holland 3 stm. F. P. Bos. Regenboogblasse: Godewind, stm. H. Kolff; Tjebber stm. Tj. Maas; Duvel stm. H. Schrijver; Hein stm. W. L. Berghoef; Westeinder stm. L L. Sluiver; Hollandia stm. C. van Staveren; Duke stm. A. N. Ver sluis; Saenden stm. L. de Wit; Vrijheidt st. K H. Pott; Duke II stm. J. Jesse. Titia stm. J Wè Maas. Valkklasse: Valk II stm. C. Bruynzeel; Elvee stm. J. J. de Graaff; Windjammer stm. K. Sixma; Janmaat stm. J. Heynen; Orca stm. P. Altena; Goesting stm. W. Rit- man; Agoranomos stm. R. Zadoks. Pampusklasse: Norremeer stm. Werk hoven. De Witte Raaf stm. Th. Weyers. Olympiajollen: Beroeboe stm. J. Bier; Estamtam stm. C. Flemming; Slof stm. W. Veldhuis; Skai stm. J. Vis; Pine stm. A. Vis. Ree stm. H. Recourt; Merlet st. W. W. van Kucyk; Terangi stm. J. Proper; Nar stm. H. Bennink; Flip stm. R. Aten. 16 M2. klasse: De Zijp stm. K. van der Burg. Unrest stm. C. Flemming; Jaro II stm. J. Hulk; Cycloop II stm. ir. J. van den hoek; Mams stm. J. C. Vogel; Sobat stm. H Bijl. 12 M.2 klasse: All-Weather stm. Jac. Stap. Hiphaan stm. J. J. van Werkhoven; Dopey stm. J. Schippers; Dinges stm. J. Nauta; Sirocco stm. P. M. Franschen. Plu vier stm. J. de Boer. Janmaat stm. J. Met selaar. Hoera II st. J. Vlaming. Pieter II stm. J. Mooy. 't Geusje stm. B. E. Ott; Wil debras stm. C. Nauta. 12 voetsjollen: Baroeboe stvr. mej. E. Bier; Duikelaartje stm. F. G. Mastenbroek; Doordrijver stm. K. Idema; Pinguin stm. B. Markus. Vrijbuiters: Graaf de Lumeij stm. Fon- tijn; Jan Bart stm. M. A. Raasveld. GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEEST Gisteravond kwam de Raad van de ge meente Oegstgeest in openbare vergade ring bijeen. Voorzitter burgemeester A. J. Gerrevink, secretaris de heer R. Reitsma. Aanwezig 12 leden, afwezig wegens ziek te de heer Kattenbusch. De voorzitter hield bij den aanvang de volgende rede: „De bergen zullen vrede dragen, de heuvelen heilig recht". Dit is een oud-tes- tamentische belofte, die wij allen kennen. Wanneer God echter die belofte in vervul ling zal doen gaan weet geen menschelijk wezen. Het kan zijn morgen, het kan zijn na jaren, het kan zijn in de duistere ver te der komende eeuwen. En wij blijven verlangen, verlangen. Er is echter ook een niet te vermijden naaste toekomst. Die gaan wij allen tegemoet of wij willen of niet. Een ieder van ons doe het in de ver vulling van zijn plicht', daarmede te ver staan de plicht, die de bezette macht ons oplegt. Wij weten dat God zijn eigen weg gaat en in de bestiering van het heelal, ook de in ons volk aanwezige hooge waarden, van Hem afkomstig, zal aanwenden naar Zijn bestek, dat van eeuwigheid vaststaat. Wie zich deze waarheid tot zijn eigendom maakt, kan, wat ook geschiede, zijn gees telijk evenwicht niet meer verliezen, en zal de juiste houding tegen de komende gebeurtenissen in het hem wachtende le ven vinden. Zoo zij het dan met ons allen. Nadat alle leden zich van hun zetels ver hieven, herdacht de voorzitter de voor het vaderland gevallen soldaten en speciaal wel hen, die in deze omgeving sneuvelden. Op de begraafplaats van het Groene Kerk je zal een passend monument worden ge plaatst, terwijl een monument, dat langs den Rijksweg zal worden geplaatst, door de gemeente zal worden onderhouden. Onder de mededeelingen waren verschil lende stukken van Ged. Staten van goed gekeurde raadsbesluiten Ingekomen stukken. Verzoek van het bestuur van de Stich ting voor Montessori-onderwijs te Leiden en omgeving om beschikbaarstelling van een schoolgebouw. B. en W. stellen voor het verzoek in hun handen om prae-advies te stellen. Verzoek van de afdeeling Leiden van de Vereeniging voor Chr. Gezondheids- en Vacantiekolonies om toekenning van sub sidie voor 1941. B. en W. stellen voor het verzoek te be handelen bij de begrooting voor het jaar 1941. Verzoek van prof. dr. P. C. T. van der Hoeven om eervol ontslag als vroedmees- ter-honorair wegens het aan het einde van het loopende academiejaar neerleggen van de betrekking van hoogleeraar. B. en W. stellen voor het gevraagde ont slag te verleenen onder dankbetuiging voor de diensten aan de gemeente in deze functie bewezen. Verzoek van G. Kalemink, te Warmond om hem in verband met de oorlogsom standigheden voor onbepaalden tijd uit stel te verleenen voor het bebouwen van het door hem gekochte bouwterrein aan de Hofbrouckerlaan. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen, onder bepaling, dat B. en W. be voegd zijn bij aangeteekend schrijven het uitstel te beëindigen. Wordt goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag aan mej. M. Benjaminn als onderwijzeres aan de O. L. School. Goedgekeurd. Voorstel tot toekenning van subsidie aan de St. Lidwinaschool te Leiden voor zwak zinnige kinderen; 2 kinderen bezochten deze school. De gevraagde subsidie be draagt 31.84. Goedgekeurd. Voorstel tot toetreding tot de Fraude risico-onderlinge van de Ver. van Nederl. Gemeenten. Goedgekeurd. Comptabiliteitsb'esluiten werden zonder commentaar genomen. De rondvraag leverde niets op. Hierna sluiting. ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Alida Maria d. van M. de Leeuw en H. J. Barth Jan Johan Otto z. van C. H. van Hemessen en M. J. v. d. Vis. Overleden: Johannes Maria van Kampen 2 j. overl. te Leiden Cornelia A. M. Captein 4 j. Gevestigd: van Boskoop J. H. Ro denburg van Vlaardingen C. v. Donk, wed. P. van der Heijden van Rosmalen: H. v. d. Nieuwendijk en echtgeu. van Amsterdam: A. de Korte en gezin van Noordwijk: J. C. Visser en echtgen. van Nieuwkoop H. Kleijbeuker van Rotter dam S. Hoogenboom, wed. Kruit van Woubrugge: C. Bogaard. ALKEMADE Personalia. Te 's Gravenhage slaagde voor het R.K. Mulo-examen P. van Doorn, alhier. BODEGRAVEN Sportmiddag. Onder gunstige weers omstandigheden werd Zondagmiddag door de St. Josephsgezellenvereeniging en K.J.M.V., met welwillende medewerking van het bestuur van Esto, een sportmiddag gehouden. Hiervoor was de afdeeling Al phen aan den Rijn uitgenoodigd, aan wel ke uitnoodiging in grooten getale gehoor was gegeven. Tevens werd door de leden der Kruisvaart der beide afdeelingen aan de athletiekwedstrijden deelgenomen. Het programma bestond voornamelijk uit hoogspringen, verspringen, hardloopen over diverse afstanden en estafette. De plaatselijke gymnastiekvereniging Esto zorgde voor een aangename afwisseling, t.w. een gymnastiekdemonstratie, welke onder leiding van den heer van Aelst op voortreffelijke -wijze werd uitgevoerd. Het geheel werd besloten met een hand balwedstrijd tusschen de afdeelingen Bo- BROOD. Bons 51 tot en met 60 (Lroodbonboekje). Geldig tot en met 14 Juli (eventueel tot en met 18 Juli) recht gevende op totaal 2000 gram brood. THEE OF KOFFIE. Bon 85 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 2 Aug. rechtge- vende op haL pond koffie of half ons thee. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 75 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 12 Juli, recht- gevende op 2'A ons tarwebloem of 2A ons zelfrijzend oakmeel. SUIKER. Bon 80 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 25 Juli, rechtge- vende op één k.g. suiker. PETROLEUM. Petroleumzegel „Periode II". voor hen, die over geen andere kookgelegenheid beschikken dan petroleum. Geldig tot en met 14 Juli, rechtgevende op 2 liter. degraven en Alphen, waarbij de punten verdeeld werden (4—4). Met genoegen kunnen de organiseeren- de verenigingen op een zeer aangenamen sportmiddag terugzien. Personalia. Voor het admissie-examen aan het Seminarium Seraficum te Lange- weg slaagde te Rotterdam Herman Piket. De heer C. van der Poll behaalde het diploma handelskennis en boekhouden. BOSKOOP Personalia. Te 's Gravenhage slaag den voor het R.K. Mulo-examen diploma B: J. Streng, A. Verhagen, A. Verlaan, A. Vermeulen en G. Vermeulen, alhier. Te Hillegersberg slaagde voor hetzelfde examen A. Baelde, alhier. ROELOFARENDSVEEN Personalia. Voor de acte N. a. theore tisch gedeelte nijverheidsonderwijs aan de R.K. Huishoud- en Industrieschool te 's Hertogenbosch slaagden de dames C. v. Berkel en E. de Jong alhier. TER AAR Windhoozen boven onze gemeente. Tijdens een groote bui die gistermiddag omstreeks half vier boven onze plaats kwam en geruim en tijd bleef hangen in de omgeving van Aardam, bleeV- er naast de felle blikseip en donderslag, die ge lukkig geen ongelukken veroorzaakten ook nog een drietal wind en water-hoozen de bui te vergezellen, welke de bewoners aldaar een bang kwartiertje heeft be zorgd. Bij den tuinder P. Hoogervorst werden 27 ramen van een stapel weggerukt. S. Hoogervorst raakte een twintigtal ramen kwijt, die op een bak lagen waaronder groenten stond. Bij den landbouwer K. verdwenen plot seling acht hoopen hooi. Het moet een leven van jewelste ge weest zijn, want de glasscherven rinkel den door het luchtruim en deze kwamen meestal terecht bij den landbouwer C., die net was begonnen het hooi op hoopen te zetten, terwijl de tuinders verrast werden met het hooi, waarin de daken van huizen en telefoondraden meedeelden. In het zgn. „Koetegat" rukte de draaien de zuil de boonenstokken uit den grond en de landbouwers aan den Hoogendijk zagen de planken uit bruggen wegslaan. Toen eenmaal dit zuigprocas was afgeloo- pen, begon het geweldig te reegnen. Al bij al toch nog weer een flinke schadepost voor de betrokkenen, want naast de ma- terieele schade, hebben ook de te velde staande gewassen ernstige schade geleden. Nationale collecte. De Zaterdag in onze gemeente gehouden collecte voor den wederopbouw heeft de som van 529.39 opgebracht. WOERDEN Personalia. Aan het R.K. Gymnasium voor Jongens te Venray slaagde voor" het eindexamen C. A. J. Ruys alhier. ZEVENHOVEN Voetbal. Zaterdagavond speelde D.S.O. op eigen terrein tegen Moordrecht. In tegen stelling met de vorige week werd nu vrij goed gespeeld. Gedurende den geheelen wedstrijd was D.S.O. het meest in den aan val en na een kwartier was de stand reeds 20 voor D.S.O. Hoewel de gasten steeds probeerden bet spel te verplaatsen, gelukte dit niet. De D.S.O.-achterhoede was op hun post. Met de rust was de stand 40 voor D.S.O. Na de rust zakte D.S.O. .af. Bij een goed opgezette aanval van Moordrecht was het de midvoor, die een tegenpunt maakte (4 1). Wel kwamen de gasten zoo nu en dan voor het D.S.O.-doel, maar op het juiste mo ment greep keeper Dorst steeds in. Even voor het einde bracht de D.S.O.-rechtsbui- ten de stand op 51 en hierin kwam geen verandering meer. O. L. VROUW TBR NOOD TE HEDLOO Mgr. Huibers onder de pelgrims Honderden lichtjes twinkelden Zondag voor het genadebeeld in hêt kapelletje van O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo, die daar waren aangestoken door een onafge broken stroom van pelgrims. De Moeder Gods, troost en hulp in onzen nood, was sleohts te zien door een haag van witte waskaarsen. Ieder jaar organiseert de R.K. Midden standsbond in het bisdom Haarlem een be devaart naar Heiloo. Dit jaar waren er bijna tweeduizend pelgrims. Het bede vaartkerkje kon den stroom nauwelijks bevatten toen dr. Olierook met assistentie van Pater Alexander O. M. Cap. en rector Bokeloh de plechtige Hoogmis celebreer de. De pelgrims stonden tot in de zijgan gen en het middenpad opeen gedromd bij de onverwacht groote opkomst. Toen zij ter H. Tafel genaderd waren, knielden honderden weer neer op de blauwe tegels van het kerkgebouw en wisselden hun vurig gebed af met den ge- meenschappelijken zang, die tot ver naar buiten drong over de velden van Kenne- merland. Toen Mgr. Huibers des middags temid den van de pelgrims uit zijn diocees neer knielde voor het beeld van de Moeder Gods, klonk het „Adoro Te" als een ba- zuinstoot, een machtige smeekbede en een grootsche geloofsbelijdenis, door honder den gezongen. Deze dag was een dag van blijmoedige devotie. „Wij allen", zoo sprak de bisschop, die ons aan St. Willibrord deed denken, zooals hij daar stond met mijter en staf op deze historische plaats, waar de groote apostel eens het geloof aan onze voorvaderen bracht, „wij allen zijn immers gelukkige kinderen Gods. Wat er ook mo ge komen, wij hebben allen reden tot vreugde, want de beproevingen worden ons gezonden door een liefderijken Vader, die over Zijn schepselen waakt". Blijheid, kracht en opbeurend vertrou wen spraken uit de woorden van den bis schop, die zijn kinderen aanspoorde het goede in dezen tijd te willen zien en te helpen dat tot ontwikkeling te brengen. Tot slot trok de processie door den tuin, waarbij het Allerheiligste door den Bis schop werd gedragen. De zon brak door de wolken. Een lange stoet pelgrims zong lie deren, Maria ter eere, en voor het rust- altaar knielden de honderden met hun bisschoppelijken vader in gebed neer. Terwijl de drievoudige zegen met het Al- lerheilgste werd gegeven, floot de merel zijn dagelijksch lied door de stilte en de waterlelies in den vijver voor het rust- altaar toonden hun groot open hart. Ach ter den vijver knielden de inwoners van Heiloo en op dit oogenblik vervulden rust en blfjheid heel sterk alle menschenhar- ten. „Maasbode". Bultenlandsclie berichten NOODWEER IN NOORD-ITALIE. Zwaar noodweer heeft de streek aan den rand der Alpen in Noord-Italië geteisterd. De groote stuwdam der nieuwe electrische centrale tusschen Bard en Donaz in het Aosta-dal is vernield. De watermassa's stroomden over het omliggende gebied, waardoor zeven personen om het leven kwamen. Koopt bil hen, die In Uw Dagblad adverteeren t THEATER I HOOFDFILMS Mijn vrouw heeft talent (Loretta Young, Warner Baxter). Sherlock Holmes contra Prof. Mariar- ty. Het privé-leven van Elisabeth en Essex. (Bette Davis, Errol Flynn). Alle hens aan dek. (Jessie Matthews). De vrouw van veer tig. (Huguette Du- flos, Jean Aumont). De duivel van de jungle (Anna May Wong). 1 Jschen twee ocea- i l (Joel Mc. Crea, ^ranees Dee). Visschersjongen (Bobby Breen). De havik der wilder nis. (Mala, Monte Blue). Detective-film Historisch Komisch Speelfilm Sensationeel Dramatisch Speel-zang- film AAN VANGSULx» lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Woensdag en Zater dag matinée. lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur lederen dag matinée oehalve Vrijdag. lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Woensdag en Zater dag matinée. lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur lederen dag matinée Tederen avond 8 uur Zondag van 47 uur Zaterdag en Woens dag matinée 2.30 u. Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7