QemenydeïB&dcMen SPORT RECHTZAKEN KLEINE ANNIE CLcfrt&i de froóócftea DINSDAG 9 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 BEJAARD ECHTPAAR SLACHTOFFER VAN GASVERSTIKKING. Man om het leven gekomen, vrouw in levensgevaar. Gisternacht is te Leersum een tragisch ongeval gebeurd, waarvan het echtpaar V. d. B. het slachtoffer is geworden. Toen een melkboer gisterenochtend op herhaaldelijk bellen aan de woning van het echtpaar geen antwoord kreeg, ver schafte hy zich met geweld toegang tot het huis, waar hij den man en de vrouw bedwelmd in de slaapkamer aantrof. Bij onderzoek bleek, dat een gasslang van de leiding was geraakt, waardoor het gas tot in de slaapkamer doordrong. De melkboer paste onmiddellijk kunstmatige ademha ling toe, hetgeen alleen bij de 67-jarige vrouw nog baatte. Bij den 69-jarigen man waren de levensgeesten, reeds geweken. De vrouw verkeert nog in levensgevaar. PERSFOTOGRAAF VERMIST. Namens de echtgenoote verzoekt de Com missaris van Politie wnd. de 3e Sectie bureau Leidscheplein te Amsterdam, de opsporing van de verblijfplaats van Henri Marie Eugene Sagers, geboren te Amsterdam, 27 October 1897, persfotograaf bij het N.V. Fotopersbureau „Polygoon", Damrak 53 te Amsterdam en wonende al daar Ruysdaelstraat 93. Sagers is op Don derdag 27 Juni 1940 met den trein van 12.37 uur nam. uit Amsterdam naar Den Helder vertrokken om voor gemeld pers bureau foto's te maken en men heeft sinds dien niets meer van hem vernomen. Sig nalement: lang ongeveer 1.68 meter, ge woon postuur, zwart haar, kleine snor, is gekleed met grijsbruin sportpak, lichte gabardine regenjas, lage zwarte schoenen, bloothoofds, draagt af en toen 'n bril. Hij is in het bezit van pl.m. 10.één „Leica" fototoestel en één fototoestel met platen in bruin foudraal. Men vreest een onge luk. VERDRONKEN. Zaterdagnacht is de heer M. Jimmink, amanuensis van de Handelsschool te Alk maar, waarschijnlijk ten gevolge van de duisternis, te water geraakt en verdronken. BLIKSEM IN SCHUUR GESLAGEN. Gistermiddag is te Heerhugowaard de bliksem in een als schuurgebruikte bóeren- behuizing van den heer Groenveld, gele gen aan den Kruisweg, geslagen. De motorbrandspuit had het vuur spoe dig onder de knie. PATROON SLAAT ARBEIDER MET IJZEREN STAAF NEER. Zaterdag is in de lampenfabriek van den heer De R. aan de Vaaltweg te Den Bosch, twist ontstaan tusschen den patroon en den arbeider K. Het kwam zelfs zoover, dat De R. een ijzeren staaf greep en den arbei der een harden slag op het hoofd toe bracht. K. zakte bewusteloos ineen en moest in zeer ernstigen toestand naar het Groot-Ziekengasthuis worden overge bracht. De recherche ging spoedig over tot ar restatie van den heer De R., die werd in gesloten. OUDE BEKENDE GEARRESTEERD. De politie te Den Haag heeft den 29- jarigen handelsreiziger J. v. d. V., die in Augustus van het vorige jaar een moord aanslag heeft gepleegd, aangehouden op het Malieveld in Den Haag. Bovendien be kwam toen een agent van politie, die te hulp was gesneld, een klap op het hoofd, waardoor deze verwondingen opliep. J. v. d. V., die deswege tot gevangenis straf was veroordeeld, onderging zijn straf in het huis van bewaring te Rotterdam, doch was tijdens de oorlogsdagen hieruit tijdelijk ontslagen en niet teruggekeerd. De man heeft nog een gevangenisstraf van vier jaar te goed. OM DEN BLOEMBOLLENSTREEK- WISSELBEKER. ConcordiaLisse U 22. Nu de competitie beëindigd is, gaan in de dorpen van het bollenland de wedstrij den om bovengenoemden prijs wederom beginnen. Te Hillegom ging daarvoor reeds Concordia -Lisse II. Beide elftallen had den enkele invallers. Concordia bleek ech ter het meest gedupeerd daar.ze twee van haar cracks miste n.l. Klein en v. d. Zan- de. Lisse startte bovendien uitstekend. Reeds spoedig uamen ze dan ook de lei ding en slechts sporadisch kon de Concor- dia-voorhoede eenige opluchting geven. Steeds komen de Lissenaren terug en in deze periode verrichtte keeper Duwel ook uitstekend werk. Herdoor en ook door hoé feit dat de Lissespelers de werkelijk mooie kansen die ze kregen niet benutten bleef de stand tot rust 1Ovoor Lisse. Door het uitvallen van Arie kwam v. d. Hulst C. weer completeeren, wat een versterking bleek. Nu was tenminste de strijd gelijk verdeeld, met geleidelijk meer offensief van Concordia, zoodat een goed schot van Lub- be de partijen op gelijken voet bracht (11). Nog bleef Concordia sterker en als Aarts een hard schot inzendt, springt de bal over de handen van den Lisse-doel- man in de touwen (21). Lisse zet nu echter alles op alles en zoowaar gelukt het den linksbinnen een hard schot in te zen den, waar de Concordia-keeper naast grijpt (22). Had gaat het nu weer om den win- nennden goal, maar toch mag Concordia niet klagen, dat ze althans nog 1 punt van deze match over konden houden. Hadden daarvoor de C Jun. met 20 van de Lisse dito's gewonnen, er na speelden Concordia II nog tegen Lisse III waarin ze weer hun meerdere in moesten erkennen met 3—1. VogelenzangB. S. M. bracht een klin kende 82 overwinning voor Vogelenzang. WATERPOLO WEDSTRIJDEN A. Z. C. In Alphen's zwembad worden Woensdag avond de volgende wedstrijden gespeeld: A. Z. C. IDe Gouwe I A. Z. C. IIDs Gouwe II Dames: A. Z. C.De Gouwe. DE ZIJL IH—H. Z. P. C. IV 2—9. Gisteravond werd in de zweminrichting De Zijl" voor de competitie van den Kring Den Haag K. N. Z. B. bovengenoemde wedstrijd gespeeld. H. Z. P. C. verscheen met 6 spelers, zoodat de Zijl liet uitvallen. De Hagenaars wonnen met 92, nadat de rust met 41 was ingegaan. De Zijl I—De Zijl n. In een vriendschappelijke ontmoeting gisteravond gespeeld, won De Zijl I van de reserves met 62. WIELRENNEN SWIFT-COMBINATIE. In de ronde van het Y-bosch te Amster dam wisten zich bij de amateurs M. Segaar 4s, Van Leeuwen 7e en A. Lodewijks 9e te plaatsen. Bij de nieuwelingen werd W. Rijsbergen 2e en wist v. d. Berg zich bij de Junioren niet te plaatsen. Bij de wedstrijden te Rotterdam wist Aad van Amsterdam de 2e plaats te bezet ten. A. Lodewijks gaf 15 ronden voor het einde op. Dat deze koers wel een van de zwaarste was bewijst wel het feit, dat er van de 50 gestarte profs, en onafhankelij ken er slechts 15 de rit uitreden. Donderdag wordt de laatste rit in 2 de competitie gereden. Er wordt uiterlijk om 7.15 gestart op de bekende plaats. Kantongerecht te Leiden Plotseling naar links. J. G. uit den Haag, was met zijn auto, plotseling naar links uitgeweken, op den Rijksweg te Oegstgeest, waardoor een ernstige botsing was ontstaan. De ambtenaar vond zulke methoden op een drukken verkeersweg hoogst onver antwoordelijk en eischte een geldboete van 30.subs. 15 dagen. Het vonnis werd 10 subs. 4 dagen. Bezoek van koeien. Doordat er een hele open was gelaten hadden een aantal koeien van C. G. W. te Noordwijkerhout in den nacht van 17 op 18 April, een bezoek gebracht aan den tuin van v. d. W. daar ter plaatse, waar door een groote ravage was aangericht. Eisch 6 subs. 4 dagen. Uitspraak 5 subs. 3 dagen. Beneden de 1800 Kg. C. S. te Leidschendam was te Lei- muiden aangehouden, toen hy een auto be- stiiurde, zohder in het bezit te zijn van een rijbewijs. Verdachte voerde aan, dat hij onder ge leide had gestuurd, maar dat ging niet op, omdat de auto boven de 1800 kg. was. Was de wagen beneden dit gewicht ge bleven, dan had het wel gemogen. Eisch en uitspraak 4 subs. 2 dagen. Het was een beetje te oud. Het rijbewijs van N. O. te Leiden was reeds in 1938 verloopen, maar toch was hij in 1940 aangehouden met het verloopen rijbewijs van 1938 als., rijbewys. Gezien zijn slechte geldelijke omstan digheden werden eisch en uitspraak 3. subs. 2 dagen. Vuurwapenen in huls gehad. Mej. J. P. v .d. B. te Leiden had in twee panden een geweer en een rvolver m huis gehad, zulks in strijd met de vuur wapen wet. Zy was verbaasd, dat zij te recht moest staan, aangezien de revolver haar zoon toebehoorde en het geweer reeds 25 jaar in huis was en aan haar man had toebehoord. Aangezien de geldelijke omstandigheden niet goed waren werd het vonnis 2 subs. 2 dagen met verbeurdverklaring van de m beslag genomen wapens. Niet de moeite waard geacht L. J. v. d. B. te Leiden had het niet de moeite waard geacht, om als getuige in een strafzaak cp te treden. De kantonrech ter vond het des te vreemder, omdat hij werkloos was en dus niets verlette. Twee gulden boete moet de onwillige be talen. De visite. De caféhouder M. S. uit L e i d e n noem de het visite, maar de politie vond, dat men cafébezoekers, des nachts half twee, an ders pleegt te noemen, welke meening door den kantonrechter werd gedeeld, zoodat de „visite" hebbende kastelein 3.moet betalen. Er niet aan ontkomen. Om aan een boete, wegens het rijden zonder 'bel, te ontkomen had Th. de M. te Rijnsburg een valschen naam, een valsch adres en een valschen leeftijd op gegeven, zoodat hij nu 5.— boete moet betalen subs. 3 dagen moet zitten. Haagsche Politierechter De kellner en de opperman. Het was reuze toevallig, dat het juist een kellner en een opperman waren, die ruzie kregen in een Leidsch Café. Toe vallig omdat er toen termen gebruikt kon den worden, die met hun beroepen in ver- Land stonden. Volgens den opperman wilde de kellner hem een biertje door zijn neus boren, door er één meer te berekenen dan hij geconsumeerd had. Hij had negen bier tjes genuttigd en de kellner wilde er tien berekenen, maar vertelde de opperman „ik was niet dronken, zooals die „pandjes-jas" dacht, dat ben ik nog niet van twintig bie ren".... Wat kan die man een vocht ver stouwen! Hoe het ook zij, er was narigheid ont staan over het al of niet gebruiktetiende biertje. De opperman had gezegd, dat hy liever dan te betalen den kellner een schop zou geven, daardoor een dubbel breukje met muziek en schuiframen zou ontstaan. De kellner was het antwoord niet schuldig gebleven en had gemeend daar tegenover te moeten plaatsen een klap met een bil- jartstok, waardoor onze opperman een gratis verblijf in het ziekenhuis zou kun nen krygen. „Probeeren", had de biertjesdrinker ge zegd en was in de houding gaan staan. De kellner had de kracht van den opperman getaxeerd en had van daden afgezien. Niet onze opperman, want die had den kellner inderdaad een schop gegeven, al was er dan geen dubbel breukje met muziek en schuiframen ontstaan. Met vereende krach ten was hij toen naar den uitgang ge werkt en op het plaveisel gedeponeerd. De epiloog werd gegeven in de recht zaal, alwaar opperman en kellner elkaar weer eens zagen. En warempel zouden zij bijna weer ruzie gekregen hebben over dat tiende biertje. Dat tiende biertje was ech ter maar bijzaak want hoofdzaak was de schop en die was door onzen opperman toegegeven. „Maar meneer, van dat biertje is niet waar, dat weet ik zoo goed, dat ik daar drie eeden voor wil afleggen." „U moest niet zooveel bier drinken dan zou u geen schoppen behoeven uit te dee- len", wees de Politierechter hem terecht; „als u het niet eens bent met het aantal dat u gebruikt hebt." De Officier vond de behandeling van den kellner door den opperman hoogst onge past. Verdachte heeft geld voor tien bier tjes.... „negen" interrumpeerde ver dachtedus heeft hij ook wel geld voor een flinke geldboete. De eisch werd dan ook een geldboete van 25 subs. 25 dagen en om verdachte in de toekomst te rem men bovendien nog een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met drie jaar proeftijd. De Politierechter wees conform dezen Radio-programma WOENSDAG 10 JULI. JAARSVELD, 4.4.4 M. VARA-Uitzen- fting. 8.0Ö Beriohten ANP. 8.10 Or gelspel 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 VPRO Morgenwijding 10.15 Declamatie 10.30 Gramofoonmuziek 11.30 Decla matie 11.47 Hobo en piano (opn.) 12.00 Berichten 12.05 VARA-orkest 12.45 Berichten ANP 1.00 Gramofoon muziek 1.15 VARA-orkest 2.00 Esme ralda en soliste 2.45 Orgelspel 3.30 Zang en Piano 3.45 Voor de kinderen - 5.30 De Ramblers 6.00 Rosian-orkest en solisten (opn.) 6.40 Letterkundig overzicht 7.00 Berichten 7.05 Felici taties 7.10 Koorzang 7.30 „Sylvia"- Amusementsorkest (opn.) 8.00 Berich- len ANP 8.15 Puzzle-uitzending 8.30 Esmaralda en solist 9.00 Radiotooneel 9.30 VARA-orkest en solist 10.15 10.30 Berichten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Berich ten (Engelsch) 7.30 Gramofoonmuziek 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek 8.40 Orgelspel 8.55 Gramofoonmuziek 9.30 Berichten (Vlaamsch) 9.45 Gra mofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofonmuziek 10.30 Ensemble Jonny Kroon 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Berichten ANP 1.00 AVRO-Aeo- iian-orkest en solist 1.45 Gramofoon muziek 2.00 Berichten (Duitsch) 2.15 Concert (opn.) 3.15 Berichten (En gelsch) 3.30 AVRO-Amusementsorkest 4.40 Pianosoli 5.00 Berichten (Duitsch) 5.15 Omroeporkest 6.15 Be richten (Engelsch) 6 30 Onderwijs Scheepvaart: Causerie „De vaarwegen in West-Europa" en taalles. 7.00 Gramo foonmuziek 7.40 „Nederlandsch provin- cieschoon", causerie met reportage 8.00 Berichten (Duitsch) 8.15 Berichten ANP, eventueel Gramofoonmuziek 8.30 Be richten (Engelsch) 8.45 Berichten (Vlaamsch) 9.00 Gramofoonmuziek met toelichting 9.15 Berichten (Engelsch) 9.30 Vervolg van 9.00 9.45 Berichten (Vlaamsch) 10.00 Beriohten (Duitsch) 10.15—10.25 Berichten ANP 11.15 11.30 Berichten (Engelsch). eisch vonnis. „Zie je wel, dat het tien biertjes -waren", zei de kellner in de getuigenkamer. „Negen", brulde de opperman, „een as je nog es zegt „tien", dan zal ik je een schop geven. „Met of zonder breuk met muziek en schuiframen", vroeg de kellner sarcastisch, maar hij retireerde toch naar den uitgang. FEUILLETON Een roman uit Siberië, door Fr. ENSKAT. 14) Snel spande hij een der paarden uit, be hendig slingerde hij zich er boven op en het volgende oogenblik galoppeerde hy in de richting van de hofstede, welker be woners hij reeds van verre door luid roe pen alarmeerde. Toen hy van het paard sprong, drongen de oude Bessin, Alexi en Kare om hem heen. De haast, waarmee hij plotseling naar huis terug keerde, had in niet geringe ma te hun bevreemding gewekt en allen staar den hem nu verschrikt en in gespannen verwachting aan. „Het bosch.... een vuurstamelde Peter hijgend van den snellen rit. „Boven het Gordelwoud hangt rook.... Zie maar daar. Michel Bessin hield zijn hand boven zijn oogen en staarde in de aangeduide rich ting, maar eensklaps keerde hij zich met een ruk om. Zijn oogen straalden onder zijn grijze, borstelige wenkbrauwen. Zijn stem trilde van blijdschap. „Eindelijk! Eindelijk het teeken kinderen het afgesproken teeken. Ach ja, jullie kunnen immers niet weten...." Alexi stak den ouden Bessin zyn hand toe. ,,Ik verheug me met je, Michel, dat datgene, waar je reeds zoo lang op gewacht hebt, eindelijk gekomen is." Niet- begrijpend, keken Peter en Kare beurtelings him vader en Alexi aan. Michel Bessin schoot in een lach. „Een verrassing voor jullie, jongelui! Nou jullie zullen nog oogen opzetten! Wees blij zooals ik. Meer mag ik je voorlopig niet verraden. „Zoo en nu aan het werk! Peter, jij zadelt vier paarden en houd er een bij de hand als lastdier. Wij gaan namelijk sa men een ritje maken. Kare, jij zorgt voor wat proviand om mee te nemen. En jij, Alexi, gaat met me mee naar binnen. Vooruit, kinderen, met bekwamen spoed!" Het kleine gezelschap reed het bosch in. Michel Bessin en Alexi, die aan het hoofd reden, spraken fluisterend met elkaar. Nog was het bosch zoo dun, dat zy er met hun paarden gemakkelijk doorheen konden ko men, maar weldra zagen zij zich genood zaakt af te stijgen en hun paarden aan den teugel te leiden. Zoo ging het ongeveer een uur lang voor waarts. Daarna kwamen zij aan een open plek, welke als he.t ware een weg door het bosch vormde en zich schier eindeloos voor hen uitsertkte. Hier namen allen weer in het zadel plaats en in vlugger tempo dan het eerste gedeelte van hun rit, ging het daarop verder zuidwaarts. Bessin, die nu met Alexi voorop reed, keerde zich af en toe in het zadel om, v/aarbij hij dan zijn kinderen geheimzinnig toelachte. Peter en Kare trachtten tever- geefsch een verklaring te vinden voor dit zonderlinge gedrag van hun vader. Zoo op gewekt hadden zij hem zelden gezien. De weg begon te dalen en werd allengs breeder, terwijl het bosch aan weerszijden doorzichtiger werd. Plotseling hield Bessin zijn paard in en steeg uit het zadel. De anderen volgden zijn voorbeeld. Te voet ging het verder. Peter stiet Kare aan. „Merk je niets? Het ruikt hier naar rook." Kare snoof in de lucht. „Je hebt gelijk. Hier dichtby moet een vuur branden." Bessin en Alexi waren blijven staan. Met hun armen wenkten zij in een bepaalde richting. Peter en Kare haastten zich om de beide mannen voor hen in te halen. En nu zagen zij het ook: Zij bevonden zich aan den steilen oever van de Signaalrivier. De afstand van den grond tot den waterspiegel bedroeg zeker vier meter en werd door laag struikgewas ingenomen. De rivier zelf was zeer breed en de andere oever lag lager. Aan dezen oever geen driehonderd me ter verwyderd van de plaats waar zy ston den bewoog zich een aantal vreemde mannen. Zij wenkten eveneens. In het mid den van het kamp dwarrelde uit een ge weldig vuur een dikke rookolk omhoog. Min of meer verbijsterd staarden Peter en Kare naar dit ongewone schouwspel. Aan den overkant trad een man uit de groep naar voren en riep, zijn beide han den als een trechter aan den mond zettend: „Michel Bessin Bessin!" „Frans Mertens?" echode de oude Bes- sin terug. „Hallo! In orde!" klonk het van den anderen oever der rivier. „Hoe komen we hier overheen?" Bessin beduidde den vrager te wachten. Alexi haalde van het meegebrachte pak paard een touw, dat hij met het eene einde aan een stevigen boom bevestigde. Daarna nam hij de rol in zijn rechterhand en slin gerde deze met kracht naar den overkant. Tijdens den worp rolde het touw vanzelf af en het andere einde viel dicht bij den oever in het water, waar.uit het door eenige van Lanky's mannen werd opgevischt. Daarmee was de verbinding tusschen de beide oevers tot stand gebracht, want ook dit einde werd thans om een boom gebon den. Lanksy trad op Hal toe en fluisterde: Houd je gereed Lorne. Nu komt het er op aan. Probeer niet buiten de schreef te gaan, want dat zou je duur te staan komen!" Hij liep naar den oever en greep het strak getrokken touw met beide handen beet. Laag boven het water zwevend begon hij zich, onder aandachtig zwijgen van zijn metgezellen, naar den overkant te werken, welke hij ten slotte behouden bereikte. „Michel Bessin?" De oude Bessin ging hem tegemoet. „Lansky is mijn naam. Ik ben zoo te zeg gen als leider van de expeditie van Mer tens aangewezen. Natuurlijk ben ik een goede vriend van hem. U zult direct van Mertens zelf wel hooren.... Aha, daar komt hij al!" Bessin had Lansky hartelijk de hand ge schud. Op diens woorden scheen hij echter maar half acht te slaan. Geboeid hing zijn blik aan den man, die nu het touw losliet en den Noordelijken oever betrad. Het was Hal Lörne. Bij de klauterpartij over de ri vier had hij zijn muts verloren. Van zijn dik, blond haar viel een lok op het voor hoofd. Slechts even wierp Bessin een vragenden blik op Hal. Daarna snelde hij hem met van blijdschap stralende oogen tegemoet. Zijn armen sloeg hij om Hal's schouder. „Jy bent 't Frans! Precies je moeder. Har telijk welkom, jongen.*" Lansky trok zich :ichtelijk verlegen te rug. Op een dergelijke begroeting was hij niet voorbereid gpweeht. Bessin duwde den zwijgenden Hal voor zich uit in de richting der anderen. „Hier kinderen, hier Alexi.kijken jul lie dien pracht kerel eens goed aan! Dit is Frans Mertens, mijn neef het eenige kind van mijn zuster. Ik heb hem direct herkend Hij lijkt als tv/ee druppels water op mijn overleden zuster, toen ik haar ja ren geleden voor het laatst zag. Dat is nog eens een geslaagde verrassing, wat? Zoo, en nu moeten jullie maar eens met elkaar kennis maken!" Hal behoefde niet te spreken. Drie paar handen werden spontaan uitgestoken en hij nam ze onbewust in de zijne. Hij wist niet hoe hij deze ontvangst en de woorden van den ouden Bessin moest opnemen. Hij voel de zich totaal verward. Nooit echter zou hij vergeten, hoe Kare hem tegemoet was getreden. Hij hoorde wel, dat zij een paar woorden tot hem sprak maar hun beteekenis drong niet tot hem door. Twee groote, grijze oogen keken hem zoo vol blijdschap aan, dat het hem te moe de was, of hij na een lange afwezigheid weer in het ouderlijk huis terugkeerde Een ondefinieerbaar gevoel, dat vreugde en verdriet tegelijk kon beteekenen welde in hem op. En op ditzelfde oogenblik besefte Hal plotseling, dat hij in tweeërlei opzicht naar zijn ondergang werd gedreven. (Wordt vervolgd';.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6