Weerbericht SPORT STADSNIEUWS DINSDAG 9 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Aficranenymtsprija: toot Lelden 19 cent per week; 2.50 per kwertaaL Btf onze «({enten 20 cent per week; 4.60 per kwartaal. Franco per pont 195 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Loaae nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: SO cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag ZONS OP- EN ONDERGANG Maan op 11.57 uur Woensdvoormiddag. Maan onder 0.18 uur Donderdagnacht HOOG WATER. Te Katwijk aan ee op Woensdag 10 Juli voorm, 7.30 ur, n.m. 7.55 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer": 18 gr. C. Zweminrichting „De Zijl". 18 gr. C. ;£lllllllimttlllllllllll!lllllllllllllllllllltllllllllt Verduisteringstijden 2 Er is bepaald, dat er verduisterd 2 moet worden tusschen zonsonder- 2 2 gang en zonsopkomst. S Deze tijden zijn voor hedenavond 2 2 en morgenochtend: ZONSONDERGANG 2 10.01 uur. ZONSOPKOMST 2 5.30 uur. 2 Tusschen deze 'beide tijden dient 2 5 er dus verduisterd te worden. ftiiiiiituiuiiiiiiiiiujniiiiiiitnuiiiiiiiiiiiiiuir OPROEP KINDERACTIE NEDERLAND—OOSTMARK. Het Nederlandsch Centraal Bureau voor de Kinderactie NederlandOostmark heeft den volgenden oproep verspreid: Nederlanders. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss- Inquart heeft in zijn te Rotterdam gehou den rede uitdrukking gegeven van zijn bijzondere voldoening over het feit, dat hij thans de gelegenheid had tot het in het leven roepen van een actie voor kinderen van behoeftige Nederlandsche gezinnen, en zijn dank te kunnen toonen voor de in de na-oorlogsjaren van Nederlandsche zij de gevoerde hulpactie voor Oostenrijksche kinderen. Indertijd waren duizenden Oostenrijk sche kinderen voor ontspanning in Neder land. Thans heeft de Rijkscommissaris toegezegd, dat 6000 kinderen haar de mooie Gouw Opperdonau (Salzkammer- gut) kunnen gaan. Met de voorbereidingen voor deze reis is het Nederlandsch-Duitsch comité ge reed. De eerste vacantietreinen voor deze ont spanning behoevende kinderen kunnen vertrekken op 15 Juli a.s. De duur van het verblijf is gerekend tot October, zoodat een absolute ontspanning gewaarborgd is. In Oostenrijk staan de kinderen onder toezicht van Nederlanders. Bovendien staan alle kinderen onder geneeskundige controle. Zij worden ondergebracht in vrijgemaakte hotels, vacantieoorden eri bij gegoede families, en wel uitsluitend in de mooiste gedeelten van Opper-Oostemrijk. Op verren afstand van den oorlog en zijn gevolgen kunnen en zullen zij genieten. Uitsluitend uit sociaal oogpunt worden de kinderen uitgezocht, d.w.z. dat die kin deren die een ontspanning het meest noo- dig hebben het eerst in aanmerking ko men. De politieke en godsdienstige rich ting der ouders speelt hierbij geen rol. De Gouw Opperdonau zal alles doen wat in haar vermogen ligt te vergoeden wat Nederlanders destijds voor de Oosten rijksche kinderen hebben gedaan. De ouders moeten zoo spoedig mogelijk opgave doen bij den burgemeester van hun gemeente. Er mag niemand geweigerd worden. Om transportredenen mogen op het oogenblik maar 6000 kinderen worden opgenomen. Naar gemeld wordt, hebben zich hier ter stede 14 gegadigden aangemeld. On der hen bevinden zich meerdere kinderen van moeders, die in Boven-Oostenrijk zijn geboren en hier ter stede wonen. NATIONAAL JONGERENVERBOND Naar de „N.R.Crt." verneemt, is het na tionaal jongeren verbond elke verdere werkzaamheid verboden. Het verbond houdt op te bestaan. BOMMEN IN ZUID-HOLLAND NEGEN DOODEN TE SLIEDRECHT Het A.N.P. meldt: Gistermiddag even na t.wee uur hebben Engelsche vliegtuigen een aantal bommen geworpen op Sliedrecht. De vliegtuigen vlogen op groote hoogte en waren in zware onweerswolken af en toe zichtbaar. Door de bommen werd een aantal huizen geheel of gedeelte vernield. Zeven personen zijn om het leven ge komen, verscheidene anderen werden, meer of minder ernstig gewond. Ook dok toren van buiten Sliedrecht hebben ge neeskundige hulp verleend. Te negen uur 's avonds was het aantal dooden te Sliedrecht gestegen tot negen. Van de gewonden bevindt zich nog een aantal in levensgevaar. Alle personen, die om het leven zijn gekomen, onder welke een echtpaar, bevonden zich buitenshuis, niettegenstaande de sirenes voor lucht alarm waarschuwden. Gistermiddag heeft een vliegtuig op het terrein van een scheepswerf te Slikker veer (gemeente Ridderkerk), waar thans een centrale werkplaats voor jeugdige jeugdige werkloozen is gevestigd, een drie tal bommen geworpen. Persoonlijke onge lukken kwammen niet voor. Alleen werd materieele schade aangericht. Van een school, welke in de nabijheid staat, spron gen de ruiten. BOMMEN OP HET EILAND ROZENBURG. In den afgeloopen nacht heeft een En gelsche bommenwerper een groot aantal bommen laten vallen op het eiland Rozen burg. Negen bommen kwamen neer, waar van er drie niet ontploften. Men vermoedt, dat het tijdbommen zijn. Een brandbom viel op een woning, waarbij een begin van brand ontstond. Het vuur kon echter spoedig door de be woners worden gebluscht. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Wel werden vele ruiten van woningen vernield. De schade toegebracht aan landbouwgewassen is zeer aanzienlijk. ENGELSCHE BOMMEN OP ONZE KUSTBEVOLKING. A. N. P. meldt ons uit Hoek van Hol land: De anders omstreeks dezen tijd zoo bloeiende badplaats Hoek van Holland biedt thans een troosteloozen aanblik. „Rot terdam aan zee" staat bijna dagelijks bloot aan de zinnelooze Engelsche bombarde menten. Vele woningen zijn dan ook zwaar beschadigd. Een groot deel der Hoeksche bevolking is vrijwillig geëvacueerd. Tal van huizen zijn geheel verlaten, de ramen zijn met planken dicht gespijkerd. Des nachts is Hoek van Holland nagenoeg uit gestorven. De meeste merischen, die er overdag nog wonen, gaan des avonds in 's-Gravenzande en andere naburige West- landsche gemeenten slapen, omdat de En- gelschen bij voorkeur 's nachts hun bom men over de huizen uitstrooien. HET SLACHTVERBOD VOOR VARKENS De geleidelijke invoering voor het geheele land Zooals men weet, is voor Holland, Utrecht en Zeeland tegen 15 Juli een slachtverbod voor varken*, aangekondigd. Het doel is te komen tot distributie van varkens over de slagers. De slagers moeten vandaag opgeven hoeveel zij noodig heb ben en alles wat zij vragen wordt hun toe gewezen. Naar de „Msbd." thans verneemt, zal het slachtverbod biet beperkt blijven tot Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Zee land 22 Juli zullen weer vier provin cies worden betrokken bij het besluit en op 29 Juli de overige. VROEGE AARDAPPELEN De minimumprijs der vroege aard appelen, groote, is door de Groente- en Fruitcentrale verlaagd van 5.op 4.40 per 100 K.G. HET LOON IN HET BLOEMBOLLEN- BEDRIJF Naar wij vernemen heeft het scheids gerecht inzake de loonregeling in het bloembollenbedrijf uitspraak gedaan en de loonsverlaging op 2 per week bepaald. LEID SC H VERBOND VAN BEDRIJFS VOETBAL. De uitslagen van de gespeelde competi tiewedstrijden luiden: T. en D. I—L. W. S. I 5—3 E. A. B. I—L. M. I. II 4—0 E A. B. H—V. V. Z. I (gestaakt 1—2 Het competitie programma voor Woens dag is als volgt: L. M. I ETT. en D. I, terrein L. M. I. E. A. B. IIE. A. B. I, terrein E. A. B. Aanvang 7 uur EERSTE H. MIS. Zondag a.s. hoopt de eerw. heer Jan Duindam S.C.J. in Hees-Nijmegen het H. Priesterschap te ontvangen uit de handen van Z. H. Exc. Mgr. dr. J. M. Buckx S.C.J. Op Zondag 21 Juli zal de neomyst te half elf uur in de parochiekerk van St. Petrus zijn eerste plechtige H. Mis opdra gen. DE ARCHITECT JESSE MORGEN 80 JAAR. De architect H. J. Jesse wordt morgen 80 jaar. Jesse is een der Nederlandsche bouw meesters, die met trots mag terugzien op hetgeen hij in den loop der jaren heeft tot stand gebracht. Ondanks zijn hoogen leef tijd zal hij daartoe ook in staat zijn, want hij beschikt nog over een groote mate van levenskracht en geniet nog steeds, zoowel lichamelijk als geestelijk, een uitstekende gezondheid. Op 10 Juli 1860 werd hij geboren te Zalt- Bommel, waar zijn vader apotheker was. Zijn eerste opleiding ontving Hendrik Johannes reeds op jeugdigen leeftijd van den stadsarchitect Gulden. Deze gaf hem onderricht in de beginselen van het bouw kundig teekenen. Daar hij architect wilde worden stuurde zijn vader hem op 17-jari- gen leeftijd naar Leiden, waar hij de school van Mathesis Scientiarum Genetrix bezocht. Overdag leerde hij in een timmer- winkel de practijk. Na drie jaren had hij zijn studie voltooid en was hij in het bezit van drie medailles, welke hem wegens zijn kundigheden waren toegekend. Hij kreeg daarna een plaatsje op het ar chitectenbureau van Salm te Amsterdam, die toen het Aquarium bouwde, waarbij hij het metselen leerde. Toen de zoon van Salm, die te Parijs had gestudeerd, vandaar terugkwam, werd hij al spoedig de onmis bare teekenaar op diens bureau. Na een jaar bij den jongens Salm werkzaam te zijn geweest, kreeg Jesse van zijn vader ge daan de Polytechnische school te Delft te bezoeken, waar hij werkte onder leiding van de professoren Gugel, Le Comte en Van der Kloes. Tegelijk met den onlangs overleden architect Kromhout en den la- teren directeur van .Monumentenzorg, ir. Hoog, slaagde hij voor het examen beschrij vende meetkunde en perspectief. Na zijn studie te Delft voltooid te heb ben, werd in 1884 een prijsvraag uitgeschre ven voor den bouw van een Protestantsche kerk te Katwijk aan Zee met 1400 zit plaatsen zonder galerijen. Op ,deze prijs vraag kwamen 52 antwoorden in. Jesse, die ook een ontwerp had ingezonden, verwierf toen den eersten prijs van 500. Er is toen nog heel wat over te doen geweest om aan Jesse, die pas 24 jaar oud was, de leiding van dit werk, dat ongeveer 100.000 zou kosten, op te dragen; de bedaagde oude kerkvoogden konden daartoe niet dadelijk besluiten. Victor de Stuers gaf hem toen spottend den raad zyn baard te laten groeien, wat toen mode was. Prof. Gugel en Jan Springer, die deel hadden uitgemaakt van de jury voor de prijsvraag, overtuigden de kerkvoogden toen, dat zij den bouw ge rust aan 'Jesse konden toevertrouwen, waarna hem de opdracht werd verleend. Hij vestigde zich toen als particulier archi tect te Leiden. Eerst geleidelijk kreeg hij te Leiden ook andere qpdrachten. Van den architect Gos- schalk te Amsterdam kreeg hij opdracht tot het vervaardigen van epn reuzen-tee- kening van de Empyrialgasfabriek aan den Haarlemmerweg aldaar, met een hoogte van 60 M. op een terrein van ongeveer 700 bij 150 M., alsmede voor een tentoonstelling van glasfabrieken te Keulen. De teekening, aldus zeide ons de heer Jesse, is naar ge noegen gereed gekomen, maar het was om er nachtmerrie van te krijgen en ik be sloot mij hieraan niet meer over te geven. Geleidelijk kwam het werk voor hem los.*' Woningen en villa's te Noordwijk aan Zee, Utrecht, Rotterdam en Katwijk aan Zee. In laatstgenoemde gemeente bouwde hij de villa's Hoogcate en 't Waerle, welke tijdens den studietijd te Leiden van Prin ses Juliana voor haar werden aangekocht. Toen Noordwijk zich als badplaats begon te ontwikkelen, kreeg en volvoerde hij een opdracht voor den bouw van verschillende bouwwerken. Ook de restauratie van de Ned. Herv. Kerk te Noordwijk-Binnen is onder zijn leiding geschied; een volledige herstelling van de kap en het kruis was dringend noodig, alsmede van de ramen en van het ameublement. De kosten hier van hebben f 50.000 bedragen. Op dezelfde wijze is door Jesse ook de oude kerk te Rijnsburg onder handen genomen zoo, dat het oude karakter ervan behouden bleef. Van de vele andere werken, welke hij heeft ontworpen en onder zijn leiding zijn uitgevoerd, kunnen worden genoemd de Nutsspaarbank te Alphen aan den Rijn, en de uitbreiding van de bekende drukkerij Samson aldaar. Voorts, als winnaar van een prijsvraag, de Buiten-Sociëteit te Alk maar en van ëen landhuis aan den Kenne- merweg aldaar, welk landhuis later door de gemeente Alkmaar is aangekocht om het te verbouwen tot weeshuis, waarmede hij eveneens werd belast. Toen te Eemnes-Binnen de Herv. Kerk moest worden opgeknapt, werd daarom trent zijn advies gevraagd. Wijlen Konin gin Emma wenschte daar een hofbank te laten maken, waarvoor Jesse het deurtje van het prachtige eiken deurhek (over gang Gothiek naar Renaissance) liet ver- breeden, opdat H. M. dan door het koor de kerk kon verlaten. H. M. wenschte echter niet, dat er iets aan het antiek koorhek werd beschadigd en de predikant verzocht later de kerkgangers eerst H.M. rustig te laten vertrekken voor het publiek opstond. Later kreeg Jesse toch opdracht om de ge- FRIESCHE DRABBELKOEK li Er wonen in Friesland evenveel koeien als menschen om en om de vierhonderd duizend. Blonde boerendochters en zwart bonte koeien. De boeren geven in deze, pro vincie de toon aan; zij zijn de heersohen- de klasse en tegen hen trok Pieter Jelles Troelstra het eerst te velde. Zijn vereer ders hebben voor hem te Stiens een borst beeld opgericht met een opschrift in 't Friesch, dat achter roode en lila petunia's schuil ging. De boerenknechten hebben het hier ove rigens niet beter dan elders. In het Noor den, in den bouwhoek, kleven de arbeiders huisjes in lange rijen tegen de dijken; ze zien er goedonderhouden uit, zijn zoo kleintjes in hun contrast met de machtige, hooggeraagde hofsteden. In de greithoek de weidenstreek vraagt men zich verbaasd af, of de knech ten met hun gezinnen op de hooizolders een thuis hebben gevonden; er is geen ar beidershuisje te bespeuren. Eenzaam liggen de boerderijen verspreid in het volslagen boomlooze land. Als de streek niet zoo vruchtbaar en vet was, zou zij een groene woestijn gelijken, beplekt met breed-uitgespannen bruine en roode tenten. Onder het enorme dak van de hoeven zijn de stallingen, het hooi en de wagen schuur geborgen. Zoo 'n Friesche boerderij doet denken aan een reuzen-schildpad; het lage woonhuis, eenvoudig maar royaal, steekt voorzichtig zijn kop naar buiten, be schut door het hooge da-k, dat, ook bij de nieuwste bouwsels, steevast uitloopt in houten krullen, welke sterk-gestyleerde zwanen moeten voorstellen. Dat heb ik ergens gelezen; anders zou ik 't ook nooit achterhaald hébben. De provincie telt elf steden en dertig grietenijen of plattelandsgemeenten, maar het aantal dorpjes is ontelbaar en het aan tal kerktorens navenant. De dorpen liggen nagenoeg alle op ter pen; je fietst het dorp op en aan de andere zijde weer af. Op 't hoogste punt ligt de kerk. Ook de, steden tronen op zulke kunst- bulten, die dagteekenen uit den tijd toen er nog geen zeedijken waren en bij ihooge vloeden het land onder water liep. In Leeuwarden is dat in het klimmen en da len van de steegjes duidelijk te merken. Op onzen driedaagsehen rondrit door het Oostelijk deel van Friesland hadden we een prijsvraag uitgeschreven van de mooiste kerktoren. „Het aantal deelne mers" zoo heet het in de verslagen „was zeer groot en de jury had een moei lijke taak." De Martini-toren te Bolsward door dr. Thijsse de grootvader van alle zolder- daktorens genoemd ging onbestreden met de lauwertak aan de haal. Deze door de zon verweerde, door korstmossen ge bronsde boeren-reus, staat in zijn klasse alleen. Moeilijker was het van de kleinere ker ken de een bij de ander voor te trekken. Moest Tzjim de gouden medaille hebben met zijn ranke, roekeloos scheve spits, of de „tsjenke" van Deinum, gekroond met een forsche ui (in 't Friesch zeggen ze: „siepeltsje")Ik heb lang geaarzeld om Dronrijp met zijn vorstelijke, sprookach- tige witte toren boven anderen te stellen, doch ten slotte heeft het nederige, verge ten, puur Romaansche Finkum de prijs in de wacht gesleept. Daar in Finkum wordt een volgenden keer nog drabbelkoek ge geten. De krabbels en aanteekeningen (in zoo verre leesbaar) van de Friesche reis ont cijferend, sta ik er zelf verwonderd over, dat deze dagen uit toeristisch oogpunt zoo goed besteed zijn geweest. Leeuwarden, Harlingen, Franeker en Bolsward werden met een bezoek vereerd, ofschoon 't eigen lijke doel in St. Jacobi-parochie gelegen was. De Hollandsohe steden hebben reeds de faaim proper te zijn, doch met de Friesche vergeleken is 't bij ons een vieze boel. Wie in Franeker de straat op gaat, voelt zich genoopt eerst zijn voeten te vegen om op de trottoirs geen stofje achter te laten. Het zou geheel in de lijn liggen als van ge- meente-wege asohbakjes aan de lantaarn palen werden bevestigd, tot laatste rust plaats voor sigaren-ipeukjes. In Franeker hebben we natuurlijk niet vergeten het wonderwerk van Eyse Eysin- ga, het planetarium, te bezichtigen. Dat moet men niet verzuimen, al zou het al leen maar zijn om zich te spiegelen aan 'smans geduld. Franeker is rijk aan arti stieke en historische bijzonderheden: een sierlijk stadhuis, stammend uit een prach- lievenden tijd, enkele oud-adellijke „stin-, sen", waarvan de bewoners gewoonlijk ruzie schopten (als de Adema's in de stad kwamen, gingen de Kampstra's" er maar liever uitl), en krul-gevels o.a. van de professoren-huizen. Franeker was voorheen universiteitsstad; de gebouwen, waar de •helderste breinen van Friesland eens ze telden, maken wu deel uit van een krank zinnigengesticht! Leeuwarden, de hoofdstad, is een pret tige en plaisante plaats. De „Nieuwe Stad", een gezellige winkelstraat, is een ingedijk te polder van de oude Middel-zee. Vandaar de naam. Op de „Nieuwe Stad" verrijst het pittige Waaggebouw, in een bonte om lijsting van bloemen-stalletjes. Het groot ste kleinood van Leeuwarden is de Kanse larij, wat achteraf gelegen aan de Twee- baksmarkt, nog een geschenk van Philips II. Vandaar naar de romantische strafge vangenis voor „zware jongens" is het slechts een klein eindje. Wie de vrijheid liefheeft, beperke zijn bewondering tot de buiten gevel. Te midden van weilanden, die rondom met de kimmen samenvloeien, droomt Bolsward van zijn roemrijk verleden. Volgens de gangbare meening wonen er de beste Friezen: „sliuecht in riuecht az dy fen Boalsert", en wat ik van Bolswarders heb meegemaakt, klopt volkomen met deze eervolle reputatie. Ook dit stadje heeft, behalve zijn onvolprezen, ruige Martini kerk, 'n weelderig stadhuis, overdadig ver sierd met brullende leeuwen en andere tie relantijnen. Bolsward draagt de titel van het „Friesche Rome", omdat er zooveel Ka tholieken wonen (33 pct.I). De nieuwe pa rochiekerk, draaglijk van buiten, ondxaag- lijk-opdringerig van binnen, is helaas niet in overeensteming met de karaktervolle le venshouding van de Katholieke Friezen. Ik geloof, dat ook het eerbiedwaardige ge nadebeeld van O. L. Vrouw van Seven- wouden er zich niet erg thuis voelt. Zij zit er zoo verlaten en- van bloemetjes versto ken op haar zilveren troon de wacht te hou den. Het valt eigenlijk buiten het kader van deze vliegensvlugge stads-impressies, maar ik heb aan koster Doede de Waag van de St. Martini-kerk beloofd, dat de orgelcon certen op Maandagavond zouden worden aanbevolen. Naar het gezicht van den kos ter te oordeelen, maakt het orgel-spel op de toehoorders een overweldigenden in druk, met name als het „Ruwe stormen mogen woeden" wordt ingezet. Ik had geen kiek-toestel bjj me; anders zoudt u de plotselinge versombering op het goed-moedige gezicht van den heer De Waag kunnen aanschouwen en daardoor ongetwijfeld aangelokt worden het orgel concert op, Maandagavond bij te wonen; het kost maar een dubbeltje. Aan de Martini-kerk heeft de witkwast alle oude heerlijkheid ontroofd; maar er is een rijk-besneden kansel uit den CalVi- nistischen tijd en wonder-mooie koorge stoelten uit de Middeleeuwen, met bijbel- sche tafreelen en allerlei grillige en grie zelige poppetjes. Ten aanschouwe van den koster heb ik een demonstratie gegeven, hoe de koree- rende Minderbroeders van de „miseri- cordia" gebruik maakten, om hun lichaam een steuntje te geven, als het staan te lang viel. Ook dat was een photo waard geweest! Deze koorbanken zijn afkomstig uit de Broere-kerk, die, van buiten gaaf, inwen dig zoo verknoeid en verknauwd, gewit- kwast en geschonden is, dat een Roomsch hart er van omdraait. De koster van die kerk begreep niets van mijn kwaad humeur, toen hij argeloos de afscheiding van het priesterkoor opende en vol trots vertelde, dat ik de centrale verwarming eens moest zien, welke toch zoo goed werkte. Die heilige altaar-plaats was inderdaad de „centrale verwarming" in gelukkiger dagen, toen Friesland verkleefd en ver knocht was aan het geloof der vaderen. LJIEWE. wenschte veranderingen aan de Hofbank aan te brengen. Onder de vele werken, welke te Leiden onder zijn leiding en volgens zijn ontwerp zijn uitgevoerd noemen wij als eersteling het half in het water gelegen winkel- en woonhuis aan de Bostelbrug, het café restaurant „In den Vergulden Turk", en het winkelhuis van Hasselman en Pander aan de Breestraat. Voorts zijn tal van com plexen goedkoope woningen door hem ge bouwd, o.a. een complex van 300 woningen aan het Kooipark. In Valkenburg (Z.-H.) was hij de architect van het raadhuis en te vens van het raadhuis en van de pastorie te Kethel en Spaland. In 1905 en 1910 bij de lustrumfeesten van het Leidsch Studentencorps was hij de ontwerper der feestgebouwen. Behalve voor vele anderen heeft Jesse ook voor zichzelven een huis gebouwd, ge legen aan den Rijnsburgerweg en „De Keet" genaamd. GOUDEN DOCTORAAT. Vrijdag a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat Dr. E. A. Klobbi oud-leeraar van een H. B .S. te Nijmegen,, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de Wis- en Natuurkunde. Agenda LEIDEN De avond- nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 6 Juli 20 uur tot Zaterdag 13 Juli 8 uur waargenomen door de apo theken: „Tot Hulp der Menschheid", Hooi gracht 48, tel. 21060 en A. J. Donk, Doe- zastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8, tel, 26274, Naar wij vernemen zal het geheele per soneel der N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wollendekens v.h. J. C. Zaalberg en Zn., alhier, op Zondag 20 Juli een boottocht naar Amsterdam maken, zulks ter inleiding van de vacantie, welke steeds op de eerste drie dagen van de laatste volle Juli-week wordt gehouden. De vervoersopbrengst der Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. gedurende Juni 1940 (ongecontroleerd) be droegen: Totaalopbrengst in 1940 277.039.- en idem in 1939 259.927.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2