SPORT i Fransch - Duitsch - Engelsch I Talen School -Turfmarkt 31 DONDERDAG 4 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Qemengde fB&acfiten KRAAN TE VENLO OMGESLAGEN. Enkele slachtoffers. Gistermorgen is bij werkzaamheden aan de Maasbrug te Venlo een hijschkraan ge kanteld en in het water ge:vallen. Van de hier werkzame arbeiders werden daarbij gedood L. Knapen uit Venlo en de Duitscher H. Derikx. Twee arbeiders, G. Peters en M. Janssen, beiden uit Venlo, worden nog vermist. Zes Venlosche arbeiders werden zwaar gewond, alsmede een Duitscher. Deze ge wonden werden naar het St. Josephzie- kenhuis te Venlo overgebracht, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. Drie arbeiders, alsmede een Duitsche in genieur, werden licht gewond; zij konden naar hun woning worden overgebracht. „Tel." PUINRUIM! R GEDOOD. Gistermorgen ongeveer 11.30 uur is te Rotterdam op de Scheepmakershaven een ernstig ongeval gebeurd, dat aan den 32- jarigen puinruimer A. v. d. Pol, gewoond hebbende in de Davidstraat het leven heeft gekost. Het slachtoffers zat op een puin- auto, die wegreed, sprong er af, maar kwam onder de zware wielen van den op legger terecht en bleek op slag dood te zijn. Eigen onvoorzichtigheid is hier de oorzaak. Den chauffeur treft geen schuld. KIND IN TOBBE VERDRONKEN. In een onbewaakt oogenblik is het ruim anderhalf-jarig dochtertje van de familie Van Loon, in het gehucht Moezel te Weert, in een tobbe water gevallen en verdron ken. VET EN MARGARINE VERDUISTERD. Bij de verstrekking van goedkoop vet en margarine, welke van gemeentewege in Rotterdam geschiedt aan werkloozen en armlastigen, die in het bezit zijn van de hiervoor ingestelde kaarten, hebben eenige kantoorbedienden, die in een lokaal in het Westelijk stadsdeel met deze distributie be last zyn, onregelmatigheden gepleegd. Zon der daartoe gerechtigd te zijn, kochten zij zelf pakken vet en margarine, zoodat zij deze artikelen zeer goedkoop in hun bezit kregen. Vier mannen zyn geverbaliseerd wegens verduistering en overtreding van de Hamsterwet. INBREKERS AANGEHOUDEN. Gistermorgen zijn in een hotel te Ensche de op verzoek van den burgemeester van Sléen (Dr.) aangehouden twee 18-jarige Amsterdammers G. en D. Zij worden ver dacht van een inbraak in een boerderij te Noord-Sleen waar zij een bedrag van 230 buit maakten en ook een aantal sieraden ontvreemden. Zij zijn op transport gesteld naar Sleen. 30.000 R.M. ONDER EEN STEEN. Uit Pijnacker meldt men aan „Het Volk", dat een zoon van den landbouwer R. op weg naar de hofstede van zijn vader een steen zóó zag liggen, dat het er veel op leek of deze er speciaal was neergelegd om de aandacht te trekken. En inderdaad bleek de steen een nadere beschouwing over waard. De jonge R. schoof hem van zijn plaats en zag, dat de steen een bedrag van 30.000 Rijksmark bedekt had. De eerlijke vinder stelde het geld den burgemeester ter hand, die een uitgebreid onderzoek instelde, dat tot dusver nog geen resultaat heeft opgeleverd. EEN LASTIG HEERSCHAP. Maandagavond heeft de politie te Den Haag aan den 42-jarigen drukker C. V. V. 'n gummistok ontnomen. Gisteren vervoeg de hij zich aan het bureau Prinsestraat, en verzocht zijn eigendom terug. Hem werd R.K. Sportver. „Docos". Afd. Junioren. Door terreinomstan digheden moet GDS haar te houden jun.- tournooi voorloopig uitstellen. Deze reeks wedstrijden gaan dus Zondag niet door. Men houde hiermed rekening. KON NED. VOETBALBOND. D.O.S.-BESTUUR GESTRAFT. Wegens overtreding der amateurs- bepalingen. Naar wij vernemen heeft het bestuur van den K.N.V.B. thans uitspraak gedaan inzake de geconstateerde overtreding der amateurbepalingen door het bestuur der Utrechtsche vcetbalvereeniging D.O.S. Zooals bekend, deden in het begin van dit jaar in Utrecht kwade geruchten de ronde, ten aanzien van de voetbalvereeni- ging D.O S. Het bestuur der vereeniging werd er van beschuldigd de amateurbepa lingen te hebben overtreden, door een spe ler, die oorspronkelijk lid was van de tweede klasser Velox, op een of andere wijze financieel te steunen. Hierbij bleef het evenwel niet. Nog an dere geruchten deden de ronde, waarin het bestuur al in een erg slecht daglicht werd gesteld. Zoo werd o.a. beweerd, dat by het behalen van het kampioenschap van de tweede klasse twee seizoenen geleden en de overgang naar de eerste klasse, als mede het eerste seizoen, waarin men uit kwam in de eerste klasse, enorme bedragen werden gebeurd. Deze zouden evenwel on deskundig zijn beheerd. Het doen van ab normale uitgaven bracht de vereeniging spoedig op den rand van bankrqet. Door het zwakke spel van de jonge eerste klasser in deze noodcompetitie zag het bestuur zich spoedig gedwongen tot het aanspreken van de aanwezige re serves. Spoedig zouden deze reserves zijn opgeteerd, hetgeen tot gevolg had, dat de speler, die financieel werd gesteund, met minder gencegen moest nemen. Hiermede zou de speler zich niet hebben kunnen ver eenigen, waardoor deze onverkwikkelijke affaire aan het rollen werd gebracht. Een langdurig en streng onderzoek werd vervolgens door het bestuur van den K.N. V.B. ingesteld. Dit onderzoek heef er toe leid ,dat het bestuur thans de volgende straffen heeft uitgevaardigd. De voorzitter van de vereeniging D.O. S., de heer P. Mackaay, alsmede de pen ningmeester, de heer H. J. Dekkers, zijn geschorst voor den duur van twee jaar, terwijl de secretaris, de heer H. F. Schreu- der, is geschorst voor den duur van één jaar. Dat deze laatste bestuurder een mildere straf heeft gekregen, wordt verantwoord door het feit, dat hij zijn bestuursfunctie heeft aanvaard in de periode, dat de hier boven gemelde overtreding van de ama teurbepaling reeds in deze vereeniging was ingeburgerd, zoodat deze logisch op gelijke wijze handelde als zijn voorganger. De straffen zijn inderdaad niet mis en leveren wel het bewijs, dat het ernst is van het bestuur van den K.N.V.B., dat van de vereenigingsbestuurders stipte naleving medegedeeld dat de gummistok ter be schikking van de politie was gesteld in verband met het proces-verbaal, zoodat teruggave niet mogelijk was. Hij weigerde te voldoen aan het verzoek om het bureau te verlaten, en ook niet aan het daarop Volgende bevel. Hierop werden eenige agenten ontboden om hem te verwijderen waarop hij een mes trok en de agenten be dreigde. Hierdoor was de maat vol en werd hij aangehouden en overgebracht naar het hoofdbureau, waar proces-verbaal werd opgemaakt wegens bedreiging met misdrijf tegen het leven. Later werd hij voorloopig op vrije voeten gesteld. der amateurbepalingen wordt geëischt. De andere vereenigingen kunnen hieruit dan ook leering trekken. Van de zijde van het bestuur van de Utrechtsche voetbalvereeniging vernemen wij nog het volgende: De beweringen ten aanzien van slordig en onoordeelkundig financieel beleid kan men terstond terzijde leggen, daar ondanks het afgeloopen slechte seizoen de kas nog over een dusdanige reserve de beschikking heeft, dat men als eerste gegadigde een langdurig contract heeft kunnen aangaan met de gemeente Utrecht ten aanzien van het Utrechtsche stadion. Dat hiermede een aanzienlijk bedrag ge moeid is, staat wel vast, vooral daar dit contract voor den tijd van verschillende jaren is aangegaan. Men kan hieruit al terstond de conclusie trekken, dat de vereeniging nog over be hoorlijke reserves beschikte. Het verwijt, dat er met geld is gesmeten, doordat men terstond na de promotie naar de eerste klasse aan het feesten is geslagen, wordt eveneens van de zijde van het bestuur per tinent tegengesproken. Juist in dit opzicht heeft men zeer sober gehandeld. In tegen stelling met andere vereenigingen wordt den spelers sporadisch na afloop van een wedstrijd een maaltijd aangeboden. De feestelijke bijeenkomsten, welke op den avond van een wedstrijddag gewoonlijk in het N.V.-huis te Utrecht hebben plaats gevonden, dient men te beschouwen als een bijeenkomst van clubgenooten, spe lers, leden en donateurs, alsmede introdu- cé's, die in vriendenkring op gezellige wij ze den avond plachten door te brengen, waarbij de consumptie en andere verterin gen dcor de aanwezigen zelf werden be taald. Vermoedelijk hebben outsiders ten aan zien van deze feestelijke en genoegelijke bijeenkomsten ter versteviging van het clubverband een begrijpelijke maar on juiste conclusie getrokken. Zoo blijft er van al de kwade geruchten, die de ronde deden, slechts alleen de overtreding der amateurbepalingen over, WATERPOLO a. z. c. iv—h. b. s. n 2—0. Deze ontmoeting kunnen wij het beste rangschikken als een gemoedelijk spartel- partijtje. A. Z. C. was wel iets sterker, doch kon dit voor de rust niet tot doelpun ten uitdrukken. Daarna ging het wat beter, want reeds in de le minuut nam de mid- voor van A.Z.C. de leiding. Direct daarop volgde het 2e doelpunt voor A. Z. C. H. B. S. kreeg nog een kansje, doch de bovenlat bracht voor A. Z. C. redding. a. z. c.—l. z. c. dames 2—3. De Leidsche dames bleken in dezen wed strijd iets sneller en technisch iets beter. Vrijwel spoedig nam L. Z. C. de leiding, tot dat de A. Z. C. de keepster zelf met den bal door de doellijn zwom. Mej. v. Leeu wen van A. Z. C. wist den gelijkmaker te scoren (11). Uit een corner bracht de zelfde speelster den stand op 21 voor A. Z. C., waarna de rust kwam. Doch na de rust was het L. Z. C., die spoedig den gelijkmaker wist te scoren. De bezoeksters kwamen tegen het einde nog even in den aanval en hadden het genoegen de winnen de goal te scoren. a. z. c. n—l. z. c. n 1—4. Ook de Leidsche heeren bleken de Alphe- naren de baas. De linksvoor der bezoekers wist uit een goede vrije positie het net te vinden en zijn club de leiding te geven (01). Zijn collega aan den rechterkant scoorde toen. 02. Dezelfde speler wist even voor de rust den voorsprong nog maals voor de Leidenaars te vergrooten 3). Ook na de rust hadden de bezoe kers het beste spel in handen. De le mi nuut was het reed 04. De Alphenaren kwamen toen wat beter opzetten en na en kele vergeefsche aanvallen wist Raap horst kort voor het einde door een tegen- punt de eer te redden (14). KAMPIOENSCHAPPEN F. B. H. O. R. Lunenburg kampioen. Onder zeer groote belangstelling werden de eindwedstrijden der F. B. H. O. ge speeld. De Haarlemmer R. Lunenburg heeft ten slotte met de grootste moeite het kampioen schap der 1ste klasse behaald, daar hij zijn laatste partij tegen Wagenaar verloor. In den beslissenden kamp tegen Steenken wist hij op verdiende wijze den titel te behalen. De uitslagen waren: pnt. brt. h.s. gem. M. J. Wagenaar 200 27 38 7.40 R Lunenburg 238 27 52 8.81 Ph. Ereira 200 60 27 3.33 J. Cornelissen 200 60 34 3.33 Beslissingswedstrijd R. Lunenburg 250 37 53 6.75 H Steenken 174 37 41 4.70 De eindstand luidt: gesp.gew.gel.verl.gem.p. R. v. Lunenburg 9 7 2 7.15 14 H Steenken 8 6 3 4.64 12 M. J. Wagenaar- 8 5 3 4.93 10 C Philippo 8 5 3 4.21 10 H. Honing 8 5 3 4.13 10 N. Schouten 8 3 5 3.51 6 Ph. Ereira 8 2 1 5 3.49 5 H. Oomen 8 2 6 3.55 4 J. Cornelissen 8 1 1 6 2.92 3 ATHLETIEK KAMPIOENSCHAPPEN HAAGSCHE ATHLETIEK COMMISSIE. Baumgarten wint de 200 M. Op de Sintelbaan van de sportterreinen aan de Laan van Poot in Den Haag, wer den gisteravond de kampioenswedstrijden voortgezet van de Haagsche Athletiek- commissie. Verleden week won Osendarp hier de 100 M. voor H. Baumgarten in 11.3 sec., terwijl de 400 M. toen gewonnen werd door Noordhoek. Woensdagavond wred geloopen over 200, 800 en 5000 M. en 4 x 100 M. estafette. Jammer was het, dat Osendarp verstek liet gaan. Hierdoor kreeg H. Baumgarten het zeker makkelijker en bovendien kwam dit niet aan de spanning ten goede. Een tweede factor was het slechte weer. Er stond een harde, koude wind over de lengte van het veld, waardoor de loopers danig gehandicapt werden. Bijzondere tij den werden dan ook niet genoteerd. De 200 M. werd onbedreigd gewonnen door H. Baumgarten van de Trekvogels. Bij de 800 M. nam Nauta van Trekvo gels de leiding en behield deze langen tijd. Tegen het einde kwam Heringa echter on weerstaanbaar naar voren en ging als eerste over de streep. De uitslagen luiden: 200 M. le serie: 1. H. Baumgarten (Trek vogels 24.4; 2. Mulder (Vlug en Lening) 24.9. 2e serie: 1. Noordhoek (Vlug en Lenig) 25.2; 2. H. Hendriks (Trekvogels), 25.6. 3e serie: 1. Mahieu (Vlug en Lenig) 24.6; 2. W. Roest (Trekvogels) 24.7. Finale 200 M.: 1. H. Baumgarten (Trek vogels) 23.3; 2. Mahieu (Vlug en Lenig) 23.7; 3. Noordhoek (Vlug en Lenig) 23.7. 800 M.: 1. Heringa (Shot) 2.15.5; 2. Grootes (Vlug en Lenig) 2.15.8; 3. Nauta (Trekvogels) 2.16. 5000 M.: 1 .P. van Rijn (Trekvogels) 17.5; 2. Verloop (Trekvogels) 18.2.8; 3. Van Houtert (Vlug en Lenig) 18.11.5. 4 x 100 M. estafette: gewonnen door Vlug en Lenig-junioren 45.5 (bestaande uit Spree, Pietiray, Koomen en Verhulst- donk); 2. Trekvogels 1.45.8; 3. Vlug en Lenig 1.45.9. Discuswerpen: 1. A. de Bruyn (Vlug en Radio-programma VRIJDAG 5 JULI 1940. JAARSVELD. 414,4 M. VARA-Uifezen- ding. 8.00 Berichten ANP, gramofoonirmi- ziek. 10.00 Cello en piano 10.30 De clamatie 10.50 Orgelspel 11.30 Decla matie 11.50 Gramofoonmuziek 12.00 Berichten 12.05 Esmeralda en solist. 12.45 Berichten ANP. 1.00 VARA-orkest 2.00 „Zuinigheid, in 'het huishouden", causerie 2.20 Gramofoonmuziek 3.00 Zang, piano en graonofoonyvuzielt 3.30 Gramofoonmuziek 4.00 Gramofoonmu ziek met toelichting 4.30 Voor de kinde ren. 5.00 Orgelspel en zang. 5.45 VARA-orkest en solist 6.30 VPRO: Cy clus „Groote mannen in .bewogen tyden". 6.45 Wenken voor pluimveeliefhebbers. 7 00 Berichten 7.05 Felicitaties 7.10 Voor de kinderen 7.3-5 Gramofoonmu ziek 8.00 Berichten ANP. 8.15 Bont programma 9.15 Gramofoonmuziek 9.45 De Ramblers 10.1510.30 Berich ten ANP. KOOTWIJK. 1875 M. NCRV.-Uitzending. 11.15—11.30 n.m. Berichten, 8.00 Berich ten ANP. 8.10 Schriftlezing, meditatie 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 Gramofoonmuziek 10.30 Zang met pia nobegeleiding en gramofoonmuziek 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Can zonetta-sextet en gramofoonmuziek (12.30 12.45 Berichten (Duitsch). 12.45l.OO Berichten ANP). 1.45 Gramofoonmuziek (2.002.15 Berichten (Duitsch) 2.40 Geestelijke liederen (opn,). 3.15 Berich ten (Engelsch). 3.30 Rotterdamsch pia nokwartet en gramofoonmuz. 4.30 Gra mofoonmuziek 5.00 Berichten Duitsch) 5.15 Molto Cantabile en gramofoonmu ziek 6.15 Berichten (Engelsch) 6.30 Gooilanders en gramofoonmuziek (Om 7.00 Berichten) 7.30 Reportage of muziek 8.00 Berichten (Duitsch) 8.15 Berichten (Engelsch) 8.30 Berichten ANP. 8.45 Gereformeerd Evangelisatie-koor en gra mofoonmuziek 9.15 Berichten (Engelsch) 9.30 Orgelconcert (opn.). 10.00 Be richten (Duitsch). 10.1510.25 Berich ten ANP. 11.15—11.30 Berichten (En gelsch). Lenig) 42.02 M.; 2. H. Houtzager (Vlug en Lenig) 34.45; 3. G. Appel (Trekvogels) 33.23; 4. Timmer (Vlug en Lenig) 31.61. Hoogspringen: 1. Geursen (Trekvogels) 1.75 M.; 2. J. Krijgsman (Vlug en Lenig) 1.60 M.; 3. Nelissen (Vlug en Lenig) 1.50 M. Verspringen: 1. W. Roest (Trekvogels) 6.37; 2. Van Es (Vlug en Lenig) 5.98 M.; 3. Poetiray (Vlug en Lenig) 5.75. WIELRENNEN. de acht van chaam op zondag 14 JULI. Naar wij vernemen zyn de organisato ren er in geslaagd de noodige toestemmin gen te verkrijgen om den bekenden weg wedstrijd „De acht van Chaam" doorgang te doen vinden. De wedstrijd is vastgesteld op Zondag 14 Juli a.s. i leert U vlug en gemakkelijk in de I door NATIONAL-LEERAREN j Vertalingen en Correspondentiën in bovengenoemde Talen. FEUILLETON CLcfiten, de OoAichen Een roman uit Siberië, door Fr. ENSKAT. 10) Den geheelen ochtend heerschte er een gedrukte stemming in het kamp. De man nen, die niets te doen hadden, verveelden zich en lummelden wat rond. Allen voel den de geheimzinnige verdwijning van Mitja als een zwaren last. Men begreep, dat hier een macht de hand in het spel had, die hun vijandig gezind was. De sneeuwjacht nam allengs in hevigheid af en ten slotte werd het zelfs geheel droog. De lucht klaarde op, maar men be sloot vandaag den tocht niet voort te zet ten. Lansky was het er nog steeds niet met zich over eens, welke maatregelen in ver band met Mitja's verdwijning moesten wor den getroffen. Hij werd echter in zijn over peinzingen opgeschrift door eenig tumult, dat tot in de tent doordrong en waarbij hij Mitja's naam meende op te vangen. Hij stond op en ging naar buiten. De mannen stonden in een groepje bij elkaar en wezen opgewonden naar het Noord- Westen. In de verte teekenden zich twee gestal ten tegen de sneeuw af. Een daarvan droeg een last op den rug. De mannen verkeerden in koortsachtige spanning. Zou dat werkelijk.,..? Nanglu stond op eenigen afstand van de anderen.Hij wendde zich tot Lansky en zei: „Mitja hij.. en vreemde man" Het tweetal kwam steeds dichterbij. Zij liepen regelrecht op het kamp toe. In derdaad het was Mitja, in gezelschap van een totaal onbekende man. De spanning onder Lansky's metgezellen bereikte haar hoogtepunt. Nu konden zij duidelijk onder scheiden, dat Mitja's armen met een riem aan zijn lichaam waren gebonden. Op circa honderd passen afstand van Lansky's bende bleven de beide mannen staan. Hal wierp zijn bagage af, bevrijdde Mitja van zijn boeien en gaf hem een duw in de richting van zijn vrienden. Nauwe- lijk voelde Mitja zich van den riem ver lost, of hy rende op zijn kornuiten toe en schreeuwde: „Een vijand! Hij heeft mij vannacht overvallen en ontvoerd. lïoudt hem! Bindt hem! Slaat hem dood!" „Toe maar toe maar!" riep Sergius ironisch. „Wees blij, dat hij voor een wandelingetje heeft afgehaald. Wij waren al bang, dat de duivel in hoogst eigen per soon er met je zwarte ziel vandoor was ge gaan". „Is de kennismaking nogal meegeval len?" vroeg Gregor, kwasi belangstellend en volkomen ernstig. „Mitja heeft zijn haar laten knippen", liet een ander zich hooren, „En hij is met den kapper terugge komen!" voegde een vierde er aan toe. Mitja zweeg geërgerd, toen hij bemerkte, dat zijn hulpkreten slechts plagerijen ten gevolge hadden. Er trad een stilte In. Hal en de andere mannen stonden als twee vijandige par tijen tegenover elkaar. Men nam elkaar van het hoofd tot de voeten op. Lansky staarde grimmig naar den vreemdeling, die zelfbewust, bijna trots voor hem stond. „Ik ben alleen en mijn naam is Hal TArne" verbra1'- TTr'' het zwiiffnn. „Zeer aangenaam", grijnsde Lansky spottend, terwijl hij een paar stappen na derbij trad. „Wat zoek je hier bij ons?" „Ik hoorde, dat je met die menschen daar nog verder naar het Noorden wilde. Ook ik moet dien kant uit. Misschien kan ik bij jullie aansluiten". „Je bent nogal naief, Lörne. Dat komt maar eenvoudig hierheen.... brengt zon der een woord van verontschuldiging een van mijn menschen terug, bovendien nog geboeid.... Man, wat denk je eigenlijk? Houd je ons voor een "tel kinderen? Je zult je toch tenminste moeten verant woorden!" Midden in Lansky's woedenden woorden stroom klonk Hal's stem, rustig maar ge decideerd: Dat scheen Lansky te veel te rijn. Blik- „Dat kan je gerust aan mij overlaten" semsnel sprong hij naar voren en het volgende oogenblik gaf hij Hal met zyn vlakke hand een klap in het gezicht. Deze deinsde even achteruit, maar onmiddellijk stond hij weer vast op zyn beenen. De volgende seconde wierp hij zich op Lansky. Een krachtige vuistslag en de Rus tuimel de achterover. Maar wyl hij viel, greep hij Hal bij diens rechterbeen, zoodat deze boven op Lansky kwam te liggen. Eenige der andere mannen maakten aanstalten zich op Hal te werpen, maar Gregor was hen voor. „Terug!" schreeuw de hij. „Bemoei je er niet mee; dat is jullie zaak niet!" De beide vechtenden rolden worstelend door de sneeuw. Veel kon de een den ander niet doen, want beiden waren dik gekleed en de bontjassen belemmerden hen in hun bewegingen. Plotseling schoot Hal overeind en met een krachtigen ruk trok hii Lanskv eveneens cd rim beenen. De toeschouwers beloonden deze kracht prestatie met gelacht en waardeerende woorden. Hal was nog volkomen fit; Lansky echter haalde moeizaam adem. „Bij Iwan!" mompelde hij, niet zonder bewondering voor de spieren van zijn tegenstander. Diens pels was tydens de worsteling open gegaan en Lansky ont dekte onmiddellijk het militaire uniform. Een oogenblik stond hy perplex, maar toen kwam er plotseling een triomfantelijke trek op zijn gezicht. Met een spontaan ge baar stak hij zijn hand uit en trad op Hal toe, terwijl hij luid en voor allen duidelijk verstaanbaar zei: „Bravo, Lörne! Myn compliment! Jij bent een kerel naar mijn hart. Dat was maar een middeltje van me om je eens op den proef te stellen je begrij :t me wel, hè? In de wildernis weet ja nu eenmaal nooit wat voor vleesch je in de kuip hebt! Natuurlijk blijft je bij ons., dat spreekt vanzelf, nietwaar mannen? Hoe meer zielen, hoe meer vreugd. En flinke kerels kunnen we in deze misera bele streek altijd gebruiken. Dus, vrien den, onze nieuwe kameraad: Hal Lörne!" De mannen stonden er wat hulpeloos bij. Deze onverwachte wending in de situatie werkte min of meer verbijsterend. Ook Hal was volkomen verrast. Het zelfbewuste in zijn houding had plaats ge maakt voor iets verwards en dat was waarlijk geen wonder, want eigenlijk wist hij zelf niet of hij waakte of droomde. 11 Er lag iets van voorjaar in de lucht. Van tijd tot tijd bewees een luwe wind, dat aan de heerschappij van koning Winter een eind was eekomen. de sneeuw kreee een vuile, bruine tint, hier en daar ont stonden reeds stroompjes die dagelijks breeder werden en het bosch, hoewel nog steeds kaal, kreeg een wat vriendelijker aanzien. In de middaguren verspreidde de zon reeds een weldadige warmte en het blauw van den hemel werd dieper van tint. Hoewel in de natuur nauwelijks merkbare veranderingen plaats hadden, scheen de tiaga toch tot nieuw leven ge wekt te worden. Het leed geen twijfel: de lente was in aantocht! Ook de leden van Lansky's troep, die hun tocht door de Noord-Siberische taiga nog steeds voortzetten, ondergingen de ge volgen van deze weersverandering. Er kwam een betere stemming, men verdroeg meer van elkaar en de hoop werd weer levendig, dat het doel var. de expeditie weldra zou zijn bereikt. De grootste ver andering scheen wel in Nanglu plaats te hebben. Zijn metgezellen hadden hem nog nooit zoo opgewekt gezien, 's Avonds, als het kamp was opgeslagen, wijdde hij al zijn aandacht aan een vreemd allegaartje van riempjes, koorden en houtjes, die hij in een speciaal daarvoor bestemden zak van zijn bagage bewaarde. Natuurlijk wekte een en ander de nieuwsgierigheid van de andere mannen, totdat Niki op zekeren avond eens naar het doel van al die geheimzinnige voorwerpen informeer de. Nanglu deelde daarop mede, dat dit alles onderdeelen waren van vischtuig en strikken, zooals de Ossetische jagers die bij de jacht en de hengelsport plegen te ge bruiken. „Binnenkort veel wild en visschen hier", verzekerde hy. „Siberische zomer komt snel heel snel. Dan goed en ook over vloedig te eten. Nanglu zal er voor zorgen". (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6