Engeland middelpunt van den strijd RECHTZAKEN Waarom Roemenië zwichte Uit het Verre Oosten Verliezen door duikbootactie De economische oorlog Jonge Haantjes Firma G. VAN BRUSSEL Visite-, Verlovings-, Huwelijks- en Geboortekaarten. Wilt U iets weten? TWEEDE BLAD - PAG. 5 DONDERDAG 4 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT GEHEIM VLOOTACCOORD LONDEN— WASHINGTON? DE FRANSCHE OORLOGS SCHEPEN HET DUITSCH FRONTBERICHT. Het frontbericht van het D. N. B. meldt: De Britsche koopvaardij heeft den laat- sten tijd door de zeer groote bedrijvigheid van de Duitsche duikbooten voortdurend groote verliezen geleden. De nieuwe cijfers van torpedeeringen, waarvan in het leger- bericht van gisteren melding wordt ge maakt, zijn een nieuw bewijs voor het in- tensiveeren van den handelsoorlog tegen Engeland. Kapitein-luitenant Schuhart, die als duik bootcommandant reeds grooten naam heeft gemaakt, heeft thans het tot zinken bren gen van 24.000 bruto registerton vijande lijke scheepsruimte kunnen melden. Bijzon der gevoelig zal men in Engeland zijn ge troffen door het verlies van een tankschip van bijna 9.000 ten, waarvan bij het cijfe-% dat door Schuhart wordt genoemd, melding is gemaakt. Ook het verlies van het gewa pende stoomschip „Aran Oora Star", dat door een ander duikboot is getorpedeerd, treft de Engelsche handelsmarine zoo zwaar, omdat afgezien van de geroofde Noorsche en Nederlandsche schepen neutrale tonnage voer de ravitailleerin* van Engeland nauwelijks meer ter beschik king staat. De toegebrachte verliezen tref fen daarom onmiddellijk de Britsche koop vaardij en dragen er in belangrijke mate toe bi;, de binnrnlmdsche moeilijkheden in Engeland te vergrooten. Ook de bedrij vigheid van het Duitsche luchtwapen tegen Engeland neemt een steeds meer omvat tend karakter aan. De Italiaansche luchtraids op Malta dwingen de Fngesriïcn tot groote voorzi -h- tigheid. Bij hun aanvallen op Malta heb ben de Italiaansche vliegers, naar de ,,Tri- buna" meldt, waargenomen, dat de weinige Engelsche orlogsrchepen, die nog te Malta gestatiorir.eerd zijn. \oortdurend in bewe ging blijven. Zij varen van den eenen in ham naar den anderen onder de bescher ming der kuötycrdndjpjng. Ook de vliegcui gen worden dagelijks naar andere bases gébracht of gecamoufleerd in het veld ver borgen. Op de If.ege vj kg velden worden na gebootste toestellen geplaatst, die de Ita liaansche aanvallers moeten misleiden. PIJPLEIDING IN 1KAK BESCHADIGD? Radio-Bagdad deelt mede, dat de pijplei ding in Irak in de burt van Mosoel en aan het einde in de buurt van Haifa door een sabotagedaad zwaar beschadigd is. DE FRANSCHE OORLOGSSCHEPEN. Volgens een bericht van Reuter wordt of ficieel medegedeeld: „Op 3 Juli zijn maat regelen genomen om alle in Britsche ha vens zijnde Fransche oorlogsschepen on der controle van Groot-Brittannië te stel len. Dit is met succes geschied, ofschoon daarbij twee slachtoffers zijn gevallen". In een verklaring van het ministerie voor de voorlichting wordt hierover o.m. gezegd: „Tegelijkertijd zijn aan de Fransche sche pen in de Noord-Afrikaansche havens ze kere voorwaarden gesteld, waarvan het doel was ze te onttrekken aan Duitsche handen. Den bevelvoerenden Franschen officier werd verklaard, dat Groot-Brittannië, in geval geen van deze voorwaarden mocht worden aanvaard, alle maatregelen zou ne men om de zekerheid te krijgen, dat geen van deze vaartuigen in het verdere verloop van den oorlog tegen Engeland zal worden gebruikt. De regeering betreurt het, dat de Fransche generaal, die in Oran het bevel voerde, geweigerd heeft een van deze voor gestelde voorwaarden te aanvaarden. Het onvermijdelijke resultaat was, dat in deze stad een actie moest worden ondernomen tegen de Fransche schepen. Deze operaties zijn nog aan den gang. Voor het parlement zal daarover vandaag door den eersten mi nister een verklaring worden afgelegd." HERTOG VAN WINDSOR TE LISSABON. De hertog van Windsor, die zich van Frankrijk eerst naar Madrid had begeven, is gistermiddag met zijn echtgenoote te Lissabon aangekomen. GERECHTELIJKE VERVOLGING VAN BELGISCHE REGEERING GEëlSCHT. De generale raad van de Rexistische par tij heeft in een memorandum een gerechte lijk onderzoek tegen de gevluchte ambte naren en leden van de vroegere Belgische regeering geëischt. ENGELSCHE AANVAL OP DUITSCHLAND. Gistermiddag zijn er, aldus het D. N B., eenige vliegers in geslaagd, op zeer groote hoogte tot Hamburg dopr te dringen en bo ven de voorstad Barmbeck een dicht be volkte omgeving zonder eenig militair ob ject beschermd doo- wolken dynamiet- bommen neer te gooien. Hierbij werden vreedzame voorbijgangers en spelende kin deren getroffen. Twaalf kinderen, drie .vrouwen en een man werden gedood. On- ge veer 15 personen, voor het grootste deel kinderen, werden zwaar gewond. Als ge volg van de zeer groote hoogte en het dich te wolkendek moest men zich van Duit sche zijde beperken tot het opstijgen van jachttoestellen voor de achtervolging. BRITSCHE ARVHIEVEN REEDS IN CANADA? Volgens dé „Nuye Dagligt Alle handa" is het archief van het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken en andere belangrijke ministeries reeds in alle stilte naar Canada overgebracht. Zelfs de kroonjuweelen zijn uit den Tower gehaald en bevinden zich in het Amerikaansche Dominion van het Brit sche imperium. De Britsche oud-minister van oorlog Hore Belisha is Maandag na een rede te Devenport, waarin hij voor het vastbera den voortzetten van den oorlog plette, door opgewonden vrouwen aangevallen. Vóór de detectives, die hem voortdurend begelei den, konden ingrijpen, werd Hore Belisha op het oogenbiik, dat hij in zijn auto wil de stappen, door een aantal vrouwen om ringd, waarbij hij verscheidene klappen in het gezicht kreeg. De vrouwen verlangden vrede en den terugkeer hunner mannen en beschuldigden den gewezen minister van oorlog er van, Engeland in den oorlog te hebben gebracht. „Goeteborgs Posten" meldt uit Pittsburg, dat de Züid-Afrikaansche autoriteiten de burgerbevolking gelast hebben, terstond al le wapens bij de politie in te leveren. De aanhangers van generaal Hertzog zouden verklaard hebben, dat zij aan dezen order geen gevolg zullen geven. NIEUWE BELASTING IN ENGELAND. Naar Ass. Press mededeelt heeft de Brit sche regeering een ontwerp voor het hef fen van een inkoopsbelasting ingediend. De bepaling van de hoogte der belastingen en den datum van het in werking treden wordt aan het Lagerhuis overgelaten. Men wil door deze belasting in de eerste plaats een groot bedrag voor de schatkist verkrij gen en verder de binnenlandsche uitgaven beperken en het verbruik van levensmid delen verminderen. De belasting zal gelden voor groothandelaars en fabrikanten bij hun transacties met wederverkoopers in het kader van het licentiestelsel. DUITSCHE RANTSOENEN WORDEN VERHOOGD. De goede stand der levensmiddelen van alle soorten heeft het mogelijk gemaakt aldus meldt het D.N.B. uit Berlijn dat voorloopig van 1 tot 28 Juli boven de tot dusverre geldende rantsoenen extra toewijzingen geschieden, die overigens waarschijnlijk ook voor de volgende maan den zullen gelden. Van bijzondere betee- kenis is de verhooging van het boterrant- soen met 125 gram per persoon. Van bevoegde zijde wordt in dit verband medegedeeld, dat de voorraden in de koelhuizen een recordhoogte bereikt heb ben. Zooals bekend heeft Duitschland na de Vereenigde Staten de grootste boter- productie ter wereld, die ruim driemaal zco groot als de Deensche was. Door het verbod van het gebruik van volle melk, dat bij het uitbreken van den 'oorlog werd uitgevaardigd, is de productie met onge veer 40 procent toegenomen. Zij zal waar schijnlijk, berekend naar de vroegere cij- fersy meer dan 700.000 ton in een jaar be dragen. Daarbij komt nog de mogelijkheid van het betrekken van boter van de Deen sche en Nederlandsche productie, die uit voer noodig hebben om slechts de be langrijkste landen te noemen, die vroeger aan Engeland leverden. Voor den tijd van den melkovervloed zal van 1 Juli af wron gel zonder bons worden afgegeven. De Duitsche aardappelen voorziening wordt te Berlijn buitengewoon gunstig ge noemd. De aanstaande oogst van vroége en late aardappelen zal waarschijnlijk een recordhoogte bereiken, met het oog op de uitbreiding der verbouwoppervlakte en den gceden stand van het gewas. Een bewijs, dat de Duitsche gezond heidsdiensten zich voortdurend bezig hou den met den samenhang tusschen volks voeding en levensmiddelenrantsoeneering, kan men zien in het feit, dat de brood rantsoenen voor personen tusschen 10 en 20 jaar met 200 gram verhoogd worden. De aanvankelijk vastgestelde rantsoenen voor gewone gebruikers worden daarente gen met 150 gram verlaagd, omdat geble ken is, dat er maar weinig gezinnen zijn die de rantsoenen gebruiken. Door deze verlaging zal een einde worden gemaakt aan het verloren gaan van brood, dat op tal van plaatsen is waargenomen. REDE VAN ARGETOIANU. De Roemeensche minister van Buiten landsche Zaken, Argetoianu, heeft in een rede uiteengezet, waarom Roemenië de Russische eischen heeft ingewilligd. Hij zeide: „Na lange besprekingen is de kroon raad tot de slotsom gekomen, dat tegen stand onzer troepen zonder eenige hulp onmogelijk was en dat wij derhalve de Russische eischen niet konden afwijzen". Zeer binnenkort wordt een reorganisatie van het Roemeensche kabinet verwacht. Vooral de houding ten aanzien van Duitschland is hierbij van belang. In diplomatieke kringen, aldus meldt United Press, is men er van overtuigd, dat Roemenië reeds een volledigen omzwaai van zijn buitenlandsche politiek heeft ge accepteerd en reeds overeengekomen is de Duitsche arbitrage te accepteeren bij ter ritoriale eischen van zijn naburen, ge volgd door een uitwisseling van bevol kingen. MEER OFFERS VERWACHT. Hoewel Roemenië, zoo meldt United Press verder, nog rouwt over de afgesta ne gebieden, is de stemming onder het volk heden beter dan ze gedurende de af- geloopen dagen geweest is. Zoo zeide een leidende politieke figuur: „We hebben het onvermijdelijke aanvaard en hebben het gelaat met meer hoop op de toekomst ge richt, hoewel wij ons volledig realiseeren, dat wij in de nabije toekomst nog meer offers zullen moeten brengen". Een vroe gere leider der IJzeren Garde sprak: „De geschiedenis heeft ons geleerd, dat we ten gevolge van onze geografische ligging, ons onder bescherming van een van de twee groote mogendheden moeten stellen, die een natuurlijken invloed op onze bui tenlandsche politiek hebben, namelijk Duitschland of Rusland. Van deze twee hebben wij Duitschland gekozen". Nergens worden de grensincidenten in het Westen en Zuiden ernstig opgenomen, hoewel ten gevolge van deze incidenten een paar ongevallen te betreuren zijn en gemeld wordt, dat twee hospitaaltreinen naar deze plaatsen gestuurd zijn. HONGAARSCHE DEMENTI. Het Hongaarsche Nieuwsagentschap ver spreid, naar D.N.B. uit Boedapest meldt, het volgende officieele démenti ten aanzien van de geruchten over troepenbewegingen en botsingen aan de Hongaarsch-Roe- meensche grens: „Van bevoegde zijde wordt verklaard, dat deze ongegronde geruchten uit riiet- Hongaarsche bron stammen. Deze geruch ten hebben alleen en uitsluitend ten doel onrust te scheppen. Dergelijke pogingen, die de atmosfeer willen vergiftigen, moe ten in de toekomst met wantrouwen wor den beschouwd". BERLIJN NIET VERRAST. Te Berlijn, zoo meldt A.N.P. uit de Rijks hoofdstad. is geen verrassing gewekt door het feit, dat Roemenië de eischen van de Sovjet-Unie heeft aanvaard. Wat aller eerst de Bessarabische kwestie betreft, de politiek van Moskou heeft van het drin gende karakter van de behandeling dezer kwestie reeds sinds langen tijd geen ge heim gemaakt. Het is ook gemakkelijk te begrijpen, dat de Sovjet-diplomatie het door een consultatief pact met Rusland be vriende Rijk indertijd volledig over haar opvattingen heeft ingelicht. Want het Duitsch-Russische vriend schapsverdrag van Augustus en October 1939 is, naar uit herhaalde uitlatingen van de Moskousche en Berlijnsche pers in dien tijd bleek, gebaseerd op nauwkeurige afbakening van de wederzijdsche belan- gensfeeren. Duitschlands standpunt in de Roemeensch-Russische kwestie wordt daarom principieel door dezelfde overwe gingen bepaald als bij het Finsch-Russi- sche conflict, waarbij Duitschland zelf op geen enkele wijze betrokken was, waar waarvan de motieven begrepen werden. In haar houding tegenover de Russisch- Roemeensche overeenkomst kiest daarom ook thans de Duitsche pers geen partij. Mocht in de commentaren van de Duit sche pers een bepaalde tendens te besmeu ren zijn, dan is deze uitsluitend tegen En geland gericht, welks rol ook in dit geval aan een genadelooze critiek onderworpen wordt. 5 stuks f L 4 stuks £L— 3 stuks £1— 2 stuks fl- Per stuk fl- le soort Kippen p. p. 45 cent 2e soort Kippen p. stuk 60, 65 cent WST" Kippenpoulet p. p. 45 cent DE BRUIN - POELIER HOOGEWOERD 72 - TELEFOON 25031 HAARLEMIMERSTR. 267 Vlugge levering Lage prijzen De „Kokoemin Sjimboen" meldt, dat een vérstrekkend geheim vlootaccoord tusschen Engeland en de Vereenigde Staten met betrekking tot den Stillen Oceaan op het punt staat te worden gesloten. Het blad meent te weten, dat dit geheime vlootac coord, waarin de nadruk wordt gelegd op de gemeenschappelijke belangen der beide landen in den Stillen Oceaan, in een ge meenschappelijke mobilisatie van de En gelsche en de Amerikaansche vloot en de verdedigingsinstallaties der beide landen in den Stillen Oceaan voorziet. In verband met zijn politieke en mili taire beteekenis zal Hongkong or der con trole van Amerika worden gesteld. De an dere Pacific-havens, als Singapore, Port Darwin, Honoloeloe, Dutch Harbour enz. zullen ter beschikking staan van beide lan den. Dit aceoord trekt in officieele en niet-of- ficieele kringen groote belangstelling. Naar verluidt zou zelfs senator Pittman, als voorzitter van de commissie voor Buiten landsche Zaken uit den Amerikaanschen senaat het aoeoord hebben goedgekeurd. Order deze omstandigheden, zoo verklaart het blad, is het te begrijpen, dat Engeland, tegenover het Japansche verzoek om de leveranties van oorlogsmateriaal via Bur ma en Hongkong aan Tsjiang Kai-sje'k te verbieden, een aarzelende taktiek volgt. Japan moet op een gemeenschappelijke En- gelschAmerikaansche actie voorbereid zijn. De woordvoerder van het Japanssche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft naar aanleiding van deze persberichten verklaard, dat men in offcieele kringen geen inlichtingen hieromtrent heeft. De zegsman wees er op, dat reeds jaren gele den berichten over een Engelsch-Amëri- kaansche rondetafelconferentie in zake sa menwerking der vloten van beide landen waren verspreid. Buitenlandsche berichten SPOORWEGONGELUK IN SPANJE. Tengevolge van een verkeerden wissel stand zijn in Miranda de Ebro (Spanje) de sneltrein Saragossa-Bilbao en een goede ren trein cp elkaar geloopen. Vijf personen werden zwaar gewond. Het is slechts te danken aan het feit, dat de sneltrein kort voor het genoemde station reeds zijn snel heid verminderd had, dat het ongeluk geen grooteren omvang heeft aangenomen. Aan de Weggebruikers! Nu mede tengevolge van een streng be perkt benzineverbruik vele weggebruikers zich weder van het rijwiel zijn gaan bedie nen, wordt het volgende onder de aandacht van het publiek gebracht: Voetgangers dienen evenals voorheen zoo veel mogelijk gebruik te maken van de voetpaden. De rijweg blijft bestemd voor het rij- verkeer! Men vertoeve dus niet langer op den rij weg dan strikt noodzakelijk is. Het versperren van voetpaden door op- eenhooping van publiek voor redactiebu- reaux e.d., waardoor voetgangers gedwon gen worden zich op den rijweg te begeven, moet derhalve worden vermeden. Voorts make men waar mogelijk ge bruik van de bekende oversteekplaatsen voor voetgangers. Wielri^ers zijn gehouden de voor hen geldende verkeersvoorschriften stipt in acth te nemen. Dit is vooral nu van zoo groot belang, omdat, zooals boven reeds werd gezegd, tengevolge van de overheids maatregelen velen zich genoodzaakt zien thans per rijwiel aan het verkeer deel te nemen. Teneinde een ordelijk en veilig ver keer te waarborgen is het derhalve nood zakelijk, dat ook de wielrijders zich aan de verkeersvoorschriften onderwerpen. Deze komen oor den wielrijder in het kort hierop neer: 1. Geef vooral tijdig met gestrekten arm een teeken bij richtingverandering. 2. Geef met uw linkerarm door dezen op en neer te bewegen bijtijds het teeken, dat u gaat stoppen of vaart verminderen. 3. Geef op kruispunten en op punten van vereeniging var. wegen aan den weggebrui ker, .die u aan uw rechterhand hebt, voor rang en bij nadering van een voorrangs- weg ook aan het verkeer van links voor rang. 4. Geef alleen een belsignaal, als de vei ligheid van het verkeer dit vordert. 5. Rijd op den weg zooveel mogelijk aan de uiterste rechterzijde ei. niet met meer dan twee naast elkaar. 6. Haal links in en rijd geleidelijk weer naar rechts. 7. Maak gebruik van rijwielpaden. 8. Sta alleen stil aan den kant van den weg, doch nooit zoo, dat ge het verkeer be lemmert. 9. Bevorder uw eigen veiligheid door u stipt te houden aan de verkeersregels. Werkt kllen mee aan veilig verkeer. Vereeniging voor Veilig Verkeer. Haagsche Politierechter Een maand gevangenisstraf voor oneerlijken loopjongen. C. B. die verstek liet gaan, was als loojv» jongen in dienst geweest bij den groenten- handelaar J. D. v. d. B. te Leiden. In deze functie had hij ook kwitanties moe ten innen, hetgeen hij inderdaad gedaan had. De bedoeling van den patroon was natuurlijk geweest, dat zijn loopjongen het ontvangen geld zou afdragen, maar dat was blijkbaar niet de bedoeling geweest van den ontvanger, want die was met de ontvangsten, zijnde 41.02, niet meer bo ven water gekomen. Hij was er mee naar Den Haag getogen. Wegens deze oneerlijken daad moest htf zich verantwoorden voor den Haagschen Politierechter. Nadat de Officier een maand gevangenis straf had geëischt veroordeelde ie Politie- rechter hem conform dezen eisch. Inbraak te Noordwijk. De stoker J. B. te Noordwijk heeft j terechtgestaan, omdat hij op 6 Maart, zichj door verbreking en inklimming, toegang1 had verschaft in de zomervilla „Koepel-1 duin" te Noordwijk, toebehoorend aan den.i Deenschen consul-generaal in Nederland. I Verdachte had daar een radiotoestel weg genomen en de officier had deswege zes maanden gevangenisstraf geëischt. Do rechtbank veroordeelde verdachte con- form. Rijwielkwestie. Na het genot van een aantal glaasjes 1 bier had een 45-jarige koopman uit A 1- p h e n a. d. R ij n een rijwiel wege nomen ten nadeele van den caféhouder H. uit Leiden. Hij was te Kouderkerie in een ruzie gewikkeld geworden en had daaribij het rijwiel achtergelaten om het later rustig op het gemeentehuis te Koude kerk weer op te gaan vragen. Omdat ver dachte reeds achtmaal veroordeeld is ge weest, had de Officier zes maanden gevan genisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde verdachte eveneens tot zes maanden. Liep de verdachte naast zijn fiets of zat hij er op. L. P. uit Z o e t e r m e e r had te 1 Leidschendam meer biertjes ge dronken dan hij goedschiks verdragen kon en zoo kon het gebeuren, dat hij te" Zoeter- meer een voetganger had aangereden met zijn rijwiel. De kantonrechter had hem deswege ver oordeeld tot een geldboete van 15 suibs. 5 dagen, yan welk vonnis hij in hooger beroep gekomem was bij de Haagsche rechtbank, alwaar een vriend van verdach te thans kwam verklaren, dat op het mo ment van de aanrijding verdachte juist naast zijn fiets had geloopen. Aangezien de vriend voor de politie heel anders had ver klaard vond de Officier, dat het wel eenigs- zins op meineed ging gelijken en vroeg aanhouding van de zaak om alsnog den veldwachter te hooren. Aldus werd beslo ten. DE MUURINSTORTING TE TE ROTTERDAM. Eisch tot schadevergoeding ontzegd. 4 Mei 1938 gebeurde een ernstig ongeval aan de Valkensteeg te Rotterdam, waar een losstaande muur instortte, waarbij 7 per sonen om het leven kwamen, o.a. de 18- jarige expeditieknecht L. P. van der Wal-, le, wiens vader A. v. d. Walle, tegen de ge meente een civiele vordering instelde, waarin werd geëischt een vergoeding van 4.per week, gedurende 5 jaar en 500 vergoeding voor immaterieele schade of een bedrag van totaal 1350. Mr. de Bakker trad voor eischer op, mr. Coert voor de gemeente Rotterdam. Woensdag heeft de rechtbank onder pre sidium van mr. Marx uitspraak gedaan. Zij overwoog dat er geen sprake was van behoeftigheid. Onstoffelijke schade kan slechts worden toegewezen bij blijvende invaliditeit van den getroffene en niet aan zijn nabestaanden. Eischer werd zijn vor dering ontzegd en veroordeeld in de kosten van het geding. N.S.B.-ERS BELEEDIGD. De politierechter heeft te Zutphen de eerste drie zaken betreffende het beleedi- gen van N.S.B.-ers behandeld. Twee dezer zaken konden als burenruzies worden be schouwd. De derde betrof een man, die een colporteur met „Volk en Vaderland" landverrader had genoemd. De verdachten werden resp. veroordeeld tot 20.boete, veertien dagen gevange nisstraf en f 25 boete. Vraag: Is er hier te lande een school voor a.s. journalisten en zoo ja, waar is dan deze school gevestigd? Antwoord: Een dergelijke school be staat er niet. Vraag: Wat is juist: „Ik ga naar Heck's" of „Ik ga naar Heek". Antwoord: Beide goed!

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5