Toerisme bi} honk Weerbericht Paardenvleesch en Rundvleesch RECHTZAKEN KLEINE ANNIE DONDERDAG 4 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Alwnnenviutsprijs: voor Lctdsn 19 cant per week; t 2.5Ü per kwartaal. Bij onze af en ten 20 cent per wvssk; f ft. 60 per kwartaal. Franco per po»t t 195 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïïL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: SO cent per regel. Ingezonden mededeel ingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. zons op- en ondergang Zon onder 10.04 uur. Zon op 5.25 uur. Maan op 5.45 uur Vrijdagmorgen. Maan onder 3.34 uur Vrijdagavond. (Vrijdag nieuwe maan). hoog water. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 5 Juli voorm. 4.en nam. 4.25 uur. watertemperatuur. Zweminrichting „De Zijl" 20 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 20 gr. C. j|iiiiiimiiHimiiimiiimmiimiiiiimiii!iiii>. Verduisteringstijden* E Er is bepaald, dat er verduisterd 5 5 moet worden tusschen zonsonder- 5 S gang en zonsopkomst. E S Deze tijden zijn voor hedenavond s «S en morgenochtend: E ZONSONDERGANG ZONSOPKOMST 5.25 uur. S Tusschen deze beide tijden dient 5 er dus verduisterd te worden. Eerste Leidsche - Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882. 3547 G. H. KLE1NHANS PIETER DE LA COURTSTRAAT 22 TRANSPORT - TELEFOON 21455 ariel en uitvoering in overleg met U OFFICIEELE OPENING VAN NOOD- BEURS TE UTRECHT Hedenmorgen is te Utrecht de reeds door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht aangekondigde noodbeurs officieel geopend. Ongeveer vijftig fabrikanten waren met hun producten ter beurze verschenen en al spoedig ontstond een levendige handel. De voorzitter van de commissie voor de han delsbeurs, de heer C. Blankert, heeft de beurs officieel geopend en speciaal er op gewezen, dat deze instelling een uitvloeisel is van de gewijzigde tijdsomstandigheden. De handel is ten deele verlamd en de Utrechtsche Kamer tracht voor de zaken lieden de teloor gegane relaties te herstel len. Niets is de Kamer liever, aldus spre ker, dan dat deze beurs spoedig zou kun nen worden opgeheven, want dan zouden handel en verkeer, weer in normale banen zijn geleid. RADIO-UITZENDING VOOR INDIë Wij vernemen van bevoegde zijde dat binnenkort verwacht kan worden mor gen, Vrijdag de radio-uitzendingen naar Nederlandsch-Indië hervat zullen worden. Tot de verzorging van deze uitzendingen is, na gepleegd overleg met de bevoegde Duit- sche autoriteiten, door den secetaris-gene- raal, waarnemend hoofd van het departe ment van Binnenlandsche Zaken, een ge meenschappelijke machtiging verleend aan de AVRO, den KRO, de NCRV, de VARA en den VPRO. Bij toerbeurt zullen de vier algemeene omroeporganisaties dagelijks van 1516 uur A. z. t. een afgerond cultureel program ma ten behoeve van Nederlandsch-Indië verzorgen, terwijl de uitzendingen van de AVRO en de VARA telkens met een kwar tier verlengd zullen worden ten behoeve van den VPRO. Door samenwerkiwg tus schen de omroepvereenigingen onderling zal een harmonische programma-opbouw in Nederlandschen geest worden verkregen. Na dit programma zal telkens de nieuwsbe richtgeving vanwege het A.N.P. volgen. De uitzendingen vinden plaats via den P.C.J. zender te Huizen (golflengte 19.71 M.), wel ke door bemiddeling van de Nozema te be schikking van de uitzendende omroepver eenigingen zal worden gesteld. AANKOOP EN SLACHTING VAN VARKENS. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogs tijd maakt het volgende bekend: Binnenkort zal worden overgegaan tot een systeem van centralen aankoop en slachting van varkens. Daartoe zal een slachtverbod voor varkens worden uitgevaardigd, waarvan door de Nederlandsche Veehouderijcentrale ontheffing kan worden verleend. Deze ontheffing zal uitsluitend worden ver leend voor de slachting van door deze centrale beschikbaar te stellen varkens in daartoe aan te wijzen centrale slacht plaatsen en particuliere slachterijen. Ten gevolge van het in werking treden van het slachtverbod moeten alle voor slach ting bestemde varkens aan de genoemde centrale te* levering worden aangeboden. De handel in varkens blijft vjij. In de provincies waar de verkoop der varkens tot heden bijna uitsluitend door bemiddeling van de varkenshandelaren plaats vond (Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht en Zee land) kunnen alleen de ingeschreven varkenshandelaren var kens ter levering aan de Nederlandsche veehouderijcentrale opgeven en wel tot een voor ieder vastgesteld kwsntum. In de andere provincies kunnen ook de bij een der landbouw crisis-organisaties georganiseerde boeren hun varkens aan de genoemde centrale ter levering opgeven. Een uitzondering crisis-organisaties georganieserde beeren en laat gesneden bee- ren welke in deze provincies eveneens uits uitend door de varkenshandelaren kunnen worden opgegeven. Alle door de veehouderijcentrale ingenomen varkens, on verschillig of ze rechtstreeks dan wel via de handelaren zijn verkregen, worden naar geslacht, gewicht en kwaliteit aan den varkensnouder betaald. Een nadere uiteenzetting van de te volgen regling wordt in de vak- en landbouwbladen gepubliceerd. Voorts kunnen belanghebbenden inlichtingen bekomen bij de Nederlandsche Veehouderij-CentTale, Laan van Meerdervoort 84, te 's-Gra- venhage. RAAD VAN VOORLICHTING DER NEDERLANDSCHE PERS. Te 's-Gravenhage heeft op uitnoodiging van den Raad van Voorlichting der Ne derlandsche pers een koffietafel plaats gevonden in de Oude Doelen. Aanwezig waren de leden van den Raad van Voor lichting: dr. T. Goedewaagen, A. Meijer Schwencke, drs. W. Goedhuys, P. J. van Megchelen, dr. Alb. van de Poel en mr. Rost van Tcnningen, en een 50-tal genoo- digden. Van Duitsche zijde gaven van hun belangstelling olijk de heeren Oberregie- rungsrat Hushahn, Pressedezernent W. Janke en H. J. Sperling. Tijdens den maaltjjd, die een zeer een voudig karakter droeg, werd een inleiding gehouden door den voorzitter van den Raad van Voorlichting, dr. T. Goedewaa gen uit Haarlem, waarin hij doel en werk wijze van den Raad uiteenzette. In de zaal, die met groen was versierd, waren Dietsche vlaggen aangebracht. Het verheugde spreker zeer, dat hij de aanwezigen mededeeling kon doen van het feit, dat twee vereenigingen van uit gevers van nieuwsbladen en periodieken, n.l. de Nederlandsche Periodieke Pers en de vereeniging „De Provinciale Pers", over opheffing dier beide vereenigingen tot volledige overeenstemming zijn geko men. Dr. Goedewaagen voegde hier nog aan toe, dat ook van de zijde van uitgevers van dagbleden reeds plannen bestaan om tot stichting van de vakgroep „dagbladen" te geraken. Deze plannen hadden den bij val van den Raad van Voorlichting, doch waar de reeds bestaande organisatie „De Nederlandsche Dagbladpers' tal van jaren nuttig werk heeft verricht, meende spre ker, dat men deze vereeniging eerst in de gelegenheid diende te stellen zich zelf om te vormen en als vakgroep „dagbladen bij den Raad aan te sluiten. Voorts deelde de voorzitter mede, dat het initiatief was genomen vcor de oprich ting van een „Verbond van Nederlandsche Journalisten". Het einddoel van de voorbereidende werkzaamheden van den Raad van Voor lichting noemde spr.: den opbouw eener Nederlandsche Perskamer. Na de rede van den voorzitter, sprak dr. Alb. van de Poel nog enkele woorden over het volksche beginsel. Vervolgens spr.ak de heer Rost van Tonningen, die o.m. zeide: „Het verleden heeft afgedaan, wij moeten vooruit zien. Uit liefde voor ons volle moeten wij daar om den eerlijken tegenstander van vroeger eerlijk tegemoet treden." Tenslotte sprak Presse-Dezernent W. Janke. Spr. zeide volledig begrip te heb ben voor de moeilijkheden en zorgen, waar mede de Nederlandsche pers thans te kampen heeft, maar verklaarde ook van zijn kant met de meeste intensiteit te zul len medewerken aan de oplossing dezer problemen, waarbij hü zich echter niet wilde mengen in zaken welke uitsluitend behooren tot het gebied der Nederlandsche pers zelf. Nieuwe organisatie-vormen moeten niet onder ciwang of pressie maar uit innerlijke overtuiging geboren worden, die strookt met den nieuwen koers en den nieuwen tijd. De heer Janke besloot met de hoop uit te spreken, dat de taak die de Raad oo zich genomen heeft vervuld moge worden in een gezonde en harmonisch mogelijke organisatie der Nederlandsche pers, waar in alle onderdeelen deel zullen hebben ook de uitgevers daarin begrepen en tevens dat de Raad moge bijdragen tot de goede verstandhouding tusschen het Duit sche en het stamverwante Nederlandsche volk. HULP DOOR MILITAIREN AAN DE POLITIE. In bepaalde gevallen verboden. Heden is uitgegeven een buitengewoon politieblad, waarin het volgede onder de aandacht wordt gebracht. Op verlangen van den Duitschen Opper bevelhebber in Nederland is bepaald, dat de Nederlandsche militairen zich moeten onthouden van het verleenen van hulp aan politiebeambten, indien dezen optreden te gen politieke partijen of tegen leden daar van, buiten toepassing moeten blijven. bij T. VAN BOHEMEft Janvossensfeeg 47 Alleen eerste kwaliteit. 8544 GESTRANDE NEDERLANDERS IN STOCKHOLM. Ten gevolge van den oorlog bevinden zich een vijftigtal Nederlanders te Stock holm, welke allex. op toestemming wacnten om per eerste gelegenheid naar Nederland te kunnen terugkeeren. Zoo zijn er een aantal bloemb il enhandelaren, agenten uit Finland en Noorwegen, benevens de ge- heele bemanning van het s.s. „Bernisse", dat in de ha/er /an Narvik verleren ging. Ten einde het gedwongen verbl'j? van al deze landgenootfc wat te veraangenamen, "•eeft een comité ónder voorzitterschap vsut consul A. M ia Jong een groot lokaal ge huurd van het Bureau voor Theepropagan- da, waar een echte Hollandsche gezellig heid heerscht en radio, ping-po.ig en een collectie Nederig i.dsche boeken voor ver strooiing zorgen. Bovendien ontVingen een aantal Nederlanders Zweedsche lessen om hen wat op weg te helpen, terwijl cenige bioscoop-theaters vrijbiljetten ter beschik king stelden. De maandelijkscne Neder landsche lunch, welke gewoonlijk geduren de de zomermaanden wordt ingesteld, is thans uiteraard drukker bezocht dan ooit te voren. „Tel.1 GIFT VAN DE NEDERLANDSCHE VRIJMETSELAREN. Als bijdrage van de vrijmetselaarsloges in Nederland is aan het nationaal hulp comité 1940 een bedrag van 25.000 over gemaakt. Ir. J. DE BIE LEUVELING TJEENK OVERLEDEN. In den leeftijd van 55 jaar is naar het „Handelsblad" meldt in Parijs overleden de Amsterdamsche architect ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk, eere-lid van den B.N.A. Van de vermeldenswaardige bouwwerker, die onder zijn leiding tot stand zijn geko men, noemen wij o.a. de Jaarbeursgebou wen te Utrecht, en voorts de restauratie en verbouwing van het palies te Soestdijk, dit laatste in samenwerking met architect Van der Steur. De heer De Bie Leuveling Tjeenk, die op de terugreis was van een regeeringsop- dracht naar Italië, waarheen hij 10 Mei is vertrokken, is o.a. voorz. geweest van den Bond van Ned. Architecten en commissa ris-generaal van ons land voor de te Parijs gehouden internationale tentoonstellingen in 1925 en 1937. Hij was commandeur in de orde van Oranje Nassau en in die van het Legioen van Eer. BART VERHALLEN OVERLEDEN. Na eenigen tijd ziek te zijn geweest en schijnbaar hersteld uit het ziekenhuis te zijn teruggekeerd, is Woensdag plotseling te 's-Gravenhage overleden de musicus Bart Verhallen, oud-dirigent van de Rot- teraamsche stafmuziek en oud-leeraar aan het Koninklijk Conservatorium te 's-Gra venhage. Bartholomeus Adrianus Verhallen werd 11 December 1870 te Delft geboren. Reeds als'tienjarige had hij een zoodanige vaar digheid in het hanteeren van de viool ver kregen, dat hij als solist op een concert van de Kamermuziekvereeniging „Mozart" te Delft mocht optreden. Op 18-jarigen leef tijd werd hij als hoornist verbonden aan de toenmalige Schutterijkapel. In werd hij tot violist bij de Diligéntia-con- oerten benoemd, welke onder leiding van Richard Hol werden gegeven. Van 1896 af was Bart Verha'len jaren lang werkzaam ais orkest-dirigent, zoowel van de Stafmuz:ek der Schutterij tc Rot terdam als van de Symfonievereer.iging te Schiedam. Voorcs was hij leider van een Toonkunstkwartet in Den Haag (1899 1914). Van 199536 was hij harmonie-leer- aar aan het Kon. Conservatorium. XXVI HET VOORMALIGE ST. ELISABETH-GASTHUIS Ofschoon ik er niet van houd den school meester uit te hangen, is het, voor een goed begrip van de tamelijk ingewikkelde stof, onvermijdelijk het lesje van den vori- gen keer te overhooren, om te zien wat er van is blijven hangen! Er lagen in den Vrouwenkamp, behal ve de Lieve-Vrouwe-kerk vijf godvruchtige instellingen, t.w.: St. Elisabeth-klooster, St. Ursula-klooster, St. Cecilia-klosoter, St. Michiels-klooster, St. Agnieten-klooster. Nadat de Hervorming de Zusters ver dreven had uit hun eigendommen werd aan de kloosters een apdere bestemming gege ven; er werd verbouwd en verdeeld; er v/erd gesloopt en nieuw opgetrokken, er werd gedempt en doorgebroken, met het resultaat, dat een nauwelijks ontwarbaar labyrinth ontstond, waarin alleen een er varen leidsman als gids kan dienen. Dezen goeden gids vonden wij in ir. Hugo van Oerle, die van historie en heden der Vrouwenkamp een diepgaande studie heeft gemaakt, welke studie haar weerslag vond in een lezing, eenige maanden geleden voor Oud Leiden" gegeven. Met ir. Van Oerle zijn we de Vrou wenkamp doorgetrokken. Veel, wat vaag was, in ons duidelijk geworden; veel wat raadselachtig was, is raadselachtig geble ven. De Vrouwenkamp heeft altijd een te ruggetrokken en gesloten leven geleid en deze karaktertrek nog niet prijsgegeven. Toch heeft „de tand des tijds" het ons gemakkelijk gemaakt. De kloosters van St. Michiel en St. Agnieten zijn verdwenen, weliswaar niet spoorloos (er zijn nog aller lei muur-resten) maar toch wel zoo gron dig en afdoende, dat wij ze gerust van het lijstje kunnen schrappen. Het klooster van St. Ursula of van de Elfduizend Maagden werd na de Hervor ming vereenigd met het St. Elisabeths- gasthuis, zoodat in de Vrouwenkamp twee groote complexen van vroegere kloosterge bouwen overbleven: het St Elisr'-eth-gast- huis en het St. Cecilia-gasthuis. Maar dit zijn dan ook kluifjes, waaraan heel wat vleesch gespaard is gebleven. Laten wij de glasgordijnen dichtschui ven en met de kluifpartij beginnen. Het St. Elisabeth-gasthuis heeft (tegen woordig) zijn ingang op de Oude Vest door een oud poortje en een zeer nauw steegje. Het is een steegje, dat bij alle jongemannen zonder uitzondering een zekere vermaard heid heeft; hier zijn ze. doorgegaan om zich te laten keuren voor den dienstplicht in een grauw en kil lokaal, dat de plaats van de vroegere regentenkamer inneemt. Daaraan herinneren de kleurige wapens en de drie maagden-kroontjes, die door de zorgen van „Oud Leiden" weer bijgeverfd en opgedoft werden. De binnenhof van het St. Elisabethgast- huis is op wanstaltige wijze verknipt door de schutting van een speelplaats. Toch is de vorm van deze middeleeuwsche instel ling van liefdadigheid nog nauwkeurig te onderscheiden: de huidige school was kapel en ziekenzaal, die, op Fransche wijze, in elkaar uitliepen. De proveniers-huisjes (van later datum) zouden Vermeer verleid hebben tot een schilderstuk, en het zou een kostelijk schil derstuk geworden zijn: de huisjes met bloe- menbakken en luifels, onder welke de be woonsters gezellig met elkaar de wereld politiek bespreken. „Kijk 't mooi er maar niet vanaf; dat zou zonde zijn!" merkt een van de dames op, die onze onverholen bewondering niet deelde. „Ik woon hier al tien jaar, en er is geen verfie aan verknoeid." Deze beschuldiging aan het stadsbestuur diende nader onderzocht, en op uitnoodi ging van het madammeke hebben we haar huisje in- en uitwendig aan een grondige inspectie onderworpen. ,,'k Heb toen zelf maar een half potje verf gekocht" mopperde de juffrouw voort „maar je kunt het nou beter op eten" meende ze, een vinger in haar open mond stekend. Het kon haar echter niet veel meer sche len: „Want over twee jaar" profeteerde ze „als ik dood ten, komt er een ander Agenda LEIDEN Donderdag, R.K. Reclasseeringsvereeniging Afd. Leiden. Bureau-zitting St. Vinc.gebouw, Hoogl. Kerkgr. 32, 7.308.30 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 29 Juni 20 uur tot Zaterdag 6 Juli 8 uur waargenomen door de apo- teken Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 20502 en Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. en dan zal 't natuurlijk wel geverfd wor den." In een bui van voortdurende mededeel zaamheid deelde de juffrouw ons mede, dat ze 76 was, en dus de helft gepasseerd een conclusie, die zelfs de hoffelijkste man niet zou kunnen tegenspreken. We maakten een complimentje over de weelderige rozen-bloei langs de gevels en in de tuintjes. Bloedroode en witte rozen, die uit het schort van St. Elisabeth vielen, toen haar gierige man dacht, dat zij brood jes aan de armen bracht. Die rozen bleken de glorie van de ge achte spreekster te zijn. „Ze beginnen al weer uit te vallen", zei ze treurig, terwijl ze tegen een bloem tikte; de witte roze- blaadjes dwarrelden omlaag op het straatje. „Zoo gaat het ook met den mensch" zuchtte zij, „het leven is maar een wip, en dan valt het bloemetje af". Er is een doorgang met kruisgewelf, die van het St. Elisabeth-gasthuis in het St. Ursula-klooster leidt naar een triest hof je, verwaarloosd en versleten. Het grootste gedeelte van het voormalige St. Ursula-klooster is afgescheiden en wordt ingenomen door het „Conincks-hof'. „Geen toegang vcor onbevoegden" staat op de poort te lezen, doch welke journalist heeft zich ooit tot de „onbevoegden" ge rekend? We gingen dus vrijpostig binnen, maar deinsden onmiddellijk terug, vreezend ons aan huisvredebreuk te buiten te gaan. Je staat daar onverwacht midden in het huis van' den portier. De portier, de heer Segaar, was een vergevensgezinde man, die ons de weinige geheimen toonde van dit gezeten hofje, dat in 1773 door Cecilia Coninck werd gesticht: Coninck, in haer ziel bewogen Met verarmden burgerstand Droogt met heure milde hand Weeuwen tranen, Vrijsters oogen. Deze loftrompet op de edelmoedige vrouw is te lezen in de regenten-kamer, welke geheel gehouden is in de stijl van opa zaliger. En die stijl muntte niet uit door een kieskeurigen smaak. Wie in dit hofje zijn intrede wil doen uitsluitend Protestanten komen er voor in aanmerking raden we aan te solliciteeren naar de vier huisjes midden-in. Het zon derlinge geval doet zich hier voor, dat de bewoonsters van deze vier huisjes veel rij ker met „preuven" bedeeld zijn, dan de zeven overige. Het is uit een gul legaat van de familie del Court van Krimpen, dat deze huisjes in 1854 zijn gebouwd. Feitelijk zijn deze twee hofjes met elkaar vereend op één binnenplaats en onder één regenten-college. Van het St. Ursula-klooster is in een ver borgen hoekje nog een buiten-muur blij ven staan, geschoord door steunbeeren het schamel overschot van het convent der Augustinessen, dat in zijn tijd bekend stond als „vry gegoed". VENATOR VAGANS. LIJKENROOVER TOT ZWARE STRAF VEROORDEELD. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft vonnis gewezen in de strafzaaw tegen den 34-jarigen thans gedetineerden landbou wer J. van L., woonachtig te Vechel. die zich aldaa' aan lijkenroof heeft schuldig gemaakt. Op 12 Mei j.l. heeft hü van een gesneu velden soldaat die in een sloot lag, een horloge ontvreemd. Overeenkomstig den eisch van den officier van justitie, heeft de rechtbank hem veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest. c,d£/& oemape.' ze ne8 ben dat cap oe vonden! r/u ka/y eet MOfi n/et neer schele/1 wat er van et o terecht' kont. ze 2muen e/e op pp een of andere r,'a///ek vankant naken. P/AAR waarom 201/ //c treuren? ia4t l h< /n ea< ce/ac. proreeren Ff IJ FLINK TE houden

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2