DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nationale aaneensluiting in Denemarken WOENSDAG 3 JULI 1940 31ste Jaargang No. 9683 3)e Gcki^clveSoii^mvt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V Dc af- cn wederopbouw Er moet worden aangepakt. Wij hebben personen, wier kunde en ervaring en inte griteit aller respect verdient en ook het respect van de groote meerderheid van het Nederlandsche volk bezit en van deze personen wordt verwacht de leiding, noodig om te voltrekken den socialen, economi- schen en cultureelen af- en wederopbouw. De politieke af- en wederopbouw niet? De „Volkskrant" van gisteren advi seert, deze voorloopig „te laten rusten". Men leze dit advies goed. Er staat niet: de politiek' voorloopig gewoon te laten voortschrijden op den normalen weg, als of er niets aan de hand is. Er staat: de poli tiek voorloopig te laten rusten. Wij kunnen ons met dit advies vereenigen, als zeker is, dat men óók van andere zij de de politiek voorloopig wil laten rusten. Er zou o.i. heel veel daar voor te zeggen zijn, opdat éérst alle krachten kunnen worden ingespannen op het sociale, economische en cultüreele. Doch in ieder geval: ook de leiding van de politieke af- en wederopbouw moet liggen in handen van hen, bij wie èn het Neder landsche volk èn de Duitsche autoriteiten die leiding gaarne wenschen.te zien. Niet eenmaal, doch tijdens zijn nog korte verblijf hier te lande reeds herhaaldelijk heeft de hoogste vertegenwoordiger van het Duitsche gezag met nadruk verklaard, dat het zijn wensch is, dat de Nederlan ders dien nieuwen bouw zelf ter hand ne men. In de rede, waarmede hij zijne taak aan vaardde, verklaarde hij: Wij komen hier niet om een volks karakter in het nauw te brengen en te vernielen en om aan een land de vrijheid te ontnemenditmaal is het niet gegaan om volkskarakter, om geloof en om vrijheid. Deze goederen des lands waren nooit bedreigd. Wij willen dit land en zijn bevol king noch imperialistisch in het nauw drijven, noch aan dit land en zijn volk onze politieke overtuiging opdringen. Bij zijn bezoek aan Middelburg sprak hij: De wederopbouw van Nederland is een zaak, welke voor alles de uwe is. Wij matigen ons niet aan U hierbij bevelen te willen geven. Bij zijn bezoek aan Rotterdam ver klaarde hij: dat Nederland niet door den grooten loop der historische gebeurtenissen ge grepen werd om duurzaam schade te lij den, of beperkt te worden in de krach ten van zijn volksaard en in de vrij heid van zijn handelen. Dat de Rijkscommissaris rekening wil houden met den bedachtzamen aard van het Nederlandsche volk en niet plotseling een uitgewerkt af- en wederopbouw ver wacht op alle gebied, mag o.i. worden ge concludeerd uit een zijner redevoeringen, waarin hij getuigde van het gezonde en juiste standpunt van het Nederlandsche volk tegenover de gebeurtenissen en zeide daarin te zien een waarborg, dat op langeren t e r m ij n de juiste houding tegenover de nieuwe vorming der dingen gevon den zal worden. Wij hopen en wij hebben alle reden te vertrouwen da t er ook zal worden aan gepakt door mannen, die zich daartie ge roepen mogen voelen. Wij verwijzen naar een o.i. veel zeggen de mededeeling, betreffende de politieke constellatie in Denemarken, op deze pagina. GEEN PERSONEELE BELASTING TERUG Voor motorrijtuigen en pleziervaartuigen. In antwoord op vele verzoeken om onthef fing Van personeele belasting van motor rijtuigen en pleziervaartuigen, die bij brek aan benzine niet kunnen worden ge bruikt, heeft het departement van Finan ciën te kennen gegeven, dat zulk een ont heffing niet kan worden verleend. Zooals men weet, is voor de motorrijtui genbelasting (vroeger genoemd wegenbelas ting) wel een regeling getroffen, waardoor teruggaaf van bedoelde belasting kon plaats hebben over de maanden in som mige gevallen zelfs tot dagen teruggaande dat men niet langer van het motorry- Juig gebruik kon maken. Generaal Winkelman IN KRIJGSGEVANGENSCHAP NAAR DUITSCHLAND OVERGEBRACHT. De bevelhebber van de weermacht in Nederland, generaal der vliegers Chris tiansen, maakt bekend: Officieele mededeeling. 1. Generaal Winkelman en onderhoori- gen van de Nederlandsche weermacht en politietroepen hebben door hun persoon lijke handelwijze niet de matiging in acht genomen, welke op grond van de hun door den Führer van het Duitsche Rijk toegestane voorrechten behoorde te wor den verwacht. 2. Hierdoor is het rustig verloop van de demobilisatie der Nederlandsche weer macht, zooals dat in groote trekken is voorzien en ook door de meerderheid van de Nederlandsche bevolking en weer macht werd toegejuicht verstoord ge worden. Derhalve is de daarvoor verant woordelijke Opperbevelhebber van de in demobilisatie zijnde Nederlandsche Land en Zeemacht in krijgsgevangenschap naar Duitschland overgebracht. 3. De functie van Opperbevelhebber der Nederlandsche Land- en Zeeipacht is te gelijkertijd door den Commissaris voor de demobilisatie der Nederlandsche weer macht opgeheven. 4. In het hoogst eigen belang van de Nederlandsche weermacht en van het Ne derlandsche volk wordt verwacht, dat in de toekomst verstoringen der demobilisa tie niet meer zullen volgen. Deze zouden tot de scherpste tegenmaatregelen vanwe ge de Duitsche weermacht leiden. Zichzelf wegcijferen NEDERLAND IS NIET EEN SOCIAAL- ACHTERLIJK LAND. Wel kunnen we ongetwijfeld ook van anderen leeren. De Standaard maakt de opmerking, dat sommige Nederlanders schuldig staan aan zelfwegcijfering als zij het doen voorko men, dat Nederland een sociaal-achterlijk land zou zijn, dat veel van het buitenland leeren kan. Dat is niet zoo en wie het tegendeel betoogt is óf onkundig óf werkt met on zuivere motieven. De waarheid is toch, dat Nederland op bijna elk terrein aan de spits stond. Onze woningtoestanden waren beter dan in alle ons omringende landen, ons sterftecijfer was laag, ons onderwijs stond op hoog peil, de verzorging van kran- ken was voortreffelijk, onze instellingen van barmhartigheid waren talrijk en wer den goed geleid, onze voorzieningen tegen ongevallen, invaliditeit en ziekte konden de toets van vergelijking mèt anderen door staan. Onze steunregelingen gingen boven die van andere landen uit. Alleen op het stuk der werkloosheid zijn er andere landen aan te wijzen die ons, verre zelfs, de loef afstaken. Maar.... dan zal men tevens moeten erkennen, dat de wegen en middelen, waarover men daar beschikte, voor een Nederlandsche regee ring niet toegankelijk waren. Wij kunnen ongetwijfeld ook van ande ren leeren en we zijn er al mee bezig. Op het stuk van snelle beslissingen, in tegen stelling met eindeloos gekeuvel, hebben we al 'heel wat gezien. Men kan dat alles grifweg erkennen, maar dat sluit niet in dat men zichzélf ook wegcijfert in wat voortreffelijk was, vaak voortreffelijker dan elders. Zulk optreden vindt we zijn er van overtuigd ook bij de bezettende macht niet de minste waardeering. Die heeft zelf ook oagen om de toestand hier te lande te zien, zooals hij in werkelijkheid was. ARBEIDSINSPECTIE TWEE DAGEN GEDEELTELIJK GESLOTEN De directeur-generaal van den Arbeid deelt mede, dat wegens overstelpende drukte de bureaux der arbeidsinspectie a.s. Vrijdag en Zaterdag gesloten zullen zijn voor het in ontvangst nemen van mondelin ge klachten over gegeven ontslagen, alsmede voor mondelinge aanvragen van werkge vers om tot ontslag te mogen overgaan. WAARNEMEND BURGEMEESTER VAN DEN HAAG. De wethouder van Onderwijs, prof. ir. C. L. van der Rilt, de oudste wethouder van het Haagsche college van B. en W. zal voorloopig de werkzaamheden van den burgemeester waarnemen. Een gemeenschaps commissie uit de partijen HOE DENEMARKEN ZICH AANPAST. De voorzitters der vier groote partijen in den Deenschen Rijksdag, n.l. de sociaal-de mocratische partij, de radicale partij, de conservatieven en de z.g. Venstre hebben, tezamen met de rechtsstaatspartij besloten tot aaneensluiting over te gaan. In een desbetreffende verklaring wordt gezegd: De in den Deenschen Rijksdag ver tegenwoordigde partijen, die een behoud der bestaande Grondwet wenschen als ba sis voor het politieke leven, hebben beslo ten een nationaal-Deensche samenwerking ten uitvoer te leggen. Deze partijen leggen alle meeningsverschillen ter zijde en slui ten zich aaneen ter verzekering der onaf hankelijkheid en integriteit van Denemar ken. Vooral wil men er naar streven her vormingen ten uitvoer te leggen, die zeker heid scheppen voor gezonde economische toestanden. Bovendien wil men door werk verschaffing een einde maken aan de werk loosheid. Overigens, zoo zegt de resolutie, zal het doel zijn, de taken van den dag te brengen tot een snelle oplossing en de best mogelijke samenwerking met de naties te verzekeren, met wie verbindingen moge lijk zijn en op welker begrip de vereenig- de partijen een beroep doen. Om verdere ontwikkeling van deze samenwerking te verzekeren ook voor den tijd, waarin de Rijksdag niet bijeen is, kiezen de partijen een gemeenschapscommissie van twee le den uit elk der vier groote-partijen en een lid van de rechtsstaatspartij. NIEUW RAADHUIS TE AALSMEER. B. en W. van Aalsmeer stellen den raad voor aan den eer J. F. Berghoeff opdracht te verleen en voor het ontwerpen van een plan voor den bouw van een raadhuis. De opdracht zal zich beperken tot een advies omtrent de plaats van het raad huis, het toetsen van die plaats aan een op te stellen bouwprogram en het maken van een voorloopig ontwerp van het raadhuis voor de uiteindelijk bepaalde bouwplaats. B. en W. stellen nog voor een raadhuis- commissie, 'bestaande uit vijf raadsleden in het leven te roepen. VOOR BEHOUD VAN WERK TE AALSMEER. In de Aalsmeersche bloemisterij dreigde het gevaar, dat tal van werkgevers hun personeel zouden notslaan. Het departement van Sociale Zaken heeft goedgevonden, dat voor 25.000 gulden bij- sag in de loonen wordt gegeven. Reeds zijn 400 arbeiders door deze regeling in dienst gebleven of genomen. WEDEROPBOUW VAN BOERDERIJEN Algemeene richtlijnen worden vastgesteld. De regeeringscommissaris voor den we deropbouw deelt mede, dat hij, in overleg met den regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij, de behande ling van zaken, den wederopbouw van landbouwbedrijven betreffende, tot nader order heeft opgedragen aan het bureau ont ruiming van het regeeringscommissariaat voor den akkerbouw en veehouderij. De lei ding van den wederopbouw van landbouw- gebouwen bij dit bureau berust bij den heer A. D. van Eek, hoofd van de bouw kundige afdeeling van de directie van de Wieringermeer te Alkmaar. Bij het opma ken van plannen tot wederopbouw van ver nielde boerderijen zullen door den heer Van Eek te verstrekken algemeene richtlij nen moeten worden gevolgd; omtrent de in deeling van de gebouwen zullen dwingende aanwijzingen worden gegeven. De eigenaar is vrij in de keuze van zijn architect, behoudens goedkeuring door den regeeringscommissaris. Het is de bedoeling alleen die architecten toe te laten, die be kend zijn met den bouw van boerderijen en hun aantal te beperken. Zoo zal het in die streken, waar vele boer derijen werden verwoest, gewenscht zijn, dat dezelfde architect opdracht krijgt voor verschillende, in eikaars nabijheid gelegen boerderijen. In dit geval zal de aanwijzing van architecten door den regeeringscom missaris kunnen plaats vinden. De gang van zaken zal ongeveer als volgt zijn: De algemeene richtlijnen en de afmetin gen en indeeling van de gebouwen worden gegeven door of vanwege den heer Van Eek, die in verschillende plaatsen een kantoor zal vestigen (Bureau wederopbouw boerde rijen). Het plan met kostenbegrooting kan door den architect worden opgemaakt, waarna het door den dienst van den heer Van Eek wordt beoordeeld. Bij de beoor deeling van het plan wordt tevens de waar de van het gebouw vóór de vernieling op genomen. Blijkt bij dezen dienst geen be zwaar tegen het plan te bestaan, dan wordt het door tusschenkomst van dezen dienst aan den regeeringscommissaris voor den wederopbouw ter goedkeuring aangeboden. Na diens goedkeuring zal het bureau ont ruiming met de advies-commissie vorderin gen en de voor de oorlogsgeweldschade aan te wijzen instantie vaststellen, welke schadeloosstelling of welk crediet kan wor den verleend. Op basis hiervan wordt met den eigenaar een overeenkomst aangegaan en kan op aanwijzing en volgens door het bureau we deropbouw boerderijen goed te keuren be stekken met de uitvoering worden begon nen. Teneinde de landbouwgebouwen met spoed te kunnen herstellen of herbouwen, hetgeen uit een oogpunt van de voedsel voorziening van belang is, zullen bij de burgemeesters der gemeenten formulieren verkrijgbaar zijn, waarop de eigenaar me- dedeelingen kan doen omtrent den aard der vernieling. Aan de hand van de ingezonden formulieren zal daarna de heer Van Eek zoo spoedig mogelijk contact met de belang hebbenden zoeken. Het hoofdkantoor van het bureau weder opbouw boerderijen is gevestigd te Utrecht, Maliesingel 12, tel. 16551. Het eerste bu reau voor het district noordelijk deel Greb- belinie is geopend te Amersfoort, Heiligen- bergerweg 93, tel. 6955. HILVERSUMS BURGEMEESTER NAM AFSCHEID. In een bijeenkomst van raadsleden heeft gisteravond mr. dr. K. L. C. M. I. baron de Wijkerslooth afscheid genomen als burge meester van Hilversum. De bijeenkomst had een ongewoon en eenigszins pijnlijk verloop. Nadat de burgeeester allen raads leden een hand had gegeven, verzocht de burgemeester hun, zich naar de raadszaal te begeven „ten einde hem nog eenmaal in de oude formatie te zien." In de raad zaal hield de burgemeester een toespraak, in het verloop waarvan hij het eerste num mer van een nieuw blad, „Nationale Een heid" geheeten, en waarvan hij redacteur- uitgever bleek te zijn, openvouwde en daaruit een aantal stukken voorlas. Aller eerst een overzicht van de nationale en internationale gebeurtenissen, met inbe grip van die aan de fronten, vervolgens den stamboom van zijn geslacht, waarme de de burgemeester onthulde, dat hij in vrouwelijke lijn rechtstreeks afstamt van Willem den Zwijger en in welk verband hij opmerkte aan zijn bloed en aan zijn ge slacht het recht te ontleenen leiding te ge ven. Daarna volgde een proclamatie „aan het Nederlandsche volk", waarin de burge meester zeide „heden de Leiding die het Nederlandsche Volk behoeft" op zich te nemen, nu de „Van Hogendorp van 1940 zich niet meldt". Na deze voorlezing ver hieven twee personen op de tribune zich en zongen, met den burgemeester, die even eens was opgestaan, een couplet van het Wilhelmus, onder doodsche stilte aange hoord door de verbaasde raadsleden en overige, eveneens verbaasde, aanwezigen. Na nog zijn program te hébben voorgele zen, verwijderde de burgemeester zich uit geleide gedaan door den bode. Wethouder Bakker, die in den voorzit terszetel plaats nam, schorste de bijeen komst en nadat deze later weer geopend was, wees de wethouder er op, dat al wat er te voren geschied was, niet in een offi cieele raadsvergadering is gebeurd. Deze liet hij eerst thans aanvangen. Wethou der Bakker zeide, dat hij en zijn medewet houders hadden gehoopt, dat de burge meester, die evenals wij allen door de spanningen van dezen tijd bevangen is ge weest, na een korte rustpoos zijn functie opnieuw zou vervullen, doch dat heeft niet zoo mogen zijn. De nog steeds sprakelooze raad ging hierna over tot de behandeling van de- agenda. „Tel." PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND In een korte zitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn hedenoch tend verschillende voorstellen z. h. st. aangenomen, o.a. dat betreffende het maken van een noodkeering in de Gouwe nabij de Rabatbrug en overdracht in beheer van de Kromme Gouwe aan de gemeente Gouda, dat tot wijziging van het tertiair wegen plan, waarbij in dit plan worden opgeno men de verbindingen DelfgauwLeede Berkel via den Rodenrijschenweg en Delf gauw Oude LeedeDoenkade, en het ge deelte van den Leidschevaartweg tusschen den Vogelenzangschenweg en de Margrie tenlaan. Dat tot wijziging van de rechts positie van het provinciaal personeel le. in zake het gelijktijdig genot van burgerlijke en militaire belooning en 2e. een machti ging aan Geedputeerde Staten om, voor het geval besloten wordt tot toekenning van een duurtebijslag aan de rijksambtenaren, reeds aanstonds ook aan de ambtenaren in dienst van de Provincie op gelijken voet een duurtebijslag te verleen en. De zitting werd hierna gesloten. Zes Engelsche vliegtuigbommen, welke op het dorpje Kwintsheul werden geworpen, richtten Dinsdagnacht vrij veel schade aan. Hierboven de boerderij .Vredebest", welke vernield werd

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1