DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WELKE BONS? MAANDAG 1 JULI 1940 31ste Jaargang No. 9681 3)e £éid4elve(Boii/tai/nt Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Y Naar de nieuwe gemeenschap. „Naar de nieuwe gemeenschap". Men ikent de onder dit devies de laatste jaren gevoerde actie. „Naar dc nieuwe gemeenschap". Het doel van deze actie is ons allen sympathiek, moet ons allen sympathiek zijn, omdat wij allen de diepe overtuiging moeten heb ben, dat de gemeenschap vernieuwd moet worden. „Naar de nieuwe gemeenschap". Het devies werkt begeesterend op allen, die zich er van bewust zijn, dat zij ieder op him plaats een roeping in de maatschappij imoeten vervullen, de roeping n.l. om, te beginnen bij zichzelf, de maatschappij te verbeteren, te vernieuwen. Met dat doel voor den geest, wil zich de arbeidswil in spannen, om iets goeds te bereiken. Jammer echter dit is al reeds lang onze overtuiging dat er zoo weinig concre te middelen worden aangegeven, om tot bereiking van het mooie doel te komen. In het orgaan van 't Comité voor de Actie „Naar de nieuwe gemeenschap" hebben wij steeds tevergeefs gezocht naar de aanwij zing van een strijdplan, dat ons binnen een aangegeven tijd concreet, in feiten, nader moet brengen bij het ideaal van een nieu we gemeenschap. Bovendien, het doel, de vorm van die nieuwe gemeenschap zélf is nog niet zóó klaar aangeduid, dat ze lich tend voor ons staat als gemeen-goed van een gemeenschappelijk streven Wij verwachten echter, dat in dezen tijd, die zoo uiterst geschikt is, om het tempo van een actie te verhaasten, ook de hier bedoelde aetie krachtiger en klaarder dan tot nu toe plannen zal ontwikkelen, concre- tiseeren en zoover mogelijk verwezenlijken. Een beschouwing van den voorzitter van genoemd comité in het heden verschenen orgaan een beschouwing, die aller in stemming moet hebben versterkt ons in deze verwachting. Prof. Aalberse besluit die beschouwing aldus: Zoo kunnen wij, ook in deze voor ons moeilijke omstandigheden, onze ac tie rustig voortzetten, al zal alle luid ruchtigheid daarbij uit de booze zijn. De harten omhoog! De moed niet verliezen, vertrouwen behouden in de toekomst van ons volk, bij alle voorzichtigheid, welke gebo den is, onze waardigheid als Nederlan ders handhaven, doen wat onze hand in dezen tijd vindt te doen, meewer ken aan de wederopbouw van ons va derland en dagelijks God bidden, dat hij aan Europa verleene een vrede, berus tend op rechtvardigheid en naastenlief de, opdat juist deze vrede voor heel de wereld, inzonderheid ook voor ons land, de weg moge openmaken, welke leidt naar de Nieuwe Gemeenschap. Daarom geen defaitisme. Met opge wektheid onze plicht doen. Handhaven en in stand houden, wat wij in vele jaren op sociaal en cultureel gebied hebben opgebouwd. Niet ontmoedigd denken: dat alles heeft nu afgedaan. Neen, dat is niet zoo. In dat alles lagen reeds de grondslagen voor den nieuwen tijd, die thans in sneller pas nadert, dan hij anders misschien zou gedaan heb ben. Sursum corda! De harten omhoog! Geen kleinmoedigheid, maar vast vertrouwen op de Goddelijke Voorzie nigheid. Geen bange vrees, maar ver standige voorzichtigheid. Geloof in de barmhartigheid Gods, hoop op de toe komst, en thans liefde vooral, die zich uiten moge in zorg voor onze meest getroffen medemenschen. Wij onderstreepen het gaarne: geen d e- faitisme. En wij verwachten, dat dezer dagen, zeer spoedig, een duidelijk bewijs zal gegeven worden, dat er onder ons volk onder onze leidende persoonlijkheden inderdaad geen defaitisme heerscht! BEZOEK MINISTER GOEBELS. De Duitsche rijksminister dr. J. Goebels is Vrijdagavond voor een kort Ibezoek te 's-Gravenhage aangekomen. Hij bezocht Zaterdagmorgen het Rijkscommissariaat en werd daar ont vangen door commissaris-generaal Schmidt. Rijksminister Goebbels is Zaterdag tegen den middag uit 's-Gravenhage vertrokken. De Rijkcommissaris in Noord-Nederland De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss- Inquart, heeft ook dit weekeinde gebruikt om ons land en zijn bevolking beter te leeren kennen. Werden de vorige week Zaterdag de provincie Utrecht en het Zui delijke deel van Gelderland per auto door kruist, Zaterdag is de Rijkscommissaris langs de geheele kustlijn naar Den Helder en vandaar via den Afsluitdijk naar Har- lingen, Leeuwarden en Groningen gere den. Vroeg in den morgen is het gezelschap per auto uit 's-Gravenhage vertrokken en reeds om tien uur werd Den Helder be reikt. Hier bezocht de Rijkscommissaris de plaatsen, waar Engelsche bommen verwoes tingen hebben aangericht. Hij werd daar bij voorgelicht door den plaatselijken Duitschen marine-commandant. Vervolgens werd over den Afsluitdijk naar Harlingen gereden. In Den Oever heeft zich de vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris in de provincie Gronin gen en Friesland bij het gezelschap ge voegd. Bijzondere belangstelling toonden Rijks minister Seyss-Inquart en de leden van zijn gevolg voor het monument van Ne derlandsche waterbouwkunst, den Afsluit dijk, alsmede ook voor de oude Friesche stadjes Harlingen en Franeker, die werden doorkruist alvorens naar Leeuwarden werd doorgereisd. In de Friesche hoofdstad stapte de Rijks commissaris af bij hotel De Nieuwe Doe len, *'wfar achtereenvolgens de commissa ris der Koningin in de provincie Friesland, mr. P. R. V. baron van Harinxma thoe Slooten, en de burgemeester van Leeuwar den hun opwachting maakten. Geruimen tijd onderhield de Rijkscommissaris zich met de autoriteiten .In het bijzonder heeft hij zich doen voorlichten over de vraag stukken, die op dit oogenblik in deze pro vincie aan de orde zijn. Na de lunch wandelde het gezelschap naar het Friesche museum. De bezichtiging van dezen schat van Friesche oudheden, die in dit museum is ondergebracht, en een rondwandeling door de tentoonstelling van hedendaagsche Friesche kunst, die in dit gebouw wordt gehouden, vormden het slot van het bezoek aan de Friesche hoofd stad. Op den grooten straatweg naar Gronin gen stopte het gezelschap even voorbij Leeuwarden bij een boerenhofstede van het type, zooals het Friesche landschap er honderden telt en dat op deze mooie pro vincie zijn eigen stempel drukt. De rijks commissaris vertoefde geruimen tijd op deze boerenhofstede. Hij liet zich door den. eigenaar, den heer Oostenburg, uitvoerig voorlichten. Na een rondwandeling door de stallen en schuren verbleef rijksminis ter Seyss-Inquart eenigen tijd in de woon kamer, waar de leden van de familie Oos tenburg - vader, moeder en dochter den rijkscommissaris het Friesche volkslied voorzongen. Na dit intermezzo werd de tocht naar Groningen voortgezet. Aan den voet van den Ouden Martini toren op de Groote Markt, inspecteerde de rijkscommissaris een bataljon S.S.-troepen. Een muziekcorps luisterde het geheel op met marschmuziek. Na de inspectie hield de rijkscommissaris tot de verzamelde S.S. manschappen een toespraak. De plechtig heid werd besloten met een parade. Evenals hun collega's in de Friesche hoofdstad, maakten ook de commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr. J. Linthorst Homan, en de burgemees ter van Groningen, mr. Cort van der Lin den, hun opwachting bij den rijkscommis saris. In het bureau van den Landrat Con- ring besprak dr. Seyss-Inquart met deze Nederlandsche autoriteiten eveneens vraagstukken, die voor de provincie en haar bevolking van belang zijn. Laat in den middag zette de rijkscom missaris den tocht voort naar Delfzijl, waar hij werd begroet door den plaatselijken Duitschen marine-commandant, onder wiens leiding een rondvaart werd ge maakt door de haven. Via enkele dorpen in Noord-Groningen reed het gezelschap vervolgens naar Groningen terug. Na Friesland en Groningen heeft de Rijkscommissaris voor de bezette Neder landsche gebieden, Rijksminister Sf Inquart, Zondag de derde Noordelijke Ne derlandsche provincie, Drente, en ook Overijsel bezocht. Zondag ging de tocht van Groningen naar Veendam en daarna over Assen naar Zwolle, waar de Rijkscommissaris de com missarissen der Koningin van Drente en Overijsel, mr. dr. R. H. baron De Vos van Steenwijk en mr. A. E. baron Van Voorst tot Voorst, ontving en zich geruimen tijd met hen onderhield. Tweemaal heeft de colonne tusschen Groningen en de Overijselsche hoofdstad gestopt. Eerst voor de bezichtiging van een boerenbedrijf onder Zuidwendinge en daarna te Rolde, waar de Rijkscommissa- BROOD. Bons 41 tot en met 50 (Lroodbonboekje) Geldig tot en met 7 Juli (eventueel tot en met 11 Juli) recht gevende op totaal 2000 gram brood. THEE OF KOFFIE. Bon 69 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 5 Juli, rechtge- vende op half pond koffie of half ons thee. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 75 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 12 Juli, recht- gevende op 2Vi ons tarwebloem of 2V3 ons zelfrijzend bakmeel. SUIKER. Bon 80 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 25 Juli, rechtge- vende op één k.g. suiker. PETROLEUM. Petroleumzegel „Periode I", voor hen, die over geen andere kookgelegenheid beschikken dan petroleum. Geldig tot en met 14 Juli, rechtgevende op 2 liter. ris het bekende Hunnenbed bezichtigde. Te Zuidwendinge was het ditmaal een veenkoloniale boerderij, waaraan een be zoek werd gebracht. De Rijkscommissaris was op het eerste gedeelte van den tocht ook vergezeld van den hoofddirecteur van het Rijkslandbouwproefstation te Gronin gen, prof. dr. O. de Vries, van den rijks- landbouwconsulent ir. P. G. Meyers en van den Landes Bauern Führer, Graf Grote. In den middag maakte het gezelschap een kruistocht over de Veluwe. Apeldoorn werd bezichtigd en vervolgens werd over Hilversum, Bussum en Amsterdam naar Den Haag teruggekeerd. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN KAARTEN OP TAFEL! Het Eindhovensch Dagblad van 25 Juni meent bij het A.N.P.-bericht omtrent de arrestatie van twee officieren in verband met den moord op overste Mus- sert de volgende aanteekening te moeten plaatsen: „Als het reoht zijn loop moet heb ben, dan mogen wij verwachten, dat een en ander in het openhaar zal ge schieden, zoodat alle omstandigheden van het incident volledig bekend wor den. De gerechtigheid strek'ke dan ech ter ook haar arm in andere richting met name daar, waar men de Neder landsche burgers zal moeten zoeken, die in de eerste oorlogsdagen volgens overtalrijke getuigen op Nederlandsche militairen het vuur hebben geopend, zooals ten overvloede door de officieele Nederlandsche legerberiohten is be vestigd." Het NationaleDagblad schrijft naar aanleiding van het bovenstaande: De betrokken redacteur schijnt daar van meer te weten, gezien zijn opmer king „overtalrijke getuigen". Hij zal er stellig geen bezwaar tegen hebben, een aantal van die getuigen te noe men. De Justitie zal hopelijk die re dacteur in de gelegenheid stellen, haar die getuigen te noemen. Wij hopen hetzelfde als het „Nationaal Dagblad." Men mag niet beweren, als men zijn bewering niet, direct of indirect, kan bewijzen. Natuurlijk is niet altijd het omgekeerde waar, n.l. dat men wel mag beweren, als men zijn bewering wel kan bewijzen. Er bestaat voor den christen en voor iedere honorabelen mensch het door hem als satanisch verafschuwde kwaad van kwaadspreken, d.w.z. het vertellen van kwaad, dat wel waar, doch niet be kend is. Maar dat terloops. Wij zijn het eens met het „Nationale Dagblad": kaarten op tafel. Wie, voor een groep of afzonderlijke per sonen, beleedigende verhalen vertelt, waarvan hij de waarheid niet kan bewij zen, worde zelf ten schande gezet. Dat is een goed ding! Maar wat het voornaamste is: er moet licht komen over de vraag, of en in hoe verre de geruchten over verraad met be wijzen kunnen worden gestaafd. Daarin ligt het grootste publieke .belang van: kaar ten op tafel! Wij verlangen er zeker niet minder op recht naar, dan het „Nationale Dagblad", dat de kaarten op tafel komen! Bom-aanslagen op Nederland Bij een bomaanval, welke Engelsche vliegtuigen in den nacht van Vrijdag op Za terdag op Rotterdam hebben uitge voerd, zijn onder de burgerbevolking tien dooden gevallen, terwijl eenige personen zwaar werden gewond. Een aantal woon huizen werd vernield. Tusschen half drie en half vier heeft een vijandelijk toestel, dat op groote hoogte vloog, verschillende bommen geworpen op een kantoorwijk. Hierbij werden vier bur gers en een agent van politie gedood. Een andere agent van politie werd zwaar ge won, evenals een tweetal burgers. Ook in een woonwijk vielen bommen, waardoor een groot pand gedeeltelijk werd vernield en vele huizen schade kregen. Een bewoonster werd gedood, drie andere per sonen gewond. Niet-ontplofte bommen zijn neergekomen op verschillende punten. Vermoedelijk zijn het tijdbommen, waarvan er een in den loop van den morgen is ontploft. Een ander kantoor en woonwijk heeft zwaar geleden, een huis is ingestort, vele woningen werden ernstig beschadigd. Vier burgers zijn hierbij om het leven gekomen en anderen werden ernstig gewond. Een ruit van het museum Boymans werd door een granaatscherf vernield. Schade aan kunstvoorwerpen is niet aangebracht. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn Engelsche bommen neergevallen op een in nabijheid van Rotterdam liggenden polder; persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Eveneens in den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben Britsche vliegtuigen ook op enkele andere plaatsen in Nederland bommen laten vallen, helaas niet zonder slachtoffers te maken onder de burger bevolking. Tevens is hierdoor schade toe gebracht aan verschillende huizen. Te E i b e r g e n zijn vier personen ge dood, te Winterswijk twee, te Hen gelo vier. Ook is in de omgeving van Amster dam in den nacht van Vrijdag op Zater dag een bom geworpen. Deze kwam neer in een kweektuin. Een boerenwoning in de buurt werd beschadigd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in Amsterdam groote consternatie ge wekt door het ontploffen van bommen, uitgeworpen door Engelsche vliegtuigen. Omstreeks half vier werden drie bommen van licht kaliber neergeworpen op lande rijen achter een tuindorp in de omgeving der stad, in de .directe nabijheid van enkele boerderijen, welke echter niet getroffen werden. Twee bommen explodeerden en drongen diep in den grond. Door de scher ven werd een tweetal koeien gewond. De derde bom, vermoedelijk een tijdbom, was Zondagmiddag nog niet tot ontploffing ge komen. In verband hiermede was de om geving volledig door de politie afgezet. In het tuindorp is op verschillende plaat sen schade aangericht door, naar de heer J. Verschoor, hoofd van den gemeentelijken Luchtbeschermingsdienst, vaststelde, uit de vliegtuigen neergelaten lichtkogels. Dit neerlaten geschiedde, zoo neemt men aan, van te geringe hoogte, met alle gevolgen van dien. Een tweetal kogels is door de da ken van woningen gedrongen. Dat de be woners niet getroffen zijn, mag als een groot geluk beschouwd worden. In de wo ning van de familie H. veroorzaakte de 3 kg. zware kogel, welke vlak langs het bed van twee kinderen door den vloer drong en tenslotte bleef steken in den zolder van de woonkamer, brand in de linnenkast, ter wijl tevens een tafeltje en het zeil verbrand den. De bewoners en de brandweer konden het vuur tijdig blusschen. De kogel is ver wijderd. Zondagmorgen kwart voor vier heeft een Engelsch vliegtuig, vliegende langs de spoorlijn, drie bommen uitgeworpen, die in een weiland onder Franeker vielen, benevens nog een twintigtal brandbom men. Er werden drie groote kraters ge vormd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ook werd geen vee geraakt. Wel zijn de ruiten van enkele in de omgeving staande boerderijen gesprongen. RAADHUISBOUW TE MAASSLUIS UITGESTELD. In een raadsvergadering van Maassluis is besloten den bouw van een nieuw raad huis voorloopig op te schorten. Zooals be kend werd de bouw van het nieuwe raad huis reeds aanbesteed, waarbij de lae inschrijving 194.500 bedroeg. De voorbe reidende werkzaamheden waren reeds zoo ver gevorderd, dat het terrein aan den Zuiddijk-Haven-Taanstraat, waarop het fraaie gebouw zou verrijzen, zoo goed bouwklaar was. Met het oog op de plaatselijke ligging echter, waardoor he t gebouw ernstige scha de zou kunnen oploopen, heeft men het niet raadzaam geacht met den bouw te begin nen. DUITSCH WITBOEK Verschenen is het Duitsch witboek ovef de voorgeschiedenis van den oorlog in Bel gië en Nederland. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn heeft thans het vijfde witboek over het vraagstuk van de schuld aan den oorlog gepubliceerd. Dit document draagt tot titel „Documenten over de politiek van de Westelijke mogendheden tot uibreiding van den oorlog". Het handelt over de be sprekingen van de generale staven van En geland en Frankrijk met die van België en Nederland. Plaatsgebrek verhindert ons, heden uit voerig dit witboek te vermelden. Wij beperken ons heden tot de conclusies. Concludeerend wordt in 'het witboek vast- Ten eerste: sedert het einde van den we reldoorlog zyn de besprekingen tusschen de generale staven van België en Frankrijk nooit afgebroken. Hetzelfde geldt voor de samenwerking tusschen de Belgische en En gelsche generale staven. Op gelijke wijze heeft de Nederlandsche regeering vergaande militaire overeenkom sten gesloten met Engeland en Frankrijk. Ten tweede: het materiaal, dat door de Duitsche troepen bij hun opmarsch in Bel gië is buitgemaakt en waarvan thans de eerste documenten worden gepubliceerd, toont onweerlegbaar aan, dat de reeds in September de FranschBritsche opmarsch naar het Ruhr-gebied door België en Ne derland tot in de kleinste bijzonderheden was voorbereid. Niet alleen de generale staven, doch ook de strijdende troepen wa ren bekend gemaakt met alle bijzonderhe den van de bevelen. PUBLICATIE VAN WISSELKOERSEN Aan- en verkoopkoersen van de Nederlandsche Bank De Nederlandsche Bank te Amsterdam deelt mede, dat zij van 1 Juli a.s. af over eenkomstig artikel 17 van de Deviezen- verordening 1940 op de beurzen van koop handel te Amsterdam en te Rotterdam wisselkoersen zal publiceeren. Voorloopig zullen aan- en verkoop- koersen worden gepubliceerd voör: uitbetaling Berlijn (vrije rijksmarken), uitbetaling Zurich, uitbetaling Stock holm en uitbetaling New York, als mede aan- en verkoopkoersen voor: Zwitsersch bankpapier en Zweedsch bankpapier. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het ingevolge artikel 17 van de Deviezen- verordening verboden is buitenlandsche betaalmiddelen zoomede in een buiten landsche geldsoort uitgedrukte geldswaar dige papieren en vorderingen, waarvoor de Nederlandsche Bank koersen publiceert, te verkrijgen of te vervreemden tegen hoo- gere dan de laatst gepubliceerde koersen. Voor zoover de Nederlandsche Bank valuta's of bankpapier koopt of verkoopt, waarvoor door haar koersen worden ge publiceerd, zal zij bij aankoop den laatsten door haar gepubliceerden aankoopkoers betalen en bij verkoop den laatsten door haar gepubliceerden verkoopkoers in reke ning brengen. DE BROODDISTRIBUTIE. Nog geen bonnen noodig in hotels enz. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vissoherij, maakt 'bekend, dat ook na 30 Juni voorloopig de verstrekking van brood in hotels, restaurants, broodjes winkels, enz. nog toegestaan is, zonder dat daarbij bon nen in ontvangst behoeven te worden ge nomen. De hotels enz. kunnen dus tot nader aan kondiging de hoeveelheid brood, die ze noodig hebben tot de tot nu toe gebleken behoefte nog vrij van hun leverancier (bakker) betrekken. PRIESTERS-VLUCHTELINGEN AAN DE FRANSCHE ZUIDWEST-KUST. Naar het Dagblad van Noord-Brabant verneemt, verblijven de zeereerw. heeren pastoor J. C. Oomen der St. Theresia-pa- rochie te Breda met zijn kapelaans en zijn personeel en rector A. Leijten van het St. Elisabethgesticht te Breda in het groot se minarie L'Houmeau in 'het bisdom La Ro- chelle aan de Atlantische Oceaan, 72 uren ten Z. W. van Parijs. In de huidige omstandigheden is het on mogelijk met hen contact te krijgen. GééN EVACUATIE VAN DE KUSTSTROOK. In verband met geruchten over een wel dra te verwachten ontruiming van grootere of kleine gebieden langs de kust, vernemen, wij van 'bevoegde Duitsche zijde, dat hier van in geen enkel opzicht sprake is.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1