DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Welke waarden onder Deviezen- verordening vallen ZATERDAG 29 JUNI 194U 31ste Jaargang No. 9680 3)e fceid^ch^Soii/fcant Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit vier bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. V De Liturgie. De Liturgie van morgen zevende Zon dag na Pinksteren is als 't ware gemaakt voor.1940. De Kerk wekt ons op tot blijdschap. En wie heeft er geen behoefte aan zulk een op wekking in dézen tijd? Zij, die zulk een be hoefte niet gevoelen,, missen misschien juist het meest de blijdschap. Genoegens, hoe' goed en gewenscht ook, kunnen het leven aan de oppervlakte overglanzen, maar zij vormen niet de blijdschap, die van binnen uit door-zont ons denken en doen. De blijdschap vindt haar diepste bron in.de vrijheid, de ware vrijheid, de vrij heid der kinderen Gods. „De vrijheid der kinderen Gods". Be kende klanken, die al zoo vaak langs ons heen zijn gegleden. D i e vrijheid, het bewust bezit ervan, maakt den mensch blij, en zij opent voor hem het perspectief van een vreugde, wel ke niet eindigt, in eeuwigheid niet. In het begin der Heilige Mis, in de In- troitus, zingt de Kerk al, vol van blijd schap: Gij, alle volkeren, klapt in de han den, juicht den Heer toe met jubelen de stem. Wat de Heer is hoogverheven, ont zagwekkend, Hij is de groote Koning over heel de aarde. 9 En dan spreekt later Paulus tot ons in het Epistel over de vrijheid, de vrijheid, die het bezit is der dienaars van God. Men leze het Epistel: Broeders: Ik druk me heel mensche- lijk uit, om de zwakheid van uw vleesch. Ja waarlijk, zooals ge uw lede maten, als slaven der onreinheid en tuchteloosheid, in dienst van de tuchte loosheid gesteld hebt, zoo moet ge thans uw ledematen, als slaven der gerechtig heid, in dienst van de heiligheid stellen. Want toen ge slaven waart van de zon de, stond ge vrij tegenover de gerech tigheid. Wat voor vrucht hebt ge toen wel geplukt? Thans schaamt ge u er over; want het einde er van is de dood. Maar nu ge vrij van de zonde en die naars van God zijt geworden, plukt thans als vrucht: de heiliging; het ein de er van is het eeuwige leven. Want het loon der zonde is de dood; maar He genadegave van God is het eeuwig le ven in Christus Jesus onzen Heer. En wederom juichend over het bezit van de ware vrijheid, welke ons allerkostbaarst bezit blijft onder alle omstandigheden, zingt de Kerk in de Graduale: Komt, kinderen, luistert naar mij; de vrees des Heeren zal Ik u doen ken nen. Treedt naderbij tot Hem en wordt verlicht, en uw aangezichten zullen niet beschaamd worden. Alleluia, alleluia. Gij, alle volkeren, klapt in de han den, juicht den Heer toe met jubelende stem. Wie in vryheid leeft, kan werken en moet vruchten voortbrengen. Het Evangelie van morgen leert ons de noodzakelijkheid van goede werken w a a r 1 ij k goede werken. „Er zijn ook valsche profeten, die in schaapskleederen tot u komen, maar inwendig roofzuchtige wolven zijn". Als er ooit een tijd is, die ons de gelegen heid, om goede werken te doen, o p- dringt, dan is het deze tyd. Het Evangelie en heel de Zondagsmis, van morgen bieden nog vele andere rijke lessen; zetten ons nog vele andere diepe gedachten voor. Mogen wij die benutten! ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. Door het wegvallen van enkele regels is gisteren een bericht niet volledig opgeno men. Op een vergadering van de directeuren der arbeidsbeurzen is medegedeeld, dat: er momenteel ongeveer twee duizend arbeiders naar Duitschland zijn vertrok ken, om daar te werken. Aanbieding moet vóór 12 Juli geschieden Naar de Nederlandsche Bank ons mede deelt, zijn ingevolge artikel 9 van de de- viezenverordening 1940, alle ingezetenen van het bezette Nederlandsche gebied ver plicht, de navolgende waarden, die hun bij het in werking treden van genoemde ver ordening in eigendom toebehoorden en welker waarde een bedrag van vijf gul den te boven gaat, aan de Nederlandsche Bank aan te bieden en op verlangen van de Nederlandsche Bank aan deze te ver- koopen en over te dragen: a. goud, b. edele metalen, c. buitenlandsche betaalmiddelen, d. buitenlandsche geldswaardige papie ren. De aanbieding moet geschieden binnen veertien dagen na het in werking treden van de deviezenverordening, dus vóór 12 Juli 1940. Voor de aanbieding van bovengenoemde waarden worden formulieren beschikbaar gesteld, die gratis verkrijgbaar zijn van heden af bij de Hoofdbank en bij het kantoor Heerengracht van de Nederland sche Bank te Amsterdam, en van Maan dag a.s. af bij de Bijbank te Rotterdam en alle agentschappen De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de toepassing van bovenbedoeld voor schrift onder goud wordt verstaan: Gouden munten (Nederlandsche zoowel als buitenlandsche). Fijn goud en alliages van goud (onbe werkt en halffabrikaat). Gouden sieraden en gebruiksvoorwerpen worden niet beschouwd als goud in den zin van de deviezenverordening. Gouden munten, welke niet meer gang baar zijn. moeten worden aangeboden. Ver- zamelstukken in den beperkten zin des woords zullen in den regel niet of althans voorloopig niet worden aangekocht. Onder edele metalen wordt verstaan: Zilver, platina en platina-metalen (onbe werkt of halffabrikaat). Sieraden en gebruiksvoorwerpen van zilver of platina worden niet beschouwd als edele metalen in den zin van de devie zenverordening. Gangbare zilveren buitenlandsche mun ten zijn als buitenlandsche betaalmiddelen te beschouwen en als zoodanig aan te bie den. Onder buitenlandsche betaalmiddelen wordt verstaan: Metaal- en papiergeldbankbiljetten en soortgelijke betaalmiddelen (met uitzonde ring van gouden munten), voor zoover zij niet in het bezette Nederlandsche gebied de hoedanigheid van wettig betaalmiddel bezitten. Bankbiljetten van de Javasche Bank zijn derhalve als buitenlandsche betaalmidde len te beschouwen. Saldi bij banken in het buitenland zijn niet te beschouwen als buitenlandsche be taalmiddelen in den zin der deviezenver ordening. Duitsch bankpapier behoeft niet te wor den aangeboden. Niet meer gangbare buitenlandsche mun ten van ander metaal dan goud behoeven niet te worden aangeboden. Onder buitenlandsche geldswaardige papieren wordt verstaan: Chéques, wisselbrieven, promessen en soortgelijke geldswaardige papieren (met uitzondering van coupons, dividendbewij zen en effecten) voor zoover zij niet bin nen het bezette Nederlandsche gebied be taalbaar zijn en de schuldenaar geen in gezetene is. Chéques in vreemd geld, getrokken op in Nederland gevestigde bankinstellingen, zijn derhalve niet te beschouwen als bui tenlandsche geldswaardige papieren in den zin der deviezenverordening. Geldswaardige papieren in Nederlandsche courant en betaalbaar buiten het bezette Nederlandsche gebied, moeten wel wor den aangeboden. Buitenlandsche chéques in rijksmarken, die geen vrije rijksmarken zijn, behoeven niet te worden aangeboden. DE GOUDPRIJS HIER TE LANDE Noteering voor overneming goud en gouden munten De Nederlandsche LWnk heeft de vol gende koersen bekend gemaakt, waartegen goud in baren en gouden munten worden overgenomen: Goud in baren per K.G. fijn 2009. gouden tientjes 12.14; gouden vijfjes 6.07; gouden 20 markstukken 14.36; gouden 20 kronen, Oostenrijksch/Hongaar- sche stukken 12.32; gouden 10 dollar stukken 30.16; gouden 20 francs stukken Zwitsersche, Fransche, Belgische, alsmede 20 gouden Ital. lires 11.62; gouden 20 Skandinaafsche kronen 16.18; gouden Engelsche ponden (sovereigns) 14.68. Centraal overleg op sociaal gebied. Zooals bekend is; werd reeds geduren de een aantal jaren geregeld overleg ge pleegd tusschen de centrale organisaties van werkgevers en arbeiders over actueele vraagstukken op sociaal gebied. Onmiddel lijk na het staken van de vijandelijkheden stelde dit overleg zich volledig ter be schikking van de Nederlandsche autoritei ten, terwijl voorts ook de middenstands- centralen werden uitgenoodigd in den ver volge aan dit overleg deel te nemen, wel ke uitnoodiging gaarne werd aanvaard. Ook de Nederlandsche vakcentrale is se dert dien tot dit overleg toegetreden. Toen van de zijde van de bezettende overheid via het departement van Sociale Zaken contact werd gezocht met de so ciale organisaties in den lande, vond de desbetreffende Duitsche autoriteit in be doeld overleg hetNederlandsch con tactpunt om vraagstukken van sociaal belang in onderling overleg nader onder oogen te zien. Sedertdien werden ook de landbouw-centralen uitgenoodigd aan het overleg te willen deelnemen, welke uitnoo diging inmiddels is aanvaard. Uit het voorgaande moge blijken, dat de reeds bestaande samenwerking tusschen centrale organisaties op sociaal gebied eenerzijds werd verstevigd en ander zijds uitgebreid, zulks met de bedoe ling naar Nederlandschen trant een cen traal contact te vormen, niet slechts voor onderling overleg, doch ook ten aanzien van de Nederlandsche en Duitsche over heidsinstanties. Gebleken is, dat de ver kregen samenwerking zoowel door de Ne derlandsche als door de Duitsche overheid met waardeering is begroet. Het contact-adres voor de in het overleg samenwerkende centralen bleef, evenals tot dusver, berusten bij mr. B. C. Slote- maker, algemeen-secretaris van het Ver bond van Nederlandsche Werkgevers. De aan bedoeld overleg deelnemende centrale organisaties zyn de volgende: Werkgeverscentralen: Verbond van Nederlandsche Werkge vers, Centraal overleg in arbeidszaken voor Werkgeversbonden. Algemeen Kath. Werkgeversvereni ging. R.K. Verbond van Werkgevers vak ver- eenigingen. Verbond van Prot.-Christ. V/erkgevers in Nederland. Arbeiderscentralen: Nederlandsche Verbond van Vakvereeni- gingen. R.K. Werkliedenverbond in Nederland. Christ.-nationaal Vakverbond in Neder land. Nederlandsche Vakcentrale. Middenstandsccntralen: Koninkl. Nederl. Middenstandsbond. Nederlandsche R.K. Middenstandsbond. Christ. Middenstandsbond in Nederland. Landbouwcentralen: Koninkl. Nederl. Landbouw Comité. Kath. Nederl. Boeren- en Tuindersbond. Christ. Boeren- en Tuindersbond in Ne derland. BROODBONNEN: 41—50 Gedurende het tijdvak van 1 Juli tot en met 7 Juli a.s. zullen de met „41" tot en met „50" genummerde bonnen van het broodbonboekje gezamenlijk recht geven op het koopen van 2000 gram brood. Elk dezer bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 100 gram brood. De bonnen, die op 7 Juli nog niet ge bruikt mochten zijn, blijven voorts tot en met 11 Juli a.s. geldig. PETROLEUMDISTRIBUTIE. Gedurende het tijdvak van Maandag 1 Juli a.s. tot en met Zondag 14 Juli a.s. zal de met „Periode 2" gemerkte petroleum- zegel recht geven op het koopen van twee liter petroleum. Distributie van motorbrandstof MET INGANG VAN MAANDAG TEGEN AFGIFTE VAN COUPONS OF BESTELBONNEN. Zooals wij reeds gemeld hebben zal Maandag 1 Juli de distributieregeling in zake motorbrandstof in werking treden. Met ingang van dien datum zal het leve ranciers en wederverkoopers verboden zijn motorbrandstof af te leveren anders dan tegen inontvangstneming van de desbetref fende coupons of bestelbonnen. In het Verordeningenblad voor het be zette Nederlandsch gebied van gisteren is opgenomen een beschikking van den secre taris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, waarin deze materie geregeld wordt. Algemeene bepalingen. Aan deze beschikking ontleenen wij de volgende algemeene bepalingen: Art. 10. (1) Het is verboden zonder schriftelijke vergunning af te geven door* den plaatselijken distributiedienst: A) motorbrandstof te verbruiken voor de voortbeweging van motorrijtuigen; B) motorbrandstof te verbruiken voor de voortstuwing van vaartuigen of voor de aandrijving van hulpmotoren aan boord van vaartuigen. (2) van het bepaalde- in het eerste lid worden uitgezonderd: a) Nederlandsche militairen in de recht matige uitoefening van hun dienst; b) zij, die in het bezit zijn van een be stelbon, af te geven door of vanwege het rijksbureau voor aardolieproducten, aan hen die over aftapinrichting voor motor brandstof beschikken voor eigen gebruik. (3) De plaatselijke distributiediensten geven een vergunning, als in het eerste lid bedoeld, slechts af aan hen, die in het be zit zijn van een door een rijksinspecteur afgegeven machtiging tot het ontvangen van vorenbedoelde vergunning. In bijzon dere gevallen kan een machtiging worden verleend door den secretaris-generaal of den directeur. De beslissingen ten aanzien van het verleenen van machtigingen voor person en veirvoer anders dan voor tax: 's, huurauto's en autobussen behoeven de goedkeuring van den directeur. 4. de rijksinspecteurs zijn bevoegd een machtiging, als in het derde lid bedoeld, af te geven aan personen of lichamen, in hun district woonachtig of gevestigd. Ten aanzien van machtigingen voor motor brandstof, als bedoeld onder 2) van het eerste lid, kunnen de rijksinspecteurs de bevoegdheid tot afgifte der machtigingen delegeeren aan de secretarissen en de daar onder ressorteerende agenten van be vrachtingscommissies. Art. 11. 1) het is verboden zonder schrif telijke vergunning af te geven door den plaatselijRen distributiedienst motorben- zine of motorbenzol, te verbruiken als brandstof voor tractoren of stationnaire motoren. (2) Van het bepaalde in het eerste lid worden uitgezonderd: A) Nederlandsche militairen in de recht matige uitoefening van hun dienst; B) Zij, die in het bezit zijn yan een be stelbon, als bedoeld in art. 10 lid 2 onder b. (3) (C) De plaatselijke distributiedien sten geven een vergunning, als in het eer ste lid bedoeld, slechts af aan hen, die in het bezit zijn van een door den directeur afgegeven machtiging tot het ontvangen van vorenbedoelde vergunning. (4) In afwijking van het bepaalde in het derde lid worden machtigingen tot het ont vangen van vergunningen tot het verbrui ken van motorbenzine en motorbenzol als brandstof voor tractoren of stationnaire motoren ten behoeve van den land- of tuinbouw als regel afgegeven door den di recteur van afd. II d kunstmeststoffen van het rijksbureau voedselvoorziening in oor logstijd, Alexanderstraat 19 te 's-Graven- hage. In bijzondere gevallen kan een mach tiging worden verleend door den directeur. Art. 12. (1) Het is verboden zonder schriftelijke vergunning, af te geven door den plaatselijken distributiedienst, motor brandstof te verbruiken voor andere doel einden dan als brandstof voor motoren. (2) van het bepaalde in het eerste lid worden uitgezonderd zij, die in het bezit zijn van een bestelbon als bedoeld in art. 10 tweede lid onder b. (3) De plaatselijke distributiediensten geven een vergunning, als in het eerste lid bedoeld, slechts af aan hen, die in het be zit zijn van een door den directeur afge geven machtiging tot het ontvangen van vorenbedoelde vergunning. Art. 13. Het is behoudens door den se cretaris-generaal te bepalen uitzonderingen een ieder verboden motorbrandstof te ver bruiken, anders dan in de uitoefening van zijn beroep of bedrijf. In verband met de machtigingen zullen de posterijen Zondag normaal function- neeren. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt den hou- KERKRADE DOOR ENGELSCHE VLIEGTUIGEN GEBOMBARDEERD. DERTIEN DOODEN TE BETREUREN. Het A.N.P. meldt uit Kerkrade: In den afgeloopen nacht hebben de Engelscho vliegers hun lukrake bombardementen op Nederlandsche grondgebied voortgezet. Dadelijk na het invallen van de duisternis ronkten de Engelsche machines over de stad. Er werd spoedig luchtalarm gemaakt en vele menschen begraven zich in do schuilplaatsen. Om ongeveer twee uur wierpen de vlieg tuigen een vijftal bommen uit op de buurt schap Blejjerheide, tengevolge waarvan dertien menschen werden gedood ert ver scheidene mijnwerkerswoningen werden vernield. Een voltreffer viel op een woning van de mijnwerkersfamilie Scholtes. De ge- heele familie, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen, is om het leven gekomen. De woning werd totaal verwoest. In een huis, dat tegenover dat van de familie S. is gelegen, werd een kind van vier jaar, dat tussch entwee andere kinderen in bed lag, door een granaatscherf gedood. De tweede bom kwam in een weiland terecht zonder te ontploffen. Tweehonderd meter verder viel een treffer op een huis, dat werd bewoond door de mijnwerkers- families Schaefer en Fuchs. De beide echt paren, alsmede de baby van de familie Fuchs werden gedood. In dezelfde straat werd een kleuterschool van de Zusters Ur- sulinen geheel vernield. Vlak bij de school sloeg een bom in den grond en maakte een trechter van zes bjj vier meter. Alle slachtoffers zyn naar het zieken huis in Kerkrade overgebracht. Ter ver pleging zijn daar nog opgenomen juffrouw Westendahl en haar kind. De toestand van de vrouw, die waarschijnlijk een hersen schudding heeft opgeloopen, is ernstig. Een drietal geneesheeren was spoedig eenwezig met eenige paters Franciscanen voor het verleenen van geneeskundigen en geestelijken bijstand aan de slachtoffers, die gedeeltelijk onder de puinhoopen wa ren bedolven. De huizen in de buurtschap Bleijerheide hebben belangrijke schade opgeloopen. Tot ver in den omtrek sprongen de ruiten, tal van daken werden afgerukt. De bevolking var. de gemeente Kerjc- rade is diep onder den indruk van defce ramp. Er is geen sprake van militaire doe len in deze gemeente, zoodat het ook hier weer paniekzaaien onder de onschuldige burgerbevolking betreft. Verschillende autoriteiten waren spoedig ter plaatse, waarna men van gemeente wege is begonnen met het opruimen van het puin. ders van motorrijtuigen en motoren be kend, dat, teneinde de motorbrandstoffen- distributieregeling op 1 Juli 1940 volledig te doen werken, de rijksverkeersinspecties, de posterijen en de plaatselijke distributie- diensten op Zondag 30 Juni normaal zul len functionneeren. Ook a.s. Zondag kunnen dus belangheb benden den heelen dag nog machtigingen verwachten. Op deze machtigingen zullen bij aanbieding denzelfden dag nog zooveel als mogelijk de benoodigde vergunningen door de distributiediensten worden ver strekt. HET BEHEER VAN DE SPECIALE BENZINE Verder bevat Verordeningenblad de volgende beschikking van den secre taris-generaal van het departement van Handel, Nijveriieid en Scheep vaart betreffende het beheer van de speciale benzine, waaronder zijn te verstaan benzinesoorten, welke met bepaald kookpunttraject worden ge leverd en in den handel bekend zijn o.a. onder den naam van gasoline, petroleumaether, lampenbenzine, wasch- benzine en kookpuntbenzine, met uit zondering van kunstterpentijn, terpen tol of terpentina. De dagelijksche leiding bij de uitvoering van deze regeling berust bij den directeur van het Rijksbureau voor aardolieproduc ten, die optreedt namens den secretaris generaal. Het is den producent of importeur ver boden speciale benzine te verkoopen of af te leveren zonder schriftelijke vergunning, verleend door den directeur of door per sonen of instanties, door dezen aangewezen Aan deze vergunning kunnen voorwaar den en beperkingen worden verbonden. De richtlijnen ten aanzien van het ver leenen van vergunningen, als in het eerste lid bedoeld, worden door den secretaris generaal vastgesteld. Een ieder is verplicht den directeur op diens verzoek alle inlichtingen te ver schaffen, welke hij voor een goede uit voering van deze beschikking noodzakelijk acht. Deze beschikking kan worden aange haald onder den titel: speciale benzine beschikking 1940 no. 1 en treedt in werking op den dag harer afkondiging.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1