[JJ De Liturgie der Kerk LIED VAN DEZEN TIJD ZATERDAG 29 JUKI 1949 DE LEFDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 GEMEENTERAAD VAN VOORHOUT Menschen, eilanden en Oceanen Edgar Lajtha is de Hongaarsche Knicker bocker. Ook journalist en wereldreiziger, maar Lajtha schrijft minder met cijfers en meer met zijn hart. Ook in zijn nieuwste boek „Menschen, eilanden en oceanen", 1) dat reeds vóór den oorlog verscheen, maar dat toch door den oorlog nog grooter beteeke nis heeft gekregen. Met de gebeurtenissen van den laatsten tijd in hoofd en h?rt leest men toch deze spannende bladzijden nu cri- tischer. De algemeene opinie verandert en men maakt nu soms ondanks zichzelf ver gelijkingen. En men ontdekt dan met ver bazende duidelijkheid de vooze grondslag van een buitenlandsche politiek, welke de «schrijver aanvaardt niet alleen omdat zij reeds eeuwen aldus wordt gevoerd, maar die hij aanvaardt met een politieke mo raal, die in den grond toch onchristelijk is. Zoo vertelt hij in zijn uiteenzetting over de verhouding EngelandIerland van de baat der Ieren tegen de Engelsche Staat, <niet tegen den Engelschman) die 700 ja ren Ierland onderdrukte en hij zegt dan: „Een verminkte vrijheid is dikwijls veel pijnlijker dan in het geheel geen vrijheid, zeggen thans vele Ieren. Dat kan waar zijn. Maar het. zou licht zinnigheid zijn, die aan zelfmoord grenst oma dit zoo nabije eiland de gelegenheid te geven operatiebasis te worden voor een derde macht, aldus denkt het gezonde En gelsche verstand. Door een geografisch toeval is dus een Europeesche cultuurvolk veroordeeld nooit volkomen onafhankelijk te worden. Zoolang de tegenwoordige Europeesche toestand blijft bestaan, zal Engeland het „groene .eiland" nooit volkomen kunnen loslaten. In het hart van menig Iersch patriot slui mert de hoop, dat Engeland nog eens in oorlog komt met een andere mogendheid. „Engeland's ondergang is Ierland's geluk", dit parool leeft voort in vele Iersche har ten en hoofden. De haat zal eeuwig smeu len in dit deel van Europa." j Wy willen hierop slechts deze kanttee- kening maken, dat de menschheid zich meer vertrouwd zal moeten maken met de ge dachte, dat ook in* de politiek een moei lijkheid niet mag worden opgelost met een onrechtvaardigheid, al mogen wij ons in dit geval niet het etiket geven van ar- biter moralis. Wij wijzen slechts op deze passage, omdat deze ons nu meer nog dan vroeger belangstelling inboezemt. Overigens vertelt Lajtha in dit zeer in teressante boek van menschen, van zeer vreemde menschen en dit is niet het minst interessante gedeelte van zijn boek. Maar interessanter nog wordt het als hij op reis gaat. En vooral Japan obsedeert den schrij- ver. Japan, dat er volgens hem op uit is om de wereld te veroveren. Hij illustreert de Japansche geest met het voorbeeld van de levende torpedo. Volgens een mededeeling ■uit Tokio had de Japansche bewapenings industrie een torpedo geconstrueerd, die in wendig ruimte voor een piloot had, die het geschut naar het doel kon sturen. De piloot moet sterven maar de vijand wordt vernie tigd. Japansche militaire autoriteiten rie pen vrijwilligers op om zich aan te melden. In plaats van vierhonderd, die men ge vraagd had, meldden er zich vijfduizend. Dit begeesterde hem zoo, dat hy er zelfs bovendien een apart boek over schreef: „Ja pan, gisteren, heden en morgen", maar ook in dit boek groeit de geest van Japan, zoo als Lajtha die beschrijft, uit tot een obsessie. Even levendig en frisch beschrijft hij zijn verdere omzwervingen: Amerika met Hollywood en Buster aimée, Hawaii en het rassenvraagstuk, Aran, het eiland zonder zonde, Ierland en de haat, Hongarije en de tragiek van Trianon. Maar vooral ontmoet men in dit boek boven de vreemde menschen uit, boven de mooie wereld uit, boven het trotsche natio nale gevoel uit, de haat. De haat van volk tegen volk, de haat van ras tegen ras. Dit boek lezend ervaart men de haat als de groote tragiek van deze wereld, de haat, die de edelste gaven der menschen ver blindt, die het redelijk en edel denken verstoort en ten slotte het bloed doet vloeien. Waarom haat tusschen Amerika en Ja pan, tusschen Philippijnen en Japanners, tusschen Ierland en Engeland, tusschen Ja pan en China? Dat er de vreemde menschen zijn, die in dit boek beschreven staan, is niet zoo erg, dat geeft ons een glimlach of het gevoel van medelijden. Maar dat er haat is in de wereld, een soms zoo welbewust gekweekte haat, dat zelfs geen oceanen een verdedi gingslinie kunnen vormen voor landen en eilanden tegen de haat, dat is de tragiek, die uit dit desondanks frissche boek naar voren springt En men voelt het ten slotte met ontstel lende zekerheid: er is haat omdat er el lende is en onrechtvaardigheid. Edgar Lajtha heeft geschreven wat hij zag en waarnam diep onder de oppervlak te en hij heeft het goed geschreven. Wij zullen ieder voor ons uit dit zeer men- schelijke boek tot een achoone conclusie moeten komen. 1) Edgar Lajtha: Menschen, eilanden en oceanen. A. W. Sythoff's Uitgeversmaat schappij. Voor een voltallige vergadering opende de voorzitter mr. G. F. W. van Berckel, burgemeester, de eerste sedert de capitu latie van de Nederlandsche verdediging ge houden openbare vergadering van den raad met gebed, waarna de leden zich van hun zetels verhieven tot het aanhcoren van een herdenkingsrede van de nog kort achter ons liggende dagen. De vorige vergadering, gehouden des avonds op 9 Mei j.L„ op den vooravond van den op 10 Mei ingetreden oorlog. Spr. wijdt allereerst een „in memo- riam" aan den eenig gesneuvelden ingeze tene, Gerrit J. van Rheenen, die met de vele anderen in den lande zijn leven offer de voor het vaderland. Spr. smeekte Gods' zegen af over onze gemeenschap. Hierna werden de notulen der laatste vergadering conform ontwerp vastgesteld. De daarna volgende ingekomen stukken van Gedeputeerde Staten werden voor kennisgeving aangenomen. De indiening van de rekening en verantwoording van B. en W. van Lisse ten aanzien van den centralen vee- en vleeschkeuringsdienst Lisse en Omstreken ontlokte slechts de op merking ten opzichte van de vergoeding voor de automobiel van den districts-keu- ringsveearts, die in de gegeven tijdsom standigheden te hcog geacht wordt, waar over te gelegener tijd bij de begrooting de noodige opmerking zal worden gemaakt. Na eenige discussie wordt overeenkom stig artikel 8 der Pensioenwet 1922 ver klaard, dat de betrekkingen van gemeen te-opzichter en technisch leider van het waterbedrijf door P. N. Vester als één functie zijn vervuld. Afscheid P. N. Vester. Thans komt aan de orde het voorstel van B. en W. om aan P. N. Vester met in gang van 1 Juli aanstaande eervol ontslag te verleenen uit zijn betrekkingen van ge meente-opzichter en technisch leider van het waterbedrijf. De voorzitter zegt, dat B. en W. voorstellen dit ontslag aan den heer Vester op de meest eervolle wijze te ver leenen onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten gedurende 24 jaren aan de gemeente Voorhout bewezen. De voorzitter voegt hieraan toe, dat het niet slechts een formeele uitdrukking is, wan neer B. en W. voorstellen dezen functio naris op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen. De heer Vester is steeds een vripndelijk, humaan en tactvol mensch ge weest, die de gave bezat om met publiek om te gaan. De zeer vele kwaliteiten welke hij bezat, heeft hij 24 jaren lang in dienst der gemeenschap gesteld. Namens den raad zegt spr. den heer Vester vanaf deze plaats dank voor zijn onbaatzuchtig werk al die jaren voor de gemeente en de gemeenschap verricht. Wethouder Van Reijsen spreekt thans na mens de leden van den Raad en onder streept volgaarne des voorzitters woorden en prijst in hem zijn blijmoedig karakter, hetwelk nog lang in de herinnering van al len, die met hem mochten omgaan, zal blij ven voortleven. Salarissen. Over de vaststelling van nieuwe salaris- grenzen voor den te benoemen gemeente opzichter, tevens technisch leider van het waterbedrijf, werd nogal langdurig gedis cussieerd. B. en W. stelden voor een sala ris van ƒ2200.— tot ƒ2700.—. Het lid Spie renburg vraagt naar de beweegredenen welke tot deze verhooging van salaris heb ben geleid, zulks in tegenstelling met den vorigen functionaris. De voorzitter zegt, dat soortgelijke gemeenten tot richtsnoer heb ben gediend. Voorts meent het lid Spieren burg, dat geen volle dagtaak voor den op zichter is weggelegd en had liever samen werking met een naburige gemeente ge zien. De voorzitter verzet zich met alle middelen tegen deze stelling en betoogt niet alleen, doch verklaart met voorbeelden uit de praktijk, dat wel degelijk een volle dagtaak voor een opzichter in deze ge meente is weggelegd. Het lid Van den Nouland bevreemdt het, dat, waar vooraan staande bollenkweekers een loonsverlaging vóór arbeiders in het particuliere bedrijf propageeren, hetgeen dan nog betreft de loonen van de laagst bezoldigden, B. en W, thans komen met een voorstel, dat eigenlijk een loonsverhooging inhoudt. Wethouder Van Reijsen meent hierin iets persoonlijks te zien, hetgeen het lid Spierenburg de opmerking doet maken, dat geen namen zijn genoemd. Ock andere interrupties vol gen hierop, waarna het lid Spierenburg nogmaals den nadruk legt op het niet in zien van een volle dagtaak. Spr. laat even wel deze oppositie varen en dringt aan op een salaris van bijvoorbeeld: ƒ2100.— tot ƒ2250.—. De te benoemen functionaris blijft dan toch nog de hoogst bezoldigde van de door den raad benoemde gesala- rieerden. Het lid Kruithof mengt zich even eens in het debat en treft daarbij vergelij kingen met de andere salarissen in deze gemeente van met evenveel verantwoorde lijkheid belaste functionarissen. Wethouder Van der Hulst zegt uit motieven opgediept uit de ervaring van terzake bevoegden, dat wel degelijk een volle dagtaak voor een opzichter in deze gemeente is weggelegd. Hij wijst, evenals de voorzitter zulks deed, op uitbreidingsplan, rioleering en vooral niet te vergeten het technisch lei derschap van de waterleiding. Tenslotte wordt na bespreking van ver schillende tusschenvoorstellen het door het lid Spierenburg voorgestelde salaris van ƒ2100.tot ƒ2250.met algemeene stem men overgenomen. De bepaling van het salaris van den te benoemen ambtenaar van sociale zaken ver oorzaakt minder slagnatie in de besprekin gen. Zijn salaris wordt met algemeene stemmen bepaald op 1000.— tot 1200.—. Op zijn verzoek wordt eervol ontslag verleend aan den heer A. J. N. Bulten als agent der arbeidsbemiddeling in deze ge meente met ingang van 1 Juli 1940, waar na met alle stemmen de heer J. v. d. Ho ven wordt benoemd tot agent der arbeids bemiddeling der gemeente Voorhout. Hierna continueert de raad zonder stem ming de overeenkomst tot verzekering der gemeentegelden tegen fraude enz. bij de Fraude-Risico-Onderlinge van de Vereeni- ging van Nederlandsche gemeenten, waar na eveneens de nieuwe verordening op de besmettelijke ziektengelden zonder hoofde lijke stemming wordt aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt de ont ruimingstermijn van de onbewoonbaar verklaarde woningen: Hoofdstraat 26, 28 en 30 en Loosterweg 9 en 27 met drie maanden verlengd. Ook de gelden voor den B-steun voor het jaar 1940 worden zonder eenige discussie gevoteerd. Tenslotte wordt het uitbaggeren der z.g. Dinsdagsche wetering in deze gemeente besproken om in werkverschaffing te laten uitvoeren voor gezamenlijke rekening met de mede-eigenaresse de gemeente Noord- wijk. Hierna worden eenige begrotings wijzigingen na ampele toelichting door den voorzitter zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Van de rondvraag wordt slechts een ma tig gebruik gemaakt, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Katholiek Comité van actie „Voor God" Wij bidden U, geef ons, Heer, dat de loop van het wereld* gebeuren naar Uw richtlijnen en voor ons op vreedzame wijze moge geschieden en dat de Kerk zich in rustige toewijding aan U moge verheugen. (4e Zondag na Pinksteren) N.B. In deze week dagelijks Gloria en Credo. ZONDAG, 30 Juni Zevende Zondag na Pinksteren. Mis: Omnes gentes. 2e gebed v. d. H. Paulus, Apostel; 3e v. d. H. Petrus; 4e v.: h. octaaf v. d. H. Joannes de Dooper; 5e voor de vrede, Prefatie v. d. Allerhei ligste Drieëenheid. Kleur: Groen. De H. Kerk leert vandaagf aan haar kin deren de vreeze des Heeren. (Graduale). Deze toch moet ons bezielen en ons afkee- rig doen zijn van iedere dwaling, welke de valsche profeten van onze hedcndaagsche verheidenste wereld onder allerlei vormen ons voorhouden. Aan hun vruchten: onte vredenheid, opstand tegen het wettig ge zag, haat, onzedelijkheid, kunnen wij hen kennen. (Evangelie). Bidden wij God, dat Hij die profeten ver re van ons houde, opdat hun verderfelijke leeringen ons niet schaden en dat Hij ons verleenen tot onze heiliging: het beoefenen van de ware gerechtigheid, het onderhou den van Zijn heilige geboden. (Gebed en Epistel). Wonen wij, bezield met het ernstige voor nemen den H. Wil te doen van den Hemel- schen Vader, het H. Misoffer bij, offerend met het brood en de wijn verstand en wil, dan is ons offer Gode welgpvallig (Offerto rium). Hij zal het aannemen en heiligen, ge lijk het offer van den rechtvaardigen en of- fergezinden Abel (Stilgebed). Het zal voor ons zyn een geneesmiddel voor onze gebre ken (Postcommunio) en ons brengen in de vereischte gesteltenis om met jubelende stem toe te juichen God, groot over geheel de aarde. (Introitus). MAANDAG 1 Juli. Feestdag van het Kostbaar Bloed des Heeren. Mis: Redemisti. 2e gebed (alleen in Stille H. H. Missen), v. d octaafdag v. d. H. Joannes de Dooper. Pre fatie v. h. H. Kruis. Kleur: Rood. „Wandelt in de korte pelgrimstocht van uw leven in de heilige vreeze Gods, we tend, dat gij niet met een vergankelijke prijs, voor goud of zilver z(jt vrijgekocht, maar met het kostbaar bloed van het onbe vlekte Lam, Jezus Christus". DINSDAG. 2 Juli. Feestdag v. h. be zoek van Maria aan haar nicht Elisabeth. Mis: Salve. 2e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H.H. Processus en Martinia nus, Martelaren; 3e voor den vrede. Pre fatie van Maria (invullen: En U om het feest). Kleur: Wit. Het heilig Evangelie van de H. Mis ver haalt ons de gebeurtenis, welke de H. Kerk herdenkt. „Wees gegroet, Maria! Gij zijt de gezegende onder de vrouwen en geze gend is de vrucht van uw schoot". heel wat moeilijkheden zijn geveest. De Ibrug is door de firma Kloos niet opgele verd zooals ze zijn moest. De hameipoort blijkt veel te lioht te zijn. Rechtskundig advies Is over deze kwestie reeds ingewón- WOENSDAG 3 Juli. Mis v. d. H. Leo II. Paus en Belijder: Sacerdotes. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. H. Petrus en Paulus; 3e Concede (ter eere van Maria); 4e voor den vrede. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Wit: Slechts negen maanden en zeventien da gen is de II. Leo Paus geweest. Ervaren als hy was in de muziek, heeft hij een betere zangwijze aan de psalmen en lofgezangen van de H. Kerk gegeven. Hy was ook ij ve raar voor de kerkelijke eeredienst (litur gie). Een vader was hy voor de armen, we duwen en weezen, die hij hielp niet alleen met geld, maar ook door arbeid en goede raad. DONDERDAG 4 Juli. Mis van den dag onder het octaaf v. d. H. H. Apostelen Pe trus en Paulus: Mihi autem. 2e gebed Con cede; 3e voor Kerk of Paus 4e voor den vrede. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. VRIJDAG 5 Juli. Mis v. d. H. Antonius Maria Zaccarla, Belijder: Scrmo. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. H. Petrus en Paulus; 3e voor den vrede. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Wit. N.B. Wegens eerste Vrijdag is geoor loofd een votiefmis v. h. H. Hart van Je zus. Mis. Cogitationes. Gloria. 2e gebed voor den vrede. Credo. Prefatie v. h. H. Hart. Kleur: Wit. De heilige Antonius Maria werd gebo ren uit een aanzienlijk geslacht in Italië. Te Padua ging h:j studceren voor dokter, maar heel spoedig v/ydde hy zich aan het onder wijs van de jeugd, ziekenbezoek en andere goede werken. Hij voelde zich geroepen tot het Priesterschap. Priester geworden sticht te hij een Orde van reguliere geestelijken, welke hy, in zyn devotie tot den II. Paulus de naam gaf van „van den H: Paulus". Een groot bevorderaar is hij geweest van de veelvuldige H. Communie. Na een zeer ver dienstelijk leven stierf de heilige in 1539. 37 jaren oud. ZATERDAG 6 Juli Octaafdag v. d. H. II. Apostelen Petrus en Paulus. Mis: Sapien- tiam. 2e gebed voor den vrede. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. IN DE KERKEN VAN DE E.E. P.P. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: DONDERDAG .Mis v. d. Z. Raymundus Lullus, Martelaar: In virtute 2c gebed v. h. octaaf v. d. H. II. Petrus en Paulus; 3e Concede; 4e voor den vrede. Kleur: Rood. ALB. M. KOK. Amsterdam. Pr. de soep aan de kook komen en even door koken. Maak ze af door toevoeging van de 1 boter, wat nootmuskaat, fijngehakte peter selie en geraspte kaas. Dien ze dan onmid dellijk op. GEMEENTERAAD VAN LEIMUIDEN Na Regen komt Zonneschijn RAAD VAN EEN OPTIMIST. Wij zijn gewend aan ons klhnaat Hier in de lage landen, Wij hebben steeds een paraplui Gereed of in de handen. Want ook al schijnt de zon heel mooi, Terwijl de hemel blauw is, Ineens zyn hier de wolken weer, Waardoor de wereld grauw is» Na regen komt de zonneschijn Na wittebrood het rogge. Niet ied're vrouw is slank en schoon, Na *n slanke komt 'n logge. Da's immer zoo, dan kan men In Zoo vele boeken lezen, Zag men gen dikke, 'n slanke vrouw Zou dan zoo slank niet wezen. Na regen komt de zonneschijn Na zonneschijn de regen, Maar zonneschijn moet men bij 't pond, Bij 't lood de regen wegen. De zaak is steeds bereid te zijn, Wat 't lot ook heeft verzonnen, Ziet zoo den tijd van ovexwlood En zoo den tijd der bonnen. Na regen komt de zonneschijn, Het kan zoo licht verkeeren, Als 't eene op een dag niet kan Dan 't andere probceren. Blijf niet bij slechte tijden staan Want heusch, gy gaat bergaf dan, Waarom tweemaal de droefenis. Als men 't met één keer af kan. Zoo moet het gaan met ied'ren mensch Ook in de slechte tyden, Want hoe hij ook in nood verkeert En hoe hij ook moet lijden, Eén lichtstraal in 't beproefde hart Eén weinig hoop te weten, Doet alle lijden, alle leed In één moment vergeten. De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. De voorzitter, de heer J A. Bak huizen opent de vergadering met gebed. De notulen van de vorige vergadering worden door den secretaris voorgelezen. De voorzitter stelt dan voor aan de fa milie Ham, wier zoon is gesneuveld van wege de gemeente gratis een grafruimte aan te bieden. De Raad kan zich met dit voorstel volkomen vereenigen er neemt het voorstel van B. en W. aan. De voorzitter deelt mede, dat de begroo ting voor den dienst 1940 door Gedeputeer de Staten goedgekeurd is. NaaT aanleiding van een sohrijven van den gemeente opzichter besluit de Raad het lood van den toren te vernieuwen en trekt hiervoor het benoodigde geld uit op de begrooting 1940. De voorzitter deelt mede, dat in het jaar 1926 de nieuwe weg door de gemeente van den Haarlemmermeerpolder is overgeno men. Gebleken is, dat de akte niet ten hy- potheekkantore is getransporteerd. Dit heeft tot gevolg gehad, dat door den Haarlemmermeerpolder - erschillende las ten zijn betaald. In totaal is dit een bedTag van 95.87. De Raad besluit dit bedrag op de be- grootmg dienst 1940 uit te trekken. Schrij ven van Ged. Staten, waarbij het besluit tot wijziging van de begrooting dienst 1939 alsnog goedgekeurd word. Do voorzitter deelt mede, dat het hier betreft de gelden uitgetrokken voor den distrlbutiedienst, De voorzitter geeft dan een overzicht van de gedurende den laatsten tijd ten opz'oh- to van den distributie-dienst getroffen maatregelen. Door hem is een nieuwe lei der aangewezen, omdat hem duidelijk werd dat dit dringend noodig was. In dezen tijd most men voor de drie gemeenten iemand hebben die het vele werk aan kar. en die direct een beslissing durft te nemen. De Raad kan zich met de door den Burge meester genomen maatregelen geheel ver eenigen. Sohrijven van het Hooghcemraadrchap van Rijnland dd 29 Mei 1940 waarbij me degedeeld wordt, dat de kosten inzake het op den kant zetten van een oud puntstuk uit de Drecht ad 248.10 door Rijnland zullen worden betaald. Rijnland zal ook nog zorg dragen, dat een ander puntstuk zal worden verwijderd. In de kosten van de verlenging van diverse kabels zal Rijn land nog een bijdrage verleenen van t 250. De voorzitter deelt mede dat zich bij den bouw der brug te Bilderdam nog al nen. De reohtskundige is van oordeel, dat het recht aan de kant van de gemeente is. B. en W. hebben thans een deskundige op bruggenbouwigebied aangewezen die deze zaak verder zal onderzoeken. De Raad kan met de door B. en W. getroffen maatrege len volkomen accoord gaan. De Raad besluit dan nog het ambtenaren reglement der gemeente aan te vullen met enkele -bepalingen inzake het gelijktijdig genot van burgerlijke en militaire bcloo- ning. De Raad besluit ook de verzekering der gemeente gelden na 31 Decv. 1940 we der onder te breagen 'bij de Frauderisico onderliage-n van Gementen. De voorzitter deelt nog mede, dat de kosten van de bouw der twee woningen 300 meer hebben bedragen dan de ra ming terwijl de brug te Bilderdam ook ongeveer 1700 meer heeft gekost dan de oorspronkelijke ramiftg. Deze meerdere kosten van 2000 zullen moeten worden gevonden door het aangaan van een geld- leening. De Raad besluit de geldlecning aan te gaan deze zal moeten worden afge lost in 15 jaren. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. UIT DEN ZUIVELHOEK. Een soep voor dezen tijd. Het is nu bloemkooltijd en natuurlijk gebruiken we het kooknat om er soep van te maken. (Zet u de bloemkool met zoo veel water op, dat hij half onder staat, dan is het kooknat lekker pittig. Door de dek sel goed op de pan te houden, blijft toch de kool mooi wit). Maar daar onze voor raad bloem niet al te groot is, kunnen we een recept, waarin we dit noodig hebben, niet zoo goed gebruiken. Een soep met aardappelen komt dan beter van pas en werkelijk deze kan ook heel smakelijk zijn. Hier volgt het recept: Bloemkoolsoep (4 borden). 1 pond aardappelen. X L. bloemkoolnat en stukjes bloemkool H L. melk. 40 gram (2 afgestreken eetlepels) boter 50 gram geraspte, belegen kaas, Nootmuskaat en peterselie. Kook de schoongeboende aardappelen gaar met L. bloemkoolnat (of gebruik gekookte aardappelen van den vorigen dag en verwarm deze in yK L. bloemkool nat) en stamp ze goed fijn. Voeg de rest van het bloemkoolnat en de melk toe. Laat TROUB<VUOUR.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 11