De ingeslotenen bij Si. Valery Italië in oorlog OMGEVING RIJNSTREEK DONDERDAG 13 JUNI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 %uuiócfie Cegetgtoep, capituleert FRONT AAN BOVEN-RIJN OOK IN BEWEGING? FRANSCHE GENERAAL GAF ZICH OVER. Het oppercommando der Duitsche weer macht maakt bekend: De bij St. Valery ingesloten Fransche groep strijdkrachten heeft na de misluk king van verdere pogingen om over zee de troepen weg te voeren, gecapituleerd. Een Fransche generaal, die het bevel voert over een legercorps, een Engelsche en vier Fransche divisiecommandanten hebben zich overgegeven. Het aantal der gevange nen gedraagt reeds meer dan 20.000. Het buitgemaakte materiaal aan werktuigen en wapenen is onoverzienbaar. HET DUITSCHE FRONTBERICHT. Het jongste frontbericht van het D N.B. luidt als volgt: iDe snelle opmarsch van de op den recht- sdhien Duitscben aanvalsvleugel aanwezi ge sterke Duitsche pantserstrijdkrachten en snelle eenheden naar den benedenloop van de Seine doet, dank zij de superieure sa menwerking fcusschen leger en hichtmacht zijn, gevolgen reeds in tweevoudige richting gevoelen. De naar de Kanaal'kust wegge drongen vijandelijke troependeelen zijn volkomen afgesneden en bevinden zioh in een toestand, die zeer veel lijkt op dien van Duinkerken. Er' worden hier ook reeds wanhopige pogingen ondernomen, om deze troepen op transportschepen, kleine stoom schepen en visschersbaoten in veiligheid te brengen en te onttrekken aan de vernie tiging. De opmarsch naar den benedenloop van de Seine is. verder van beslissende belee- kenis voor (het Fransche oeconomische le ven, omdat daardoor thans alle via le Ha vre en Rouaan tot dusver binnengekomen overzeesche transporten onmogelijk zijn gemaakt en weggedrongen worden naar andere, slechtere havens van de Fransche Westkust. De buitengewone beteekenis van Le Havre als belangrijkste Fransche haven aan den Atlantischen Oceaan blijkt alleen al uit het feit, dat verreweg het grootste deel der Fransche petroleum-importen de Seine opvoer. Ook bijna de geheele katoeninvoer van Frankrijk liep over Le Havre en Rouaan. Tenslotte hadden deze beide steden als overlaadplaatsen voor den Engelschen steenkoolinvoer groote beteekenis voor de geheele industrie van Midden-Frankrijk. Het verleggen van deze belangrijke grondstof importen naar andere havens aan den At lantischen Oceaan en de Middellandsche Zee 'is echter reeds daarom niet zonder oneer mogelijk, omdat noch in Cherbourg, noch in Bordeaux of Marseille voldoende opslaginstallaties en geschikte transport mogelijkheden zijn. In verband met de hevige artilleriege vechten aan het Zuidelijke front langs den Bovenrijn, waarin de legerberichten der laatste dagen niet nader zijn getreden, moet er oipgewezen worden, dat het geheele be loop van het Duitsohe front tusschen het Kanaal en den Bovenrijn duidelijke om vatting ten doel heeft en dat, gezien van uit dezen gezichtshoek, het front langs den. Bovenrijn geenszins het karakter draagt van een secundair oorlogstooneel. Hoe sterk overigens de Duitsche superio riteit in de lucht is, wordt wederom be wezen in de cijfers van het legerbericht van Woensdag, dat tegenover een totaal verlies van 59 vijandelijke vliegtuigen de vermissing stelt van drie eigen toestellen. Daarmede heeft de tegenstander sedert den aanvang van de nieuwe aanvalsoperaties, dus na het einde van den slag in Vlaande ren, binnen een week 515 vliegtuigen ver loren, waartegenover een Duitsch verlies in hetzelfde tijdvak van 58 toestellen staat. ARTILLERIE-ACTIE AAN DEN BOVEN-RIJN. Met betrekkig tot de levendige artillerie- Ibedrijvigiheid aan het tot dusver kalme front aan den Boven-Rijn bij Bazel wordt het D.N.B. van bevoegde militaire zijde het volgende meegedeeld: Het is begrijpelijk, dat dit artillerieduel aan den Rijn niet slechts in het zoo dicht bij gelegen Zwitserland met begrijpelijke ■bezorgdheid gevolgd wordt, doch ook elders in het buitenland. Het zou kunnen zijn. dat thans ook het front aan den Boven-Rijn aan het rollen komt. In elk geval hebben dé ervaringen van dezen oorlog geleerd, dat voor een modern, slagvaardig leger ook geweldige stroomingen geen groote hindernis meer zijn. CHURCHILL EN EDEN NAAR FRANKRIJK. Churchill, de Britsche minister van oorlog. Eden, en de chef van den generalen staf Dill, hebben zich Dinsdag naar Frank rijk begeven,wa ar zij hebben beraads- slaagd met Reynaud, Petain en Weygand. Gisteren, zijn zij weer naar Engeland te ruggekeerd. BOMMEN OP ZWITSERSCH GEBIED. - In West-Zwitserland zijn op eenige plaat sen bommen neergekomen, waardoor in het geheel vier dooden te betreuren zijn. Te Genève zijn 18 gewonden in de zie kenhuizen opgenomen. Aan meer dan 20 personen werd door medici van den ge neeskundigen dienst ter plaatse hulp ver leend. Voorts zijn 6 soldaten gewond, die in hotel „Beau Séjour" waren ingekwar tierd. Het dak en de ramen van het hotel zijn door den luchtdruk van de ontplof fingen ten deele weggerukt. Ook op Renens bij Lausanne is een bom aanval gedaan. Een ooggetuige heeft mee gedeeld, dat korten tijd na één uur des nachts een eskader vliegtuigen verscheen, dat vrij lang boven de streek kruiste. Om 27 minuten ovér één vielen 8 bommen. Eén er van viel op het Grand Hotel van Renen', dicht bij het station, waar een groote verwoesting werd aangericht. Bin nen in het gebouw is alles verwoest. In een huis in de nabijheid zijn een jonge man en een vrouw gedood. Een bom viel op het spoorwegemplacement. Een in de nabij heid staande tankwagen *n een particu liere auto werden door talrijke bomscher ven doorboord. Op den spoorbaan zijn 5 bommen gevallen, waardoor de rails ge heel vernield werden. De Zwitsersche regeeinng heeft zoowel te Parijs als te Londen geprotesteerd, DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN IN FRANKRIJK. Aan de FranschSpaansche grens aan komende Belgen beklagen zich in toene mende mate over de vreeselijke positie van de in Frankrijk wonende resp. naar Frank rijk gevluchte Belgen. In heel Frankrijk, zoo zeggen zij, werd opzettelijk het bericht verspreid, dat het Belgische leger verant woordelijk is voor de fiasco's van het Fran sche leger, zoodat de bevolking haar woede op eiken Belg koelt. In Parijs zijn overval len op Belgische vluchtelingen gepleegd, wien geen enkele hulp geboden wordt. Teneinde hierin verandering te brengen, zou de Fransche regeering de Spaansche overheid verzocht hebben toegang te ver- leenen aan ongeveer een millioen Belgi sche en Fransche vluchtelingen, waarop de Spaansche regeering echter niet is inge gaan EGYPTE VERBREEKT DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET ITALIË. Overeenkomstig de procedure, die door de Egyptische regeering is gevolgd bij de Engelsche oorlogsverklaring aan Duitsch- land, heeft de minister-president, Maher Pasja, de Egyptische Kamer voorgesteld de diplomatieke betrekkingen met Italië te verbreken. De Kamer hechtte haar goedkeuring aan het voorstel. PROCLAMATIE VAN DEN ONDER KONING IN ITALIAANSCH OOST-AFRIKA. De onderkoning van Italiaansch Oost- Afrika heeft een proclamatie gericht tot de bevolking van het rijksdeel in Ita liaansch Oost-Afrika, waarin hij meedeelt, dat Italië den oorlog heeft verklaard voor de zege van rechtvaardigheid en vrijheid. Op hun beurt hebben de hoofden der in- landsche bevolking aan den onderkoning verklaard, dat elke Italiaansche overwin ning in den huidige n oorlog zal worden be schouwd als een overwinning dier bevol king en dat elke vijand van Italië zal wor den beschouwd als een vijand van de be volking in het geheele rijk, welke dien vijand met al haar krachten zal verslaan. Naar Stefani uit Asmara meldt, heeft de zeer trouwe bevolking van Erythrea en As mara, met vurige geestdrift haar arbeid gegeven voor de militaire 'voorbereiding der Noordelijke grenzen. De militaire co lonnes en koloniale troepen hebben de him aangewezen stellingen bereikt na ge trokken te zijn over de imperiale wegen door uitgestrekte gebieden. UITWISSELING VAN ITALIANEN EN ENGELSCHEN. Vernomen wordt, dat 500 tot 600 Ita- liaansche mannen, vrouwen en kinderen Groot-Brittannië met 'bestemming Lissa bon verlaten. Later zullen zij met het Ita- liaansche SjS. „Conté Rosso" naar Italië worden gebracht. Een gelijk aantal Engel schen zal Italië verlaten. Aan de oorlogsschepen der Westelijke mogendheden wordt medegedeeld, dat zich aan boord van de „Conté Rosso" de Engel sche ambassadeur, de leden der ambassade en de tot dusverre in Rome werkzame En gelsche journalisten bevinden. SPANJE IS „NIET-OORLOGVOEREND". De Spaansche regeering heeft het vol gende decreet bekend gemaakt. „Met het oog op de uitbreiding van den strijd tot de Middellandsche Zee door Italiës deelneming aan den oorlog tegen Frankrijk en Engeland, heeft de Spaan sche regeering besloten tot een houding van niet-oorlogvoerende mogendheid in het conflict". In Madrileensche politieke kringen wijst men er speciaal op, dat in dit decreet in tegenstelling tot de verklaring van Spanje bij het uitbreken van den oorlog in September van het vorige jaar een r. eu tral i teits verklarin g ontbreekt. Voorts wordt de nadrukkelijke vermelding van de Middellandsche Zee opvallend geacht. LISSE Gemeenteraad. De raad dezer ge meente is in openbare vergadering bijeen geroepen op Dinsdag, 13 Juni, des avonds om half acht uur, ter behandeling van de navolgende punten: 1. Aankoop van diverse perceelen langs den Stationsweg ter uitvoering van het saneeringsplan aldaar. 2. Herziening van het uitbreidingsplan Voor de gemeente Lisse. 3. Deelname in de verwac-rborgings- regeling der Frauderisico-Onderlinge van Gemeenten (F. O. G.). 4. Extra hulp aan werkloozen en aan de onder de z.g. groep B vallende kleine grondgebruikers en tuinbouwers voor 1940. 5. Voorstel tot verhooging van het voor de gemeente gel dende maximum aantal drankwetvergun ningen. 6. Aanbieding van ontworpen rooi lijnen langs: Heereweg nos. 113 tot en met 227 en 100 tot en met 234; Grachtweg nos. 1 tot en met 5 en 2; Kanaalstraat nos. 1 tot en met 9 en 2 tot en met 22; Stationsweg nos. 1 tot en met 9 en 2 tot en met 22; Sta tionsweg nos 1 tot en met 11 ei 2 tot en met 16; Wagendwarsstraat nos. 1 tot en met 17 en 2 tot en met 16; Veldhorststraat nos. 1 tot en met 5 en 2 tot en met 8. 7. Benoeming van leden van den Raad van Commissarissen der N.V. Electriciteitsbe- drijf H. L. S. Aftredend en herkiesbaar zijn de heeren P. Warmerdam, A. Tibboel en J. P. Segers. 8. Voorloopige vaststel ling van de gemeenterekening 1938. 9. Comptabiliteit. 10. Ingekomen stukken en mededeelingen. Saneering Stationsweg. In verband met de uitvoering van dc saneering van den Stationsweg stellen Burg. en Weth. den raad oezer gemeente voor om in het belang der volkshuisvesting van den heer T. Opdam te Lisse aan te koopei;: le een perceel grond met opstal, gelegen langs den Stationsweg, kadastraal bekend ge meente Lisse in sectie C. nos. 692, 693, 694, 695, 696, 697 en 1866, te zamen groot 0.02.91 H.A. en 2e. vijf woonhuizen met erven, ge legen langs den Stationsweg, kadastraal bekend gemeente Lisse in sectie C. nos. 1273. 1274, 1275, 2471 en 2472, plaatselijk gemerkt Stationsweg 78, 78a, 80, 82 en 84, te zamen groot 0.04.60 H.A., voor een be drag groot 5000.een en ander vrij van lasten en komende de kosten van aankoop en overdracht voor rekening van de ge meente. K. J. M. V. Gisteravond hield de K. J. M. V. in het café-restaurant „De Nachte gaal" hare 10e jaarvergadering onder voor zitterschap van den heer J. Schoorl. De opkomst was zeer gbed. Ook de Moderator, kapelaan J. H. M. van Ingen, was aanwe zig. De voorzitter verleende allereerst het woord .aan den heer Duindam uit Leiden, die betoogde, dat men ook in de K.J.M.V. de lichaamsoefening wil toepassen, doch 'niet alleen om het lichaam doch ook en niet minder om de ziel. Willen we de ziel geven wat haar toekomt dan moeten we het lichaam niet verwaarloozen. In de „Keten" van April is uiteengezet wat on der sport verstaan wordt. In de K.J.M.V. is het handbalspel een sport, welke op de eerste plaats is gesteld. Men is in de K. J. M. V. niet tegen'wedstrijden, maar wel te gen competitiespel. Ook de wandelsport staat op het program als een gezonde sport. Ook de watersport werd door spre ker aangeroerd en aanbevolen. Een vierde tak zijn de weerbaarheidsoefeningen en de vijfde richting is de athletiek, welke mede de aandacht verdient. Na een korte pauze werd de eigenlijke jaarvergadering begon nen, waarop een overzicht van de gehou den winterwerkzaamheden, door den secre taris W. v. d. Vlugt werden voorgelezen, waarop een dankbaar applaus volgde. Voorts het verslag van den penningmees ter, den heer Jac. Langeveld. Hieruit bleek, dat v/as ontvangen 339.43 en uitgegeven 329.55, dus een. voordeelig saldo van 9.88. Hierna was aan de orde de verkie zing van twee bestuursleden wegens perio dieke aftreding van de heeren J. Schoorl, voorzitter, en Jac. Langeveld, penning meester, die beiden bij enkele candidaat-, stelling werden herkozen. De voorzitter deelde mede, dat vanaf 1 Juli de „Keten" gratis zal worden verstrekt. Voorts dat binnenkort een steuninzameling zal wor den gehouden voor de getroffen gebieden; de voorzitter hoopte dat de leden hierbij alle medewerking zullen verleenen. Ver volgens wees hij er op, dat in het vervolg de contributie per week zal worden ge ïnd. Ten slotte richtte de Moderator zich met enkele woorden tot de leden, waarin hij er op aandrong in den zomer wekelijk- sche buitenavonden te houden, waarop dan gevoegelijk de lichaamsoefeningen kunnen worden gehouden. SASSENHEIM Moedige daad. De 10-jarige v. d. L. uit de Kerk laan reed Dinsdagavond half 9 met zijn fiets van een 2 M. hooge kant in een moddersloot langs de Zandsloot. Hij verdween onmiddellijk in de bagger met de fiets bovenop zich. De passeerende heer v. d. L. spreng om gaand in het water en haalde hem met groote moeite, geheel onder den modder, op het droge en bracht hem naar huis. VOORSCHOTEN Geboren: Wilhelmina Antoinette d. v. B. Sollie en A. van Kalkeren Elisabeth Antonia Theresia d. van J. M. van der Valk en A. C. van Frankfoort Jacobus z. van J. van der Hoeven en H. Teske Jaantje Elisabeth d. van J. W. Oudshoorn en A. van der Bent Maria Wilhelmina Juliana d. van J. Krijtenburg en J. C. van Hofwe gen. Ondertrouwd: P. van der Meijden 24 j. en M. L. Vandenbon C. van der Greft 26 j. en Th. J. van Zeggelen 24 j. T. W. van Steijn 32 j. en H. van Zoelen 25 WASSENAAR Geboren: Adriana Janke d. van D. J van Doornink én H. S. W. A. Aulms de Bouronde Jan Albert z. van A. A. Janse en G. J. Jansen Jacoba d. van C. van der Salm en G. van de Griend Hubertus Jacobus Hendrikus z. van J. H. Oosterveer en H. V. Verhart Izaak z. van I. de Bruyn en C. W. Colpa Jan z. van H. van Andel en N. van Alfen Pieternella Anneke d. van P. C. Dekker en I. Plomp Jacobus Johannes z. van W. Tonckens en S. A. Fransens Pieter Giljan z. van J. de Geus en F. Lokerse. Getrouwd: G. T. Reeser Cuperius en M. J. Kitt H. C. Hoogenboom en M. Moo- ten J. M. M. Belt en A. J. M. Grunde- ken. Overleden: Willem Hubert Michel Bartels 29 j. echtg. van A.'S. Lezer Wil helmina Schwarts 79 j. wed. van J. O. Vos Cornelis Johannes Hermanus de With 72 j. wed. van M. A. C. Overmars Willem Frederik Bathoorn 31 j. ongeh. Hendri kus Klinkhamer 20 j. ongeh. Lukas Bos man 26 j. ongeh. Albert Koops 23 j. onge huwd Jan Wever 22 j. ongeh. ALPHEN AAN DEN RIJN EEN 17-JARIGE AVONTURIER. De jongen was op de fiets naar België gegaan en had zich daar voor vluchteling uitgegeven. De 17-jarige David Mol, van wiens ver dwijning bij de politie te Alphen a. d. Rijn kennis was gegeven, is na een week te hebben rondgezworven, weer in de ouder lijke woning teruggekeerd. De jongen was de vorige week Woens dag 's morgens door zijn patroon uitgezon den om een krant te gaan halen. In plaats Van aan deze opdracht te voldoen, is hij echter op zijn oud rijwiel naar België ge fietst, waar hij over een heidepaadje bij Hoogstraten de grens passeerde. Bij het lezen der weinig benijdenswaardige bele venissen der Nederlandsche militairen en vluchtelingen in België en Noord-Frankrijk is de zucht naar avonturen vermoedelijk in hem wakker geworden. Hij gaf zich in België althans ook voor vluchteling uit en peddelde den volgenden dag naar Luik, waar hij zioh als Nederlandsch vluchteling bij de Duitsche bezettingstroepen meldde. Hier vond hij onderdak en verpleging bij de soldaten en mocht hij voor den com mandant typewerk verrichten. Na drie dagen werd het verlangen naar huis echter te sterk en met achterlating van zijn fiets aanvaardde hij do terugreis naar Alphen via Hasselt, Eindhoven en Breda, soms kilometers loopend, soms ook mee rijdend met militaire auto's. Het laatste gedeelte, van Gouda af, had hij weer moe ten loopen, en zoo vond den vorigen nacht een voorbijganger hem uitgeput in Boskoop Deze man heeft den avontuurlijken jongen naar de ouderlijke woning te Alphen a. d. Rijn gebracht, waar hij aanvankelijk een fantastisch verhaal over een ontvoering opdischte. Toen hij door de politie wat na der aan den tand werd gevoeld, kwam de waarheid echter al spoedig aan het licht en bekende hij geheel uit eigen beweging het avontuur te hebben gezocht. HAZERSWOUDE (Groenendijk) Par. Jongemannenver. Om het onder ling contact in het district Leiden te be vorderen, zal Donderdagavond een voet balwedstrijd gehouden worden. Leden der Leidsohe afdeeling St. Jos. Gezellen ko men naar Hazerswoude, om hier tegen een gecombineerde samenstelling van K. J. M. V. en St. Jos. Gezellen een „echt vriend- schappelijken" wedstrijd te spelen. Teven* zal dit zooals we vernomen hebben een poging zijn om de voetbalclub weer nieuw leven in te blazen. Aanvang is 8 uur; al wie met dat streven sympathiseert zal vanzelfsprekend belangstelling toonen. en een dubbeltje geven om de eerste finantiëele moeilijkheden gemakkelijk te overwinnen. De opstelling is als volgt: G. v. d. Berg R. v. Velzen B. Zonderop T. Zonderop K. Wassing D. Spierenburg A. v. d. Ven J. Spierenburg Th. v. d. Ven B. de Groot Br. Groen Res.: R. van Es, P. v. d. Ven. NOORDEN Droogmaking Noordschebuurt polder wordt voortgezet. Het sedert 4 jaren aanhangige plan tot inpoldering er. drooglegging van ongeveer 250 hectare van den Noordschebuurter pol der zal thans worden doorgezet. Op 24 Juni 1939 is een wet tot stand gekomen, houden de regelen met betrekking tot het vor deren van goederen ten behoeve van de volkshuishouding enz., genaamd de Alge- meene Vorderingswet 1939. De secretaris generaal, waarnemend hoofd van het De partement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart heeft bij besluit van 30 Mei j.l. machtiging verleend aan den Rent meester der Staatsdomeinen om ingevolge art. 2, lid 1, van voornoemde Vorderings wet het bezit van de eigenaren op te vor deren, teneinde dit bezit ten behoeve van de volkshuishouding onmiddellijk ter be schikking in eigendom van den Staat der Nederlanden te stellen. Deze opvordering heeft plaats gehad, zoodat alle onder dat complex vallende eigendommen in eigendom op den Staat zijn overgegaan, waardoor met de werk zaamheden voor de inpoldering binnen den kortst mogelijken tijd een aanvang kan worden gemaakt. De schade-regeling wordt achteraf vast gesteld. De zorg voor de voedselvoorziening en de noodzakelijkheid voor werkverruiming zijn de redenen voor dit thans zoo snel ingrijpen. Het beroemde Yser-monument te Dixmuiden it nagenoeg ongedeerd uit den strijd gekomen

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6