RIJNSTREEK Amerikaansche maatregelen OMGEVING ZATERDAG 8 JUNI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 De Nieuwe Duitsche Aanvals-Operaties Op de kaart overziet de lezer, met dikke zwarte lijn aangegeven, het Duitsche front by den aanvang van de tweede phase. Hierop zijn ingeteekend de voornaamste plaatsen (knooppunten van wegen) en ri vieren die tusschen het front en den zoo- AMERIKANEN REPATRIEEREN. Het Amerikaansche stoomschip „Was hington", dat Donderdag Bordeaux aandeed om Amerikaansche vluchtelingen aan boord te nemen, zal, naar thans officieel wordt meegedeeld, in tegenstelling tot de aan vankelijke plannen niet doorvaren naar Genua, dodh uitsluitend nog Lissabon en een Iersohe haven aandoen. De ambassade der Vereenigde Staten te Londen publiceert een 'bekendmaking voor alle Amerikaansche onderdanen in groot Brittanje en Ierland, inhoudende, dat de Ooeaanstoomer „Washington" tegen 12 Juni in Galway zal aankomen om hen te rug te brengen naar het vaderland. De ambassade spreekt de meening uit, dat al le Amerikanen, die geen dringende reden (hébben om te blijven, zonder verwijl moe ten terugkeeren, aangezien deze gelegen heid de laatste ka^ zijn tot het einde van den oorlog. BUITENLANDSCHE PAKETPOST IN AMERIKA GEOPEND. Het Amerikaansche ministerie van finan ciën heeft den invoer van papieren van waarde uit België, Nederland, Dene marken, Noorwegen en Luxemburg ver boden, wanneer de verdenking bestaat, dat de verkooper niet de rechtma.ige eigenaar is. In verband met dezen maatregel heb ben douane- en postautoriteiten opdracht gekregen, alle uit het buitenland komende paüoetten te openen. De Federal Reserve Bank zal telkens 'beslissen over de toela ting van papieren van waarde. Bulteniandscbe Berichten SPOORWEGONGELUK IN BULGARIJE In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft zich in de nabijheid van het station Roman, tusschen Sofia en Varna een spoor wegongeluk voorgedaan, waarbij drie per sonen om het leven kwamen. Een goederen trein reed in op een hoeveelheid steenen, welke van een bergstorting afkomstig wa ren. De beide locomotieven en eenige wa gons zijn ontspoord. Drie man van het spoorwegpersoneel zijn gedood. De machi nist werd zwaar gewond. ONTPLOFFING IN EEN DEENSCHE IJZERGIETERIJ In een Ijzergieterij te Aalborg Is door het ontploffen van een acethyleen-gashou- der groote materieele schade aangericht. Gelukkig werden slechts drie arbeiders licht gewond, hoewel de zes centenaren zware gashouder door de ontploffing van zijn voetstuk werd gerukt en over een af stand van 52 meter door het dak van de vol menschen zijnde fabriekshal werd ge slingerd. EEN VERDWAALDE GRANAAT Het Zweedsche Nieuwsagentschap meldt uit Helsingborg, dat gistermorgen in de na bijheid van Viken aan de Oeresund in een akker een granaat is ingeslagen, die naar alle waarschijnlijkheid van schietoefenin gen nabij de Deensche grens afkomstig was. Hierbij wordt opgemerkt, dat het weer zeer nevelig was, zoodat men de Deensche kust niet kon waarnemen. Schade werd niet aangericht. Van militaire zijde wordt een onderzoek ingesteld. BENZINETEKORT IN FINLAND De directie der Finsche posterijen is ge noodzaakt het postverkeer op het platte land ten deele stop te zetten. Deze maat regel is noodzakelijk geworden als gevolg van het gebrek aan benzine en van het stilleggen van talrijke voor Finland hoogst belangrijke autobusverbindingen. In vele streken 'des lands is het postverkeer per autobus reeds vervangen door een postbe stelling, eenmaal per week, met paard en wagen. f genaamde „Gordel" van Parijs liggen. De Duitschers hebben reeds nieuwe aanvals-operaties over een breed front in gezet; bij Ham (onder St. Quentin) werd de Somme overschreden alsmede het Oise- Ainsne kanaal. Achter dit kanaal ligt OEGSTGEEST Geboren: Dorette Josephine d. van J. G. Baggerman en H. M. Lahr Leentje d. van R. de Boer en A. Wijma. Ondertrouwd: J. Franke en N. J. Ooms H. J. Laagland en A. Grün C. Spaargaren en J. de Roode. Overleden: A. A. M. Stans geb. Bouwmeester 68 j. Gevesti gd: B. de Vries van Valken burg C. Sieval van Leiden A. J. R. Schroder geb. Deinnum van Wassenaar KL Jongerbloed van Hazerswoude G. M. M. Schlatmann van Amersfoort B. A. J. M. Schlatmann van Nijmegen W. Glas bei gen van Dioteloord A. W. Heijmans van Leiden Baron Jac. van Hogendorp van Leiden H. Winterkamp van Leiden Vertrokken: S. Hamzah naar Leiden J. U. Lauwerier en gezin naar Gronin gen W. M. Theelen naar Rijswijk Th. H. van der Hoorn naar Amersfoort N. van Zwieten naar Hazerswoude E. A. M. du Quesne van Bruchem naar Groningen C. J. Klink naar Alphen aan den Rijn M. van Velde naar Hazerswoude D. v. d Brink naar Apeldoorn K. Fros naar Utrecht L. Kranenburg geb. Roodenburg naar Alphen a. d. Rijn M. J. R. Rietveld naar Leiden A. Kraal naar Leiden W. Brussee geb. Koudijs naar Rijnsburg P. Onderwater naar Wassenaar K. Barf, naar Haarlem H. J. Eggink naar Voorburg P. J. S. Serrarens naar de Bilt P. W. van Leiden naar Zoeterwoude G. Treur naar Leimuiden P. C. Hoogen- doorn naar Woubrugge P. J. Kerling n. Leiden P. van den Berg naar Maartens dijk W. J. J. Dysselbloem naar Amster dam L. van de Wege naar Rijswijk H. M. I. Kaak naar Amersfoort CA. van Hienen naar IJsselstein J. van Vliet naar Den Haag A. Schippers naar Den Haag. RIJNSBURG Bloemenhandel. Het liep deze week bevredigend in den bloemenhandel. Som mige variëteiten als b.v. Pioenen waren goed gevraagd. Er is volop keuze. De no teeringen waren als volgt: Irissen van 5 tot 12 ct. per dozijn. Pyrethrums: James 2530 p. 100, Marie 2530 ct., Foch 90 1.—. Parker 25—30, Cailleux 60—90 ct. Delphiniums ƒ1.50—1.90, Papavers ƒ0.80 1.40, Margrieten 1014, Korenbloemen 2535, Anjers 3040, Pioenen 13.20 p. 100, Convili's 1.502.10, Bruidsanjers 8 12, Eremurus 57, Ranonkels 34, Vio lieren 1.602.20, Lathyrus 2540, Lelies wit ƒ2—4.10, Lelie Regale ƒ1.40—1.90, Umbellatum f 23.10, Tunefolium 0.90 1.20, Gladiolen f 3.10—5.20 per 100, Rozen per bos ƒ0.140.20. SASSENHEIM Geboren: Antje Elisabeth d. van M. de Jong en M. Roos. Gevestigd: G. van Zuijlen van Haar lem C. Langeveld en gezin van Lisse P. Knetsch van Leiden K. E. van Gin- hoven van Bloemendaal W. Mokking v. Onstwedde G. J. van Kesteren van Was senaar M .A. Meeuwissen van Heemstede M. W. Huls van Boxmeer. W. J. van Duin van Utrecht N. Ramp van War mond. Vertrokken: K. Honders naar Oegst- geest M. van der Voort naar Wieringer- meer C. J. van Benten naar Utrecht C. van Herk naar Warmond J. J. H. M. Seek geb. Hohmann naar Alphen aan den Rijn. de in aanbouw zijnde z.g. „Weygand"- linie. Veel gemak zal de lezer van dit kaartje voor de komende operaties hebben, wij bevelen hun aan, dit interessante kaartje uit te knippen. VOORSCHOTEN Geboren: Bastiaan, zoon van B. L. den Boef en E. van Houten. Overleden: Jacobus Schippers, 53 j., echtgenoot van Maria Wilhelmina Kornet. Adriana Gesink, 54 j., echtgenoote van T. Griffioen. Hark Steven Schooneveld, 33 j., echtgenoot van E. van Aschhmutat. Gehuwd: Frederik' Christiaan Ver- vloet, 25 j. uit Rotterdam, en Engelina Visser 26 j. WARMOND St. Josephsgezellen. Vanaf morgen is het gebouw weer geopend. Maandag en Donderdag is de zaal eveneens beschikbaar voor ontspanning. Kruisvaart. Woensdag 8 uur aspiran ten. Woensdag 88.30 uur Missieclub. Za terdag 730 uur Willibrord- en Jeroenban. Eiken avond 7.30 uur zwemmen. Het is ver boden te gaan zwemmen zonder leiders; evenzoo is het verboden de spoorlijn over te steken zonder leiding. Jongens, wees by het zwemmen voorzichtig; roekeloosheid kan ernstige gevolgen hebben WASSENAAR Geboren: Pieternella Anneke d. van P. C. Dekker en I. Plomp. Jacobus Jo hannes, z. van W. Tonckens en S. A. Frans- sens. Pieter Giljam, zoon van J. de Geus en F. Lokerse. Martina Henrica Cornelia Maria, dochter van H. J. P. van Wissen en C. J. van Kessel. Teunis Wil lem, zoon van W C. van Beekum en C. B. de Wit. Paulus Johannes zoon van J. P. de Romijn en M. J. Zwetsloot. Marga- retha Elisabeth dochter van D. van Laar en M E. Schuurman. Cornelis Gijsbertus Maria zoon van N. W. Kaandorp en A. Waasdorp. Ondertrouwd: W. van der Westen en J. M. A. Schoder. J. Tjoelker en C. de WaaL A. Quak en A. Boutkan. Getrouwd: J. M. N. Belt en A. J. M. Grundeken. J. C. van der Velde en C. P. Westgeest. J. A. Greijee en J. T. de Lange. Overleden: Cornelis Johannes Her- manus de With, 72 jaren, echtgenoot van M. A. C. Overmars. Carolus Franriscus Johannes van Boxtel, 80 jaren, weduwnaar van F. M. H. Clercx. Adrienne Jeanne Jellinghaus, 30 jaren, echtgenote van N. Jansen Eijken Sluijters. Jacob van Zuij len, 28 jaren, echtgenoot van H. W. Lam- mers. Janigje Elberse, 67 jaren, wedu we van W. van Kleef. ZOETERMEER Geboren: Hilletje Huibertje d. van A. Pelle en D. de Noo. Overleden: Pietertje de Jongste, weduwe van Hendrik Kruithof, oud 90 j. Getrouwd: Nicolaas Adrianus Borst, 25 j. en Maria Johanna Adegeest, 20 j. Gevestigd: M. v. d. Dool van Bent huizen G. Boes en gezin van Katwijk M. A. Bos van Pijnacker C. Stovius van Delft J. P. M. Moërs van Rotter dam P. J. Visser van Zevenhoven E. van Baarle van Pijnacker G. C. On derwater van Leidschendam A. J. Bos van Rotterdam. Vertrokken: H. Feijtel naar Pijn acker W. van Voorst naar Ruwiel C. J. Walraven naar Bodegraven H. F. Ramakers naar Schiebroek P. W. M. Spruit naar Reeuwijk Th. A. Straver naar Schoonhoven L. C. van der Meer naar Nootdorp G. J. Duivesteijn naar Voorburg C. M. Droogh naar Hazers woude. De oorlogsschade in de Rijnstreek Wat de VEBO reeds bijeen bracht Donderdagavond had een conferentie plaats tusschen de Alphensche comitéleden van Hulpverleening in de Rijnstreek met enkele vertegenwoordigers van de Vebo, onder leiding van den heer Bonda te Lei den. Naar men zich zal herinneren, stelt de Vebo zich op het standpunt alleen de landbouwers, die door den oorlog óp de een of andere wijze getroffen zijn, te hel pen, maar dan ook te helpen tot de volle honderd procent. Naar schatting van den heer Bonda zou hiermede voor de Rijnstreek alleen al een bedrag gemoeid zijn van rond 80.000 voor het aanschaffen van rundvee, schapen, varkens, pluimyee en verderen landbouw- inventaris en tot zijn groot genoegen kan de heer Bonda mededeelen, dat de eerste stoot tot verkrijging van dit bedrag reeds gegeven is en waarlijk met succes. De eerste actie was alle boeren in de Rijnstreek te bewegen gedurende één week een halve cent per liter afgeleverde melk af te dragen aan de Vebo, wat tot resul taat had, dat men Donderdagmorgen in het Schuttershof in Leiden een bedrag van rond 12.000 op tafel kon leggen. Aan dezen eersten stoot ontbraken ech ter nog 8000, die door aan alle landbou wers in de Haarlemmermeer een halve gulden per .H.A. te vragen waarvan hij 5000 verwachtte, zou kunnen worden ge dekt, terwijl hij nog ƒ3000 hoopte te krij gen door middel van de melkslijters. Hij zou deze laatste menschen trachten te be wegen hun klanten ook gedurende een week een halve cent per liter melk meer te laten betalen .waardoor dan ook het laatste deel van de eerste ƒ20.000 gedekt zou zijn. Maar hier zijn we er nog niet mee, aldus betoogde de heer Bonda. We moeten nog op een of andere wijze f 20.000 aan contanten zien te krijgen en zijn we dan zoover, dat deze ƒ40.000 bij elkaar zijn, dan zal het vrij eenvoudig zijn om de overige 40.000, die voor algeheelen steun aan de landbouwers ncodig is, tegen gunstige voorwaarden te leenen. Maar die hap van f 20.000 bleek een moeilijk te verwerken brok. De heer Bonda hoopte het comité Rijnstreek te kunnen interes seeren voor een derde deel van dit bedrag en het comité Leiden, dat zich vooral voor Valkenburg en omgeving interesseerde, dat veel zwaarder getroffen is dan de Rijn streek, voor de rest. Met klem van redenen betoogde spreker, dat een veehouder, die b.v. gewoon was 20 koeien te houden, niet geholpen was met 15 koeien, maar wel degelijk weer 20 koeien moet hebben om zijn bedrijf rendabel te maken. De land bouwers zijn een hard werkend volk, die hun heele leven lang een sober bestaan leiden en zij moeten dus geholpen wor den tot de volle honderd procent, willen zij niet ten onder gaan. Vcoral de zomer maanden zijn voor hen van groot belang; dan moeten zij hun grootste inkomen bin nenhalen. De koeien zijn dan in hun grootste gift snelle hulp is dus gebiedend noodzakelijk. Reeds gisteren zouden op de markt te Leiden een aantal koeien ge kocht worden, om de zwaarst getroffenen te helpen. Voor de Rijnstreek zijn naar schatting 80100 stuks rundvee noodig, nog afgezien van het kleinvee, dat ook voor een behoorlijk bedrijf noodzakelijk is. Ein daarvoor is geld noodig, contant geld. ALPHEN AAN DEN RIJN TWEE JONGE MENSCHEN VERMIST Sinds Woensdagmorgen worden in de gemeente Alphen aan den Rijn een jongen en een meisje vermist. De twee gevallen staan geheel los van elkaar, en hebben ten slotte slechts dit gemeen, dat de ouders van beiden in ernstige ongerustheid ver- keeren. De jongen, een 17-jarige losse werkman D Mol genaamd, die bij een scheepswerf al hier werkzaam was, is Woensdagmorgen uitgestuurd om een krant te halen. Sinds dien is hij niet teruggekeerd. Hij was in het bezit van een oud heerenrijwiel en had geen geld bij zich. Uit dien hoofde wordt verwacht dat hij wel spoedig zal terugkee ren. De jongen had zich den avond voor zijn verdwijning uitgelaten dat hij van plan was in Duitschland werk te zoeken, zoodat ver moed wordt, dat hij in de richting van de oostelijke grens vertrokken moet zijn. Daar het natuurlijk vrijwel uitgesloten is, dat hij de grens kan overschrijden, bestaat de mo gelijkheid, dat hij zich in het oosten van het land ophoudt. Het tweede geval betreft de 19-jarige A. M. Kok, wonende in de Raadwijkstraat alhier, die eveneens sinds Woensdag spoor loos is verdwenen. Zij heeft dien dag de ouderlijke woning verlaten en is er niet teruggekeerd. Vermoedelijk houdt haar verdwijning verband met het feit, dat zij dezer dagen naar een gesticht voor meisjes zou worden overgebracht. Ook haar opspo ring en aanhouding zijn door de politie ver zocht. Noch van den jongen, noch van het meisje was hedenmorgen eenig bericht bin nengekomen. Geboren: Frederike Johanna, d. van J. Boxem en J. A. Meerdink Jacobus, z. van S. Schellingerhout en H. van Klave ren Adriana Hendrika, d. van A. H. Hooyer en A. Huter. Overleden: Martinus Pieter Schuur man, oud 3 dagen Everdina Russchen- berg, oud 19 j. gehuwd met Martinus van der Willik Geertrui van Amsterdam, oud 81 j. weduwe van Gerardus Prins Maria Elizabeth Agnita Petronella Johan na Ponsieoen, oud 90 j. weduwe van Jo hannes van Vliet Wilhelmina Martens, oud 55 j. gehuwd met Gerrit Simon Nagte- gaal Iebeltje Gerrits Feenstra, oud 87 j. Antje van der Bijl, oud 82 j. weduwe van Leonardus Christiaan Boezaart. Gevestigd: Gijsbertus H. Heikamp van Benthuizen Marjjtje van Dijk van Leiden Lijsje Roodenburg (Wed. H. Kranenburg) van Oegstgeest Maria L. J. Vlek (Wed. H. J. P. W. Allart) van Schiedam Catharina J. van Donk van Amsterdam Cornelis Th. de Reij van Zoeterwoude Petronella Klein van Leiden. Vertrokken: Margaretha A. H. van der Laarse naar Amsterdam Willem van der Laarse naar Hilversum Hermine van Leeuwen naar Heerlen (Treebeek) Karei Stuivenberg naar Nieuwkoop Dirkje W. Ossevoort naar Woerden Hendrika M. Vergeer naar Utrecht LEIDERDORP Personalia. Tot le ambtenaar ter se cretarie is benoemd de heer J. Hollestelle, thans 2e ambtenaar. BODEGRAVEN Geboren: Maasje, d. van L. Bruijnes en G. Lindeboom Ondertrouwd: C. Ruting, 27 j. en G. M. Marchal, 19 j. Overleden: P. van de Sande, 55 j. Gevestigd: J. v. Vliet van Zoeter woude J. Kleinveld van Driebergen- Rijsenburg M. M. Lijnenvonber van Amsterdam ty.. M. Klein van Alphen aan den Rijn H. Dammers van 's-Her- togenbosch. Vertrokken: N. J. v. Leeuwen en gezin naar Zwammerdam G. A. Wijman en gezin naar Reeuwijk C. W. Teekens naar Waddinxveen C. B. M. Mulder naar Naarden N. Kooistra naar Wassenaar A. E. Domburg naar Noordwijik E. A. Moons naar Cothen, Ossenwaard. HAZERSWOUDE Geboreij: Grietje d. van C. van Wie- ringen en 1. Jongeneel Klazina Alida d. van C. P. van Staveren en A. van Stra ten Leonardus Alphonsus z. van A. J. Kooter en A. M. van Leeuwen Bauke z. van Klaas Hamersma en B. Verburg. Ondertrouwd: H. C. Stikkelorum 24 j. en L. C. de Witte 24 j. J. van der Goes 33 j. en A. Dam 22 j. C. Groenen dijk 30 j. en G. van Rijssel 26 j. Gehuwd: A. Burggraaf 25 j. en E Kaufmann 27 j. KOUDEKERK Gemeenteraad. De gemeenteraad komt Maandagavond om 8 uur ten Raad- huize in openbare vergadering bijeen. Onderwerpen ter behandeling. 1. Notulen. 2. Ingek. stukken. 3. Voorstel tot het aan gaan van een geldleening groot 10.000 met de N.V. Bank v. Nederlandsche Ge meenten te 's-Gravenhage. 4. Wijziging begrootingsdienst 1939 en 1940. Goede daad. Het bestuur van de Koudekerksche voetbalvereeniging heeft aan den burgemeester alhier een bedrag van 23.ter hand gesteld voor onder steuning van de getroffenen in deze ge meente. Dit bedrag was aanvankelijk be stemd voor een te houden feestavond, wel ke thans is afgelast. De telling van de flesch boonen die bestemd was voor dezen feestavond zal thans plaats hebben op Woensdagavond 12 Juni a.s. De in deze gemeente gehouden col lecte tot steunverleening aan de getrof fenen in den Rijnstreek heeft het mooie bedrag opgebracht van 873.07. NIEUWVEEN Jubileum Op 14 Juni hoopt de heer P. Kesting den dag te herdenken, dat hij 25 jaar in dienst is bij dr. B. Nout, voor alle voorkomende werkzaamheden, als chauf feur, voor het bezorgen der veel drankjes en poeders. „Bel Canto". Door het tragische on geval van den heer Speet, was „Bel Canto" zonder directeur gekomen. Deze week is een nieuwe directeur benoemd, de heer Verkleij uit Alphen aan den Rijn. Laten wij hopen, dat deze vereeniging onder zijn lei ding op denzelfden voet mag doorgaan en tot grooten bloei zal komen. Gevestigd: E. C. M. Stouten van Lei den. Vertrokken: Wed. K. de Kuijer en gezin naar Mijdrecht. C. van 't Hart naar Uithoorn M. Vork naar Ter Aar E. J. Keijzer naar Ter Aar G. Theuns en ge zin naar Ter Aar C. Vermeulen naar Heemstede C. G. Koek naar Alkemade. Ge t r o u w d: J. J. de oJng 20 j. en J. C. van der Laan 18 j. Overleden: W. M. Langhout, wed. v. C. J. de Bes 84 j.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6