ZATERDAG 8 JUNI 1940 31ste Jaargang No. 9662 S)e GekJ&ch^Sou/fco/itt Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 1L, V De Liturgie. De liturgie van de Kerk is een bron van kracht en troost. Wie ernstig poogt, de liturgie te kennen, zal als onmiddellijk on dervinden, dat wij hier niet neerschrijven leege woorden, maar dat wij constateeren een levende werkelijkheid! De vaste gebeden van de H. Mis schen ken ons telkens weer nieuwe, begeeste rende gedachten en wekken telkens weer op tot edele geestelijke gevoelens. En in de wisselende gebeden van de H. Mis zien wij, als door een prisma, in veel kleurige schoonheid een zon van Godde lijke waarheden schitteren. Over de gebeden in de H. Mis van mor gen vierde Zondag na Pinksteren zegt Deken de Korte in zijn „Levenswij ding door de Zondagsmis", dat zij vormen een klaaglied, maar een klaaglied, door de geloovige ziel uitgeschreid en daarom vol geloof en vol vertrouwen. En het epistel op dezen Zondag is ge nomen uit een van Paulus' Brieven en be vat vele troostredenen, die wij in uren van lijden moeten overwegen: Broeders: Ik houd het er voor, dat het lijden dezer wereld niet opwegen kan tegen de heerlijkheid, die ons ge openbaard zal worden. Reikhalzend toch smacht de schepping naar de open baring der kinderen Gods. Want de schepping is aan de vergankelijkheid onderworpen, niet uit eigen wil, doch door den wil van Hem, die ze daaraan onderwierp; maar toch met de hoop, dat ook de schepping zelf bevrijd zal worden van de slavernij der verganke lijkheid, om deelachtig te worden aan de vrijheid der glorie van de kinderen Gods. We weten toch, dat heel de schep ping zucht en kreunt in barensweeën tot heden toe. En zij niet alleen, maar ook wij, die de eerstelingen des Gees- tes bezitten, ook wij zuchten in ons bin nenste naar de verlossing van ons lichaam, in smachtend verlangen naar het kindschap in Christus Jezus, onzen Heer. Het lijden dezer wereld kan niet opwe gen tegen de heerlijkheid, die ons geopen baard zal worden.... Toch is het redelijk, dat de mensch bidt om van het op hem drukkende lijden, voor al van lijden, dat bestaat in aanhoudende kwelling en angst, te worden bevrijd. In de „Collecta" bidt de Kerk morgen, om een ontwikkeling van het wereldgebeu ren. in vrede: Geef ons, smeeken wij U, o Heer, dat de loop van het wereldgebeuren zich onder Uw bestuur voor ons voltrekke in vrede, en dat Uw Kerk de vreugde geniete, zich te kunnen geven aan Uw dienst, ongestoord. Met het gebed om verlossing van lijden laat de geloovige echter altijd gepaard gaan een bede om vergiffenis van zonden. Zoo morgen in de „Secreta": Wij bidden U, Heer, laat U verzoe nen, door de offeranden, die wy U op dragen, en neig onze harten op onweer staanbare wijze genadig tot U, ook dan, wanneer ze wederspannig moch ten zijn. En in de „Postcommunlo" besluit de Kerk morgen haar troostrijke gebeden: Wij bidden U, o Heer, dat de heilige geheimen, die wij ontvangen hebben, ons mogen reinigen en door hun gena dekracht beschermen. De viering van, het mee-leven met de Zondagsmis schenkt wijding aan het leven. V Vrede in eigen kring Ieder verlangt naar den wereld-vrede. Maar: niet ieder heeft steeds z'n best ge daan, om vrede te hebben in eigen, klei neren en grooteren, kring. Deze tijd is een tijd vari bezinning. En wij bezinnen ons ook hierop, dat er in het intieme zoowel als in het open bare leven zooveel ruzie is geweest, waar ondanks verschillen vrede had kunnen heerschen, zooveel tweedracht, waar op een zekere eensgezindheid gegronde sa menwerking activiteit had kunnen ont wikkelen, zegen had kunnen verspreiden. Zeker, onder ons, levende menschen, kan en mag niet neerdalen een soort kerk- hof-vrede. Critiek kan gewenscht, nuttig, nood zakelijk zijn. Maar dan: critiek in positieven, opbou- WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN NEDERLANDSCHE LEVENSSTIJL. In een brief, die opwekt tot vertrouwen, alsmede tot arbeiden, zegt de Haagsche briefschrijver van de T ij d o.m.: „Het geloof in den arbeid, die den jongen en den sterken in de naaste toekomst wacht, heeft behoefte aan een zeker grim mig optimisme. Welk bezwaar kan er zijn om de lichtpunten te zoeken in de huidige situaties? Wie zich vroeger ergerde aan den tragen gang van St. Bureaucratius, ver- heuge zich er over, dat thans in één dag resultaten kunnen worden bereikt, waarvoor vroeger maanden noodig waren. Klaagden wij voorheen meermalen over een geest van perfectionisme in de staats machine, wij mogen nu met reden verwach ten, dat bij het opvoeren van het tempo voor het nemen van eenig risico niet zal worden teruggedeinsd. En, al is het nooit verstandig den dag te prijzen voordat de zon is ondergegaan, de sombere voorspellingen omtrent de gevol gen der bezetting voor ons volksleven zijn toch zeer zeker niet in vervulling gegaan. In dat opzicht zijn de proclamaties en de redevoering van den Rijkscommissaris zelfs hoopgevend te noemen, niet alleen door haar geheele teneur maar ook door haar positieven inhoud. „Wij komen niet hier aldus de Rijks commissaris Rijksminister Seys-Inquart om een volkskarakter in het nauw te brengen en te vernielen en om aan een land de vrijheid te ontnemen." „Wij willen dit land en zijn bevolking noch imperialistisch in het nauw drijven noch aan dit land en zijn volk onze poli tieke overtuiging opdringen." „Het is mijn wil, hierbij het tot dusver geldende Nederlandsche recht in werking te laten, tot uitoefening van het bestuur de Nederlandsche autoriteiten er bij te be trekken en de onafhankelijkheid van de rechtspraak te garandeeTen." Het beste middel om ons volkskarakter gaaf en onze vrijheid hoog te houden is, naar mijn overtuiging, geleger. in het on misbaar vertrouwen dat ons dit ook ge lukken zal. De gevaarlijkste vijanden van ons volks eigen zijn de geruchtmakers, dc kanke raars, de défaitisten en de alarmisten. Vertrouwen in het heden, in de toekomst zij de bron van onzen arbeidslust. Fides obligat fidem vertrouwen wekt vertrouwen." BENOEMINGEN BUREAUX RIJKSCOMMISSARIAAT. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft ingevolge zijn decreet betreffende den organisatorischen opbouw van de bureaux van het Rijks commissariaat benoemd: tot vertegenwoordiger van het ministe rie van buitenlandsche zaken den gezant Otto Bene: tot gevolmachtigde vcor de Nederland sche Bank den Ministerialdirektor voor bijzondere aangelegenheden, Staatsrat H. C .H Wohlthat; tot chef van de hoofdafdeeling op het bureau van den Rijkscommissaris den Mi- nisterialrat dr. Hans Piesbergen. REEDS DEZE WEEK KOLENVERVOER? Naar wij vernemen, is de kans groot, dat het kolenvervoer uit Zuid-Limburg naar overig Nederland eind dezer week zal be ginnen. Per spoor zullen de kolen tot Venlo vervoerd worden en verder per schip. Men hoopt het Julianakanaal over veer tien dagen weer voor het kolenvervoer be schikbaar te hebben. wenden zin, waardig naar inhoud en vorm. Maar dan: critiek, waarbij de goede bedoeling van dengene, wiens beginse len en meeningen en daden men becriti- seert, niet verdacht wordt gemaakt; waar bij het bestaan van die goede bedoeling, zonder afdoend bewijs voor het tegendeel, wordt verondersteld. Wij hebben er in het verleden ook zoo herhaaldelijk op gewezen: ook onder ons, Katholieken, onderling, heeft op dit terrein het allerbelangrijkste terrein van de on derlinge liefde! nog al 'ns wat ontbroken. Een van de lichtzijden van dezen tijd, is, dat wij ons op de tekortkomingen van het verleden bezinnen, om.... een ver nieuwd leven in te treden. En een van de typeerende kenmerken van dat vernieuwde leven zal zijn: méér same n-werking, in voorzoover dit een redelijk mogelijke en waardige houding is de oprechtheid van wederkeerige waar deering. Nationaal hulpcomité 1940 opgericht GROOTE STRAATCOLLECTE IN HET GEHEELE LAND OP 15 JUNI. Presse-Dezernent W. Janke heeft giste ren ter persconferentie te 's-Gravenhage het volgende medegedeeld: Met toestemming van de bevoegde Duit- sche instanties, en wel speciaal van den Rijkscommissaris persoonlijk, is opgericht het Nationaal Hulpcomité 1940. Dit staat onder leiding van personen uit verschei dene kringen; als voorz. treedt mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris-generaal van liet Departement van Binnenlandsche Zaken op. ..Dit „Nationaal Hulpcomité" zal ten nauwste samenwerken met het Roode Kruis en het Nationaal Fonds voor Bijzon dere Nooden. Het doel van het comité is, in den breede gezegd, daar te helpen waar in de dagen van den oorlog verlies is geleden. Men hoopt de gelden, welke benoodigd zijn voor de lenigng van den nood, bijeen te brengen door: l...Een inzameling, waaraan alle bank instellingen en naar men hoopt ook alle dagbladen zullen medewerken. De heer Janke deed een dringend be roep op de aanwezige vertegenwoordigers van dagbladen om hun kolommen hiervoor beschikbaar te stellen. 2. Er zal een groote straatcollecte wor den gehouden door het geheele land, waar voor de datum voorloopig is vastgesteld op Zaterdag 15 Juni. Aan alle burgemeesters zal worden ver zocht zooveel mogelijk hun medewerking aan deze collecten te verleenen. Verder zullen maatregelen worden getroffen om de jeugd zooveel mogelijk als collectanten te organiseeren. 3. Door plaatselijke coraité's zal verder een circulaire worden gezonden met ver zoek om toezending van bijdragen. De samenwerking met het Roode Kruis en het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden beteekent, dat van de zijde van deze beide instellingen geen afzonderlijke collecte is te verwachten. Bij deze hulp actie dient nL alle versplintering te wor den voorkomen, zowdat de inzameling cen traal kan geschieden. De heer Janke wees er verder nog op, dat een innige samenwerking bestaat tus- schen Duitsche instanties, het Nationaal Hulpcomité 1940 en den Commissaris voor den Wederopbouw. De Presse-Dezernent besloot zijn uiteen zetting met een warm woord van aanbe veling voor deze prijzenswaardige actie. De verbetering in het postverkeer Naar de „Deutsche Zeitung in den Nie- derlanden" meldt, heeft de Duitsche minis terraad voor de verdediging van het Rijk een nieuwe verordening over het bericht- verkeer uitgevaardigd, welke ook voor de ingeschakelde gebieden geldt. Zij wordt morgen van kracht. Onder de verandering vallen het post verkeer, het telefoon- en telegraafverkeer enz., he goederen- en vrachtverkeer, het postduivenverkeer en alle andere verkeer met acoustische en andere soorten midde len tot verstandhouding met het doel om berichten over te brengen. Het rechtstreeksche en indirecte bericht- verkeer met het vijandelijke buitenland is verboden. Eventueele uitzonderingen wor den toegestaan door het opperbevel van de Duitsche weermacht, zoo noodig in overleg met de betrokken hoogste Rijksautoritei ten. Het berichtverkeer met het ni§t-vijande- lijke buitenland is in beginsel geoorloofd. Er mogen echter geen berichten over den militairen, oeconomischen of politieken toe stand gegeven worden, die geschikt zijn om het welzijn van het Duitsche Rijk of de daarmee verbonden of bevriende staten te schaden. De met het toezicht op het berichtver keer belaste autoriteiten hebben het recht berichten of zendingen zonder opgave van redenen geheel of gedeeltelijk uit te slui ten van mededeeling of verveer. Van den eersten uitvoeringsmaatregel vermeldt de „Deutsche Zeitung" de volgen de bijzonderheden: Het post-, telefoon- en telegraafverkeer met het niet-vijandelijke buitenland moet tot het uiterste worden beperkt. Van het postverkeer naar het niet-vijan- delijke buitenland is uitgesloten de verzen ding van prentkaarten van welken aard ook, en van foto's en verder het gebruik van geheime schriften, kunstmatige talen, van alle systemen kortschrift enz. Briefkaarten voor het niet-vijandelijke .buitenland moeten duidelijk, liefst op de schrijfmachine 'geschreven zijn. Brieven van zakelijken inhoud mogen slechts op de schrijfmachine geschreven of gedrukt zijn. Particuliere brieven mogen ten hoogste vier kantjes tellen. Kranten en tijdschriften mogen slechts door den uitgever of met de vervaardiging belaste drukkerij verzonden worden. Alle zendingen naar het niet-vijandelij ke buitenland moeten op de rugzijde het volledige adres van den afzender vermel den. Alle briefzendingen moeten ten postkan tore worden bezorgd. De bezorger moet zich met een officieel stuk legitimeeren. Het telefoon- en telegraafverkeer naar en uit het niet-vijandelijke buitenland is slechts toegestaan aan autoriteiten, firma's en particulieren, die toestemming hebben van het opperbevel van de Duitsche weer macht. NOG ALTIJD BREDANAARS ZOEK. Van ruim tweeduizend inensclien kan men de verblijfplaats slechts gissen. Onder de vele geruchten, die met betrek king tot de verblijfplaats van de nog niet teruggekeerde Bredasche vluchtelingen de ronde doen, is er een volgens welke een groep van enkele honderden ingezetenen der agglomeratie het zou hier voorna melijk menschen uit Ginneken betreffen uit Brussel per trein naar Parijs zou zijn vervoerd, waar zij zouden zijn inge kwartierd in het Philipsgebouw. Het A.N.P. heeft omtrent dit gerucht ge tracht betrouwbare mededeelingen te krij gen, doch te bevoegder plaatse beschikt men over geen enkele aanwijzing, dat deze menschen, indien zij er al in geslaagd zou den zijn in Brussel een trein te nemen, in derdaad Parijs bereikt hebben. Het is bij voorbeeld met te Brugge aangekomen stad- genooten voorgekomen, dat zij in den trein werden gezet, doch deze na enkele kilo meters alweer moesten verlaten. Het is zeer goed mogelijk, en men acht het zelfs waarschijnlijk, dat het met de hier bedoelde groep evenzoo gegaan is. Er ontbreken op het oogenblik uit de gemeente Breda nog 1200 tot 1300 menschen. In de randgemeenten wor den ook nog zekér duizend personen vermist. Gisteren heeft de heer A. van Nijnanten, die met de registratie der nog niet terug gekeerde stadgenooten belast is, met bur gemeester B. W. Th. van Slobbe, de maat regelen besproken, die genomen zouden kunnen worden om inlichtingen te verkrij gen omtrent de menschen, die nog in Frankrijk of mogelijk in Engeland of Zwit serland zouden vertoeven. O.m. is de mo gelijkheid overwogen om te trachten via de Amerikaansche consulaten in die lan den een oproep te doen tot de achterge bleven vluchtelingen, opdat dezen zich aan een centraal punt zouden melden. Op deze wijze zouden wellicht lijsten van de in deze landen aanwezigen verkregen kunnen worden. HET BINNENREIZEN EN UITREIZEN UIT HET BEZETTE NEDERLANDSCHE GEBIED. Het verordeningenblad van heden be vat een verordening van den rijkscommis saris betreffende het in- en uitreizen van het bezette Nederlandsche gebied. De ver ordening bepaalt: 1. Het binnenreizen in- en het uitreizen uit het bezette Nederlandsche gebied is verboden. 2. In bijzondere uitzonderingsgevallen wordt de toestemming voor het binnen- en uitreizen door den rijkscommissaris ver leend. 3. (1) Alle tot nu toe door niet-militaire autoriteiten verleende vergunningen voor het binnen- en uitreizen verliezen met in gang van 10 Juni hun geldigheid. (2) De bezitters van zulke vergunnin gen moeten terstond, uiterlijk echter tot 10 Juni 1940, een schriftelijk, ter zake ge grond verzoek tot afgifte van een vergun ning ingevolge paragraaf 2 indienen bij het bureau van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. 4. De voorschriften ter uitvoering van deze verordening worden in opdracht van den rijkscommissaris door den hoogeren S.S.- en politieleider door middel van in terne dienstaanwijzingen gegeven. 5. Deze verordening werkt niet ten aan zien van door de bevoegde militaire auto riteiten afgegeven vergunningen van het in- en uitreizen. 6. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. DEVIEZENBESCHERMING. Heden is in het verordeningenblad eeh verordening verschenen van den rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende overgangsmaatregelen op het gebied van deviezenbescherming van 5 Juni 1940. Hierbij wordt bepaald: De uitvoering van de bepalingen van het koninklijk besluit betreffende devie- zenncodmaatregelen van 10 Mei 1940 (staatsblad voor het koninkrijk der Ne derlanden nr. 484, Nederlandsche staats courant nr. 91) berust, behalve bij de Ne derlandsche ambtenaren, ook bij de amb tenaren van het Duitsche deviezenbescher- mingscommando. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging. Dit nummer beslaat uil vier bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. ACTIE DER MIDDENSTANDSBONDEN, j Hulp aan getroffen standgenooten. Uit de drie Nederlandsche Middenstands bonden is een klein centraal comité ge vormd, dat zich belast met de inzameling van gelden onder de leden van deze bon den, bestemd voor hulpverleening aan da door den oorlog getroffen middenstanders. Het comité geeft aan alle leden die wil- j len bijdragen, in overweging giften in te zenden ten bedrage van 1 pet. van hun ge spaard gebleven bezit, te betalen in zoo veel termijnen als men zelf verkiest. Dan zal het mogelijk blijken, den zwaarst getroffenen onder de middenstand althans eenigermate de zorgen te verlich- 1 ten bij den heropbouw van hun bedrijf, bij hun worsteling om behoud of herstel van I ih/un maatschappelijke zelfstandigheid. De gelden voor deze actie kunnen wor den gestort bij de Ned. Middenstandsbank of op girorekening 60.000 van de Ned. Mid- öenstandsbank te 's-Gravenhage, ten gun ste van de rekening Contact-Centrale 3 Ned. Middenstandsbonden te 's-Graven- hage, onder motto: Middenstandsoffer- 1940. STEUN AAN SLAGERS IN DE DOOR DEN OORLOG GETROFFEN STREKEN. Het bestuur van den Nedorlandschen Slagershond heeft speciale aandacht ge wijd aan de belangen van de vakgenoo- ten, die door den oorlog hun bezittingen en bestaansmogelijkheid hebben verloren. Het is begonnen met aanvankelijk voor de getroffen bondsleden een bedrag van 5000.uit de bondskas beschikbaar te stellen. Bovendien worden in de pijn. 150 af- deelingen van dezen bond voor dit doel in zamelingen gehouden, welke reeds belang rijke resultaten hebben opgeleverd. De gelden zullen zoo spoedig mogelijk aan de getroffenen worden uitgekeerd, opdat in hun allereerste behoeften kan worden voorzien en hun bedrijven weer op gang worden geholpen. Wanneer, ook van buiten den Neder- landschep Slagershond staande personen en groepen, genoegzame middelen binnen komen, zal worden nagegaan in hoeverre ook voor ongeorganiseerde slagers iets kan worden gedaan. Het bestuur van den Nederlandschen Slagershond heeft voorts het initiatief ge nomen tot een steunactie meer in het al gemeen ten behoeve van de in de geteis terde gebieden in nood verkeerende sla gers, waarvoor eveneens regelingen in voorbereiding zyn. VERKOOP VAN LEGERPAARDEN IN DEN HAAG Dinsdag 11 en Vrijdag 14 Juni a.s. zal bU het algemeene paardendepot op Houtrust in Den Haag, te 11 uur een verkoop wor den gehouden van circa 60, voor het Duit sche leger ongeschikte paarden. Deze wor den in de allereerste plaats ter beschikking gesteld van landbouwers, die bij het begin van de mobilisatie hun paard aan het Rijk hebben afgestaan. De desbetreffende vorde- ringsbewijzen dienen voor 10 uur ten staf- bureele van het algemeene paardendepot op Houtrust te worden overgelegd, wil men van zijn voorkeursrecht bij den verkoop gebruik kunnen maken. PETROLEUMDISTRIBUTIE. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart vestigt nogmaals de aan dacht op de in de avondbladen van 5 en 6 dezer voorkomende publicatie, waarin is vastgelegd: 1. De wijze waarop de kleinhandelaren moeten handelen met de door hen te ont vangen zegels. 2. De wijze waarop degenen die petro leum voor bedrijfsdoeleinden behoeven moeten handelen om bestelbonnen te ver krijgen, welke recht geven op het bezit van petroleum. In het bijzonder wordt de aandacht er op gevestigd, dat aanvragen voor bedrijfs doeleinden moeten worden ingediend door bemiddeling van de plaatselijke distribu tiediensten met uitzondering echter van aanvragen op het gebied van landbouw, tuinbouw en veeteelt. Deze laatste aanvra gen moeten worden ingediend bij de plaat selijke bureauhouders van den provincia len voedselcommissaris. VOLKSTELLING UITGESTELD. Blijkens- een 6 Juni uitgegeven Staats blad heeft de Opperbevelhebber van Land en Zeemacht besloten tot uitstel van de volks- en beroepstelling en van de be- drijfstelling.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1