Weerbericht OMGEVING Toerisme bi) honk RIJNSTREEK Land- en Tuinbouw VRIJDAG 7 JUNI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ZONS OP- EN ONDERGANG. Zon onder 9.57 Vrijdagavond. Zon op 5.20 Zaterdagochtend. Maan op 7.58 Zaterdagochtend. Maan onder 11.38 Zaterdagavond. HOOGWATER TE KATWIJK AAN ZEE. Zaterdag 8 Juni v.m.5.40; n.m. 6.05. WATERTEMPERATUR. Zweminrichting „De Zijl" 21 gr. c. Zweminrichting „Poelmeer" 20 gr. c. 11111111111111111111111111M11111111111111111111111II Verduisteringstijden f s Er is bepaald, dat er verduisterd 2 moet worden tusschen zonsonder- 5 5- gang en zonsopkomst. S Deze tijden zijn voor hedenavond 5 5 en morgenochtend: ZONSONDERGANG 9.57 uur. ZONSOPKOMST 5 5.20 uur 5 Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. ÏÏimiiitmiiiiuiJiiuiniiiuiiuiiJiiiiiiiiiimikir De Wederopbouw van van Valkenburg Wie mocht meenen, dat de Valkenbur gers de moed in de schoenen was gescho ven, heeft zich ten eenenmale vergist. Nog maar nauwelijks bekomen van de doorge stane emoties, heeft men zich, evenals in zoovele andere gemeenten in ons land, ge zet aan den wederopbouw. Met den moed en het doorzettingsvermogen, dën Neder lander eigen, heeft men ook in Valkenburg het herstelwerk aangevat. Reeds vonden daartoe enkele conferenties, o.a. met den commissaris voor den Wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, plaats. Ook heeft een commisie onder leiding van den inspecteur, den heer Bakker Schut, de vernielingen reeds in kaart gebracht en de schade aan gebouwen getaxeerd. Uit een onderhoud, dat wij met den bur gemeester, den heer A. J. de Wilde, on danks zijn drukke werkzaamheden, moch ten hebben, vernamen wij, dat twintig procent der woningen totaal onbewoon baar is geworden, vijf-en-dertig procent zwaar en vijf-en-twintig procent minder zwaar is beschadigd, terwijl 10 procent licht werd beschadigd. Slechts tien pro cent der woningen bleef geheel intact Volgens een taxatie, uitgebracht door de Commissie-Bakker Schut, wordt de schade aan gebouwen en woningen veroorzaakt, geschat op 350.000. Met nadruk verzekerde men ons, dat in dit bedrag niet begrepen is de inventaris van het groot aantal verwoeste en ver brande woningen. Vele ingeze;enen zijn letterlijk van al les beroofd, de inboedels en kleeren, welke zij tijdens hun vlucht moesten achterlaten werden voor zoover hun woningen nog geheel of gedeeltelijk stonden, zoodanig door brand of granaatvuur beschadigd, dat zij volkomen waardeloos zijn geworden. Deze menschen bezitten dus letterlijk niets anders dan de kleeren, welke zij in der haast hadden kunnen aantrekken. Boven dien zijn velen hun tuingereedschap kwijt geraakt Ook van de schade aan de bedrij ven en landerijen alleen al een honderd stuks vee kwam om het leven zal bin nenkort nog een aparte lijst verschijnen. Daarnaast is ook aan de gewassen nog veel schade toegebracht. Een nieuwe Herv. Kerk. In het plan van den wederopbouw, zoo vernamen wij, is ook gedacht aan een nieu we Hervormde Kerk, welk gebouw geheel verwoest werd. De toren, die gemeente eigendom is en gespaard is gebleven, zal ook worden gesloopt, daar restauratie uit gesloten wordt geacht. De zaal, waarin de Gereformeerden hun kerkdiensten houden, bleef vrijwel ge spaard en is spoedig in orde te brengen. Met zeer veel waardeering maakte de burgemeester ook gewag van den gemeen scha] szin der bevolking. Het doet weldadig aan te zien hoe de menschen elkander trachten te helpen. De inschikkelijkheid en de krachtdadige hulp dwingen bewonde ring en eerbied af. Verwonderd staat men, dat cr bij die zwaar getroffen menschen nog zooveel energie is overgebleven om direct maar vteer met moed aan te pak ken. Valkenburg, aldus burgemeester De Wilde, heeft wel zwaar geleden doch vol energie werkt men aan den wederopbouw. KATWIJK AAN DEN RIJN Tuinbouwoverzicht. Het is de laatste dagen merkbaar, dat het sortiment der winterbouwproducten gaat verminderen, terwijl langzaam dat der zomerproducten zich gaat uitbreiden. Alhoewel de gewas sen dezer laatste artikelen in het algemeen zeer goed tot best staan, zullen dezen zeker niet vroeger oogstbaar zijn dan vorig sei zoen, niettegenstaande met name de vroege aardappelen in het geheel niet door de vorst hebben geleden. Dit product en de bospeen op den kouden grond hebben juist op tijd regen gehad en beloven een goeden oogst. Wij vernamen dezer dagen van be voegde zijde, dat voor eenige vrees, dat de sinds enkele jaren geldende regeling voor vroege aardappelen mogelijk zou worden opgeheven, geen reden aanwezig is. Deze regeling kan ook buitengewone diensten bewijzen bij den export van dit product naar Duitschland, waardoor de regeling zelfs nog van grooter nut zou kunnen zijn dan vorige jaren ten bate van den handel en de tuinders Waspeen ging in verschil lende prijzen, naar gelang van kwaliteit; een gedeelte ging voor den minimumprijs van 3 per 100 K.G., terwijl de beste kwa liteit soms ook tot 11 per 100 K.G. noteer de. Een enkele partij kroten kwam er soms nog. Ze hebben weinig waarde: 1.40 tot 1.50 per 100 K.G. De tijd voor dit product is voorbij. Witlof bracht van 55.90 per 100 K.G. op. Maar de kwaliteit is niet best meer. Spinazie, radijs en raapstelen zijn producten welke, met mooi weer vooral, niet geschikt zijn voor export. Toch ging de spinazie vlugger weg dan vorige weken. De prijs schommelde van 36.40 per 100 K.G. Radijs kon beter geplaatst worden dan vorige weken en bracht ook een betere prijs op, nl. van 12.60 per 100 bos. Prei deed van 2.904.30 per 100 K.G. doch was niet best van kwaliteit. Raapstelen bleven ook deze week steeds in den prijs van 5060 ct. per 100 bos, en rabarber ging voor 1.90 3.30 per 100 bos. Kropsla deed vorig jaar in dezen tijd al een zeer slechten prijs, nl. van 0.501 per 100 krop; thans kon ge makkelijk van 11.80 genoteerd worden. Het is in de tuinbouwbedrijven buitenge woon druk. Alle hens zijn aan dek en iede re tuinbouwarbeider kan thans gemakke lijk werk vinden. AARLANDERVEEN Opbrengst collecte. De opbrengst der alhier gehouden collecte ten bate der slachtoffers van de bombardementen heeft opgebracht de som van 423.75. LEIDERDORP Slaagh- of Groote en Kleine Stadspolder. In de vergadering van ingelanden van bovengenoemden polder werd de rekening over 1939 vastgesteld. De inkomsten be droegen 1310.14J4, de uitgaven 1084.78, zoodat er een batig saldo was van 225.36 y2 Besloten werd de omslag per H.A. over 1940 vast tf stellen op 10.zijnde ƒ3. hooger dan over 1939. Deze verhooging werd noodig geacht in verband met de aanstelling van een kadeleger. NIEUWKOOP Geboren: Johanna Adriana, d. van P Ph. van der Voorn en G. M. v. d. Hoorn Aloysius Cornelis, z. van G. van Dijk en M. P. M. van der Burg Johannes, z. van H. Verweij en A. J. Hassbargen. RIJNZATERWOUDE Diefstal. In de afgeloopen week werd door de politie alhier in den nacht een ze kere J. G. V. aangehouden, die per bakfiets het chassis vervoerde van een legermotor. Bij onderzoek bleek dit in de Haarlemmer meer ontvreemd te zijn. J. G. V. is daar op aan de politie te Haarlemmermeer over gegeven en naar Haarlem overgebracht. Gelukkige vondst. Een 17-jarig meisje, genaamd F. de Bruyn, uit Roelofarends- veen, dat bij kennissen een visite aflegde, vond alhier op den Heerenweg 'n portefeuil le met een belangrijk bedrag aan geld. Het kind bracht het gevondene onmiddellijk bij de politie, waar de verliezer zich spoe dig aanmeldde. Het meisje kreeg van den verliezer een flinke belooning. XXI. DE MEERMANSBURG De kloosters waren eertijds in het stads kwartier tusschen Haarlemmerstraat en Oude Vest over-talrijk. Na de Calvinistische Kerkhervorming verdwenen ze. Zóó grondig zijn ze ver dwenen, dat van het meerendeel geen steen op den andere is blijven staan. Zelfs hun heugenis is weggewischt. Men zou veronderstellen, dat ze verwoest zijn, en toch is dat, enkele uitzonderingen daargelaten, niet het geval geweest. De kloostergebouwen werden, toen de paters en nonnen verdreven waren, tot af zonderlijke huisjes „verheeld", die op deri langen duur aan de kwalen van den ouder dom bezweken of, bij het wassen der be volking binnen het nauwe keurslijf van de wallen, door een praktischer bebouwing werden vervangen. De middeleeuwsche kloosters kunnen, wat hun bouw betreft, niet vergeleken wor den met de tegenwoordige, vele verdiepin gen hooge gestichten. Het waren eenvou dige, lage gebouwen, opgetrokken rond een binnenplaats, geflankeerd door een ka pelletje. Toen het klooster „Nazareth" van de Grauwe Zusters, tusschen de Bouwelou- wen- en Duizenddraadsteeg gelegen, werd opgeheven, timmerde men er rustigjes woningen van, die over huurders niet te klagen hadden, want wat eens „Nazareth" heette, werd toen het „Mierennest" ge noemd. Dichtbij het convent van de Grauwe Zusters, stond aan de Oude Vest het kloos ter der Zusters van Abcoude en aan de Janvossensteeg het klooster „Schagen" van de Sinte Katharine Zusters. Naar deze laatste vrome instelling bleef de Schagen-steeg genoemd. Deze drie kloosters volgden de Derde Regel van St. Franciscus. De Zusters van Tilburg in het sobere ge sticht aan de Pelikaanstraat zijn door een snoer van gebed en versterving met hun middeleeuwsche voorgangsters verbonden. Het gebouwencomplex van gesticht en scho len valt weinig op. De kapel, toegewijd aan St. .Pieter en St. Paul, is een huiselijk hei ligdom, gemeubileerd met veelsoortige en veelkleurige beeldengroepen, die stuk voor stuk bezwaarlijk mooi of smaakrijk ge noemd kunnen worden. Doch aangezien geen van de beelden uit den toon valt of in kunstzinnig opzicht boven de anderen poogt uit te stralen is een harmonie be reikt, die aan deze kapel toch een sfeer van rust en vrede geeft. Wat aan deze kapel wel iets bizonder is: de ramen worden overkapt door zonne schermen, gestreept met koninklijke kleu ren. Een kapel met zonneschermen daar zullen de Zusteren van Sinte Katharine of van Abcoude wel nooit van gedroomd heb ben. En dan is nog dit het vermelden waard: het klooster aan de Pelikaanstraat neemt de plaats in van de zeemtouwerij en calan- dermolen van burgemeester Pieter Adriaansz. Van der Werf, den dapperen held van Leiden's ontzet. Het huis van den burgemeester stond aan de Haarlemmer straat; daarachter tot aan de vestingwal strekte zich de werf uit, waaraan hij zijn bijnaa/n ontléende; de eigenlijke familie naam was Vermeer. De Van der Werfstraat, zooals de Maren- dorpsche achtergracht na demping werd genoemd, houdt de groote naam verbonden aan deze omgeving. Te betreuren blijft het, dat een steen met het opschrift „Calan der 1652", niet in den gevel van de school werd ingemetseld, om ook de plaats en de aard van burgemeester Van der Werf's bedrijf voor het nageslacht te bewaren. De steen is sinds jaren in de Lakenhal. De geheime glorie van de Oude Vest is de Meermans-burg. Nu durf ik mijn gansche vermogen in te zetten bij een weddenschap, dat het gros van de Leidenaars van de Meermansburg nooit heeft gehoord of deze althans nooit heeft gezien. Het is een hofje, maar deze betiteling is voor zulk een deftig binnenplein eigenlijk een misplaatst grapje. Wie de poort opent in de statige, met wapens en festoenen versierde voorgevel, treedt eenige eeuwen terug. De zon-beschenen stilte wordt slechts verbroken door het suizelen van de hooge boomen en het gezang van een merel. Tusschen bloeiende heesters staat de hardsteenen pomp te slapen, met de meer- mans-burg in top. Overal, aan de buitenzijde, in het kale kraak-heldere voorportaal, op de pomp en aan de binnengevel verdedigt de „meer man" met zwaard en schild zijn burg, een geestige toespeling op de milde stichters: „Maerten Meerman ende Helena Verburg, echte luyden". De meerman op de pomp heeft een echt ijzeren helm, ijzeren zwaard en ook een ijzeren schild, waarmede hij zyn dikke buik beschut, terwijl het dartel dolfijnen-lichaam achter hem opkrult als een varkens staartje. De regenten-kamer van het hofje trekt jaar in, jaar uit een menigte bezoekers, vooral buitenlanders, die er de rijen re genten-portretten komen bewonderen, knappe schilderkunst, in de stijl van Rem brandt, andere van De Baen, Van Miere- velt en Cuyp. De ernstige gezichten, ge vangen en gewurgd in stijve witte ribbel kragen, passen volkomen in deze plechtige zaal, met haar fijne witte stuc-versieringen en het bloed-roode fluweelen behang. De Meermansburg is het Gouden-Eeuw- sche Holland op zijn allerschoonst. VENATOR VAGANS. LISSE Verkooping. Ten overstaan van nota ris G. J. Roes had de verkooping by afslag plaats van de volgende perceelen: 1. een perceel grond met opstal (afbraak) aan den Stationsweg, gekocht door gemeente Lisse voor niet; 2. vijf woonhuizen met erven aan den Stationsweg, beide perceelen door gemeente Lisse voor 5000 in totaal; 3. een woonhuis met schuur aan den Lisser- dijk, Haarlemmermeer, ingezet op 400, werd niet gemijnd. Geboren: Johanna Jacoba Maria d. v. B. Schoone en A. M. Duivenvoorde Ca- tharina Cornelia d. van M. J. Wassenaar en A J. C. Hoogstraten. Gevestigd: J. F. Prins uit Hoorn J. C. Faas uit Achttienhoven P. Algera en echtgen. uit Noordwijk C. Onderwa ter uit Voorschoten A. M. van der Lans uit Heemstede M. C. Mens uit Heemste de J. E. van der Tang uit Haarlem S Hoogeveen uit Emmen L. Noort uit Baarn J C. G. Turkenburg uit Haarlem E. Visser uit Hillegom. Vertrokk en: G. van Waveren naar Warmond J. E. Compier naar Ouder- Amstel W. Verboom naar Alphen aan den Rijn L. van der Linden naar Haarlem mermeer A. A. van der Ploeg naar Ben- nebroek F. van der Splinter naar Heem stede A. van Maanen naar Leiden G. Kroes naar Oud-Beierland A. Berbee naar Anna Paulowna H. Verra en echtg. naar Ooststellingwerf C. J. War merdam naar 's Gravenhage. HOOGMADE Meisje verdronken Op de fiets in een sloot gereden Gisteravond omstreeks half zeven is het ongeveer 15-jarig meisje A. G. v. d. V., wo nende alhier, op een naar haar ouderlijke woning voerende kade, waarschijnlijk door een oneffenheid hierop, de macht over haar stuur kwijt geraakt en met fiets en al nabij de brug alhier te water geraakt. Door een zich met een roeiboot in de buurt bevindend persoon werd haar hulp geroep gehoord, en ijlings gewaarschuwde politie en burgers begonnen met een dreg en bootshaken het water af te zoeken. Eerst na ongeveer een kwartier zoeken werd het meisje opgehaald en direct werd door den inmiddels aangekomen dr. L. E. Loth met behulp van enkele personen begonnen met toepassing van kunstmatige ademhaling. Het mocht echter niet meer gelukken de levensgeesten weer op te wekken. HAZERSWOUDE-RIJNDIJK De collecte voor de oorlogs-slachtoffers. De inzameling, gehouden door de com missie van samenwerking voor bijzondere nooden ten behoeve van de slachtoffers van het bombardement, heeft opgebracht de som van 1748.80j^, waaronder enkele giften van instellingen alhier. Voor hen, die nog een gift voor dit doel willen geven, bestaat de gelegenheid daartoe bij den burgemeester, den heer A. Warnaar. KOUDEKERK Geboren: Hendrika Maria Alfonsa Jozina, dochter van J. J. Zwartjes en M. J. Fase. TER AAR Korteraarsche polder. Onder voorzit terschap van den heer Joh. van Evk Dzn., kwamen stemgerechtigde Ingelanden van voornoemden polder bijeen in het café v. d. Acker. Na opening en voorlezing der notulen werden de rekeningen van de vijf afdeelingen behandeld en ongewijzigd goedgekeurd. De begrootingen der afdeelingen gaven evenmin aanleiding tot bespreking en al- zoo zafen de bestuurskosten zich gesteld op 5423.54, afdeeling 1 en 2 op 1124.07, twee en drie op 5558.20, drie en vier op 609.45, en wei en tuinland op 955.87. Over het algemeen zullen de lasten een weinig lager zijn dan het vorig jaar. De heer Joh. v. Vliet zal volgend jaar verslag uitbrengen over het gevoerde fi- narcieele beleid van den penningmeester. Met de behandeling van het schrijven van Ged. Staten inzake het dempen van de diiksloot en vernieuwing sluis, als uit vloeisel der bespreking welke het bestuur gehad heeft met G. S., blijkt dit college op het standpunt te staan, om de sloot te dem pen. Dan behoeft de sluis niet in dienst te komen. De Ingelarden zijn niet afkeerig van dit voorstel, doch dan vragen zij terugbetaling van de jaarlijks afgedragen gelden, wat een totale som beloopt van ruim twaalf duizend gulden. Dit zullen Ged. Staten wel niet doen, aldus de meening van het bestuur. Geeft de polder geen toestemming tot demping, dan moet de sluis hernieuwd worden, hetgeen een uitgave vordert van 15 h 16 duizend gulden, ten laste van den polder. Na ampele discussies bleef de vergade ring bij haar eischen. Bij de bestuursver kiezing zag de zoon van den heer J. Mul der zich gekozen, wat voor den vader een voldoening was, die wegens zijn leeftijd moest aftreden, na ruim twintig jaar deel uitgemaakt te hebben van het bestuur. De heer C. Bezemer koos men na enkele can- didaatstelling. Hierna sluiting. ZOETERWOUDE Groote Polder. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Groo- ten Polder werd de rekening over het jaar 1939 vastgesteld aan inkomsten op 1668.89, uitgaven 1562.9Ï, batig saldo 106.38. De begrooting voor het jaar 1940 werd bepaald aan inkomsten en uitgaven op 1789.32, waarbij de omslag voor 489.84.29 H.A. van den Grooten Polder werd be paald op 3 per H.A. (v. j. 2.50). De bui tengewone omslag over 36.16.94 H.A. voor het Zwieten werd vastgesteld op 1.50 per H.A. Door de ingelanden werd geklaagd over veel overlast van water en ook sterk aange drongen op zoo goed mogelijk houden en bemalen van den molen. Vooral in de gege ven omstandigheden, waarbij van het land zooveel mogelijk getrokken moet worden, om in de veevoedervoorziening de hoogste productie te bereiken, werd dit van het hoogste belang geacht en deed het bestuur ook de toezegging hiervoor de meeste zorg te hebben. Betreffende de dijk wacht werden ver schillende besprekingen gevoerd, waarbij de geruststellende mededeelingen werden gedaan, dat de kaden van dezen polder in uitstekenden staat van onderhoud verkee- ren en dat het bestuur te dien opzichte de verantwoordelijkheid ten volle beseft. Het aftredende bestuurslid, de heer J. Dorrepaal Jz., werd met algemeene stem men herkozen. GROENE BLOEMBOLLENVEILING TE LISSE. Te Lisse werd een belangrijke veiling gehouden van groen te veld staande bloem bollen. De belangstelling voor deze vei ling was ernorm groot Da volgende prij zen werden besteed voor bedden van 3 R.R. Hyacinthen: 23 bed E. W. l'Inno- cence 4 jarig van gehold voor 261. 16 bed E. W. Arentine Arendse 4 jarig van gehold voor 220.30 bed E. B. Bismarck 4 jarig van gehold voor 285.—; 6 bed E. B. Perle Brilliant 4 jarig van gehold voor.50.4 bed E. R. Moreno, 3 jarig van gesneden 39.10 bed E. R. Ger trude, 4 jarig van gehold voor 118.28 bed E. R. La Victorie 4 jarig van gehold voor 298.6 bed E. R. Lady Derby 4 jarig van gehold voor 56.12 bed E. R. Queen of the Pinks, 3 jarig van geh. voor 120.10 bed E. R. Garibaldi 3- jarig van geh. voor 120.7 bed E. R. Nimrod, id. id. 70.—; 13 bed E. B. Dr. Lie- ber id. id. 130.—; 9 bed E. B. Perle Bril liant id. id. 89.7 bed E. B. Grand Mai- tre id. id. 62.39 bed E. W. l'lnnocen- ce, id. id. 460.8 bed E. R. Moreno, 2 jarig van gehold voor 68.6 bed id. Garibaldi, id. id. 60.8 bed id. Gertru de id. id. 82.6 bed id. Queen e.t. Pinks id. id. 60.30 bed E. W. l'lnnocence, id. id. 350.29 bed E. B. Bismarck id. id. 3Ó5.8 bed E. B. Dr. Lieber id. id. 8.10 bed E. B. Perle Brilliant id. id. 96.8 bed E. R. Lady Derby, id. id. f 91.13 bed E. G. Yellow Hamer 4-ja- rig van gehold 164.20 bed E. R. Pink Pearl, 3 jarig van gehold 100. Tulpen: 41 bed Triumph Tulp Avia- teur voor 159.25 bed id. id. Hinden burg 115.25 bed id. id. Coxa 94. 22 bed id. id. Krelage's Triumph 125. 24 bed Enk. Vr. Tulp Grand Due 130. 7 bed Mendel Tulp Fridjof Nansen 28. 74 bed Darwin Tulp Bartigon 295.6 bed Mendel Tulp Van der Eerden 75. 11 bed Enk. Late Tulp Dr. Eeuwe 47. 16 bed Ideal Dw. Tulp White City 100. 123 bed Enk. vr. Tulp Brilliant Star 760. 30 bed id. id. id. Joffre (gele Bril. Star) 335.22 bed id. id. id. Olympiade 140.44 bed Darw. Tulp Zwanenburg 232.78 bed Dubb. Vr. Tulp Orange Nassau 456.100 bed id. id. id. Peach Blossom 488.50 bed id. id. id. Schoon oord 321.22 bed id. id. id. Marec hal Niel 156.—; 22 bed Enk. Vr. Tulp Non Tresor S 123.20 bed id. id. id. Gen. de Wet, 140.8 bed Parquit Tulpen Par- quit Cram. Brilliant 24.20 bed Ideal Dw. Tulp Mrs. Grullemans 210.10 bed id. id. id. Insurpassable 56.10 bed id. id. id. Niphetos 120.1 bed Parquit Tulp Violet Queen 64.3 bed Ideal Tulp Adoration 50.2 bed id. id. Wild- lust 60.2 bed id. id. All Bright 40. 4 bed Breeder Tulp Golden Buff 18. 12 bed Ideal Tulp Seafoam 41. Narcissen: 31 bed Narcis Pride of Hillegom, 98.32 bed id Van Wave- ren's Giant 92.6 bed id Mrs. E. H. Krelage 26.126 bed id. Inc. Helios f 319.43 bed id. Meline 88.10 bed id. Aeolus 44.32 bed Inc. Croesus 66.—; 123 bed id. King Alfred 420.—; 13 bed id. Spring Glory 36.6 bed id. Whistler f 22.188 bed id. Bic. Victoria 580.48 bed id. Poetaz Early Perfec tion 238.32 bed id Poetaz Oheerfull- nes, 116. Bulteniandsche Berichten TIENTAL PERSONEN UIT ROEMENIë GEZET. Onder wie drie Nederlanders. In verband met de verscherpte controle op de vreemdelingen in het Roemeensche petroleum gebied, hebben de autoriteiten een reeks verdachte personen uit het land gezet. Zij hadden zich, onder het voor wendsel volontairs te zijn, in grooten ge tale bij de Britsch-Nederlandsche maat schappij Astra Romana ingedrongen. Tot nog toe kregen zeven Engelsche en drie Nederlandsche onderdanen de aanzegging het land binnen 24 uur te verlaten. DEENSCH SALPETERSCHIP VERGAAN. De Deensche motorschoener „Skandia" uit Marstal, die met een lading salpeter onderweg was van Menstad in Noorwegen naar Ramders in Denemarken, heeft in de nabijheid van het vuurschip Vinga schip breuk geleden. Van de 7 opvarenden kwa men er 6 om het leven. Slechts één matroos werd gered.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2