DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Distributie van petroleum WOENSDAG 5 JUNI 1940 31ste Jaargang No. 9659 S)e £eid&^i£(Boii/fca/nt Bureaux Fapengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. O Ito 103003. Fogtbtu 11. „Mei open vizier en eerlijk" „De Nederlandsche soldaat heeft echter overal met open vizier en eerlijk gestreden en onze gewonden en gevangenen dien overeenkomstig goed behandeld. De bur gerbevolking heeft niet aan den strijd deelgenomen en zich tegenover onze ge wonden eveneens naar de wetten der men- schelijkheid gedragen". Aldus in een decreet van Adolf Hitler van 1 Juni. Onze soldaten streden „met open vizier en eerlijk". Dit is een eervol getuigenis. Oók bij den strijd op ander terrein dan dat der wapenen hebben wij steeds dit devies willen hooghouden: „met open vizier en eerlijk"! Wij hebben nooit den strijd gezocht, maar, waar wij meenden strijd te moe ten voeren, daar hebben wij er met ernst naar gestreefd, te strijden: „met epen vi zier en eerlijk"! Onze trouwe lezers zullen 't ons mis schien wel vergeven, als wij hier speciaal denken aan ons eigen blad. waarin de critiek, die wij meenden te moeten geven, steeds onomwonden-duidelijk was, be doeld in positieven, opbouwenden zin. Wij durven dan ook constateeren, dat geen enkele principieele tegenstander, met vvien wij ooit meeningsverschil hebben gehad, zich persoonlijk onnoodig gekwetst heeft gevoeld. Dat Hitier verder getuigde, dat iir Ne derland de burgers zich „eveneens naar de wetten der menschel ij khcid hebben ge dragen", waardeeren wij eveneens. Men mocht en kon ook niet anders verwachten van een volk, wiens bekwaamste en beste mannen zich steeds met zoo'n groote toe wijding hebben gegeven voor de vervolle diging en vervolmaking van het volken recht, het internationale recht, en voor een humane toepassing van dat recht! 't Moet zijn het ernstig streven van het Nederlandsche volk, dat dit getuigenis, door Hitier gegeven, in overeenstemming, in volkomen overeenstemming b 1 ij f t met de waarheid, en werkelijkheid! Het Nederlandsche vclk wil, onder geen enkele omstandigheid, een anderen strijd voeren, dan „met open vizier en eerlijk"! Het Nederlandsche volk wil altijd, te genover alle mede-menschen, de wetten der menschelijkheid naleven! Als er on der en door het Nederlandsche volk han delingen plaats hebben in strijd daarmede, dan moeten die handelingen door ons spon taan worden veroordeeld en verder wor den verhinderd. Zóó natuurlijk niet in pharizeïsche zelfingenomenheid, maar in een met Gods genade krachtig streven om goed te zijn, naar de wetten der algemeene mensche- lijke zedelijkheid en naar eigen nationalen volksaard, zien wij vol vertrouwen de toe komst tegemoet. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE LIEFDE IS VINDINGRIJK. Het slot van een artikel in de N i e u w e Koerier: „Vergeten wij dezen tijd toch nooit. Dat was voor ons een ontzaglijke genade, een geschenk Van God, de gouden rand eener donkere wolk. het goede dat een ramp vergezelde, waaruit in ieder geval een ontzaglijk gced te trekken is. Zien wij daarin Gods hand! En nu de tijd van den opbouw aanr breekt, van den stoffelijk?n opbouw, waarin o.m. prof. de Quay, naar wij ho pen, zulk een groote rol zal spelen, moge de geestelijke opbouw tevens worden op getrokken op dat nieuwe fundament, waar over wij zooeven spraken, die milde, edel moedige gesteldheid der menschen. Deze op de eerste plaats moet het vraag stuk der werkloosheid helpen oplossen. Zij moet meer doen. Deze nieuwe tijd moet de tijd zijn van een inniger en hartelijker sa menwerking en samenleving der men schen, dus van echte naastenliefde, het groote gebod, dat Christus ons gegeven heeft, waarin de praktijk van het chris telijk leven voor het overgroote deel ge legen is." Op vele, vele wijzen moet deze naasten liefde, het ware saamhoorigheidsbesef ge toond worden, maar de liefde is vinding rijk." Voor kookdoeleinden alleen bij noodzaak en tegen inlevering van zegels Het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend: Ter voorbereiding van een even- tuecle distributie van petroleum zijn reeds eenige maanden geleden petro- Ieumdistributiekaarten aan de gebrui kers uitgereikt. Het is ten gevolge van omstandigheden noodzakelijk geble ken, de op het punt der petroleum- distributie getroffen maatregelen ten deele te doen vervallen, hetgeen mede brengt, dat de reeds uitgereikte petro- leumdistributiekaarten geheel waarde loos zijn en de petroleumverkoopers daarop dus geen petroleum mogen af leveren. Thans is een nieuwe distributieregeling ten aanzien van petroleum getroffen. Voor op zij gesteld, dat de voor distributie be schikbare hoeveelheid petroleum zeer. ge ring is, zoodat de uiterste zuinigheid dient te worden betracht. In verband hiermede is het verbruik van petroleum in het huishouden uit sluitend toegestaan voor kookdoelein den en zulks slechts indien niet be schikt wordt over een installatie om zonder behulp van petroleum te koken. Zij, in wier woning bijv. een op gas en/of electriciteit aangesloten kookinstal- latie aanwezig is, zullen zich dus geen pe troleum meer kunnen verschaffen. Indien men petroleum voor kookdoelein den noodig heeft, kan men zich met ingang van een door den distributiedienst bekend te maken datum ter verkrijging"van voor dit doel uit te reiken zegels wenden tot den plaatselijken distributiedienst. Voor- loopig zullen deze zegels elk gedurende een tijdvak van veertien dagen recht ge ven op het koopen van twee liter petro leum. De zegels moeten bij het koopen der petroleum aan den kleinhandelaar worden afgegeven. Bij wijze van overgangsmaatregel is tct en met 15 Juni a.s. het koopen en afleveren van petroleum uitsluitend voor kookdoeleinden en bedrijfsdoel einden toegestaan zonder inlevering van zegels en bestelbonnen, met dien verstande, dat elke overmatige be voorrading ten strengste verboden is. Na genoemden datum is inlevering van zegels op bestelbonnen vereischt. Voor handelaren geldt als overgangs maatregel. dat tot en met 22 Juni a.s. pe troleum door hen mag worden gekocht en aan hen mag worden afgeleverd, zonder inlevering van toewijzingen. Na dien da tum is inlevering van toewijzingen ver eischt Tenslotte wordt er op gewezen, dat de regeling niet van toepassing is op militai re attaché's, leden van het Duitsche gezant schap en van Duitsche consulaten. In een „officieele publicatie", elders in dit blad, is vastgelegd de wijze waarop de kleinhandelaren de zegels dienen te be handelen. Tevens is daarin vermeld in hoe verre en op welke wijze zij, die petroleum voor bedrijfsdoeleinden gebruiken, voor toewijzingen in aanmerking kunnen ko men. OPRUIMING VAN ONBEHEERDE MUNITIE. Het waarnemend hoofd van het departe ment van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters een rondschryven doen toekomen, waarin wordt medegedeeld, dat zich volgens bericht van den opperbevel hebber van land- en zeemacht in verschil lende gedeelten van het land onbeheerde voorraden scherpe munitie bevinden. Aangezien de veiligheid gebiedt deze voorraden zoo spoedig mogelijk te doen opruimen, worden op verzoek van den opperbevelhebber de burgemeesters uit- genoodigd bij het aantreffen van der gelijke munitie, daarvan onverwijld kennis te geven aan den Nederland- schen commandant ter plaatse. Ingeval geen Nederlandsche" comman dant ter plaatse is, zal de kennisgeving moeten geschieden aan den directeur voor het materieel der landmacht, Conradkade no. 64 te 's-Gravenhage (telefoon no. 390007) onder vermelding van de gege vens welke dienstig zijn om het vervoer te kunnen regelen. De directeur voor het materieel der landmacht zal dan 'oor de afvoer van de munitie zorg dragen. GESNEUVELDE MILITAIREN. Aanspraken op pensioen. Ingevolge de op pensioengebicd be staande bepalingen bestaat recht op pensioen voor de weduwen en wezen van de in den strijd om het leven ge komen gehuwde militairen van zee- en landmacht. Zoodanig recht bestaat mede voor de ouders of bij ontstentenis van dezen de grootouders, eventueel voor elk ouderloos kleinkind en voor de schoonouders van gesneuvelde mi litairen, voor zooveel de overledene hun kostwinner medekostwinncr was. Zij, die vermeenen aanspraak op pensioen, als vorenbedoeld, te kunnen doen gelden, gelieven zich met een desbetreffende ongezegelde aanvrage te wenden tot de 3e afdceling B. van het departement van defensie, Ilceren- gracht no. 38a te 's-Gravenhage. DEMOBILISATIE VERLOOPT VLOT. De demobilisatie van het Nederlandsche leger, reeds op 24 Mei j.l. aangekondigd en in werking getreden, verloopt vlot. Zooals bekend heeft de Fuehrer bepaald, dat ook de Nederlandsche soldaten, die in Duitschland krijgsgevangen waren, naar hun haardsteden zullen terugkeeren. Voor dezen terugkeer zijn uitgebreide vervoersmaatregelen genomen. De terug komende soldaten dienen zich echter eerst bij de militaire autoriteiten in Nederland te melden, een maatregel, welke dient om hun uiteindelijke bestempiing nader te be palen, teneinde te voorkomen, dat de werkloosheid wordt vergroot. Wij vernamen echter, dat voor hen, die niet in een betrekking of bedrijf kunnen terugkeeren, speciale bepalin gen in 't leven zullen worden geroepen en wel van zoodanrien aard. dat deze voor de betrokkenen volkomen bevre digend zullen zijn. Omtrent het beroepsleger zal later een beslissing worden genomen, doch ook hier zal het principe gelden, dat een bevredi gende oplossing voor de betrokkenen moet worden verkregen. NOG 3800 VLUCHTELING NIET IN BREDA TERUGGEKEERD. Van de ongeveer 4800 inwoners van Bre da, die Zaterdagmorgen nog niet van de vlucht waren teruggekeerd, zijn er in den loop van Zaterdag en Zondag nog ruim duizend met uit Breda gezonden autobus sen en met Duitsche legerauto's weer in hun woonplaats gearriveerd. Volgens berichten uit België zijn nu nog kleine groepen vluchtelingen onderweg. Blijkens de gegevens van den leider van het evacuatiebureau, den heer A. L. C. van Nynantene zijn nog ruim 3600 inwoners van Brfeda niet teruggekeerd. Over hun lot heerscht thans onzekerheid: men vermoedt, dat een deel van deze vluch telingen in Frankrijk is terechtgekomen, en dat voor hen voorloopig de mogelijkheid zal ontbreken om naar Nederland terug te kee- ren. „Tel." EERVOLLE BEGRAFENIS VAN GESNEUVELDEN. Reeds eerder is er op gewezen, dat ieder, die het lijk van een Duitsch of Ne- derlandsch soldaat aantreft, 'hiervan ten spoedigste mededeeling doet aan den dichtsbijzijnden pc-litie-post of wel aan het dichtstbijzijnde Duitsche militaire com mando. Men wordt verzocht hieraan strikt de hand te houden. Er is door de Duitsche militaire autori teiten thans een speciale afdeeling in het leven geroepbn, welke voor een eervolle militaire begrafenis zorg draagt. Mer. denke er dus wel aan, dat door geen melding te maken van het aantreffen van een stoffelijk overschot, men den over ledene de laatste eer onthoudt. STICHTING ZUID-HOLLAND 1940. In aansluiting aan het desbetreffend persbericht wordt er ter voorkoming van misverstand uitdrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat de stichting Zuid-Holland 1940 uitsluitend ten doel heeft de bevor dering van het herstel van het bedrijfs leven in den ruimsten zin en wel door de verleening van credieten in die gevallen, dat maferieele oorlogsschade oorzaak is van stagnatie va'n het bedrijf. Het toekennen van vergoedingen voor aan onroerende en roerende goederen toe gebrachte oorlogsschade ligt niet op den weg der stichting. ONJUISTE BELASTINGAANGIFTE. Geen strafvervolging bij verbeterde opgave vóór 15 Juni a.s. Het departement van financiën maakt het volgende bekend: De saamhoorigheid van de bevolking van Nederland legt iederen inwoner den duren p'icht op r.aar beste krachten bij te dra gen tot leniging van den nood waarin het lard door de krijgsverrichtingen is komen te verkeer en. Een ieder dient er van door drongen te zijn, dat hij gehouden is zijn aar grfle voor de belastingen naar inkomen en vermogen voor het belastingjaar 1940- 1941 op iijd, juist en volledig te doen, en dat hij, inuren hij deze aangifte reeds mocht hebben gedaan, deze ten spoedigste dient te verbeteren ingeval zij onjuist mocht zijn. Aan belastingplichtigen die over verstre ken belastingjaren hun aangiften niet heb ben gedaan zooals het behoorde wordt de gelegenheid gugeven hun fout te herstellen door begane onjuistheden te verbeteren, zonder dat zij zich daardoor blootstellen aan de sancties, welke op het doen van on juiste aangiften staan.. Een juiste of verbe terde aangifte voor de belastingen naar in komen en vermogen voor het belastingjaar 1940-1941, waaruit blijkt, dat over vroege re jaren onjuiste aangiften zijn gedaan, zal namelijk worden beschouwd als een uit eigen beweging gedane verbetering van die vroegere onjuiste en onvolledige aangiften. Dit heeft in de eerste plaats tot gevolg, dat tegen de aangevers geen strafvervol ging wegens het doen van onjuiste aangif ten over vroegere jaren zal worden inge steld. Voorts is bepaald dat. bij navorde ring van belasting over vroegere belasting jaren, waarvoor de wettelijke termijn van navordering nog niet is verstreken, geen verhooging zal worden gevorderd, en ver der, dat ook wegens andere overtredingen van de wetten op de belasting naar inko men en vermogen, zooals het overleggen van valsche of onjuiste boeken, bescheiden en opgaven, geen strafvervolging zal wor den ingesteld. Voor hen, die hun aangiften over het belastingjaar 1940-1941 reeds hebben ge daan, staat de gelegenheid tot het verbe teren van eventucele onjuiste aangiften open tot 15 Juni 1940. Ook zij, die door de oorlogsomstandighe den of om andere redenen niet in staat zijn verbeterde aangiften vóór 15 Juni 1940 te doen, zullen op straffeloosheid aanspraak hebben, indien zij den inspecteur der di recte belastingen voor dien datum van de onjuistheid hunner aangiften kennis ge ven, met de verklaring, dat zij ten spoe digste een juiste en volledige aangifte zul len doen. Mochten onjuiste aangiften voor de di vidend- en tantièmebelasting of voor de doode-handbelasting zijn gedaan, dan kun nen ook deze voor 15 Juni 1940 straffeloos worden verbeterd. LEDIGE VATEN INLEVEREN. Voor het vervoer van benzine geschikte vaten dienen onverwijld beschikbaar te worden gesteld. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt in opdracht van de Duitsche autoriteiten het volgende be kend: De burgemeesters moeten er oogenblik- kelijk hun medewerking aan verleenen, dat alle in hun gemeente aanwezige ledige benzine-vaten of andere voor het vervoer van benzine geschikte vaten, b.v. petro leumvaten, naar de naas.tbegelegen opslag plaatsen der benzine- en petroleummaal- schappijen worden vervoerd. Aan de benzine- en petroleummaatschap- pjjen is opgedragen en voor zoover zij nog niet bereikt konden worden, wordt hun hierbij opgedragen aan deze actie hun krachtige medewerking te verleenen. De aldus verkregen vaten moeten oogen- blikkelijk worden geïnventariseerd en de cijfers telegrafisch door de eigenaren van de opslagplaatsen worden doorgegeven aan den directeur van het Rijksbureau voor Aardolieproducten te 's Gravenhage, Zeestraat 100. Verwacht wordt, dat de eerste opgaven van het totaalcijfer uiterlijk 6 Juni des namiddags 6 uur in het bezit van voor noemden directeur zullen zijn. Vaten, die om technische redenen op dat tijdstip nog niet ingeleverd kunnen zijn, moeten nadien uiterlijk 8 Juni ingeleverd worden. Het aantal der desbetreffende va ten moet uiterlijk 8 Juni des namiddags 5 uür afzonderlijk van het op 6 Juni opgegeven aantal aan den directeur voornoemd telegrafisch worden medege deeld. Voor zoover de benzine- en petroleum- maatschappijen of de houders van vaten niet in het bezit zijn van transportmate riaal om de vaten naar de opslagplaatsen te vervoeren, zullen de burgemeesters hiertoe de noodige transportmiddelen in hun gemeente vorderen en eventueel de noodige motorbrandstof voor dit vervoer ter beschikking stellen Dit nummer bestaat uit twee bladen. HET KOOPEN, GEBRUIKEN ENZ. VAN HOUT. In de Staatscourant van gisteravond is opgenomen de Houtbeschikking 1940 No. 1. Volgens artikel 2 is iedere handelaar en/ ol agent in hout. gebruiker, verbruiker, be werker of verwerker van hout verplicht aan den directeur van het rijksbureau voor hout op diens last opgave te doen van de voorraden hout en van de gekochte, ver kochte, afgeleverde, gebruikte, verbruikte, bewerkte of verwerkte hoeveelheden hout, alsmede van de doeleinden, waartoe deze houveelheden hebben gediend en zullen die nen, dcsverlangd onder overlegging van de daarop betrekking hebbende bescheiden. De opgaven moeten schriftelijk geschieden, desverlangd. op en overeenkomstig een dooi den directeur vastgesteld formulier binnen een telkenmale door hem te bepalen ter mijn. Bij artikel 3 is het verboden zonder uit drukkelijke loesteming van den directeur buitenlandsche koopcontracten te annulee- ren of te wijzigen. Art. 4: a. Het is verboden hout te ver- koopen, te gebruiken, te verbruiken, te be werken, te doen verwerken, of af te leveren, zonder daartoe van den directeur verkregen schriftelijke vergun ning. Voor zoover de vorenbedoelde han delingen door of ten behoeve van de Duit sche en Nederlandsche bevoegde militaire autoriteiten en instanties zullen worden verricht, wordt een algemeene dispensatie verleend. b. Van het verbod, bedoeld sub a. geldt tot een nader door den directeur te bepalen tijdstip een algemeene dis pensatie, behalve voor nieuwen bouw, waarvoor nog geen gemeentelijke bouwvergunning is verleend, met uit zondering van wederopbouw van in den oorlog verwoeste of beschadigde gebouwen of kunstwerken. c. Aan een vergunning, als bedoeld sub a, kunnen door den directeur voorwaar den en beperkingen worden verbonden. d. De vergunningen mogen door den houder niet worden overgedragen. Artikel 5. Het is aan natuurlijke of rechtspersonen, die van den handel in hout niet hun normaal bedrijf maken, verboden hout te koopen zonder daartoe van den di recteur verkregen schriftelijke vergun ning, tenzij dit hout voor eigen gebruik is bestemd. Aan de vergunning kunnen voor waarden en beperkingen worden verbonden Artikel 6. Terzake van het verleenen van een vergunning, als bedoeld in de art. 4 en 5, wordt een door den dir. in overleg met de in artikel 5 genoemde personen te bepalen consentgeld geheven, te berekenen naar de bruto-waarde dor betrokken goe deren, tot een maximum van 1 pet. van deze waarde, met dien verstande, dat het con sentgeld ten minste 0.25 per vergunning zal bedragen. De directeur is bevoegd van de betaling, al dan niet onder door hem te stellen voorwaarden, geheel of gedeeltelijk- dispensatie te verleenen. De bevoegdheden, in het bovenstaande aan den directeur verleend, worden uitge oefend in overleg niet de heeren G. B. J. Gips en mr. D. F. Pont, resp. voorzitter en directeur van den Nederlandschen Hout bond, tevens leden van de Commissie van Bijstand van het Rijksbureau. MISLUKTE BRITSCIIE LUCHTAANVALLEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn van Engelsche zijde eenige luchtaan vallen op plaatsen in Nederland gedaan. Deze aanvallen bleken voornamelijk op Rotterdam te zijn geconcentreerd. Het Duitsche afweergeschut heeft echter af doende verhinderd, dat de Engelsche vlieg tuigen hun doel bereikten. Voor zoover zij bommen konden afwerpen, hebben deze geen enkel doel getroffen, doch kwamen in het vrije veld neer. Ook heeft men getracht de vliegvelden Ypenburg en Schiphol te bereiken, doch ook dit werd geheel onmogelijk gemaakt en wel niet alleen door de actie der Duit sche afweerbatterijen, -maar ook door Duitsche jachtvliegtuigen. Zoo kan gezegd worden, dat de Engel sche aanvallen totaal zijn mislukt. Twee Engelsche vliegtuigen zijn van den grond af neergehaald, terwijl twee andei'en door Duitsche jagers werden neergeschoten. Hierdoor is afdoende aangetoond, dat de beveiliging van het Nederlandsche gebied tegen luchtaanvallen in alle opzichten vol doende is. In dit vérband vernam het A.N.P. nog van zeer bevoegde zijde, dat men in de zee-badplaatsen niet den minsten angst be hoeft te koesteren voor eventueele aanval len van geallieerde zijde. De beveiliging door het Duitsche bezettingsleger is zooda nig geoutilleerd, dat men een absolute vei ligheid van het Nederlandsche gebied als een vaststaande kwt ie kan beschouwen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1