VRIJDAG 31 MEI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 KERKNIEUWS UIT ONS BISDOM. Bede om steun. In „St. Bavo' wordt medegedeeld: In Rotterdam zijn de volgende kerken aan den oorlogsstorm ten offer gevallen: H. Laurentius, Nieuwe Haven; H. Antonius van Padua, BosChje; H. Dominicus (Stij'ger), Hoogstraat; H. Hart van Jezus (Olde) 01- derab.straat; H. Rosalia, Weste Wagenstraat; O. L. Vr. van Lourdes, Prins Hendriklaan. Verder te Dordxeoht: H. Antonius van Padua, Burg. de Raadtsingel. Te Den Haag: is de kerk van den Anto nius (Bosctokant), ook budten gebruik ge steld. De hierbij behoorende pastorieën deelden grootendeels in hetzelfde lot. De mededeeling van deze feiten is wel sprekend genoeg om een ieder te overtui gen van de hoogst noodzakelijke hulp die hier moet worden geboden. Voorloopig kunnen sommige parochies nog enkele hei lige diensten verrichten in vereenigings- gebouw of anderzins maar ook hier zal de opbouw energiek moeten worden aange pakt. Daarom doen we een dringend be roep op alle katholieken helpt naar ver mogen. Zendt uw giften, groot en klein aan het bestuur van ons liefdewerk. Het zal den Bisschop zeer zeker in staat stel len de eerst noodzakelijke maatregelen te treffen die een zoo goed mogelijke gods dienstige verzorging waarborgen. Meer dan ooit is een godsdienstig leven thans van geweldig belang om ons volk te steunen en opwaarts te stuwen. Daarom vertrouwen wij op de hulp van allen! Rotterdam: parochie H. Laurentius. Deken-Pastoor J. W. van Heeswijk is verhuisd naar St. Antoniusgesticht. Nw. Binnenweg 33, Rotterdam, Tel. 32552. Ka pelaan J. S. W. Groenen is verhuisd naar Linnaeushof 94, A'dam. Kapelaan J. F. F. Franse is verhuisd naar Lekstraat 55, Schiedam. Kapelaan J. P. A. Verhoeven is verhuisd naar Leidsohevaart 146, Haar lem. Doop- en trouwboeken dezer parochie zijn ongeschonden. Parochie O. L. Vrouw van Lourdes. Pastoor C. B. M. Wiemers, Kapelaan N. A. C. Commandeur en Kapelaan H. H. Groeneveld zijn voorloopig verhuisd naar Prins Hendriklaan 18, Rotterdam C. Dordrecht: Parochie H. Antonius van Padua. Pastoor A. de Wildt en zijn Kapelaans A. Bregten, J. C. M. Franse, J. N. Kossen en P. J. Kraakman hebben voorloopig hun intrek genomen in huize St. Anna, Stations weg 2, te Dordrecht, telef. 4165. Doop- en trouwboeken zijn verbrand. Middelburg: Adres nog niet bekend. Doop- trouwboeken zijn verbrand. De wonderbare beeltenis van O. L. Vrouw van den Polder is tijdig in veiligheid gebracht. KERKELIJKE INSTRUCTIES Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem deelt in „St. Bavo" de volgende instructies mede voor de tegenwoordige buitengewone omstandigheden. 1. In gebeden en gezangen worde niets veranderd, zonder Onze goedkeuring. De oratio imperata is „pro pace". 2. Omdat het te vreezen is, dat er, even als in den wereldoorlog van 19141918, gebrek zal komen aan gegarandeerden MISWIJN, staan wij toe, dat bij de ablutio der H. Mis andere goede wijn gebruikt wordt. Om vergissing te voorkomen, wordt aangeraden daarvoor roode wijn te gebrui ken. 3. Zoolang de noodtoestand aanhoudt, verbieden wij voor alle tot ons Bisdom be hoorende kerken, kapellen, gestichten enz. het gebruik van kerkolie in z.g. devotie- lampen en alle andere lampen, welke geen Godslampen zijn. Ook verbieden wij het gelijktijdig doen branden van meer dan één Godslamp in dezelfde kerk of kapel. 4. Men zij zuinig in het gebruik van waskaarsen bij den liturgischen eeredienst. Voldoende zijn: voor de gelezen H. Mis twee kaarsen; voor de gezongen H. Mis vier kaarsen; voor de plechtige H. Mis zes kaarsen; voor oefeningen met uitstelling van het Allei-heiligste zes kaarsen. Will U iets weten? Vraag: a. Welke is de kortste weg van Sassenheim naar Oirschot (N.B.) per fiets? Hoeveel K.M? b. Is het mogelijk over de Moerdijkbrug te gaan? Antwoord: a. Sassenheim, Oegst- geest, Voorschoten, Leidschendam, Voor burg, Ypenburg, Overschie, Rotterdam, Rijsoord, Dordrecht, Willemsdorp, Zeven- bergsche Hoek, Terheyden, Breda, Tilburg, Moergestel, Oirschot. Afstand 147 K.M. b. Ja. Vraag: a. Welke is de kortste weg van Lissc naar Westmaas (Beyerland)? b. Hoeveel ponten moet ik over varen en waar? Antwoord: a. Lisse, Sassenheim, Rot terdam (als in vorige vraag), Rhoon, Goid- schalxoord, Heinenoord, Westmaas, over varen over de oude Maas naar Goidschalx- oord. Vraag: Kan ik thans per trein of auto bus de stad Meppel bereiken en hoe is de verbinding of aansluiting? Antwoord: Het treinverkeer wordt langzamerhand weer normaal. Het vierde gistten verschenen supplement der Ned. Spoorwegen bevat ojn. de verbinding tus- schen Zwolle en Groningen. ?r gaan van uit Zwolle vier treinen per dag, om 7.09, 10.59, 14.59 en 20.00 uur. Volledige gege vens kunt u aan de stations bekomen. RECHTZAKEN HAAGSCH GERECHTSHOF Speel- en trekbalautomaten- kwestie. Mej. H. M. te A1 p h e n a. d. R ij n was door den Haagschen Politierechter ver oordeeld tot een geldboete van 80.subs 80 dagen, omdat zij in haar winkel of per ceel gelegenheid gegeven had tot hazard spel op z.g. speel- en trekbal-automaten. Van dit vonnis was zij in hooger beroep gekomenbij het Haagsche Hof, alwaar de Procureur-Generaal van meening was, dat het vonnis juist gewezen was. Er werd te Alphen a. d. Rijn zwaar gegokt en ver- uachte had daaraan meegedaan, door ook aan nog zeer jeugdige personen gelegen heid te verschaffen. Spr. eischte dan ook bevestiging van het vonnis. Mr. v. d. Loef, de verdediging voerend voor verdachte, vroeg de uiterste clemen tie en wees er op, dat andere personen uit Alphen a. d. Rijn, die voor een dergelijk feit terecht hadden gestaan, allen een veel lagere boete gekregen hadden. Ook voor zijn cliënt vroeg pleiter zulk een geld boete. Over 14 dagen zal het Hof vonnis wijzen. Hij kreeg nog geld. De reiziger J. K. uit Den Haag had van een Leidsche firma een aantal electri- sche lampen in consignatie, maar hij was in gebreke gebleven de lampen te rug te geven óf het voor die lampen ontvangen geld af te dragen. Verdachte had voor den Politierechter twee verzach tende omstandigheden naar voren trachten te brengen en wel ten eerste, dat de lam pen niet voldaan hadden, en ten tweede, dat hij van de Leidsche firma nog geld te goed had, dat hij maar niet los kon krij gen. De Politierechter had deze feiten, als niet doorslag gevend, aanvaard en ver dachte wegens verduistering veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, van welk vonnis hij in hooger beroep gekomen was by het Gerechtshof, alwaar hij thans ver klaarde bereid te zijn, alles te betalen. De Procureur-Generaal vond, dat hij ^.daartoe wel wat laat bereid was en vroeg dan ook bevestiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. HAAGSCHE RECHTBANK RIJWIELDIEFSTAL ENGROS. De havenarbeider H. J. v. d. R., uit Den Haag had zich te verantwoorden wegens rijwieldiefstal meermalen gepleegd. Men zal zich herinneren, dat een heel complot rijwieldieven in Den Haag en omgeving tientallen rijwielen had gestolen, en dat deze rijwielen voor het meerendeel ver kocht waren aan zekeren van L. te Z o e- terwoude, die niet geweten had, dat de rijwielen van diefstal afkomstig waren, zoodat hij prijzen had betaald varieerend van zes tot negentien gulden. Eenigen tijd geleden hadden twee zoons van verdachte reeds terécht gestaan en waren tot flinke straffen veroordeeld. Thans moest de va der terecht staan, die de anderen, volgens den Officier, aangezet zou hebben tot de diefstallen. Nadat van L. als getuige ge hoord was, eischte de Officier anderhalf jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Academienieuws LEIDEN. Geslaagd: Economisch Doctoraal examen Indologie: de heer F. A. de Groot, Den Haag: Arts-examen le gedeelte: mej. C. A. L. de Klerk, Rotterdam en de heeren H. A. A. Sekhuis, Delft en G. J. Idema, Den Haag. Bevorderd tot arts: mej. J. S. van der Horst, Rotterdam en de heeren Han Jan Hie, Den Haag en L. O. Meyers, Den Haag; tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Bijdrage tot de ken nis van de Curagao-aloë en van harè op sporing" de heer C. L. Harders, geboren en wonende te 's Gravenhage. OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUWO VERZICHT. De voorjaarsproducten zijn na de heer lijke regenbui van 1.1. Dinsdag geweldig aan den groei gegaan, zoodat voorloopig voor een minderen oogst geen gevaar be hoeft te bestaan. Vooral de vroege aard appelen, bospeen, sla en bloemkool zijn hiermede buitengewoon gebaat. De aanvoer aan de groentenveiling bestaat thans voor een gedeelte uit winterproducten terwijl spinazie, radijs, raapstelen evenmin ont breken. De prijzen konden wel iets beter zijn om van loonend te kunnen spreken doch een spoedige opleving wordt spoedig verwacht. In de prijs van waspeen was nogal eenige schommeling; terwijl den eenen dag de hoogste noteering was tot 11.50, kon men een volgenden dag niet hooger komen dan 7.50. Ook in de laag ste noteering was veel variatie, n.l. van 3.tot 7.50. Witlof werd gekocht te gen een vrij stabielen prijs van 5.tot 7.— per 100 K.G. in de goede kwaliteit. Maar men heeft in het algemeen nogal wat uitval wat de prijs aanmerkelijk drukt Met kroten is het ongeveer afgeloopen. Gelukkig voor de belanghebbenden want de prijs was den laatsten tijd te laag, n.l. van 1.40 tot 1.50 per 100 K.G. Een en kele maal werd prei aangeboden. Dit ar tikel is wegens den strengen winter nog steeds niet best. Betaald werd van f 4. tot 5.10 per 100 K.G. Spinazie, het voor naamste voorjaarsproduct, ging voor den minimumprijs van f 3.per 100 K.G. terwijl voor een extra aangevoerd product soms tot 4.40 per 100 K.G. werd betaald. Radijs is door den regen flink gaan groeien en de kwaliteit is aanmerkelijk verbeterd, doch de prijs liep wat terug. Gekocht werd voor 1.den minimumprijs, tot 2.20 per 100 bos. De laatste dagen kon slechts tot 2.genoteerd worden. Raapstelen gingen voor 0.50 tot f 0.60 per 100 bos, en rabarber werd betaald met 2.303.10 per 100 bos. Personalia. De jongedames Rie Cas- tenmiller en Cisca Luyten slaagden voor het examen costumière. Gevonden voorwerpen! De politie be schikt momenteel over 11 heeren- en 2 da mesrijwielen als gevonden voorwerpen. In lichtingen aan de politiepost Zaterdagmid dag van 46 uur. Ook gevonden een ge watteerde deken. LEIDSCHENDAM A. R. K. A. Door de A.R.K.A., afdee ling Voorburg-Leidschendam werd een le denvergadering gehouden van Groep VI (gemeente-ambtenaren). De vergadering bestond uit een huishoudelijk gedeelte en een lezing over het Werkloosheidsprobleem van den heer M. Nolet, afdeelingslid te Voorburg, welke lezing ook toegankelijk was gesteld voor leden van de afdeeling, die niet tot de groep behooren. Bij de opening der vergadering deelde de voorzitter mede, dat de groep en de af deeling kort geleden één van haar meest getrouwe leden, één van de mannen, die beseffen wat sociaal leven in katholiek verband beteekent en daarom door zijn lidmaatschap van A.R.K.A. een voorbeeld voor anderen was, den edelachtbaren heer W. J. H. J. M. Keijzer, burgemeester van Leidschendam, had zien heengaan. Hoewel de afdeeling door de heeren A. H. Keijzer en L. G. de Koning bij de uitvaart en be grafenis vertegenwoordigd was geweest en daarmede haar droefheid over dit ver scheiden had willen te kennen geven, kon spreker niet nalaten hier nogmaals, in het bijzonder ten opzichte van de groep, zijn diepe deernis te uiten. Vóór de lezing aanving hield eveneens de voorzitter van de afdeeling in eenige piëteitvolle woorden een korte herdenking. Er was blijkens de opkomst niet veel animo voor de vlot verloopende vergade ring, waarin o.m. het bestuur een voor loopig programma van actie voor 1940 ont vouwde. Ook de lezing had niet die belangstel ling, waarop zij door haar interessante op zet recht had. De weinige aanwezigen brachten zoowel met applaus als in woor den hun voldoening tot uiting. Zooals zoovele malen van toepassing, was het eveneens hier: zij, die wegbleven, had den ongelijk. Personalia. Geslaagd voor het adsp. bouwk. opzichtersexamen de heer P. Glas bergen, te Leidschendam. leerling der school van het Kon. Genootschap M.S.G., afd. Bouwkunde. OEGSTGEEST Opnrengst collecte Valkenburg. Het Comité voor de inzameling van geiden en goedcen voor Valkenburg en Omgeving verzuekt ons mede te deelen, dat de te Oegstgeest gehouden collecte 2795.46 heeft opgebracht, dat 2 koeien geschonken zijn, benevens talrijke bruikbare goederen. Gelegenheid tot het verleenen van een geldelijke bijdrage blijft bestaan door stor ting of overschrijving op postrekening No. 28028 ten name van den heer J. de Visser, Terweeweg 118 te Oegstgeest. Goederen worden gaarne door de leden van het Co mité in ontvangst genomen. De behoeften zijn groot! Geef met milde hand! Geboren: Dirk z. van A. Stravers en M. Lindhout Geesje Wilhelmina d. van G. de Ruiter en M. W. v. d. Meij Jo- hannnes z. van J. Lagas en N. van Dijk Marijtje d. van Th. den Hollander en M. v. d. Bosch Jansje d. van P. Ph. Jansen en D. C. Brugmans Victorina G. M. d. van J. J. Smeets en H. v. d. Vliet Maria Johanna Petronella d. van C.^A. M. v. d. Meer en M. C. de Jong Jo^ia d. van J. W. Schouten en C. A. Escher Maria Catharina d. van J. A. J. Kortekaas en J. J. Vreeburg Pieter Johannes z. van T. van Delft en I. v. d. Kwaak. Ondertrouwd: J. v. d. Meij en C. Dijkema W. L. Haardt en Q. F. Böht- lingk C. J. de Graaf en P. J. Volkering Overleden: Abr. v. d. Vijver, 21 j. Johannes van der Meij 75 j. Anneke J. Bos 8 dagen J. A. Wessendorp 18 j. E. Bouwer geb. Sprenger 76 j. SASSENHEIM Geboren: Wilhelmina d. van J. W. Hoogenboom en M. W. Meijer. Veronica Julia Maria, d. van E. Postma en A. M. El ferink. Johanna Engelina d. van J. D. Kaptein en E. Groeneveld. Apolonia Ma ria Petronella d. van M. H. van Nobelen en G. E. M. van Dijk. Cornelis Maria z. v. J. C. P. Elstgeest en J. A. van der Ploeg. Ondertrouwd: J. de Groot 27 j. en M. A. van der Eist 28 j. Ingekomen: J. M. van Dijk geb. Ver ver, Hoofdstraat 82, van Oegstgeest, Kem- penaerstraat 53. K. Postma, van Heem strastraat 27, van Oegstgeest, Rijnsburger- weg 11. A. M. Arentshorst, Hoofdstraat 85, van Boston USA. J. C. Koning, Kooi- laan 1, van Oegstgeest, L. de Colignylaan 24. H. M. Bisschops, W. Warnaarlaan 1, van Hillegom, Loosterweg II 94. G. van der Lip en gezin, Kerklaan 49, van Haar lemmermeer, Lisserdijk 52. Vertrokken: G. van Varik, Oude Haven 5, naar Almkerk, Uppelsche Dijk c 88b. J. M. den Oude, Molenstraat 35, naar Leiden, Galgewater 7. L. van der Kwaak, Rusthoflaan 20, naar Den Haag, Tienhovensche laan 64. C. J. C. Korte kaas, H. Baderstraat 8. naar Lisse, Nic. Daamstraat 16. RIJNSTREEK AALSMEER OUDE MAN OVERREDEN. Een tweede auto ontdekte het lijk. In Aalsmeer is vanmorgen in de vroegte de 61-jarige alleen-wonende P. Sneeuw, overleden aan de gevolgen van een ver keersongeluk. Dinsdagnacht voelde een militair, die in een auto reed ap den pro vincialen weg Haarlem-Utrecht, dat hij over een lichaam reed. Na zyn auto tot stilstand te hebben gebracht, ontdekte hij op den weg een ouden man, badende in zyn bloed. Een dokter werd ontboden, die een hersenschudding en een gapende hoofdwonde constateerde, als gevolg van een reeds eerder plaats gehad hebbende aanrijding. De gemeen te-politie van Aals meer verzoekt thans personen, die inlich ting kunnen geven over dit verkeersonge val, zich op het politiebureau te melden. BODEGRAVEN Esto. Zaterdag zal de heer B. Rietveld voorzitter van de R.K. Sportvereeniging Esto, ter aarde worden besteld. Sportvrienden, leden en oud-leden wor den verzocht zoo mogelijk ter kerke te komen om de laatste eer te bewijzen aan hem, die viel in dienst van het vaderland. Geboren: Adriana Machteltje, d. van A. Verweij en K. Luijtjes. Getrouwd: Johannes Jacobus Hen- dricus Gregoire oud 19 j. en Marrigje Molenaar, oud 21 j. Willem Spreij, oud 27 j. en Lydia Aagje Kok, oud 26 j. Overleden: Jacobus Matthys Alber- tus Moons, wed. van Elizabeth Adriana van Wijk, 68 j. Jacobus Roerhorst, echt- gen. van Nies je Methorst 65 j. NIEUWKOOP Geboren: Mijntje Cornelia en Jany Dirkje dochters van H. van den Bosch en A. de Jong. Johanna Adriana d. van P. P. van der Voorn en G. M. van der Hoorn. Overleden: Johannes Woerde 63 j. echtgenoot van M. J. van der Hoorn. KOUDEKERK Bouw ambtsworfing burgemeester. - Gistermiddag heeft in tegenwoordigheid van burgemeester en wethouders, alsmede mevr. Verheul, den gemeente-architect, den heer Reyneveld en het gemeentepersoneel. door het zoontje van burgemeester Ver heul alhier, de eerste steenlegging plaats gehad van de nieuw te bouwen ambtswo ning voor den burgemeester. Ondertrouwd: Huibert van Dok- kum wonende te Hazerswoude en Elisabeth Susanna Schuller. O v e r 1 e d en: Gerrit Dorrepaal 7 j. LEIMUIDEN Een blijk van erkentelijkheid. Alhier werd het huwelijk voltiokkeu tussohen mej. Kamp en den heer P. de Kuycr. Na de huwelijksvoltrekking en na de toe spraak van den ambtenaar van den bui - gerlijken stand trad de adjudant-onder officier Evers naar voren en vroeg of hij enkele woorden tot het jonggehuwde paar mocht spreken. Namens de Noderlandsche militairen die te Leimuiden gelegerd zijn sprak hij eenige gevoelvolle woorden er. bood de bruid namens de officieren, onder-offi cieren en manschappen van de üe afdeeling Depot Motor art. een mooi bouquet aan. Deze hulde was zoo zeide de adjudant tevens bedoeld als vertolking van de ge voelens van dankbaarheid die onder de al hier ingekwartierde militairen heerscht voor de buitengewoon goede zorgen dooi de Leimuidensche inwoners aan de te Lei muiden gelegerde militairen besteed. Getrouwd: P H. A. de Kuyer en Th. C. M. Kamp. Ondertrouwd: M. P. Jansen 29 j. en C. Th. Straathof 22 j. A. Elshout 25 j. en L. Schoenmaker 25 j. G. van Lienden 30 j. en C. Bogaard 23 j. Geboren: Cornelis z. van J. Brus cn M. Oosterman. ZOETERWOUDE Geer- en Kleine Blankaartpolder. In de gehouden vergadering van den Droog- gemaakten Geer- en Kleinen Blankaartpol der werd de rekening over het jaar 1939 vastgesteld aan inkomsten op 2334.00 aan uitgaven op 2311.03, batig saldo 22.97. De begrooting voor het jaar 1940 werd vast gesteld aan inkomsten' en uitgaven op 2953.99, waarbij de omslag werd bepaald op ƒ15 per H.A. (vorig jaar ƒ13.—). Het grasgewas werd verpacht voor 27.per jaar in diverse pereeelen voor den tijd van 5 jaar. De opbrengst van de vorige periode was 22.— Bij de rondvraag werd geklaagd over de last en het nadeel dat toegebracht wordt door eenden in de hooilanden. Ook werd ge klaagd over bemoeilijking van het verkeer door de los-gelegenheid voor het werk van de Provinciale weg, waartoe door het be stuur vergunning was verleend. Weer periodieke verloven MET INGANG VAN I JUNI. Met ingang van 1 Juni a.s. kunnen voor de Nederlandsche weermacht wederom periodieke verloven worden verleend op den voet van normaal 2 etmalen verlof per 14 dagen, echter met m achtneming van het volgende: le. Voorshands wordt uitsluitend verlof verleend aan hen, die stellig op den avond van den reisdag vóór het invallen van de duisternis hun haardsteden kunnen berei ken. Aan hen, voor wie dit niet het geval is, kan te gelegener tijd, zoodra de ver voersomstandigheden verbeterd zijn, een evenredig langer verlof worden toegekend. 2e. Met verlof kan worden vertrokken des morgens na het morgenappèl van den reisdag (d.i. de dag voorafgaande aan den eersten verlofdag). Het vertrek met ver lof per trein moet door de betrokken com mandanten zoodanig worden geregeld, dat het vervoer over zooveel mogelijk treinen van de gewone dienstregeling wordt ver deeld, aangezien extra militaire treinen niet kunnen worden beschikbaar gesteld. Dienstregelingen van het wederom in gebruik gestelde gedeelte van het spoor wegnet zijn op de stations verkrijgbaar. 3e. Van verlof moet worden terugge keerd op zoodanig tijdstip, dat in den avond van den tweeden verlofdag het kan- tonnement voor het invallen van de duis ternis moet zijn bereikt. 4e. Rekening houdende met het gestelde onder le moeten gehuwden het eerst voor periodiek verlof in aanmerking worden gebracht. 5e. Het aantal militairen, dat dagelyks bij de onderdeelen met periodiek verlof afwezig is, dient ongeveer gelijk te zijn. 6e. De kantonnements- en garnizoens commandanten dienen zorg te dragen voor de handhaving van de orde op de stations, daar behoudens een enkele uitzondering geen stationscommandanten en stations- wachten aanwezig zijn. Zij treden zoo noodig in overleg met den betrokken sta tionschef ten aanzien van de vervoermoge- lijkheden. 7e. Naar plaatsen in het buitenland en buiten het bezette gebied in Nederland kan geen verlof worden verleend. 8e. Aan hen, die gebruik moeten maken van openbare middelen van vervoer moe ten de voorgeschreven vervoerbewijzen worden verstrekt. Voor het overige blijven van kracht de bepalingen in de punten 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 16, en 17 van legerorder 1940 no. 38. Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. KLEINE ANNIE

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7