Tegen het internationaal recht Met einde nade*d in Vlaanderen De terugtocht van een expeditieleger. Bommen op Diisseldorf en Neuss Duitsche ambassadeur te Brussel over zijn lijdensweg De capitulatie der Belgen Amerika en dc ooriog VRIJDAG 31 MEI 1940 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 FRONTBERICHT. Het frontbericht van het D. N. B. luidt als volgt: Zooals te voorzien was, ontbindt de nau we gevechtsruimte der ingesloten Fransche en Engelsehe troepen in Fransch' en Bel gisch Vlaanderen zich in enkele sectoren, die de een na den ander onderworpen worden voorzoover er nog tegenstand wordt geboden, of die afgedamd worden, wanneer de vijand de wapens heeft neergelegd. Op het oogenblik kan nog niet nauwkeurig gezegd worden, wanneer het laatste schot daar de geweldige worsteling zal besluiten. Maar dat oogenblik is niet ver meer af. Het laatste bedrijf van het Engelsehe ex peditieleger, dat zooals men zeide, uittrok om zijn waschgoed aan de Siegfriedlinie te drogen te hangen, loopt ten einde. Hoe zwaar de slagen der Duitsche weermacht aangekomen zijn, blijkt ook uit het feit, dat noch door Engeland, noch door Frankrijk noemenswaardige pogingen konden wor den ondernomen om de ingesloten legers te ontzetten. De strijd bij Narvik wordt hevig voort gezet. De Duitsche stellingen liggen voor de stad, die volkomen kapotgeschoten is. Door de aanhoudende gevechtshandelingen is ook de ertsspoorweg vernield. Het opnieuw versterkt optreden van het Duitsche duikbootwapen heeft de Britsche koopvaardij reeds noemenswaardige ver liezen toegebracht. Tijdens de Noorsche onderneming moesten de Duitsche duik- booten andere taken ten uitvoer leggen, de handelsoorlog tegen Engeland kwam toen op de tweede plaats te staan. Thans staan het Duitsche duikbootwapen nieuwe aanvalsmogelijkheden ter beschikking. Het heeft intusschen verdere steunpunten in gericht, de opleiding vervolmaakt en kan zijn activiteit met nadruk richten op de belangrijkste Engelsehe zeewegeff, vooral daar de havens in Oost-Engeland reeds versperd of op andere wijze uitgeschakeld zijn. De strijd tegen Engeland wordt steeds krachtiger. EEN OVERZICHT VAN IIET OORLOGS- TOONEEL. Ten Noorden van de Somme bestaat er geen strijdbaar geallieerd leger meer, al dus heeft gisteren een deskundige militaire instantie tegenover het D. N. B. verklaard. Tevergeefs hebben de Engelschen getracht zich naar de zee te redden. Voor het opne men van dit verslagen leger heeft Enge land in grooten getale oorlogs- en trans portschepen gereed gehouden. In een groot- seheepschen aanval heeft de Duitsche luchtmacht ook deze laatste reddingsma noeuvre der Engelschen verijdeld. De groote vernietigingsslag tegen de ge allieerden in Vlaanderen en Artois begon tien dagen geleden. Wat thans in dit ge bied nog strijdt, zijn slechts brokstukken aer ontbonden legers, die thans overwon nen of ontwapend zijn. Tevergeefs hebben de Franschen getracht naar het binnenland van Frankrijk door te breken. Vergeefsoh waren hun ontlas tende aanvallen aan Somme en Maas. Van dag tot dag werd het duidelijker, dat de Engelschen vroegtijdig het reusachtig gevaar hebben ingezien, dat hun expeditie leger op het vasteland bedreigde. Zij heb ben hun bondgenooten in den steek gelaten en getracht, hun expeditieleger nog bij tijds terug te trekken. Troepen echter, die onder een dergelijke wapenactie van den tegenstander gestaan hebben, troepen, die ook by een wanhopig persoonlijk worste len zich niet hebben kunnen handhaven te gen den aanvallenden geest en de aanvals wapenen van de tegenstander, troepen wel ker laatste resten nog slechts zwemmend het veege lijf konden redden en die slechts «n volle zee nog waren blootgesteld aan de uitwerking van het Duitsche luchtwapen, dergelijke troepen kunnen voor langen tijd niet meer als bruikbaar voor het front beschouwd worden. Dat is de toestand waarin Engeland zijn expeditieleger, waar op het zijn hoop gebouwd had, terugziet. GENERAAL PRIOUX GEVANGEN GENOMEN. Woensdag is bij Steenvoorde ten Oosten van Cassel de bevelhebber van het eerste Fransche leger generaal Prioux tezamen met talrijke andere Fransche officieren ge vangen genomen. Generaal Prioux is 61 jaar en gaat door voor een bijzonder be kwaam leider. In den wereldoorlog was hij officier van den generalen staf. BOMMEN OP DÜSSELDORF EN NEUSS. Naar de Duitsche bladen melden, heb ben vijandelijke vliegers in den nacht van 27 op 28 Mei bommen op Düsseldorf en Neuss geworpen. Behalve dat geringe ma- terieele schade werd aangericht, zijn twee slachtoffers te betreuren. Het waren we derom burgers. Verscheidene andere bur gers werden gewond. Te Neuss werd ook een hospitaal, dat volgens de voorschriften der Geneefsche Conventie gekenmerkt was, door bommen getroffen. Er zijn geen menschenlevens ver loren gegaan. Verdere bommen vielen op het vrije veld, zonder schade aan te rich ten. DE OORLOG TER ZEE. In de haven van Pontevedra (Spanje) is Woensdagavond een in brand staand Fransch koopvaardijschip aangekomen. Het was in volle zee getorpedeerd. Verder verluidt, dat een Engelsch tankschip op de zelfde plaats als het Fransche schip getor pedeerd is. De beide schepen waren op weg van Gibraltar naar Pajonce. Het Fransche schip was de vrachtstoomer ..Maria Josefa", groot 5000 ton, die een groote lading graan aan boord had. Het En gelsehe schip was de „Pelena". groot 10.000 ton. Von Ribbentrop kondigi represailles aan DERTIEN DAGEN IN EEN TREIN. De fcden van de Duitsche ambassade te Brussel onder leiding van den Duitschen ambassadeur, von Buelow-Sohwante, zijn j.l. Maandag na een lijdensweg door Frank rijk in Berlijn aangekomen. De reis van de 206 mannen, vrouwen en kinderen duurde dertien dagen en liep van Brussel over Fransch en Zwitsersch ge bied naar Duitsohland. Voor vertegenwoordigers van binnen- en buitenlandsche pers te Berlijn heeft gis terenavond von Bülow-Sdhwainte, gespro ken, over den lijdensweg van de leden der Duitsche ambassade. Hij zeide: „Op 11 Mei deelde de Belgische regee ring mij mede, dat de Duitsche ambassade in een transitotrein door Frankrijk r de Fransch-Zwitsersche grens zou worden gebracht. Uitdrukkelijk werd mij ver klaard, dat de reis door Frankrijk onvoor waardelijk veilig was en zich zou voltrek ken met. de voorkomendheid, welke in die omstandigheden internationaal gebruik is. Het vertrek uit Brussel geschiedde cor rect. Toen de treih bij de Fransche grens aankwam, werd hij door Fransche agenten in burger en soldaten met de bajonet op het geweer bezet. Op barschen toon werd iedere inzittende verboden zijn comparti ment te verlaten. De daarop volgende pas- senoontrole, waartegen ik onmiddellijk bij den Belgischen ^rtegenwoordiger wilde protesteeren, hetgeen mij echter met ge weld belet werd, werd in buitengewoon groven vorm ten uitvoer gelegd. Tegelijker tijd werden acht leden der ambassade ge arresteerd, op den volgenden dag en den daarop volgenden nog zes. Aan de Fransch-Zwitsersche grens te Pontarlier, op het traject Dijon-Neucha- tel begon een lijdenstijd voor alle reizi gers, die, in den trein opgesloten als in Bovenstaande kaartje geeft weer den toestand van het Duitsche front op den dag van de capitulatie van het Belgische leger; de gestippelde linies zijn de vorde ringen, welke de Duitsohers reeds in het nog resteerende deel van België hadden gemaakt op den dag der capitulatie. Na de capitulatie zijn de lijnen geheel zwart weergegeven-. De verbindingen tusschen Cassel en Poperingen zijn tot stand gebracht, waar door de in leper ingesloten Fransche en Britsche expeditie-legers van de zee zijn afgesloten. Tusschen Armentières en RJjsel is de inham gesloten. In het nevenkaartje in den linker bovenhoek overziet men wat van België nog over was op den dag der overgave. gevangenis, twaalf dagen moesten door brengen. Het gebrek aan plaats was zóó nijpend, vooral toen de Belgische wagons werden vervangen door andere met een gang in het midden, dat het grootste deel der reizigers gedwongen was, den gehee- len nacht in zittende houding te blijven. De ramen moesten steeds gesloten blijven. De lucht werd slechter op een ondragelijke wijze, vooral wanneer men bedenkt, dat in één ruimte 25 tot 30 mensohen den nacht moesten doorbrengen. De ronduit vreese- lijke hygiënische omstandigheden begon nen langzamerhand de gezondheid der rei zigers in ernstige mate te bedreigen. Er waren dagen, waarop zich tot 21 personen ziek meldden, waarbij in hoofdzaak spra ke was van koortsachtige ziekten. Het was met alle begrippen van rnen- schelijkheid in strijd, dat bijvoorbeeld, toen voor een kind, dat 40 graden koorts had .dringend een dokter geroepen werd, deze eerst den volgenden middag te drie uur verscheen. Pas na dagen slaagde men er in verlof er voor te krijgen, dat althans de vrouwen en kinderen zich tweemaal per dag gedurende een kwartier op het station mochten bewegen, terwijl het dien mannen elf dagen lang, tot op den laat- sten dag, toen bun een kwartier werd toe gestaan, Verboden was den trein te verla ten. In strijd met alle regelen van het vol kenrecht heeft de Fransche regeering mij de eerste vijf dagen belet, mij -in verbin ding te stellen met het Zweedsche gezant schap, dat de Duitsche belangen in Frank rijk behartigt. Ik moet doen uitkomen, dat de verte genwoordiger van 'het Belgische ministerie van buitenlandsche zaken op de meest loyale wijze getracht heeft dit contact tot stand te brengen en dat het hem tenslotte gelukt is te bewerken, dat de Zweedsche zaakgelastigde te Bern den trein opzocht. Het verblijf te Pontarlier bood de eenige mogelijkheid, onzen ongekikkigen gearres teerden kameraden, indien dat nog moge lijk was, redding te brengen. De Franschen wisten dat en trachtten door chicanes ons verblijf onmogelijk te maken. Ik ben er in geslaagd de gearresteerden, op drie na, vrij te krijgen. Toen het op den dertienden dag duide lijk werd, dat de Fransche regeering niet in staat was de gearresteerden te voorschijn te brengen en anderzijds bij mijn vertrek drie Fransdhen te Lir.daiu uit den Belgi schen trein gehouden zouden worden, ter wijl de gezondheidstoestand bij vrouwen en kinderen zooveel slechter werd, dat ik SL verantwoordelijkheid niet langer kon dragen, besloot ik to vertrekken. Bij het verlaten van den Franschen bo dem heb ik een brief aan het Zweedsche gezantschap te Parijs gericht en verzocht, bij de Fransche regeering op de scherpste wijze te protesteeren naar aanleiding van haar woordbreuk bij de arrestaties. Ik heb er mijn verontwaardiging over uitgesproken, dat men een ambassadeur van het Duitsche Rijk en zijn medewer kers tien dagen lang slechter heeft behan deld dan in beschaafde landen tegenover gewone strafgevangenen pleegt te geschie den. „Mijne heeren", aldus riep de ambassa deur uit, „dat is Fransche hoffelijkheid". VERMISTE DUITSCHE LEGATIELEDEN TERUGGEVONDEN. Bij de bestorming van de Fransohe ka naalhaven Boulogne door de Duitsohe troe pen op Zaterdag j.l. zijn drie Duitsohers, die in de gevangenis van Boulogne waren opgesloten, bevrijd. Het waren de verte genwoordiger van het D.N.B. in Brussel, Keerber, en twee leden van de Duitsche ambassade aldaar, Theo Hagen en mej. Gertrud Beckmanm. Zij zijn terstond door de Duitsche legerautoriteiten teruggezon den en Zondagavond in hun vaderland, aangekomen. Tijdens hun gevangenschap waren zij ernstig mishandeld. SLECHTE BEHANDELING DER DUITSCHE GEVANGENEN DWINGT TOT REPRESAILES. De Duitsche Rijksminister van buiten landsche zaken, von Ribbentrop, heeft de Fransche regeering door bemiddeling der Zweedsche regeering de volgende mede- deeling doen geworden: „In den laatsten tijd stapelen rich bij de Rijksregeering binnenkomende berichten op, volgens welke in Fransche gevangen schap geraakte leden der Duitsche lucht strijdkrachten en valschermtreepen een behandeling ondergaan, die zoowel met de regelen van het volkenrecht en de gelden de verdragsbepalingen als met de elemen tairste wetten van menschel ij kheid in fla- granten strijd is. Het opperbevel der Duische weermaoht is niet bereid stilzwijgend langs deze feiten heen te gaan en de'tot dusverre toegepas te grootmoedige behandeling der in Duit sche gevangenschap geraakte Fransche vliegers in weerwil van de tegengestelde Fransche methode nog voort zetten. Daarom kondigt de Rijksregeering hier mede de Fransche regeering aan, dat zij in het vervolg de in Duitsche handen val lende leden der Fransche luchtmacht pre cies naar het Fransche voorbeeld zal be handelen en dat zij voor ieder bekend ge worden geval van beschieting van een in nood verkeerenden en met .jn parariiu'iS omlaagspringenden Duitschen vlic-g).-r en voor ieder geval van moord op Duitsche vliegers, tot de scherpste vergelding zal overgaan, zocsls dat reeds door den opper bevelhebber der Duitsche luchtmacht open lijk is medegedeeld." Te voren te Parijs besproken 's KONINGS WIL WERD GENEGEERD. In verband met de Engelsch-Fransche bewering, dat de capitulatie van het Bel gische leger niet met medeweten van de bevoegde Fransche en Engelsehe autoritei ten zou zijn geschied en daardoor een uiterst moeilijke toestand voor de Fransch- Engelsche strijdkrachten zou zijn ont staan, wordt van bevoegde Duitsche zijde medegedeeld, dat reeds vóór de capitula tie van België door Duitsche verkennings vliegtuigen het wegvoeren van strijd krachten van de Fransch-Belgische kust werd gemeld. Een oorlogscorrespondent van Slefani meldt, dat koning Leopold reeds een week geleden er de aandacht van het Britsche en Fransche commando der Noordelijke legers op gevestigd had, dat voortzet ting van den strijd in Vlaanderen nutte loos zou zijn, indien de geallieerden niet in staat zouden zijn, het militair initia tief te nemen, teneinde wijziging te bren gen in de tragische strategische situatie. De koning heeft zich toen tot voortzetting van den strijd bereid verklaard onder voorwaarde. dat een militair plan zou worden uitgewerkt, dat de van de Belgen verlangde offers zou rechtvaardigen. Hij weigerde het Belgische leger tot vernie tiging te veroordeelen, alleen om Frank rijk en Engeland tijd te verschaffen voor de organisatie hunner legers op een an der deel van het front. De koning moti veerde zijn verklaring met de enonne ver-- liezen, die geleden waren. Hij heeft voor het kabinet Pierlot zijn opvattingen, die door den Belgischen generalen staf ge deeld werden, herhaaldelijk uiteengezet. Hij besprak haar ook met de generaals Blanchard en Gort, deelde haar persoonlijk mede aan Reynaud en Churchill en bracht haar ter kennis van koning George van Engeland. Het voornemen van den ko ning tot staking van den strijd is bespro ken tusschen Blanchard en Reynaud en daarna tusschen Reynaud en Churchill. Op grond van deze onloochenbare feiten is het belachelijk, aldus vervolgt het be richt,- te spreken van „geïmproviseerde, zonder overleg met zijn wapenbroeders genomen besluiten van den koning". 'In werkelijkheid hadden Reynaud en Chur chill, nadat zij zagen, dat het niet moge lijk wa^ den koning van zijn besluit af te brengen. Maandag besloten, den wil van den koning en zijn generalen staf te ne- geeren. In overleg met Pierlot hadden Lenden en Parijs den koning Maandag door Blanchard kortweg het bevel laten geven de operaties voort te zetten in over eenstemming met de hoogere bevelen van Weygand. Intusschen heeft Pierlot te Parijs op-' dracht gekregen een plan uit te werken voor een politieke actie, die den koning van zijn aanzien zou moeten berooven en, zijn wil zou moeten uitschakelen. FRANSCHEN ONTVLIFDEN PARIJS EN HET NOORDEN. In de Zuid-Fransche kustplaatsen neemt de stroom van vluchtelingen uit Parijs en Noord-Frankrijk steeds grooteren omvang aan. Na de ineenstorting van het Vlaam- sche front is in Parijs een soort paniek losgebroken. Wie kan. verlaat Parijs in Zuidelijke richting. Alle treinen zijn stampvol en aan de dienstregeling kan ge deeltelijk niet worden vastgehouden. In Zuid-Frankrijk wekt deze invasie bezorgd heid wegens dc moeilijkheden der voed selvoorziening Parijs begint zich geheel in te stellen op de verdediging. De ves tingwerken worden koortsachtig ver sterkt. WEER EEN MILLIARD VOOR DEFENSIE Na afloop van de eerste vergadering der nieuwe commissie vcor de landsverdedi ging, die Donderdag in het Witte Huis met de bevoegde ministeriën bijeen is geweest, heeft president Roosevelt aangekondigd, dat hij Vrijdag van het Congres opnieuw een milliard dollar voor wapeningsdoel einden zou vragen, en wel voor afweerge schut, pantserwagens, vliegtuiggeschut, vliegtuigen en munitie- en kruitvoorraden. De extra-aanschaffing van dit materiaal is, aldus Roosevelt, door de gebeurtenissen der laatste twee weken noodig geworden. Een deel van het genoemde bedrag zal worden besteed vcor de opleiding van 50.000 vliegtuigbestuurders door de bur gerlijke luchtvaartautoriteiten en voor de opleiding van werktuigkundigen en an der grondpersoneel dooi de jeugdinslallu- ties uil den vrijwilligen arbeidsdienst en andere jeugdorganisaties. Men verwacht, dat in totaal een miilioen jonge mannen zullen worden opgeleid. Door dit aanvullende bedrag zou de de- fensiebegreoting van het op 1 Juli begin nende begrootingsjaar tot rond 4Y, mil liard dollar stijgen. Roosevelt besloot zijn mededeeling met de opmerking, dat er geen reden voor paniek is, en dat hij dal ook den beurzen heeft medegedeeld. ««richten DE SI.MPLON-ORIENT EXPRESS RIJDT VOORLOOPIG NIET MEER. De Turksche rogcering heeft bepaald, dat de Simplon-Oriënt Express voorloopig niet meer zal rijden. Dientengevolge bestaat als eenige verbinding tusschen Turkije en Europa nog slechts de zoogenaamde „ver- dragstrein". OVERSTROOMINGSSCHADE IN HONGARIJE. Uit de berichten van den Hongaarschen regeeringscommksaris voor de bescherming tegen overstroomingen blijlit, dat door de jongste overstroomingsramp in totaal 770.000 Hectare land overstroomd werden en dat thans nog 20.000 Hectare land onder water staat. De oogstschade, zal, dank zij de aankoopen van zaaigoed ter waarde van meer dan 1 miilioen pengö en de kosteloo- ze verdeeling, niet bijzonder groot zijn. Evenwel zal op 30 a 40.000 Hectare dit jaar niet geoogst kunnen worden. In het Brabantsche. Een schilderachtig nood bruggetje, geslagen op de plaats, waar de bestaande overgang vernield werd, heeft de verkeersmogelijkheid ook langs secundaire wegen hersteld.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5