Weerbericht Ernstige waarschuwing NIEUWS VRIJDAG 31 MEI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnenyntcprtyi: voor LeUUn IS cent per week; 150 per kw&rtaaL Bij onze «.(enten /O cent per week; 160 per kwartaal Franco per poet 1.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met gelli Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 80 woorden, 60 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ZONS op- £n ondergang. Zon onder 9.51 uur Vrijdagavond. Zon op 5.24 uur Zaterdagmorgen. Maan op 3.22 uur Zaterdagnacht. Maan onder 4.54 uur Zaterdagmiddag. hoog water. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 1 Juni nam. 1.10 uur. watertemperatuur. Zweminrichting „De Zijl" 17 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 16 gr. C. JllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflIIIIL 1 Verduisteringstijden 1 s Er is bepaald, dat er verduisterd 3 moet worden tusschen zonsonder- 2 ■2 gang en zonsopkomst. 3 Deze tijden zijn voor hedenavond S H en morgenochtend: ZONSONDERGANG 9.51 uur ZONSOPKOMST 5.24 uur S a S H Tusschen deze beide tijden dient 5 s er dus verduisterd te worden. S riiiiiiiiiimtiiuuuuiiiiituiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiir RIJKSBUREAU VOOR TABAK Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat het rijks bureau voor tabak en tabaksproducten is gevestigd te 's-Gravenhage, Corn, de Witt- laan 8 en telefonisch is aangesloten onder no. 334056 (intercommunaal dubb. h). Als directeur van het rijksbureau treedt op de beer Joh. Reijnen. Voorts wordt medegedeeld, dat het rijks bureau een onderzoek zal instellen naar de in Nederland aanwezige voorraden onbe werkte tabak. Tot het doen van voorraads- opgaven zullen verplicht zijn alle bedrijven welke onbewerkte tabak onder zich heb ben. De opgave der voorraden zal moeten ge schieden op door het rijksbureau vastge stelde formulieren, welke verkrijgbaar zul len worden gesteld bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken op een datum, welke nader bekend zal worden gemaakt. Met ingang van 30 Mei 1940 zullen fabri kanten van sigaren, cigarillo's, sigaretten, en van pijp-, snuif-, pruim-, en bereide si- garettentabak, alsmede de importeurs dezer artikelen, verplicht zijn van al hunne af leveringen wekelijksche opgave te verstrek ken aan het rijksbureau voornoemd op for mulieren, welke bij de Kamers van Koop handel en Fabrieken verkrijgbaar zullen zijn. In afwijking hiervan is bepaald, dat op de eerste staat de afleveringen zullen moeten worden vermeld gedurende de pe riode 30 Mei 1940 tot en met 8 Juni 1940. Tegelijk met de indiening dezer staten moet het verschuldigde consentgeld ad H pet. over de banderolle-waarde der afgele verde tabaksproducten worden overgeschre ven op giro-rekening 387100 van het rijks bureau voor tabak en tabaksproducten. De indiening der staten moet geschieden rechtstreeks aan het rijksbureau binnen uiterlijk twee dagen na het verstrijken van den termijn. AFLEVERING VAN BENZINE. Niet meer dan vijf liter per keer. Het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt 'bekend, dat een pomphouder aan houders van een mo- torbrandstofvergunning of aan deigemen, (zooals artsen, veeartsen, enz.) die inge volge de bekendmaking van 17 Mei 1940 zonder m otorfbrandstofvergun ning mogen rijden voor zoover het personenwagens be treft, tot nader order niet meer dan vijf liter benzine per keer mag afleveren. Den burgemeesters wordt verzocht scherp toezicht te laten oefenen, dat de houder van elk motorvoertuig, dat zich op den weg bevindt, in het bezit van een motor brandstof vergun ning is of behoort tot de genen. die volgens de 'bovengenoemde be kendmaking zonder zoodanige vergunning (mogen rijden. Vcx-der wordt aan alle commissarissen der Koningin en burgemeesters verzooht zooveel mogelijk alle plaatselijke regelin gen nauwkeurig te doen aansluiten op de richtlijnen door het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart gegeven. Een nadere regeling wordt in overleg met de Duiitsche autoriteiten en met het departement van Waterstaat uitgewerkt en zal vermoedelijk binnen eenige dagen worden bekend gemaakt. PLECHTIGE UITVAART OP CROOSWUK TE ROTTTERDAM Voor militairen, die gesneuveld zijn bij de verdediging van Rotterdam Gisterochtend heeft op de algemeene be graafplaats Crooswijk te Rotterdam een uit vaartplechtigheid plaats gehad, gewijd aan de nagedachtenis van de militairen van land-, lucht- en zeemacht, die bij de ver dediging van Rotterdam zijn gesneuveld. Op een van de mooiste gedeelten van Crooswijk zijn de graven van deze gesneu velden in één vak tezamen gebracht. Zon der onderscheid van rang en stand zijn hier de voor het vaderland gevallenen ter ruste gelegd in gelijkvormige graven, welke met één groot bloemenbed zijn bedekt, terwijl aan het hoofd van elke groeve een eenvou dig wit kruis is opgericht, meldende den naam en den rang of het wapen en het on derdeel van het wapen van hem, die hier is begraven. Twee grootere kruisen duiden de plaats aan, v/aar 13 onbekende soldaten hun laatste ru^tulaats hebben -gevonden. In het pad voor dit vak is een voorloopig monument opgericht, in pyramidevorm, waarop in witte letters op bruin fond ge schreven staat: Voor hen, die vielen bij de verdediging van Rotterdam, Mei 1940. Aan den voet van dit monument is een bloemen perk aangelegd, waarvan de tinten de Ne derlandsche driekleur vormen. In carré om dit vak stonden gistermorgen detachementen van de Infanterie, de Genie troepen, het Korps Mariniers en de Lucht strijdkrachten opgesteld, alsmede een deta chement van de Duitsche weermacht. Bin nen dit carré bevonden zich vrijwel alle-of ficieren, die aan de verdediging van Rotter dam hebben deelgenomen, vertegenwoordi gers van tal van legeronderdeelen, het col lege van B. en W. en den gemeentesecreta ris en familieleden en verwanten van de gevallenen. Als eerste spreker trad kolonel P. W. Scharroo, kantonnementscommandant van Rotterdam naar voren. Nu wij hier vereenigd zijn, aldus spreker, om een laatste groet te brengen aan de ge vallen kameraden, vervullen ons gevoelens van weemoed en dank. Weemoed om de gevallen jongeren en dank voor den plicht, dien zij jegens het vaderland hebben be tracht. Enkele weken geleden werden wy allen te Rotterdam geroepen, om onzen plicht voor het vaderland te doen; als com mandant van Rotterdam wil ik op deze hei lige plaats allen, van hoog tot laag, danken voor den inzet van hun volle persoonlijk heid, waarmede zij mij hebben gesteund, toen wij moesten doen, wat gedaan diende te worden. De wijze, waarop allen hun plicht deden, heeft ook de waardeering gewekt van de tegenstanders. Spreker sprak daarna woorden van troost tot de nabestaanden, van hen, die het hoogste offer hebben ge bracht; hij eindigde met de woorden: rust zacht, rust in vrede. Vervolgens heeft spreker een krans op het graf gelegd. Verschillende sprekers voerden vervol gens het woord. Ook trad naar voren Oberleutnant Ran- neft, die in opdracht van den Duitschen commandant te Rotterdam het graf van de Hollandsche soldaten eveneens met een fraaie krans eerde. Veldprediker, ds. De Kluys, zeide, dat hij van het begin tot het einde met de sol daten van hoog tot laag heeft samengeleefd in deze geweldige dagen. Wij zyn allen dankbaar, voor wat de soldaten hebben ge geven en in het bijzonder hen, die het hoogste offer hebben gebracht. In de ont roerendste momenten schieten menschen- woorden tekort; de almachtige God, zoo ge- looven wij, heeft deze soldaten uit het krijgsgewoel omhoog gehaald en aan Zijn Vaderhart gedrukt. Spreker eindigde met voorlezing van eenige Bijbelteksten. Aalmoezenier van der Hoeven zeide daar na, dat kransen deze graven dekken uit eerbied voor de plichtsbetrachting, tot in den dood. Als die kransen er niet meer zul len zijn, zullen in het hart van Nederland gegrift blijven staan de eerbied en dank voor de voorbeeldige soldatentrouw, die met het grootste offer, dat een mensch kan brengen, is bewezen. De plichtsvervulling tot in den dood moet God aangenaam zijn; God heeft deze,mannen opgenomen in Zijn eeuwige rust en vrede. Spreker sprak daar na woorden van troost tot de nabestaanden, waarna hij voorging in gebed. Hij eindigde met het Onze Vader. Kolonel Scharroo heeft daarna uit naam van land-, zee- en luchtmacht de militaire en burgerlijke autoriteiten dank gezegd voor de betoonde belangstelling, waai'bij hij zich in de Duitsche taal richtte tot Ober leutnant Ranneft, wien hij verzocht zijn dank aan den commandant van Rotterdam te willen overbrengen. De Duitsche en Nederlandsche militairen hebben daarna langs de graven gedefi leerd, waarna er voor de familieleden en verwanten gelegenheid was het graf van hun dierbaren doode te bezoeken. Zeer onder den indruk van deze treffen de plechtigheid verlieten allen daarop den doodenakkex*. HULPVERLEENING AAN ROTTERDAM De regeeringscommissaris voor hulpver leening aan Rotterdam en omliggende ge meenten doet nogmaals een dringend be roep op het Nederlandsche publiek in al zijn geledingen, om in goeden staat ver- keerende kleeding en dekking ter beschik king te stellen van de getroffenen in de geteisterde gebieden. Nog steeds bestaat greote behoefte aan: mannenkleeding, zoowel boven- als onder- kleeding, *onderkleeding voor vrouwen, jurken voor meisjes van 8 tot 14 jaar, schoenen en beddegoed. Eventueele zendingen zullen gaarne in ontvangst worden genomen ten bureele van de afdeeling dekking en kleeding, Laan van Meerdervoort 2 te 's-Graven hage. BONNEN DIE VERVALLEN. Het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt nog eens het vol gende bekend: Den laatsten tijd zijn verschillende dis tributie-diensten er toe overgegaan in hun kring bepaalde producten te dislriibueeren, waarbij gebruik gemaakt is van de bonnen van distributioboekjes voor zoover deze reeds uitgereikt waren. In verband hiermede is besloten, dat de bonnen, genummerd van 1 t/m 20 van het broodbonboek j e, en de bonnen, genum merd van 1 t/m 13 van het algemeen diis- tributieboruboekje, bij de verdere distribu tie niet gebruikt zullen worden, zoodat de ze vernietigd kunnen worden, hetgeen, ter voorkoming van misverstanden, aan beveling verdient. In gemeenten, waar bonnen van hoogere mummers zijn gebruikt dan bovenvermeld, zullen tegen inlevering der reeds gebruikte bontboekjes nieuwe exemplaren worden uitgereikt. DE BETALINGEN VOOR VERRICHTE DIENSTEN. Een mededeeling van de Duitsche militaire autoriteiten. De Duitsche militaire autoriteiten ma ken bekend, dat geldige bewijzen voor ver richte diensten, of geleverde goederen door de Duitsche troepen of de Duitsche militai re overheden afgegeven, te gelegener tijd betaalbaar gesteld zullen worden. Het tijd stip der betaalbaarstelling, alsmede de adressen der militaire administhaties, met de betaling belast, zullen ter openbare ken nis worden gebracht. Den bezitters van deze bewijzen wordt daarom verzocht, tot dat tijdstip geduld te hebben. Het heeft geen zin, zich thans voor de betaling van deze bewijzen tot Duitsche militaire administraties of Nederlandsche bestuursinstellingen te wenden. INLEVERING REICHSMARKNOTE VERLENGD. VERLENDD. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Financiën, deelt in overleg met den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden roede, dat de bij het besluit van den opperbevelheb ber van land- en zeemacht van 25 Mei j.L vastgestelde termijn voor de inlevering van „Reiohsmarknote" tot 8 Juni a.s. des middags om 12 uur is verlengd. ZORG VOOR GEZINNEN VAN MILITAIRE^.'. Uitbetaling bezoldiging van hen, die niet in het land zijn of wier verblijfplaats onbekend is. De opperbevelhebber van Land- en Zee macht heeft besloten, dat, op daartoe ge daan verzoek van de hier te lande verblij vende gezinnen van militairen van land en zeemacht, die zich niet hier te lande be vinden of wier verblijfplaats ombekend is, mede ook ingeval onzekerheid -bestaat of zij nog in leven zijn, maandelijks, te be ginnen met de maand Juni 1940, een voor schot op de bezoldiging kan worden uitbe taald, ten bedrage van 2/3 gedeelte van het maandelijksch bedrag der bezoldiging, met inbegrip van alle vaste toelagen, als mede de kindertoelage, zooals dit was vol gens den laatstelijk betaalbaar gestelden tractementsstaat of een daarmede overeen komend 'betalingsstuk, zulks tot een maxi mum van 600 per maand. Door de uitbe taling van zulk voorschot zal een gelijk bedrag van de bezoldiging der betrokken militairen zijn gekweten. Voor zooveel de militairen der zeemacht betreft, wordt onder „(bezoldiging" ver staan de bezoldiging voor plaatsing aan wal buiten de keerkringen. SCHADELOOSSTELLINGEN VOOR GEÏNTERNEERDEN. De oppei-bevelhebber van land- en zee macht brengt in overleg met den Duit schen bevelhebber in Nederland ter alge meene kennis, dat verzoeken tot schade loosstelling, in verband staande met de in- terneering van personen, welke internee- ringen in de eerste dagen van den oorlog door sommige troepencommandanten zijn bevolen ingevolge artikel 33 der oorlogs- wet schriftelijk dieneh te worden in gediend bij de adviescommissie-vorderin gen, gevestigd Alexanderstraat 15, 's-Gra venhage. De verzoeken moeten vermelden de naam en de voornamen alsmede het juiste adres (gemeente, straat en huisnummer) van de gene, die in bewaring was gesteld, de plaats waar zulks is geschied en zoo mo gelijk door wien zij heeft plaats gehad. Het verzoek dient tevens een algemeene opgave van de geleden schade te bevatten. De verzoeken moeten vóór 1 Juli a.s. zijn gedaan teneinde de rechtvaardigheid en den omvang der schade zoo goed mogelijk te kunnen beoordeelen. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat van he den af tot en- met 30 Juni 1940 dispensatie wordt verleend van het verbod tot het verkoopen en afleveren van verbandmid delen, bedoeld in artikel 6, lid 1, der ver bandmiddelenbeschikking 1939, no. 1, aan ondernemingen in den zin van deze be schikking en voor hoeveelheden, overeen komende met 1/5 gedeelte van de in het eerste halfjaar van 1939 verkochte of af geleverde hoeveelheid verbandmiddelen van die soort. THESAURIER-GENERAAL; Mr. H. ALBARDA Naar aan de „Tel." wordt medegedeeld, heeft het waarnemend hoofd van het depar tement van Financiën aangewezen tot waar nemend thesaurier-generaal mr. H. Albarda, chef afdeeling Geldwezen der Generale The saurie van het departement van Financiën. KWARTJES-LOTERIJ TEN BATE DER R.K. JEUGDKAMPEN In verband met den toestand der laatste weken is het noodzakelijk geworden, de trekking der kwartjes-loterij ten bate der R.K. Jeugdkampen uit te stellen tot 31 Juli a.s. Wij sporen onze lezers aan deze loterij - actie, die ten doel heeft de instandhouding van onze kampen voor de jerigdige werk- loozen mogelijk te maken, in groote offer vaardigheid te steunen. Meer dan voorheen is dit thans noodig! Door de demobilisatie en andere fac toren is een groot aantal van onze jongens en meisjes werkloos geworden. Helpt mede, om hun zinvollen arbeid te vei'schaffen, om hun arbeidslust en ar- beidsvaardigheid te versterken, om hen in alle opzichten degelijk te vormen! Het belang van ons geheele volk zal hiermede in hooge mate gediend zijn. Vooral nu komt het er op aan, dat wij elkander helpen om samen een nieuwe toe komst op te bouwen. Daarom: steunt deze loterij-actie door een of meer loten te koopen. Duizenden jongens en meisjes zullen daardoor in hun moeilijke omstandigheden geholpen worden! STAFIIORSTS BURGEMEESTER PLOTSELING OVERLEDEN. Woensdagmiddag is de heer R. Dijkstra, sedert 15 Juni 1938 burgemeester der ge meente Staphorst, waarschijnlijk ten ge volge van een hartkramp in zijn woning overleden. Des morgens had de burgemees ter nog een vergadering van B. en W. ge leid. De heer Dijkstra, geboren op 15 Mei 1885 te Loosdreoht, was tot 22 October 1934 werkzaam aan den Raad van Arbeid te Leeuwarden. Met ingang van genoemden datum werd hij benoemd tot burgemeester van Den Ham (Ov.). Na een vierjarig ver blijf aldaar volgde in 1938 zijn benoeming te Staphorst. NIEUW LID EERSTE KAMER. Tot lid der Eerste Kamer vac. mr. H. B. Wiai'da Beekman (is benoemd ver klaard de heer J. van Kieft te Gemeentel. Aankondiging De opkomst voor het afhalen van brood kaarten laat veel te wenschen over. Het publiek wordt hierbij ERNSTIG GEWAAR SCHUWD, dat wegblijvers^üVde onmoge lijkheid zullen uerkeereiyzichjin distribu tie gebrachte vgoèVlercn ®i zelfs brood te verschaffen. V De houde; stamkaarten! dié Izich ni laatst Zateiitog morgen! n.m. naar Breestrlat 117 buiten Leiden uijgegeven zich op denzelfqen dag en uitgegeven zijn aller- im 6 uur de hoeders van irten, die izelfde uur niet naar het Distributiekantoor, Oude Rijn 132, hebben begjWbTi, dreigen dus in de al lerernstigste moeilijkheden te geraken, voor zoover zij nog niet van een distributic- bonboekje of een broodkaart, of van bei den zijn voorzien. Leiden, 31 Mei 1940, De Buxgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. OPHALEN VAN HUISVUIL. De Directeur van den Reinigings- et. Ontsmettingsdienst maakt bekend, dat in vex-band met besparing van benzine met ingang van Maandag, 3 Juni a.s. het opha len van huisvuil tweemaal per week zal plaats hebben. Tengevolge vafx >{leze x^ieuwe regeling zullen worden/oedifend: op Maandag/ en Do jfcg d«\perceelen gelegen binm op Dinsdag en ten den Singelrand van de Oude Rijn. Op Woensdag en buiten den Singelr: Noorden van den O Verzocht wordt Singetrandl! jdag d| perdéelen bui- in gelagen t|n Zuiden imers niet Verder buiten te zetten daf nadat de komlt van de vuilnisauto op de gebruikelijke ^vijze is aangekondigd. Tuinafval, emballage, in het armeen gi'ove stukken, mogen voortaan"*riiet meer naast den emmer op de publieke straat worden geplaatst, doch kunnen, mits be hoorlijk samengedrukt en gebundeld, wor den afgegeven aan het personeel, dat be last is met den ophaaldienst. DE HEER G. J. FL1M De heer G. J. Flim verlaat heden, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, den staatsdienst, na sinds 1 Juni 1897 in verschillende functies, laatste lijk sedert een groot aantal jaren als be- drijfschef aan het Kamerlingh Onnes La boratorium te Leiden te zijn verbonden ge weest. De heer Flim kan op een hoogst verdien stelijk leven terugzien. Lange jaren was hij als technische medewerker de rechter hand van Kamerlingh Önnes. Als zoodanig had hij de technische uitvoering van alles was betrekking had op het verkrijgen van lage temperaturen en het vloeibaarmaken van de benoodigde gassen, waarbij in het bijzonder naar voi-en komt het vloeibaar maken van helium, dat voor het eerst plaats vond te Leiden, in 1908. Het scherpe inzicht en de langdurige er varing, gepaai'd aan steeds bereidstaande hulpvaardigheid maakten den heer Flim, ook toen de hoogleeraren Keesom en De Haas de leiding van het laboratorium had den overgenomen, tot de vraagbaak en raadgever van de wetenschappelijke wer kers in het laboratorium. Dit gold even zeer wat betreft de buitenlandsche geleer den, die gedurende korteren of langeren tijd het Kamelingh Onnes Laboratorium kwamen werken, als voor de eigen meerge- vordei-de of jongere gespecialiseerde stu deerenden. De naam Flim is daardoor over de geheele aan de ontwikkeling der na tuurkunde der lage temperaturen werkende wereld met eere bekend geworden. Ook een groot aantal jongere technici, leerlingen van de Leidsche Instrumentmakersschool, hebben hem tot hun hooggeschatten leer meester gehad. Zijn verdiensten werden openlijk erkend door zijn benoeming tot Ridder in de Or de van Oranje Nassau. DE COLLECTE VOOR VALKENBURG. Wij herinneren er nogmaals aan, dat mor gen de huis-aan-huis-collecte voor de steun- verleening aan de oorlogsslachtoffers van Valkenburg gehouden wordt. In tegenstelling met hetgeen we gisteren schreven is dit de officieele collecte van de Contact-Commissie, welke de steunver- leening hier ter stede organiseerde. Aan de zelatrices van de Retraitever. „St. Theresia", onderafd. van den Vrouwenbond. De dames van bovengenoemde ging worden Maandagmiddag om 2 uur des middags verwacht in de Hugo de Vries- straat 61, om de laatste spaai'gelden af te dragen voor de retraite. Deze vereeniging gaat met de spaarsters en andere dames van den 25sten tot den 28sten Juni in Noord- wijkerhout in retraite. Degenen, die zich hierbij willen aansluiten, moeten zich spoe dig opgeven. Naar wij vernemen zal onze oud-stad genoot, de heer P. L. Hessing, destijds com mies der Ned. Spoorwegen alhier, die ver leden jaar in Juni wegens zijn benoeming tot hoofdambtenaar op het hoofdbureau der Ned. Vereeniging voor Spoor- en Tram wegpersoneel te Utrecht, als lid van den Gemeenteraad voor de S.D.A.P en als voor zitter der Ned. Vereeniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel alhier bedankte, met 1 Juni a.s. weer tot de Ned. Spoorwegen terugkeeren, en op dien datum als commies op het bureau Reizigersreclame, op de hoofdgebouwen te Utrecht, in dienst tre den. Aan den heer Hessing was door de di rectie der Ned. Spoorwegen een jaar tijde lijk verlof verleend. De heer A. Boender, assistent Dir. Bel. alhier, is met ingang van 1 Juni verplaatst naar Tilburg en belast met de tijdelijke vervulling van het ambt van hoofdcom mies der directe belastingen. De Leidsche Belasting Ophaaldienst heeft in de afgeloopen maand 11.291 aan den Rijksontvanger afgedragen, benevens 796.42 aan den Gemeente-ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk na ontvangst ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden ingeschreven.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2