DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 31 MEI 1940 31ste Jaargang No. 9655 S)e CeicbelreSoii/fcatit Bureaus Fapeagradht SS. Telefoon: Redactie 30015. Administratie 30035. Giro 103003. Poetbtw 13. V De toekomst Benijdenswaardige toekomst voor jonge menschen! De jeugd heeft a 11 ij d de toekomst in handen. Maar vaak wordt de jeugd in de op bouw en vorming van de toekomst gedre ven en gedrongen binnen de sleur van oude bestaande verkeerde toestanden. En nu gaat er een nieuwe maatschap pij gevormd worden; en nu kan hij, die wil, als 't ware vanzelf dat, wat in het bestaande verkeerd was, van zich af schudden! Zeker wij weten niet, hoe de toe komst van ons vaderland zal zijn, al blijft Nederland zeker Nederland. Wij durven de toekomst niet voorspellen. Maar wij durven wèl voorspellen, dat in ieder ge val zal worden gevormd een nieuwe sa menleving, die zal moeten uitgroeien. Al was 't alléén tengevolge van d i t feit er zijn ongetwijfeld ook andere oorza ken! dat de internationale verhoudin gen, dat de internationale politiek zeker grondig gewijzigd zal worden, en daardoor óók de nationale verhoudingen, ook de nationale politiek wijziging zal onder gaan. Benijdenswaardige toekomst voor jonge menschen die aan de vorming en uit groei van dat nieuwe in de samenleving zeker zullen kunnen medewerken! Benijdenswaardig zijn zij, als zij daar bij sterk staan in echten, diepen gods dienstzin. Dan bezitten zij, ook al zouden de omstandigheden zeer moeilijk voor hen zijn niemand kan hier een voorspel ling doen een bron van kracht in hun rotsvast geloof, in hun in geest en hart levenden godsdienst. Eh wat de toekomst aan ons allen zal brengen onder economisch opzicht? Nogmaals: wij willen niet voorspellen, maar 't schijnt toch wel heel redelijk, te veronderstellen, dat er meer werk zal zijn, voor allen, speciaal voor jonge menschen. Al zullen aan de tafel van het economisch leven waarschijnlijk de groote porties niet zóó groot meer zijn en minder in aantal. Doch dan maar een kleinere portie als we maar éllen aan tafel kunnen zitten! En wat deert het den jongen man b.v., of hij een sigaar of sigaret minder kan rooken, als hij werken kan, als hij wer ken mag! 't. Bloed stroomt sneller en 't hart jaagt naar de toekomst als wij de toekomst zien, met lageren levensstandaard en met geen of weinig overvloed, maar.... met minder werkeloosheid. En: is het onrede- lijk-optimistisch die toekomst aldus te zien? Naar onze overtuiging, zeker niet. Wij bidden, opdat God ook ons moge wil len gebruiken om te werken aan de vor ming en uitbouw van een andere samen leving, van een4 nieuwen tijd, waarvan Hij, als altijd, de Koning is. God heeft ons Deo gratias! gelaten Zijn kostbaarste gave: het leven. En een geestdriftig verlangen om nu dat leven goed te benutten dringt door dezen depri- meerenden tijd heen als blij zonnelicht door donkere wolken. De verkoop van brand stoffen en petroleum. Brandstoffen voor particulier gebruik zijn thans nog niet in distributie. Kolen handelaren mogen aan particulieren ech ter geen brandstoffen verkoopen, tenzij de kooper in het bezit is van een bewijs, hem verleend door een distributiekantoor. Deze bewijzen worden verleend aan hen, die geen gasaansluiting hebben en diut genood zaakt zijn op een fornuis of kachel te ko ken. Zij, die geen fornuis of kachel hebben, doch bijvoorbeeld wel een haard, welke in iet voor het koken van eten ds ingerich t, kunnen thans geen kolen krijgen. De verstrekte bewijzen geven recht op ©en halven hectoliter brandstoffen per week. De industrie valt niet onder deze rege ling en kan de normale hoeveelheid kolen krijgen. De verkoop van petroleum is thans weer vrij, doch binnen enkele dagen zal hier voor een regeling in werking treden, welke er op neer komt ,dat alleen zij, die geen andere kookgelegenheid hebben dan pe troleumstellen, petroleum kunnen krijgen. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN RIDDERZAALOVERPEINZING. „Uit het dagboek van een Hagenaar" in Het Ochtendblad: Een zware gang, óók voor een journalist: naar de Ridderzaal, waar de Rijksminister Seyss-Inquart zijn hooge functie zal aan vaarden. Een zware gang, ja maar ook hier is het de waardigheid van een volk, dat zich ook in dagen als deze, weet te gedragen. De Ridderzaal.... met al de herinnerin gen aan Septembersche dagen.... Er is ditmaal géén zon en door de prach tig gebrandschilderde ramen twinkelt niet het vroolijk speelsche licht. Maar daar is wèl: eerbied; daar is het respect over-en-weer. Ik zie onze secreta rissen-generaal van onze departementen hoflijk naar hun plaatsen leiden. En ik zie ook het breede troon-podium met wat boschage aan zijn zeer effectvolle aspecten voorzichtig onttrokken. Ook dat is een respect. Deze plaats is le dig gelaten. Tegen de hooge schouw aan, recht tegenover den ingang, staat nu een eenvoudig spreeklessenaartje, met een mi crofoon er vóór en schuin in een halven cirkel daar omheen, heeft het orkest van den Rijkszender uit Keulen, plaats geno men. Fotografen en filmoperateurs zijn nog nooit in deze Ridderzaal tot zoover door mogen dringen als thans. Op-de gaan derij zijn twee schijnwerpers opgesteld. Het militair gezag is in groot tenue en het publiek dat tot deze plechtigheid bijeen geroepen werd, heeft in het jaquet met donkere das, zijn stemming uitgedrukt. Precies klokke twaalf is er buiten trom geroffel en worden de schijnwerpers ont stoken, die als een kunstmatige zon toch onze mooie Ridderzaal niet in die'wonder lijke mystieke sfeer plaatst. De hooge autoriteiten komen binnen. De gebruikelijke groet. En na een oogenblik wachten is er de Rijkscommissaris in zijn grijs-uniform, die langs ons heen gaat, ge volgd door zijn staf. De drie zetels voor het spreekgestoelte worden bezet en h^t orkest zet, donker, zwaar een Wagner-ouverture in, die uit- bruischt tot een hartstochtelijke finale. En dan volgt de overdracht: Twee korte redevoeringen die de inleiding vormen tot het'woord van den Rijksminister Rijkscom missaris Seyss-Inquart. Rustig is zijn stem. Zijn woord heeft wei nig intonatie. Er zijn geen redenaars-cli- maxen. Wel: de verzekerdheid van den Machthebber: beheerscht zonder onnoodig vertoon van kracht, maar met een onver biddelijke beslistheid. Tot het einde toe: stilte, aandacht en eerbied. Dan het drie maal Sieg Heil, en dan de Duitsche Volks liederen. Wij staan. En wij buigen het hoofd en wie zal peilen wat er toen omging in ons hart.... Het afscheid is kort. Wij gaan naar huis. Er is een 'bladzijde wereldgeschiedenis ge schreven in onze Ridderzaal. En het is cf ik met deze paar zinnen in mijn dagboek, getracht heb het voor mij zelf vast te houden, tot voor later als een donkere herinnering. GEÏNTERNEERDEN UIT NEDERLAND IN FRANKRIJK BEVRIJD. Een en twintig personen van Nederland- sche nationaliteit en verschillende politie ke richting, die bij het begin van de vijande lijkheden geïnterneerd waren en van wien men sedert niets meer vernomen had, maar omtrent wie het vermoeden bestond, dat zij naar het buitenland waren vervoerd, zijn, naar uit het Duitsché hoofdkwartier in Frankrijk wordt bericht, door de Duit sche troepen te Calais aangetroffen en be vrijd. Er schijnt grond te bestaan voor de verwachting, dat zich onder hen mr. Rost van Tonningen bevindt. De een-en-twintig zullen waarschijnlijk binnenkort hier te lande aankomen. Hun namen konden nog niet worden opgegeven. POSTVERVOER NAAR NEDERLANDSCH INDIë EN DE VEREENIGDE STATEN. Van heden af zijn gewone brieven en briefkaarten naar Nederlandsch-Indië en naar de Vereenigde Staten van Amerika vfederom ter verzending toegelaten. Zoowel voor Nederlandsch-Indië als voor de Vereenigde Staten geldt het gewone in ternationale port. Dit is dus 12 y, cent voor 20 gram. Aanteekening al dan niet met aangege ven geldswaarde is niet toegelaten. UITBREIDING POSTVERVOER MET DUITSCHLAND. Van heden af is het postvervoer met Duitschland uitgebreid in dier voege, dat ook gewone gesleten brieven (dus geen aangeteekende brieven en brieven met aangegeven waarde) naar en van Duitsch land zijn toegelaten. De distributie van thee en koffie. Van 6 Juni tot en met 5 Juli Va ons thee of Va pond koffie. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart en het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd makeh in aansluiting op hetgeen reeds betreffen de de distributie van koffie en thee werd medegedeeld, het volgende bekend: Om te bevorderen, dat bij den aanvang van de eerste distributie-periode op Don derdag 6 Juni a.s. de winkeliers over vol doende voorraden zullen beschikken om aan de aanvragen van de consumenten te kunnen voldoen, was het noodzakelijk de aflevering en verkoop van thee en kof fie aan den consument van Dinsdag 28 Mei tot en met Woensdag 5 Juni a.s. stop te zetten. In de eerste distributiepericde, welke loopt van 6 Juni tot en met 5 Juli a.s. zal op een nader aan te wijzen bon beschikbaar worden gesteld ons thee óf y. pond koffie. De toewijzingen voor de detaillisten en hotels, café's, restaurants enz., zullen zoo veel mogelijk in den loop van deze week door de plaatselijke distributiediensten worden uitgereikt. Indien men deze week geen toewijzing ontvangt, behoeft dit geen reden tot bezorgdheid te geven, daar met eenige vertraging tengevolge van ver keersmoeilijkheden moet worden rekening gehouden. In verband met de verschillende be staande soorten en merken thee en koffie zullen de toewijzingen in 4 gedeelten ge splitst worden, zoodat de winkelier de keuze heeft bij vier leveranciers zijn in- koopen te doen. De toewijzingen voor de winkeliers zijn gebaseerd op de helft van de door de winkeliers opgegeven maandomzetten. In den loop van de eerste distributiepericde zullen zij een tweede toewijzing ontvan gen. Teneinde de hotels, café's en restaurants in staat te stellen zooveel mogelijk op volle capaciteit te werken, zal aan deze bedrijven een toewijzing worden ver strekt, welke gelijk is aan 9ü procent van hun normale omzetten aan thee en koffie. De verkoop van textiel- goederen aan particulieren. De thans geldende regeling voor den verkoop van textielproducten is, naar ge bleken is, voor velen nog niet duidelijk. Deswege geven wij hierbij nogmaals een uiteenzetting van de situatie. Een ieder is gerechtigd textielstoffen te koopen, voor zoover hij of zij daaraan be hoefte heeft. De winkeliers mogen echter niet meer dan een stuk tegelijk verkoo pen. Onder „een stuk" wordt verstaan: een paar sokken, een costuum, een overhemd of rok enz. Bij den koop moet een volgbriefje in duplo worden opge maakt, waarop vermeld staan: naam, adres, nummer en letter van de distribu tiestamkaart van den kooper, alsmede het gekochte artikel. Het origineel van dit volgbriefje ontvangt de kooper, die dit gedurende tenminste drie maanden moet bewaren, terwijl het tweede exemplaar door den winkelier moet worden bewaard. Dit exemplaar dient ter controle, daar de ambtenaren van de distributie hieraan kunnen nagaan hoeveel goederen door een kooper in een bepaalde periode zijn gekocht. Is dit naar het oordeel van het rijksbureau voor de distributie meer dan men redelijkerwijs noodig kan hebben ge had, dan zal een vervolging wegens over treding van het hamsterverbod worden in gesteld. De straffen, welke hierop staan zijn zeer streng en zullen zonder mededoogen wor den toegepast, naar ons van bevoegde zij de werd medegedeeld. De regeling komt dus hier op neer, dat men zonder bezwaar kan koopen, wat men noodig heeft. Koopt men echter meer, dan loopt men het risico zich bloot te stellen aan een strafvervolging. Een ieder is ver plicht zijn stamkaart aan den winkelier te toonen- In enkele gevallen kan bij hooge uit zondering de burgemeester van de betref fende gemeente dispensatie van deze re geling verleenen. KRIJGSGEVANGENEN KEEREN TERUG Naar de vekteommandant voor Limburg, Major von Barbenrwerffer, op de gisteren te Heerlen gehouden bijeenkomst van burge meesters uit Zuid-Limburg mededeelde, zijn gisteren de eerste Nederlamdsche sol daten, die in Duitschland als krijgsgevan genen vertoefden, naar huis teruggekeerd. Van welingelichte zijde verneemt het A. N. P. nog, dat het in de bedoeling lag o.a. alle krijgsgevangenen zoo spoedig mogelijk te laten terugkeeren. Alleen ziekenhuizen en gestichten huisbrandolie Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt met betrekking tot het verkoopen en afleveren van donkere olie het volgende bekend: Het in artikel 6 bis van de donkere olie beschikking 1939 no. 1 vastgestelde afleve ringspercentage van 70 procent zal vanaf heden tQt nader order alleen gelden per maand voor afleveringen aan alle over heidsbedrijven en ziekenhuizen/gestichten, met uitzondering van autobusdiensten, transportdiensten te land, op basis van de periode 1 Augustus 193831 Juli 1939. Ge leverd mag slechts worden, wanneer is ko men vast te staan, dat vervanging van don kere olie door andere brandstof niet mo gelijk is. Met uitzondering van de afleveringen aan ziekenhuizen en gestichten is de aflevering en het verbruik van huisbrandolie voor ver warming van lokaliteiten en/of voor voor ziening van warm water vanaf heden ge heel verboden. Ziekenhuizen en gestichten komen slechts dan voor huisbrandolie in aanmerking, indien vervanging van huis brandolie door andere brandstof niet mo gelijk is. Aan spoor- en tramwegen, autobusdien sten, zoomede rivier- en binnenvaart mo gen de ondernemingen slechts afleveren de hoeveelheden, welke door den inspecteur- generaal van het verkeer of de door het departement van handel, nijverheid en scheepvaart aangewezen instantie worden vastgesteld. In het algemeen zal door deze instanties voor het vervoer van goederen te land slechts vergunning tot aflevering van don kere olie worden gegeven, indien de te ver voeren goederen voor het economisch leven van vitaal belang worden geacht. Vorenbedoelde goederen zijn in de eer ste plaats levensmiddelen, brandstoffen, ge neesmiddelen, veevoeder en meststoffen. De inspecteur-generaal van het verkeer is be voegd ook door het vervoer van andere goederen vergunning tot aflevering van donkere olie te doen verleenen. De vergunningen tot aflevering van don kere olie voor de rivier*- en binnenvaart worden verleend door secretariaten en agentschappen van de bevrachtingscommis sies. Bij elk ontheffingsbewijs wordt een bon gevoegd, vermeldende de hoeveelheid dcnkere olie, die aan den kapitein van een motorsleepboot of den schipper van een motorschip mag worden afgeleverd en door dezen verbruikt. De secretariaten en agent schappen houden aanteekening van de ver leende ontheffingen 'en de toegekende hoeveelheden. Aan alle overige verbruikers, die don kere olie niet door andere brandstof kun nen vervangen, mag door de ondernemin gen, bedoeld in de in den aanhef genoemde beschikkign, niet meer worden afgele verd dan 30 procent van de hoeveelheid, welke de verbruikers hebben ontvangen in de overeenkomstige kalendermaand van de periode 1 Augustus 1938—31 Juli 1939. Voor alle verbruikers geldt, dat gele verd mag worden een rantsoen van hoog stens een week, met dien verstande, dat aan verbruikers wier weekrantsoen minder dan 200 1. bedraagt, een maximumhoeveel heid van 200 1. per levering mag worden afgegeven, onder voorwaai'de, dat het rant soen voor een overeenkomstig langeren tijd zal gelden. De directeur van het rijksbureau voor aardolieproducten is gemachtigd voor vitale belringen op bovengenoemd percentage extra toewijzingen te geven. Verbruikers, die nog over voorraad be schikken en op grond van het vorenstaande tot het verbruik daarvan gerechtigd zijn, zullen de grootst mogelijke züinigheid vol gens het hiervoor bepaalde moeten betrach ten. Aan zulke verbruikers mag niet worden geleverd. Voorraden donkere olie aanwezig in tanks, vaten, bussen of anderszins bij hou ders, die volgens het hiervoor bepaalde niet voor bet gebruiken van donkere olie in aan merking komen, alsmede voorraden, welke zich elders bevinden, voorzoover niet die nende tot aflevering aan verbruikers, aan welke volgens bovenstaande regeling mag worden geleverd, zullen ter beschikking moeten worden gehouden. Er zijn maatre gelen in voorbereiding om deze voorraden te vorderen. Bovenstaande regeling geldt voor leve ring aan verbruikers, ongeacht of dit recht streeks door ondernemingen of via weder- koopers (handelaren) geschiedt. BUREAUX „DEFENSIE" EN „WEDEROPBOUW" In de kantoren van de Bataafsohe Petro leum Maatschappij aan de Carel van By- landtlaan 30 te 's Gravenhage, zijn thans de bureaux van den secretaris-generaal van „Defensie", waarnemend hoofd van dit de partement ondergebracht, evenals de nieu we diensten van den Regeeringscommissaris voor den Wederopbouw, dr. Ringers. De kantoren van de „Bataafsche" blijven daar overigens als gewoon gevestigd. „Tel.". De nieuwe suikerbon Het Departement van «Handel, Nij verheid en Scheepvaart deelt mede. dat gedurende het tijdvak van Vrijdag 31 Mei tot en met Donderdag 27 Juni de met 70 genummerde bon van het Algemeen Distributiebonboekje recht geeft op bet koopen van één kilogram suiker. Tegemoetkoming inzake rijwielbelasting Nieuwe plaatjes zullen reeds van 1 Juli als geldig worden beschouwd en van 24 Juni af te krijgen zijn. IN JUNI GEEN CONTROLE Het Departement van Financiën deelt mede, dat de buitengewone omstandig heden eenige verdere voorzieningen dan in het perscommuniqué van 21 Mei zijn getroffen, vorderen. Met uitbreiding van hetgeen daarin is medegedeeld, zal in de gelieelc maand Juni 1940 geen controle op de rijwielbelasting worden gehouden. Van 1 Juli 1940 af echter behoort elk rij wiel, dat op den openbaren weg wordt bereden, behoudens hetgeen hierna is be paald, te zijn voorzien van een geldig rij- wielbelastingplaatje. In Juli zal geen bekeuring worden in gesteld tegen personen wier rijwiel alsdan is voorzien van een rijwielbelastingplaatjc voor het belastingjaar 1940/41. Het rijwiel plaatje voor dat belastingjaar zal dus, practisoh gesproken, dertien maanden geldig zijn. In verband met het vorenstaande zul len de rijwielbelastingplaaljes voor het belastingjaar 1940/1941 reeds van 24 Juni af op de gewone wijze aan de postkantoren verkrijgbaar zijn. Personen die in het bezit zijn van een rijwielbelastingplaatje 1939/1940 kunnen daarvan uiteraard gebruik blijven maken tol en met 31 Juli 1940. Bovenstaande bijzondere voorzieningen gelden niet ten aanzien van kostelooze rij wie 1 belastingplaa t.jes. Deze worden uit gereikt op denzelfden voet als in de vorige jaren gebruikelijk was. De ontvangers zijn eohter bevoegd in daartoe leidende gevallen reeds vroeger dan anders aanvragen om kostelooze mer ken aan te nemen en af te geven het ge bruikelijke bewijs waarmede voorloopig met een rijwiel kan worden gereden. Die bewijzen blijven geldig totdat het koste looze merk is afgegeven of afwijzend op de aanvraag is beschikt. Leerloos schoeisel en zomerschoenen NIET ONDER DISTRIBUTIE Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat met in gang van heden leerloos schoeisel en z.g. zomerschoeisel tot wederopzegging niet onder de detaildistributieregeling van schoenen zullen vallen. De verkoop en aflevering van deze soor ten schoeisel door den detailhandel aan particulieren is dus voorloopig toegestaan zonder den distributiebon, welke voor- schoeisel in het algemeen is voorgeschre ven. Onder leerloos schoeisel wordt verstaan: schoeisel, waaraan geen of nagenoeg geen leder is verwerkt. Onder zomerschoeisel wordt verslaan: schoeisel, hetwelk door snit en maak- wijze kennelijk niet bestemd is, om in den winter te worden gedragen, te weten: sandalen, open sandaletten, flexibele opengewerkte zomerschoenen, opanken, zo- mer-sandalen, vlechtschoenen, biesjesschoe nen, linnen schoenen, wit-leder schoenen, opengewerkte schoenen met wit leder ge- garneerd, Samoa's, raffia's, geheel of ge deeltelijk ongevoerde opengewerkte zomer schoenen, door- en doorgeperforeerde zo merschoenen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de naleving van dit voorschrift streng zal worden gecontroleerd. Belanghebbenden worden in hun eigen belang gewaarschuwd, zich bij verkoop en aflevering van schoei sel zonder distributiebon, stipt te houden aan de .hierbovengenoemde categorieën ar- .tikelen. OPROEP PERSONEEL POLITIE- TROEPEN. De Opperbe'behebber van land -en zee macht gelast, in overleg met den Duitschen bevelhebber in Nederland het personeel der politietroepen, dat zich thuis bevindt of el ders en nog niet in een organiek verband van de politietroepen is opgenomen, zich onverwijld te begeven naar het depot poli tietroepen te Nieuwersluis. Uitrusting en militaire kleeding moeten worden medegebracht.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1