RECHTZAKEN KERKNIEUWS Laatste berichten Tegenstand in Vlaanderen gebroken RIJNS mulder Th. J. van erHeijden R.K. WAA HOOFD R.K. MIDDELBARE MEISJESMOOI leimulren b.Aerheugd 'Adverteert in>dit blad DINSDAG 28 MEI 1940 DE LEIDSCHE COURANl EERSTE BLAD - PAG. 4 AKTE-EXAMENS WIS- EN NATUUR KUNDIGE WETENSCHAPPEN MX). EN WISKUNDE L.O. De secretarisgeneraal, waarnemend hoofd van het departement van Onderwijl Kunste^ en Wetenschappen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar (het mondeling gedeelte der examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in de wis- en natuurkundige wetenschappen, voor zooveel 'betreft de akten K I en K II, K EH, K V en K VI, zal worden afgenomen in Den Haag en dat de examens voor de akte K IV (delfstof-, aard-, plant- en dier kunde) zullen worden gehouden in het ge- Ibouw der Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam en aan de Rijksuniversiteiten te Utrecht, Groningen en Leiden. De examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de wiskunde ziullen worden afgenomen - voor zooveel het schriftelijk gedeelte ibetreft te Den Haag, Groningen, Deventer en Venlo en voor zooveel het mondeling gedeelte betreft in Den Haag. De examens ter verkrijging van laatst genoemde akte vangen vermoedelijk aan op 22 Augustus, die voor de overige akten vermoedelijk begin September. Zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen moeten zich vóór 1 Juli 1940 aanmelden bij den voorzitter der examencommissie, den heer J. van Andel, inspecteur van het gymnasiaal en het mid delbaar onderwijs te Den Haag, Riouw- straat 128. In deze commissie zijn benoemd tot le den dr. J. Droste, dr. W. H. Keeeom, dr. A. E. van Arkel, dr. J. H. Oort en dr. W. /an der Woude, allen hoogleeraar aan <k Leidsche Universiteit, en de heer G. A. Jansen, leeraar aan de Ghr. H.B.S. alhier; iin de subcommissie K IV hier ter stede zijn benoemd: tot lid en ondervoorzitter dr. B. G. Esoher, tot leden; dr. H. J. Lam en dr. H. A. Boschma, allen hoogleeraal aan de Leidsche Universiteit Kantongerecht te Leiden Kalf geslacht op de binnenplaats. De koopman J. D. te Leiden, moest terecht staan, omdat hij op 26 Maart op de binnenplaats van zijn woning, een kalf geslacht had, zonder het diejr eerst te be dwelmen en zonder dat hij er vergunning voor had. Verdachte ontkende ten stelligste het dier geslacht te hebben, maar het echtpaar de B. had alles gezien van uit het raam on zeide, dat verdachte, plotseling een mes genomen had en het kalf daarmede, zonder te bedwelmen, den hals had afgesneden. Trots de ontkenning van verdachte, achtte de ambtenaar het ten laste gelegde bewezen en eischte een totale geldboete van ƒ30 subs. 15 dagen. Het vonnis werd een geldboete van ƒ20 subs. 10 dagen. Overtreding van de vestigingswet. Trots het feit, dat de bloemenhandelaar P. J. G. te L e i d e n, reeds in October van het vorig jaar tot een kleine geldboete was veroordeeld, wegens het drijven van bloemenwinkel zonder daarvoor toestem ming te hebben, was hij rustig daarmede door gegaan. De kantonrechter wees hem er op, dat hij toch beter eerst examen had kunnen doen, hetgeen verdachte beantwoordde met te zeggen, dat hij geen tijd had om een cursus te volgen. Tevens merkte hij op, dat als hij den winkel zou sluiten, hij broodeloos zou staan. Eisch en uitspraak werden ten slotte 31 maal een geldboete van 0.50 subs. 31 maal een dag hechtenis. Wreede manier om wilde zwanen te vangen. De boerenarbeider R. B. te Noord- wijkerhout, had zich te verantwoor den wegens dierenmishandeling. Hij had een stukje hout genomen en daaraan een touwtje met een haak bevestigd. Aan den haak had hij een stukje brood gedaan en vervolgens het heele geval in het water gegooid, met het oogmerk op die manier wilde zwanen te vangen. Dat hij wilde zwanen had willen vangen ontkende hü ten stelligste. Hij wilde op zulk een ma nier paling vangen. De ambtenaar had nog nooit gehoord van paling vangen op die manier en hield zich geheel aan een getui genverklaring, die luidde, dat verdachte zwanen had willen vangen. Gezien de wreede manier werden eisch en uitspraak een geldboete van 15 subs. 5 dagen met verbeurdverklaring van het inbeslag genomen vischtuig en de gevan gen wilde zwanen. Ernstige verkeersovertredingen en botsingen. A. P. van W., uit den Haag, had op het kruispunt LammeschanswegKanaalweg te Leiden geen voorrang verleend aan verkeer van rechts, met als gevolg ernstige botsing. Eisch en uitspraak een geldboete van 15 subs. 5 dagen. J. van L. te Zoetermeer had met zijn auto geen voorrang verleend aan een bakfiets nabij de Evertsenlaan, waardoor nogal ravage was aangericht. Eisch en uitspraak een geldboete van 10 subs. 5 dagen. De handelaar J. H. J. te Voorscho ten had zich, daar ter plaatse, plotseling met zijn bakfiets tusschen een file auto's begeven, waardoor hij een auto uit die file een schade had toegebracht van ƒ261. Verdachte zeide, dat hü een zijweg in wilde slaan, maar de ambtenaar vond het geen manier van doen om zulks zoo plot seling en op roekelooze wijze te probeeren. Eisch 25 subs. 14 dagen. Uitspraak f 15 subs. 5 dagen. K. uit Haarlem had te Leider dorp met een sleepboot gevaren, waaraan een groot aantal zandbakken was verbon den. Op deze bakken had hy echter geen stuurlieden geplaatst met het gevolg, dat de bakken er achter slingerden. Het ge volg daarvan was geweest, dat de achter ste bak een roeibootje had verpletterd. Eisch en uitspraak een geldboete van 10 subs. 5 dagen. C. J. v. d. H., die verstek liet gaan, had, op de Blauwpoortbrug te Leiden, met zijn auto geheel links gereden, waardoor een rijwiel, dat door iemand aan de hand werd medegevoerd, aangereden en vernield werd. Eisch ƒ10 subs. 5 dagen. Uitspraak 5 subs. 2 dagen. J. A. K. uit den Haag had op de Staats- spoorbrug te Leiden geen voorrang ver leend aan verkeer van de andere zijde, waardoor midden op de brug een hevige botsing was ontstaan. Eisch en uitspraak een geldboete van 10 subs. 5 dagen en toewijzing van een civiele vordering van 15. J. J. S. uit Haarlem, had in de Hoofdstraat te Sassenheim gereden met een auto, waarvan de remmen abso luut niet deugden, waardoor hij een aan rijding had veroorzaakt. De Haagsche rechtbank had hem al reeds wegens het veroorzaken van licha melijk letsel veroordeeld en thans hoor de hij nog een eisch tegen zich, wegens de slechte remmen, van 25 subs. 10 dagen. Uitspraak 15 subs. 5 dagen. HAAGSCHE RECHTBANK Een jaar gevangenisstraf geëischt tegen aartsoplichter. Voor de Haagsche rechtbank moest zich verantwoorden de 28-jarige machinist C. A. C. de H. uit Wassenaar, die even wel verstek liet gaan. Dit was evenwel geen bezwaar, want de opgeroepen getui gen waren allen verschenen. Uit de diver se verklaringen bleek, dat verdachte er zijn werk van had gemaakt, om ergens kamers te huren om dan na enkele dagen weer te verdwijnen, maar dan met medeneming van diverse voorwerpen, toebehoorende aan andere personen, die eveneens kamers in hetzelfde perceel hadden. Zoo vertelde de getuige F. J. v. d. L. uit Voorschoten, dat verdachte eenige dagen bij hem op een kamer had gewoond, maar dat hij plotse ling, midden in den nacht, was verdwenen, na openbreking van den muntmeter, waar uit een bedrag was verdwenen van 13. Bij een kamervérhuurster had hij de klee- rei.kast van een afwezig zeev.-.rei.den mede bewoner totaal leeggeplunderd. Bij een derde was hij met een fiets ver dwenen, terwijl een vierde getuige weer een winterjas had gemist. Nummer vijf miste een koffer vol kleedingstukken en zoo ging het door. Vast kwam te staan, dat verdachte tallooze diefstallen had gepleegd. De officier van justitie, mr. R. P. Blok, achtte dan ook het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en vond de feiten zeer ernstig. Reeds zeven veroordeelingen heeft verdachte achter den rug en toch heeft hij thans weer opnieuw een groot aantal diefstallen gepleegd en de meest uiteenloopende voorwerpen weggenomen, meestal ten nadeele van menschen, die het zelf niet al te breed hadden. Spr. eischte dan ook een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar. Uitspraak over 14 dagen. Diefstal van zes rijwielen enz. G. W. J. V. uit den Haag moest terecht staan wegeps zes rijwieldiefstallen ge pleegd te Wassenaar, Leiden, Schie dam en Alkmaar. Te Wassenaar was hij bij den caféhou der S. gekomen en had verteld reiziger in suiker en krenten te zijn, die Wassenaar- sche bakkers moest bezoeken. De fiets, die hjj in bruikleen ontvangen had, was nooit meer terug gebracht. Zoo was het ongeveer evenzoo gegaan in de diverse steden, waar hij geopereerd had en waar hij steeds an dere betrekkingen pleegde te hebben. Niet alleen rijwielen waren van zijn gading, mrar ook met andere methoden probeerde hij om aan geld te komen. In Leiden was o.a. de rijwielhandelaar-reparateur L. v. d. M. de dupe van verdachte's praktijken geworden alsmede de caféhouder K. te Leiden waar verdachte een rijwiel had ge leend, maar nooit teruggebracht. Al de fei ten op te sommen zou te ver voeren maar, zooals de officier mededeelde, deze zes rij wieldiefstallen waren maar een greep uit de vele delicten door verdachte begaan. Zoo had hij o.a. ook nog ongedekte chè- ques uitgegeven, zijn vaders winkel ten gronde geholpen en nog talrijke andere minderwaardige feiten gepleegd. Alle feiten bijeen genomen vormden te zamen een heel dossier en de officier wil de verdachte dan ook een flinke gevange nisstraf opgelegd zien en wel van ander half jaar. Uitspraak over 14 dagen. HOOGE RAAD HET BIJVULLEN VAN AUTOMATEN OP VERZOEK OF BESTELLING IN GEDING Valt onder „iemand bedienen", meent de proc.-generaal De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Holsteyn, heeft geconcludeerd in het cassatieberoep van P. L. te L e i d e n die des avonds 11 uur een verkoopauto maat heeft bijgevuld ten einde een klant te kunnen bedienen. De kantonrechter te Leiden oordeelde, dat het hier een schijn- handeling betrof en veroordeelde den win kelier tot 10.boete wegens overtre ding der winkelsluitingswet.. De recht bank te 's-Gravenhage bevestigde dit von nis. Het gaat hier om de vraag, of de vrij stelling, genoemd in het eerste lid van artikel 3 der winkelsluitingswet ook om vat het bijvullen van automaten op ver zoek of bestelling. De winkelier is van meenirig, dat deze vraag bevestigend moet worden beantwoord en dat de bedoeling bij de wet heeft voorgezeten, automaten ge heel buiten haar werking te laten, in af wachting van een verkoopautomatenwet, welke echter nooit gekomen is. De advocaat-generaal oordeelde, dat het toebereiden en afleveren, dat L. gedaan heeft, ongetwijfeld valt onder het begrip .iemand bedienen" krachtens art. 7 lid 1 der winkelsluitingswet. De enkele om standigheid, dat de automaat daarbij hulp heeft verleend, doet daaraan z.i. niet af. Het betreft hier ook een schijnhandeling, daar het bestelde eenvoudiger rechtstreeks in handen van den klant had kunnen zijn gegeven. De automaat heeft hier den ver- kooper ook niet vervangen, hetgeen noodig zou zijn geweest om aan strafbaarheid te ontkomen (arrest H. R. 2 Nov. 1936). Mr. Holsteyn concludeerde mitsdien tot ver werping van het beroep. De Hooge Raad zal arrest wijzen op 24 Juni. PLECHTIGE REQUIEMMIS TE ROTTERDAM. Gistel-ochtend is in de St. Franciscus- kerk aan het Afrikaanderplein te Amster dam een plechtige Requiemmis opgedragen voor de Eerw. Br. Overste Lebuinus (Pie- ter Koppe uit Alkmaar) tevens hoofd der St. Louisschool, Br. Liberius (Cornelis Ro- set uit Roozendaal) kok, en Br. Bellar- minus (Jacobus Schuurmans uit Rotter dam) onderwijzer aan de R.K. Mulo voor jongens in Zuid. De plechtigheid werd verricht door Pas toor J. C. Vijverberg met assistentie van de kapelaans Burghouwt en Witteman, resp. als diaken en. subdiaken. Onder de talrijke aanwezigen merkten we op rector J Nolet, voorzitter der Rot- terdamsche vereeniging voor katholiek onderwijs, rijksinspecteur J. J. C. Starken- brug, vele geestelijken uit de verschillen de parochies, personeel van de onderschei dene broedersscholen en de schooljeugd. Onder leiding van den idrecteur, den heer J. M. van Breugel, voerde een jongens- en mannenkoor de Gregoriaansche Gezan gen uit. De plechtigheden werden besloten met een „De Profundis". „Maasbode". Binnenland Mr. A. J. ENSCHEDE OVERLEDEN. In zijn woning te Haarlem is heden op 51-jarigen leeftijd overleden mr A. J. En schede, mede-directeur van de grafische inrichting Joh. Enschede en Zin. N.V. te Haarlem. Mr. Enschede is van October 1935 tot Juli 1938 lid geweest van Provinciale Sta ten van Noord Holland, waarin h}j zitting had voor de Liberale Staatspartij. Sedert 1933 tot April j.l. was hij lid van den ge meenteraad van Bloemendaal. D overle dene was voorts voorzitter van de vereeni ging „Pro Juventute" te Haarlem, com missaris van de N.V. Oprechte Haarlem- sohe courant en diaken van de Waalsche Kerk te Haarlem. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEH RER, 28 Mei. (D. N. B.) Het opper bevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: De groote slag in Vlaanderen en in Artois heeft zijn hoogtepunt bereikt. In krachtige aanvallen braken onze troepen het deels felle verzet en dron gen zij de ingesloten vijandelijke le gers op een steeds nauwer gebied te rug, waarin ook het luchtwapen met sterke krachten vernietigend werkte. Tegen het Belgische leger wonnen wij, na hardnekkige gevechten, snel terrein en staan thans tien kilometer voor Brugge en Thourout. Thielt werd gepasseerd en een stormaanval werd ondernomen op de vijandelijke artil lerie-groep, welke zich aldaar bevindt. Het hopelooze vam dezen toestand inziende, heeft het Belgische leger, zoo als reeds in een afzonderlijk bericht is bekend gemaakt, onder leiding van zijn koning, ter sterkte van ongeveer 400.000 tot 500.000 man de wapens neergelegd. Tegen de omsingelde Engelschen en Franschen wordt de strijd voortgezet. Ten Noorden van Valenciennes zijn onze troepen op een breed front door de sterke Fransche grensvestingen heengebroken en zijn zij ten Westen van Valenciennes het Sohelde-kanaal gepasseerd. Orchies en Douai zijn ingenomen. Een groot aandeel in het succes heeft de com mandant van een bataljon infanterie, ma joor Boehme. Ook van het Westen uit werd de vijand over het geheele front teruggeslagen. La Bassée, Merville, Hazebroeck en Mourbourg- Ville zijn in Duitsche hand. Het luchtwapen bestookte de naar Zee- brugge, Nieuwpoort, Oostende en Duinker ken leidende straten en spoorlijnen met bommen, alsmede de havenwerken en de in de havens liggende schepen. In Duinkerken is de brug over de haven vernield. Tusschen Calais en Dover kreeg een vij andelijke torpedojager een zwaren treffer. Aan het Zuidelijke front werden afzon derlijke, onder leiding van pantserwagens ordernomen vijandelijke aanvallen aan den beredenloop van de Somme afgeslagen. Daarbij werden dertig vijandelijke pantser wagens vernietigd, waarvan negen alleen door den schutter Bringforth. Ten Zuiden van Carignan werden onze stellingen ver beterd en sterke vijandelijke tegenaanvallen afgeslagen. De verliezen van den vijand in de lucht bedroegen gisteren in totaal 91 vliegtuigen. Daarvan werden er in luchtgevechten 63 en door luchtdoelartillerie elf neergescho ten. Op een vliegveld werden 15 vliegtuigen op den grond vernield. 23 Duitsche vlieg tuigen worden vermist. Ook in het Noordelijke deel van Noor wegen greep het luchtwapen met succes in. In Bodoe werd een zender vernield en werd een andere zender zwaar beschadigd. Twee vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Duitsche „Schnellboote" vernietigden voor de Belgische kust, zooals reeds in een afzonderlijk bericht is bekend gemaakt, een Britschen torpedojager en een vijan delijke duikboot. In den nacht op 28 Mei gelukte het een „Schnellboot" ook nog een zwaar beladen vijandelijk transportvaar tuig van 3.000 ton tot zinken te brengen. Het Engelsche luchtwapen zette zijn luk rake aanvallen op niet-militaire objecten in Noord- en West-Duitschland voort. Ver scheidene burgers werden gedood. Verbod van aflevering textielproducten Om later te kunnen controleeren of het publiek en de verkoopers zich naar deze regels hebben gedragen, moet de verkooper de duplicaten van de bonnen bewaren en kunnen vertoonen bü inspectie door het rijksbureau voor de distributie van textiel producten door den handel. Door vergelij king zal kunnen worden vastgesteld of ieder zich aan de regels heeft gehouden. Met machneming van dit voorschrift kan de verkoop voorloopig vrij doorgaan. Ter voorkoming van misverstanden wordt een ieder er op gewezen, dat onder dit verbod tot verkoop en/of aflevering niet vallen aankoopen of vorderingen door of namens de Duitsche of Nederland- sche militaire autoriteiten en ook niet aan koopen door Duitsche mlitairen. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat het van af heden aan alle verkoopers aan particu lieren verboden is textielproducten af te le veren anders dan op vertoon door den klant van distributie-stamkaarten. Op een stam kaart mag slechts van elk artikel de klein ste hoeveelheid voor dagelijksch gebruik afgeleverd worden, b.v. één paar kousen of sokken, één stel onderkleeding, één jas of costuum, voldoende stof voor één japon, enz. Voor deze leveringen moet de verkoo per een bon in duplo uitschrijven, waarop de naam van den klant, nummei en serie- letter van de stamkaart en de gekochte goe deren vermeld staan. Het origineel van deze bon moet aan den klant worden afge geven, die deze.minstens 3 maanden dient te bewaren. De klant mag in dezelfde kalen- week gelijksoortige artikelen niet nog maals aan hetzelfde adres of elders koopen. KRUIT ONTPLOFT, f Jongen verwond. Gistermiddag hoorde een politie-agent te Amersfoort, die in de omgeving van de Puntènbergerlaan surveilleerde, een hevi- gen knal. Toen hij zich naar de plaats be gaf, vanwaar het geluid kwam, liep de zes tienjarige B. hem met bebloede handen en een bebloed gezicht tegemoet. Het bleek namelijk, dat de jongen met kruit had ge speeld, dat onverwacht ontplofte. De knaap had zeven slagpijpjes in zijn bezit. Nadat de jongen in een apotheek was verbonden, is hij naar de ouderlijke woning vervoerd. Buitenland DE BEURS TE KOPENHAGEN VANDAAG WEER GEOPEND, KOPENHAGEN, 28 Mei. (D. N. B.). Na een onderbreking van zeven weken is de beurs te Kopenhagen vandaag weer geopend. DE ENGELSCHE VLIEGERAANVALLEN OP DEENSCHE SCHEPEN. KOPENHAGEN, 28 Mei. (D. N. B.). De Deensche openbare meening verneemt met toenemende verontwaardiging de steeds talrijker wordende berichten over Engelsche vliegeraanvallen op Deensche kotters in de Noordzee. De „National Ti- dende" bericht vandaag uit Esbjerg tal rijke nieuwe aanvallen. In de laatste da gen zijn weer verschillende Noordzeekot- ters in de haven van Esbjerg teruggekeerd, die door Engelsche bommenwerpers zijn aangevallen. Het blad „Politiken" meldt, dat de geallieerden voortgaan met hun po gingen Deensche vischkotters aan te val len. Zondag en Maandag zyn niet minder dan zeven kotters in de haven van Esbjerg binnengeloopen, die allen door Britsche bommenwerpers zijn aangevallen. Zaterdag VHul a s. 2 uur Muziekschool ImPENBURD 22 Voor belana&L-Acrt. f. 0.25 2982 int ran H HEENK Aalsmeerderdijk 400. A b o n n e sten en Ad ver taliën worden Eenomen door rechtskundige ei HOOGE RIJNDIJK is gedemobiliseerd en heef Besprekingen bij voorkeui waarder, L. 23405 tijk hervat of na afspraak Wegens ziekte van KATWIJK AAN DEN Hoofdonderwijzer wordt te voor tijdelijk een GEVR Men gelieve zich sch Pastoor HESP, Zeewi 2987 te wenden tot 5, Katwijk a.d. Rijn Het Jeugdkamp „VREDE Maandag 3 Juni a.s. Jongemannen van 16 tot 24 j; wensen deel te nemen, geven ministratie van het Jeugdkamp Binnen en ontvangen per omga; op aan de ad- ÏN" te Egmond- le Deelnemersbewijs en Reisbon. Voorschoten-Huize Bijdorp met voorlweidende klas sen LO. en tfuishoudonderwijs Internaat Externaat Gaceel modern ingericht. der leiding der Zusters Dominicanessen. 2853 Aboone mjf% ten en Adverte^tiën worden aangenomen door

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 4