STADS NIEUWS Weerbericht De houding van Italië KERKNIEUWS RECHTZAKEN Laatste berichten Duitschers dringen door tot bij Yperen Zegening van gereedschappen Ook werken is Godsdienst MAANDAG 27 MEI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 r Aöonnenvmtspriji: voor Lelden II cent per week; 2.50 per kw&rtaaL Bij onze «(enten iO cent per wv»k; ïr.00 per kwartaal Franco per po»1 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 0 cent, met geflL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG. 7 Zon onder 9.45 uur Maandagavond. Zon op 5.29 uur Dinsdagochtend. Maan op 1.53 uur Dinsdagnacht. Maan onder 12.40 uur Dinsdagmiddag. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 28 Mei v.m. 9.10 en nam. 9.35 uur. WATERTEMPERATUURè Zweminrichting „De Zijl", 19.5 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 19 gr. C. „ONZE PLAATS IS AAN DE ZIJDE VAN DUITSCHLAND'. De minister van Staat, Fanacci, lid van den grooten fascistischen raad, heeft in een groote bijeenkomst te Florence een politie ke rede gehouden, en daarin onder storm- achtigen bijval van de menigte verklaard: ,.Onze plaats is aan de zijde van het door Adolf Hitler gegrondveste helfhaftige Duitschland, dat tegen den gemeenschap- pelijken vijand strijdt". De machtige roep van deze groote be tooging, zoo vervolgde Farinacci, is be stemd om den Duce te toonen, dat allen op zijn bevel wachten. OUDSTRIJDERS ACHTER DEN DUCE. De voorzitter van den bond van oudstrij- ders, Rossi, heeft den partij-secretaris, mi nister Muti, medegedeeld, dat 1.062.204 oud strijders het verzoek hebben ingediend om in de partij te worden opgenomen. Aan dezen in den geest van den Duce onderno men sta& aldus Rossi, moet op "'dit oogen- blik een beteekenis worden gehecht,' die niet kan worden misverstaan. De oudstrij ders staan aaneengesloten en bewust ach ter den schepper van het imperium en de machtsontplooiing van het fascistische Ita lië op de bres te staan. STUDENTEN ZWEREN TROUW AAN DEN DUCE. In tegenwoordigheid van den Italiaan- schen kroonprins, die door de menigte lui de werd toegejuicht, zijn gisteren te Turijn de sportwedstrijden der fascistische stu- dentenorganiscaties in het stalion Hussolini beëindigd. De slotbijeenkomst kreeg door een ge- meenschappelijken eed van trouw aan den Duce een bijzonder plechtig karakter. Een vertegenwoordiger van den studenten- bond te Rome las vanaf een pantserwagen de volgende eedformule voor van de aca demische sportjeugd voor het jaar 18 van de fascistische tijderkenning. „Ik zal voor de natuurlijke aspiraties van het Italiaansche volk strijden. Ik zal voor de vrijheid van het vaderland op zee strij den. Ik zal strijden om in naam van Ita lië te overwinnen, en strijden zooals de Duce beveelt. Dat zweer ik"» De uit het geheel land aanwezige studen ten herhaalden deze eedformule en brach ten daarna opnieuw hulde aan den koning- keizer, den Duce en den kroonprins. STRENGE MAATREGELEN IN TUNIS. De gebeurtenissen in Frankrijk hebben ook in Tunis, dat bij het uitbreken van den oorlog tot operatiegebied werd verklaard, een reeks maatregelen tengevolge gehad. De militaire autoriteiten van het protecto raat Tunis hebben in allerijl een territo riale garde in het leven geroepen, welke bestaat uit Fransche staatsburgers, voor zoover zij vrij zijn van militairen dienst; alsmede Tunesiërs, Arabieren en Joden. Verder is 's avonds en 's nachts een verduis tering gelast, gedurende welke geen wa gens op straat mogen rijden. Na een uur 's middags zijn alle openbare gebouwen ge sloten, alle wapens bij de wapenhandela ren zijn gerequireerd en de openbare gebou wen zijn door militairen bezet. In de kof fiehuizen van de inboorlingen is muziek en radio verboden. De Italiaansche bladen worden systematisch in beslag genomen en een strenge consuur op de post is ingesteld. Om Tunis te verlaten, moet men behal ve een pas ook een bewijs van den mili tairen bevelhebber van Algerië hebben. PARTICULIER AUTOVERKEER IN ITALIë STOPGEZET. Een officieele verordening verbiedt vanaf 1 Juni in geheel Italië hèt verkeer van par ticuliere auto's. -L_ ZEGENING VAN GEREEDSCHAPPEN. In de kerk van den Deken h§eft giste renmiddag de zegening van gereedschap pen plaats gehad. Velen van allen staat en stand wa ren gekomen om hun „gereedschap" te la ten zegenen, en door deze daad, hun da- gelijksch werk toe te wijden aan den Heer. Toespraak van den Deken. Aan deze zegening ging vooraf een kor te toespraak van den Deken. Door de ze gening smeeken wij Gods goedheid af over onze arbeid, opdat deze zoo overvloedig mogelijk, ons mogen helpen ter verkrij ging - van ons dagelijksch brood. „De mensch leefi echter niet van brood alleen". Op dezen Zondag onder het octaaf van Sacramentsdag gaan onze gedachten ook uit tot het hemelsch Brood, waarin Chris tus ons gegeven wordt. Wij moeten bidden om ons dagelijksch brood, en door reinheid van levenswandel, welke verworven wordt door een veelvuldig gebruik der H.H. Sa cramenten, Gods goedertieren verhooring van ons gebed verwerven. De Deken wekte de toehoorders op zoo dikwijls mogelijk, als 't kan dagelijks, aan te zitten aan den H. Tafel en zich te ver eenigen met den Gever van alle goeds. Dan zal zegen op ons werk rusten, dan zullen wij gelukkig zijn, omdat wij iederen dag de Gever van deze zegen in ons hart mogen binnenleiden. Vervolgens werden de gebeden ter inlei ding van de zegening uitgesproken en ging de Deken, daarbij geassisteerd door de weleerw. heeren F. Bernefeld en H. van Drunen, zegenend tusschen de rH«*n door. Tijdens het Lof, dat op deze plechtig heid aansloot, heeft de weleerw. pater W. de Leeuw O.FM. de volgende predikatie gehouden: 21e uu.LeAxw?c wm emmert (vxUmjcL .Wanneer óóit met reden de plechtigheid van de zegening der werktuigen heeft plaats - gevonden, dan zeker thans! Dui zenden onzer, wakker geslagen uit 'n slaap van traagheid en onverschilligheid, dui zenden zoeken thans met oprechte ijver de band te herstellen, die ons bindt aan het bovennatuurlijke, aan God; en die bij zoo velen was verbroken of verslapt. Wij allen, wij hebben enkele dagen ge leefd op de grenzen der eeuwigheid. De doods-engel stond ons vlak nabij en raakte ons reeds met de vleugelen. Zooals God anderen tot Zich nam, zoo had Hij ook ieder van ons voor Zijn oor deel kunnen roepen. Zijn Barmhartigheid liet' óns echter nog de tijd. Wie, wie zou nu zóó roekeloos durven zijn, om die ge schonken tijd wederom nutteloos te laten voorbijgaan? Van zoo heel nabij hebben we aan schouwd het vergankelijke, het brooze, het nietswaardige van een menschen-leven, en van alles wat door de eeuwen heen door menschen werd opgebouwd en gemaakt. We hebben een les gekregen, zóó duidelijk, zóó. huiveringwekkend duidelijk, dat ze ons nooit meer uit t geheugen gaat. Och, ik' begrijp het, onder u is de één meer getroffen dan de ander. Maar wie ge ook.zijt, hoe smartelijk ook de slag was die u trof, zit niet neer in verbittering, richt niet in vertwijfeling de vuist omhoog en roep niet in wanhoop: „God, waai-om liet Ge dit toe?" Neen, mijne broeders, neen! Zijn w ij dan Gods rechter? Komt 't óns toe, te oordeelen over de oneindigheid? Stelt wèl een vraag, maar stelt ze an- dex's! Ziet niet omhoog, maar ziet in uw bin nenste, en vragen we ons af in alle dee moed: „Mijn God, waarin schoten we te kort, omdat Uw waarschuwing zóó vreese- lijk was?" Ja, waarin schoten we tekort? Och, mijne broeders, hebben we ons mis schien niet blind gestaard op zoovele wer ken door ons tot stand gebracht? We had den ons land bezaaid met instellingen en vereenigingen, die allen in top droegen de geel-witte vlag. En toen waren we gerust. Om onze trouw aan God te bewijzen, we zen we op al die instituten en we praal den: „Zijn wij, Nederlandsche Katholie ken, geen trouwe kinderen Gods? Ziet ge 't niet aarx onze prestaties?" Maar dat alles was slechts uitwendige bloei! Zoo hadden ook de volkeren van het Oude Verbond voor God een tempel gebouwd, zóó stralend van pracht, dat de roem daarvan dooi'drong tot in onze dagen. Maar God sprak: „Dit volk eert Mij met de lippen, doch hun hart is verre van Mij". Mijne broeders, het is een pijnlijke vraag, maar we moeten.in dezen tijd de durf iiebben ze te stellen: „Is het zoo ook met ons geweest? Heeft met die uitwendi ge bloei van ons geloof, de inwendige bloei in onze zielen gelijke tred ge houden? Is onze geest nog zoo door en door Katholiek als die van onze voor ouders? Prenten we onze kinderen met dezelfde zorg en dezelfde ijver de „vreeze Gods" en de verachting der wereld in, als onze voorouders dat aan hun kinderen deden?" Zeker, de wereld is veranderd. Het is niet makkelijk, om in de jacht van het le ven te zijn als een kluizenaar. Maar wat wèl mogelijk is, dat is, dat we God zelfs op de drukste verkeerspunten van het le ven kunnen vinden en vasthouden. Dat leerden ons Gods heiligen. Onder hen zijn er van alle rangen en alle standen: heilige bedelaais en heilige bankiers, hei lige koetsiers en heilige advocaten, heilige fabrieksarbeiders en heilige generaals. Ook zij ondervonden de moeilijkheid om God vast te houden temidden van aflei ding hunner bezigheden. Maar hun veel vuldig gebed, in vrije uren gestort, hun voorzichtige levenswandel deed hen sla gen. Zóó kan en zoo moet 't ook bij ons. Wij moeteix van nu af aan ons leven verdie pen, verinnigen. We moeten ons weer diep doordringen van de groote waarheid, dat we hier op aarde leven, om God te dienen!- God te dienen!Hoe? Niet slechts door eexi Zondags-Mis of een Paasch-Com- munie. Dag exi nacht moeten we doorbren gen in Zijn dienst. Want wanneer we al leen maar een Zondags-Mis aan Hem offe ren, dan geven we Hem slechts enkele uren van oris leven, en Hij verlangt ons leven gehéél. Hoe moeten we daaraan voldoen? Door Gods Wil in alles te volbrengen. Wij hebben allen onze plichten van staat. God heeft ons ieder niet toevallig, maar wel degelijk bewust in een be paalden staat geplaatst. Hij wil dat we in dien staat, als metselaar, als electricien, als bankwerker, als winkelier, of hoe dan ook, dat we in dien staat onze zaligheid berei ken. De plichten, die ons dagelijksch werk van ons vraagt, moeten we stipt en trouw volbrengen. Niet alléén om het loon, maar vooreerst en vooral met deze bedoeling: „Ik doe Gods Wil". De werkman, die naar z'n arbeid gaat, moet deze meening heb ben' „Mijn God, ik ga Uw Wil volbren gen. Gij hebt me in deze staat geplaatst. In deze staat moet ik mijn zaligheid be werken. Ik ga dus aan het werk om U te gehoorzamen". En ónder het werk moet hij af oh toe die meening hernieuwen met het korte schietgebed: „Voor U mijn God, alles voor U". Ziet, dan wordt alle arbeid geheiligd. Dan wordt de muur waai-aan ge metselt, dan wordt de schaafbank waarvóór, of de toonbank waarachter ge staat, dan wordt het bureau waaraan ge gezeten zijt, als 't ware een altaar, waarop ge den ganschen dag de wierook offert van uw arbeid aan God, die hem u oplegde. Dan wordt uw arbeid iets godsdienstigs, dan geeft ge héél uw leven aan God. En nu begrijpt ge ook de beteekenis van de zegening der werktuigen. De Kerk ze gent de instrumexxten, waarmee ge Gods Wil vervult, ze zegent de voorwerpen, waarmee ge uw zaligheid bewerken moet. Dat werktuig, waarmee ge arbeidt, waar mee ge dus de u door God opgelegde taak vervult, dat werktuig is voor u als 't ware de sleutel, waarmee gé eenmaal voor uzelf de hemelpoort zult ontsluiten. En om nóg eens te toonen, hoe arbeid kan worden verheven tot een godsdienstig iets, draag ik u een gedicht voor, (Jat ge maakt werd door een huismoeder, die een heldere kijk blijkt te bezitten op de plich ten van haar staat. We weten het: onze huismoeders vooral van groote gezin nen hebben geen tijd voor lange mor gengebeden en meestal ook niet voor een weeksche H. Mis. Haar taak is thuis. Zóó wil het God. Hoort nu „het gebed uit de keuken", eu dan weet ge alles wat ik u op uitvoeriger wijze zei: Het (jz&ed uit de keu&en Heer, ik bid U, uit mijn keuken, (daar 'k geen heilige kan zijn Achter stille kloostermuren, of in Africa's woestijn, Of in lange meditaties als een vurige novice) Maak me heilig door het koken, en door 't wasschen van 't servies. Ik heb Martha's handen noodig, maar Maria's hart nog meer. En bij 't poetsen van de schoenen zie ik uw sandalen weer: 'k Zie ze gaan in Martha's woning, als ik hier de vloeren boen; Wees tevreden met mijn werken, want lang bidden kan 'k niet doen. Warm de keuken met Uw liefde en ver licht ze met Uw vreê, En vergeef mij in al m'n tobben, maak mij rustig en tevree. Gij, die graag de menschen spijsde in de vlakte en aan zee, Neem het werk van mijne handen, dat ik U ter liefde deê. MUZIEKSCHOOL TOONKUNST. Op 4jxet eerste gedeelte van de einduit voering der Muziekschool, te geven Zater dag 1 Juni a.s. in het concertzaaltje van genoemde school, zal kamermuziek ten ge- hoore worden gebracht. Werken zullen worden uitgevoerd van W. A. Mozart, E. Grieg, H. Wolf en L. v. Beethoven. De Commissie van Liefdewenk voor Kin- de rbesoherming betuigt hiermede haar op rechten dank voor die milde bijdrage aan de collecte, welke gehouden is in de kertk van O. L. Vr. Onbevl. Onüv. (Hartebrxig) en opgebracht heeft de mooie som van 373.52J4. BENOEMING BISDOM HAARLEM. Naar wij vernemen, is die weleerw. heer J. S. W. Groenen, kapelaan van de Lauren- tiuskerk te Rotterdam, benoemd tot kape laan van de kerk van de H. Martelaren van Gorou/m te Amsterdam. Haagsche Politierechter Vroegere vriendinnen-veete. Waarom mej. N., uit Leiden, haar vroegere vriendin uitgescholden had, pro beerde zij met een vloed van woorden uit te leggen. Volgens haar trok de gewezen vriendin altijd gezichten tegen haar bij het passeeren. en dat werkte op haar „senu- we", volgens haar zeggen. „Nou, dat be gon me te vervelen en toen heb ik er wat van geseid". Zij was, volgens de getuigende ex-vrien- din, begonnen met haar en haar huisge- nooten, mitsgaders verdere familieleden, hunne afstamming van de apen te verwij ten. Dat was echter pas de proloog ge weest, want, na de apen, kwam de familie der katten op het figuurlijk tapijt en ook deze vergelijking vermocht geen indruk op 't gemoed der gewezen vriexxdin te xnaken. Toen evenwel haar handel en wandel aan een nader onderzoek werd onderwox-pen, vond zij, dat de opmerkingen wel wat te ver gingen en beleedigend werden. Over de apen en katten had zij nog kunnen heen stappen, volgens haar zeggen, maar haar intiemste geheimen, vroeger in ver trouwen verteld, aan de openbaax-heid prijs te geven, dat was wel wat te erg, temeer daar diverse belangstellende buurtgenoo- ten hunne ooren gretig spitsten om toch vooral maar niets te missen van al deze wetenswaardigheden. Een klacht wegens beleediging was ingediend en deze vond het slot bij den Politierechter, die dat schelden niet in den haak vond en de scheldende vroegere vriendin veroordeelde tot een geldboete van f 10 subs. 10 dagen. Alsof zij lucht voor elkaar waren, ver dwenen zij tezamen, maar toch alleen, door de deur, de milde lente tegemoet. Kromme kinderbeentjes. Als kleine kinderen op straat spelen, dan hebben zij dikwijls veel belangstelling van groote menschen. Trotsche moeders nemen de hulde voor hun lieve kleutertjes in ont vangst en zijn het er mee eens als er ge zegd wordt, dat hun pupillen sprekend ge lijken op papa of mama. Maar als diezelf de kinderkens een klein gebfekje hebben en een of andere belangstellende buur vrouw, kennis of ver familielid de mama opmerkzaam maakt op o- of x-beentjes, af staande ooren of eenigszins scheef staan de kijkers, dan spuwt de mama vuur en vlam. Ook hier was het zoo gegaan, toen me vrouw V. uit Leiden vond, dat het doch tertje van mevrouw P. aanleg voor krom me beentjes had. Allereerst waren er eeni- ge minder prettige woordjes over en weer gewisseld. Toen dit geen effect teweeg bracht, had de mama van het dochtertje met de kromme beentjes zich gerechtigd geacht de uitster van. het woord „kromme beentjes" een duwtje te geven. Tenminste zij noemde het een duwtje, want de ge duwde noemde het een stomp, waardoor zij op het plaveisel terecht was gekomen. „Gestruikeld", zei de duwtjes-geefster. Hoe het ook zij, wij zullen ons maar niet verdiepen waar de grens ligt tusschen een duw en een stomp, maar ons houden aan de feiten en dat was volgens de dag vaarding mishandeling, welk feit de Offi cier gestraft wilde zien met een geldboete van 15 subs. 15 dagen. Omdat de geldelijke omstandigheden nu niet bepaald fraai zijn te noemen, werd het vonnis 7 subs. 14 dagen, wat de da me nog hoogst onbillijk vond en dus hoo- ger beroep ten gevolge zal hebben. Binnenland VERANDERINGEN IN 's-GRAVENHAGE. Wandelend over het vroegere „officieele centx-um" van Den Haag, het Plein dus, merkt men al onmiddellijk, dat zich hier veranderingen voltrekken. Er heerscht ta melijk wat bedrijvigheid rond de gebou wen van het vroegere Departement van Koloniën, van dat van Defensie en dat van Buitenlandsche Zaken, drie gebouwen, die met de „Witte Sociëteit" het Plein beheer- schen. Welke veranderingen hier plaats hebben en nog zullen plaats hebben, zal in de ko mende dagen wel bekend worden. De wij zigingen, die, gezien de opschriften, reeds geschied zijn, bestaan in de vestiging van de Stadkommandantur in het gebouw van Koloniën en van den Duitschen Militairen Bevelhebber in dat van Defensie. Zooals gezegd: binnenkort zal de her groepeering, welke thans wordt voorbe reid en uitgewerkt, zich wel duidelijker af teekenen. Buitenland HET DUITSCHE LEGERBERICHT. HOOFDKWARTIER van den Fuehrer, 27 Mei (D. N. B.). Het oppei-bevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In Vlaanderen en in Artois hebben onze troepen hun aanvallen voortgezet en de ingesloten vijandelijke legers ver der in het nauw gebracht. In het bij zonder ten Noorden van Menin gelukte het diep in het vijandelijke front door te dringen tot dicht voor Yperen. Evenals op de vorige dagen namen sterke eenheden van het luchtwapen aan de gevechtshandelingen in liet Westen deel en vergemakkelijkten den opmarsch van het leger, Het zwaarte punt van den aanval met de sterkste uitwerking lag boven het gebied van de ingesloten vijandelijke legers. De ten Noord-Oosten van Lens aan vallende Duitsche troepen sloegen te genaanvallen van Fransche koloniale troepen met bloedige verliezen voor den vijand af. Zooals reeds in een afzonderlijk bericht is bekend gemaakt, is Calais, dat achter het front omsingeld was, na een verwoed gevecht in onze handen gevallen. Bij Bou logne schoot de eerste luitenant in eep pantser-regiment von Jaworski, met zijn gepantserde gevechtswagen in het vuur van verscheidene vijandelijke oorlogssche pen, een toi-pedojager in brand. Tegenover de poging van de Engelschen om deelen van hun ingesloten troepen over liet Kanaal naar Engeland jn veiligheid te brengen, deed het luchtwapen opnieüw aanvallen op de nog in vijandelijk bezit gebleven havens aan de Belgisch-Fransche Kanaalkust, in Duinkerken gingen de ha venwerken in vlammen op. Aan het Zuidelijke front waren geen bij^- zondére gebeurtenissen. In de gevechten der laatste dagen ten Zuiden van Sedan, heeft de luitenant in de pantseraf weer-compagnie van een regi ment Infanterie, Mueller, vijf van elf zware vijandelijke pantserwagens vernie tigd en de overige zoo zwaar beschadigd, dat hun aanval pxislukte. De aanvallen van het luchtwapen richt ten zich ook tegen de vliegvelden in de omgeving van Parijs, legen verkeerswegen ten Zuiden van Reims en tegen vijandelijke troepenbewegingen. Alleen op éénvlieg veld werden twintig vijandelijke vliegtui gen vernield. De verliezen van den Vijand bedroegen gisteren 73 vliegtuigen. Daar van werden er 32 in de luchtgevechten en 15 door luchtdoelartillerie neergeschoten. De rest werd op den grond vernietigd, Vijftien eigen vliegtuigen werden vermist, In den sector rondom Narvik werden ook gisteren weer berg jagers per val scherm neergelaten. Nadat reeds op 24 Mei een vijandelijk vliegtuigmoederschip in de Ofote-fjord bij Narvik een zwaren bom- treffer gekregen had, werd dit schip zoo als reeds in een afzonderlijk bericht be kend gemaakt, op 25 Mei voor Harstad op nieuw door drie bommen, waaronder een bom van het zwaarste kaliber, getroffen en tot zinken gebracht. Voorts gelukte het een koopvaardijschip van 8000 ton door bomtreffers tot zinken te bi-engen en bovendien een groot oorlogs schip en twee kruisers, alsmede een trans portvaartuig van 18.000 ton met zware bom men te treffen, waarbij zich verschijnselen Voordeden van het uitbreken van brand en van explosies. Op het vliegveld Bardiuvos zijn ver scheidene vliegtuigen op den grond ver nield. De vijand zette in den nacht van 26 op 27 Mei zijn lukx'ake luchtaanvallen tegen niet- militaire objecten in West-Duitschland voort, zonder hierbij schade van beteeke nis aan te richten. DE INNEMING VAN CALAIS EN DE INDRUK IN ZWEDEN. STOCKHOLM, 27 Mei. (D. N. B.). Na het bericht, dat de Duitsche troepen de Ka naalkust hebben bereikt, vormde de inne ming van Calais voor de Zweedsche open bare meening het meest indrukwekkende bericht. Van militaire zijde wordt bijzon der naar vCfren gebracht, dat niet alleen de ring om het Noordelijk geallieerde leger on verbiddelijk wordt gesloten, doch dat ook Duitschland door de verovering van Calais definitief den sleutel tot de poort van Enge land in handen heeft. In deze kringen is men van meening, dat de Duitsdhe weer macht met haar nieuwe tactiek in nauwe lijks meer dan veertien dagen een doel heeft bereikt, dat'dcor Duitschland in den wereldoorlog, niettegenstaande alle groote prestaties, niet verkregen kon worden. De meeste bladen leggen den nadruk op de be teekenis van de inneming van Calais.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3