Ernstig ongeval trofylpatroon SPORT Zondag a.s. Voetbaltournooi KLEINE ANNIE Wei wordt Lady Letchlord? ZATERDAG 25 MEI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWFFW. RUD - PAG. 7 Qemengcle ffi Plichten met Kinderen speelden met handgranaten Een zeer treurig en betreurenswaard ongeval, dat een ernstige waarschuwing inhoudt, heeft zich gistermiddag op het Alexanderplein te Den Haag voorgedaan. Twee dertien-jarige jongens, M. in 't V. uit de Oudemansstraat en A. de V. uit de Weissenbruchstraat, waren om streeks drie uur ter hoogte van perceel no. 13 aan het spelen. De eerste was daarbij in he bezit van een trotylpatroon, die hij had opgevischt uit de sloot voor de Alexander-kazerne, en met een mes werd dit uiterst gevaarlijke voorwerp opengescheurd. Toen de inhoud op de straat werd uitgeklopt, ontstond een he vige ontploffing, waardoor in 't V. de rechterhand werd afgerukt. Bovendien bekwam hij verwondingen aan hoofd en knieën, evenals De V., die ook verwon dingen aan de handen opliep. Beiden zijn in ernstigen toestand naar het zieken huis aan den Zuidwal vervoerd. Dit ongeval toont weer eens aan, hoe voorzichtig kinderen, doch ook ouderen, moeten zijn, wanneer zij voorwerpen vin den, die hun vreemd zijn. Men kan aan nemen, dat de zoo gevaarlijke trctylpatro- nen, doch ook andere ontplofbare voor werpen als handgranaten en dergelijke op vele plaatsen van ons land nog te vinden zijn. Het ware gewenscht, dat kinderen door. ouders of onderwijzers gewezen wordt op het groote gevaar, dat deze voor werpen opleveren. De onderwijzers zouden ook bij den aanvang van de schooluren de zakken der aan hun zorgen toevertrouwde kinderen kunnen inspecteeren. Wanneer iets gevonden wordt, dat gevaar kan op leveren, is het het beste, oogenblikkelijk de politie te waarschuwen, die op deskundige wijze de voorwerpen zal verwijderen. Vrijdagmiddag haddien zich drie Haag- sche jongens van 9 tot 12 jaren naar het Vliegveld Ypenburg begeven. In een onbe waakt oogenblik waren zij het hek van het vliegveld overgeklommen en bij hun speurtocht vonden zij een handgranaat. Tij dens het onderzoek van de granaat, ont plofte deze met het noodlottig gevolg, dat de 12-jarige F. v. M. op slag werd gedood. De beide andere jongens F. v. V, en F. v. d. B. werden gewond en werden resp. naar het ziekenhuis St. Antoniushove te Voor burg en het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag overgebracht. Een van hen had ernstige wonden in een der beenen beko men. Een Nijmeegsche jongen had een hem onbekend voorwerp gevonden, dat hij aan eenige kameraadjes had laten zien. Deze hadden hem gewaarschuwd, dat het wel eens een ontplofbaar projectiel kon zijn, maar niettemin had hij het behou den en speelde hij er mede in de klasse. Plotseling ontplofte het voorwerp, waar door de jongen zwaar en twee medeleerlin gen minder ernstig werden gewond. Een andere jongen had een handgranaat ge vonden en toen hij voor zijn woning er mede speelde, kwam het projectiel tot ont ploffing en ook deze knaap werd zwaar ge kwetst. AUTOBESTUURDER VERONGELUKT. In ziekenhuis overleden. Op den Friesche Straatweg nabij Gro ningen is een bijna totaal vernielde, uit Leeuwarden afkomstige, auto gevonden. De bestuurder, de 31-jarige Sj. v. d. Wou- de uit Leeuwarden, lag zwaar gewond op den weg. In een ziekenhuis te Groningen is hij overleden. ONDER VALLEND GESTEENTE BEDOLVEN. Doodelijk ongeluk in de Staatsmijn Hendrik te Brunssum. In de ondergrondsche werken van de Staatsmijn Hendrik te Brunssum is een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. De 54-jarige stutter E. Nowak was be zig met onderhoudswerkzaamheden in een steengang, tc-en hij door afvallend gesteen te werd getroffen Hij kon na korten tijd uit zijn benarde positie worden bevrijd, maar was toen reeds overleden. N. was gehuwd en vader van één kind. FELLE PAKHUISBRAND. Distilleerderij-pakhuis te Schiedam grootendeels vernield. Gistermiddag te ongeveer half vijf is brand uitgebroken in een pakhuis van de distilleerderij N.V .J. J. Melchers W.zoon aan den Noordschesingel te Schiedam. Het vuur ontstond door tot nog toe on bekende oorzaak op den zolder van het pakhuis, waar een groote partij boekweit- doppen lag opgeslagen. Deze doppen wor den gebruikt voor vulling in kisten, waarin de kruiken gedistilleerd worden verzon den. Dit zeer brandbare materiaal veroor zaakte een enorme vuur- en rookontwikke ling, zoodat groot alarm werd gegeven, waarop twee motcrspuitén en twee lad derwagens uitrukten. Onder leiding van den onder-commandant van de brandweer, ir. C. E. Alexander, werd het vuur met tien stralen aangegrepen. Van drie zijden wer den groote massa's water geworpen in den feilen uitslaanden brand, welke op ver scheidene plaatsen het dak van den zol der vernielde. Door het krachtig ingrijpen van de brandweer gelukte het, het vuur binnen een half uur onder de knie te krij gen, zoodat te vijf uur alle gevaar gewe ken was en met twee stralen aan de na- blussching kon worden begonnen. De zolder bleek geheel uitgebrand. Het pakhuis, waarin zich de expeditie-afdeeling bevond, heeft groote waterschade geleden. Bovendien bevonden zich in het pakhuis nog twee z.g. grondvaten met ongeveer 25 hectolier gedistilleerd, dat door het bluschwater waardeloos werd gemaakt. De schade wordt door verzekering gedekt. Ambtenaren van de invoerrechten en ac cijnzen waren onder leiding van den chef verificateur, den heer J. W. Ris, aanwezig ter bewaking van het gedistilleerd. BOSCHBRAND NABIJ WEERT. Blussching zeer moeilijk. Hevige branden, door onbekende oorzaak ontstaan, hebben onder de gemeente Weert in de heide tusschen Weert en Budel onge veer vijftig hectaren 10-, 15- tot 25-jarige dennenbosschen. heide en struweelen ver nield Zeer veel natuurschoon is daarmede verloren gegaan, meldt de „Tel. De geweldige brand ontstond op 12 Mei. Hij werd gebluscht, doch brak Zondag op nieuw uit, maar was ook vrij spoedig ge bluscht. Woensdag brak het vuur in dezelfde om geving weer in alle hevigheid uit. De bevolking is huiverig, het blus- schingswerk ter hand te nemen, omdat in de bosschen geweren, munitie, handgra naten en landmijnen door de Nederland- sche militairen zijn achtergelaten. Men vreest voor kleine ontploffingen. Het vuur vond in de groote droogte en den vrij sterken wind goed bondgenoo- ten. De schade is omvangrijk. BOERDERIJBRAND (N EPE Doordat kinderen met vuur hebben ge speeld te Epe, is brand ontstaan in de boerderij, bewoond door den landbouwer J. van Egteren en eigendom van de stich ting Feistenhof te Elburg. Het huis en twee schuren, alsmede de geheele inboedel gin gen verloren. Voorts kwamen twee var kens, twee kalveren en een geit in de vlam men om. De gebouwen en de inboedel wa ren tegen brandschade verzekerd. LIJK OPGEHAALD. Uit de Nieuwe Haven te Schiedam is het lijk van een onbekende vrouw opgehaald. Het signalement luidt als volgt: Leeftijd naar schatting 25 jaar, 1.55 a 1.60 M. lang, kastanjebruin haar, middelmatig postuur, gedeeltelijk kunstgebit, gekleed met blauw stoffen mantelpakje, gebloemde blouse, bruine kousen, zwarte led. schoenen (mo lières). In 't manteltje komt de firmanaam G. Boon, Rotterdam, voor. In de voering van het manteltje was een bruin ijzeren vogeltje gespeld. Voorts bevonden zich in de zakker, van het manteltje eenige zak doeken, waarvan één wit, waarin een blauwe letter F geborduurd. Geld of sie raden werden niet op het lijk gevonden. De commissaris van politie te Schiedam verzcekt aan hen, die inlichtingen over dit lijk kunnen verschaffen, zich te wenden tot zijn bureau, Lange Nieuwstraat 55, Afd. recherche. VOETBAL Clubnieuws der Kath. Sporlvereen'gingen Docos: Morgen speelt Docos I in Noord- wijk tegen S.J.C. II. Thuis werd deze wed strijd met 21 verloren. Zou het nu lukken om dezen wedstrijd te winnnen? Vertrek per fiets om 1.15 uur vanaf de Papen straat. Docos-junioren: De voetbal rolt weer, ook voor onze jun. Drie wedstrijden staan op 't programma. Door omstanidgheden moeten wij enkele jun. een keer verschuiven, maar wij hopen, dat spoedig ook alles weer nor maal zal verloopen. Jun., houdt daarom voor a.s. Zondag vast aan de laatst ontvan gen aanschrijving. D. O. S. R.: Morgen zgl Jan weer met de afwerking Van de resteerende competi tie-wedstrijden begonnen kunnen worden. En reeds nu is er voor D. O. S. R. II een lastige uitwedstrijd vastgesteld 1. tegen V. V. S. B., die echter geen onbekende is. De wedstrijd begint te half drie en het gezamenlijk vertrek is te 12.45 uur. Voor de junioren een volledig program ma. DOSR a gaat naar Voorschoten en speelt daar om half één tegen WL a. We wenschen hen een prettige wedstrijd pn veel succes. Vertrek vanaf Noordhoek te 11.45 uur. DOSR a speelt thuis te 1.30 uur tegen S.J.C. a. Indien allen zich ten volle ge ven, kunnen we toch wel minstens op een gelijk spel rekenen. Meerburg: Meerburg I speelt op eigen terrein tegen Alph. Boys om 2.30 uur. De spelers dienen zoo mogelijk om even 2 uur present te zijn. De junioren spelen te 12.30 uur op eigen terrein tegen UDO b. De ju nioren a op 't Sportpark tegen Docos a om 2 uur. S. M. C.: Na enkele weken rust z'jn er weer twee wedstrijden vastgesteld. S. M. C. b speelt of 1.30 uur thuis tegen V. V. L. b. Boys, houdt de puntjes thuis. S. M. C. I speelt eveneens op eigen ter rein n.l. tegen V. V. S. B. IV, aanvang 2.30 uur. Eerste elftallers dit is weer een mooie gelegenheid om je vaster aan den kop te plaatsen. Wij rekenen op 'n flink aantal supporters. R.-K. LEIDSCHE VOETBALBOND. Programma voor Zondag 25 Mei: fd. A: Teylingen a—Foreholte a, 1.10 uur, M. v. d. Klauw; V. V. L. aD. O. S. a, afgelast; Docos aMeerburg a, 2 uur, J. C. Hoogduin; U. D. O. aS. J. C. a, 1 uur, Jac. v. d. Zwet. Afd. B: V. V. S. B. b—Teylingen b, 1 uur. Joh. Meijer; Docos bLeimuiden a, 12.30 uur, M. v. d. Berg; D. O. S. b—S. J. C b. 1.30 uur, G. Bouwmeester; S. M. C. b V. V. V. b, 1.30 uur, L. Hermans; Lisse b K. R. V. a, 2 uur, terrein K. R. V., P. van Gijlswijk. Afd. C.: Teylingen cLisse c, 12 uur, M. v. d. Klauw; Meerburg bU. D. O. b, 12.30 uur, W. Belt; S. J. C. c—K. R. V. b, 12 uur, J. P. de Groot; Lisse dV. W. S. B. d, 1.30 uur, B. v. d. Lans; S. J. C. dDocos c, 1.10 uur, J. P. de Groot. H. HOOGERVORST, Competitieleider. LEIDSCHE VOETBALBOND. Voortzetting competitie. Programma voor Dinsdag 28 Mei 1940. Aanvang half acht. Rijnsb. B. 2—Koudekerk 1; LD.WS. 2— Morschkw. 1; A.S.C. AZ.L.C. 2, Kempe- naerstraat; Z.L.C. 4L.D.W.S. 4; Rooden- burg 4Morschkw 3. tusschen de Vereenigingen U. V, S„, L. F. C., LUSDUIJUNI en A. S. C. op het A.S.C.-terrein aan de Kempenaerstr. Programma: 1# aar: U.V.S. I-j^Lugdunum I. ƒ11. j3 uur: L.F.Cgl—A.S.C. I. 1.3lj|uur: Verlifterswedstrijd. uur: Winmarswedstrüd. ToegangspTijS: pagkaak^vAr tribune 50 cent; dagkaart v<|Dr ovejige ringen 30 cent; dagkaart voor vtfjfcrklooiftn, jAigens en mi litairen 15 cent; Cagkaaf t vool leden en do nateurs op verfcon v}n diproma 10 cent. Gratis rijwietótalMp/ op het terrein. De geheele nettorecette komt ten goede aan de slachtoffers in de gemeente Val kenburg. 2930 Vrijbiljetten geven geen recht van toe gang. WIELRENNEN. DE BOSCHBAAN-WEDSTRIJD GAAT NIET DOOR. Door bijzondere omstandigheden gaat de wedstrijd op de Boschbaan in Amsterdam niet door. Daardoor worden voor de Swift-combi- natie de gewone trainingsritten gehouden zoowel voor de A- als voor de B-klasse. Het traject wordt op de gewone plaats en tijd bekend gemaakt. ATHLETIEK DOCOS' JEUGDATHLETIEK- WEDSTRIJDEN UITGESTELD. Aan allen, die betrokken zijn bij de R.K. Jeugdathletiekwedstrijden, die op Zondag 16 Juni a.s. zouden worden gehouden, dee- len wij mede, dat deze tot nader aankon diging zijn uitgesteld. Inschrijfgelden, die reeds betaald zijn, kunnen aan het adres, waar ze gestort zijn, terug bekomen wor den. NATIONALE SCHOLENONTMOETINGEN De C.C.S.A. werkt de dlstricts-voor- wedstrijden af. Ten einde zoo spoedig mogelijk in alle opzichten het normale leven en dus ook het schoolleven in de hand te werken, heeft de Centrale Commissie voor School-athle- tiek haar gebruikelijke overzicht en in schrijfformulieren voor de nationale scho lenontmoetingen in athletiek om den Moormanprijs voor jongens en den Gerrit sen van Kempenbeker voor meisjes aan de diverse inrichtingen van onderwijs in Ne derland gezonden. Elke school voor voortgezet onderwij» wordt vertegenwoordigd door 4 jongens en/of 5 meisjes. De jongensnummers zyn: 100 M. loopen, kogelstooten 5 K.G., vèr- springen en 4 maal 100 M. estafette; de meisjesnummers: 80 M. loopen, kastiebal- werpen, vèrspringen, 5 maal 80 M. esta fette. De C. C. S. A. vertrouwt, dat overal in Nederland, waar eenigszins mogelijk de dis trictsvertegenwoordigers de voorontmoetin gen op Zaterdag 15 Juni of eerder zullen organiseeren, terwijl de leeraren (essen) lich. oef. ook voor het school-athletiek- vaardigheidsdiploma met dezelfde toewij ding de proeven zullen afnemen en de stamkaarten der schooljeugd zullen invul len. De inschrijving voor de voorontmoe tingen sluit Zaterdag 1 Juni bij de ver- schillenre districtsvertegenwoordigers in Nederland, t.w. voor: Zuid-Holland (N.) C. J. Hage, Laan van Swaenstijn 16, Voor burg. Zuid-Holland (Z.): G. J. van Tonge ren, Breitnersingel 52, Hillegersberg. ROEIEN DE HOLLAND IA-WEDSTRIJDEN. UITGESTELD. De op 31 Mei en 1 Juni uitgeschreven roei wedstrijden en de op 2 Juni uitgeschre ven zeilwedstrijden van Hollandia z(jn voorloopig uitgesteld. SCHAKEN DE NOTEBOOMWEDSTRIJD GAAT NIET DOOR. Het bestuur van het Leidsch Schaakge nootschap heeft besloten den Noteboom- wedstrijd, welke vandaag en morgen zou worden gehouden niet te doen doorgaan. FEUILLETON door CHARLES GAR VICE. (Nadruk verboden) 35) Daar behoefde hij zich niet bezorgd over te maken. Nauwelijks had men Achilles en zyn meester herkend, of de menschenme- nigte, die zoo massief had geleken als een blok hout, splitste zich en liet een smalle laan vrij. Alle handen gingen naar de pet ten en een eerbiedig: „Goeden middag, Sir Heron" klonk aan alle kanten. Sir Heron groette links en rechts met zijn zweep en glimlachte zoo vaak een hoorbare uitroep van bewondering, die het mooie meisje naast hem gold, hem bereikte. May kleurde bloedrood, toen een vrouw die vlak bij hen stond, haar vriendin aan den mouw trok en goed verstaanbaar fluisterde: „Kijk, Jennie! Dat is de landheer z'n lief ste. Wat 'n schattig gezichtje, he?" „Wat zalig vind ik zoo'n kermis!" jubel de Carrie opgetogen. „Ik heb nog nooit zoo iets leuks gezien! Ik mag zeker niet eens één keertje in den draaimolen, Heron? Nee, he, ik ben te groot! O, kijk toch eens, dat Zigéunermeisje! Die staat de toekomst te voorspellen, zie je wel, uit de hand! En kijk daar die clown o!" „Val er niet uit", verzocht Heron. „Ik stil, Achilles, wat mankeert je opeens? Hei- la, wat is daar aan de hand?" Want juist ^yóór hen, midden in het dichtste gedrang, was een plotselinge opschudding ontstaan, die het mooie paard onrustig deed snuiven en trilien. „Wat is er?" vroeg Carrie, voorover leu nend. „Het lijkt wel of ze aan 't vechten zijn. O, Sir Heron, wat gebeurt er?" „Sst! Wees maar kalm, ga rustig zitten", suste hij. „Het is niets." „Vechten ze?" vroeg May angstig. „Neen", zei hij; „ik kan er niet goed uit wijs. Stil maar, Achilles, stil maar, jongen. Daar heb je een stelletje soldaten. Ze Vervl Hij rukte de teugels strak naar zich toe, want terwijl hij nog sprak, week de me nigte plotseling uiteen en een groote, blon de jongeman schoot te voorschijn als een pijl uit een boog en vloog onder den kop van het paard door. De soldaten, die blijk baar zijn achtervolgers waren, zaten hem onmiddellijk op de hielen. De vluchteling want dat was hij maakte onverwachts rechtsomkeert en dook nogmaals onder den paardekop door. Terwijl hij dat deede keek hij schichtig op met het witte, vertrokken gezicht van een opgejaagd mensch. May, die zich zoo ver mogelijk naar voren had gebogen, sprong overeind en uitte een vreemden, wilden kreet. De man keerde zich in zijn vlucht om en toen hij haar daar zag staan, doodsbleek en met uitgestrekte handen, bleef hij verbijsterd een oogen- bilk stilstaan. Dit oponthoud werd hem noodlottig, want de soldaten, een paar se conden van de wijs gebracht door zijn plot seling omkeeren, haalden hun schade in en hadden hem bijna bereikt, maar juist op dat moment slaakte May een wanhopigen kreet: „O; redt hem!'redt hem!" Het was of die kreet rechtstreeks door drong tot de harten der kermisgangers, die tot nog toe nieuwsgierig en werkeloos had den toegekeken, zoodat ze zich plotseling bewust werden van hun meegevoel. Met een opgewonden gemompel sloten ze zich aaneen tot een ondoordringbare massa tus schen den vluchteling en zijn achtervol gers; toen omringden ze de soldaten en drukten ze tegen elkaar als sardines. Het speelde zich allemaal in een paar seconden af en het was voorbij vóórdat Heron een woord kon uiten, hoe dan ook. Reeds storm de de lange slanke gedaante van den deser teur voort langs het smalle pad, dat de menschenmenigte voor hem openliet, en was in een oogwenk uit het gezicht verdwe nen. HOOFDSTUK XVII. „Na zonsondergang". Ondanks de opwinding over het incident op de dorpskermis, vergat Sir Heron zijn belofte niet. De hooge boomen langs de rivier vingen de stralen der avondzon nog in hun toppen, toen de dogkar Gresham House naderde. May was blijkbaar beko men van den schrik, hoewel ze nog bleek zag en er in haar oogen een uitdrukking lag, die zonderling geleek op den ge jaag den blik in de oogen van den vluchtenden man. Haar hand rustte nog in die van haar verloofde, en nu en dan zuchtte ze even en nestelde zich onwillekeurig dichter te gen hem aan. „Ben je gelukkig, mijn lieveling?" fluis terde hij aan haar oor. Het kleine handje omklemde de zijne in veelzeggende druk. „Héél gelukkig?" „Héél, héél erg. En jij?" vroeg ze, schuch ter naar hem opziend. „Gelukkiger dan ik óóit dacht, dat mo gelijk voor me zou zijn; gelukkiger dan ik verdiend heb", antwoordde hij vurig. „Denk eens May, ik placht den draak te 6teken met liefde! Ik was overtuigd, dat volmaak te wederzijdsche liefde, zonder eenige te rughouding of onoprechtheid, tot de onmo gelijkheden behoorde!" Hij lachte. Ze keek naar hem op en haar oogen dronken de schoonheid van zijn gelaat in, dat veredeld en vergeestelijkt werd door zijn groote liefde. „Hoe heb ik in vredesnaam al die jaren zoo kunnen voortleven!" zuchtte hij. „Wat een stuk van mijn leven heb ik verspild! Ja, van mijn kant moet er toch wel eenige terughouding zijn, helaas", ging hij pein zend voort. „Ik zou toch onmogelijk kun nen wenschen, dat je alle bijzonderheden wist van de wilde dwaasheden dier slecht- bestede jaren. Leven! Het was geen leven! Ik heb nooit geleefd vóór ik jou had, mijn lieveling!" Zyn heftigheid maakte haar bijna be angst; ze werd beurtelings rood en bleek, „O, waarom waarom houdt je zooveel van me?" hijgde ze. „Waarom?" herhaalde hij. „Ik geloof niet eens, dat ik het behoorlijk onder woorden zou kunnen brengen! Ik ben maar een landjonker, geen dichter! Ik houd van je, omdat je nu eenmaal bent die je bent; en behalve jou zelf, heb ik de reinheid lief, die in jou verpersoonlijkt is. Ik houd van je, omdat je heele leven een open boek voor me isMay, al heb je me zoo weinig van je verleden vertelt, ik wéét, dat je geen geheimen voor me hebt!" „Geheimen!" echode ze, bijna onhoor baar, en ze sloeg haar oogen neer. „Ja", zei hij, terwijl het bloed hem naar de wangen steeg, „ik heb helaas veel te verbergen en te begraven, maar jij hebt niets.zooals ik zei, een open boek. Lie veling, ik zou het ook niet kunnen verdra gen, dat je me iets verborgen hield. Het zou een genadeslag zijn niet voor mijn lief de, want zoowaar er een hemel boven ons is, ik geloof niet, dat die zou kunnen ster ven maar voor mijn goluk! Rustig, Achilles!" Met een plotselingen huivering trachtte ze haar hand weg te trekken, maar zijn sterke vingers hielden ze gevangen. „Heron", zei ze fluisterend, „ik ik moet je iets vertellen." „Me iets vertellen?" vroeg hij, met een onderzoekend glimlachje. Wel?" „Nee och nee, laat 't ook maar liever rusten. Heron, je weet, nietwaar, dat ik dat ik je liefheb?" Als antwoord sloeg hij zijn arm om haar heen en trok haar naar zich toe. Zonder eraan te denken, dat ze zich nog steeds op den publieken weg be vonden, nestelde ze zich tegen zijn schou der, zoodat heur haren bijna zijn lippen raakten. „Ik heb je lief!" fluisterde zij. „Heron, als als je misschien in de toekomst ooit eens aan me zou twijfelen; aüs o! ik kan het je niet uitleggen! Maar vergeet nóóit, wat er ook gebeurt, wat je er ook toe zou kunnen brengen, slecht over me te denken dat ik je liefheb!" Hij boog het hoofd, tot zijn mond haar warme, half-geopende lippen aanraakte. Het was antwoord ge noeg. Met een vrooüjk schudden van zijn kop draaide Achilles de laan van Gresham House in. Carrie, die achterin had zitten dutten, schrok wakker en May trok zich met een verlegen blosje van Heron terug. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7