DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 22 MEI 1940 31ste Jaargang No. 9647 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20013, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. V Aan den arbeid! Wanneer men in de laatsteweken niet veel langs zich heen zou hebben kunnen laten gaan dan zouden gesprekken en opmerkingen, welke men hier en daar hoor de, ons hebben kunnen ergeren. Men heeft echter verstandig gedaan, als men dat alles toeschreef aan gevoels-op- wellingen, welke niet meer onder de con trole van het verstand stonden, en het niet zoo bijzonder ernstig opnam. Doch men moet nu, als men zulk,e perso nen nog zou aantreffen en waar 't mogelijk is, dezen er op wijzen, dat vooral in een tijd, als de onze, gevoelsmotitven vaak on bewust een onevenwichtigen invloed heb ben op de vorming van het oordeel, aldus het oordeel onjuist en onzuiver maken en critiek onverdiend en zelfsmisdadig. Men moet echter zeker niet trachten de zulken tot redelijkheid te brengen door lange en allerminst door hartstochtelijke of pathetische betoogen, maar met een enkel kort, nuchter, zakelijk woord. De waardigheid, waarmede wij wat over ons is gekomen aanvaarden, moet ook en zeker niet op de laatste plaats blijken uit een ernstige ingetogenheid, óók in gesprek ken. Alle ijdel, nutteloos gepraat is uit den booze! Die enkelen, die in de eerste dagen van den oorlog het vereischte zelfbedwang hadden verloren, zullen echter, naar wij vertrouwen, dat nu zeker wel weer geheel of grootendeels hebben verkregen! Gelukkig nog mag worden geconstateerd, dat het Nederlandsche volk als geheel z ij n p 1 i c h t, om zich op waardige wijze te ge dragen, volkomen in al zijn consequenties b e g r ij p t. En gelukkig mag ook worden geconsta teerd, dat het volk wil medewerken met de Duitsche autoriteiten, die de kunst van organ iseeren kennende alles doen om rust en orde te handhaver en het leven zooveel mogelijk z'n gang te doen gaan. Wü zijn ervan overtuigd, dat zal worden opgevolgd, waartoe de burgemeester van Leiden Maandag opwekte: Een hervatting van industrie, zaken leven en vooral ook ck bouwnijver heid is dringend gewenscht. Laten ook zij, die wellicht eenige risico moeten aanvaarden om hiertoe te geraken, toch den moed hebben, om die risico's te dragen en het leven van den arbeid op gang te brengen. De daarvoor oon. noo- dige ordening der financiën komt, naar het blijkt, geleidelijk tot stand. Aan den arbeid! Dat is het parool voor iedereen. Ieder op zijn plaats en op zijn wijze. Maar: ieder aan den arbeid! Uitbetaling van de kost winnersvergoedingen Het departement van Defensie maakt, in overeenstemming met den Duitschen be velhebber in Nederland, het volgende be kend: De burgemeesters behooren met het uit betalen van de kostwinnersvergoedingen door te gaan. Vele personen, aan wie de kostwinners vergoeding is toegekend, bevinden zich thans in een andere gemeente, dan waar zij vroeger vergoeding ontvingen. Dezen zullen zich veelal tot den burgemeester van hun verblijfplaats wenden om uitbe taling van vergoeding. De burgemeester kan daartoe overgaan, als belanghebben den voldoende duidelijk maken, dat zij recht op dt vergoeding hebben. Hij dient dergelijke personen er op te wijzen, dat wie zich in deze aan oneerlijkheid of mis bruik van vertrouwen schuldig maakt streng gestraft kan worden. De burgemees ter, die de uitbetaling doet, moet den bur gemeester van de gemeente, waar de uit betaling tevoren plaats had, zoodra mo gelijk inlichten. Ten aanzien van overledenen gaan de burgemeesters voorloopig veertien dagen door met het uitbetalen van vergoedingen aan de verwanten. Nadere voorzieningen kunnen spoedig worden verwacht. Burgemeesters-comptabelen kunnen, voor zoover noodig, geld ter goede rekening ontvangen. Andere burgemeesters kunnen op hun aanvraag een voorschot ontvangen van 90 procent van het bedrag, hetwelk door hen is uitbetaald en nog niet met het departement van Defensie is verrekend. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN ONS ONDERWIJS IN WAARDIGEN NATIONALEN GEEST. Uit een driestar van de Volkskrant: „De secretaris-generaal van Onderwijs heeft in zijn rondschrijven op den voor grond gesteld, dat het onderwijs moet wor den gegeven in waardigen nationalen geest en dat moet worden gewezen op de nood zakelijkheid tot strikte inachtneming van onze plichten tegenover de bezettende overheid. Het eerste is een vaderlandsche plicht, het tweede een plicht van staat. Men ga vooral riet meenen, dat de Ne derlanders zich bij de Duitschers welge- valliger zouden maken, indien ze hun Ne derlanderschap zooveel mogelijk naar den achtergrond schoven, hun vaderlanderschap verloochenden en gevoelens huichelden, die de hunne niet kunnen zijn: de Duit schers, zelf trotsch op hun Deutschtum, zouden er ons om verachten. Het onderwijs worde en blijve daarom gekenmerkt door een nationalen geest. Een waardige nationale geest, schrijft de spuetaris-generaal. Het woord waardige is op z'n plaats: men vervalle niet in het uiterste van het chauvinisme. Het zou valsch en on-Nederlandsch en daarenboven uitdagend zijn. Ook hier moet de gulden middelweg worden bewandeld. Nederlandsch en nationaal, zonder tekort koming aan den eenen, zonder overdrijving aan den anderen kant. NATIONALE WAARDIGHEID. In denzelfden geest als het bovenstaan de is wat wij evenzeer met hartelijke instemming ontleen en aan de Tijd: „De opperbevelhebber der Duitsche be zettingstroepen heeft er reeds herhaalde lijk blijk van gegeven te verwachten, dat de Nederlandsche bevolking haar nationale waardigheid hoog zal houden. Vandaar dan ook dat de waarnemende chef van het de partement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen kon voorschrijven, dat het onderwijs, dat zoo spoedig en volledig mo gelijk hervat moet worden, dient gegeven te. worden in een geest van nationale waardigheid. Een ander bewijs ervan, hoe de Duit schers aan de nationale waardigheid van Nederland thans geen onrecht willen laten wedervaren, blijkt uit de ruiterlijke wijze waarop Hauptmarn Frank, de militair des kundige commentator van de officieele Duitsche legerberichten in Den Haag, de zer dagen onze militaire luchtmacht heeft gerehabiliteerd. Hauptmann Frank was aanvankelijk de meening toegedaan, dat de twee-motorige Nederlandsche bommenwer pers naar Engeland waren uitgeweken; maar toen aan de hand van vaststaande gegevens bleek, dat die meening niet juist was, heeft hij niet geaarzeld en er zelfs prijs op gesteld te verklaren, dat ook de tweemotorige Nederlandsche bommenwer pers dapper boven Nederlandsch grondge bied hebben gevochten, tot de laatste ma chine en tot den laatsten man. Deze verklaring doet ons nationale hart goed, evenals de vele Duitsche getuigenis sen ever den moed, waarmee hét Neder landsche leger heeft gestreden. Het kan ook niet anders, of de Duitsche troepen ,die zelf zoo diep doordrongen zijn van een offervaardig nationaal gevoel en bewustzijn, moeten respect hebben voor een volk en een leger, dat ten opzichte van het eigen vaderland zijn nationale waar digheid ook bij tegenslag onaangetast be waart, terwijl zij slechts minachting kun nen gevoelen voor allen, die om welke re denen of overwegingen dan ook hun natio nale waardigheid in woord, gebaar of daad meenen te moeten verloochenen". DE MAASTtJNNELWERKEN TE ROTTERDAM. Het werk op zeer bescheiden schaal hervat. De Maastunnelwerken te Rotterdam heb ben van de gebeurtenissen van de vorige week niets te lijden gehad. Noch het land-, noch het riviergedeelte hebben ook maar de geringste schade opgeloopen. Op zeer bescheiden voet zijn thans de werkzaam heden hervat. Voorloopig beperkte de leiding zich er toe, die werken te laten uitvoeren, die als het meest noodzakelijk te beschouwen zijn. Daartoe behooren uiteraard de gedeelten van de tunnel onder de rivier. Op het oogen blik is men dan ook bezig, de aansluiting tusschen de stukken H en III tot stand te brengen. Op den Linker Maasoever wordt gewerkt aan het tunneldek van het laatste landsgedeelte en tenslotte is men in de Waalhaven weer begonnen met de werk zaamheden aan de tunnelelementen. Levering van hout voor den wederopbouw Aan den directeur van het Rijksbureau voor hout, drs. A. Kouwenaar zijn bepaalde bevoegdheden verleend, welke bevoegdhe den de directeur kan uitoefenen in overleg met de heeren F. B. J. Gips en mr. D. F. Pont, resp. voorzitter en directeur van den Ned. Houtbond, tevens leden van de com missie van bijstand van genoemd Rijks bureau. Op grond van deze bekendmaking wordt toestemming verleend voor levering van hout ten behoeve van allen wederopbouw van door den oorlog getroffen bouwwer ken, alsmede voor het afbouwen van on derhanden zijnde werken. Zoodra verder oekend zal zijn hoe de aanvoer van hout zal verloopen, zullen vergunningen voor nieuwbouw kunnen worden verleend. Derhalve wordt van don burgemeester verwacht, dat na verleende bouwvergun ningen niet tot uitvoering van de betref fende werken zal worden overgegaan, al vorens aan voornoemden directeur van het Rijksbureau voor hout toestemming is ge vraagd en deze schriftelijk is verleend. Voorts wordt o.m- verplicht gesteld op gave van koopcontracten met het buiten land, terwijl het annuleeren of wijzigegn van loopende contracten zonder toestem ming van den directeur is verboden. RUBBER VOORZIENING. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft bekend gemaakt, dat importeurs en wederverkoopers van auto- en motorrijwielbanden onmiddellijk hun afleveringsregister, afgesloten per gisteren aan het Rijksbureau voor rubber moeten inzenden. Nihilkaarten -zijn ditmaal niet geoorloofd. Verder is een overzicht van den voorraad verplicht. Handelaren in rubber en latex dienen omgaand een nauw keurige specificatie met ligplaats van hun in Nederland aanwezige voorraden aan het Rijksbureau voor rubber in te zenden. Idem de houders van (bijv. Veemen) van rubber en latex, die tevens dé eigenaren van die voorraden moeten opgeven. UITVOER VAN ONZE GROENTEN Nieuwe regeling getroffen met Duitschland. Aan de Westlandsche veilingen vond Maandag de geheele aanvoer, voor zoover goedgekeurd, afzet in' het binnenland en voor Duitschland. Voor de hoofdproducten, zooals sla, bloemkool en peen, is het tharts zoo gere geld, dat de helft van hetgeen de kweekers aanvoeren, reeds dadelijk door Duitschland wordt afgenomen. De andere helft is beschikbaar voor het binnenland, doch indien van een bepaald product nog een overschot blijkt te be staan, wordt ook dat doorgevoerd naar Duitschland. De aanvoer van de producten als bloem kool, peen enz. is nog niet buitengewoon groot, doch wel is dit het geval met de sla, die thans niet zooals helaas veel jaren moest geschieden als waardeloos naar de mestvaalt behoeft te verhuizen. Intusschen heeft de Ned. Groenten- en Fruitcentrale een nieuwe regeling gemaakt inzake de minimumprijzen, waaraan thans ook maximumprijzen zijn toegevoegd, die gelden voor de binnenlandsche veilingen. Deze zijn als volgt: tomaten A, B en C van 3040, kaskomkommers A boven 52 K.G. per 100 8.35—9.35, B van 44—52 K.G. per 100 7.35—8.35, C van 30—44 K.G. 6.35— 7.35; platglaskomkommers AA boven 80 K.G. per 100 f 9.35—10.65, A 65—80 K.G.' 8.35—9.35, B 55—65 K.G. 7.35—8.35, C 45 55 K.G. 6.357.35; kasbloemkool A bo ven 18 cM. per 100 10.65—14, B 15—18 cM. 810.65; bosbeen, (glas) bos van half K.G. zonder lof 10.6513.35; kropsla (na tuur) A boven 20 K.G. per 100 1.35—1.65, B 15—20 K.G. 1.05—1.35. In deze prijzen kunnen uiteraard wijzi gingen aangebracht woi'den, verband hou dende met de regeling in den aanvoer, enz. Over het algemeen zijn de thans gelden de minimumprijzen echter niet onaanzien lijk hooger dan die, welke het vorige'jaar golden. Een antiek vervoermiddel in eere hersteld. Nu er geen auto s rijden, doen de „aapjes" weer opgeld HERSTEL POSTVERKEER. Het binncnlandscli postverkeer is, met uitzondering van het verkeer met Zeeland, thans weder geheel hersteld, al dient nog met eenige vertraging re kening te worden gehouden. Men kan, in het binnenlandsch ver keer, weder alles aan de post toever trouwen, wat men daarheen vóór de oorlogsdagen placht te brengen: Brie ven, briefkaarten, drukwerken, mon sters en postpakketten. Men kan deze zaken gewoon, aangeteekend en onder rembours verzenden. Ook expresse- zendingen zijn weer mogelijk. Op dezelfde wijze functionneert het postaal geldverkeer: postwissels, giro- en spaarbankzaken weder normaal. Het postverkeer met het büitënland, ook met Duitschland. staat echter voor het oogenblik nog geheel stil. Poststukken voor het buitenland kunnen nog niet ter ver zending worden aangeboden en zullen, waar zulks toch geschiedt, aan de afzenders worden teruggegeven. Ook telegrammen naar en telefoonge sprekken met het buitenland zijn thans nog niet mogelijk. RESTITUTIE MOTORRIJTUIGEN BELASTING. Men meldt ons, dat de Bond voor Bc- urijfsaiitoverkeer in Nederland (B. B. N.) onder de aandacht van het Departement van Financiën heeft gebracht, dat vele ondernemers met ingang van het nieuwe belastingjaar hun verschuldigde motorrij tuigenbelasting voor althans drie maan den hebben betaald; dat genoemde ondernemers in het auto bedrijf door den na 1 Mei j.l. ingetreden oorlogstoestand en het daarna gevolgde verbod om met motoi'rijtuigen aan het verkeer deel te nemen, verplicht zijn hun bedrijven stop te zetten en aldus geen pro fijt kunnen trekken van de door 'hen be taalde belastinggelden; dat zij door het verplichte stilleggen hun ner bedrijven thans uit dien hoofde zon der inkomsten zijn en zij het derhalve re delijk en noodzakelijk achten, dat hun de na 1 Mei j.l. betaalde belastinggelden voor motorrijtuigen hetzij gerestitueerd wor den, hetzij de gedane betalingen zullen gel den voor een nader te bepalen termijn, wanneer zij weer in staat zullen zijn van hun motorrijtuigen gebruik te maken. U/aften dex YYlllitaite. £ucHUma'ut iwuu-Lehft vm.teA$eêij&en >ioem De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft bij besluit van 18 Mei 1940 kab. no. 1 het Ridderkruis der Militaire Willemsorde toegekend aan het Wapen der Militaire Luchtvaart voor den betoonden gróoten moed en zelfopoffering bij de ver vulling van zijn oorlogstaak. Zonder te let ten op aantal en hoedanigheid der vlieg tuigen van den tegenstander, hebben tot het uiterste de Nederlandsche vliegtuig bemanningen zonder de minste aarzeling overal aangevallen, waar zich daartoe de gelegenheid voordeed. Ook het niet-vliegend gedeelte der mili taire luchtvaart heeft onder de moeilijkst cenkbare omstandigheden, zoowel op de •vliegvelden als daarbuiten, voldaan aan het devies: „Moed. Beleid en Trouw". De militaire luchtvaart heeft zich hier mede onsterfelijken roem verworven. Het bovenstaande betreft een der belangrijk ste onderdeelen van de luchtverdediging: dit neemt echter geenszins weg, dat ook de andere onderdeelen.' met name het per soneel der luchtdoelartillerie, mitrailleurs en zoeklichten cn dat van den luchtwacht dienst, hun taak op uiterst eervolle wijze hebben volbracht. Spoorwegdirectie dankt het personeel De directie van de Ned. Spoorwegen heeft in een dienstorder het geheele personeel haar warme erkentelijkheid betuigd voor de schitterende plichts betrachting en toewijding gedurende de laatste dagen betoond. „Wij herdenken aldus de directie met eerbied en dankbaarheid hen, die bij de uitoefe ning van hun plicht het leven lieten. Wij spannen, in loyale samenwerking met de Duitsche autoriteiten, onze uiterste krachten in om het bedrijf der Ned. Spoorwegen over het geheele net weer zoo spoedig mogelijk te doen functionneeren. Wij rekenen aldus de onderteeke naars, de heeren Goudriaan, Hupkes en Rijckevorsel hierbij op uw volle dige medewerking, zooals gij kunt re kenen op de voortdurende zorg, welke wij zullen blijven wijden aan de be langen van het geheele personeel". LEVERING INTENDANCE-GOEDEREN MOET WORDEN GESTAAKT. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht deelt, in overeenstemming mét den Duitschen bevelhebber in Nederland, mede, dat alle werkzaamheden en afleve ring ingevolge overeenkomsten voor de le vering van intendance-goederen aan de centrale magazijnen van militaire kleeding en uitrusting, aangegaan voor het intreden van den oorlogstoestand, onmiddellijk moe ten worden gestaakt. Dit betreft zoowel de gereede als de gedeeltelijk gereede goede- Waar ze werden weggenomen, zijn de verkeersborden i ven den A.N.W.B. in de grensstreken weer aangebracht

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1