!ókMEï> RUBRIEK Japonnen gerj;;rlneerd ONDERKLEEDING Practische bank bergplaats KNIPPATRONEN De charme grijs haar Het komt vaak voor, dat wij naar een vrouw met grijs haar met welgevallen kij ken, omdat er van hare verschijning een zekere charme uitgaat. Zij valt door haar grijze haar, op hetgeen wellicht het geval niet geweest zou zijn, indien zij donker of blond geweest was. Natuurlijk grijs baar verzacht de lyn van wang en kaken, doch mag niet verwisseld worden met kunstmatig geverfd of z. g. peper en zout haar. Alléén wanneer het grijzende haar dof is, en er levenloos uitziet, dan is deskun dig advies, in vele gevallen is zelfs dat van de medicus te verkiezen, gewenscht, aan gezien de physieke toestand hier meerma len als oorzaak gevonden za) worden. Grfjs haar vereischt een goede verzorging en moet zeer veel geborsteld worden, ter wijl men een eventueéle behandeling als permanenten of onduleeren, alleen aan een kapper, die zijn vak grondig ver staat, mag overlaten. Zooals wij reeds zeiden is borstelen, veel borstelen noodig, om het haar los en glan zend te houden, terwijl massage van de hoofdhuid met een goede lotion eveneens noodig is Grijs haar vereischt meer oplet tendheid dan normaal, omdat men hierdoor onmiddellijk aangetrokken -wordt. De on derstaande shampoo kan gemakkelijk thuis gemaakt worden en is bijzonder goed voor grijs haar. Men neemt een stuk overvette toilet zeep en raspt dit aan snippers, die men in een steelpannetje doet met warm water. Men rekent een volle eetlepel op eéfi be ker water en roert zoolang tot de zeep is opgelost. Bij twee bekers van deze vloeistof voegt men een halve theelepel glycerine en 2% theelepel goede eau de Cologne of Laven delwater. desverkiezend rozenwater. Men doet dit mengsel in een fleschje, schudt het goed door elkander en kan het geruim en tijd bewaren. es SLECHTS ENKELE MINUTEN Men heeft een afspraak gemaakt, de an dere partij komt te laat, men wacht eigen lijk nutteloos, want de tijd is verloren Een ander wordt opgehouden door iemand, die feitelijk niets te zeggen heeft, die alleen praat, omdat hij zijn stem graag hoort en zioh zelf belangrijk vindt: Tijd gaat voor bij en is verlorenDoch, ook wij zelf doen veelal iets, dat we vlugger en beter in minder tijd kunnen volbrengen, indien wij slechts met overleg te werk v aren ge gaan. Hoeveel schreden doet menige huis vrouw niet nutteloos, alleen omdat ze zioh niet afvraagt of dit of dat, nu ae toch naar de keuken gaat, niet tegelijk meegenomen kan worden. Al die verloren minuten wor den alle tezamen uren, die zoo geheel an ders, zooveel nuttiger gebruikt hadden kunnen worden. H i leven der mensohen snelt zoo ontzettend gauw voort, dat wy zelfs met de minuten moeten woekeren. Verloren tijd komt niet terug! Leven en de korte spanne tijds, doe ons toegemeten is tot in de minuten goed besteden, dat is onze taak.... (Nadruk verboden). Japonnen, die reeds eenige seizoenen meegegaan zijn, en waarvan weliswaar de stof nog goed, doch het maaksel wat ouderwetsch is, wil men gaar ne af en toe wat opfrisschen. Verschillende wegen staan hiertoe open en wel in de eerste plaats'het verwisselen van de garneering, die nu eens uit een wit kraagje kan be staan, dan weer uit een fan tasie steL Zeer nieuw zijn de smalle gesteven kraagjes, die zoo vlot en jeugdig kleeden. Een ronde halsuitsnijding kan veranderd worden in een pun tige en wordt dan aangevuld met een vestje en smalstaand boordje van pigné. Zoo zijn er allerlei mogelijkheden en een der nieuwste garneeringen bestaan uit het combineeren van geweven stoffen met handbreiwerk. Ook het tegen overgestelde is mogelijk n.L het combineeren van gebreide jumpers of japonnen met wol len of zyden stoffen. Ten op zichte van verschillende com- binaties bestaat een groote vrijheid en wie over een wei nig fantasie beschikt en smaak heeft kan allerlei aparte japonnetjes en blouses maken, die een persoonlijk cachet dragen. Wij komen onze lezeressen op bij gaande schets een weing te hulp met een viertal ontwerpen, die het ge- wenschte doel beoogen en willen hier aan tevens nog aan toevoegen, dat deze modellen een goede oplossing brengen, in dien men een couponnetje stof verwerken wil, dat niet lang genoeg is voor een japon. Links is een gebreide pas op het boven deel gezet, terwijl ook de korte, gladde mouwtjes gebreid zijn. Men kan b.v. op recht breiwerk (tricotsteek) moezen of blokjes werken met gekleurde wol of zijde. Rechts boven een gebreid voorstuk met knoopsluiting in het midden. Verschillende breisteken leen en zich hiervoor, o.a. een geribd patroon^ dat rekbaar is en zich naar het lichaam voegt. Beneden links ge breide jumper met kraag, manchetten en zakjes van peau de pêche. Rechts een eenvoudige japon met aan sluitend middenstuk en bies langs hals en voorzijde, gebreid in gerste-korrel (1 recht 1 averecht versprongen). Men ziet, dat het resultaat zeer geslaagd kan zijn en dat het werk, dat met de ver andering gemoeid is, niet bijzonder om vangrijk is. In ieder geval wijkt deze wijze van moderniseeren van de tot dusverre ge- gevolgde af en kan men aparte effecten krijgen. Ook andere mogelijkheden bestaan om een nieuw tintje aan een veel-gedragen japon te geven, één daarvan hebben wij hiervoor reeds genoemd n.l. het brengen van variatie in de garnituren, waardoor het mogelijk is deze min of meer gekleed te maken. Voor alledag is een plastron van piqué het meest geschikt, doch men kan ook' kunstzijde verwerken (rechts onder aan) zoo'n vest, dat als hals-afwerking een revers kraag heeft wordt in het midden met knoopjes gesloten, terwijl men aan beide kanten eenige plooitjes stikt. Het kan teven dienst doen om op warme da gen onder de costume mantel gedragen te worden en wordt dan met banden om de taille gebonden. Links een gekleed garnituur, dat van crêpe georgette gemaakt is en ingehaalde ruimte aan kraag en manchetten te zien geeft. Garnee ring met smalle fluweelen strikjes. Het plastron er naast is met smalle kantjes versierd en heeft een ruche aan den hals; ook hierop worden strikjes gehecht. Practisch is de pas en het omliggende kraagje om aan een huis jurk, die een vrij laag uit gesneden hals heeft, te modernisee ren, terwijl het garnituur rechts zich uitstekend voor een huisjapon netje leent. Mouwen zijn aan de ellebogen vaak aan slijtage onderhevig en worden dan b.v. bij een geruite japon van een mi'" nstuk, dat schuin genomen is. rder leenen tres, striksels en entredeux van kant of bedrukte zijde zich uit stekend om kleine veranderingen aan te brengen of naden van ver stellen te verbergen. Menigmaal worden gedra gen, gedeeltelijk versleten, onderkleerén van volwassenen weggegooid of worden de bruikbare deelen voor wrijf- of werkdoeken verknipt Nu de levensstandaard steeds hooger wordt; dan moet op allerlei uitgeven bezuinigd worden en zal menige huis moeder van oud weer nieuw moeten maken. Het directoire-tje voor kleintjes van ongeveer twee jaar is gemaakt van een groot model, waarvan 't kruis ver sieten was. Fig. I geeft het knipoverzicht aan. dat eerst van papier gemaakt moet worden en daarna van dubbele stof. Naden aanknippen. Voor- en achternaden verbinden, daarna zijnaden. Pijpjes en bovendeel omzoomen en van elastiek voorzien. De onderjurk kan van vest jes flanel gemaakt worden of van andere lapjes wasch stof; de deelen worden zooals de voorzijde te zien geeft met zeer smalle zoompjes afge werkt en daarna omgehaakt en met kruisjes verbonden of met 1 losse st. 1 vast. Fig. 1. geeft het pasje aan en fig. II één vierde van het rokje. De pas sluit midden achter met knoopen en VOOR DE KLEINTJES knoopsgaten. Draagbanden zijn 3 c.M. breed en 18 c.M. lang. Omtrek van banden en lijfje omslaan en omhaken. Onderkant jurk zoomen. Mijn en dijn in het huwelijk Bij het overgroote deel der menschen zal er geen sprake zijn van mijn en dijn in het huwelijk. Zij zullen er zelfs niet aan den ken hiervan een probleem te maken en vinden het vanzelfsprekend, dat wat de een toebehoort, ook van den ander is. Zij meten de laatste overblijfselen van eigen bezit niet na en zijn van den aanvang van het huwelijk af vast besloten niet al leen alles met elkander te deelen, doch zich zelfs aan elkanders gewoonten aan te passen. Waar nu een deel dér menschheid het groote geluk in het huwelijk juist ziet in die gemeenschap en nimmer denkt aan mijn en dijn, hebben anderen hier een andere meening over. Zij zien in het zich geheel en al overgeven een gevaar voor hun vrijheid en bezit en zyn van meening, dat deze slechts behouden kan worden, in dien zij geheel vrij over hun eigendom men, waaruit deze ook mogen bestaan, kun nen beschikken. Het werkt echter een zekeren afstand in de hand, waarvan bij een innig samenleven geen sprake mag zijn. Zij, die zoo denken als de laatste cate gorie zijn veelal menschen, die gewoon zijn sedert een reeks van jaren op zich zelf té ven, zoowel werkende vrouwen als mannen, die niet meer in hun vroegste jeugd zijn als zy gaan trouwen. Zy behou den liefst hetgeen zij hebben, doch zien tevens gaarne, wanneer van verlies sprake mocht zijn, dat de partner hierin aandeel heeft. Zij zien er dikwijls tegen op zich door huwelijksbanden te binden, indien althans het verstand den doorslag geeft en de verbintenis niet als een gevolg van groote wederzijdsche liefde beschouwd kan worden. Verstandhuwelijken vragen veel meer stuurmanskunst om alle klippen te om zeilen. Nemen wy als voorbeeld een vrouw, die jaren lang op eigen beenen heeft gestaan en door haar werken niet alleen zich zelf, doch ook gedeeltelijk haar ouders heeft onderhouden en nog een flink bedrag op een spaarbank heeft st-an. Zy is steeds gewend geweest om over haar inkomen naar eigen wenschen te beschikken en was aan niemand verantwoording schuldig, in dien zy zich iets aanschafte, waar zy wel licht buiten had gekund. Dergelijke zelf standige, werkende vrouwen stellen zich de mogelijkheid voor oogen, dat de echt genoot een soort tiran en gierigaard zal zijn, die haar alles even krap toedeelt. Het vragen van geld voor persoonlijke uit gaven en kleeding zal haar moeilijk val len, terwijl zij het denkbeeld niet kan ver dragen, dat bij het trouwen in gemeen schap van goederen de man zijn rechten op haar spaarpenningen kan doen gelden. Het zijn niet alleen geldkwesties waar over verschil van meening in het huwelijk kan bestaan, doch zelfs over meubelen of an "erszins, indien men niet weet te „geven en te nemen". Men spreekt dan met na druk over „mijn" radiotoestel, mijn dit en myn dat, zonder er aan te denken, dat dit ,,myn" moet veranderen in „ons". Het gaat zelfs nog verder, want bij verschil van meening wordt meermalen gesproken over „myn" dochter of „jouw" zoon, hetgeen een goede verstandhouding niet bevordert. De om 'ere vrijgezel ziet veneens tegen het huwelijk op en denkt, dat zijn even- tueele echtgenoote beslag op zijn huis en op zijn vrijheid zal leggen en hy wel licht niet meer üan een gast in eigen woning zal zijn. Hij is bang, dat zijn huis, volgens de smaak van zijn vrouw ingericht, hem niet in alle opzichten zal voldoen, denkt aan mogelijke meeningsverschillen met schoonouders en haalt zich allerlei muizenissen in het hoofd. Hij maakt zich zelf tevens wijs, dat zijn vrouw geen be lang zal stellen in zijn liefhebberij en en verzamelingen, ze wellicht belachelijk zal vinden, en stelt het zich al/ een schrik beeld vóór om de toekomst met een vrouw te moeten deelen. Het gaat hier vooral om huwelijken tus- schen menschen, die eerste jeugd reeds achter den rug hebben en zich aan allerlei gemakken en een groote mate van vrijheid gewend hebben en daardoor min of meer egoïst geworden zijn. Jonge men schen staan anders tegenover het leven en gaan vol idealen de toekomst tegemoet, wikken en wegen niet en sparen veelal samen om hun huisje in te richten. Het mijn en dijn kan dan ook veel moei lijkheden geven in het huwelijk, temeer indien twee zeer uiteenloopende karakters elkander niet weten te verstaan of beiden de kunst niet verstaan om toe te geven. Het gaat dan hard tegen hard en in zulke gevallen is een breuk onvermijdelijk. Aanpassingsvermogen, tact, levenserva ring en levenskunst spelen in het huwelijk een groote rol en over veel zal men een mild oordeel moeten weten te verkrijgen, doch slechts toegerust met veel goeden wil zal men tenslotte slagen en dan is er geen sprake meer van het mijn en dyn. Congestie en haar behandeling Vele vrouwen van middelbaren leeftijd en zelfs ouder hebben het onaangename van congestie ondervonden. Rustig zitten wij soms in gezelsoba* te praten en dan overvalt ons plotseling een warm worden van het gelaat, waarbij dit zich meestal tot in den hals toe rood kleurt; meermalen wordt de huid klam en is het ons alsof ieder het ons aanziet. Vooral vrouwen, die in de overgangsja ren zyn .lijden aan deze congesties, of zoo als ze populair genoemd worden „opvlie- gkdgen", die hoewel onaangenaam in het minste niet verontrustend zym. Jonge vrouwen, die dezen bloedaandrang ftaar het gelaat hebben zullen echter goed doen een arts te raadplegen, omdat zij dan wel eens met een zenuwtoestand of hart- storing in verband kunnen staan en me dische behandeling gewenscht is. By oudere vrouwen, is het echter een zeer normaal verschijnsel, dat verband houdt met den veranderden bloedsomloop. Een rustig Leven is gewenscht, niet laat naar bed gaan, gee: prikkelende spijzen, noch alcohol, geen koffie, doch inplaats hiervan b.v. moutkoffie en slechts weinig thee, die niet sterk mag zyn. Als drank water, karnemelk en vruchtensappen, ver der veel groente, ook rauwe en fruit In dien men zioh nerveus gevoelt, wat in de ze jaren nogal eens voorkomt, werkt va leriaan kalmeerend, dat tevens onschade lijk is. Aangezien men vooral ook 's nachts veel last van congestie kan hebben is het noo dig 'savonds geen ingespannen werk te verrichten en niet te lezen. Slapen met open ramen en Refel niet te veel dek ne men. (Nadruk Verboden). tevens Deze bank. Fig. 1, Is uitstekend geschikt om in den slaapkamer of kinderkamer ge plaatst te worden. Hij heeft een opklap baren deksel zoodat hij als bergplaats van verschillende dingen bewaard kan worden, zoowel van naai. en verstelwerk als van speelgoed of kinderboeken. De bank bestaat uit twee voor- en twee zy-stukken, waarin de bovenkanten resp. 30 en 65 c.M. bedragen en waarnaar de onderkanten, die schuin uitloopen zich richten. Hoogte is 45 c.M. afb. la geeft het vooraanzicht te zien en 2e de zy-kanten. De deksel 3e steekt eenigszins boven het ondergedeelte uit. Men kan zoo'n bank van eenvoudig kistenhout of van triplex door een timmerman laten maken, daarna wordt hij in- en uitwendig geverft en op het bovendeel komt een zitting, van cretonne^ opgevuld met kapok. MIDDAGJAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. Succespatroon VKK 2010. Prijs /0.40. Het is steeds weer even moeilijk om een geschikt model te vinden, indien men min of meer gezet of zelfs dik is. Hoofdzaak is, dat de rechte lijn zooveel mogelijk gevolgd wordt en wel in samenwerking met schui ne lijnen b.v. voor halsuitsnijding en heup stukken, zooals ons ontwerp te zien geeft. Alhoewel wij een imprimé zijden japon weergeven met 'n garneering van effen zijde. Bijzonder mooi is dit geheel van wol len georgette met smalle plissé langs de volantkraag, die in scherpe punt even over de taille komt. De taillelijn is 5 c.M. lager aangebracht, terwijl aan schouders en voorpand pos tuurnaden worden gemaakt en aan de zij kanten kleine uitnaadjes, waardoor een mooie lijn verkregen wordt. Achterbaan uit één stuk met figuurnaad jes; voorbaan met heupstiik en twee smalle banen. Patronen in de maten 46— 48—50 en 52. JURKJE EN MANTELTJE FOOR DE KLEINTJES. Succespatroon VKK *619. Prijs /0.40. Het batisten jurkje heeft e»n hoog lijfje^ dat aan de rugzijde sluit en afgewerkt is met een ronde hals en korte pofmouwtjes^ waardoor de mollige armpjes zoo aardig uitkomen. Het hangertje is recht en wordt ingerimpeld, waarna de pas er opgestikt wordt. Patronen voor kleintjes van 1—2 jaar. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar bij Het Practisch Mode blad. Postbus 36. Den Haag. Giro 203203. De prijs bedraagt per patroon t 0.30 plus t 0.05 voor porto- en omz bel. Betaling steeds vooruit in postzegels, per onst wis se] of giro.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6