STADS NIEUWS De stemming te Parijs Goering over het luchtwapen Amerika gaat zich bewapenen Verspreide be richten Burgemeester maant tot waardige houding DINSDAG 21 MEI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 DE ONRUST BAART DE FRANSCHE REGEERING ZORG. Het D. N. B. verneemt uit Parijs, dat de voornaamste zorg van de Fransche re geering thans is, behalve de militaire toe stand de stemming onder de bevolking. Ver schillende oproepen worden uitgevaardigd, waarin de regeering de bevolking bezweert rustig te blijven en vooral de paniekstem ming niet te verhoogen door willekeurig vluchten naar het binnenland. Maandag middag werd een uiterst scherpe waarschu wing uitgevaardigd tegen het feit, dat per soneel of eigenaars industriebedrijven in den steek laten zonder daartoe toestemming van de c /erheid te hebben. Vooral de ar beiders, die vakwerk verrichten in de be wapeningsindustrie, worden gewaarschuwd hun post niet te verlaten. De autoriteiten hebben gedreigd met een onbarmnartig op treden. Zondag is een reeks werklieden ge arresteerd, die geen gevolg hadden gegeven aan het voorschrift, dat wapenindustrieën ook des Zondags werken. Eenige uren na het optreden van den nieuwen minister van Binnenlandsche Zaken, Mandel, was een prefect afgezet en de voornaamste functie der Süreté Nationale gewijzigd. De pers eischt de scherpste maatregelen tegen het verspreiden van geruchten en verwijt de overheid, de paniekstemming nog te heb ben gevoed, door b,v. in Parijs plotseling hét taxi- en autobusverkeer te hebben stop gezet, auto's te hebben opgevorderd en straten te hebben afgesloten, zonder het publiek eenige verklaring te geven. Hoe zeer men het tempo der bewapening wil verhoogen blijkt wel daaruit, dat men on verwijld de uit België gekomen vluchtelin gen in de wapenfabrieken wil laten wer ken. Sinds eenige dagen komen te San Se bastian aan de Fransch-Spaansche grens vluchtelingen aan uit Parijs en Brussel. Zij zijn allen in een gedeprimeerde stemming en spreken van de onbeschrijfelijke wan orde welke in Parijs heerscht. De toetre ding van maarschalk Pétain tot het kabinet heeft daar 24 uur lang kalmeerend gewerkt, maar nu is het duidelijk, dat het kabinet- Reynaud zich ook met Pétain niet lang meer zal kunnen handhaven; Pétain van^ zijn kant is te gebrekkig om den sterken' man te kunnen spelen, waarom geroepen wordt. In de Kamer en den Senaat heerscht volledige radeloosheid. Elke partij geeft de andere de schuld voor de dreigende situa tie. Daar reeds ongeveer 800.000 vluchtelin gen naar Parijs zijn gekomen, begint er gebrek aan levensmiddelen te komen en gaan de prijzen enorm omhoog. De open bare schuilplaatsen zijn ingeruimd voor daklooze vluchtelingen, zoodat nieuwe schuilplaatsen gebouwd moeten worden, waartoe men nog niet is gekomen. Dienten gevolge neemt het publiek, dat op de hoog te is gekomen van de toebereidselen om de regeering naar Bordeaux te verplaatsen, geleidelijk een dreigende houding aan. Dit komt tot uiting in talrijke botsingen met de politie, in plunderingen van levensmid delenzaken en in arrestaties. Men is gisteren begonnen met de uit reiking in verscheidene Parijsche wijken van levensmiddelenkaarten. Vanaf heden zullen alle Parijsche dagbla den slechts in twee pagina's verschijnen, teneinde zooveel mogelijk te besparen op het papiervervoer naar de kranten. VERKLARINGEN TEGENOVER DE DUITSCHE PERS Ter gelegenheid van een kort verblijf in Berlijn heeft generaal-veldmaarschalk Goe ring Maandag het woord gévoerd voor de Duitsche pers, waarbij hij vrijmoedig ant woord gaf op actueele vragen, die in grooten getale uit alle kringen des volks tot hem werden gerioht. Allereerst sprak de' gen"ïraal-veldmaar schalk over de valschermtroepen, waarbij hy uiteenzette, dat die sedert jaren een nieuwe eenheid van het luchtwapen vorm den. Zij behooren tot de Duitsche lucht macht en dragen het uniform van het Duit sche luchtwapen. Het is een infamie te be weren, dat parachutisten in verkleedingen afgeworpen zijn. Wanneer dus valscherm troepen gevangen worden genomen, zullen zij volkenrechterlijk precies zoo behandeld moeten worden als alle andere krijgsge vangen soldaten. Wie daartegen een ver grijp pleegt, moét verwachten, dat met de scherpste represailles zal worden ingegre pen. Ieder geval, waarin tegen leden der valschermtroepen niet volgens oorlogsrecht en oorlogsgebruik wordt opgetreden, zal uiterst pijnlijk worden onderzocht en voor beeldig worden bestraft. Voortgaande prees de generaal-veldmaar schalk de prestaties der uit de lucht gelande troepen, die in den rug der vijandelijke stellingen de hoofdpoort in de vesting Hol land hebben weten open te houden. Op de vraag, hoe het mogelijk is ge weest, dat het Duitsche luchtwapen in zoo ongelooflijk korten tijd de superioriteit in de lucht kon verwerven op de Westelijke tegenstanders, antwoordde de generaal- veldmaarschalk kort: Het ligt my niet, zoo als mijn collega's in Engeland en Frankrijk doen, met groote woorden te spreken over de ontzaglijke successen van het luchtwa pen. Ons luchtwapen doet zijn plicht. Niet met woorden, maar met daden heeft het de superioriteit in de lucht verworven. Deze superioriteit in de lucht zal het behouden. Vervolgens schetste de generaal-veld maarschalk de prestaties van de Duitsche weermacht in de laatste tien dagen in de gevechten bij het doorbreken van de vij andelijke tegenstandslinies. Het Duitsche CREDIETEN GOEDGEKEURD De begrotingscommissie van den Senaat heeft Maandag goedkeuring gehecht aan het voorstel tot uitbreiding van het leger en het doorgezonden naar den voltalligen Se naat Het voorstel heeft betrekking op een crediet van 820,9 millioen dollar, met in begrip van de door Roosevelt kortgeleden in zijn boodschap aangaande militaire zaken gevraagde speciale credieten. MEER BEWAPENING IN DE LUCHT In het departement van financiën is gis teren over Roosevelts luchtbewapenings- program de eerste conferentie gehouden, waaraan werd deelgenomen, door om streeks honderd prominente vertegenwoor digers der vliegtuigindustrie en talrijke mi litaire en financieele deskundigen. Voor de militaire commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft de chef van den generalen staf. Marshall, de eischen van het leger betreffende vermeerdering van het op het oogenbiik tot 6000 machines be perkte aantal vliegtuigen gemotiveerd. Roo sevelt heeft weliswaar, zoo zette hij uiteen, gesproken van in totaal 50.000 vliegtuigen per jaar, het leger echter overweegt een luchtwapen van 10.000 machines. Reeds op den eersten dag van het offensief in het Westen heeft een regeering zes maal zoo veel vliegtuigen verloren als het congres in het op het oogenbiik door den Senaat behandelde wetsontwerp oorspronkelijk in willigde als vervangingsvliegtuigen voor het Amerikaansche luchtwapen. Marshalls uitlating had naar het schijnt betrekking op de Fransche vliegtuigverliezen, want hij verklaarde: Deze machines zijn niet eens in gevechten in de lucht, maar op den grond verloren gegaan. In aansluiting hierop zeide de chef van het luchtwapen, generaal-majoor Arnold, dat plannen zijn gemaakt voor vier nieuwe opleidingscentra voor piloten, welke na el kander in September-November 1940 en Fe bruariApril 1941 geopend zullen worden en jaarlijks 1200 piloten zullen optreden. Vanaf Juni 1941 kan het leger jaarlijks 6000 piloten opleiden. Aankoop van grondstoffen. President Roosevelt heeft gisteren het Congres verzocht onmiddellijk 35 millioen dollar ter beschikking te stelling voor den aankoop van grondstoffen, welke van groot belang zijn voor de landsverdediging, zoo als mangaan, tin, chroom. Het Congres had voor dit doel reeds 12,5 millioen beschik baar gesteld. DE BEZETTING VAN MO. STOCKHOLM, 21 Mei (D.N.B.) Noor- sche vluchtelingen, die Zaterdag over de Zweedsche grens zijn gekomen, hebben aan de „Dagens Nyheter" het verhaal van den val van Mo in het district Rana ge daan. Zooals men zich zal herinneren, is deze stad Zaterdagochtend door de Duit sche troepen genomen. Onder de vluchtelingen bevonden zich vele soldaten, waarvan vier Engelsche. De militairen werden op Zweedsch gebied ontwapend en geinterneerd. De vluchtelingen deelden mede, dat de Duitsche hoofdmacht over het dorp Kor- gen, ongeveer 10 K.M. van de Zweedsche grens gelegen, is gekomen. Tusschen Kor- gen en Mo ligt een zeer moeilijk begaan baar terrein en Britsche p&trouilles, welke voor eenigen tijd bij Korgen waren ver schenen, hadden de moeilijkheden van dit terrein niet kunnen overwinnen. De vijand rekende er derhalve op, dat geen Duitsche aanval over Korgen zou komen. Niettegen staande de moeilijkheden is het Duitsche leger er in geslaagd zelfs zware infarterie- wapenen over Korgen te brengen en de Noorsche en Britsche troepen, welke in de stad stonden, te verslaan. Thans zijn de Duitsche troepen meester aan beide oevers van de diepe Ranafjord. 200.000 CHINEEZEN INGESLOTEN. In het Japansche legerbericht van giste ren wordt medegedeeld, dat de Japansche troepen door een omtrekkende beweging er in zijn geslaagd 200.000 Chineezen onder commando van generaal Tang Impo, te om singelen in de provincie Honan, ten Noor den van Tsoajang,, langs het voorgebergte van" Tapieh en Taehoeng. Bij verkennings vluchten van de luchtwacht is ontdekt, dat de Chineesche troepen ten Zuiden van de Tanghoe-rivier worden ontbonden. volk, zoo zeide hij, weet, dat het ook hier de Fuehrer is, die deze successen heeft moge lijk gemaakt. Zijn geniale leidii.g heeft de basis gelegd voor alle successen. Het Duit sche volk kent zijn Fuehrer. De geweldige kracht ,yan de Duitsche volksgemeenschap is zijn werk. Met onophoudelijk denken en ontwerpen van plannen heeft de Fuehrer het geniale veldtochtsplan ontworpen als zyn oereigen werk, dat in enkele dagen onze legers tot dicht bij we kust heeft ge bracht en dat overal, waar onze weermacht toeslaat de vijandelijke stellingen bedwingt. Op grond van zijn ervaringen als eenvou dig strijdend soldaat in den wereldoorlog heeft hij al zijn bevelen zoo gegeven, dat deze successen met de geringste verliezen konden worden verworven. Wat het Duit sche volk steeds vermoed en gehoopt heeft, dat in zijn moeiiljkste uur de Fuehrer met zijn genie ook de militaire operaties zou be sturen en leiden, is tot wonderlijke zeker heid geworden. Daarom '=.ien wij in vol ver trouwen de eindoverwinning tegemoet. Gemeenteraad Niet het oor leenen aan geruchten Tegen gistermiddag half 5 uur was de Ge meenteraad in spoedeischende vergadering bijeengeroepen. Voorzitter mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving de heeren Key en Van Weizen. DeVoorzitter legt de volgende ver klaring af: De gebeurtenissen van de afgeloopen 10 dagen hebben ons volk naar lichaam en geest zulke overweldigende schokken toe gebracht, dat het nauwelijks een onzer ge lukt kan zijn zich een beeld te vormen van het leven, waarin wij plotseling geworpen zijn uit het ons zoo vertrouwde rustige en welvarende bestaan, waarin wij ons verze kerd en veilig waanden en wel niemand zal zich een beeld kunnen vormen van wat de toekomst ons brengen zal. Niemand verwacht daarvan veel goed. In angst en ongerustheid dobbert ons Neder - landsche Volk op de baren. Het gemeentebestuur houdt het hoofd koel en wil het middelpunt blijven, reke nende op de steun en vertrouwen der bur gerij in al haar geledingen. Ik zie eenige ernstige gevaren waarop ik U wijzen wil. Dat is in de eerste plaats de „geruchten", die overal de ronde doen en die onjuist als ze meestal zijn tot hoogst nadeelige gevol gen kunnen leiden. Verzetten wij ons daar tegen. In de tweede plaats waarschuw ik tegen de kritiek die op allerlei van wat gebeurd is geoefend wordt. Dit is onverantwoorde lijk en onwaardig en kan slechts verwar- ring stichten en de volkskracht en zijn eenheid verbreken. Men laat zich door ge voel, door eerste indrukken tot conclusies leiden, die niet de juiste zijn en waardoor blaam geworpen wordt op hen die dit al lerminst verdienen. Wat de regeering ge daan heeft zal zij wanneer daartoe de ge legenheid bestaat verdedigen. Het is niet het gevoel dat onze gedachten of handeling moet leiden. Wij moeten meer dan ooit nu vertrouwen op ons verstand en begrijpen. Den vreemdeling boezeme men respect in door een waardige houding in het dragen var ons lot. Voor het regeeren in zulke dagen werkt de zoo samengestelde machine van onze stedelijke besturen te traag en zoowel op het College van B. en W. als cp mij kwa men verantwoordelijkheden te rusten die wij anders met U deelen. Wij hopen dat de normale gang van zaken eerlang zal zijn hersteld. Naar ge begrijpen kunt heeft er geen gelegenheid bestaan voor heden een agenda samen te stellen en was daartoe ook geen normale stof voorhanden, maar wij nebben er prijs op gesteld de vertegen woordigers van de burgerij te ontmoeten en weer voeling met hen te krijgen. Tal van proclamaties zijn uitgevaardigd door de militaire bevelhebbers van het be zettingsleger. Wij hebben die te aanvaarden en er ons naar te gedragen. Op U en op de bevolking doe ik dus he den een beroep om zich in alle opzichten te schikken in wat onvermijdelijk is. Verzet daartegen kan het gemeenschappelijk be lang slechts schaden. Indien er iets is dat behalve ons eigen belang ons daarin zou doen berusten, dan is het dit, dat de Duit sche bevelvoerend officier te Leiden mij de verzekering heeft gegeven, dat het ook zijn streven zal zijn de lasten van de bezetting van de stad zoo min mogelijk te doen druk ken en dat ook hij het van het allergrootste belang acht, dat het normale leven zich zoo .spoedig mogelijk herstelle. Van dit streven en deze medewerking heb ik de duidelijke bewijzen met waardeering ontvangen. Niet alleen geldt dit het onderwijs, dat heden weer hervat werd aan alle inrichtin gen en aan de Universiteit en, naar ik aan neem, weldra weer zal kunnen gegeven worden r,p ae wijze en in de gebouwen waar dit voor de mobilisatie het geval was. Een hervaling van industrie, zakenleven en vooral ook de bouwnijverheid is even zeer dringend gewenscht. Latèn ook zij die wellicht eenige risico moeten aanvaarden om hiertoe te geraken, toch den moed heb ben om die risico's te dragen en het leven van den arbeid op gang te brengen. De daarvoor o m. noodige ordening der finan ciën komt, naar het blijkt, geleidelijk tot stand. Wat van de bestaande bepalingen en re gelingen m stand zal blijven, wie kan het zeggen, maar een dure plicht voor ieder individu is te trachten hoe dan ook en on der welke voorwaarden ook aan het werk te komen. En nu nog iets. Er bestaat naar mijn meening een ongezonde nieuwsgierigheid, die leidt tot praatjes en samenscholingen op straat. Ik acht dit onjuist en doe een beroep op de burgerij om dit te vermijden omdat anders daartegen ook mijnerzijds zal moeten worden opgetreden. Ernstig verzoek ik den ouders en orde- lievenden burgers om streng op te treden tegen de jeugdbaldadigheden, als afscheu- ren of beschadigen van plakkaten en der gelijke. De gevolgen daarvan kunnen uiter mate ernstig zijn. Men denke niet dat de Leidsche politie thans uitgeschakeld is. Integendeel deze is in het volle bezit van haar gezag en kreeg van mij instructie op het naleven van alle bepalingen en verordeningen zeer scherp toe te zien en met name niet toe te laten dat de bevolking in haar geheel het slacht offer worde van baldadigheden, die naar mij bleek soms een zeer gevaarlijk karak ter aannemen. Ook het vergoelijkend optre den tegenover dergelijke vergrijpen zal ten strengste worden tegengegaan en kan on mogelijk geduld worden noch door ons, j noch door de militaire autoriteiten. Tenslotte nog dit. In samenwerking met de militaire autoriteiten, wordt het moge lijke gedaan om de voedselvoorziening der bevolking te verzekeren. Maar de uiterste zuinigheid en beperking is noodig. Zoodra mogelijk zullen wij u wederom oproepen voor de normale behandeling der gemeentezaken. Machtiging van B. en W. Tenslotte nog een spoedeischend voor stel: Aangezien het in de gegeven omstandig heden kan voorkomen, dat maatregelen moeten worden genomen zonder dat daar voor vooraf de goedkeuring van den Raad kan worden gevraagd, geef ik den Raad in overweging het College en den Burgemees ter te machtigen die spoedeischende maat regelen te nemen die in verband met de bezetting vereischt mochten zijn en de daarvoor onvermijdelijke uitgaven 1»e doen. Aldus wo^dt z.h.st. bestloten. Op verzoek van den heer Riedel wordt daarop 1 minuut stilte in acht geno men om te gedenken hen, die gevallen zijn. Hierop volgt sluiting. Een treffende plechtigheid 't Was vanmorgen in de Hartebrug-kerk een treffend en verheffend schouwspel: die talrijke militairen, een groot deel van het ruime kerkgebouw vullend, en verder an deren, die de kerk tot letterlijk: de laatste plaats bezetten. Dat was een heerlijke uiting van het le vend geloof in de „gemeenschap der heili gen"! De dood slaat een vaak pijnlijke, al- leismartelijkste scheiding, maar zij neemt ons niet van elkaar weg; er b 1 ij f t tus schen hen, die heen gaan en Gods barm hartigheid hebben verworven, en hen, die achterblijven, een gemeenschap een gemeenschap, waarin wij met elkaar in werkelijke relatie kunnen staan. De Hartebrug-kerk was vanmorgen bezet door zoo velen, omdat zij willen her denken, wilden bidden voor de gesneuvel de militairenvoor hen, die ter verdedi ging van ons dierbaar vaderland op het veld. van eer, door en in het volbrengen van hun plicht, zijn gevallen. De plechtige Requiem-Mis werd opge dragen door den pastoor dei parochie, di recteur der Katholieke Militairen-Ver., den zeereerw. pater S. Smitz O.F.M., met assis tentie van de weleerw. paters S. Booms O.F.M. en H. Ponsioen O.F.M. Het zangkoor voerde de 3 stemmige Mis van Perosi uit. In het priesterkoor stond opgesteld de catafalk, gedekt door de Nederlandsche vlag en den helm van den Nederlandschen militair. Na het Evangelie las de celebrant van af de preekstoel het Epistel en Evangelie uit de Requiem-Mis: IK BEN DE VERRIJZENIS EN HET LEVEN. HIJ, DIE IN MIJ GELOOFT, ZAL LEVEN EN HIJ, DIE LEEFT EN IN MIJ GELOOFT, ZAL NIET STER VEN IN EEUWIGHEID. Pastoor Smitz richtte zich daarna tot de militairen, om met hen te gedenken, hun gesneuvelde makkers, en tot de nabestaan den van de gesneuvelden, wien hij troost volle gedachten voorhield. Zij, die voor het vaderland zijn gevallen, zullen niet worden ve'geten, zullen wij blijven gedenken, lede ren dag! De plechtigheid waaronder ook een groote schare tot de H. Tafel naderde werd besloten met een abs\.ute. A.S. VRIJDAG LAMMERENMARKT. De eerste In ons land. De directeur van den Markt- en Ha vendienst verzoekt ons mede te deelen, dat a.s. Vrijdag hier ter stede de eer ste van de jaarlijksche zes groote lam- merenmarkten zal worden gehouden. In den regel wordt de eerste groote lam- merenmarkt op den voorafgaanden Maan dag op Texel gehouden, doch door ver schillende omstandigheden heeft deze gis teren geen doorgang kunnen vinden en zal de eerste markt aldaar eerst aanstaanden Maandag worden gehouden. Leiden heeft dus a.s. Vrijdag de primeur van de lammerenmarkten in ons land. AANGEHOUDEN WEGENS PLUNDERING Door de politie hier ter stede is aange houden de 22-jarige J. S., verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal in vereeniging uit een in de gemeente Val- kei burg verwoest huis. Als mededader is door de politie in Den Haag aangehouden de 18-jarige H. S., een broeder van eerstgenoemde. Tegenover de politie verklaarde J. S., dat hy wel in bedoeld huis is geweest, doch hy ontkende zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. OP- EN,ONDERGANG VAN ZON EN MAAN. f Zon onder 9.36 uur Dinsdagavond- Zon op 5.36 uur Woensdagmorgen. Maan op 9.30 uur Dinsdagavond. Maan onder 6.33 uur Woensdagmorgen. (Vandaag 21 Mei volle maan). HOOG WATER. te Katwyk aan Zee op Woensdag 22 Mei 4.40 uur v.m. en 5.05 uur nam. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zyi", 15 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 15 gr. C. LUCHTBESCHERMINGSDIENST WORDT VOORTGEZET. De Commissaris van Politie, Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst maakt het navolgende bekend. De Gemeentelyke Luchtbescher mingsdienst blijft op last van den Duitschen bevelhebber hier ter stede zyn taak vervullen. Weliswaar is de bezetting der posten ingekrompen, doch ieder, die aangewezen wordt om dienst te verrichten, is verplicht aan den oproep daartoe gehoor te geven. Zoo veel mogeiyk zal rekening worden ge houden met zaken- of beroepsbelan- gen. Er wordt op vertrouwd, dat per soneel van particuliere bedryven, dat op de bovenbedoelde wyze in het alge meen belang in de afgeloopen dagen werkzaam was en in de toekomst werk zaam zal zijn, hiervan noch in zyne rechtspositie, noch in zyne salarieering nadeel zal ondervinden. Tegen degenen, die zich aan boven vermelde verplichtingen onttrekken, kunnen strenge maatregelen genomen worden. Eene enkele opmerking diene nog als raadgeving aan de bevolking. Ie. De volledige verduistering blyft on beperkt gehandhaafd. Zoowel de Duitsche militaire bezetting als de gemeente-politie (die onverkort haar rechten uitoefent) controleert de door de bevolking genomen verduisteringsmaatregelen. De verlichting van rij- en voertuigen, motorrijtuigen, motorrywielen en rijwielen moet worden afgeschermd. Deze ver voermiddelen mogen dus niet onver licht rijden. 2e. Alle zelfbeschermingsmaatregelen ter voorkoming en bestryding van brand, het beplakken der ruiten, inrichten van schuilgelegenheden, aanbrengen van zand zakken, moeten gehandhaafd blyven en met kracht worden voortgezet. WEEST ZUINIG MET GAS EN ELECTRICITErr. Al wie op gas en electriciteit bezuinigt helpt mede, om zoo lang mogelyk met de kolenvoorraden van de Lichtfabrieken uit te komen en draagt er tevens toe by om bedrijven en industrie zoo lang mogelyk op gang te houden. Indien ook u hieraan wilt medewerken, dan bewyst u daarmede uw medeburgers en vooral de arbeiders der industrieën in Leiden en Rynland een grooten dienst. Hoe u op gas en electriciteit kunt be zuinigen? 1. Sta vroeg op en ga vroeg ter ruste. 2. Beperk uw kunstverlichting tot het uiterste. 3. Gebruik zoo weinig mogelyk gas en electriciteit voor verwarming. 4. Neem by koken op gas de volgende regels in acht: a. Zet de aardappelen met zoo weinig mogelyk water op (één theekopje is meest al voldoende). Breng het water op de groo te vlam aan den kook en stoom de aard appelen- op de kleine vlam gaar. Houd het deksel gced gesloten en wees niet nieuws gierig, dat kost stoom. b. Zet gewasschen bladgroenten met aanhangend water op, koolsoorten met zoo min mogelijk water. Zomergroenten, zoo als worteltjes, doperwten, prineesseboo- nen worden alleen met toevoeging van bo ter gaargestoofd. Kooktyd voor alle zomergroenten ten hoogste y, uur. c. Pas stapelkoken (pannen boven elkaar, zoo noodig met gebruik van stapclringen) toe waar dit mogelyk is. d. Zet eerst de pan op den brander, steek een lucifer aan en draai eerst dan de kraan open. Draai later eerst de kraan dicht en neem daarna de pan af. 5. Breng voor theewater, afwaschwatcr enz. niet meer water aan den- kook, dan strikt noodzakeiyk is. 6. Neem zoo weinig mogelyk warme kuipbaden en beperk de hoeveelheid wa ter per bad tot het uiterste, u bewijst het Waterleidingbedrijf daarmede tevens een dienst. Laat ontsteekvlammen niet onnoodig doorbranden. Wanneer elk onzer 30.000 gasverbrui- kers per dag 1/10 M3. weet te besparen, beteekent dit, dat er dagelijks bijna één wagon kolen minder verbruikt wordt. HELPT DUS ALLEN MEE! ZILVEREN JUBILEUM Zaterdag a.s. herdenkt de heer M. van Dtlfi, conducteur by de Haagsche Tram weg Maatschappy Den HaagWassenaar Leiden, den dafe dat hy vóór 40 jaar bij ge noemde Maatschappy in dienst trad.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3