MAANDAG 20 MEI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 NOORDWIJK EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Gisteren had de parochie van St. Jeroen het groote voorrecht één harer zonen, de weleerw. heer J. W. v. Went, zijn eerste plechtige H. Mis te zien opdragen in zijn geboorteplaats. De neomist werd hierbij geassisteerd door den hoogeerw. Deken J. H. W. Borsboom als presbyter-assistens en de weleerw. heeren kapelaan Abeln en Breedveld als diaken en sub-diaken, ter wijl het parochiale zangkoor op voortref felijke wijze de vierstemmige Mis van Ph. Loots "uitvoerde. De feestpredikatie werd uitgesproken door den Deken, die tto tekst Tobias had gekozen „Geprezen zij de Heer, omdat Hij mij gekastijd heeft en onverdeelde barmhartigheid heeft bewe zen". In deze dagen, aldus de gewijde rede naar, overdenken we het gezegde „De mensch wikt, maar God beschikt". Wij hadden ons voorgenomen dezen jongen priester met luister te ontvangen. Eens klaps was echter dit schoone voornemen voorbij en rouw en droefheid kwam over ons. Men klaagde voorheen wel eens, doch nu moeten wij getuigen, dat het toen nog zoo goed was. Spr. gaf ons de heilige man Job als voorbeeld, die door zware rampen getroffen, toch op God bleef betrouwen. Wij, die het licht der Openbaring bezit ten, laten wij dit voorbeeld volgen en ons richten tot God; te midden van alle be proevingen zullen wij stand kunnen hou den. Het uiterlijke van dit feest is ko men te vervallen, doch het inwendige feest is gebleven en daarom haalt spr. de introi- tus van dezeft dag aan: „Gezegend zij de H. Drieëenheid, wij loven haar, omdat zij ons haar barmhartigheid heeft bewezen". Want de uitverkiezing tot priester is Gods werk en daarom moeten wij Hem danken, dat één der parochie-zonen uitverkoren is door God tot zijn gezant. Spr. feliciteerde den jeugdigen priester met zijn uitverkie zing en wenschte hem toe, dat hij veel moge werken tot meerdere verheerlijking van God. Ook feliciteerde spr. de moeder en verdere verwanten, doch ook alle pa rochianen. Laten allen veel bidden in deze tijden voor den priester. Na de H. Mis werd door het zangkoor een vierstemmige cantate van Jos. Vran- cken op uitstekende wijze ten gehoore ge bracht. In den namiddag had een druk be zochte receptie plaats, terwijl 's avonds te 7 uur een plechtig Lof door den neomist werd gecelebreerd. SASSENHEIM TWEE EERSTE PLECHTIGE H.H. MISSEN Stemmig was het lieve kapelletje van huize St. Bernardus versiert. Het altaar met witte en gele tulpen, terwijl voor de beelden van de H. Maria en St. Joseph de laatste tulpen in alle kleuren vertegen woordigd waren. Moeder Paula zelf stak de kaarsen aan en deed de electrische verlichting om de beelden van de H. Maagd, St. Josef en de H. Margaretha Postel, stichter der orde, branden om zooveel mogelijk luister bij te brengen voor het heuglijk feit, dat de weleerw. heer H. J. Th. van Duin, die vele jaren in Bernardus zijn tehuis vond, zijn plechtige eerste H. Mis zou opdragen. De kapel was goed bezet; o.m. was aan wezig de heer Joh. van Reisen, Regent van „St. Bernardus", terwijl Rector Huf in het Priesterkoor had plaats genomen. In ale eenvoud maar daardoor niet min der indrukwekkend droeg de neomist, zon der eenige assistentie, het H. Offer op. Hy zelf las de gebruikelijke aankondi gingen, het Epistel en Evangelie voor; ge preekt werd er niet. Het dameskoor de eerw. Zusters, be woonsters en enkele parochianen, zong de meerstemmige Mis „Ave Maria" van M. de Jong. Mevr. E. Berg-Rotteveel, bespeelde het orgel. Na de H. Mis werd een feestlied gezongen, waarna de neomyst zich met zijn familie aan een intiem ontbijt vereenigde. Ook de parochiekerk was in feesttooi. De prachtige gordijnen hingen en het altaar was stemmig versierd. Hier droeg de wel eerw. heer M. W. Meiman om 10 uur zyn eerste plechtige H. Mis op. De neomyst werd hierbij geassisteerd door pastoor de Haan als diaken en kapelaan Schmidt als sub-diaken. De Schola voerde onder leiding van kapelaan Langelaan de wisselende ge zangen van de H Mis van Drievuldigheids- zondag uit. Het zangkoor zong onder lei ding van den heer M. J. A. Post, de Missa „Lauda Sion" van Hubert Cuijpers, voor 3-stemmig gemengd koor. Pastoor de Haan hield de feestpredikatie naar aanleiding van den tekst: „Zooals de Vader Mij gezonden heeft, zoo zend Ik U." De receptie in het het K.S.A.-gebouw had niet plaats. Van de gelegenheid om in „St. Bernardus" en aan de Hoofdstraat 244 te complimenteeren werd een veelvuldig gebruik gemaakt. Des avonds om 7 uur werd in de St. Pan- eras een plechtig Lof gecelebreerd door den weleerw heer van Duin met assisten tie van de weleerw. heeren Meiman, Schmidt en Langelaan resp. als diaken, subdiaken en ceremoniarius. Het koor zong na het Lof de Priestercantate van Haagh. HILLEGOM Zilveren Jubileum. De heer H. Ji Lycklama alhier zal Zaterdag a.s. den dag herdenken, dat hij voor 25 jaar in ge meentedienst trad. De a.s. jubilaris is chef van de afd. gemeentefinanciën, plaatsver vangend gemeente-ontvanger, administra teur burg. armbestuur, secr.-penn. van twee polderbesturen, secretaris der com missie tot wering van schoolverzuim. Grooter werkloosheid. Het aantal werkzoekenden ingeschreven bij de ar beidsbeurs is gestegen van 253 tot 484. Het eindigen van werken voor Defensie is hier aan niet vreemd. Geboren z. van A. P. Th. Benjamins -Arends d. van A. Foks-Oosterom d. van M. P. Heemskerk-van Haaster. Ondertrouwd: P. Vosse en G. Zwartjens Overleden: P. van Klaveren m. 73 jaar. KATWIJK Geboren: Jannetje d. van G. v. Dyuvenbode en G. Hoek Neeltje d. van A. Plokker en M. Hoek Janny Flora d. van G. Parlevliet en H. de Kort Cor nells Jac. z. van P. v. d. Plas en T. Haas noot Pieter z. van J. N. den Haan en T. v. d. Kwaak Johanne C. d. van J. v. d. Oever en A. Kuyt Johanna d. van J. Varkevisser en A. v. d. Oever Helena Elis d. van H. v. Belten en J. M. Eichholz. Ondertrouwd: Johannes en Gijsb. Hoek J. D. v. Dijk en Klazina Guyt H. Vooys en A. Vlieland Overleden: T. Geijteman 50 j. Louwrens v. Rijn 12 d. Jacobo v. Rijn 72 j. Johannes L. A. H. Stevens Jacob Varkevisser 74 jaar. WASSENAAR Ernstige aanrijding. Gistermiddag had op den Rijksstraatweg nabij de Maaldrift een ernstige aanrijding plaats. Van de richting den Haag kwam een vrachtauto (militair) die links een militair terrein op wilde rijden. De bestuurder gaf hiertoe bij tijds een teeken. Achter bovengenoemde mi litaire vrachtauto kwam een auto, waarin zich een tweetal officieren bevonden. De be stuurder van laatstgenoemde auto passeer de links de vrachtauto met een flinken gang juist, toen de vrachtauto links het terrein in wilde rijden. De gevolgen waren ernstig. Beide inzittende officieren werden gewond. Beide verwonden werden naar den Haag vervoerd. RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Scherven. Zaterdagmorgen is in de voor een jongen uitweek, tegen de étalage voor een jongen uitweek, tegen de ètalage- ruit terecht gekomen van het winkelpand, bewoond door den heer H. De ruit werd verbrijzeld. De wielrijder kreeg weinig of geen letsel. Verzekering dekt de schade. Begin van brand. Zondagmiddag ont stond een begin van brand in de melkin richting van „De Sierkan" aan de Raad huisstraat. Met eigen middelen was men het vuur spoedig meester, zoodat de uit gerukte brandweer geen dienst behoefde te doen. AARLANDERVEEN OngevaL Zaterdagmiddag is het 15- jarig zoontje van den hoofd-onderwijzer Pasma, toen hij per fiets van het dorp kwam, aangereden door een militair op een motorfiets. Met zware inwendige ver wondingen is de knaap naar de ouderlijke woning vervoerd. Voor zijn leven werd ge vreesd, doch heden was de toestand iets gunstiger. Het ongeval is vermoedelijk te wijten aan onoplettendheid van den jongen SPORT ZWEMMEN GAAT WEER ZWEMMEN! De bondsofficials zullen alles in het werk stellen, om den gewonen gang van zaken te herstellen. Nu het zoo hevig geschokte leven weer voortgaat in rustiger banen en er overal naar gestreefd wordt, door hervatting der normale bezigheden het geheele maat schappelijke leven te herstellen, heeft ook het K.N.Z.B.-bestuur gemeend, maatrege len te moeten nemen tot herstel van de beoefening van de zwemsport. Het „Hbld" heeft zich daarom gewend tot den heer Jan de Vries, voorzitter van den Bond. Bereidwillig als steeds, stond hy den vertegenwoordiger van het blad volgaarne te woord. We moeten weer aan den gang. Werk en lichaamsoefening zijn vooral in dezen tijd noodzakelijk niet alleen voor de burgers, maar ook voor de militairen. We zullen daarom zoo spoedig mogelijk weer in con tact trachten te komen met onze vereeni- gingen, kringen en aïdeelingen, teneinde te bevorderen, dat de regelde oefeningen in de clubs weer zulten aanvangen, de kringen hun traningstaak weer op zich ne men. Wanneer we binnen eenigen tijd hierin geslaagd zijn, kunnen pas verdere plannen worden gemaakt. De bondsbestuurderen hebben al contact met elkaar gezocht en gevonden, zoodat de grondslag voor het herstel gelegd is. En de militaire sport? De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht wensoht, zooals u weet, lichame lijke. ontspanning voor de militairen. En daarbij staat zwemmen mede op hpt eerste plan. Evenals vóór dezen tyd, zal ook nu verbinding gezocht worden met de com missie voor ontwikkeling en ontspanning, of met het lichaam, dat daarvoor in de plaats komt. Dan kan ons geheele bestuurs apparaat weer in werking treden, om con tact te krijgen met de in het land ver spreide onderdeelen Een groot voordeel daarbij is, dat het zomer is en dus een zeer groot aantal open inrichtingen beschik baar is voor de militaire zwemsport. Zoo is de stand van zaken op het oogenblik", aldus eindigde de heer De Vries, „we moeten het werk weer opvat ten, de menschen aan den gang krijgen en door het bieden van ontspanning de noo- dige afleiding bezorgen. Wanneer we er in geslaagd zijn, het publiek en onze zwem- sport-beoefenaars weer in het water te krijgen, kunen meer vast-omlijnde plannen worden vastgesteld. Zooals men uit het bovenstaande ziet, is het Bondsbestuur paraat. Met veel energie worden de zwemzaken aangepakt en wel dra zullen de resultaten er van blijken. KORFBAL NAAR HERSTEL DER COMPETITIE Ook de korfballers zijn reeds bezig om hun competitie te hergtellen. Uiteraard zal er ditmaal van de kampioenscompetitie niets komen, evenmin trouwens als van den landenwedstrijd HollandBelgië, die binnenkort had zullen plaats vinden. Men voelt echter wel de noodzakelijk heid om het normale korfballeven zoo spoedig mogelijk te herstellen. Men is reeds doende de mogelijkheden daartoe onder oogen te zien en verwacht mag dan ook worden, dat spoedig een be slissing van het bestuur zal afkomen. WANDELSPORT. KON. VERBONDEN WATERSPORT- VEREENIGINGEN Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Kon. Verbonden Ned. Watersport- vereen igingen besloten de tegen Zaterdag a.s. uitgeschreven jaarvergadering niet te doen doorgaan. VOETBAL HONGARIJE—ROEMENIë 2—0 De wedstrijd van het tournooi om den Donaubeker, tussohen Hongarije en Roeme nië, welke Zondag te Boedapest is gespeeld, is gewonnen door Hongarije met 20, nadat de rust met blanken stand was ingegaan. In de eerste helft verdedigden de Roeme nen zich uitstekend, waardoor de Hongaren niet doelpunten konden. Na rust wisten dr. Sarosi met een kopbal en Gyetvai met een hard schot den Roemeenschen doelman echter te passeeren. In de Roemeensche hoofdstad is een wed strijd tussohen de B-elftallen van Roemenië en Hongaren gespeeld. Hier zegevierden de Roemenen met 51 (31). RADIO-PROGRAMMO. Het A.V.R.O.-programma voor Dinsdag 21 Mei. 8.— Berichten A.N.P. 8.10 Gramo- foonplaten 8.30 Orgelspel 8.50 Gra- mofoonplaten 10.Morgenwijding 10.15 Gramofoonplaten 10.30 Omroep orkest 11.Keukenpraatje 11.20 Omroeporkest en solisten 12.15 Gramo foonplaten 12.45 Berichten A.N.P. 1.Pianovoordracht, gramofoonplaten 1.30 Da Capo-orkest 2.15 Zang 2.50 Gramofoonplaten 3.20 Lyra Trio 4.00 Elzard's Cepheiden (opnamen) 4.30 Zang 5.00 Amusementsorkest en soliste 5.45 Gramofoonplaten 6.0Q Aeolian- orkest en solisten 7.00 Kinderkoor 7.30 Reportage 8.00 Berichten A.N.P. 8.15 Omroeporkest en solisten 9.40 Gra mofoonplaten 10.30 A.V.R.O.-dansorkest 11.00 Berichten A.N.P. Gramofoonpla ten 11.4012.00 Concertgebouworkest (opnamen). Op uitnoodiging van de K.N.A.U. hebben vele athleten op de sintelbaan te Amsterdam de trainina hervat De Nederlandsche weermacht levert de wapenen In. Een overzicht op hel Binnenhol te den Haag Volendam, dat gedurende eenige dagen gedeeltelijk overstroomd was, heett weer een normaler aanzien gekregen, daar het overtollige water wegvloeit Gemoedelijke ontscheping

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6