MAANDAG 20 MEI 1940 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Belastingen Den bloembollentelers wordt aangeraden boonen te planten 31ste Jaargang No. 9645 S)e £cid&eh£(Soti/fca/nt Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Poetbus 11. V Ora ct labora. De „Volkskrant" schrijft: Wij moeten in deze dagen vooral werken en bidden. Het eerste is noodig: een ledig volk is een gevaarlijk volk. Er is bovendien zooveel te herstel len: de geslagen wonden moeten wor den geheeld. Ons tot God wenden is mede nood zakelijk. Wij hebben het in het verleden te weinig gedaan, niet- vurig genoeg ons hart tot God verheven en Zijn bijstand afgesmeekt. Het oude ora et labora: bid en werk, dient weer in eere hersteld in alle klas sen onzer samenleving. Deze opwekking maken wij gaarne tot de onze. Wij moeten werken. En daarbij veel meer onze direct-persoonlijke belangen naar den achtergrond schuiven, dan tot nu toe maar al te vaak geschiedde Als ieder alleen voor zichzelf zorgt, zorgt God niet voor ons al len!. Wij moeten hard werken voor de gemeenschap. De maatregelen, die van Duitsche zijde worden genomen, zijn klaar blijkelijk zeer effectief er op gericht, om het economisch leven met den grootsten spoed weer een normalpn gang te geven. De Nederlanders moeten hierbij die groo- t e activiteit ontwikkelen, welke van hen mag worden verwacht en verlangd. Wij moeten bidden. Onder alle omstan digheden kan de mensch godsdienstig zijn, omdat Godsdienst bestaat in den ernstigen wil God te dienen, in de oprechte onder werping aan God. Ora et labora. En laten wij samen-werken en samen leven in eensgezindheid en eendracht, in waarachtige liefde voor elkaar. Zóó zullen wij gaan door dézen tijd! VERLOF WEGENS DRINGENDE FAMILIEOMSTANDIGHEDEN AANVRAGEN BIJ NED. AUTORITEITEN Uitdrukkelijk wordt er op ge\vezen, dat verzoeken om verlof voor Nederlandsche militairen in verband met dringende fa milieomstandigheden, zooals' bijwonen van begrafenissen, enz. niet moeten wor den gericht aan de Duitsche militaire in stanties, doch uitsluitend tot de Neder landsche militaire autoriteiten. Het departement van financiën vestigt de aandacht er op, dat de verplichtingen ingevolge alle belastingwetten onverkort moeten worden nagekomen. In het bijzon der wordt er op gewezen dat alle belastin gen welke door middel van zegelplakking moeten worden voldaan zooals omzet belasting en zegelbelasting op den be- staanden voet moeten worden betaald. Bij betalingsmoeilijkheden inzake belas tingen kunnen belanghebbenden zich wen den tot de desbetreffende rijksontvangers. Ten aanzien van de belastingen naar in komen en vermogen wordt onder de aan dacht gebracht dat in de uitgereikte bil jetten op de gewone wijze aangifte moet worden gedaan naar den toestand per 1 Mei 1940. Eventueele wijzigingen in den toestand na dien datum kunnen in een be geleidend schrijven ter kennis van den in specteur worden gebracht. Vóór 15 Juni 1940 zullen de inspecteurs geen waarschu wingen doen toekomen ter zake van het niet tijdig inleveren van aangiftebiljetten. In gevallen waarin in eenige gemeente niet tijdig omzetbelastingzegels kunnen worden verkregen zoomede in gevallen waarin bepaalde fabrikanten zich ten ge volge van de buitengewone omstandighe den in de volstrekte onmogelijkheid be vinden deze cortant te betalen kunnen de inspecteurs zoo noodig aan de desbetref fende fabrikanten vocrrloopig voor den duur van een maand een vergunning inge volge artikel 11, derde lid, der omzetbelas ting wet verleen en. Indien zulks onvermij delijk is kan zekerheidstellirg achterwege blijven. Vanaf Maandag zijn zegels voor den ta baksaccijns voor fabrikanten gevestigd in de vier noordelijke provincies in benerkte mate verkrijgbaar bij de inspecteurs der in voerrechten en accijnzen te Leeuwarden, Groningen en Zwolle. WERKVERRUIMINGSOBJECTEN. De Directie van de Rijksdienst voor de werkverruiming deelt mede aan alle gemeentebesturen, inspecteurs vin die dienst, uitvoerende lichamen en ver der allen, die hiermede te maken heb ben, dat het noodzakelijk is, dat alle werk verruimingsobjecten, die met loon subsidie in uitvoering waren, met kracht worden voortgezet. Aan de Inspecteurs wordt opgedra gen in samenwerking met de daarvoor in aanmerking komende autoriteiten eventueele vervoersmoeilijkheden naar bevind van zaken te regelen. Exportmogelijkheden voorloopig zeer beperkt Nederland bezit het onbetwist wereld monopolie van den bloembollenexport. Per jaar werd voor een bedrag van ongeveer dertig millioen van de verschillende soor ten uitgevoerd. Het behoeft wel geen be toog, dat deze export onder de huidige om standigheden vrijwel stil ligt. Reeds bij'het uitbreken van den oorlog hebben Frank rijk en Engeland den invoer verboden. Hiermee verviel meer dan £0 pet. van den export. Duitschland, de Scandinaafsche landen, de Vereenigde Staten» van Amerika en Canada bleven nog over. Thans "hebben de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur en de Bond van Bloembol lenhandelaren te Haarlem aan hun leden geadviseerd om de daarvoor geschikte en leegliggende landen zoo spoedig mogelijk met boonen te beplanten. Met medewer king van de Groenten-: en Fruitcentrale in den Haag zal men over voldoende zaad- boonen, naar alle waarschijnlijkheid voor namelijk bruine boonen, tegen de geldèn- de prijzen kunnen beschikken. Op de Nederlandsche Sierteeltcentrale, gevestigd in de Trompstraat alhier, heeft men ons bij het bovengenoemde advies van de beide bonden de volgende toelichting gegeven. Onder .de gewassen, waarmede de Sierteeltcentrale zich bezighoudt, val len tulpen, hyacinten, narcissen en ook gladiolen en irissen. Reeds eenige maanden voor het uitbreken van den oorlog was het duidelijk dat de exportmogelijkheden voor deze gewassen voorloopig zeer beperkt zouden zijn. A.angezien de narcissen reeds waren uitgezet, kon op dit punt niet meer worden ingegrepen. Voor tulpen en hya cinten heeft men echter de vergunning tot 50 pet. van de oppervlakte, waarover de telers in het jaar 1938/39 beschikten^ be perkt. Ook aan de telers van gladiolen en irissen werd ernstig in overweging gege ven zich te beperken. Hierdoor is ongeveer 2500 H.A. land vrijgekomen. De Sierteelt centrale heeft toen ^verleg gepleegd met de Groenten- en Fruitcentrale en deze heeft besloten voor het vrijgekomen areaal andere teeltvergunningen te verstrekken, o.a. voor warmoesgewassen, nieuwe aard appelen, roode peen, witlof, prei en selde rij en ook voor boonen en erwten. De bloembollentelers voelden aanvanke lijk weinig voor de verandering. Dit vindt zijn verklaring in het feit dat de bloem bollenteelt veel onkosten met zich brengt. De gronden zijn in het algemeen duur, evenals de noodige schuren en het materi aal. Men nam algemeen aan dat, de exploi tatie de nieuwe teelt niet loonend zou ma ken en men vroeg de regeering een zekere garantie voor de prijzen van de producten opdat althans de productieprijsgegaran deerd zou zijn. De regeering kon hierin echter niet treden. Nu de omstandigheden intusschen weer ingrijpend veranderd zijn, hebben de bon den den telers nog eens ernstig aangeraden toch maar met de teelt van boonen te beginnen. Nadeel zullen de gronden, naar men ons van deskundige zijde verzekerde, daarvan niet ondervinden. Voor tulpen bij voorbeeld is toch wisselbouw noodzakelijk, wat zeggen wil dat men op een bepaald stuk land alleen om de twee jaar tulpen kan uitzetten en daartusschen telkens een ander gewas moet. volgen. GEEN BANKENMORATORIUM VOOR NIEUWE STORTINGEN. Onbeperkte opneming van bedragen, na 14 Mei in contanten gestort. Ter voorkoming van misverstand wordt onder de aandacht gebracht, dat ten aanzien van de uitbetalingen van bedraggen die n a 14 Mei 1940 in contanten op een rekening zijn of wor den gestort, het bankenmoratorium niet van toepassing is. Deze bedra gen kunnen derhalve weder onbeperkt worden opgenomen. Om technische redenen geldt het voren staande niet voor op een postrekening ge storte bedragen, zoodat in geval van beschikking over het girotegoed per post cheque de beperkingen van het mo ratorium-besluit toepassing blijven vin den ten aanzien van het geheele tegoed. Wel kunnen na 14 Mei 1940 op een post rekening in contanten gestorte bedragen na overschrijving daarvan op een bank, bij die bank in contanten worden opge nomen, mits ten genoege van de betrok ken bankinstelling wordt aangetoond, dat de oorspronkelijke storting in contanten na 14 Mei 1940 heeft plaats gevonden. De Duitsche bevelhebber in Nederland, luitenant-generaal Hansen. De Neder landsche bevolking heeft uit de tot nu toe door den Duitschen bevelhebber genomen maatregelen kunnen con- stateeren, dat het zijn uiterste streven is, een atmosfeer van wederzijdsch vertrouwen te scheppen. Daar het dank zij zijn persoonlijk ingrijpen gelukt is, terstond na het staken der vijandelijk heden de rust volkomen te herstellen, ziet de bevolking met vertrouwen zijn verdere maatregelen tegemoet UITVOERING VAN ORDERS VOOR DEFENSIE STOPGEZET. Onverminderd nader ter zake af te ko-n- digen maatregelen, maakt de opperbevel hebber van land- en zeemacht in overleg met den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland bekend en bepaalt bij de zen: 1. In de particuliere nijverheid wordt de uitvoering van onder handen zijnde op drachten tot den aanmaak van strijdmid delen voor de Nederlandsche, weermacht stopgezet. 2. Alle voor deze opdrachten bestemde werktuigen, gereedschappen en dergelijke, grondstoffen, materialen, halffabrikaten en gereede producten moeten in ongerepten staat ter plaatse worden gelaten. 3. Alle overige werkzaamheden moeten door de geheele industrie op normale wijze worden voortgezet. Een aibeelding van de Duitsche Relchskreditkassenscheine, het eenige geldige Duitsche betaalmiddel in Nederland

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1