Gebruik motorbrandstoffen tot het uiterste beperkt Mededeelingen over legeronderdeelen. Waarschuwing BINNENLAND RECHTZAKEN KERKNIEUWS STADSNIEUWS VRIJDAG 17 MEI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Het departement van Handel, Nijver heid en Vervoer maakt het volgende be kend: Het is verboden motorbrandstof, waar onder te verstaan benzine, motorbenzol, alsmede gasolie voor snelle dieselmotoren af te leveren of te verbruiken. Van dit verbod is uitgezonderd het afle veren aan of het verbruiken door militai ren, Duitsche militaire attaché's, leden van het Duitsche Gezantschap en van de Duit- sche consulaten, artsen, veeartsen, verlos kundigen, verplegers, verpleegsters, des- tructorbedrijven, brandweer, politie en post en het vervoer van goederen, dat door de Duitsche bezettingsautoriteiten is ge last. Van het verbod is eveneens uitgezonderd het afleveren aan of het verbruiken door autoriteiten welke door den directeur-ge neraal van het rijksbui eau voor aardolie producten met. machtiging van den direc teur-generaal van Handel en Nijverheid worden aangewezen, er eveneens is uitge zonderd het afleveren aan of het verbrui ken ten behoeve van ziekenvervoer, ljjken- vevvoer en evacuatie of door hen, die voor zien zijn van een schriftelijke vergunning van den burgemeester. ENKELE VLRGITNNINGEN. De burgemeesters zullen zulk een ver gunning slechts afgeven bij uiterste nood zaak ton behoeve van het vervoer van le vensmiddelen, genees- en verbandmidde Men verzoekt ons opneming van de vol gende mededeelingen over legeronderdee len: De commandant van 3/33 R. I., dat in Buuren, Asch en Erichem gelegerd was, deelt mede, dat het geheele regiment zich in goeden welstand te Vianen bevindt. Het geheele zevende regiment infanterie bevindt zich in goeden welstand. De verbindingsafdeeling van den staf van het 14e regiment infanterie, de regi men ts-patrouille en de treinsoldaten van het zelfde regiment bevinden zich in goeden welstand te Schoonrewoerd, bij Leerdam, evenals de 14e compagnie mortieren, de eerste, tweede en derde batterij van de eer ste afdeeling van het zevende regiment ar tillerie. De manschappen van 3/1/31e regiment infanterie, commandant kapitein Rensen- brink, verkeeren allen in den besten wel stand. De compagnie ligt te Amsterdam. De tweede zoeklicht-afdeeling vierde sectie bevindt zich in goeden welstand te Hagestein. De mitrailleur-compagnie eerste bataljon van het 44ste regiment infanterie bevindt zich eveneens in goeden welstand te Hagestein. De geheele 152ste batterij luchtdoelartil lerie bevindt zich in goeden welstand te Wijk aan Zee. Luitenant de Man van het 1-14 R. I. te Bunnik bij Utrecht deelt mede, dat van dit regiment slechts enkele manschappen ver mist worden. De 12de batterij luchtdoelartillerie te Loenen a. d. Vecht, onder leiding van lui tenant Schut, bevindt zich in goeden wel stand. Kapitein Graaf, commandant van de 5e compagnie, eerste bataljon bewakingstroe pen, Oranje Nassaukazerne Amsterdam, be richt, dat de geheele compagnie gezond en wel is. De commandant van de 11e compagnie luchtdoelmitrailleurs, kapitein L. van der Laag, deelt mede, dat de geheele compag nie in goeden welstand verkeert. De commandant van den varenden pon ton trein meldt, dat van zijn onderdeel nie mand is gesneuveld of gewond. Kapitein Blaisse van het onderdeel 122 R.A. deelt mede, dat de manschappen van dit onderdeel geheel ongedeerd zijn geble ven. Luitenant van Hessen van den staf-lucht verdedigingskring Amsterdam deelt mede, dat de geheele staf nog voltallig is, terwijl niemand werd gewond. Het 18e regiment artillerie, dat voorna melijk bestaat uit Brabanders en Limbur gers, heeft in het geheel geen verliezen ge leden en ligt thans te Diemen, Weesp en omgeving. Officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen van den staf 3/15/R.I. zijn allen ongedeerd. Zy bevinden zich in de Beatrixschool te Jutphaas, len en eventueel andere goederen waarvar. het onmiddellijke vervoer geboden is, eu ten behoeve van begrafenissen, reparaties aan gas-, waterleiding, electriciteit, tele foon en telegraaf en ter. behoeve van hes afleveren aan één cenaalden pomphouder in gemeenten in welke geen groote opslag plaats van motorbrandhtof is gevestigd. Deze maatregelen hebben ten doel, dat de motorbrandstoffen slechts worden ver bruikt li, uilors'e noodzaak, zoodat artsen, veeartsen, veilcskundigen, verplegers en verpleegsters zooveel mogelijk van andere vervoermiddelen gebruik dienen te maken en oordeelkundige wijkindeeling noodzake lijk is. Hetzelfde geldt voor het goederen vervoer. Het vervoer en de aflevering van alle goederen aan particulieren per motorrij tuig Is dan ook ten eenenmale verboden. De voorraad motorbrandstof aanwezig in de tanks van motorrijtuigen, waarvan de houders niet onder de bovengenoemde uit zondering worden vermeld, alsmede de zich elders bevindende voorraad motorbrandstof voor zoover niet dienende tot aflevering aan verbruikers, aan wie volgens boven staande regeling mag worden afgeleverd, zal ter beschikking moeten worden gehou den. Er zijn maatregelen in voorbereiding om dezen voorraad te vorderen. Deze vordering wordt per radio afgekon digd en treedt onmiddellijk in werking. Officieel wordt gemeld: Daar kan worden aangenomen, dat zich op vele plaatsen van het land nog gewon de of gedoode Duitsche soldaten bevinden, van wie de aanwezigheid tot nog toe niet door de Duitsche militaire autoriteiten kon worden vastgesteld, wordt aan alle Neder- landsche autoriteiten, alsook aan de bevol king, aangezegd, dat men daaromtrent per omgaande mededeeling dient te doen aan de plaatselijke Duitsche militaire autoriteiten of aan het Duitsche gezantschap in Den Haag, resp. aan de Duitsche consulaten in het land. Dit geldt ook voor de aanwezigheid van versleepte of gevangen genomen Rijks- duitsche mannen, vrouwen en kinderen. De Duitsche militaire bevelhebber Holland. RADIO-ZEND-INSTALLATIES OP SCHEPEN De opperbevelhebber van land- en zee macht maakt bekend, dat het voor neutrale schepen uitdrukkelijk verboden is om van hun radio-zend-installaties gebruik te ma ken binnen de Nederlandsche territoriale wateren. Overtreding van dit verbod zal zeer streng gestraft worden. De opperbevelhebber yan land- en zee macht draagt aan de autoriteiten, die voor den aanvang van den oorlog belast waren met het verzegelen van radio-installaties op schepen van belligerente mogendheden op, zioh eveneens te belasten met het ver zegelen van de radio-installaties van neu trale schepen, totdat de Duitsche autoritei ten dezen maatregel van hen hebben over genomen. TERUGVOER VAN BURGER BEVOLKING. Maatregelen in Zuid-Holland. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht draagt, in overeenstemming met den Duitschen militairen bevelhebber in Neder land, in verband met te treffen maatrege len voor den terugvoer van de burgerbe volking naar haar woonplaatsen, den bur gemeesters in de provincie Zuid-Holland op aan het bureau Afvoer Burgerbevolking in Den Haag, Jan van Nasaustraat 80, tel. 774811, per telefoon of telegraaf op Vrijdag 17 Mei zoo vroeg mogelijk op te geven het globaal aantal, op honderdtallen nauwkeu rig ,van de in hun gemeente aanwezige vluchtelingen en van hun oorspronkelijke woonplaats. De telegrafische meldingen moeten uiter lijk 17 Mei, 8 uur 's morgens, worden ver zonden. MEDEDEELING VAN HET NED. ROODE KRUIS De persdienst van het Ned. Roode Kruis deelt mede, dat bij het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis, Zwarteweg 75, Den Haag, nog géén inlichtingen zijn inge komen omtrent deelen van het veldleger, welke geopereerd hebben in Brabant, Dren te, Friesland, Gelderland, Groningen, Lim burg, Overijssel, Utrecht, Zeeland en de stelling Den Helder. De berichten zijn beperkt tot de vesting Holland. Ieder wordt dus dringend aangeraden, geen pogingen aan te wenden om persoon lijk nadere inlichtingen in te winnen, Verder wordt het publiek er op attent gemaakt, dat inzamelingen van geld en goe deren voor het Ned. Roode Kruis, zonder vertoon van een schriftelijke lastgeving van het hoofdbestuur, moeten worden gewan trouwd. HERSTEL DER TELEFOONVERBINDING In het kader van den wederopbouw wordt te zijner tijd van de zijde der Duit sche militaire overheid, in nauwe samen- Mr. J. LIMBURG t Curator der Leidsche Universiteit In den ouderdom van 73 jaar is te 's Gra- venhage overleden de heer mr. J. Limburg, lid van den Raad van State en curator der Leidsche Universiteit. Joseph Limburg werd 29 December 1866 te 's Gravenhage geboren, studeerde aldaar aan het Gymnasium en werd daarna als student in de rechtswetenschappen aan de Leidsche Universiteit ingeschreven. In 1890 promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschappen en vestigde zich als advocaat te Den Haag. Hij werd daarna be noemd tot rechter-plaatsvervanger bij de Rechtbank te 's Gravenhage en gekozen tot lid van Gedeput. Staten van Zuid-Hol land en van 1905 tot 1918 lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal. Hij was in die jaren o.m. voorzitter van de Staatscommissie voor de burgerlijke wetgeving, die partieele herzieningen in onze wetboeken heeft ontworpen. In 1926 volgde zijn benoeming tot lid van den Raad van State, waar hij o.m. zit ting had in de afdeeling voor de geschillen van bestuur. In 1924 werd hij 1 t noemd tot curator der Leidsub*» Universiteit. Tijdens zijn advocatuur in Den Haag was hü geruimen tijd deken van de Orde van Advocaten aldaar. Voorts was hij Raadsheer-plaatsvervan ger in het Gerechtshof te 's Gravenhage, ar biter in „Tribunal arbitral mixte franco- allemand", Nederlandsch arbiter voor de mijngeschillen in Marokko, lid der Ned. de legatie bij de Volkenbondsdelegatie en voorzitter in de Commissie van advies in Volkenrechtelijke vraagstukken. Door de Noorsche regeering en den Zwitserschen Bondsraad werd hij destijds tevens be noemd tot lid van de Noorsch—Zwitsersche Abitrage- en Verzoeningscommissie. Tal van publicaties zagen van zijn hand het licht. Zijn dissertatie in 1890 handelde over „De strafbare opruiing". In 1902 schreef hij een verhandeling over de Bur gerlijke Kinderwetten; vervolgens zette hy de handleiding voort van het Burgerlijk Recht door Asser en van Heusde, terwijl hij in 1913 een artikel schreef over de bui- tenlandsche betrekkingen. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal a.s. Zaterdag te half één plaats hebben op Oud Eik en Duinen te Den Haag. BELANGWEKKENDE BIJZONDER HEDEN UIT „ARTIS". In „Artis" te Amsterdam moet men mi eens gaan zien naar bet wonderlijke ge drag van de Pinquins op bun gestyleerd rotseiland. Drie paren zitten daar te broe den, zwartvoet-pinquins van het Dassen- eiland by Kaap de Goede Hoop en Hum boldt's pinguïns van de Ohileensche kust. Het onderling uitleven van allerlei vreemdsoortige „ontboezemingen" en het naijverig verdedigen en bewerken van werking met de P.T.T., ijverig gewerkt aan de herstelling van het geheele Neder landsche telefoonnet. Het zal reeds binnen zeer korten tijd mogelijk zijn het telefoon bedrijf als in vredestijd in vollen omvang te hervatten. DUITSCHE VALSCHERMTROEPEN ZIJN IN GRIJZE BROEK EN BLAUWE BLOUSE GEKLEED Het Duitsoh Nieuwsbureau meldt: In verband met de lasterlijke aantijgin gen der vijandelijke mogendheden tegen de Duitsche parachute-troepen, wordt van be voegde militaire zijde de volgende beschrij ving gegeven van de kleeding dezer een heden. De Duitsche parachute-troepen dragen, zooals elk ander lid van de Duitsche weer macht, een uniform, die met geen burger- kleeding kan worden verwisseld. De voor naamste kleedingstukken dezer troepen zijn: een grijze skibroek en hooge rijglaar zen, waarbij een blauwgrijze blouse. Bij het omlaagspringen wordt nog een blouse aangetrokken van groenachtig linnen en een dito korte broek. In plaats van de vlie germuts zet hy dan een stalen valhelm op, die in zijn vorm iets afwijkt van de overi gens bekende Duitsche stalen helm. Een dergelijke uniform kan nooit, zoo wordt van Duitsche zyde met nadruk betoogd, aanleiding geven tot verwisseling met bur- gerkleeding. Alles wat daarover in het bui tenland verspreid is, is d mtengevolge kwaadwillige fantasie. eigen broed-erf geeft, als men er een poos bij blijft stc-om toezien, de meest vermake lijke en opmerkelijke tafereeltjes uit het intieme leven dezer zonderlinge „over- geapecialnseerde" vogels te aanschouwen, die door vele bezoekers blijkbaar nog altijd niet voor vogels worden gehouden. In de wolvenperken heeft een wolvin aan de voorzijde, vlak bij het hek, baar na tuurlijk hol gegraven, waarin nu vier wolüsjongen, die er aanvankelijk nog als grauwzwarte, dikkoppige hondjes uitzien, worden gezoogd en groot gebracht» Bijzonder merkwaardig is verder ook het gedrag der hun broed-erf verzorgende ha nen van den Nandoe of Pampa-struis op bet grasveld tussohen de giraffienperken en het marmottenhuisje „Dora-hoeve". Eén van hen is al aan het broeden op de groote geelachtig-witte eieren, waarvan het wijfje vrijwel om den dag, meestal tegen of na den middag, er een ei komt bijleggen. De haan heeft de geheele broedverzorging voor zijn rekening. Hij zit op het nest, dicht bij weLks rand de hen haar ei depo neert, dat daarop door den haan met uit- gestrekten en vervolgens gekromden kop en hals naar binnen in de nestkom wordt gerold. Ook bet condor-paar van den Cordilleras de los Andes een geschenk van de ver- eeniging „Artisfonds" heeft weer zijn eenig ei. Beide'ouders broeden om -beurten en dit wel op den began en grond, eenvou digweg op het zand. Aanleg tot nestelen in den zin van het „bouwen" van een horst ontbreekt dezen grootéten aller roofvogels. Dit is de tweede maal, dat condors in „Ar tis" tot broedverzorging zijn overgegaan. Het kuiken van het vorige jaar, dat nu de volwassen grootte heeft, maakt in zijn één jarig jeugdkleed een kolossalen indruk. Men 'heeft het van de ou-ders moeten weg nemen en in een andere roofvogelvolière onderbrengen, aangezien de vader in het begin der broedpsriode van dit jaar het jong van verleden jaar niet langer als „kind", miaar als „nestgevaar" bejegende en zelfs te lijf ging. De werkzaamheden aan de apenrots, als inzet van den nieuwbouw, waarmede het Artis Reddingscomité den tuin van het ge nootschap belangrijk hoopt te modernisee- ren, vorderen goed. Binnenkort zal deze apenrots in gebruik genomen worden. Bo vendien wordt reeds aan een tweede mo dern dierenverblijf in den voortuin van „Artis" gewerkt. Een be-oek aan „Artis", waarmede men bovendien het genootschap steunt, kan thans ten zeerste aanbevolen worden. STROOPER SCHOOT OP VELDWACHTER Vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest opgelegd. Hef Gerechtshof te Amsterdam, dat g's- termorgen zifting heeft gehouden, heeft den strooper uit Waddinxveen, die toen hij betrapt werd op een rijksveldwach ter schoot, waardoor deze ernstig werd ge wond, veroordeeld tot vijf jaar gevange nisstraf met aftrek van een jaar voorar rest. Verdachte werd vrijgesproken van het primair ten laste gelegde, de poging tot doodslag. Hij werd veroordeeld wegens zware mishandeling. De Rechtbank te Rotterdam had den man indertijd veroordeeld tot acht jaar gevan genisstraf, welke straf door het Gerechts hof te Den Haag werd verhoogd tot tien jaar gevangenisstraf. Na cassatie verwees de Hooge Raad deze strafzaak naar het Gerechtshof te Amsterdam. Verdachte hield vol, dat zijn jachtgeweer door de schrik reactie was afgegaan. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Overtreding der Vleeschkeuringswet. De Kantonrechter wees schriftelijk von nis in de zaak tegen den 54-jarigen slager G. D. uit L i s s e, die terecht heeft ge staan wegens overtreding der Vleeschkeu ringswet. Verdachte had op 2 Februari j.l. varkensv leesch naar Amsterdam doen vervoeren, terwijl dit veesoh in een zeer ondeugdelijken toestand verkeerde. Reeds eerder was verdachte veroordeeld door de Amsterdamsche Rechtbank tot een geld boete van 5.— sub. 20 dagen hechtenis wegens overtreding der Vleeschkeurings wet. De ambtenaar had tegen verdachte ge- eisoht 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter uitspraak doende ver oordeelde verdaohte tot een geldboete van 75.sub. 25 dagen hechtenis en een geld boete van 30.—, subs. 15 dagen hechtenis. PATER FIRMATUS STEVENS. Te Katwijk overleden. In het Missie-college St. Willibrord ls door een noodlottig ongeval overleden de weleerw. pater Firmatus Stevens. Pater Stevens werd geboren te Weert en was 42 jaar oud. Z. E. deed in 1916 zijn in trede in de Orde der Franciscanen en werd priester gewijd in 1923, waarna hij eenige jaren klassieken studeerde aan de Univer siteit van Nijmegen. Als leeraar in de klas- sieek taal- en letterkunde was Pater Ste vens werkzaam te Venray en vervolgens te Katwijk. Hij ruste In vrede. Ter geruststelling van de ouders en bloed verwanten van paters en leerlingen wordt medegedeeld, dat de leerlingen en de ove rige paters ongedeerd zijn. De lessen wor den hervat. VOOR DE GESNEUVELDE SOLDATEN Dinsdagmorgen te kwart voor 8 uur ral, uitgaande van de R.K. Militairenvereeni- ging, in de Hartebrugkerk een plechtige Zielen-dienst voor de gesneuvelden worden gehouden. LEIDSCHE UNIVERSITEIT Hervatting academische werkzaamheden. Behoudens bijzondere omstandigheden zullen de academische werkzaamheden der Leidsche Universiteit op Maandag 20 dezer worden hervat. PROF. DR. P. TH. L. KAN t. In den ouderdom van 68 jaar is hier ter stede na een langdurige ziekte overleden prof. dr. P. Th. L. Kan, oud-hoogleeraar in de neus-, keel- en oorheelkunde aan de rijksuniversiteit alhier. Pieter Thomas Leonard Kan werd 19 Januari 1872 te Utrecht geboren. Zijn op leiding genoot hij aan het gymnasium te Amsterdam, waarna hij geneeskunde stu deerde aan de universiteit aldaar. Toen hij in 1897 het artsexamen had afgelegd, ging hij naar Heidelberg en Bremen, om zich in de neus-, keel- en oorheelkunde te specia liseer en. In 1899 behaalde hij te Amsterdam den doctorstitel, waarna nog in hetzelfde jaar zijn benoeming als privaatdocent in de neus-, keel- en oorheelkunde aan de Leid sche universiteit volgde. Den 22sten Mei 1907 werd hij benoemd tot buitengewoon hoogleeraar aan de uni versiteit alhier en in 1920 volgde zijn be noeming tot gewoon hoogleeraar, welk ambt hij aanvaardde op den lsten April van dat jaar. In 1929 nam hij als zoodanig ontslag, doch hij verdween nog geenszins uit het werkzame leven. Hij bleef o.m. werkzaam in het hoofd bestuur der Vereenigde Instituten voor Tropische Geneeskunde RotterdamLei den en in het curatorium van het Zieken huis dier vereeniging te Rotterdam. De thans overledene was Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats vinden op Maandag 20 Mei a.s., des morgens te 11 uur op Bhyn- hof. ZESTIG JAAR DOCTOR. Mr. D. Fock, oud-minister van Staat en oud-gouverneur-generaal van Nederlandsch Oost-Indië, wonende te 's Gravenhage, zal op Dinsdag 21 Mei as. het zeldzame feit herdenken, dat hij zestig jaar geleden te Leiden bevorderd werd tot doctor in de rechtsgeleerdheid. GOUDEN DOCTORATEN. 21 Mei as. zal hef vijftig jaar geleden zy'n, dat mr. P. IJssel de Schepper, oud- kinderrechter te Rotterdam en wonende te 's-Gravenhage, aan de Leidsche universiteit promoveerde tot doctor in de rechtsge leerdheid. Hetzelfde feit zal op 22 Mei a.s. worden herdacht door mr. P. Polvliet, oud-president van het Gerechtshof te 's Gravenhage en wonende aldaar. PROF. DR. P. C. T. VAN DER HOEVEN Den 28sten Augustus a.s. hoopt prof. dr. P. C. T. van der Hoeven, hoogleeraar in de verloskunde en de leer der vrouwenziek ten aan de Rijksuniversiteit alhier, zijn zeventigsten verjaardag te herdenken. In verband hiermede zal prof. v. d. Hoe ven aan het eind van den academischen cursus zijn ontslag nemen als hoogleeraar. VOLKSBOND-NIEUWS Het Volksbondbestuur deelt mede, dat de penningmeester morgen, Zaterdag, des avonds van 6.30 tot 7.30 uur zitting houdt op het kantoor in het Bondsgebouw, Steen- schuur 15. De afd. penningmeesters wor den verzocht aan hun verplichtingen te i'oldoen. Het bestuur kan daardoor zijn verplichtingen eveneens nakomen. Het Bestuur.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6