De Titanenstrijd in het Westen föe ycaate ó£ag, aatt de ïDi/Ee aeiwacfd Tusschen Namen en Antwerpen De status van Ned.-lndië VRIJDAG 17 MEI 1940 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 2 DUITSCHE TROEPEN TREKKEN DOOR AMSTERDAM Voorbeeldige discipline. Gisteren, van kwart voor twaalf af, zijn groote contingenten Duitsche troepen door de hoofdstad getrokken. De Duitsche eenheden trokken in onon derbroken regelmaat met haar prachtige uitrustingen en zwaar gewapende wagens in een snel tempo en met groote discipline door de stad. Het was een zeer indrukwek kend gezicht de prachtig uitgeruste einde- looze troepenreeks door de stad te zien trekken. Langs de wegen stonden duizen den Amsterdammers rustig en waardig het doortrekken aan te zien. Het rij verkeer op de door de troepen ge volgde wegen was volkom_n stopgezet, ook dat wat uit de zijstraten en op kruispun ten betreft. De politie had op alle punten de noodige maatregelen genomen, om den vlotten op- marsch door niets te doen hinderen. Tot in den avond duurde de doortocht. GEVECHTSHANDELINGEN TE ROTTERDAM. Door de hardnekkige verdediglrg waren de rechten van „open stad" opgegeven. De Duitsche militaire bevelhebber heeft ons de volgende verklarng afgelegd betreffende de gevechtshandelingen te Rot terdam van 10 tot 14 Mei 1940. De stad Rotterdam was, doordat zy door de Nederlandsche weermacht tegen de ge lande Duitsche troepen werd verdedigd, sinds 10 Mei tot slagveld geworden. Het front liep midden door de stad. De Neder landsche weermacht poogde voortdurend van den Noordelijken oever van de Maas uit de door de Duitsche troepen in bezit ge nomen brug te heroveren. Op den avond van den 13den Mei ging met toestemming van den Duitschen troepencommandant, een Nederlandsche priester als parlementair over de brug naar de Nederlandsche troe pen om hen aan te manen den nutteloozen tegenstand op te geven en den Noordelijken oever te ontruimen. Hierbij werden den Nederlandschen troepen de gevolgen onder het oog gebracht, welke het niet opvolgen van deze aanmaning zou teweegbrengen. De Nederlandsche commandant gaf noch tans geen gehoor aan deze aanmaning. In den ochtend van den 14den Mei werd een Duitsche parlementair, in opdracht van den Duitschen generaal over de brug ge zonden met de opdracht den Nederland schen troepen een termijn te stellen van drie uur voor overgave, eventueele ontrui ming van Rotterdam. De Nederlandsche commandant opende onderhandelingen, stelde deze dan plotse ling weer uti, om ze daarna opnieuw op te nemen. Intusschen was de termijn van drie uur verstreken. Daarmede traden de maatregelen in werking, die voorzien wa ren voor het geval, dat de Duitsche eisch werd afgewezen. Toen de Nederland sche commandant zich nu te laat tot overgave bereid verklaarde, konden de aanvalsmaatregelen te land nog bijtijds worden tegengehouden, die in de lucht echter slechts gedeeltelijk, daar de eerste escadrilles van de Duitsche gevechtsvlieg tuigen reeds waren gestart. De Nederlandsche commandant heeft dus den hem gestelden termijn laten ver strijken zonder duidelijk te zeggen, of hij de stelling, d.w.z. Rotterdam, wilde ontrui men of niet. Door de hardnekkige verdedi ging van Rotterdam had de stad, die daar mede tot gewoon gevechtsgebied geworden was, haar rechten als „open stad" opgege ven. HET VERKEER TE ROTTERDAM Het gemeentebestuur van Rotterdam maakt op last van het Duitsche commando bekend: 1. Dat op Vrijdag 17 en Zaterdag 18 Mei het voetgangersverkeer over de Maasbrug gen verboden is: a. voor vrouwen en kinderen in alle ge vallen; b. voor overige voetgangers, tenzij de strikte noodzakelijkheid voor overschrijding der bruggen blijkt. 2. Automobielverkeer in Rotterdam is voorloopig slechts toegestaan op vertoon van een speciale machtiging, afgegeven door den hoofdcommissaris van politie. Deze machtigingen worden aan de politie- bueraux verstrekt, doch uitsluitend wan neer van dringende noodzaak sprake is, b.v. ten behoeve van levensmiddelenvoor ziening aan de burgerij, vervoer van ge wonden, geneeskundige en geestelijke hulp en verder ter beoordeeling van de politie. 3. Alle verkeer met rijwielen in Rotter dam is op Vrijdag 17 Mei en Zaterdag 18 Mei verboden. HULP VOOR DE VLUCHTELINGEN UIT ROTTERDAM. Bekendmaking van den burgemeester van 's-Gravenhage De burgemeester van 's-Gravenhage brengt ter kennis van de burgerij, dat door hem een commissie in het leven is geroe pen, onder leiding van den gepens. luite nant-generaal jhr. W. Roëll, teneinde de vluchtelingen uit de gemeente Rotterdam, die naar 's-Gravenhage komen, hulp te bie den. De commissie heeft vier toevluchtsoorden te 's-Gravenhage ingericht, waar de vluch telingen worden ondergebracht. De gewon de en zieke burgers worden verzorgd door den gem. geneeskundigen en gezondheids dienst. De gewone en zieke militairen door het Nederlandsche Roode Kruis. Ieder, die in eigen woning of inrichting onderdak verleent aan vluchtelingen is verplicht ten spoedigste opgave te verstrek ken van naam, voornamen, geboortedatum en woonplaats te Rotterdam van de ver zorgde personen alsmede van de tijdelijke verblijfplaats te 's-Gravenhage. Dit bericht moet geadresseerd worden aan de commis sie voor Rotterdamsche vluchtelingen, bu reau Haagsche Burgerwacht, Laan Copes 57, Den Haag. Ingezetenen, die onderdak verleenen aan vluchtelingen, moeten voor deze personen ten volle de zorg op zich nemen. Indien in dekking of v- eding niet of slechts ten deele kan worden voorzien, moeten de vluchte lingen verwezen worden naar de commis sie, Laan Copes 57, die hun een plaats in een der toevluchtsoorden zal aanwijzen. Dekking of voeding wordt buiten de toe vluchtsoorden niet verstrekt. Het is den burgemeester gebleken, dat bij verschillende personen het voornemen bestaat inzamelingen van geld of goederen ten behoeve van Rotterdam te organiseeren. Derhalve wordt ter kennis gebracht, dat geen inzamelirgen mogen worden gehou den, tenzij met machtiging van den secre taris van den Armenraad, Kerkplein 3? 's-Gravenhage Deze zal de noodige inza melingen van kleeding, dekkirg en levens middelen organiseeren in overleg met het Nederlandsche Roode Kruis. Geldinzamelin gen worden voorloopig niet gehouden. De burgerij zij dus op zijn hoede tegen onbe voegde collectanten. Voor Den Haag en omgeving is behoefte aan kleeren dekens en levensmiddelen voor de vluchtelingen en dakloozen. In af wachting van een nadere regeling heeft het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis op zich genomen deze giften in natura in ontvangst te nemen, welke kunnen worden afgegeven aan de achter zijde van het gebouw in de Jan Evert- straat (achter de Princessegracht). Voor zoover men geen gelegenheid heeft dit zelf-af te geven, zal de Koninklijke Ne derlandsche Automobielclub zich gaarne belasten met het ophalen voor wat Den Haag en naaste omgevirg betreft, zulks na telefonische opgave aan haar secretariaat, Lange Vijverberg 10, telefoon 115874; on der meer in verband daarmede is het se cretariaat van des morgens 9 uur tot 's avonds 8 uur geopend. INLTCHTÏNGEN OMTRENT ROTTERDAMMERS. De burgemeester van Rotterdam verzoekt ieder, die niet dringend daar ter stede moet zijn, voorloopig niet naar Rotterdam te ko men, daar dit zeer grooten overlast veroor zaakt. Bij de toegangswegen zal de politie cortrole houden en ieder, die niet kan aan- toonen, dat hij een dringend motief heeft, zal beslist worden geweigerd. De burgemeester deelt voorts mede, dat ieder, die inlichtingen omtrent familieleden verlangt, zich moet werden tot de afdee- ling Kinderpolitie, gevestigd in het politie bureau Oostervantstraat, telefoon 35888 in Rotterdam, waar zooveel mogelijk getracht zal worden aan alle verzoeken te voldoen. JAPANSCHE BEZORGDHEID. Japansche woordvoerder over positie van Nederlandsch-Indië. De woordvoerder van het Japansche de partement van marine heeft in een giste ren te Tokio gehouden persconferentie die pe bezorgdheid geuit over de handhaving van den status quo van Nederlandsch-In- dië, vooral - in de economische betrekkin gen met Japan. De woordvoerder wees er op, dat Neder landsch-Indië een der voornaamste bronnen van aanvoer van belangrijke grondstoffen is voor Japan. Als leverancier van petro leum aan Japan neemt het de tweede of derde plaats in. De Japansche marine houdt onvoorwaardelijk vast aan de verklarin gen op 15 April en 11 Mei, afgelegd door den minister van buitenlandsche zaken, Arita, voor het behoud van den status quo van Nederlandsch Indië. Zijn verklaring van 15 April was gebaseerd op een veron derstelling, doch deze veronderstellende bezorgdheid is thans werkelijkheid gewor den. Op 11 Mei heeft Arita opnieuw de Ja pansche bezorgdheid geuit voor het behoud van den status quo van Nederlandsch In dië. De diplomatieke onderhandelingen zijn blijkbaar gesloten met de verzekeringen, gegeven door Engeland en Nederland in zake de handhaving van den status quo in Nederlandsch Indië, doch, zoo betoogde de woordvoerder, het is een belangrijke kwes tie of die verzekeringen getrouw zullen worden gehouden. Er zal voor Japan geen aanleiding tot bezorgdheid bestaan ingeval deze verzekeringen volledig worden nage komen. Ten aanzien van de Amerikaansche vloot- plannen zeide de woordvoerder, dat de Ja pansche marine niemand wil bedreigen en niemand aanvallen, dat dat Japan uiter aard den toestand met groote bezorgdheid gadeslaat, indien de Vereenigde Staten een steeds grootere vloot bouwen. De antl-Japansche incidenten te Lima. Naar thans uitlekt, zijn de anti-Japan- sche incidenten in Lima, de hoofdstad van Peru, veel ernstiger geweest dan eerst ge meld was. De onlusten begonnen Maandag avond met betoogingen van studenten en andere elementen in verschillende deelen der stad. Toen de troepen in de stad ver schenen werd men den toestand meester. Meer dan 400 Japansche winkels en woon huizen werden aangevallen en geplunderd. Ongeveer 500 slachtoffers van de overval len zijn ter verpleging opgenomen. De on lusten waren uitgelokt door uiterst link- sche elementen, die het gerucht verspreid hadden, dat de Japanneezen zich wapen den. De Peruviaansche en Japansche auto riteiten stellen een onderzoek in naar de aangerichte schade. De voornaamste dag bladen te Lima spreken hun afkeuring uit over de anti-Japansche Incidenten en stel len den eisch, dat de regeering de Japan neezen zal schadeloosstellen. F3ANSCHEN ZETTEN ZWARE TANKS IN DÜITSCH FRONTBERICHT. In het frontbei icht van het Duitsche Nieuwsbureau van gisteravond wordt ge zegd, dat door het binnenrukken van de Duitsche troepen in Den Haag en Amster dam de capitulatie van Nederland een feit is geworden. Nu zal spoedig wederom or de en rust in het land weerkeeren en aan gezien de bevolking zich loyaal gedraagt en vreedzaam aan den arbeid gaat, zullen in de eerst komende dagen Duitsche troe pen uit Nederland worden teruggetrokken. Deze komen dan vrij voor den grooten slag, welke reeds is ontbrand aan de Dyle-stel- ling, in het gebied tusschen Antwerpen en Namen en waarvan het hoogtepunt in de komende dagen wordt verwacht. Belgen, Engelschen en Franschen hebben zich hier met sterke krachten voor den strijd gereed gemaakt en hier zullen millioenen van de best uitgeruste soldaten der wereld op el kaar stooten. Het verdere lot van België hangt af van den uitslag van dezen strijd. De Franschen en vooral de Engelschen hebben de terugtrekkende Belgen bewogen de Dyle-stelling te houden, omdat zij wil len verhinderen, dat door een snellen, krachtigen stoot naar de Belgische kust, de vooruitzichten voor den strijd tegen Enge land nog beter worden. Tot nu toe is de opmarsch van de Duit sche troepen volgens de plannen verloo- pen en na afloop van den vijfdaagschen veldtocht in Nederland kan worden gezegd, dat nauwelijks rekening was gehouden met een zoo snelle ontlasting van den rechter vleugel. Op Antwerpen en Leuven kan der halve reeds voor het begin van den groo ten slag aan de Dyle een krachtigën druk uit het Noord-Oosten worden uitgeoefend. Ook aan de Fransch-Belgische grens ten Zuiden van Givet, is. de opmarsch lang zaam maar zeker voorwaarts gegaan. Aan den linkervleugel van deze troepen valt de taak ten deel te verhinderen, dat de Fran schen een krachtigen flankaanval doen op de Duitsche troepen, welke bij de Dyle en Namen aanvallen. Op talrijke plaatsen heb ben de Franschen getracht de Duitsche li nies te doorbreken en hierbij werden voor het eerst de allerzwaarste Fransche tanks ingezet. De troepen te land en in de lucht hebben tezamen dezen stoot opgevangen en de radende Fransche vestingen terug geslagen. Gebleken is, dat deze zeer groo te tanks een goed doel bieden aan de lucht macht, talrijke vijandelijke tanks werden door voltreffers buiten gevecht gesteld. Hieruit kan men opmaken, dat in vergelij king met den wereldoorlog wijzigingen in de beoordeeling van de slagkracht van be paalde wapenen is ingetreden. Eerst heeft de Duitsche luchtmacht getoond krachtiger te zijn dan de Engelsche vloot, vervolgens bezweken de modernste vestingwerken onder de geweldige slagen van de Duit sche escadrilles en thans worden de voor onkwetsbaar gehouden zware Fransche tanks eveneens in elkaar geschoten. Uit de berichten van de luchtmacht blijkt verder, dat de meeste luchtgevech ten zich boven vijandelijk gebied hebben afgespeeld. De vijandelijke luchtmacht heeft hierbij zware slagen in ontvangst moeten nemen. Verder wordt gemeld, dat thans ook Duitsche duikbooten voor de Nederland sche en Belgische kust zijn verschenen. HEVIGE STRIJD TUSSCHEN MEZIèRE EN SEDAN. Positie van Antwerpen wordt critiek. De militaire medewerkers der Fransche bladen wijzen er volgens Stefani op, dat het Fransche opperbevel, als gevolg van den Duitschen doorbraak op drie punten van de verdedigingslinie der geallieerden tusschen Namen en Mezière, het besluit genomen heeft ten Westen van de Magi- not-lijn over te gaan van den stellingoor log tot den bewegingsoorlog, met alle ri sico's en plotselinge wijzigingen, welke dit medebrengt. De geallieerden ondernemen tegenaanvallen in het gebied van Sedan, waar de Duitschers voorbij Chiers de Maas zijn overgetrokken. Tusschen Mezière en Sedan zou een onafgebroken zeer hevige strijd geleverd worden. Een der militaire medewerkers merkt op, dat na de neder laag van Nederland, de positie van Ant werpen zeer moeilijk is geworden. DE BEZETTING VAN LUIK. De Fransche pers bericht uit Brussel, dat de stad Luik nog op 14 Mei blootgeste'd is geweest aan een hevig Duitsch bombarde ment, dat elf uur zou hebben geduurd. Ten aanzien hiervan kan worden vastge steld, dat de stad Luik vast in Duitsche handen is. Reeds op 12 Mei heeft de bur gemeester, Joseph Bologne, een oproep ge publiceerd, waarin wordt gezegd „Het Duitsche leger is zoojuist de stad binnen gerukt. Ik verlang van mijn medeburgers, dat zij de grootste rust in acht nemen en iedere wanordelijkheid vermijden." De beschieting, waaraan Luik, in het bij zonder het Noordelijk deel van de stad en de citadel op 14 Mei heeft blootgestaan, is niet van Duitsche zijde afkomstig, doch van enkele forten, welke nog in Belgische handen zyn. ENGELAND TE LAAT. De „Evening News" schrijft, dat op het cogenblik de oorlogsmethode berust op de mechaniseering en niet, zooals vroeger op het aantal geweren. Groot Brittannië is te laat begonnen zich aan te passen, het heeft meer vliegtuigen, duizenden vliegtuigen en veel tanks, vooral zware, noodig. DE GEALLIEERDE SCHEEPS- VERLIEZEN Te Berlijn ontvangen berichten bevesti gen, dat de soheepsverliezen van de vijan delijke mogendheden Woensdag nog aan zienlijk grooter waren dan in het legerbe- richt van Donderdag bekend is gemaakt. Volgens een mededeeling van welingelichte zijde worden tot dusverre opgegeven: als tot zinken gebracht twee torpedoboot jagers en drie koopvaardijschepen, als zwaar be schadigd twee torpedoboot jagers en vier koopvaardijschepen. Onder de tot zinken gebrachte drie koopvaardijschepen bevond zich een vol troepen transportschip van 10.000 bruto-registerton. Bovendien werden den tegenstander door de aanvallen van het luchtwapen nog de volgende verliezen toe gebracht: op de Noordzee een duikboot tot zinken gebracht, h. het kustgebied van Ne derland, resp. den Noordelijken uitgang van het Kanaal een transportschip van 5000 bruto-registerton in den grond geboord, een kruiser, een torpedobootjager en een koopvaardijschip van 5400 bruto-registerton door voltreffers van gemiddeld en zwaar kaliber zwaar beschadigd. In het zeegebied van Narvik een transportschip van 18.000 bruto-registerton en een hulpschip van 1500 bruto-registerton in brand gebombardeerd. Daarmede beloopen de totale verliezen van den tegenstander op 15 Mei 90.000 tot 100.000 ton oorlogs- en koopvaardijscheeps- ruimte, waarvan rond 55.000 ton volkomen vernietigd is. De Britsohe admiraliteit heeft een ver ordening uitgegeven, waarin wordt be paald, dat in Groot-Brittannië alle motor- booten binnen 14 dagen moeten worden gevorderd. DE EVACUATIE VAN LONDEN De ambtenaren der Britsche ministeries hebben de waarschuwing ontvangen, dat zij zich gereed moeten houden om zoo noodig Lor.den, zelfs in enkele uren, te ontruimen. Men heeft reeds voorzieningen getroffen voor de organisatie van alle regeerings- bureaux in zones buiten Londen. Tot dus verre heeft men reeds 30.000 ambtenaren in dienst van den staat uit Londen ge- evacueerd. KANONGEBULDER UIT BELGIë IN ENGELAND TE HOOREN Het Zweedsche blad „Nya Dagligt Alle- handa" meldt uit Londen, dat aan de ge- heele Zuidkust van Engeland het kanonge bulder in België was te hooren. Het gebul der was zóó hevig, dat ruiten en deuren trilden. Duidelijk kon men onderscheiden het optreden van zware artillerie. De ont ploffingen waren soms zóó hevig, dat zy vergeleken konden worden met een zware aardbeving. Hetzelfde blad meldt uit Lon den, dat men de thans dagelijks uit Ne derland en België aankomende vluchtelin gen nauwkeurig laat onderzoeken, daar men vreest, dat zich onder hen buitenland sche agenten en spionnen bevinden. FRANSCHEN BESCHIETEN OPEN DUITSCHE STAD. Van bevoegde Duitsche militaire zijde wordt medegedeeld: Fransche artillerie be schiet sinds 16 Mei zonder militaire rede nen de onverdedigde stad Rastatt. Zware Duitsche batterijen hebben daarop als ver gelding het vuur geopend op Hagenau. DE DUITSCHE PERS OVER DE VALSCHERM-JAGERS. De Duitsche pers keert zich tegen de be weringen, geuit te Londen en Parijs, dat Duitsche valscherm-jagers verkleed zouden zijn. De „Berliner Boersen Zeitung" haalt een Havas-bericht aan, volgens hetwelk een ooggetuige op 12 Augustus 1937 in de gemeente Wessum in Westfalen minstens 2000 verschillende uniformen van Neder landsche postbeambten, spoorwegpersoneel, politie en soldaten zou hebben gezien, wel ke, zoo voegt Havas hieraan toe, bestemd zouden zijn voor valscherm-jagers. De vijandelijke spion heeft evenwel slecht toegezien, schrijft het blad verder. „Wij hebben ons de moeite gegeven uit te zoe ken, wat hiervan waar is en wij hebben vastgesteld, dat hier sprake was van onge veer 200 oude blauwe Schupo-uniformen, met het Duitsche wapen. Het blad maakt er in alle ernst op op merkzaam, dat door dergelijke berichten de ernst van de mededeeling van het Duitsche hoofdkwartier, dat voor iederen vermoor den valscherm-jager tien Franschë of Brit sche gevangenen doodgeschoten zullen worden, niet kan worden uitgewischt. De Matin" eischt, dat alle valschermja gers, die in Frankrijk gevangen worden ge nomen, onmiddellijk worden doodgescho ten. De „Berliner Lokal Anzeiger" ver klaart dat met deze aansporing tot moord en franc-tireurs-oorlog de „Matin" zijn land en volk buiten het Volkenrecht plaatst. Hetzelfde geldt voor den Belgischen minister-president Pierlot, die door mid del van de Brusselsche radio heeft ver klaard: „De valschermjagers worden door ons op staande voet uitgeblazen". Dit is de bekentenis van moord en een aarsporing tot verder moorden. De Belgen zullen hier voor moeten boeten, wanneer de heer Pierlot over de grens zal zijn getrokken. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" houdt zich bezig met het plan van den Britschen minister van oorlog, Eden, een vrijwilli gerscorps op te richten tot afweer van val scherm-jagers overal in het land. Hij voeg de hieraan toe, dat dit corps uit geünifor meerde burgers zou bestaan, die slechts een klein offer van hun vrijen tijd moesten brengen. Men behoeft niet eens,zijn arbeid op te geven. Het blad voegt hieraan toe, dat Engeland voortgaat op den weg, de arbeidende bevolking onmiddellijk aan den oorlog te doen deelnemen, evenals het koopvaardijscheDen bewapent en de matro zen der visscherij geweren in de hand drukt, moeten thans ook de arbeiders in de fabrieken en op de kantoren bewapend worden. De „D. A. Z." herhaalt, dat de Duitsche valscherm-jagers geregelde troepen zijn van het Duitsche leger, die niet, zooals lord Halifax in het Hoogerhuis heeft beweerd, als priesters en kloosterzusters verkleed uit den hemel vallen, doch die een voor hun soecialen dienst passenden uniform van Duitsch soldaat dragen. VERKLARINGEN VAN REYNAUD. Minister-president Reynaud heeft gis teravond een radioredevoering gehouden. Hij ontkende daarin allereerst, dat de Fransche regeering reeds thans overweegt uit Parijs te vertrekken. De regeering, zoo zeide hij, is en blijft in Parijs. Reyraud verklaarde voorts gistermiddag in de Fran sche Kamer: „Hitier wil in twee maanden winnen. Hij wil niet inzien, dat hij al ver loren heeft en hij heeft het risico op zich genomen. Wij zijn volkomen gereed voor het gevaar. Wij moeten onze zielen van staal maken Wij zijn vol hoop". DEGRELLE NAAR FRANKRIJK OVERGEBRACHT. Uit Rijssel wordt gemeld, dat eergisteren 78 civiele gevangenen uit de Belgische ge vangenis te Brugge in een autobus via Duinkerken Rijssel zijn gepasseerd. Onder hen bevond zich de leider van de Rexisten, Leon Degrelle, alsmede twee andere Belgi sche kamerleden, die in den middag verder zijn gebracht naar „ergens in Frankrijk". BOMMEN OP KEULEN. De Keulsche kranten deelen mede, dat in den nacht van 15 op 16 Mei vijandelijke vliegtuigen boven Keulen zijn verschenen en bommen omlaag' hebben geworpen. Een bom kwam neer in de onmiddellijke omge ving van een boerderij. Hierbij werd een man gedood en een an der gewond. Enkele huizen werden be schadigd. De meeste bommen kwamen bui ten de stad in het vrije veld terecht, de ma- terieele schade is gering. Door onmiddel lijk optreden van de luchtdoelartillerie wer den de toestellen verdreven. DE STRIJD IN HET WESTEN. LONDEN, 17 Mei (Stefani). De militaire medewerker van de „Times" is van mee ning, dat de Duitschers aan het Westfront al hun kracht in den strijd zullen werpen, ten einde snel een overwinning te behalen. De geallieerden zullen het hoofd moeten bieden aan een legermacht, welke veel ster ker is dan hun eigen leger. ENGELSCHE GERUCHTEN TEGENGESPROKEN. BERN, 17 Mel. (D.N.B.) De Zwitsersche radio heeft gisteren krachtig de geruchten tegengesproken, welke van Engelsche zijde zijn verspreid. De „National Zeitung" her haalt thans dit dementi en schrijft, dat door de gebeurtenissen in het Westen een ont spanning is ingetreden aan de Zwitsersche grens. De Britsche radio heeft in de uitzen dingen in de Duitsche taal gesproken van een van uur tot uur toenemende bedrei ging tegen Zwitserland, alsmede van de mogelijkheid van een Duitsche doorbraak naar den rechtervleugel van het Fransche leger en landingspogingen aan het meer van Konstanz. Deze geruchten zijn evenwel volkomen valsch. SCHOOLKINDEREN NAAR WALES EN CORNWALES. LONDEN, 17 Mei (Stefani). De minister van opvoeding heeft besloten, dat alle schoolkinderen, die uit Lorden zijn geëva cueerd en zijn ondergebracht in de steden in het Oosten van Engeland, moeten worden overgebracht naar Wales en Comwales.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2