m OMGEVING RIJNSTREEK De Noren zetten den strijd voort llfOROL-tandpa: aan de spits! Klein oorlogs nieuws Een hand afgesneden Faillissementen WOENSDAG 8 MEI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TV'rFnF. R'.'O - PAG. 7 Dc Duitschers niet over de grens van Norland PROCLAMATIE VAN KONING HAAKON Uit „Ergens in Noorwegen" wordt ge meld: Koning Haakon heeft een proclamatie 'uitgevaardigd aan het Noorsche volk, waarin hij verklaart: „ln het Noorden van Noorwegen bezetten wij nog krachtige posities en vandaar uit zullen wij er in slagen om met de hulp, waartoe thans plannen worden beraamd, de rest van het land te heroveren". Voortgaande zegt de proclamatie „De superioriteit van den vijand, zoowel in aan tal als in techniek, op den grond en in het bijzonder in de lucht, heeft ons gedwon gen terug te trekken. Wij hebben reden om te gelooven, dat dit spoedig veranderd zal worden. Het was geen oorlog, maar moord en brandstichting, welke de Duit- schers pleegden in Noorwegen. Het moreel van het volk bleef echter ongeschokt". Hieraan voegt de proclamatie toe „Ik en de regeering zijn vastbesloten om vol te houden tot het land is beyrijd". In een door het Noorscne opperbevel uit gegeven verklaring, waarin een overzicht wordt gegeven van de jongste gebeurtenis sen in Noorwegen wordt gezegd: „Wij zullen niet toegeven. De strijd zal doorgaan. De geheele wereld zal weten, dat Noorwegen niet zal sterven, doch zijn po gingen zal versterken tot behoud van zyn onafhankelijkheid. Het recht is aan onze zijde". VAN HET NOORSCHE STRLJD- TOONEEL Het Noorsche telegraafagentschap meldt uit „Ergens in Noorwegen", dat het Noor sche militaire hoofdkwartier in het Noor den van Noorwegen, categorisch tegen spreekt, dat de Duitschers steden bezet hebben ten Noorden van Drontheim. Het agentschap verklaart, dat geen-Duitsch sol daat nog de grens gepasseerd is tusschen Noord-'JLrondelag en de provincie Norland. De grens loopt ten Zuiden van Majavann in het Namdal ten Noord-Oosten van Namsos. De operaties tot omsingeling van de Duitsche troepen worden door de geallieer den voorgezet in het gebied van Narvik, waar de Duitsche posten herhaalde malen zijn aangevallen, zoo heeft de BBC gister avond gemeld. In Midden-Noor wegen blij ven de Noorsche contingenten weerstand bieden. Gisteravond om half negen meldde de BBC nog, dat in de laatste dagen gealli eerde troepen-ontschepingen ten Noordon van Narvik ten uitvoer zijn gelegd. Uit Namsos afkomstig detachementen Noren zouden op weg zijn naar het Noorden om zich bij de geallieerden te voegen, in Mid- den-Noorwegen wordt de guerrilla voort gezet. DE DUITSCHE VERLIEZEN IN NOORWEGEN De verliezen, die door de Duitschers in Noorwegen worden geleden, moeten vrij belangrijk zijn, zoo wordt uit Oslo aan de Zweedsche dagbladen gemeld. Men con stateert, dat dagelijks vrachtwagens, be laden met dooden en gewonden, in Oslo aankomen. De dooden worden begraven in gemeenschappelijke graven en in groepen van vijftig. Er zijn weer verscheidene scho len in Oslo gerequireerd door de bezet tingsautoriteiten. Men gelooft, dat dit ge schiedt ten behoeve van het onderbrengen van Noorsche gevangenen. De toestand der levensmiddelen voorzie ning wordt in Noorwegen steeds veront rustender en de Noorsche minister van landbouw heeft een oproep gericht tot de bevolking, waarin hij zegt, dat het Noor sche volk zich nooit in een zoo ernstigen toestand heeft bevonden van een stand punt van levensmiddelenvoorziening. In den oproep wordt gezegd: „Ieder moet zich ten zeerste inspannen om zich voor te be reiden op den komenden winter". DE STRIJD IN NOORWEGEN Een communiqué van het Noorsche op perbevel in Noord-Noorwegen vermeldt: Vliegtuigen, artillerie en infanterie hebben gisteravond me; onze troepen samenge werkt en den vijand uit de bergen bij Lei- ga&tind en uit het dal van Gresdalen ver jaagd. Volgens in Stockholm ontvangen berich ten hebben de Duitschers mijnen gelegd in de fjord van Narvik. Men gelooft, dat de mijnen gelegd zijn door vliegtuigen. Volgens een uit Washington ontvangen bericht in de „New York Herald Tribune" bedraagt het totale aantal der uit Andalsnes geëvacueerde geallieerde troepen 4764 man. Ntar schatting bedraagt het aantal verlie zen der geallieerden bij Andalsnes 1800 mui aan dooden en gewonden. DE GEREDDEN VAN DE „HUNTER" Op het Zweedsche ministerie van buiten- landsche zaken wordt vernomen, dat de ge redden van den Britsci.en torpedojager „Hunter", welke in den eersten slag bij Narvik is gezonken, die onlangs in Zweden zijn aangekomen, vergunning zullen krijgen naar Engeland terug te keepen. Zij zullen als zeelieden der koopvaardij worden behandeld in afwachting van de voltooiing van de schikkingen voor hun terugkeer naar Engeland. Elke vergelijkende proef 1 In tuben van 60, 40 en 25 cent. DUITSCHE KOOPVAARDIJSCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. De Duitsche ochtendbladen van vandaag maken melding van de tot zinkenbreng'.ng door de eigen bemanningen van de Duit sche koopvaardijschepen „Arucas" (Nord- deutsche Lloyd) en „Ussukamah" (Duit sche Afrikalyn). Teneinde daarn.ede te verhinderen, dat de schepen ln Britsche handen zouden vallen. De „Arucas" bevond zich in het Noorde lijk deel van den Atlantischen Oceaan op de thuisreis, toen een Britsch oorlogsohip verscheen. De gezagvoerder liet toen di rect d>e luiken open zetten om het se' te doen zinken. Van de opvarenden konden veertig worden gered. DE DUITSCHE PERS GAAT DOOR OVER „HET" TELEFOONGESPREK. Het gistermorgen door de Duitsche pers gepubliceerde telefoongesprek tusschen Chamberlain en Reynaud vormt ook voor de Duitsche avondbladen het voornaamste punt van bespreking, \lgemeen zien de bicden in den inhoud van dit gesprek een bevestiging, dat een Fransch-Britsche aan val op komst is. DE TOESTAND IN DE MIDDEL- LANDSCHE ZEE. Te SalonAki worden de bewegingen der Engelsche en Fransche eskaders in de Mid- dellandfiche Zee met aandacht gevolgd. Naar hier -*ernomen wordt, is de Engelsche vloot, na aanvankelijk te zijn geconcen treerd voor Alexandrië, in hoofdzaak bezig met de waarneming van belangrijke pun ten in het Oosten van de Middellandsohe Zee, terwijl de Fransohe oorlogsschepen klaarblijkelijk het Westelijke deel van de Middellandsche Zee als voornaamste ope ratieterrein hebben gekregen. De formaties zijn, naar in deskundige kringen vernomen wordt, vrij gelijkmatig en zonder duide lijk doel verdeeld. Een eskader liohte Engelsche torpedo- booten is ter hoogte van Kreta, voor de versterkte bocht van Suda, gezien. In de wateren van den Griekschen archipel is door Engt ie torpedobootjagers een pa- trouilledienst irg icht. De „Telegrafo" publiceert een artikel van zijn directeur Giovanni Ansaldo, waar in deze zegt, dat de ware reden van de verplaatsing der Brtache vlootstryd-kraeh- krachten van de Noordzee naar de Middel- lardsohe Zee is geweest, een zoo groot mo gelijk aantal linieschepen in veiligheid te brengen voor de aanvallen der Duitsche bomm en werpers. NOORSCH PASSAGIERSBOOTJE DOOR VLIEGTUIG AANGEVALLEN Het Noorsche passagiersbuotje, „Folden" wtrd met bommen en machinegeweervuur aangevallen door een Duitach vliegtuig, al dus wordt in Engelsche kringen vernomen. Aar. boord werden zes personen gedood en verscheidene gewond. Van de boot is niets dan een wrak over. De aanval was zonder waarschuwing geschied. BRITSCHE KOLENBOOT GEZONKEN. Na een ontploffing is gisteren de Brit sche kolenboot „Brighton" ter hoogte van Duinkerken gezonken. De 34 opvarenden zijn door een reddingsboot ln veiligheid ge bracht. Tien man waren gewond. EEN NIEUWE STAP VAN ROOSEVELT? De meening wint te Washington veld, dat Roosevelt in verband met dan Euro- pseschen oor1, ig een of andere actie in den zir heeft. Volgens sommigen sou een vra- desactie van het Witte Huis samenvallen met een oproep van het Vaticaan. HILLEGOM Maria-avond. Gisteravond na het Maria-Lof werd in hotel Sistermans een Maria-avond gegeven. De belangstelling was groot; er waren te zamen leden der Maria-Congregatieè, van de H. Familie, van den R.K. Vrouwenbond en vele ande ren. Als spreekster trad op mevr. M. E. Steyger-Asperslagh, die voor de pauze sprak over „Meimaand en Moederdag" en na de pauze over „Maria en de Lente". Onnoodig te zeggen, dat deze bekende radio-spreek ster een aandachtig gehoor vond en het dankwoord met applaus werd onderstreept. Het gemengde zangkoor „Cantate et Jubi late", directrice mej. C. W. M. Hoogervorst, verleende medewerking. Tot slot werd ge zongen „Aan U Koninginne". Het was een schitterende Maria-hulde. LISSE Een drenkeling. De chauffeur van de bestelauto der Prot. Coöperatie, de heer P. A., ging, nadat hij de remmen van de auto had aangezet een boodschap doen in die winkel van den heer S. De bestelwagen kwam door nog onopgehelderde oorzaak in beweging en reed de haven in en ver dween in de diepte. De personen, die dit zagen gebeuren, holden naar de plaats des onheils toe, omdat men dacht, dat zich personen in de wagen bevonden. Gelukkig was dit niet het geval. Het redder, van de zen ongewonen drenkeling levende even wel nog heel wat n.oeite op. Het personeel van de firma Cammenga had dan ook met behulp van een kraanwagen nog ruim an derhalf uur werk, voordat zij den bestel wagen w-er op den wal had. Materieele schade was het gevolg van een en ander. Deze attractie lokte veel publiek. „Herwonnen Levenskracht." Burg. en Weth. hebben aan het bestuur van „Her wonnen Levenskracht" -vergunning ver leend tot het houden van een speldjesdag op 29 Juni a.s. ten bate der T.B.C.-bestrij- ding. Luchtbescherming. De in deze ge meente Dinsdagavond gehouden luchtbe- schermingsoefening heeft een vlot verloop gehad. NOORDWIJKERHOUT Oudste inwoonster overleden. De oudste inwoonster van Noordwijkerhout mej. L. Hubrecht, van „Dijk en Burg" is in den ouderdom van 94 jaar overleden. Jubileum. Vrijd-ag 17 Mei a.s. her denkt de heer B. T. J. Jacobs, ploegbaas bij de Nedorlandscbe spoorwegen te Noord wijkerhout, en werkzaam op het baanvak- Leiden—Noordwijkerhout, den dag, dat hij vóór 25 jaar bij genoemde Maatschappij in dienst trad. NOORDWIJK Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente is in openbare vergadering bijeen geroepen op Vrijdag 1 Mei a.s., des avonds te 8 uur. De agenda vermeldt o.a. de navolgende punten: Adres var J. Coltof en A. Vermeu len inzake wijziging van het plantsoen aan den Ouden Zeeweg-Prins Hendrikstraat. Voorstel tot verhuring van strandgedeelten voor fruitverkoopers, fotografen, enz. Voorstel tot huur van den Staat van ge deelten strand ten noorden van den vuur toren en tot verpachting van een plaats voor een con umptietent. Voorstel tot wij ziging van de uitvoering van het vuur torenplan. Voorstel tot toekenning van extra bijdragen aan bouwvereemlgingen in verband met huurverlaging. Voorstel tot herziening en hernieuwde vaststelling der verordening gemeentepolitie. Voorstel in verband met de oiganisatie van het perso neel ter secretarie. Voorstel tot verhooging van het crediet voor. luchtbescherming. Crsdiet voor aanleg van een keerplaats voor auto's z n het einde van den Konin gin Astrid Boulevard. Vaststelling van een verordening tot heffing van opcenten op da gemeentefondsbelasting over 1940-1941. OEGSTGEEST Kruisvaartavond. De Kruisvaart heeft den gebruitoelijken ouderavond ook dit jaar iret succes mogen bekroond zien. In 2ijn openingepeech heette de directeur allen welkom, in 't bijzonder den districtedirec teur en de geestelijkheid der parochie, als mede den zeereerw. heer rector F. Berne- feld, oud-directeur van de Kruisvaart. Het programma word geopend met de „Toover- fluit", die op vlotte wijze ten tooneele werd gebraoht door de S.. Jansknapen. De cos- tumeering was alleraardigst en de jongens hebben met animo gespeeld en gezongen. Onder leiding van mej. K. de Boer werd nog door eenigt jongens de „Harlekijn- dans" uitgebeeld. Dj pianobegeleiding be rustte bij mej. R. Nota. Hierna werd op keurige wijze door de Miehieleknapen op gevoerd ,,Het Geheim van den Koomor" van Lambert Melissen, een avonturlijk spel in drie bedrijven. Het was een ware propaganda voor het zuiver, kultuurver- heffend volkstooneei, zooals dit door het tooneelfonds „Ons Leekenspel" wordt voor gestaan. Als intermezzo viel nog een voor treffelijk blokfluitreportoine te beluiste ren van den heer W. Kwint en een der jon gens. Na de opvoering richtte de pastoor zich nog tot de aanwezigen, om hen nog eens te wijzen op de noodzakelijkheid en de actieve kracht van een bloeiende, goed georganiseerde jeugdbeweging. Hoogst voldaan keerden allen huiswaarts. Geboren: Dirk Pieter z. van J. Buite laar en T. Scheer Arijanna d. van C. H. van Starkenburg en C. Star Gijsbertus Johannes Maria z. van W. den Dubbelden en A. B. van Velzen Dirk z. van A. Stra- vers en M. Lindhout Geesje Wilhelmina d. van G. de Ruiter en M. W. van der Meij Ondertrouwd: H. J. Eggink 30 j. en A. Riel 28 j. Overleden: G. de Groot geb. Kok 84 j. ZOETERMEER Hanze. Gisteravond vergaderde de af- deeling Zoetermeer van de Hanze bij den heer C. Veelenturf. De voorzitter, de heer A. J. M. van Well, opende als gewoonlijk en gaf den secretaris de gelegenheid de no tulen te lezen. Hierna werden de ingekomen stukken behandeld, waarbij een schrijven van den heer Kuiper, uit Haarlem, met het ver zoek om een gave voor 't nieuws bondsge- douw. De voorzitter stelde voor het bedrag door het bestuur te doen bepalen, wat goed gevonden wordt. De voorz. spoort de leden aan de een- Onder een papier- snijmachine Hedenmorgen heeft de heer Kers, werkzaam aan de uitgevers-zaak van de firma Samsom alhior, een ernstig ongeluk gekregen. Bij het papier-snijden is dc man met zijn linkerhand onder een snij machine geraakt, waardoor hem dit lichaamsdeel bijna geheel werd afge sneden. Nadat dr. Hildernisse de eerste hulp had verleend, werd K., ter verdere be handeling naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. HOTEL „DE VERGULDE WAGEN" AANGEKOCHT. Door de gemeente. Vermoedelijk in verba .d met het Brug- gectraat-vraagstuk, waaromtrent intusschen door Ged. Staten en het gemeentebestuur nog geen overeenstemming is verkregen heeft deze laatste instantie onderhands aan gekocht het bekende pand Hotel „De Ver gulde Wagen". Dit pand zal over eenigen tijd als zoodanig worden gesloten. Nadere bestemming is nog onbekend. De tegenwoordige exploitant zal zijn be drijf verplaatsen naar Amsterdam. BOSKOOP Harmonie „St. Cecilia". - Gisterenavond kwam onder voorzitterschap van den heer W. Schalkwijk, de muziekvereeniging Har monie „St. Cecilia" in het Vereenigingsge- bouw bijeen. Na opening werd het urgente probleem aan de orde gesteld: Wat zullen we doen? Opheffen of doorwerken? De Harmonie staat er, zooals een ieder weet, zeer slecht voor. Zij doet nog alle pogin gen om het leven te behouden, doch het eene lid na het andere verdwijnt. En waar om? Er werd aan de leden, welke aanwe zig waren, gelegenheid gegeven om hun meening naar voren te brengen, waaruit wij konden concludeeren, dat er nieuw le ven, nieuw enthousiasme bij het bestuur meet komen. Behalve, dat de repetities nooit tijdig kunnen beginnen, ontbreekt het aan een stimuleerende kracht, welke van het bestuur diende uit te gaan. Het ontbreekt aan een programma van actie maar bovenal en wel het meest aan de noo- dige geldmiddelen. Mede doordat vele le den in militairen dienst ztyn geroepen, z n de partijen op de instrumenten dusdanig bezet, dat er weinig gelegenheid meer over is om met behoorlijke bezetting een repe titie te houden. Een en ander laat niet na zijn invloed op de stemming en de geest der vereeniging te drukken en daarom is trale raadsvergadering te bezoeken, welke altijd zeer leerzaam is. Hierna komt aan de orde punt 4 der agenda; bestuursverkiezing wegens perio diek aftreden van de heeren J. v. Diemen »*n A. J. J. van Well. De voorzitter deelt in dit verband mede, dat er in de laatstgehou den bestuursvergadering besloten is, dat alle leden in den vervolge contributie moe ien betalen. Hij verzoekt dientengevolge, dat zij die geen contributie betalen, niet •tan de stemming zullen deelnemen. De heer v. d. Werf vraagt waarvoor er thans een bestuursverkiezing is. De geestelijk advi seur antwoordt op verzoek van den voor- Ier, dat er dit jaar in Januari geen be stuursverkiezing heeft olaats gehad, zoo als het reglement voorschrijft. Daarom :hans bestuursverkiezing, maar in den ver volge in Januari. De heer v. d. Werf merkt op, dat er dan blijkbaar een streven is om hei reglement strikt na te leven. De geest advise;.i antwoordt bevestigend. De heer v. d. Werf merkt nu verder op. dat het re giem»-i.t ook vrorschryft, dat vijf dagen vóór de vergadering een convocatie aan de 'eden gegeven moet worden. Daar dit thans niet gebeurd ls de convocatie zijn pas Maandag uitgereikt stelt de heer v. d Werf voor de bestuursverkiezing uit te stellen tot de 'Olgende maand. Van ver schillende zijden wordt dit voorstel bestre den. De voorzitter zegt, dat hij tot zijn spijt de heer v. d. Werf moet steunen. In dien het reglement stipt moet worden na- gele,efd, dan ook hier. De geest, adviseur zet ui^cn. dat deze voorgestelde bestuurs verkiezing gerust kan doorgaan. De heer Heggelman merkt op, dat hij en meerderqe leden den indruk hebben gekregen, dat de cecre:-uis expres de convocaties te laat ge zonden heeft De voorzitter protesteert ten stelligste tegen den aanval van den heer Heggeiran op den secretaris. Hij stelt voor punt vier over te slaan en over te gaan tot de rcr.dwaag. Hierna sluiting. het de hoogste tijd, dat zij die lid zijn doordrongen worden van het belang, om de vereeniging in stand te houden. Op de eer ste plaats is het noodig. dat er een R.K. Harmonie bestaat. Waarom kunnen andore Boskoopsche Muziekvereenigingen wel bloeien en nu juist de Katholieke niet. Vooral in dezen tijd is het van groot be lang wanneer de katholieke bevolking toont, dat zij er is en niet bij de pakkon neer gaat zitten. Vervolgens is het een beschaming voor de ouderen, die eens de Harmonie (en het was een kranig korps) indertijd hebben opgericht, en tonslottc moet de muziek als cultureel hulpmiddel worden beschouwd, waar de leden naast hun dagelijksche, soms een tonige arbeid, een ontspanning vinden. Een ontspanning, welke hun meer gevoel van eigenwaarde geeft. Waarin zij saamhorigheid kweeken en, wat vooral in een Harmonie tot uiting komt, beter inzien, dat door ieders medewer king iets tot stand te brengen is. Een of twee menschen zijn niet ln staat om eon muziekuitvoering te geven, mnar juist door elkander en met elkander ls er veel te be reiken. Vervolgens moet de vereeniging dermata aantrekkelijk gemaakt worden voor Jongeren en jongens, met een of an dere onderafdceling, dat vanzelf Jong le ven en Jong enthousiasme gaat groeien Het is nu zeer moeilijk om dezo richting alsnog in te slaan, maar het is mogelijk en voor het voortbestaan der vereeniging noodzakelijk. Reeds veel te lang hoeft er een sleur geleefd, welke afbreuk deed aan den geheelen geest, reeds lang zijn actie en eensgezindheid verwaarloosd, maar het is nog niet te laat. Wanneer goed aange pakt wordt is er nog goede bestaansmoge lijkheid, maar het oude heeft onherroepe lijk afgedaan. Daar moet een streep en een vette streep onder en opnieuw moet wor den aangepakt. Derhalve heeft het bestuur besloten om binnen enkele weken, waarin alle mogelijkheden nauwkeurig zullen worden onderzocht en uitgewogen, weder om een vergadering te houden, welke dc beslissende zal zijn voor de toekomst. Hier na volgde sluiting. Gunning. Dezer dagen werd door Ge deputeerde Staten dezer provincie aan de firma Den Ouden te Alphen a. d. Rijn, op één na de laagste inschrijver, gegund het maken van een betonweg op paalfundee- ring met bijkomende werken vanaf de Bie zen tot aan den Rijneveldschon weg. Zoo als bekend was dc firma Verzijden te Wad- dinxveen de laagste inschr(jfster voor /388.000-. NIEUWVEEN Hanze. De R.K. Middenstandsver- eeniging afd. Nieuwveen en Zevenhoven vergaderde Maandagavond in hotel Schreu- der. Na opening worden de notulen gele zen, welke onveranderd worden goedge keurd. Hierna bespreking Middenstands dag te Alphen a. d. Rijn op 12 Juni a.s. Dan volgt jaarverslag van den secr. en pen- ningm. De rekening sluit met een batig saldo van 3154. Bij de verkiezing wegens periodiek aftreden van de heeren P. Eg berts, voorz. en P de Groot, ponningm., is de heer Egberts herkozen, terwijl dc heer J. Lauwers is gekozen tot ponningm. Hier na gaf pastoor H. Snel een beschouwing over „De Middenstand in de Nieuwe Ge meenschap". Na rondvraag volgt sluiting. E.H.B.O. Voor het examen E.H.B.O.. den 4en November 1939 afgenomen door dr Montagnc te Gouda, zijn van de 20 ean- dldaten 13 geslaagd. Diploma's kunnen worden afgehaald bij dr. B. Nout. NIEUWKOOP Personalia. Mej. J. J. van Drualan. sedert 1 April 1937 handwcrkonderwljzc- res en kweekelingc met akte aan dc O.L, dorpsschool, heeft alszoodanig ontslag ge vraagd. De betrekkingen worden thans tij delijk waargenomen door mej. N, de Graaf en den heer P. de Graaf, laatste als ge- pensionneerd hoofd dier school. ZWAMMERDAM Arbeidsbeurs. Ingeschrevenen bij de arbeidsbemiddeling: Mannen 15, vrouwen 1. Verdeeld naar de beroepen: ateenfabr.- arb 2, bouwbedr. 3, houtbew. 1, metaalnij verheid 3, voed. genotmid. 1, landbouwbe drijven 4, handel 1, ongeseh. 1. Uitgesproken: P. J. M. W. Planjer, te Leiden. Gut. Mr. D. D. Vollgraff, Leiden. J. Westen, te Leiden. Cur. Mr. H. BurgersdjJk, te Leiden. Jac. Duivent oorde, te Valkenburg Z.H., Cur. Mr. H. Averbeck te Leiden. Koloniale Missiewee|c voor ruim 68.000.000 heidenen die leven in onze Koloniën.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7