Chamberlain over de 3icmU wamden amt het Noorsche expeditie Memache échec Se ACaten maeyeti ÏDxe-tüfïeim DC OppOSitiC ill het LüflCF- Geen halve maat regelen meer! WOENSDAG 8 MEI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWF.F.r>F. Ri.AD - PAG. 6 te Hewtwien tiuis aan het woord HET BLEEK ONDOENLIJK DE VIJAND WAS STERKER. Gistermiddag heeft onder groote belang stelling de Britsche minister-president Chamberlain de Lagerhuisdebatten inge leid. „Toen ik Donderdag j.l. hier het woord voerde, aldus begon Chamberlain zijn rede, zeide ik, dat ik slechts een onvolledig ver slag kon geven van de operaties. Ik was ge< noodzaakt, mijzelf beperkingen op te leg gen, teneinde te voorkomen, dat ik iets zou zeg gen, waardoor onze troepen risico zou den loopen. Het was op dat oogenblik be kend, dat onze troepen uit Andalsnes wa ren teruggetrokken, doch we moesten de troepen uit Namsos nog terugtrekken en ik kon dus niets zeggen over deze operaties, welke nog gevaarlijker waren dan de af tocht uit Andalsnes, zoowel wegens het aantal manschappen, dat verscheept moest worden, als wegens de mogelijkheid, dat de Duitschers hun geheele beschikbare lucht macht zouden inzetten. Op het oogenblik zijn de manschappen uit Andalsnes en Namsos teruggekeerd en de veldtocht in Zuid-Noorwegen is ten ein de. Iedereen zal het er mede eens zijn, dat de troepen, welke aan dezen tocht hebben deelgenomen, hun taak met groote dapper heid hebben vervuld. Zij hebben dit ge daan op een wijze, de groote traditie onzer strijdkrachten waardig. Spreke" verklaarde verder, dat de Brit sche troepen tegen een sterker en beter uit- gerusten vijand hebben gestreden. Spreker wilde geen overzicht van de militaire ope raties geven, doch den toestand schilderen en antwoorden op critiek, welke is uitge oefend. Het bericht van het terugtrekken der troepen uit het Zuiden van Noorwegen heeft zeer zeker een diepen indruk ge maakt. De berichten uit Stockholm, die misschien door den vijand werden ver spreid, hadden verwachtingen gewekt, wel ke niet gerechtvaardigd waren. (De voorzitter van het Lagerhuis ver hief zich op dit oogenblik in verband met interrupties, van zijn zetel en zeide, dat hij deze voortdurende interrupties niet kon toelaten). Het terugtrekken van de troepen uit het Zuiden vdn Noorwegen is evenwel niet te vergelijken met het terugtrekken uit Gali- poli in den grooten oorlog. Er waren geen groote troepenmachten bij betrokken, niet rveel meer dan een divisie. De verliezen zijn dan ook niet groot en er werd niet veel materieel achtergelaten. De Duitsche verliezen aan oorlogsbo dems, vliegtuigen, transportschepen en menschen, zijn grooter dan de Britsche. Engeland heeft evenwel een prestige verlies te boeken en aan het sprookje van de Duitsche onoverwinnelijkheid te land is nieuwe kleur gegeven. Dit heeft de Engel- sche vrienden eenigszins ontmoedigd, doch op het oogenblik moet men dit aanvaar den. Betreffende de actie van het buitenland eeide de minister-president, dat Frankrijk opmerkelijk vastberaden is, terwijl Turkije onwrikbaar blijft. Egypte versterkt zijn ver dediging en in het nabije en midden-oosten is de toestand gekalmeerd door het herstel van de normale Britsche vlootsterkte in de Middellandsche Zee. Dc houding van Zweden. Zooals te verwachten was, is de reactie in Zweden erger geweest dan elders. De mi nister-president betreurde, dat in de Zweedsche pers commentaar van pole misch karakter is verschenen. Als het Zweedsche volk en de Zweed sche regeering besluiten neutraal te blij ven, dan vertrouw ik ten minste, dat deze neutraliteit strikt onpartijdig jegens beide oorlogvoerenden zal zijn (toejuichingen). Uit het feit, dat geen critiek is uitge oefend op het zenden van troepen naar Narvik maakt Chamberlain op, dat dit algemeen wordt goedgekeurd. Men was zich er van bewust, dat de expeditie moei lijk zou zijn en vol risico. Aan de andere zijde moest men rekening houden met de gevolgen voor de Noorsche regeering en het Noorsche volk, indien geen poging werd gedaan in centraal-Noorwe- gen. Dc Noorsche opperbevelhebber ver zocht dringend, koste was het koste, Dront- iheim aan te vallen, aangezien de plaats van essentieel belang was als haven en als zetel van de regeering. Indien men had geweigerd, zou men ons imet recht hebben kunnen verwijten, dat Engeland zich niets aantrok van de vrij heid der kleine staten en dat zijn eenig doel in Scandinavië het Zweedsche ijzererts was. Had men de Duitschers vóór kunnen zijn? De minister-president zeide verder, dat men de regeering heeft verweten, dat de EranschBritsche strijdmacht, welke be stemd was Finland te helpen, werd ver snipperd. Indien deze macht in stand was gehouden, had men het bezetten van de Noorsche havens door Duitschland kunnen voorkomen, althans eerder versterkingen kunnen zenden. Hij antwoordde hierop, dat men nooit de Duitschers voor had kunnen zijn, wan neer de Noren niet om hulp zouden heb ben gevraagd en niemand kan willen, dat Engeland vóór Duitschland Noorwegen zou zijn binnengevallen. Ook 14 het niet waar, dat men door het handhaven van de strijdmacht eerder ver sterking zou kunnen hebben gezonden, Het tempo van het zenden van troepen was afhankelijk van de landingsmogelijk- heid en slechts enkele kleinere havens ston den ter beschikking. Spreker is ervan overtuigd, dat juist ge handeld is toen men poogde, Drontheim te veroveren en dat eveneens juist gehandeld is, toen men de troepen terugtrok, wijl bleek, dat de verovering van Drontheim niet mogelijk was. Het mislukken van het plan ligt aan twee factoren: ten eerste was het niet mogelijk zich meester te maken van de vliegvelden en ten tweede kregen de Duitschers snel versterking. Het was duidelijk, dat de geallieerde strijdmacht zich alleen in Drontheim had kunnen hand haven door een concentratie van manschap pen en materiaal, welke niet in verhouding tot de totale middelen was. Geen overijlde conclusies. Chamberlain vroeg den leden van het huis, zich niet overijld een denkbeeld te vormen van de tot nu toe bereikte resulta ten. Het is natuurlijk duidelijk, dat de Duitschers winsten hebben behaald; het is echter ook duidelijk, dat zij een hoogen prijs hebben betaald en het is nog te vroeg, om te zeggen, naar welke zijde de weeg schaal zal doorslaan. De veldtocht is nog niet ten einde en een groot deel van Noor wegen is nog niet door de Duitschers bezet. De koning en de regeering bevinden zich nog op Noorschen bodem en zij zullen de resten van de Noorsche strijdkrachten rond zich verzamelen, om te strijden tegen den invaller. Daarbij zal Engeland aan hun zij de staan. De minister-president wil niets zeggen over de toekomstige strategische plannen, doch Noorwegen toont, hoe snel het oor- logstooneel kan wisselen en men moet voor zichtig zijn, de krijgsmacht niet te versnip peren, hetgeen de plannen van den vijand ten goede zou kunnen komen. Ook moet men oppassen voor onderlinge verdeeld heid. Het is immers mogelijk, dat men het hoofd zal moeten bieden aan een oorlog, waarbij alle kracht zal worden ingezet te gen Engeland, om den moed en den wil van het land te breken. In zulke omstan digheden is het geen tijd voor onderlinge twisten, doch moet men de rijen aaneenslui ten. De nieuwe taak van Churchill. Daarop zeide de minister-president, dat Churchill leiding mopt geven aan de com missie van de chefs der generale staven. Hij zal bijzondere verantwoordelijkheid dra gen voor de dagelijksche oorlogvoering. Hij- zal echter minister van marine blijven. De minister-president vertrouwt, dat Churchill hem zal verwittigen, indien de taak te zwaar voor hem wordt. Deze aanstelling van minister Churchill is geen gevolg van de operaties in Noor wegen. De maatregel zou in ieder geval ge nomen zijn en Churchill heeft daarom een staf onder leiding van generaal Ismay ter beschikking gekregen. Generaal Ismay is tevens lid van de commissie van de chefs der staven. De leden van het huis moeten overtuigd zijn, dat het in deze spannende dagen het best is, de oorlogsindustrie op te voeren en vliegtuigen, tanks, kanonnen en munitie te fabriceeren De regeering doet alles om den voor sprong, welke Duitschland in de jaren van voorbereiding heeft behaald, in te halen en zij heeft de volledige medewerking van werknemers en werkgevers en zij hoopt ook op de medewerking van alle afgevaar digden van alle partijen. ATTLEE NAMENS DE LABOUR- OPPOSITIE Reeds na de eerste minuten van de rede van Chamberlain bleek, dat de leden van de regeeringspartij hem zouden steunen, de oppositie daarentegen werd critisch, stelde vragen en maakte interrupties. On middellijk na de rede begon Attlee, de lei der van de Labouroppositie, met het uit oefenen van critiek. Hij zeide, dat na de optimistische rede voeringen van Chamberlain en Churchill hoop was ontstaan en dat na de groote ver wachting thans een groote teleurstelling gekomen was. Er zijn geen aanduidingen geweest, dat het een expeditie op kleine schaal was, het land beschouwde deze als van groot belang en ook de pers stelde het als zoodanig voor. Algemeen was men van oordeel, dat de vijand, die zich tot nu toe achter zijn mu ren had gehouden, zijn hoofd hier buiten had gestoken. Er is geen initiatief aan Britsche zijde geweest. Toen de regeering besloot mijnen te leggen om den weg van Narviic te versperren, had zij rekening moeten houden met de groote mogelijkheid, dat Duitschland tegenmaatregelen zou nemen. Op 18 Maart werd medegedeeld, dat een troepenmacht van 100.000 man ge reed stond om naar Finland te gaan. Spreker kon niet begrijpen, dat deze macht zoo snel uiteen was geraakt. Hij had ge dacht, dat deze gereed werd gehouden om een Duitsche tegenactie te keeren na het leggen van de mijnen. Hij wil thans weten of het expeditiecorps groot genoeg was, of het over de voldoende uitrusting beschikte, of er voldoende vliegtuigen en schepen waren en of het de goede soort troepen waren.Het is duidelijk, dat snelheid van handelen hier noodzakelijk was en Attlee wenschte te weten of de actie wel tijdig genoeg werd ondernomen. Zijn verwijt aan de regeering is, dat blijkbaar te voren geen plannen waren uitgewerkt. Hij is niet voldaan over de verklaring van den minister-president dat het huidige oorlogs kabinet voldoende is om den oorlog te voeren. Ten aanzien van de benoeming van Churchill zeide Attlee, dat het niet eerlijk is hem op deze post te benoemen, aange zien hij tnans twee soorten belangen heeft, de engere in zijn functie van minister van Marine en meer uitgebreide als lid van het oorlogskabinet. De regeering is doof en blind, wanneer zij niet merkt, dat het volk zich angstig toont en niet overtuigd is, dat de oorlog wel met voldoende kracht wordt gevoerd en dit niet alleen in Noor wegen. De veldtocht in Noorwegen is slechts het hoogtepunt van de ontstemming Men zegt, dat zij die de verantwoording dragen, mannen zijn, die een bijna onafge broken loopbaan van mislukkingen hebben. Attlee verweet de aanhangers van de re geering ministers te steunen, die naar zijn weten mislukkelingen zijn. Om den oorlog te winnen, moeten andere menschen aan het roer staan, dan zij, die thans de leiding hebben. SINCLAIR, DE LEIDER DER LIBERALEN OPPOSITIE Sinclair, de leider van de liberale oppo sitie, verklaarde dat hij geen crltiïk wilde leveren op het besluit der regeering. Zuid Noorwegen te ontruimen, nadat haar was medegedeeld, dat het onmogelijk was de operaties voor de herovering van Dront heim tot een goed einde te brengen. Onze critiek, aldus Sinclair, moet gericht zijn op de vraag, waarom wij ons ooit gebracht hebben in een situatie, waarin wij de ne derlaag in Noorwegen moesten aanvaar den. Want een nederlaag is het. Ons ver trouwen in den moed en de stootkracht van onze strijdkrachten wordt door niets geschokt en er is niets, dat onze vastbeslo tenheid, dezen oorlog te winnen, aantast of verzwakt. Wel komt echter de noodzakelijkheid naar voren van grootere soepelheid en een meer meedoogenloozen wil om te over winnen bij de hoogste leiding der oorlogs inspanning. Wij hebben een strijdmacht uiteen laten gaan, die bestemd was voor Finland. De premier heeft gezegd, dat wij niet alles konden voorzien, maar een groot aantal Lagerhuisleden voorzag., dat de Duitsche aanval met bliksemsnelheid zou worden ondernomen en met nietsontziende energie. Onze strijdkrachten hadden moeten oefe nen, zooals de Duitschers oefenden. Wan neer wij gereed waren geweest, hadden wij Noorwegen eerder kunnen bereiken dan tien dagen later en voordat de Duit schers zich konden hebben genesteld en gereed waren om te opereeren met volle dige doeltreffendheid". „Tienduizenden manschappen", zoo ver volgde Sinclair, „moet stellig een over drijving zijn van de Duitsche verliezen in het Skagerrak, maar het was geen groote prijs voor een groote moderne overwinning laat staan voor een campagne". Spr. oefende criitek uit op verschillende tekortkomingen in de uitrusting der troe pen en ook op het uitzenden van territoria le troepen, in plaats van geharde manschap pen. Een transportschip was zelfs uitgeva ren zonder chronometer, zonder barometer of internationale codeboek, zelfs zonder be scherming tegen geweerkogels of splinters en met slecnts voldoende levensmiddelen voor de helft der aan boord zijnde men schen, afgezien van beweerde andere te korten. Churchill vroeg hierop den naam van het schip. Sinclair zeide, dat hij dien onder vier oogen ter kennis zou brengen. Zweden, zoo vervolgde spreker, is thans omsingeld en de Duitsche druk zal toene men. Kunnen wij dit land helpen tegen stand te bieden en zoo ja, zijn wij thans voorbereid om het militairen steun in de lucht te geven? De Zweden willen weten, of wanneer wij hen helpen wij alleen Zweedsche steden zullen bombardeeren, die tijdelijk bezet zijn door Duitsche troe pen en niet de Duitsche steden, vanwaar deze troepen scheep gingen. Een ultimatum aan Zweden in een der eerstvolgende we ken zou geen verrassing zijn. Sinclair besloot: „De tijd staat niet altijd aan onzen kant. Het moet uit zijn met hal ve maatregelen. Wij moeten ons vereeni gen voor een politiek tot. krachtiger voeren van den oorlog." WEDGWOOD OVER DE NEUTRALEN. Wedgwood zeide, dat de eerste les was, dat met een luchtmacht, zooals die thans tot ontwikkeling is gekomen, een leger, dat niet over een luchtwapen beschikte, zich overdag niet kan bewegen. De tweede les is, dat alle neutralen, die aan Duitschland grenzen, Duitschland moeten gehoorzamen. Het doet nergens toe te trachten den neu tralen concessies te doen, daar zij klaar blijkelijk beheerscht moeten worden door vrees. Niets is van de neutralen te verkrij gen behalve door vrees vrees voor ons, aldus spr., zoo niet vrees voor Duitschland. De derde les is, dat de vloot Engeland kan redden van uithongering, maar niet van een invasie. Klaarblijkelijk heeft de regeering geen plannen voorbereid tot bestrijding van een inval in Engeland. De superioriteit der Engelschè vloot was niet in staat om te verhinderen, dat troepen zich naar Noorwegen begaven en het feit, dat zij dit niet verhinderden, maakt het buitengewoon gemakkelijk zich voor te stellen, dat iets dergelijks zou gebeuren aan de Zuidkust van Lincolnshire of in de Washbaai. De vierde les is, dat ook Engeland voorbereid moet zijn om gebruik te maken van den bliksemsnellen slag, waarvan de essentie is het doen van iets onwettigs, dat daarom onverwacht is. Voortgaande zeide Wedgwood, dat de re geering dezelfde wapens moet gebruiken als Hitier, wanneer men Duitschland wil verslaan. Wij weten thans niet, aldus spr., waar Duitschland den volgenden klap zal geven en bijgevolg zijn wij overal tot be wegingloosheid gedoemd. Wanneer wij wil len slagen, moeten wij Hitier laten wach ten en hem bevreesd maken voor de vraag, waar wij den volgenden slag zullen toe brengen. Het zou beter zijn, wanneer Zwe den wist, dat wij zullen optreden, wan neer Duitsche troepen optrekken naar den spoorweg naar Lulea. Spanje en Italië be- hooren te weten, dat wij zouden kunnen gaan optreden, voordat zij ten oorlog trek ken, in plaats, dat wij op hen wachten. DRONTHEIM HAD VEROVERD KUNNEN WORDEN. ZEGT KEYES. Admiraal Sir Roger Keyes, die in uni form was, zeide zijn uniform te hebben aangetrokken, omdat hij wilde spreken na mens officieren en manschappen van de vloot. Hij wees er op, dat wanneer 'n paar schepen de fjord van Drontheim terstond waren binnengevaren, het leger bereid was geweest om samen te werken en de verove ring van Drontheim spoedig tot stand zou zijn gebracht. De gevaren voor de vloot zouden gering zijn geweest, vergeleken met die, welke bij andere operaties zijn voorgekomen. Spr had voorstellen van dien aard bij de admiraliteit ingediend, maar hem was gezegd, dat het niet noodig werd geoordeeld naar Drontheim op te varen, aangezien het leger goede vorderingen maakte en de toestand in de Middelland- landsche Zee het onwenschelijk maakte om schepen te riskeeren. Toen spr. deze woorden had uitgespro ken, werd er geroepen: „schande". De conservatieve oud-minister Amery verklaarde, dat de geheele leiding van den oorlog, zooals dit tot dusverre is gevoerd, een diepgaand onderzoek eischt. Spr. oefende critiek uit op het feit, dat men er niet in is geslaagd een van de ha vens ip te nemen, die de Duitschers met een handvol mannen genomen hebben. Hij vroeg op wiens gezag de onmisbare hamer slag van de vloot op Drontheim afgelast was. Zoolang de huidige methoden heerschen, zal de tijd niet aan onzen kant zijn, aldus spr., omdat het methoden zijn, die onver mijdelijk tijd verknoeien en besluiten ver zwakken. De eenige manier is de instel ling van een hoogste oorlogsdirectoraat, d. w z. precies het type van een oorlogskabi net, zobals Lloyd George dat invoerde in den vorigen oorlog en zooals de overweldi gende meerderheid van het Lagerhuis en het publiek dat eischen. De redevoeringen van Keyes en Amery werden toegejuicht door een aantal regee- rirgsaanhangers. MINISTER STANLEY ANTWOORDT. Minister Stanley beantwoordde namens de regeering de verschillende sprekers. Hij zeide, dat, ofschoon het Lagerhuis de cri tiek niet gespaard had, de sprekers er in geslaagd waren, te vermijden inlichtingen, die gevaarlijk zouden kunnen zijn, open baar te maken. Sprekende over de critiek, die naar vo ren werd gebracht, dat een deel van de Finsche expeditie naar Frankrijk was overgebracht, zeide Stanley, dat Noorwe gen niet de eenige plaats was, waar kor telings gevaar heeft gedreigd. De troepen in Frankrijk zouden van veel meer waarde geweest zijn dan in Engeland, terwijl zij bijna even gemakkelijk naar het Noorden konden worden getransporteerd. De sche pen, die bijeengebracht waren voor de Fin sche expeditie, konden niet worden vast gehouden, zonder belemmering van de oorlogsinspanning. „Ik geef openlijk toe, dat de waarschijn lijkheid, ja bijna de zekerheid bestond, dat de Duitsche aanval op Noorwegen gericht zou worden op de Zuidelijke, niet de Wes telijke havens. Drontheim, Bergen en Nar vik, liggen aan den top van nauwe fjor den, en Drontheim en Bergen worden be schermd door batterijen zwaar geschut. De combinatie van den toegang, de bat terijen en de mijnen, welke men kon ver wachten, dat de Noren zouden uitleggen, beteekent, dat het binnentrekken van een dezer havens niet geforceerd kon worden tegen een verzet in, zonder eenige vertra ging, in welken tijd de aanvallende strijd krachten blootgesteld zouden zijn aan het gevaar van optreden der Engelsche vloot. Ik geloof niet, dat de Duitschers een zoo danige gevaarlijke operatie zouden hebben ondernomen .wanneer zij hadden geloofd, dat er eenige risico bestond, dat die havens zouden worden verdedigd. De Lagerhuisleden moeten zich afvragen, of één hunner had verwacht, dat Noorwe gen of een deel van het Noorsche vclk, zóó aangetast zou zijn door de Duitsche pro paganda, dat geen weerstand zou zijn ge boden. In politiek opzicht is gezegd, dat wij prestige hebben verloren, door ons gebrek aan succes. Wij zouden echter nog meer prestige hebben verloren, als wij nooit ook maar een poging hadden gedaan. In mili tair opzicht kan het waar zijn, dat wij niet zijn geslaagd in Midden-Noorwegen. Maar we hebben de Duitschers een prijs laten betalen en de bezetting, waarvan de Duit schers zouden hebben kunnen verwachten, dat zij een dag of twee" dagen zou kosten, heeft weken gekost. Met het gevolg, dat de strijd thans voortduurt. Van het begin af was het duidelijk, dat slechts twee punten van strategisch belang waren n.l. Drontheim en Narvik. Narvik is de toegangsweg naar Zweden. Een van de belangrijkste dingen was dus het zoo mogelijk herstellen van de verbindingen met Zweden. Als havens bij Drontheim ontdekten wij Namsos en Andalsnes, doch wij hadden geen outillage voor het lessen van zwaar materiaal. De Noren waren na gevechten van 14 dagen uitgeput en de Engelschè bataljons stonden tegen den he- vigen Duitschen druk vrijwel alleen met soms onbeschermde vleugels. Het is boven eiken twijfel verheven, dat deze troepen hun posities hadden kunnen handhaven, indien de luchtfactor er niet was geweest. Het bleek onmogelijk, in de lucht steun te verleenen. Hoewel de verliezen met het oog op den omvang en het belang der ope raties aanzienlijk waren, waren zij niet ongewoon groot". De debatten werden vervolgens verdaagd tot Woensdag. Het Huis had vrijwel, zwij gend naar Stanley geluisterd. CHAMBERLAIN BIJ DEN KONING. Chamberlain werd gisteravond door den koning in gehoor ontvangen. Weelc vóór Pinksteren Week van gebed en offer voor de Koloniale Missies

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6