terugtocht der Britten uit Zuid-N oorwegen De Spanning rond de Middellandsche Zee Jlaxaa toecc dam de tDxüt&cftetó Gezet Bij Narvik wordt gevochten in sneeuwstorm Q&aie&ten aum 5wUladie Uaepxn- cancenttatieó Klein oorlogs nieuws Plaatst een Telefoontje België wil niet leenen Koth over den Duitschen inval MAANDAG 6 MEI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Hergroepeering der strifd- krachten in het Noorden DE NOREN VOEREN GUERILLA- OORLOG Gemeld wordt, dat de Duitschers geen tijd hebben laten verloren gaan na het ver trek der geallieerden. Zij omsingelden snel de Noorsche troepen, die niet anders kon den dan zich overgeven. Een telegram van de Noorsche grens aan „Aftonbladet" meldt, dat, terwijl de georganiseerde tegen stand ten Zuiden van Drontheim thans klaarblijkelijk geëindigd is, konden buiten- landsche vrijwilligers en leden van Noor sche schuttersvereenigingen het den Duit schers nog lastig en kostbaar maken. Vol gens niet-bevestigde berichten, die te Stock holm zijn ontvangen, wordt Narcvik zoo wel van de land- als van de zee-zijde aan een zwaar bombardement onderworpen. Men verondersteld, dat de weer inge scheepte geallieerde troepen uit Andalsneas naar Narvik zijn gegaan. Er zijn echter geen berichten ontvangen, die dit bevesti gen. De B.B.C. meldt, dat Narvik Zaterdag avond zoowel van de land-"als van de ze* zijde is gebombardeerd. De geallieerde troepen voerden een omsingelingsbewe ging uit. Drie en veertig opvarenden van den Britschen torpedoboot jager „Hunter", die op 8 April bij Narvik is gezonken, zijn te Gummarn by Lyckseel in Noord-Zweden aangekomen en geïnterneerd. Naar gemeld wordt, hebben de Duistohers hen weggezon den, blijkbaar wegens voedselgebrek. Men gelooft, dat twee officieren van de „Hunter" nog te Narvik gevangen gehouden worden Naar het Noorsche Telegraafagentschap meldt, is het Noorsche hoofdkwartier thans in Noord-Noorwegen gevestigd en blijft de mobilisatie van .kracht. Gemeld wordt, dat Zondag bij Narvik de strijd in een zwaren sneeuwstorm is voort gezet. De geallieerden bombardeerden de Duitsche stellingen te land en uit zee. Vol gens de laa'ste berichten zouden de voor naamste Duitsche defensiestellingen zich buiten de stad bevinden. Volgens de laatste berichten consolidee- ren de Duitschers hun stellingen bij Nam- sos. Zij hebben de door de geallieerden acl tergelaten voorraden in beslag geno men, voor zoover die nog niet door de Noorsche bevolking waren weggehaald. Ge meld wordt, dat Noorsche troepenafdeelin- gen in Zuid-Noorweegn tegenstand blijven bieden en hebben geweigerd uiteen te gaan of zich over te geven. Hoewel de Duit schers Roeros hebben genomen, opereert blijkbaar nog een Noorsche strijdmacht in de nabijheid. De Noorsche troepen hadden een uitmun tende positie en een Noorsche officier heeft verklaard, dat de stellingen nog maanden gehandhaafd hadden kunnen zijn. In de toekomst kan thans nog slechts een gueril la worden verwacht. De Noorsche troepen in de woeste Gauvallei hebben besloten den strijd voort te zetten. Ten Zuidoosten van fcjtoeren is een Duitsch detachement verslagen, ongeveer 100 dooden bleven op het slagveld. HOE ROEROS BEZET WERD Volgens een communiqué van het Noor sche Telegraafagentschap hebben de Duit sche troepen, na de stad Zaterdagmorgen te hebben gebombardeerd, hun intocht in Roeros gehouden. Een Duitsch vliegtuig vloog boven de stad en wierp zeven bom men uit. Twee huizen werden getroffen en van alle belendende huizen sprongen de ruiten. Vervolgens openden de Duitschers het vuur uit hun machinegeweren. De be volking vluchtte naar de buitenwijken. Er zijn geen menschenlevens te betreuren. Sinds verscheidene dagen btvonden zich te Rceros geen Noorsche soldaten meer. Gis termiddag tegen 1 uur kwam de eerste Duit sche afdeeling, bestaande uit motorrijders, de stad binnen. De door de Noren in de buurt van Os vernielde brug werd voorloopig door de Duitschers hersteld, die daarna in verschillende deelen der stad schildwach ten plaatsten. Het gros der troepen heeft zich geinstalleerd in de omgeving van het station in afwachting van versterkingen. HERGROEPEERING VAN GEALLIEERDE TROEPEN In militaire kringen te Parijs werd Zon dag verklaard, dat de geallieerde troepen in Noorwegen zich zonder incidenten blij ven hergroepeeren. Hieraan werd toege voegd, dat de toestand in Narvik geleidelijk duidelijker wordt, daar de geallieerde troe pen langzamerhand in contact treden met de Duitsche strijdmachten. DE DUITSCHE TROEPENTRANSPORTEN NAAR NOORWEGEN Het Duitsche troepentransportverkeer naar Noorwegen gaat met onverminderde intensiteit voort door de lucht en over zee, zöo meldt de correspondent te Gothenburg van de „Nye Dagligt Allehanda". Buiten Stroemstad worden vele Duitsche schepen dagelijks waargenomen. De naar het Noor den varende zijn zwaar beladen met troe pen, de schepen, die in Zuidelijke richting gaan, keeren klaarblijkelijk ledig terug. DUITSCH LEGERBERICHT Het opperbevel van het Duitsche leger deelt mede: Van Steinkjer, ten Noorden van Dront heim, rukken de Duitsche troepen verder naar het Noorden. Namsos en Grong zijn bezet. De commandant van de Noorsche troepen in dit gebied heeft zich onvoor waardelijk overgegeven. Op het vliegveld Lesjaskog, ten Zuid oosten van Andelsnet zijn 20 verbrande Britsche vliegtuigen gevonden. In het ge bied van Roeros en Trysil wordt het ter rein gezuiverd. Zooals reeds werd medegedeeld, heeft de luchtmacht op 3 Mei bij Namsos een Britschs slagschip, een zwaren kruiser van de York-klasse en een groot transportschip tot zinken gebracht. Op 4 Mei werden twee vijandelijke koopvaardijschepen bij Nam sos tot zinken gebracht, terwijl bij Narvik een Poolsche torpedojager werd vernield. Sedert 9 April zijn talrijke lichte strijd krachten van de Duitsche marine gebruikt voor de beveiliging van de troepentrans- potren en materieel verzending naar Noor wegen. Deze strijdkrachten hebben hun op dracht tegen de vijandelijke onderzeeërs en tegen de bedreiging in de flank volkomen vervuld en hierdoor bijgedragen aan het snelle succes van den veldtocht in Noorwe- wegen. Mijnenvegers, voorpostenschepen, duikbootjagers, en bewakingsvaar tuigen hebben sedert 9 April 23 vijandelijke onder zeeërs tot zinken gebracht. Niettegenstaande de zware eischen, wel ke aan de Duitsche duikbooten bij de actie tegen Noorwegen werden gesteld, is ook in April de handelsoorlog tegen Engeland met succes voortgezet. In totaal is thans 2.300.000 ton scheepsruim te van den vijand en door den vijand gebruikte neutrale scheeps- ruimte tot zinken gebracht. Hierbij moet men er rekening mee houden, dat de verlie zen aan koopvaardijschepen, welke deels een gevolg zijn van mijnen, door den vijand slechts dan bekend worden gemaakt, wan neer zij van Duitsche of neutrale zijde zijn vastgesteld en niet verheimelijkt kunnen IETS LEVENDIGER ACTIVITEIT AAN HET WESTFRONT. Het Fransche avondlegerbericht van gis teren luit: Een vrij groote bedrijvigheid der artillerie aan beide kanten in het ge bied van de Moezel en aan de Blies. In den afgeloopen nacht trachtte de vijand een vrij belangrijken overval uit te voeren in de streek van de Saar, op een uitge strekt front. Na gefaald te hebben onder het vuur van onze artillerie en onze auto matische wapens, trok iiij zich in wanorde terug. Het Fransche legerbericht van heden morgen luidt: „Opvallende activiteit van de artillerie en van vooruitgeschoven posten in het ge bied van de Saar". DEMOBILISATIE VAN TWEE FRANSCHE LICHTINGEN. De Fransche regeering heeft besloten, dat de gemobiliseerden, behoorende tot de lichtingen 1912 en 1913 Zaterdag 11 Mei a.s. naar huis zullen gaan. „BELANGRIJKE POST". Het vertrek van het Amerikaansche s.s. „Washington" uit New York naar Italië is Zaterdag twee uur vertraagd, aangezien na een telefonische boodschap uit onbekend gebleven bron te Washington gewacht moest worden op drie zakken met wat of- ficieele kringen noemden „belangrijke post" uit Washington. De kapitein van het mailschip heeft nog verklaard, geheime orders te hebben ont vangen voor het geval tijdens de reis van het schip vijandelijkheden in de Middel landsche Zee mochten uitbreken. worden. Men kan derhalve aannemen, dat de verliezen van den vijand door de Duit sche maatregelen hooger zijn, dan is aange geven. BRITSCHE TEGENSPRAAK De Britsche admiraliteit deelt mede: „De Duitsche bewering, als zouden een Britsch slagschip en een kruiser van de York-klasse bij operaties ter hoogte van Ntmsos tot zinken zijn gebracht, is on juist". In gezaghebbende kringen te Londen noemt men de passage in het Duitsche le gerbericht, waarin gezegd wordt, dat „het verlies van vijandelijke en neutrale, door den vijand gebruikte, vrachtschepen thans bijna 2.300.000 ton bedraagt", schromelijk overdreven. Zooals gewoonlijk, aldus zeg- gei deze kringen, hebben de Duitschers de juiste cijfers verdubbeld. DE DUITSCHE PERS JUBELT OVER DE VERLIEZEN DER BRITSCHE VLOOT Groot opgemaakt publiceeren de Duit sche bladen de berichten over de verliezen dei Britsche vloot. Zij spreken van de zin kende zeemacht van Engeland en betoogen, dat de Duitsche luchtmacht de meerdere is van de Britsche vloot. De „Voelkischer Beobachter" meent, dat de heerschappij van Engeland over de Noordzee defiintief gebroken is en dat zijn Oostflank aan Duitsche slagen bloot staat. Duizenden Britsche matrozen en solda ten hebben Vrijdag met de tot zinken ge brachte oorlogsschepen en transportsche pen een graf in de Noordzee gevonden. Veel belangrijker echter dan deze offers is het feit, dat het luchtwapen in staat is, een zeemacht zulke slagen toe te brengen. Vrijdag is een einde gemaakt aan het diep geworteld geloof van alle „goede Engel- schen", dat zware oorlogsschepen tegen bomaanvallen veilig zijn. De eene door een duikbommenwerper geworpen bom van 3 Mei 1940, die voor Namsos het Britsche slagschip naar den kelder zond, heeft ge schiedenis gemaakt. VOOR ZIJN DEFENSIE-UITGAVEN. Uitgaven moesten gedekt worden door belastingopbrengst. In een herdenking van de encycliek „Re- rum Novarum" te Charleroi, heeft de heer Pierlot, de Belgische premier, Zondag het woord gericht tot een vergadering van werklieden en daarbij o.a. het volgende betoogd: Als grondslag van zijn neutraliteit bezit België - de verklaring, waarbij het eiken doortocht over zijn grondgebied verbiedt, en bezit het de plechtige beloften van de mogendheden zijn grenzen te eerbiedigen, welke beloften beantwoorden aan het met klem betuigde voornemen, zelf ons grond gebied met alle ons ten dienste staande middelen te verdedigen, welke voornemen tot uiting komt in de imposante leger macht welke klaar staat om de daad bij het woord te voegen. Het onderhoud van een leger kost echter veel geld. Aangezien de regeering niet te sterk tot leeningen wil overgaan, en geen misbruik wil maken van de medewerking van de Nationale Bank, heeft zij besloten het geld te verkrijgen uit de belastingen, waaraan elk volgens billijke verhouding moet deel nemen. Op economisch en financieel ge bied overtreffen de verkregen resultaten alle verwachtingen: België is aan den ar beid gebleven, bepaalde industrieën zijn bloeiend, de levering van grondstoffen is verzekerd. Italië loochent zijn zwakheid GERUSTSTELLENDE MEDEDEELINGEN Buitenlandsche nie '.sbureaux hebben berichten uit Sofia gepubliceerd, volgens welke sterke concentraties van Turksche troepen aan de Grieksche grenzen in de Bulgaarsche hoofdstad ongerustheid zou den hebben gewekt. Deze concentraties zouden in verband staan met de Britsche activiteit in het Oos telijk deel der Middellandsche Zee en zou den door Engeland zyn ingegeven. Het officieele Turksche telegraaf agent schap is gemachtigd een formeel dementi te geven en te preciseeren, dat in tegen deel effectieven, welke een opleidings periode achter den rug hebben, regelmatig en zonder verwijl met verlof worden ge zonden. Ook het officieele Bulgaarsche telegraaf agentschap is gemachtigd te verklaren, dat men te Sofia niets weet van een Turksche troepenconcentratie en dat derhalve alle in verband met dit gerucht geopperde ver onderstellingen ongegrond zijn. Uit Athene wordt gemeld, dat Grieken land naar aanleiding van de jongste ont wikkeling van den toestand in Europa geen bijzondere militaire maatregelen heeft genomen. Evenmin zijn ongewone bewe gingen van eigen of buitenlandsche oor logsschepen in de Grieksche wateren voor gekomen De meening van verantwoordelijke krin- egn te Athene is, dat de toestand, voor wat Griekenland betreft, ongewijzigd is sedert de FranschBritsche garantie van het voorpaar van 1939 en de GriekSch-Italiaan- sche verklaringen van vriendschap van het najaar. BULGARIJE WENSCHT NEUTRAAL TE BLIJVEN. De Bulgaarsche minister van oorlog, ge neraal Daskalov, heeft in een plechtigheid ter herdenking van de in den oorlog voor Bulgarije gevallenen den wensch van het Bulgaarsche volk en zijn bestuurders doen uitkomen buiten den oorlog te blijven. Hij zeide: „Het is allen duidelijk, dat wij niets ongedaan hebben gelaten om te verzeke ren, dat wij steeds waarlijk neutraal zul len zijn". Daskalov besloot met te zeggen, dat het Bulgaarsche volk bereid zou moeten zijn, zijn onafhankelijkheid te verdedigen. DE ROEMEENSCHE VEILIGHEIDS MAATREGELEN OP DE DONAU. Ter uitvoering van de ter beveiliging van de scheepvaart op de Donau geno men maatregelen heeft het Roemeensche ministerie van marine een nieuwe veror dening uitgegeven. In het vervolg mag geen enkel schip meer de groote Donau- brug bij Carnavoda des nachts of bij mist of slecht zicht veroorzakenden regen pas- seeren. Bij het vallen van den nacht moe ten de schepen K.M. boven of 1 K.M. be neden de brug voor anker gaan. Onder de brug mogen schepen elkander niet ont moeten of inhalen. De Donaubrug bij Car navoda, die doorgaat voor een der grootste bruggen van Europa, is beneden Belgrado de eenige brug over de rivier. Over de brug loopt de eenige spoorlijn, die de ha ven Constanza aan de Zwarte Zee ver bindt met het links van de Donau gelegen deel van Roemenië. Deze maatregel is genomen ter voorko ming van daden van sabotage op de Car- navoda-brug, die het oude koninkrijk Roe menië met de Dobroedsja verbindt, en op de olie-buisleiding te Constantza. ITALIAANSCHE BESCHOUWINGEN. De „Giornale d'Italia" levert als volgt commentaar op de concentratie van Engel- sche en Fransche vlootstrijdkrachten in de Middellandsche Zee. De Italiaansche natie begrijpt nog niet precies, welk bijzonder plan het solidaire besluit van Engeland en Frankrijk, om hun oorlogsvloot in de Middellandsche Zee te versterken, heeft ingegeven. Maar in ieder geval blijft de Italiaansche natie volkomen kalm. Het is niet de eerste maal, dat Ita lië de vloten van Engeland en Frankrijk zich ziet concentreeren in de Middelland sche Zee met duidelijke anti-Italiaansche richtlijnen en opereeren volgens een ge meenschappelijk politiek plan. Dat heeft echter nooit indruk gemaakt op Italië, dat voortgegaan is vrijelijk zijn politiek toe te passen, die er op gericht is zijn legitieme nationale rechten te beschermen of zijn opvatting van de hoogste Europeesche be langen te verdedigen. Wanneer echter deze geheimzinnige ont plooiing van Fransch-Britsche vlootstrijd krachten in de Middellandsche Zee, die klaarblijkelijk samenvalt met den ernsti- gen nederlaag, welke door de geallieerdan geleden is langs de kusten van Noorwe gen en in de Noordzee, eenige poging mocht beteekenen tot offensieve onderne mingen met het oog op een nieuwe aflei- voor de volgende motiveering: ve van een herstel van hun politiek en mi litair prestige, dan zou deze poging stuiten op een snelle en krachtige reactie van den kant van Italië. Italië, zoo besluit het blad, is vastbesloten het hoofd te bieden aan iedere bedreiging, van welke zijde zij ook kome. en haar af te slaan. In verband met het in de bladen der Westelijke mogendheden steeds weer aan gesneden thema der verwondbaarheid van Italië ten aanzien van aanvallen van de zeezijde, publiceert „Tevere" een kaart van Italië, waarop schematisch de bescher mingsgordel staat aangegeven, die de Ita liaansche vloot, het Italiaansche luchtwa pen en het Italiaansche leger hebben ge legd om alle grenzen heen. Het blad loo chent de verwondbaarheid en geeft daar voor de volgende motiveering. 1. De Adriatische Zee, welker uitgangen door Italië worden beheerscht, is volkomen afgesloten. 2. Honderd een en twintig Italiaansche duikbooten houden de wacht voor de Li- gurische kust tot aan den ingang van de Adriatische Zee. De Thyrrheensche zee is eén binnenzee, die geheel door de rondom liggende Italiaansche steunpunten en door het Italiaansche luchtwapen wordt gecon troleerd. 3. In de Ionische en de Tyrrheensche Zee, die door de zee-engte van Messina met elkander in verbinding staan, bevin den zich, behalve de duikbooten, zes groo te oorlogsbodems. 33 kruisers, 118 torpe- dobootjagers en 62 torpedobooten van de Italiaansche marine. 4. De vijandelijke zeestrijdkrachten zijn door de afsluiting van de Middellandsche Zee bij Pantelerilla in twee deelen gesple ten. 5. Een volkomen kustverdediging be schermt de geheele Italiaansche kust. Acht millioen Italiaansche bajonetten staan op Italiaansche bodem gereed. DE NOORSCHE MINISTER TE LONDEN. De Noorsche minister Koht vertoeft op het oogenblik te Londen om besprekingen te houden. In een interview heeft Koht verklaard, dat zijn bezoek aan Lónden wSS geregeld, vóór de geallieerde troepen uit Zuid-Noor- wegen werden teruggetrokken en dat zijn reis daarmede geen verband hield. „Men was van meening", aldus Koht, „dat er een zoo nauw mogelijke samenwerking tus- schen de regeeringen van Noorwegen en Engeland moest bestaan". Koht verwachtte Halifax, Churchill en andere Britsche be windslieden en te Parijs de Fransche staatslieden te ontmoeten. Hij sprak tegen, dat de regeering en de koning van Noor- wege nhet land zouden verlaten. „Wij zul- wegen het land zouden verlaten. „Wij zul- zeide hij. „De Zweedsche neutraliteitspoli tiek is zeer natuurlijk; niemand in Noor wegen wenscht Zweden in den oorlog be trokken te zien". In een radiorede heeft Minister Koht ge zegd: „Wat de Duitschers niet durfden te doen tegen de landen, waarmede zij in oorlog waren, Engeland en Frankrijk, durfden zij wel tegen het arme, weerlooze Noorwegen, dat slechts neutraal wenschte te zijn. Dat deel van ons land, dat zij niet bij het eer ste treffen onderwierpen, mishandelden zij met een meedoogenloos geweld, waarvan wij vroeger slechts vernamen uit de hei- densche tijden van Hunnen en Vandalen. Zij denken eindelijk een vijand gevonden te hebben, dien zij op verschrikkelijke wijze kunnen straffen; dit Germaansche, Noorsche volk, dat de lessen der nazi's niet zal aanvaarden. Duitschland wenschte ons door geweld aan zijn zijde in den oorlog te brengen. Het kwam met eischen, die ons tot een Duitsch oorlogsinstrument tegen de Westelijke mogendheden gemaakt zouden hebben Het begon zelfs met de bezetting van ons land, vóór het eenig voorstel ge daan had, omdat het vastbesloten was Noorwegen in zijn macht te krijgen. Wie kon onderstellen, dat de, Duitsche regeering ons de vrijheid na den oorlog zou hergeven? Ieder, die zich herinnert, wat er gebeurde met Oostenrijk, Tsjecho-Slowa- kije, Polen, na alle mooie beloften, die zij van Duitschland kregen, zal weigeren in een nieuwe Duitsche belofte van denzelf- aard te gelooven. Dat is misschien Duitsch- lands grootste nederlaag, dat niemand ter wereld langer durft te vertrouwen op een woord van de tegenwoordige Duitsche re geering". Koht verwierp de stelling, dat de inval het antwoord op het Britsche mijnleggen was. De aanval zeide hij was wel overwogen en tevoren beraamd. Leger en vloot waren niet zoo voorbereid als voor een dergelijken plotselingen aanval wel wenschelijk ware geweest. Daarvoor zijn sommigen onzer verantwoordelijk. Maar niet alleen de vloot, ook het leger heeft daarna weerstand geboden. Ook nu nog zijn de Noren meester in een groot deel van hun land en trouw aan hun koning en hun wettige regeering. Koht sprak over de hulp der geallieer den en deelde mede, dat zelfs de Poolsche regeering 4000 man gezonden heeft. Het zou eenigen tijd duren alvorens deze hulp gevolgen zou hebben. Koht vroeg den No ren niet ongeduldig te worden, indien de ontwikkeling langzaam scheen te gaan.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6