5PORT 5PEL Bdvoegsel Geslaagde Varsity op het Amsterdam- Rijnkanaal SOSï>5 VSGSN UüSN&Sii VSLYAAüT MAANDAG 6 MEI 1940 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 Laga wint het hoofdnummer, één meter voor Nereus Njord en Nereus zonder overwinning Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de studentenroeiwesdtrijden dit jaar in vele opzichten is geslaagd, zoowel wat betreft de sportieve prestaties als de publieke be langstelling. Te meL. pikant is dit vaststel len van een feit, wanneer wij weten, dat deze Varsity in nieuwe omgeving eigenlijk een proefneming was. De verhuizing van den studentenroeiwedstrijden van de Bosch- baan in Amsterdam naar een onontgonnen stuk van het Amsterdam-Rijnkanaal, zon der eenige accomodatie, heeft vele protes- een uitgelokt. De Nederlandsche Studen ten roeibond heeft evenwel zijn plannen doorgezet en het zal allen een vreugde zijn te kunnen constateeren, dat de studenten- roeibond gelijk heeft gehad: dit was een Varsity, zooals de roeisportliefhebbers deze kennen van vroeger jaren, een Var sity van uitmuntende sport, van sfeer en studentenjolijt in een omgeving, welke tot roeiterrein gemetamorphoseerd was en juist door deze improvistie zoo genoeglijk aandeed. Genoegelijk inderdaad, het publiek, dat in grooten getale men schatte ruw tien duizend bezoekers opgekomen was, heeft zich dezen middag kunnen vermaken en kunnen genieten van hoogstaande roepres taties. Uiteraard is dit laatste verreweg het voornaamste, maar op een Varsity behoo- ren gezelligheid en sportiviteit gecombi neerd te worden tot een aangenamen dag. Dit is in Jutphaas het geweest geweest. De Nederlandsche Studentenroeibond heeft geluk gehad met de wedstrijden van gisteren. Bijna alle ,,groote nummers" van het programma gaven een maximum aan strijd te zien met het hoofdnummer ook werkelijk als hoogtepunt. Men zal ver in de historie moeten teruggaan om een race te kunnen memoreeren, zoo emotioneel, zoo spannend, zoo voortreffelijk uit het oog punt van roeicapaciteiten. De kenners van de roeisport hadden de ploeg van de Delftsche Studenten- roeivereeniging Laga reeds aangewezen als de vermoedelijke overwinnaar. Zelfs zij, die weten, dat er verrassin gen kunnen komen, hebben zeker niet durven vermoeden, dat Nereus uit Am sterdam zich eigenlijk gelijkwaardig aan de Delftenaren heeft getoond. Laga won, zooals voorspeld, maar en hier ligt het belang van deze Varsity 1940 hier toonde Nereus zich even sterk, al thans wonderlijk strijdlustig tot .de laatste oogenblikken toe. Laga heeft op 2500 meter ruim een leng te op de overige ploegen voorgelegen. Men kent de tactiek van de Delftenaren: een keiharde start en een rustig baantempo met kleine felle spurtjes. Nereus stelde daartegenover een ongewoon fel tempo op de baan en hoewel Laga erin slaagde, al spurtende, de Amsterdammers voor te blij ven, de eindspurt van Nereus was zoo on gedacht snel en hard, dat Laga tot op één meter werd benaderd. Wij gelooven niet, dat de Delftsce studenten dezen strijdlust bij de Amsterdammers hebben vermoed. Misschien mag zelfs worden gezegd, dat La- ga sneller kan, maar dan heeft toch Nereus deze Varsity tot een onvergetelijke ge maakt, tot een der meest bestreden hoofd nummers, ooit door de studenten verroeid. Daar waren evenwel meer ploegen, wel ke ten volle de aandacht verdienden. La- ga's stuurmanlooze vier was een voorbeeld van gelijkheid, van souplesse en kracht, de Jonge Acht van Triton schitterde door snel heid en strijdlust. Zeker, de laatste drie nummers van dezen dag hebben de Varsi ty 1940 tot een onvergetelijke gemaakt. De wedstrijden. Omzoomd door duizenden menschen, beschenen door een aangename zon, lag het AmsterdamRijnkanaal, toen de studen ten-wedstrijden begonnen. Er waren langs de boorden van het kanaal vele jachten ge meerd en de vlaggen op de tenten wapper den in den wind, welke schuin van start naar finish woei. Terwijl vele honderden nog toestroom den, terwijl tientallen auto's haastig het parkeerterrein opzochten blijft er niet steeds iets te wenschen? werd het start schot gelost voor het nummer Junioren vier. Voor dit nummer startten een ploeg van Aegir en een van Triton. Triton won in den tijd van 7 min. 42 sec., Aegir was tweede op vele lengten. Overnaadsche twee. Een ondankbaar nummer is steeds de Overnaadsche Twee, omdat deze booten zoo langzaam zijn. In deze, race liet Nereus verstek gaan, zoodat alleen Njord en Tri ton aan start kwamen. Aanvankelijk leverden de crews aardig strijd, doch triton nam de leiding en stond dez eniet meer af. De Utrechtenaren maak ten een tijd van 9 min. 8 sec. Overnaadsche Vier. Voor het nummer Overnaadsche Vieren waren alle universiteiten vertegenwoor digd. Nereus zelfs met twee ploegen. Hier waren met de Groningsche studenten, die dadelijk na den start blijkt gaven over veel sneleid te beschikken Eegir liep derhalve uit, maar Nereus gaf uitmuntend partij. Laga viel op zijn beurt de Amsterdammers regelmatig aan en zoo ontstond een vinnig gevecht, waarbij de Groningers evenwel sterker bleven. Nereus wist Laga van zich af te schudden, zoodat de tweede plaats voor Amsterdam bleef. Aegir won dezen wedstrijd in 7 min. 47 sec. Tweede was Nereus op korten afstand, derde Laga en voorts Njord vierde, Triton vijfde en Nereus H zesde. Lichte vier. Laga, Triton en Njord streden in dit nummer om de eer. De Delftenaren namen na den start een kleinen voorsprong. Op 500 meter bedroeg deze afstand een halve lengte op Njord, dat weer een taflengte voor Triton voer. De Delftsche ploeg roei de aanmerkelijk rustiger dan haar tegen standers, maar het onderling verschil bleef gering. Het tempo van Laga was 32 slagen in de minuut. Om de tweede plaats werd fel gevochten. Op 100 meter spurtte Njord Triton voorbij, doch even later waren de Utrechtenaren er weer in geslaagd de twee de plaats te bemachtigen. Zoo bleef het tot het einde. Laga wist nog tot twee lengten uit te loopen. De Delftsche Vier won in den tijd van 7 min. 41 sec. Tweede was Triton, derde Njord. Het hoofdnummer. Uitermate gespannen was de belangstel ling van het publiek toen de omroeper aankondigde, dat de Oude Vieren gereed lagen voor hun strijd over 3 kilometer. Het j vlotte niet al te best bij den start, waar- aan natuurlijk 'zenuwen van de roeiers schuldig zijn. Na lang manoeuvreeren la gen de vijf ploegen gereed in deze volg orde: Aegir, Triton, Nereus, Laga, Njord. De start van alle ploegen „zat" uitste kend. Fel en hoog bleven zij honderd me ter doorvaren om daarna tot baantempo over te gaan. Toen bleek, dat Laga een ge ringen voorsprong uit den start had weten te behouden, Triton lag vrijwel met Laga gelijk, daarop volgden Triton, Nereus op een halve lengte van Njord en Aegir vlak daarachter als laatste. De Groningers sche nen moeilijkheden bij den start te hebben gehad en spanden zich in om een behoor lijke plaats te bemachtigen na het verlie zen van terrein. Laga sloeg een prachtig rustig tempo, iets te zelfverzekerd mis schien, maar uitermate effectief. Nu en dan vergrootten de Delftenaren hun voorsprong met kleine spurtjes, Nereus roeide zeer fel; niet in hoog tempo hetgeen trouwens geen der ploegen sloeg maar nuttig en rustig. Op 1000 meter leidde Laga met on geveer één lengte gevolgd door Nereus, Triton, Aegir en Njord. Aegir spurtte steeds. Op 1500 meter was de situatie zoo, dat Laga rustig leidde en er weinig ver schil was tusschen de overige vier ploegen. Toen spurtte Aegir Nereus voorbij en be zette de tweede plaats, doch bij 2000 me ter hadden de Groningers helaas te veel van hun krachten gevergd en zakten zij af. Laga bleef leiden, op één lengte kwam Ne reus, voorts Triton, Aegir en Njord. Toen de roeiers evenwel 2500 meter had den afgelegd en men algemeen meende, dat Laga een gewonnen race roeide, zette Ne reus een ongeloofelijken eindspurt in. Werkelijk zienderoogen verminderde de afstand tusschen Laga en Nereus en wij kregen den indruk, dat Laga verrast was door dezen aanval. Boord aan boord stre den deze ploegen verder. Iedere meter werd betwist en toen ten slotte het schot klonk ten teeken, dat de winnaar bekend was, waren er slechts weinigen, die hadden kunnen zien, dat Laga ongeveer één meter voor Nereus door de finish was gegaan. De tijd. van de Delftenaren was 11 min. '.5 sec. Tweede werd Nereus, voor Triton, Njord en Aegir. Stuurmanlooze Viei Bij het nummer Stuurmanlooze Vier de monstreerde Laga, hoe eigenlijk geroeid moet worden. Prachtig homogeen was dit ploegje, volkomen op elkaar ingesteld en hard. Triton kon hiertegenover niet veel stellen. laga roeide een tempo van 34 sla gen en won zoo onbedreigd in den tijd van 7 min. 11 sec. Jonge Achten. Het bekende sluitnummer was ook nu de race der Jonge Achten, waarvoor Tri ton met twee ploegen uitkwam. Ook nu probeerde Laga dadelijk na de start aan de leiding te komen, maar Triton I gaf uit muntend partij. Er ontspon zich een gewel dige strijd tusschen Njord, Laga en Triton en op 750 M. lagen de crews vrijwel ge lijk. Daarna evenwel spurtte Triton en het gevolg was dat de Utrechtenaren een klei nen voorsprong behaalden. Laga volgde als tweede. Aegir toonde zich ook nu strijd- vaardig en legde beslag op de derde plaats. Laga deed nog een aanval op Triton, doch de stuurman maakte een fout, hetgeen dis kwalificatie kostte. Triton I v/on in den tijd van 6 min. 36 sec. Tweede Laga (gediskw.), derde Aegir, voorts Njord, Nereus en Triton n. Op deze Varsity hebben Laga en Triton ieder drie races gewonnen, Aegir kan een prijs en Nereus en Njord bleven onbe- kroond. WANDELSPORT W. BROEKSEMA. De Leidsche oudste wandelsport-veteraan de 69-jarige heer W. Broeksema, heeft deelgenomen aan de serie bloembollenmar- schen, uitgeschreven door de R. K. Wan- del-vereeniging „St. Christoforus" te Hille- gom op 14 en 21 April en 5 Mei, en deze in den besten welstand volbracht (25, 30 en as TTM.V De Belgische Hockeyploeg wint met 4-3 van Nederland Een gelijk spel ware juister geweest DE JUBILEUMWEDSTRIJD VAN REIN DE WAAL EINDIGT IN EEN 4—3 NEDERLAAG De jubileum wedstrijd van Rein de Waal in Brussel heeft geen overwinning op Bel gië tot resultaat gehad: met 43 zegevier den de gastheeren, doch een gelijk spel had de verhouding beter weergegeven. En zoo is de laatste interlandwedstrijd van den Nederlandschen aanvoerder op een neder laag uitgeloopen en merkwaardige bijzon heid, ook zijn debuut als internationaal le verde een verloren wedstrijd op. Op het veld van de Leopoldclub stonden de volgende elftallen tegenover elkaar: België: doel: Couteau; achter: Toussaint en Rens; midden: Geelhand, Delvaux en Putz; voor: H. Delaval, Waterkeyn, J. De- laval, Portielje en Kielbaey. Nederland: doel: Haitink; achter: de Waal en Postma; midden: Lousada, de Loo- per en Ankerman; voor: Roodenburgh, de Roos, Taminiau, van der Doll en Esser. Reeds spoedig na den aanvang wist van der Doll op- fraaie wijze het eerste doel punt te scoren 1). De Belgen, door deze goal geprikkeld, vielen fel aan, maar voor- loopig kon de Nederlandsche middenlinie door stug verdedigen het gevaar bezweren. De Nederlandsche voorhoede zat inmiddels ook niet stil, aanval op aanval werd onder nomen, maar ook de Belgische achterhoede was zeer betrouwbaar, zoodat succes uit bleef. Een prachtig schot van Taminiau werd keurig door doel verdediger Couteau ge stopt. Een strafcorner voor België werd niet benut. Vijf minuten voor de rust kwam de gelijkmaker. Na goed samenspel wist Geel hand den bal aan Waterkeyn door te ge ven, die keeper Haitink passeerde (11). Niet lang daarna wist dezelfde speler den stand op 21 te brengen. Zoo kwam de rust met een stand, welke zeker voor Bel gië geflatteerd kon worden genoemd. Na de hervatting namen de Oranjehem den het spel onmiddellijk in handen. Toch duurde het nog ruim tien minuten, alvo rens Postma uit een strafcorner den gelijk maker scoorde (22). De Belgen speelden enthousiast verder en succes kwam van dien kant, toen een voorzet van Waterkeyn door Putz benut werd. Kort daarop maakte J. Delaval er zélfs 42 van. De Oranjeploeg deed er nog een schepje op en het resultaat was, dat Tami niau den achterstand kon verkleinen. Doch verder brachten onze landgenooten het niet, zoodat het einde kwam met een 43-over- winning van België. Bij de Belgen waren J. Delaval en ach terspeler Rens de besten, in de Nederland sche ploeg viel Ankerman op, terwijl ook Taminiau tot de uitblinkers behoorde. R.K. SPORTVER. „DOCOS" Gisteren hebben onze tippelaars deel ge nomen aan de laatste marsch te Hillegom. Even als de vorige marschen werd er precies 12 uur gestart. De route was dezen keer geheel door de prachtige bloembollen velden en wel via de Zilk naar Noord- I wijkerhout, alwaar de rust was; vervol- gens door het Keukenhof naar Hillegom terug. Na afloop werden aan alle deel nemers de prachtige prijzen uitgereikt. Deze bestonden uit voor 1 marsch een lau- wertakje, voor 2 marschen een medaille en voor 3 marschen een prachtige lauwer krans. Benevens prachtige groeps en extra prijzen, waarvan wij er jammer genoeg niet een van in de wacht konden sleepen daar wij met geen volledige groep konden uit komen. Zou er in zulk een groote stad als Leiden nu heusch niet meer animo wezen voor wandelen in katholiek ver band? Zij die hier omtrent inlichtingen wen schen kunnen deze ten allen tijde beko men aan onderstaande adressen alwaar zich ook nieuwe leden kunnen opgeven. Tweeden Pinksterdag nemen onze wan dellaars deel aan een marsch, uitgeschre ven door de RK..W.V. „Sport na Arbeid" te Boskoop. Deze marsch is 25 K.M. en het inschrijfgeld bedraagt 50 cent per persoon. Zü, die zich hiervoor nog wenschen op te geven, moeten dit zoo spoedig mogelijk doen bij: H. J. Averdieck Melchior Treub- laan 4 of bij F. de Haas Geeregracht 4. De R.K Nationale Tafel- tennis-kampioenschappen Geslaagd tournool te Hilversum In hotel „Santbergen" te Hilversum was het gisteren een geweldige drukte. Een groot aantal toeschouwers hadden zich hierheen begeven om de wedstrijden voor het kampioenschap van Nederland op gebied van tafeltennis te volgen. Het tournooi stond onder auspiciën van de Landelijke Contact Commissie en we kunnen niet anders dan vol lof zijn over de organisatie der wedstrijden. Zooals we wel verwacht hadden is het den spelers uit Roelofarendsveen, die voor het Leidsche District uitkwamen, niet mogen gelukken eenig succes te behalen. Indien we het spel van hen vergelijken met dat van spelers als Lorsheid en Verdiessen, dan is de oorzaak, waaraan het te wijten is, dat zij de finale niet wisten te berei ken, gemakkelijk op te sporen. Want over het spel van de Gebr. Heemskerk en L. Castelein lag als het ware eenige bevreesd heid en ook hun pareeren was te slap. Verder kunnen we nog als een groote oor- zoek noemen het gebrek aan wedstrijd- routine. We moeten echter eerlijk beken nen dat zij de spelers van deze klasse reeds zeer aardig partij konden geven en vele malen zelfs was hun kamp dan ook uiterst spannend. Na een zeer zware onderlinge strijd tus schen de vijftien deelnemers wisten zich tenslotte de volgende spelers in de finale te plaatsen: Lorsheid, Strang en Verdies sen, allen-D.S.B. (den Haag) van Galen uit Jong leven (Amsterdam), Belovics uit V.I.F. (Hilversum) en Cornelissen uit Limburg. Zooals we Zaterdagavond in onze voorbeschouwing reeds deden ver moeden, is het een schitterende overwin ning voor de Hagenaars geworden. Het spel door hen gegeven stond kwali tatief op zeer hoog peil. 't Publiek raakte hierover zoo in bewondering, dat zij dit telkenmale op enthousiaste wijze in een welgemeend applaus deed uiten. Vooral de strijd om de le en 2e plaats was uitermate spannend en tenslotte was het dan Lors heid die het kampioenschap 1940 behaalde. 2e werd Verdiessen (kamp. 1939); 3e Strang, alle drie uit den Haag; 4e van Galen (Amsterdam); 5e Cornelissen (Lim burg); 6e Belovics (Hilversum). Vervolgens werd voor de eerste maal in de geschiedenis het kampioenschap dames- verspeeld. Het spelpeil van de dames stond echter technisch veel lager dan bij de heeren en dit kan dan ook in de toekomst nog groote vorderingen maken. De einduitslag van de dames was als volgt: 1. Stavenuiter (Haarlem) kampioene 1940; 2. Poort (Hilversum); 3. Cornelissen (Haarlem). Na afloop der wedstrijden vond de huldiging der pamioenen plaats. Ter sluiting van de feestelijkheden werd nog een „Jubileum soirée dansante" ge houden, welk georganiseerd was door de R.K. Sportcentrale V.I.F. te Hilversum ter gelegenheid van haar 10 jarig bestaan. DE „JULIANA-WANDELTOCHT". Onder zeer groote belangstelling heeft Zaterdagmiddag de derde jaarlijksche Ju- liana-wandeltocht over 30 en 15 K.M., uit geschreven door de Contact-Commissie van vereenigingen op nationalen grondslag te Leiden door en om de stad plaats gehad. Voor de 30 K.M. marsch werd de 1ste prijs der burgergroepen (zilveren wissel beker) gewonnen door „Oranjegarde" Lei den met 600 punten. (In 1939 gewonnen door Princevlag te Leiden). 2de prijs (zil veren medaille) uitgeloofd door Contact commissie, werd gewonnen door „Prince vlag" Leiden, die tevens als grootste groep, de zilveren lauwertak won. De aanmoedi gingsprijs, zilveren plaquette,, werd gewon nen door de Sportstichting „Aio" Ende geest. Militaire en Politiegroepen 30 K.M.: 1ste prijs (zilveren wisselbeker) met 700 punt ten: Leidsche politie (tevens zilv. medaille aangeboden door L.S.C.). 1ste prijs zilv. wisselbeker 5e Comp. 22e kaderklasse R. V. A. met 630 punten (in 1939 gewonnen door 6e R. V. A.); 2e prijs zilv. medaille van den burgemeester' 2e Comp. 10 Dep. B. Inf. met 600 punten. 15 K.M. lstfe" prijs zilv. wisselbeker „N. Brunhilde" Leiden, 715 punten en als groot ste groep de standpenning, 2e prijs zilv. lauwerkrans „Oranjegarde" Leiden met 650 punten, 3e prijs zilv. standaard: Ned. pad vinders afd. Leiden, terwijl de HolL Nagte- galen, Princevlag, St. Franciscus en Leger stee een hoofdprijs kregen, 535 punten.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 13