Honderd jaar Haarlemmermeer RIJNSTREEK MAANDAG 6 MEI 1940 »E LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 OEGSTGEEST Vereeniging tuinliefhebbers. Genoem de vereeniging hield in „Het Witte Huis" een alg. vergadering, die door afwezigheid van den voorzitter, den heer A. v. Dijk, werd geleid door den heer G. Lubbe Thzn. Na voorlezing van het jaarverslag door den secretaris, bracht mej. R. Driessen financieel verslag uit. Er bleek een klein batig saldo aanwezig. De voorzitter deelde mede, dat mej. Driessen in verband met haar leeftijd gemeend heeft als penning- meesteresse ontslag te moeten nemen. Het bestuur deed zulks leed en spr. bracht namens den voorzitter dank voor de vele werkzaamheden door mej. Driessen in het belang der vereeniging verricht. Op voor stel van het bestuur benoemde de vergade ring mej. Driessen, tot lid van verdienste, welke benoeming mej. Driessen aangenaam verrastte. Bij enkele candidaatstelling werd als bestuurslid benoemd mej. S. v. d. Abeelen. Nadat nog eenige huishoudelijke aangelegenheden waren besproken en af gehandeld, was het woord aan dr. W. Karstens, die een lezing hield over „De tuin, biologisch gezien". In zijn inleiding wees spreker op de verschillende eischen die planten stellen en die nog niet allen in hun tuinen aanwezig hebben, hetgeen niet te verwonderen is, indien men bedenkt, dat de, verschillende planten, die wij in onze tuinen aantreffen dikwerf uit ver schillende streken van de aardbodem hier ingevoerd zijn. Spreker wees er op, dat indien de om standigheden in onze tuinen niet te veel afwijken van de omstandigheden, waarin de planten in de natuur groeien, deze plan ten dan ook met succes in onze tuinen zul len bloeien. Vervolgens behandelde spr. de invloed van de zon, de warmte en bo demgesteldheid op den plantengroei. Ook aan de wortelvorming moet veel aandacht worden besteed. Hierna werden de aanwezigen in de ge legenheid gesteld vragen omtrent hun tui nen te stellen aan de heeren Jonker en Langendijk, die met enkele andere per sonen zich met de keuring der tuinen be lasten. Hierop volgde sluiting. RIJNSBURG Verlaging minimumprijs. De minimum prijs van koudegrondtulpen is vastgesteld op 3 ct. per dozijn. Voor kastulpen was dit 6 ct. per dozijn, SASSENHEIM Ouderavond Kruisvaart. „Ik zou wil len beginnen, met een woord van welkom speciaal tot den pastoor", aldus de directeur van de Kruisvaart, kapelaan F. Langelaan Zondagavond in de groote zaal van de K.S. A., waar de Kruisvaart een ouderavond or ganiseerde. Ook de ouders, donateurs en vrouwen van de gemobiliseerden werden welkom geheeten. De zaal was aardig bezet. Na de opening werd vanwege de Meimaand een gezamen lijke hulde gebracht aan Maria, de Kruis- vaartkoningin. Een bloemenhulde werd ge bracht, waarna mej. E. v. d. Voort het „Wees Gegroet" declameerde. De jongste af deeling, de St. Janskmapen, trachtte daarna de aanwezigen te boeien door eenige liedjes en declamaties. Of zij daarin ge slaagd zijn lijkt twijfelachtig. Zeer gunstig daarbij stak af het zang stukje „De boer uit Zwitserland'. De klei ne jongens, die de hoofdrollen vervulden, deden het best. Alleraardigst was het tooneelstukje „De pauwenveer". Een rechtspraak in de vogel- Wereld. Voor deze jongens was dit een pres tatie. Allen speelden goed, de president van de rechtbank was best. De costuums waren heel aardig. Na een korte pauze vroeg de oudere af- deeling, de St. Michielsknapen, de aan dacht. Allereerst de tambours en hoornblazers. Als de staf van de hier gelegerde militairen gebrek krijgt, kan zij deze jongens best voor de troep zetten. De heer P. v. d. Kraan declameerde „Het Gezin" op een wijze, welke men van hem verwachten mooht. Een gedramatiseerde vertelling, een tooneelstukje, eenige gym nastische oefeningen enz.volgden en de gees telijkheid sprak een dankwoord. Of deze avond geslaagd is? Velen hebben hun best er aan gedaan en met de opge dane ervaring kan men zijn voordeel doen. WASSENAAR Installatie Pastoor Van Woesik. De parochianen vatn de St. Joseph- parochie hebben hun nieuwen herder, den zeereerw. heer J. B. Th. van Woesik, op hartelijke wijze welkom geheeten. Aan de grens der gemeente, nabij het viaduct, werd de nieuwe herder Vrijdag avond verwelkomd' door het kerkbestuur. Te ongeveer 7.30 uur arriveerde hij bij de parochiekerk, die inmiddels door de geloo- vigen was bezet. In het kerkportaal werd zijn eerwaarde begroet door de assisteerende geestelijk heid van de St. Willibrordusparochie, de weleerwaarde heeren Jos. W. Schoots en P. A. van der Bosch. Onder het zingen van het „Veni Creator" werd de parochieherder, voorafgegaan door de misdienaars, naar het Hoogaltaar geleid, waar een plechtig Lof gecelebreerd werd. Na het „Magnificat" hield de pastoor zijn eerste toespraak tot de parochianen van zijn nieuwe parochiekerk. Zijn eerwaarde begon met den parochianen zijn dank uit te. spreken voor het grootsche onthaal hem toebereid. Vervolgens dankte spr. de geloovigen voor hun begroeting met een gezang der H. Kerk, dat een gebed is om bijstand voor den priesterlijken arbeid, dien hij hier krijgt te verrichten; voorts verzocht hij den geloovigen, in het bijzonder de kinderen, Herdenking in polderhuis te Hoofddorp Vandaag zijn in de Haarlemmermeer de vlaggen uit, want hoewel de tijdsomstan digheden er toe geleid hebben van een fees telijke viering af te zien, geheel ongemerkt wil men het feit niet laten voorbijgaan, dat honderd jaar geleden een aanvang is ge maakt met de drooglegging en inpoldering van de Haarlemmermeer. Men heeft zich beperkt tot een officieele herdenkingsbijeenkomst in het polderhuis te Hoofddorp, op welke bijeenkomst H. M. de Koningin zich officieel heeft doen ver tegenwoordigen en welke voorts werd bij gewoond door den minister van Waterstaat, ir. J. W. Albarda, den Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland, mr. dr. A. baron Roël, het lid van Gedeputeer de Staten van Noord-Holland, mr. J. B. Bo- mans, voorzitter van de waterstaatscom missie en van de rijkscommissie van advies voor werkverruiming en werkverschaffing in Noord-Holland, mr. P. A. Pijnacker Hor dijk, dijkgraaf van Rijnland en vertegen woordiger van het bestuur van het Hoog heemraadschap, het gemeentebestuur van Haarlemmermeer oud-minister-president dr. H. Colijn en de Amsterdamsche wethou- drs mr. G. C. J. D. Kropman, waarne mend burgemeester en den heer D. Bois- sevain, wethouder voor het grondbedrijf der gemeente Amsterdam. Voorts waren aanwezig de heeren Ch. Reinders Folmer en P. G. Ram, namens de vereeniging tot bevordering van de belangen van de Haar lemmermeer, ingenieurs van rijks- en pro vincialen waterstaat, heemraden, oud-heem raden, hoofdingelanden en andere belang stellenden en genoodigden. Kort na alf elf, toen allen in de groote bovenzaal van het polderhuis hadden plaats genomen, werd de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, de kamerheer in bui tengewonen dienst, jhr. F. J. E. van Len- nep, binnengeleid. De dijkgraaf van den Haarlemmermeer polder, de heer J. C. Reinders Folmer, heette hem in het bijzonder welkom. In dr. Colijn begroette hij den zoon van een der pioniers van de Haarlemmermeer, in den vertegenwoordiger van het Amsterdamsche gemeentebestuur den vertegenwoordiger van de grootste grondeigenares in den pol der. De dijkgraaf herinnerde in zijn eigenlij ke herdenkingsrede in de eerste plaats aan het feit, dat het gisteren, 5 Mei, honderd jaar geleden was, dat door den toenmaligen voorzitter der Meercommissie, mr. F. van de Poll, voordien (van 1829 tot 1836) bur gemeester van Amsterdam, later gouver neur der provincie Utrecht, nabij Hillegom de eerste spade in den grond werd gesto ken tot het graven van de Ringvaart en het opwerpen van den Ringdijk. Dat het aanvang maken met, het aan durven van dit groote werk, een feit is, een herdenking waard, toont de geschiede nis aan.. Reeds meer dan drie honderd ja ren zagen onze voorvaderen met groot ver langen de drooglegging van het Haarlem mermeer tegemoet, van het Haarlemmer meer, dat in 1531 slechts bestond uit vier afzonderlijke meren ter gezamenlijke groot te van 600 hectaren, doch zich geleidelijk uitbreidde. De herhaalde stormen van het najaar van 1836 deden het gevaarlijke van den toestand inzien. Op 29 November van dat jaar joegen he vige Westerstormen het water met geweld naar de ridhting van Amsterdam over pol ders en wegen tot aan de poorten van de stad zelf, terwijl ook in de richting van Leiden het water groote schade aanrichtte. Dit alles vroeg buitengewone herstellin gen en kosten en het duurde meer dan een jaar voordat al het overstroomde land weer was drooggemalen. Gedeputeerde Staten van Noord- en Zuid-Holland namen daarop, ontsteld door deze gebeurtenissen, al spoedig in overwe ging om Zijne Majesteit den Koning te ver zoeken op de droogmaking der meers op nieuw bedacht te willen zijn. Het was in het bijzonder de heer D. J. van Lennep, die zich in de commissie van landbouw deze zaak aantrok, en van den heer D. J. van Lennep tot den helaas te vroeg gestorven heemraad D. E. van Len nep is een kleine stap. In 1843 werd met den bouw van het eerste stoomgemaal de Leeghwater begon nen. In 1848 was de insluiting voltooid en wer den de in den dijk ten behoeve van de scheepvaart gelaten openingen gedicht. In datzelfde jaar begon de Leeghwater de millioenen kubieke meters water uit te scheppen, daarin sedert 1849 bijgestaan door de gemalen Cruqius en Lijnden. Zoo kwam dan in 1852 de Haarlemmer meer droog na 39 maanden bemalen te zijn. De bemalingswerktuigen, de Ringvaart, de kaden, de wegen en de tochten vroe gen voortdurende zorg en verbetering. Spr. beschreef de voortdurende modernisee ring, welke de bemaling in den loop der jaren heeft ondergaan. De inzichten omtrent de voor den land bouw meest gewenschten waterstand heb ben zich in den loop der jaren en in het bijzonder in de laatste zeer gewijzigd. Spr. memoreerde de verschillende pogingen ook individueele tot verlaging van den waterstand. Niet alleen, dat allen overtuigd raken, dat water in dc slooten van een bouwpol- der cultuurtechnisch uit den booze is, maar dat het eenige goede peil is: de bodem van de sloot. Bij de droogmaking van de Wieringer- meer is een ideale toestand geschapen wat betreft den waterstand, drooge slooten en toch vaargelegenheid in de kanalen. Omdat de landbouwers daar gemakke lijk kunnen komen en rondzien, heeft dit er zeer veel toe bijgedragen om de land bouwers te overtuigen dat water goed is voor de visschen en om koffie en thee te zetten, maar niet bevorderlijk voor een goede cultuur en hooge opbrengsten. Ideaal kan de toestand hier alleen wor den als de bemaling wordt versterkt, die per en sneller kan worden afgemalen, de sluis verdwijnt en er geen scheepvaart in den polder meer mogelijk is. De heer Reinders Folmer bood, nadat hij zijn rede had uitgesproken, den vertegen woordiger van H. M. de Koningin een ge denkpenning van de drooglegging aan. Hierna was het woord aan den voorzitter van de vereeniging tot behartiging van de algemeene belangen van den Haarlemmer- meerpolder, den heer Ch. M. Reinders Fol mer. Als .blijk van deze erkentelijkheid heeft de vereeniging het bestuur een mar meren gedenkplaat willen aanbieden ter plaatsing in het polderhuis. Toespraak van Minister van Waterstaat. Hierna was het woord aan den minister van Waterstaat, ir. J. W. Albarda. Wij denken met bewondering, aldus spr., aan het groote werk, dat honderd jaar geleden is begonnen en in 1852 is voltooid. Met bewondering en ook met dankbaar heid. Wij zijn dankbaar voor het schoone en rijke gebied, dat voor dat werk aan ons volk is geschonken. Wij zijn dankbaar voor het voorbeeld, dat daarmede aan ons volk is gegeven en dat zoo sterk heeft aange vuurd tot het ondernemen van een nog grooter werk, de afsluiting en gedeeltelijke droogmaking van de Zuiderzee. Wij zijn ook dankbaar voor de lessen, die wij ten bate van het werk van onzen tijd aan de geschiedenis van de Haarlemmer meer hebben kunnen ontleenen. In een tijd van verruwing en wilden oor logsdrift, als wij thans moeten beleven, is het een verkwikking, onze aandacht te be palen bij een vreedzaam werk van bescha ving, zooals hier is tot stand gebracht. De Haarlemmermeer is een monument van de wilskracht en het scheppingsvermo gen van ons volk. Zij is een door het volk zelf geschapen bron van welvaart. Moge zij voor rampen gespaard blijven en ook in de toekomst de zetel zijn van een vrij en welvarend volksdeel. Spr. deelde daarna mede, dat de dijk graaf was benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Spr. onthulde daarna het monument. Nadat nog verscheidene toespraken wa ren gehouden, werd een rondrit gemaakt door den polder. Ongeveer een uur waren de gasten bij het polderhuis terug, waar zij aanzaten aan een gemeenschappelijken koffiemaaltijd. voor den priester te bidden, waartoe hij. den geloovigen aanstonds uitnoodigde hier mede te beginnen. Voor morgen, den pries ter-Zaterdag, verzocht de pastoor hem eens bijzonder in hun gebed te willen ge denken. Tenslotte verzocht de pastoor allen om zooveel mogelijk te willen mede werken, opdat hij niet tevergeefs zal staan aan den voet van het altaar, maar met recht zal kunnen bidden, „Introibo ad altare Dei", „Ik zal opgaan tot het altaar Gods, tot God die mijn jeugd verblijdt". Zondagmorgen heeft de installatie van den nieuwen pastoor plaats gehad door den Deken van Leiden, den hoogeerw. heer A. H. M. J. Homulle. Nadat met de voorgeschreven plechtig heden pastoor van Woesik in zijn ambt was bevestigd, heeft de Deken een toe spraak gehouden tot de parochianen, daar bij tot tekst kiezend de Evangelie-woorden: „Tu es pastor bonus Gij zij t de goede herder". Spr. herinnerde aan de moeilijk heden, die de vorige pastoor te overwin nen had en die hij met enthousiasme heeft aangevat. Spr. heette vervolgens den nieu wen herder welkom, die in vertrouwen op Gods bijstand en op de voorspraak van den patroonheilige dezer kerk de taak van pas toor Wiemers overneemt, daarbij rekenend op de medewerking van het kerkbestuur, welke ook bij den vorigen herder zoo bi zonder was gebleken, en op de volgzaam heid en financieel hulp van de parochia nen. Met nadruk wees de Deken op de ver keerde gewoonte elders ter kerke te gaan en de eigen parochiekerk niet te steunen. De Deken besloot zijn predikatie met een op wekking juist op dezen dag de collecte voor de arme kerken goed te bedenken. Bij het opdragen van het H. Misoffer werd pastoor van Woesik geassisteerd door de weleerw. heeren Grünheid O.F.M. van het Missie-college te Katwijk en kapelaan P. A. van den Bosch uit Wassenaar. Door een zware verkoudheid was het de pastoor niet mogelijk-de H. Mis geheel te zingen. ZILK Eerste plechtige H. Mis. Zaterdag 18 Mei a^. zal onze plaatsge noot de eerw. heer H. Néderstigt, uit de handen van Mgr. Hüib'ers de H. Priester wijding ontvangen In dé Cathedrale kerk te Haarlem. '---'-7 - Den volgenden dag, "Zondag 19 Mei, om 10 uur zal de neomist zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. ALPHEN AAN DEN RIJN Misweek-hernieuwing. Vorig jaar in onze parochie een goed geslaagde mis- week gehouden, welke geleid werd door de paters Lohuis en Bruning. In de week van 1519 Mei a.s. zal een hernieuwing van die Misweek worden gegeven, door dezelfde paters. Installatie St. Jansknapen. In den burcht van de Kruisvaart vond gister avond, na een kort Marialof in de paro chiekerk, de plechtige installatie plaats van 31 St. Jansknapen, die een onderaf- deeling vormen in de groote organisatie van de mannelijke jeugd, de Kruisvaart. Met deze tweede installatie in onze pa rochie is deze afdeeling uitgegroeid tot 85 leden. Tegenwoordig waren o.m. de dis- tricts-baljuw van de Kruisvaart, de heer H. M. v. d. Dool en herauten, leidsters van de Graal, alsook leidsters van het cohort St. Jansknapen uit Noorden, ouders der leden en genoodigden. Nadat de jongens, groep voor groep, twee aan twee den burcht waren binnen geleid door de verschillende leidsters, sprak de directeur, kapelaan C. M. Broers, hen met enkele woorden toe. Er werd hun voorgehouden hoe zij door gehoorzaam, beleefd, beschaafd en eerbiedig te zijn overal, een echte en goede Sint-Jansknaap kunnen zijn in vriendschap met Jezus. De belofte, die jullie zult afleggen, aldus de directeur, houdt in, dat die wordt nage komen, tegen alle moeilijkheden in, maar, met de hulp van St. Jan zal dat lukken. Hierna bad de directeur de voorgeschre ven gebeden en zegende de kinderen. Ver volgens beantwoordden deze enkele vra gen, welke hen door de parochieëele-leid- ster, mej. C. Scheerder, waren gesteld en legden de adspiranten op uitnoodiging van den directeur hun belofte af, met de hand aan de kruisstaf, welke in het midden van het carré door den voorpost werd vastge houden. Hierna zegende de directeur de emblemen, welke door de adspiranten in ontvangst werden genomen. De parochieëel-leidster sprak den jon gens hierna in het kort toe en feliciteerde ook de ouders. De Kruisvaart wil in veel zijdig opzicht de helpende hand bieden in. de opvoeding van de jeugd en hiertoe vroeg spr. aller medewerking. Met het zingen van het lied: „De Kruis vaart treedt aan" werd een aanvang ge maakt met de afwerking van een uitge breid programma, dat op prettige wijze werd afgewerkt onder leiding van mej. C. Scheerder met behulp van de andere leidsters. Uit hetgeen er werd vertoond, gezongen en voorgedragen, hebben de aan wezigen een duidelijk beeld kunnen vor men van de veelzijdigheid van de Kruis vaart en kunnen ervaren, dat de taak de zer leiders en leidsters een zorgvolle is. Imposant was de Mariahulde. Bij het zin gen van een schoon Marialied bracht een zestal knapen mooie bloemen om het beeld van de Mei-Koninginne. De decla matie „Kwajongen" was goed. „Grootmoe der wil dansen" bracht vermakelijke af wisseling, terwijl er groot succes werd ge oogst met het lied „De boom stond op den berg". Ook de andere stukjes als: zeven boeven, schoenlappersdans, een vertelling van groote Jacob en kleine Jaap, vier we- verkens, het boerke, vielen in den smaak, terwijl „De Toverfluit" een aardig slot vormde van deze openbare demonstratie van hetgeen er zoo op de kringbijeenkom sten, naast hetgeen er den jongens wordt bijgebracht voor hun levensdoel, geleerd wordt aan spel, dans, zang, declamatie e.d. Muzikale medewerking verleende het K.J. M.V.-ensemble: „Jong Apollo". Aan het einde van dezen mooien avond sprak kapelaan Broers woorden van dank, in de eerste plaats tot de leidsters der St. Jansknapen, voor het vele werk, dat zij doen in het belang van de opgroeiende jeugd. Zij doen dit weliswaar met hooge motieven, maar het is toch menschelijk als daarvoor op zijn tijd ook eens openlijk waardeering wordt getoond. Voorts dankte spr. allen, die op eeniger- lei wijze hebben bijgedragen tot het vlot verloop en welslagen van dezen avond, in het bijzonder ook de heeren, die immer klaar staan voor allerlei werkzaamheden ten behove van de jeugdbebeweging De kringleidster, mej. C. Simmenman, sloot hierna met gebed en groet. ALKEMADE Personalia. Tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie te Wassenaar is benoemd de heer E. F. Zwartelé, tijdelijk ambtenaar ter. secretarie alhier. Geboren: Cornelia Geertruida d. van S. P. Droog en C. Jansen. Ondertro uwd: C. J. Bergman jm. 25 j. en A. M. Remmerswaal jd. 25 j. W. L. van Klink jm. 26 j. en J. M. van Amster dam jd. 25 j. P. Th. Hoogenboom jm. 29 j. en G. J. de Jong jd. 27 j. G. Meijer jm. 24 j. en K. Vreeken jd. 22 j. P. J. Akerboom jm. 28 j. en J. G. Klerks 25 j. S. Fr. v. Ruiten jm. 26 j. en M. A. C. Schou ten jm. 25 j. Getrouwd: L. van Es en C. A. van Zoen J. Opdam en B J. G. Wolvers. Overleden: M. de Groninger 57 j. echtgen. van N. van Ruiten Elizabeth Los 61 j. wed. van D. Kroon Pieter l'Ami 76 j. Gevestigd: J. Kroon van Haarlem mermeer J. J. Bottenberg van Haarlem mermeer A. J. van der Voet en gezin v. Rijnzaterwoude J. C. Kuipers van Voor schoten A. C .van Iperen en echtgen. v. Haarlemmermeer W. F. Hartman van Haarlemmermeer Maria G. Krijger van Leiden P. J. Hoogenboom van Haarlem J. Senne van Woubrugge Maria C. Mol van Leiden A. M. Zoetemelk van Algiers C. M. Warmerdam van Oegst- geest A. J. Hogeboom van Leimuiden H. ter Stege van Hoogeveen A. L. Schrijvers en gezin van Zoeterwoude. Vertrokken: A. van der Hoorn naar Hillegom M. L. Bijen naar 'sGravenha- ge W. F. van der Geest en gezin naar Noordwijkerhout A. Retel naar Nieuw- veen C. M. Castelein naar Hillegom J. C. Wesselman naar Ter Aar A. van den Berg en gezin naar Sassehneim Wed. P. van Dam geb. A. van der Blom naar Zeist C. P. T. Vol water naar Woubrugge P. Heemskerk naar Zoeterwoude J. Hoo genboom naar Woubrugge P. Boef en gezin naar Alphen a. d. Rijn H. J. Rode- wijk naar Maarssen G. M. Hoogenboom naar Barneveld M. Th. C. van Starren- burg naar Haarlemmerliede. BODEGRAVEN Raadsvergadering. Op Woensdag 8 Mei is een openbare raadsvergadering be legd te zeven uur n.m. Op de agenda staat o.m. voorstel tot wijziging van de ge meente-begrootingen voor 1939 en 1940. Zuidzijderpolder. In hotel van Haaf- ten werd onder voorzitterschap van den heer I. Beelde vergaderd. Na de opening werd mededeeling gedaan van het besluit van G. S., houdende goedkeuring van het ingelandenbesluit tot het aangaan van een geldleening groot ƒ4000.met de Coöp. Brandwaarborg Mij. te Zwammerdam tot dekking van de kosten voor de aanschaf fing van een nieuwen ketel voor de ma chine en den bouw van een nieuwen schoorsteen. De rekening over 1939 werd z. h. st. vastgesteld op ƒ10.425.42 aan. ont vangsten; op 7 319.32 aan uitgaven, zocdat er een batig saldo van 3.106.10 is. Bij het sluiten der rekening was een bedrag van ƒ8.950.in effecten e.d. belegd, terwijl in de begrooting van het loopende jaar nog een bedrag van 2.655.05 voor belegging is geraamd, zoodat de financieele toestand van den polder buitengewoon gunstig is te noemen. De begrooting voor het dienstjaar 1940 werd in omvang en uitgaaf op ƒ7.649.45 vastgesteld, met een omslag van 3.per H.A. Tot leden van de commis sie voor het onderzoek der rekening 1940 werden de heeren J. R. van Vliet, H. Nap en L. van Velsen bij acclamatie benoemd, terwijl als plaatsvervangers werden aan gewezen de heeren C. J. Broekhuizen, P. J. Rosenboom en W. van Briemen Mzn. Tot voorzitter werd met 90 van de 107 uitgebrachte stemmen gekozen de heer A. H. van Oosterom, terwijl de heer A. de Vos tot bestuurslid werd gekozen. Naar aanleiding van een van B. en W. der ge meente Bodegraven ontvangen schrijven, werd het bestuur gemachtigd eventueel over te gaan tot verkoop of overname van het onderhoud der brug, gelegen over de uitwateringsvliet in den Zuidzij dschen weg. Ook werd het bestuur gemachtigd tot we derverhuur van landerijen. Besloten werd nog, dat de polder zich garant zal verkla ren voor de bijdrage van 0.15 per strek kende meter voor onderhoudskosten van den Zuidzij dschen weg. Tot slot der vergadering werden dank woorden gesproken tot den heer I. Baelde, die wegens het bereiken van den hoogen leeftijd niet meer tot voorzitter mocht worden herkozen. Allereerst sprak de heer A. de Vos, die hem een tweetal fraaie inte rieurs van het gemaal aanbood, alsmede een wandelstok, voorzien van de woorden: „Polder Zuidzijde 1912—1940". Ook de heeren P. Rosenboom, B. Spruit en C. J. van Dam voerden het woord. Na een dankwoord door den heer Baelde werd de geanimeerde vergadering gesloten. KOUDEKERK Voetbal. Het is Koudekerk I Zaterdag middag gelukt om het kampioenschap 2e klasse der L.V.B. te veroveren. Dit kam pioenschap, het eerste van de Zaterdagmid dag-competitie, werd behaald door een 52 overwinning op ARC III te Alphen a. d. Rijn. De nog jonge vereeniging „Kou dekerk", die voor de tweede maal aan de competitie deelnam, kan met trots op deze prestatie van hun le elftal terugzien. Niet alleen is de le plaats voor goed voor Kou dekerk I, maar uit de 10 gespeelde wed strijden wist enkel Quick Boys van Kat wijk aan Zee hun slechts één verliespunt te bezorgen, door het maken van een ge lijk spel, zoodat Koudekerk I nog ongesla gen is. De vreugde in Koudekerk zal door dit succes algemeen zijn, daar de voetbalver - eeniging met zijn actief bestuur alhier groo te populairiteit bezit. Op 23 Mei a.s. zal het kampioenschap in een feestelijke vergade ring worden herdacht. TER AAR Tegen een paal gebotst. Gisteravond omstreeks 10 uur is de heer L. Borst, toen hij halverwege Langeraar fietste, tegen een lantaarnpaal aangereden. Deze botsing was van dien aard, dat de ontboden dokter den heer B. in bewusteloozen toestand direct naar zijii woning deed brengen. Vanmid dag was Borst nog niet geheel tot bewust zijn gekomen. Week vóór Pinksteren Week van gebed en offer voor de Koloniale Missies

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 10