OMGEVING RIJNSTREEK ZATERDAG 4 MEI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 HILLEGOM R. K. Schaakclub „Hillegom". De uit slagen van de prom.-degr. wedstrijden zijn: M. v. d. Poll—E. Th. La Feber 0—1; E. Th. La FeberM. v. d. Poll 01. De stand van den ladder wedstrijd is: M. v. d. Poll 7, P. v. d. Mey 6, L. Koeken 6, E. Th. La Feber 6, R. J. J. Heirman 5, L. Lan- geveld 5, J. J. Balm 4, S. Lieverse 4, G. Kroon 3%, Th. Warmerdam IK. F. Nijs- sen 1. KATWIJK Burgerwacht. In de Oranjezaal van het Jeugdhuis zal door de Katwijksche Burgerwacht op Donderdag 9 Mei een open bare propaganda-vergadering worden ge houden, waar, behalve burgemeester Wol- dringh van der Hoop het woord zal wor den gevoerd door den heer H. R. Boeree, commandant der vrijwillige burgerwacht te Amsterdam. Er is tusschen de spreek beurten ter afwisseling declamatie en mu ziek. Men leze de advertentie in dit blad. Personalia. De heer ir. C. A. Doets, se cretaris aan de gemeentebedrijven, is als zoodanig benoemd aan de gemeente-bedrij ven te Deventer. Badseizoen. Door B. en W. is beslo ten met ingang van 11 Mei a.s. het bad seizoen als geopend te beschouwen. Geboren: Jannetje d. v. Cornells Haas noot en Lena Plug. Cornelia Aagje d. v. S v. Beelen en A. Haasnoot. Jacob z. v. C v. d. Plas en W. Zuijderduin. Corne- lis z. v. W. Nijgh en L. Hus. Klaas z. v. K. Kuijt en J. Klinkenberg. Cornells z. v W. Guyt en J. van Rijn. Jan z. v. J. Guijt en M. v. Dijk. Laurens Leendert z. v. L. W. v. Rijn en G. Schrama. Cato Jantien d. v. C. Ouwehand en T. H. Stubbe. Ondertrouwd: W. Dijkdrenth en J. Duindam. J. Admiraal en J. C. v. d. Lee. C. de Vreugd en P. Zwanenburg. Getrouwd: C. Haasnoot en P. Kuyt. G. J. v. Welie en P. v. Duijn. O v e r 1 e d en: Jac. Hoek 62 j. A. Haasnoot 74 j. KATWIJK AAN DEN RIJN Tuinbouwoverzicht. We zijn" thans weer in het seizoen, dat een geregelde aanvoer van jonge groenten, zij het nog in beperkte variatie, kan worden ver wacht. De groei dezer jonge groenten was ditmaal al buitengewoon vlug gegaan. Men stond algemeen versteld over hetgeen de natuur in slechts enkele kan voort brengen. Die enkele dagen lenteweer zeg gen nog niet, dat het nu mooi weer zal blijven. Verre van dat. Het zou ook zijn schaduwzijde hebben als alles zoo vlug bleef doorgroeien. De prijzen lokken toch al niet uit. Wsapeen was begin dezer week weer wat gerezen. Vermoedelijk eenige vraag voor export. De noteering was den laatsten tijd vrij laag, van 3 6.80 per 100 K.G. Maar Maandag werd van 5.50 tot 8.00 per 100 K.G. betaald en bleef daarna vrij stabiel. Maar het is treu rig zooveel van dit product moet worden vernietigd vanwege de vorst. Sommigen kuilen zijn bijna geheel bevroren, ande ren voor een groot gedeelte. Wat dan nog kan worden aangevoerd is ook al niet te best. Maar het is een streep door veler rekening. Ook voor kroten blijft de prijs mog slecht, nl. van 1.401.50 per 100 K.G. Witlof brengt evenzoo een te lagen prijs op om eenige winst hiervan te kun nen noteeren. Betaald werd van 5.10 10.10 per 100 K.G. in de beste kwaliteit. De opbrengst van uien is al zeer miniem, bijna niets meer dan de kosten van ar beidsloon voor onderhoud en bewaarloon, nl. van 2 tot 2.25 per 100 K.G. Van spi nazie weet men het al van' tientallen jaren terug dat, zoodra het zonnetje zich goed laat zien, het met de opbrengst van spina zie niet veel meer gedaan is. Geleidelijk is de prijs naar beneden gegaan, tot 4.90 6.80 per 100 K.G., doch de algemeene verwachting is, dat nog meerdere verla ging verwacht moet worden zoodra het weer even malscher wordt. Met radijs is het nog steeds niets gedaan. Dit product heeft export naar Engeland noodig. Doch men belieft ze daar momenteel niet, ge volg een te geringe opbrengst voor de tuin ders, nl. van 2.60 tot 3.30 per 100 bos. Ook voor rabarber is de prijs, en dan in dezen tijd van het jaar, te laag. De notee ring ging van 3.10 tot 3.70 per 100 bos. In het algemeen is de opbrengst der groen ten, hetzij winterproducten, hetzij de jon ge groenten, aanmerkelijk te laag. LISSE Tuinbouwschool. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken is met ingang van 1 Mei 1940 benoemd tot lid der commissie van toezicht op de rijkstuin bouwschool te Lisse G. Aten te Noordwijk aan Zee. LEIDSCHENDAM Kruisvaart. Zondag 5 Mei 12 uur He- rautenraad; 4 uur Ringbijeenkomst onder leiding van P. v. Leeuwen. Woensdag 8 Mei 8 uur St. Ignatiusban. Donderdag 9 Mei 7.45 uur St. Willibrordusban, Meimaand, Maria-maand. St. Josephsgezellen. Zondag 5 Mei: Na de H. Mis van 7 uur algemeene H. Communie. Na de Hoogmis 11.30 uur en na het lof bijeenkomst. Dinsdag 7 Mei te 8 uur Maria-Congregatie, daarna bijeenkomst. Vrijdag 10 Mei 8 uur Biljart club A.D.O. Zaterdag 11 Mei na het lof bij eenkomst K. J. JVL V. Voor Christus onzen Koning! God wil het. Amen. Maan dag 6 Mei Maria-avond, aanvang 8.30 uur. Spreker de weleerw. heer J. Dekker, pr. Onderwerp: „De H. Maagd Maria", waarna toewijding en opdracht. Dinsdag 7 Mei: Maria-Congregatie. Donderdag 9 Mei: K.J.M.V.-avond. Brand. Doordat kinderen met lucifers speelden is gisteren brand uitgebroken in de schuur van den heer Boon aan den Veurschenstraatweg. De brandweer, die ge alarmeerd werd, was spoedig ter plaatse en kon erger voorkomen. OEGSTGEEST Woningbouwvereen. „Buitenlust". In „Het Witte Huis" is gisteravond een bij eenkomst gehouden, uitgaande van de Wo- ningbouwvereeniging „Buitenlust". In zijn openingsrede sprak de voorzitter, de heer K. Hollander, zijn teleurstelling uit over de afwezigheid van de leden van den gemeen teraad, in verband met de vergadering van den Raad, die op heden was vastgesteld, omdat juist ook deze lezing voor de Raadsleden van groote beteekenis mag worden geacht. Hij gaf hierna het woord aan den heer J. Bornmer, secretaris van den Nationalen Woningraad te Amsterdam. Spr. had tot onderwerp gekozen: Volks huisvesting in heden en verleden. Spr. ving zijn rede aan in tegenovergestelde richting, n.l. die ten tijde van he jaar 1855, toen wetenschap en gezondheidsleer niet in de gedachte werden gebracht met de wo ningtoestanden, maar wel op den voor grond trad de gedachte om niet boven den welstand van den mensch uit te p.roeicn bij het kiezen van een woning. Langzaam maar zeker werd daarna meer belangstel ling getoond naar betere huisvesting bij de arbeidende klasse en aandacht geschonken aan besmettingsgevaren. Toch overheersch- te de gedachte, dat de overheid buiten deze zaken moest worden gehouden en dit alleen aanging de bouwondernemers. En zoo had de particuliere woningbouw in al les vrij spel, zonder eenige belemmering. Hieruit is de revolutiebouw ontstaan. Omstreeks 1870 woonde men o.a. in Am sterdam in de Marnixstraat bepaald „op stand" in een één kamer-woning. Deze toestand voltrok zich daarna over geheel Nederland. Volgens verzamelde gegevens woonde in 1899 zelfs 80 pet. van de arbei dende bevolking in een één kamer-woning. Na het tot stand komen van de Woning wet is het particulier initiatief meer aan banden gelegd en zijn in den loop der ja ren talrijke verbeteringen tot stand geko men en is de één-kamer-bewoning aan merkelijk gedaald. Helaas gaat de laatste jaren de arbeiders woningbouw achteruit. De hoofdoorzaak hiervan is het stijgend aantal samenwonin gen, waaraan de enorme werkloosheid niet vreemd is. In deze periode heeft het bui tenland met rasse schreden den achter stand op ons land weten in te halen. Na deze rede heeft de heer Bommer aan de hand van een serie lichtbeelden een heel mooi overzicht gegeven van de wo ningtoestanden in stad en land van voor heen en thans en daarbij als terzake des kundig, zoowel in als buiten ons land, een duidelijke toelichting gegeven. Na beant woording van een aantal gestelde vragen, dankte de voorzitter den spreker en sloot de bijeenkomst. RIJNSBURG Bloemenhandel. Dat er met zulk een zomerweer als we de laatste dagen meema ken een steeds toenemende aanvoer van bloemen plaats heeft, laat zich gemakkelijk begrijpen. Die overstelpende aanvoer heeft tot gevolg lage prijzen en grootendeels on verkoopbare bloemen. Het binnenland kan de groote massa's bloemen niet verwerken en er is zoo goed als geen export. Groote massa's draaiden deze dagen door. Men ziet, dat zelfs mooi weer voor velen ook nog een schaduwzijde heeft. Verwacht wordt, dat de volgende week iets beter zal zijn vanwege de Pinksterdagen en de Moe derdag en ook verwacht men wat meer ex port in die week. De volgende prijzen no teerden we als de meest gevraagde varië teiten. Tulpen der dozijn: Elisabeth 69 ct, Bartigon 710 ct., Couleur de Cardinal 7 12 ct., Rijzende Zon 811, Kansas 710, Grand due 811, Rose Copland 710, Wil liam Pitt 812 ct., Edith Eddy 710 ct. De overige variëteiten, veel in getal, gingen van 68 ct. Narcissen van den kouden grond noteerden in de gewone handelssoor ten van 10 tot 20 ct. per 100. Anemonen 2535 ct. per 100 stuks. SASSENHEIM Kruisvaartavond. Morgenavond om 8 uur precies zal de Kruisvaart alhier aan alle ouders en donateurs der Kruisvaart een uitvoering geven. Het programma ver meldt verschillende mooie declamaties, zangstukjes, gedramatiseerde vertellingen en tooneelstukjes. Ouders en donateurs, toont uw belangstelling voor het werk van uw jongens, zij verdienen het. Geboren: Gerardus Hubertus Adrianus Maria z. van A. W. P. van Niekerk en L. M. Damen Jan z. van H. J. Rooza en H. Koolman. Ondertrouwd: Th. L. van der Geest 38 j. en E. J. van Steijn 30 j. L. Ouds hoorn 23 j. en A. van Loo 24 j. F. G. van den Burg 35 j. en M. A. van der Voort 27 j. K. Postma 21 j. en M. Havenaar 23 jaar. Getrouwd: C. G. de Goede 27 j. en J. F. Witteman 31 j. R. Duiker 27 j. en N. Barnhoorn 26 j. J. Oudshoorn 22 j. en E. M. Vos 22 j. Gevestigd: W. Prooüen van Leiden J. H. Huizeling van Leiden R. Broer van Warmond C. Vervaet van den Haag J. Nijzing en gezin van Beilen N. A. van der Voort van Rijnsburg E. M. Vos van Hillegom D. Havenaar en gezin van Voorhout Vertrokken: J. P. Witteman naar Leiderdorp Wed. A. L. Verhoog en gezin naar Leiden J. C. Schrama naar Alke made PC. Rijkse naar Breskens A. A. Duijn naar Grootebroek C. W. Vos naar Doetinchem M. C. W. Buijzen naar Heemstede J. W. van Ginhoven naar Utrecht H. van der Ploeg naar Noord- wijk. WARMOND Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt Dinsdag a.s. in openbare ver gadering bijeen ter behandeling van de na volgende agenda; Ingekomen stukken. Aan vulling der verordening betreffende de po litie op de haven, kaden en wateren bin nen deze gemeente. Intrekking raadsbesluit om voor 1940 af te wijken van artikel 18 der beheersverordening. Ophalen asch en vuilnis. Wijziging ambtenarenreglement en arbeidsovereenkomstenbesluit. Kruisvaart. Zondag, eerste Zondag van de maand, om 7 uur algemeene H. Commu nie. We zorgen er voor kwart voor 7 in de kerk te zijn (uniform verplichtend). Om 10 uur plechtige vernieuwing der doopbeloften; daarvan willen we allen ge tuigen zijn; dus, jongens, allen om 10 uur present. Dinsdag om 8 uur worden alle jongens, die hun doopbeloften gedaan hebben, in de burcht verwacht. Woensdag 8 uur Mgr. Aengënent-, Mi- chaël- en Tarcisius-ban. Vrijdagavond om 8.30 uur tooneelrepe- titie in de burcht. Zaterdag 7.30 uur Willibrord- en Jeroen- ban. De symbolen moeten deze week worden ingeleverd. Denken de leden der missieclub aan het ledigen der kistjes? De beste Kruisvaarder is hg, die het ALPHEN AAN DEN RUN Aankoop perceeltje grond. Nu de ver breeding en verbetering van het gedeelte van den Rijksweg tusschen Haze veld en Gouwsluis tot uitvoering zal komen, hebben B. en W. overwogen of van deze gelegenheid gebruik moet worden gemaakt om te komen tot een verbetering van de situatie, zooals deze thans is ten Zuidwesten van den Rijksweg, ter hoogte van de motorenfabriek der N.V. v.h. D. en Joh. Boot en ten Oos ten van het Rietveldschepad. Zooals be kend is, verkeert dit terrein in een vrij on- ooglijken toestand, hetgeen, wanneer de verbreeding van den Rijksweg tot stand zal zijn gekomen, er zeker niet beter op zal worden. In het uitbreidingsplan is dit ter rein aangeduid als te zijn bestemd voor be- srtating; op dit punt is n.l. geprojecteerd de samenkomst met den Rijksweg van de mede in dat plan geprojecteerde straat van de Conradstraat (bij de Visserstraat), tot dit punt op den Rijksweg, waarmede, zoo als bekend is, reeds rekening is gehouden bij den bouw der woningen, staande on middellijk ten Oosten van het Rietveld schepad. Door de gemeente reeds thans den eigendom te verzekeren van een perceeltje grond, eigenaar A. Oudshoorn te Warmond, dat nu nog is aan te merken als tuinland, zullen mede worden gediend de belangen der gemeente in de toekomst, wanneer het inderdaad mocht komen tot den aanleg van den hiervoor bedoelden verbindingsweg tus schen dit punt en de Conradstraat-Visser- straat. Het ligt in de bedoeling, het terrein- tje aanvankelijk te benutten voor uitbrei ding van het plantsoen, hetwelk zich thans reeds bevindt vóór de huizen, ten Oosten er van staande. Het uiterlijk der geheele omgeving zal daarmede ongetwijfeld wor den gediend en het ons voorloopig voor oogen staande doel hiermede worden be reikt. Met den eigenaar is overeenstemming verkregen voor den prijs van 0.15 per c.A. voor de over te dragen gedeelten berm en sloot ter oppervlakte van ca. 105 c.A. en van 3 per c.A. voor de over te dragen gedeel ten tuingrond, ter oppervlakte van c.a. 150 c.A., terwijl tevens de gemeente nog een ge ringe bijdrage, n.l. S 25 zal verleenen in de kosten van een nieuw scheidingshek. Geboren: Hendrika, doohter van J. C. van Elk en van J. Rijswijk. Gevestigd: A. ten Kate, van Beilen. C. Karman, van Arnhem. F. R. Letsch van Maassluis. M. van Ourp, van Rot terdam. J. van Ourp, van id. S. Bouw man, van Berinebroek. B. Leupen, van Oosterland. V e r t r o k k e n: J, Balvert, naar Zeg veld. A. van Reenen, naar Noordwijk. J. Visser, naar Den Haag. C. Klop, naar Haarlem. C. van der Velden, naar Veis en. C. Loupen, naar Amsterdam. J. Weber, naar Den Haag. J. Schellin gerhout, naar Waddinxveen. A. van Am sterdam, naar Koudekerk aan den Rijn. Gevestigd: M. van Teijlingen van Boskoop H. Ruardij van Bodegraven. Vertrokken' J. Bosland naar Ter Aar W J. de Kok naar Koog a. d. Zaan P. van der Leek naar 's-Gravenhage M. C. Zaunbrecher naar Leiden J. de Vries naar Delft D. C. Wentink naar Amsterdam J. Altcna naar Amsterdam H. Schaper naar Wassenaar C. La- dage naar Oegstgeest W. H. van den Berg naar Bussum M. Edeling (Wed. K. v Vlaardingen) naar Amsterdam L. Jongejan naar Klaaswaal P. van Nassau naar Nieuwkoop M. de Graaf naar Hil- trouwst meewerkt met zy'n leiding. Jullie allemaal? St. Josephsgezellen. Prof. Henneman zal op de verplichte bijeenkomsten van a.s. Maandag spreken over „De Geschiedenis van de parochie Warmond". Een onder werp, dat jullie belangstelling overwaard is! Aanvang 8 uur. Zooals je weet, zijn in den zomer de verplichte bijeenkomsten al leen maar op den eersten Maandag van de maand. Jeugd-actie. Onder zeer groote belang stelling hield de vrouwelijke jeugdbewe ging voor Katholieke Actie een ouder avond in Hotel de Stad Rome. Zeer velen hadden gevolg gegeven aan de uitnoodi- ging dezen avond bij te wonen. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op pastoor Oudejans, pater Booms uit Leiden, afge vaardigden van de vrouwelijke jeugdbewe ging uit Leiden, Sassenheim en Voorhout, afgevaardigden van het mannelijk jeugd werk hier ter plaatse. Van prof. van Trigt, Assistens Ecclesiasticus was bericht bin nen gekomen dat hij tot zijn leedwezen ver hinderd was de bijeenkomst bij te wonen. De bijeenkomst werd geopend door pastoor Oudejans, die wees op de vele uitingen van godsdienstzin. Deze innerlijke gesteldheid, aldus spreker, danken de meisjes voor een groot deel aan prof. van Trigt, die steeds zijn beste krachten aan de vereeniging geeft. Na een korte aansporing tot de meis jes, die weldra de school .verlaten, om tot de jeugdbeweging toe te treden, sloot spr. zijn openingsrede en wenschte leidsters en leden onder Gods zegen zeer veel succes. Overgegaan werd tot afwerking van het programma. Zang, dans, declamatie en too- neel vroegen nu bijna onafgebroken de aandacht der aanwezigen. Uit alles straal de charme en frischheid, terwijl van het vele gebodene ons ook de diepere zin niet ontging. Het was een leerzame en genot volle avond en een woord van bijzondere hulde en lof komt toe aan de bescheiden en stille werkster mej. M. Machen, die het geheele programma ineen had gezet en die zorgen noch moeiten heeft gespaard dezen avond tot een eclatant succes te doen wor den. Al met al was het een fleurige avond, die het in dezen lentetijd nog best deed. versum C. W. Wiechers naar Den Haag A. H. Th. van Leeuwen naar Bodegra ven P. Koene naar Wormerveer. TER AAR Kring de Venen. Vooraleer de groote campagne een aanvang zal nemen, had het bestuur van de kring De „Venen" gemeend nog eens voeling te moeten houden met zijn leden, om dan tevens enkele mededee- lingen te doen over bepaalde huishoudelijke zaken, welke een kleine verandering heb ben ondergaan bij de reorganisatie. Deze bijeenkomst, gisteravond gehouden in het café Hoogendijk, onder leiding van den heer C. Huigsloot, werd geopend met den chr. groet en na verwelkoming van de afdeelingen, van den Geest. adv. kapelaan Betjes, en van den heer Tel, als vertegen woordiger van het Hoofdbestuur, kwam bij de mededeelingen naar voren, met welken ijver het adres is samengesteld aan den Minister, inzake toeslag op de hier geteelde hoofdproducten. Een schrijven van de ten toonstellingscommissie uit Roelofarends- veen tot het meedoen van inzendingen voor de groenten-show komt aan de orde, doch men is de gedachte toegedaan, dat dit lofwaardig streven van de oud-cursisten- vereeniging wel opgeschort zal worden in verband met de onzekere tijden. Nadat ge poogd was aan de jonge tuinders ook glas te verstrekken, sommigen hun ontevreden heid hebben geuit over het geven van za- kenverlof aan bedrijfsleiders, deelt de voor zitter tot slot mede dat de ophoudprijs voor doperwten is vastgesteld op negentig cent, vergoeding tachtig cent en afwijkend zes tig cent. Peulen met een ophoudprijs van een gulden, vergoeding negentig cent en afwijkend eveneens zestig cent. Stap voor stap in de goede richting. Het jaarverslag van den secr., den heer Fr. Sassen, geeft een opsomming van de verrichte werkzaamheden, een overzicht van de reorganisatie en eindigt met een aansporing, naast elkaar, eendrachtig sa men te werken. Dan snijdt de voorzitter de groote actie aan, welke pas in het leven is geroepen om de Veenstreek tot den ouden bloei terug te brengen, doet voorlezing der namen, die in het comité zitting hebben genomen het aantal is intusschen uitgebreid en geeft dan op verzoek het behandelde weer van de eerste bijeenkomst. De heer de Jong had het meer in orga nisatorische lijn gevonden om de afdeelin- gén van het een en ander in kennis te stel len en, wat de tien punten betreft, wil spr. alleen dit nog zeggen, dat het in de Veen- streek alleen vast zit op het onrechtvaar dige systeem van vaststelling der midden- prijzen en richtprijzen, want hierdoor zijn wij in al die jaren voor bijna een millioen gulden benadeeld. Geeft de Regeering óns de honderd procent kostprijs, dan zullen er geen klachten meer komen. Ook andere leden lieten zich ongeveer in dcnzelfden geest uit en benadrukten opnieuw van welke groote waarde onze producten zijn, hetgeen voldoende bewezen is in den vo- rigen oorlog. Immers, toen legde de Overheid er be slag op, was zij blij met deze uitstekende consumptie-artikelen. Is dit het geval met een druif en komkommer? of meloen? Wil de Regeering mogelijk door het rapport van ir. v. d. Plassche een omzet ting van cultuur in deze omgeving, dan gaat een stuk intensieve tuinbouw, een massa fijne tuinbouwproducten uit deze streek weg. Hier worden producten ge kweekt voor de voedselvoorziening, de productie is ten top en toch hoort men vaak een qualificatie die onaangenaam klinkt voor dit nijvere volk. Zijn dan soms de streken waar massa's tomaten, komkom mers, geen afzetgebied vinden zoo verstan dig? Als het gaat om de meeste steun in het laadje te krijgen, zeker wel. En zoo gispte de vergadering steeds maar door. Toch werd besloten medewerking te verleenen. Aan het slot van de bgeenkomst gewerd ons nog de mededeeling, dat het Centraal Bureau van Veilingen een bedrag van acht honderd gulden heeft uitgetrokken tot on derzoek van de sngboonenziekte en drie duizend gulden voor de augurkenziekte. ROELOFARENDSVEEN Plechtige opdracht „H. Familie". Ver meldden we vorige week, dat 200 man nen hun opdracht gedaan hadden, dan moeten we dit, om de vrouwen niet te kort te doen, eerst even herstellen, daar dit ruim 150 moet zgn. Hemelvaartsdag was het dan voor de „H. Familie" afd. vrouwen, de gewichtige dag, dat 184 vrouwen haar plechtige op dracht deden. De dag werd ingezet met een algemeene H. Communie. Des avonds werd door Pas toor J. G. Onel het Lof gecelebreerd, waarin, na de wijding der medailles, geza menlijk de opdracht gedaan werd. De pre dikatie werd gehouden door kap. Jac. Betjes, waarin deze aan de hand van het Evangelie, de taak van de vrouw besprak, waarbij hij Maria als het groote voorbeeld stelde om deze taak te volbrengen. De pastoor hield hierna nog een korte toespraak, waarin hij zichzelf ook met deze nieuwe afdeeling gelukwenschte en erop wees, dat de vrouw in de wereld, maar vooral in haar eigen parochie, zoo veel goed kan doen. En daarom rekende pastoor op deze vrouwen, om de ware christelijke geest in deze parochie te bewaren. Met het Maria-lied „Wonderschoon prachtige" werd het Lof besloten. WOERDEn GEMEENTERAAD. In de gisteren gehouden vergadering van de gemeenteraad, waarin alle leden tegen woordig waren, deelde de voorz. allereerst medie, diat een ingekomen schrijven van die Mididenstandivereeaiigingen in besloten zitting zal worden behandeld (dit adres ging over <het opheffen van het depót in Woerden). Over het opruimen van krotwoningen voerde de heer Weltevrede langdurig het woord, die het vervangen van krotwonin gen door nieuwe, tegen de circulaire van den minister vond. De andere leden waren het daar niet mee eens. Integendeel! Na stemming werd met algemeene stemmen besloten de aanvrage Beslob roer, goed te keuren. Over de aanvrage betreffende krotwoningen aan de Poelstraat was men het niet eens. Verschillende leden wilden liever de algeheele saneering van de Poel straat, en niet een gedeeltelijke verbete ring. Met 10 tegen 3 st. werd besloten de aanvrage Radix toe te staan. Met de verbouw van het politiebureau kon de heer Luneniburg zich niet vereenigetn (de geheele verbouwing kost 4700). Een diergelijke verbouwing is toch geen oplos sing. Met 10 tegen 3 st. werd de verbou wing goedgekeurd. Vervolgens vereen igde men zich met die wijziging der bouwverordening, alsmede met de aanschaffing van een exhauster voor de gasfabriek en de revisie der gas leidingen. Een voorstel tot een crediet van 515 voor aanschaffing van 10 uniformen der burgerwacht. Hierdoor is het aantal geüniformeerden gestegen tot 32. Aange nomen met 11 togen 2 st, (tegen v. d. Lee, (S.DA.P.) en de Wit (A.R.). Over punt 9 art. 72 L.o.-wet, R.K. Jon gensschool, werd afwijzend beschikt Punt 11. Bode in algemeene dienst werd aangehouden tot de volgende vergadering om nogmaals te bespreken. Over de ver koop van grond aan het Oude Land, werd zeer lang gesproken; hoofdzaak was de al of niet verlaging van de grondprijs óf het bouwen met premie. De algemeene opiniie was, dat de bouw van arbeiderswoningen in Woerden het meest urgent is. Woningen van 5.a 5.50, zijn niet zoo gevraagd op het oogemblik. Ten slotte blijkt na stemming, dat het voorstel van B. en W. met 6 tegen 7 stemmen is verworpen, (der halve geen verkoop van land aan C. Burg graaf, tegen verlaagde prijs). Een voorstel van den heer Weltevrede, de goedkeuring voor verkoop (niet premie) aan Ged. St. aan te vragen, werd met 12 tegen 1 st. aan vaard. De onibewoonibaarverklaringen van verschillende woningen ging zonder stem ming onder de hamer. Men besloot de wijziging der verordening voor de gemeentepolitie in een besloten vergadering te behandelen. Over de aanstelling van een klerk der politie k 800, opende de heer Weltevrede de besprekingen. Deze wilde eisohen (5- jarige H.B.S. of inspecteursdiploma) ver lagen tot ulo-diploma. De 'heer v. d. Lee (S.D.A.P.) verdedigde deze eisohen op grond van d-e besprekingen in het georga niseerd overleg. Aangenomen met 8 teigen 5 st. Tegen de heeren Weltevrede, Cnosse, v. d. Heijden, de Vries en de Wilrt. De heer Lunenburg stelde nog eenige vragen aangaande een nieuwe Woning stichting en het advies van B. en W. aan deze stichting. Naar aanleiding van de kwestie v. d. Heijden, in de rondvraag door de heer Lu nenburg te berde gebracht, deelde de heer v. d. Heijden mede, dat een aanklacht reeds is ingediend. Hierna sluiting.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7