Klein oorlogsnieuws IV 3lu4land-5inland KERKNIEUWS DE EDELE BRON.... BINNENLAND ZATERDAG 4 MEI 194o DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 LUCHTGEVECHT BU BORKUM. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede: „Vrijdagochtend is een ver kenningsvliegtuig van de R. A. F. aange vallen door drie vijandelijke gevechtstoe stellen nabij het eiland Borkum. Er volgde een fel gevecht waarbij de schutter van het Engelsche toestel werd gedood, echter niet alvorens een vijandelijke machine te hebben neergeschoten. De beide overige gevechtstoestellen braken den strijd ten slotte af. Onze piloot en navigator waren beide gewond, maar slaagden er in het vliegtuig veilig naar zijn basis terug te brengen". Duitsche krijgsgevangenen in Schotland. Twee en veertig Duitschers, die in Noor wegen krijgsgevangen zijn gemaakt, zijn gisteren met een Noorsch schip in een Schotsche haven aangekomen. REDE VAN ATTLEE. In een rede te Londen heeft Attlee ge zegd: Ik geloof, dat het volk zal staan op een moedige, vastbesloten en doeltreffende leiding, die ons door de crisis moet helpen. De arbeidersbeweging zal haar deel bijdra gen. Het volk is, naar ik geloof, bereid groote offers te brengen, mits gelijkheid verzekerd is. Ik ben er niet geheel van overtuigd, dat wij op het oogenblik een volledig gebruik van onze menschelyke en materieele hulpbronnen maken. Attlee zeide verder, dat het bericht van het terugtrekken der Britsche troepen uit Zuid-Noorwegen voor velen een schok is ge weest, in het bijzonder voor hen, die hun verwachtingen te hoog hadden gespannen en de omstandigheden der onderneming niet kenden. De arbeidersfractie zou Dins dag volledige inlichtingen van de regee ring vragen. Een nieuwe tegenslag brengt geen verandering in haar stellig voorne men, het Hitlerisme te verslaan. OFFICIEUZE BELGISCHE WAARSCHU WING TEGEN VALSCHE GERUCHTEN. In een door de Belgische bladen gepubli ceerd officieus communiqué wordt het pu bliek gewaarschuwd tegen de verspreiding van valsche geruchten. Voor het geval van een inval in België wordt het publiek aan geraden, zich te verzetten tegen de ver spreiding van deze valsche berichten, die in verschillenden vorm kan geschieden, zooals uitzending door de radio, door mid del van door vliegtuigen uitgeworpen strooibiljetten, fluistercompagnes in open bare en particuliere kringen,aanplakbil jetten en alarmeerende berichten over de operaties van het leger, waarin ernstige nederlagen worden gemeld. „Laat u niet alarmeeren, zoo besluit het communiqué, noch beinvloeden door valsche berichten. Blijft kalm en vol vertrouwen: vol ver trouwen in het leger en in het land". VERBINDINGSSPOORWEG VOLTOOID. Vandaag is te Moskou medegedeeld, dat de aanleg van den 170 K.M. langen spoor weg tusschen de Sovjet-Russiche Poolhaven van Kandalaksha en Kuolajaervi in Fin land ten Noorden van de „Wespentaille" Voltooid is. Hiermede zijn Kuolajaervi en Kiolajaervi verbonden met den spoorweg naar Moer- jnansk. Zekere buitenlandsche bladen hebben berichten gepubliceerd, waarin werd be weerd, dat de Sovjet-Unie aan Finland Vy borg (Viipuri) had aangeboden in ruil voor de Aaland-eilanden, terwijl Reuter op 1 Mei een bericht van zijn correspondent te Paarijs heeft gepubliceerd, waarin wordt betoogd, dat de Sovjet-Unie Finland heeft voorgesteld Hangoe en Vyborg terug te ge- Ven in ruil voor de Aaland-eilanden en Petsamo. Tass is gemachtigd te verklaren, dat al Öeze berichten van iederen grond ontbloot zijn en van begin tot eind verzonnen zijn. Rusland „geïnteresseerd" bij Zweedsche neutraliteit. Eenige buitenlandsche bladen beweren, dat Sovjet-Rusland in de vorige week aan de Duitsche regeering een nota heeft over handigd, waarin de Sovjetregeering heeft verklaard, dat zij de Duitsche actie tegen Zweden als een onvriendelijke daad zou beschouwen en dat de Sovjet-Unie boven dien verklaarde geen bezetting van de Aaland-eilanden te kunnen toestaan. Het telegraafagentschap der Sovjet-Unie is gemachtigd te verklaren, dat dit bericht niet in overeenstemming is met de feiten. In werkelijkheid heeft veertien dagen ge leden te Moskou tusschen vertegenwoordi gers der Sovjet-Unie en van Duitschland in overeenstemming met artikel 3 van het Sovjet-Duitsche verdrag inzake het weder zijds verstrekken van inlichtingen en het plegen van overleg een uitwisseling van inlichtingen inzake de neutraliteit van Zweden 'plaats gehad en daarbij werd ge constateerd, dat beide staten zich als geïn teresseerd beschouwen bij het behoud van de Zweedsche neutraliteit. De Heiligverklaringen op Hemelsvaartsdag De Romeinsche correspondent van de „Tijd" seinde Vrijdagmiddag: Grootsch en imposant en tegelijk door intieme détails dikwijls ontroerend was de plechtigheid, waarmede de H. Vader giste ren de Zalige Gemma Galgani en de Zalige Maria Pelletier heilig verklaarde. Toen de beeltenissen van de heilige vrou wen in triomph den geweldigen Sint Pie- ter werden binnengedragen, baadde plotse ling de basiliek in een verblindend licht, dat straalde van honderden kristallen luch ters. Het applaus stormde door de immen se ruimte en met door tranen omfloersten blik schouwden de volgelingen en vereer ders van de beide Heiligen naar de aard- sche glorie, die als een zwakke afstraling was van de hemelsche. Meer dan 40.000 geloovigen bevonden zich in den Sint Pieter. Op de tribunes ter zijde van het Priesterkoor was een schit tering van uniformen en officieele gewa den van persoonlijkheden, prinsen en diplo maten. Daar waren eveneens de zooge naamde „miracolati" gezeten, zij die op voorspraak van de beide heilige vrouwen wonderbaar géiezen werden. Daar zat ook bleek en als vernietigd door de geweldige aandoening de zuster van de H. Gemma Galgani. Toen de H. Vader met heldere stem vol daan had aan het drievoudige verzoek tot de heiligverklaring en het Te Deum in zette, antwoordden de 40.000 geloovigen In koor: „Te Dominum confitemur". Een machtige geloofsbelijdenis, dat was deze ge- heele plechtigheid en als zoodanig bekroon de zij het heldhaftige geloofsleven der bei de heilige vrouwen. In de homilie, welke de H. Vader uit sprak, zeide hij o.a.: „Hoe ver is onze tijd verwijderd van het hemelsche leven van heiligheid dier twee maagden. Zoovele menschen zijn er thans, wier vurige ver langens niet uitgaan naar de hemelsche, maar naar de aardsche goederen en die er niet aan denken in boete en vrome plichts betrachting hun schuld uit te wisschen maar met toenemenden hartstocht hun be geerten en hun zondige verlangens zoeken te bevredigen. Door matelooze begeerte naar mensche- lijke grootheid, naar vermeerdering van macht en de daaruit voortvloeiende verwer ping van de wet van God, worden de gees ten verblind, en ziedaar waarom in de so ciale betrekkingen de richtlijnen en de normen van de liefde in discrediet zyn, waarom de banden, die de gemeenschap der volkeren tezamen houden, verbroken zyn en de grenzen der rechtvaardigheid geschonden. Het gevolg van dit alles is, gij weet het, de oorlog, die sinds acht maan den volkeren, die ons allerdierbaarst zijn, in een bloedbad dompelt, de oorlog, die reeds ontzaglijke rijkdommen heeft vernie tigd en zoovele gebieden te vuur en te zwaard teisterde. Niet weinig burgers be treuren in gedwongen ballingschap hun ver verwijderde vaderland, onschuldige kinde ren werden van hun ouders beroofd, va ders en moeders beweenen hun kinderen, die hun door den dood ontrukt werden. Bij zoovele afschrikwekkende tafereelen richten wij onzen blik verlangend naar om hoog, naar den hemel en richten wij onze gebeden tot deze twee maagden, die reeds deel hebben aan Zijn glorie, opdat zij met goedgunstigheid op ons mogen Heerschou wen, voor ons de Goddelijke genade mogen afsmeeken en ons naar het hemelsche Va derland mogen voeren, naar hetwelk wij streven door een geleidelijke vervolmaking in de deugd. Dat zij van God ook mogen verkrijgen, dat alle naties en volkeren, indachtig hun gemeenschappelijke natuur en hun ge- meenschappelijken Vader en Schepper, hun geschonden eenheid mogen herstellen, den haat door de eendracht mogen vervangen en terug mogen keeren tot de raadslagen van den vrede." DIRECTEUR VAN ROLDUC. Naar de „Msbd." verneemt, heeft Mgr. A. J. M. H. v. d. Venne, directeur van Rol- duc, wegens gezondheidsredenen aan Z. H. Exc. den Bisschop van Roermond ontslag uit zyn functie gevraagd. KATHOLIEK COMITÉ VAN ACTIE „VOOR GOD". Een duurzame vrede ligt niet alleen in de betrachting en het bezit van stoffelijk goed t onze beschaving moet hare grootheid en hare pracht aan edeler bronnen putten. De geestelijke en moreele op beuring der volkeren moet onze voornaamste bezorgd heid wezen. Zij blijft voor alles onze hoop. Koning LEOPOLD IDL NEUTRALITEIT BEWAREN! Waarschuwing van den Bisschop. Z. H. Exc de Bisschop van Haarlem pu- bliceert in „St. Bavo" de volgende waar schuwing: „Het is Ons gebleken, dat men hoogst voorzichtig moet zijn met uitlatingen en mededeelingen aan vreemdelingen. Ook zelfs tegenover priesters van andere natio naliteit is het niet verantwoord zich van deze gereserveerdheid ontslagen te achten. Deze waarschuwing wordt zeer bijzonder gericht tot geestelijken en kloosterlingen". R.K. JONGERENDAG IN DELFT Inleidingen van mr. T. Verschuur en Max van Poll Onder zeer groote belangstelling is Donderdag te Delft de eerste landelijke R.K. Jongerendag gehouden. Niet minder clan 21 plaatsen waren vertegenwoordigd. Onder de officieele personen merkten wy op den hoogeerw. heer J. P. J. Kok, deken van Delft, den heer P. Elzen, burgemees ter van Naaldwijk, de R.K. Wethouders M. P. Kramer en M. Zomerdijk, alsmede den Jongeren-Commissaris der R.K.S.P., den heer mr. A. Drion uit Breda. Na een kort openingswoord door den voorzitter der Kath. Jongeren afd. Delft, den heer P. Th. Oostendorp, werd het woord gegeven aan den Partij-voorzitter mr. T. Verschuur voor het uitspreken van zijn rede over het onderwerp: „Plaats voor de Jongeren". „Er is bewustwording gaande onder de jeugd van alle landen", aldus begon spr. zijn betoog. Wil een volk zich redden, dan moet het zich verjongen en nieuwe vitali teit verwerven. Welnu, men zal de volkeren verjongen, door de jeugd bewust te maken van haar jeugd en die jonge geestelijke kracht in het volksleven uit te dragen. Men zou vervallen in oude dwalingen als men de jeugd-om-de-jeugd verheer lijkte. Tegenover twee voorbeelden hoe de jeugd in dien afgrond is vervallen, stelde spr. één machtig bemoedigend voorbeeld: Frankrijk en de Katholieke Fransche jeugdbeweging. Bemoedigend, omdat deze beweging op wonderbaarlijke wijze aan het vernieuwen is. Men spreekt er dan ook van een Pinkstjerstorm. Waarom de jeugdbeweging daar niet in kling-klang of in nationalistischen waan verloopt? Omdat in Frankrijk de geheele jeugdbeweging als een vorm van Katho lieke Actie is opgevat m.a.w. aan een hooger en niet zinledig ideaal is dienstbaar gemaakt. Hoe in Nederland de katholieke jeugd beweging zich zal ontwikkelen, moet men afwachten. Zij is allereerst een maatschap pelijke beweging en de politiek staat er buiten. Nu reeds is er in verband met de verschillende standen werkgevers, boe ren, middenstanders, arbeiders een min of meer afzonderlijke jeugdbeweging. Er zit aan alle kanten groei en verande ring in. Reden te meer voor de politieke organisatie om nog voorzichtigheid te be trachten. Op dit oogenblik kent onze organisatie „de adspirant-leden", waarvoor clubs be staan. Tijdens den koffiemaaltijd, die hierna volgde, sprak de heer Dio van de Pavoordt, bestuurslid van de jongeren-afdeeling Overveen (Haarlem) over sociale op voeding. De Hoogeerw. heer deken J. P. J. Kok, die verhinderd was langer te blijven, nam hierna afscheid na eerst zijn voldoening te hebben uitgesproken over de groote op komst en over het feit, dat het initiatief tot dezen Jongerendag van Delft was uitge gaan. Spr. wenschte, dat van Delft uit de victorie zou beginnen en deze dag be geestering zou wekken onder alle jonge ren. Moge Gods rijkste zegen op dit schoo- ne werk rusten. Hierna behandelde de heer Jos Imholz, voorzitter van de Jongeren-afdeeling Gouda het onderwerp: Jeugd-stand-organi- satie en Jongerenbeweging. Tenslotte voerde de heer G. A. J. v. d. Boogaard, voorzitter van de Jongeren- afdeeling Utrecht het woord over „Wij jongeren en Oranje". De heer Oostendorp, voorzitter van den Jongerendag, verklaarde in zijn dank woord tot de sprekers, dat deze korte kernachtige tafelspeeches door de jonge ren zelf uitgesproken, tot de hoogtepunten van dezen dag zullen blijven behooren. Na den maaltijd verdeelden de deel nemers zich in twee groepen voor het brengen van een bezoek resp. aan het Prinsenhof en het Mausoleum der Oranje vorsten in de Nieuwe Kerk. Ten slotte volgde daarop de belangrijke middagbijeenkomst, waarin het bekende Tweede Kamerlid Max van Poll een rede uitsprak over het onderwerp: „Ons Ryk in vier werelddeelen". Zijn er in de huidige politiek nog dingen te vinden, welke deze geestdrift kunnen wekken? vraagt spr. zich af. Erkennend dat de details, waarmede de practisclie politiek zich doorgaans moet bezighouden, moeilijk in staat kunnen worden geacht om deze geestdrift te doen ontvlammen, voor al niet by jonge menschen, wees spr. er niettemin op, dat het woord van Frederik den Groote: „Ne négligez pas les détails, ils ne sont point sans gloire", een diepe waarheid bevat. De kathedraal wekt geest drift; het metselen steentje voor steentje op zich zelf niet, maar zonder dat metselen is nog nooit een kathedraal tot stand ge komen. Dit is het antwoord aan hen, die meenen den parlementairen détail-arbeid te kunnen minachten. Intusschen: het blyft waar, dat het detail moeilijk het startpunt kan zijn voor die geestdrift, welke iedere jongere mensch noodig heeft, wil zijn levenswerk ooit iets te beteekenen hebben. Zijn er nu in de politiek van dezen tyd nog van die groote over alle details heenreikende en zich uitspreidende, groote problemen en hooge idealen, welke ook in den jongen mensch de noodzakelijke aanvangsgeest- drift kunnen losslaan? Eén daarvan is het probleem van den uitbouw van het Koninkrijk der Neder landen, dat zich niet tot het allurische aanslibsel van Rijn, Maas en Schelde be perkt, waarop eens onze wieg heeft ge staan. Sedert de grondwetsherziening van 1922 heeft Nederland geen koloniën meer doch vormen de overzeesche gewesten in- tregeerende gebieds^ - olen van het eene Ryk. De taak van den uitbouw van het Nederlandsche Ryk is van een onafzien bare draagwijdte. Het eerste deel daar van is ongetwijfeld van economischen aard en bestaat in de versterking van de uiterst zwakke economische positie van de in- heemsohe volken. Dit beginsel heeft H.M. Koningin in hare troonrede van 1902 als leidraad van het regeeringsbeleid in Indië vastgesteld. Hieraan te kunnen medewer ken bij één zoo edel volk, vooral als het Javaansche, is op zichzelf reeds een groo te taak en een hoog ideaal. Wij, Katholieken, heffen elke werk zaamheid voor de stoffelijke welvaart hooger op en schakelen haar in in de groote rangorde der waarden, welke alles in dienst stelt van den Godstrever in den mensch. Nadat door den bekenden Delftschen voordrachtkunstenaar Henk Schaer eenige fraaie declamaties waren gegeven, werd deze zoo buitengewoon geslaagde eerste Jongerendag gesloten. DISTRIBUTIE. Suiker. Over de distributie van suiker merkt de regeering in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het fonds voor de economische verdediging, op, dat het in verband met de sterke vraag en de be trekkelijk geringe voorraden in het laatste half jaar van het jaar 1939 en met het oog op de bestaande onzekerheid omtrent de toekomstige aanvoer van suiker uit onze overzeesche gebiedsdeelen, geboden was tot distributie van dat artikel over te gaan. Minister Steenberghe staat niet afwij zend tegenover opheffing van dezen maat regel. doch hiertoe zal eerst kunnen wor den overgegaan, wanneer de hier te lan de aanwezige voorraden zoo groot zijn, dat het verbruik van het moment van ophef fing der distributie af tot het tijdstip, waarop weder binnenlandsche suiker be schikbaar komt, gedekt is. Van het begin af heeft de gedachte voor gezeten het verbruik van suiker niet meer te beperken dan strikt noodzakelijk was. Dat dientengevolge 't rantsoen gesteld werd op een hoeveelheid, die vrijwel precies met het gemiddelde gebruik overeenkomt, be- teekent nog niet, dat de distributie overbo dig zou zijn. De distributie dient er juist voor om te zorgen, dat ieder het beschik bare kwantum ook inderdaad kan verkrij gen. Aangezien de aanvoer van overzee vrij regelmatig plaats vindt, behoefde niet tot verlaging van het gestelde rantsoen te worden overgegaan. Kunstmest. Daar by de huidige omstandigheden een gunstig lijkende toestand binnen zeer kor ten tijd ten ongunste kan wenden, moet handhaving van de distributie van kunst meststoffen op dit oogenblik gewenscht worden geacht. HEFFING OP EN PRIJS VAN MARGARINE. Thans bestaat 54 a 60 pet. van den winkelprijs uit crisisheffing. Zooals wy Woensdagavond reeds mede deelden, zou de heffing op margarine, spijsoliën en vetten met acht cents per kilo worden verhoogd, waardoor ook de prijs dezer voedingsmiddelen met een gelyk be drag stijgt. Gerekend per kilo stijgt de prijs der margarine thans van 1.12 op 1.20 (7 pet.) voor de goedkoope en van ƒ1.24 op ƒ1.32 (6 y3 pet.) voor de betere margarine. De crisisheffing bedraagt thans 71 cent per kilo, dat is dus 60 pet. van den win kelprijs der goedkoopste en 54 pet. van dien der duurste margarine. Zooals men weet, bedraagt de crisishef fing op suiker 70 pet. van den winkelprijs, alles zonder omzetbelasting. De boterprijs zal voor den consument nu komen op 1.70 1.80 per kilo, dat is een kwartje hooger dan in den zomer van vorig jaar. „Hbld." DUIZEND TAARTEN! Dezer dagen heeft de Nederlainasche banketbatokersvereenig inig aan een dui zendtal willekeurig over de geheele weer macht verspreide gemobiliseerden, een bon toegezonden. „U behoort tot de duizend gemobiliseerden, die een taart krijgen," De geluksvogels, zenden de bon, ingevuld met naam en adres van hun moeder, vrouw of meisje, aan de Nederlandsche Banket - bakkersvereeniging en deze zorgt er voor, dat op Moederdag (Zondag 12 Mei) aan dit adres een keurige taart gratis wordt afgeleverd. MUSSERT MET DE GEKRUISTE ARMEN! De leider der N.S.B. telegrafeert een toelichting. In Het Nationale Daglblad wordt mede gedeeld, dat Mussert aan de Indische leden dier N.S.B. de volgende toelichting getele grafeerd heeft op de „houding met de ge kruiste amen". 1. Houding N.S.B. gekruiste armen. Officieren uit het leger gegooid: dus ge kruiste armen. Of dacht men soms franc- tireur? Ambtenaren uit hun ambt ontzet. Leden uit luchtbescherming gezet. Overal uitgezet, dus eenige oplossing: gekruiste armen. Niet wij hiebben weerkracht van. ons volk verzwakt, maar zij, die dit op hun geweten hebben. Soldaten in het leger doen natuurlijk hun plicht, dit valt buiten iediere bespre king, dus geen vraagstuk voor 'behoorlijke mensohen. 2. Ais Engeland wint, wint de internatio nale democratie, dan wordt in geheel Euro pa fascisme uitgeroeid: dan heeft de N.S.B. afgedaan, zeer eenvoudig. 3. Als Duitschland wint met Italië, dan wordt geheel Europa nationaal-socialis- tisoh-fascistisch; dan is onze taak alles te doen wat mogelijk tot ophouw in nieuw Europa van natiouaal-eocialiistiscih, onaf hankelijk, sterk Nederland, onafscheidelijk verbonden met welvarend, sterk verdedigd Indië. 4. Hartelijk gefeliciteerd met vlootver- sterking. Dank zij onzen 8-jarigen strijd tegen defaitisme en ondermijning. Wets ontwerp voor ontwapening onderteekend door Aibarda enkele jaren geleden, door S.D.A.P. ingediend, nimmer ingetrokken. Ligt ter behandeling gereed. Zoolang N.S.B. aanwezig, geen gevaar voor aanneming. REGELING INZAKE CONTRABANDE REGIME MET FRANKRIJK GEPARAFEERD. De regeeringspersdienst meldt: Zooals bekend, vertrok d.d. 11 April een delega tie naar Parijs tot het voeren van bespre kingen met de Fransche regeering over de toepassing van het contrabande regime, voor welk zelfde doel met de Britsche re geering besprekingen zijn gevoerd, welke op 21 Maart j.l. hebben geleid tot de pa rafeering van een overeenkomst met En geland. Ook de te Parijs gevoerde onderhande lingen hebben thans geleid tot overeen stemming over een regeling, welke 3 dezer daar ter stede is geparafeerd door de voor zitters der delegaties, van Nederlandsche zijde door den heer A. Th. Lamping, direc teur van de handelsaccoorden, van Fran sche zijde door den heer H. Alphand, di recteur der accc-rds commerciaux. Na de mededeelingen, welke over het arrangement met Engeland aan de pers zijn gegeven, kan thans worden volstaan met de mededeeling, dat na de ondertee- kening van beide arrangementen dezelfde behandeling mag worden verwacht door de Britsche en de Fransche contrabande-con trole inzake den aanvoer van Nederland van overzee, waardoor tevens een snelle behandeling van de Nederlandsche schepen bij het contrabande-onderzoek zooveel mo gelijk wordt bevorderd. De besprekingen te Parijs worden thans voortgezet over het bilaterale handelsver keer tusschen Nederland en Frankrijk. DE LOTERIJ VAN DE K.F.A. Het Centraal Bureau van de Katholieke Filmactie, verzoek U opname van onder staand bericht: Door den Minister van Justitie was be paald, dat de trekking van de loterij van de K.F.A. zou moeten plaats hébben vóór 1 Augustus 1939. Daar door verschillende omstandigheden een onvoldoend aantal lo ten was verkooht en er gereede aanleiding was te veronderstellen dat in den daarop volgenden winter grooter belangstelling voor deze loterij zou bestaan, gaf de Mi nister uitstel van den trekkingsdatum tot 1 April 1940. Dit uitstel was gebaseerd op de verwachting, dat in September 1939 de film „Notre Dame de la Mouise" gereed zou komen en in de wintermaanden zou worden vertoond. Van deze eerste proeve van een Katholieke film mooht vooral van onze geloofsgenoo ten steun voor de loterij van het „Werk voor de Goede Film" ver wacht worden. Intusschen trad eind Augustus die oor logstoestand in en kon de film „Notre Da me van de sloppen" niet afgeleverd wor den, terwy'l bovendien de ongemeen stren ge winter alle actie voor het geven vain filmvoorstellingen belemmerde. Aan den Minister is daarom onlangs op nieuw de vraag voorgelegd of er 'bij wijze van uitzondering nogmaals aanleiding was de trekkingsdatum te verschuiven, gezien het feit, dat bovenbedoelde film gereed en in exploitatie gekomen is. De minister heeft op grond hiervan bericht, dat de trekking van de loterij van het „Werk voor de Goe de Film" thans zal moeten plaats hebben vóór 1 Januari 1941. OFFICIERSOPLEIDING BIJ DE MOTORDIENST. Naar wij vernemen, is de aanvangsda tum voor de eerstvolgende opleiding tot reserve-officier bij het korps Motordienst vervroegd vastgesteld op 6 Augustus a.s. Dienstplichtigen, die op die datum de eerste oefening nog niet, of nog niet ge heel hebben vervuld, kunnen naar plaat sing bij deze opleiding mededingen, indien zij overigens voldoen aan de eischen, die daarvoor gesteld zijn, volgens de indee- lingsbesohikking 1940. Aanvankelijk zou de opleiding beginnen 1 October. Zij is thans dus vervroegd.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6