Ook Noorsche troepen naar elders overgebracht 9iüttm Vtefmrn aak uit Mantóx^ó ivey SUwum noa in ACowcódU Handen Vwdacfate fretantyöteilinty maat de Ü^atdan Alexandrië op alles voorbereid ZATERDAG 4 MEI 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Wapenstilstand door Noorschen commandant gevraagd NAMSOS VERLATEN De geallieerde troepen hebben zich thans ook teruggetrokken uit Namsos, de Noor sche haven op 120 K.M. ten Noorden van Drontheim. Het Britsche ministerie van oorlog deelt In een communiqué mede: „Overeenkomstig het algemeene plan van de terugtrekking u!t de onmiddellijke omgeving van Dront heim zijn de geallieerde troepen Donderdag avond weder te Namsos ingescheept. Het terugtrekken en weder inschepen geschied de met volledig succes en zonder verliezen. Volgens den correspondent van „Afton- bladet" in Grong zijn 30 man gedood en 60 gewond, toen een Engelsche torpedoot- jager, die het terugtrekken der geallieerden uit Namsos dekte, getroffen werd door een bom. De correspondent voegt hieraan toe, dat de geallieerde troepen weer scheep gin gen onder een hevig vuur van Duitsche vliegtuigen. Uit gezaghebbende bron werd gisteravond vernomen, dat generaal-majoor Paget bij zyn plan voor de evacuatie van Andalsnes voorgesteld heeft met de Britsche troepen ook alle Noorsche troepen, ten aanzien waarvan het Noorsche opperbevel besloot, dat zij beter in andere gebieden konden worden gebruikt, over te brengen. De noo- dige instructies werden gegeven om hieraan gevolg te geven, doch in Londen is nog niet bekend hoevelen in feite op die wijze over bracht zijn. De aandacht is thans gericht op het ge bied van Narvik. Men denkt, dat de Noor sche strijdkrachten en de geallieerde troe pen in het hooge Noorden in een goede po sitie zijn om de onderwerping van Narvik zelf binnen zeer korten tijd tot stand te brengen. De Duitschers in de haven zouden gebrek hebben aan levensmiddelen en an dere voorraden, zoodat zij in groote moei lijkheden zouden zijn. Intusschen bevinden zich koning Haakon en zijn regeering, om trent wier verblijfplaats geruchten de ron de hebben gedaan, nog.in Noorwegen, zoo meldt het Noorsche Telegraafagentschap. EEN WAPENSTILSTAND GEVRAAGD? Volgens een Zweedsch radiobericht heeft kolonel Getz, de commandant der Noorsche troepen in Trondelag (het gebied Noorde lijk en Zuidelijk van Drontheim) een dag order uitgevaardigd, waarin hij kennis geeft van zijn voornemen, den Duitschers een plaatselijken wapenstilstand te vragen. De dagorder zegt verder, dat de positie der Noorsche troepen in Trondelag na het ver trek der geallieerden onhoudbaar is ge worden en dat verder vechten geen nut zou hebben. Het Britsche miinsterie van oorlog deelt mede: „Het bericht, dat de Noorsche op perbevelhebber niet op de hoogte was van het geallieerde besluit tot terugtrekking der troepen uit het gebied van Drontheim, of dat hij onderhandelt over een wapenstil stand, is ongegrond. De commandant van het Noorsche leger en zijn staf hebben zich in den nacht van 1 op 2 Mei op een Britsch oorlogsschip ingescheept". Voorts wordt nog gezegd: „De Noorsche opperbevelhebber is naar een niet bekend gemaakte bestemming in Noorwegen ge bracht en een eventueele dagorder, waarin melding wordt gemaakt van onderhande lingen over een wapenstilstand, is blijkbaar zonder zijn voorkennis uitgevaardigd". RORÖS NOG IN NOORSCHE HANDEN? Duitsche troepen zijn naar gemeld wordt Selbu op ongeveer 50 K.M. ten Zuidoosten van Drontheim binnengerukt. Intusschen wordt bericht, dat de Noorsche troepen, die de Duitschers uit Röros teruggedrongen hadden, zich thans in Noordelijke richting terugtrekken. Uit Fjalnas (Zweedsche grens), wordt ge meld, dat Röros nog steeds in Noorsche handen is. Nabij Os, 10 mijl ten Zuiden van Röros, waar de Noren hardnekkig tegen stand bieden, werd gisterochtend hevig ka nongebulder gehoord. Donderdagavond is een Duitsche afdeeling ter sterkte van 400 man, die Röros weder trachtte binnen te dringen, door de Noren en de Zweedsche vrijwilligers teruggedrongen. Intusschen rukken, naar verluidt, kleine Duitsche af- deeiingen van Drontheim uit naar het Zui den op. De bewoners van Röros hebben een toe vlucht gezocht in berghutten, waar zy den dag doorbrengen, om slechts des nacht naar de stad terug te keeren. De weg van Röros naar de Zweedsche grens is nog steeds in Noorsche handen, doch zij is tengevolge van de smeltende sneeuw moeilijk begaanbaar. Een bericht in „Aftonbladet" uit Röros meldt, dat zich nog steeds eenige geallieer de troepen bevinden in het gebied ten Zui den van Drontheim, doch dit wordt met reserve opgevat, gezien Chamberlains ver klaring van Donderdag. Het bericht meldt, dat geallieerde troepen, die zich in Noorde lijke richting terugtrekken, uit Dombaas, zich thans te Folkstua bevinden op enkele kilometers ten Noorden van Hjerkinn aan den spoorweg naar Stoeren. DE ACTIES DER BRITSCHE LUCHT MACHT. Van Britsche zijde wordt vernomen, dat de Britsche bommenwerpers Donderdag avond bij hun aanval op Stavanger weinig tegenstand van de Duitschers ondervon den, hetgeen ongetwijfeld een gevolg is van de hevigheid der voorgaande aanval len. In de meeste der rond het vliegveld gelegen gebouwen brak brand uit. Te Fornebu viel den Britschen vliegtui gen een warmere ontvangst ten deel, doch vier bommen vielen dicht genoeg bij den voornaamsten hangar om aanzienlijke schade aan te richten. Het groote aantal Britsche toestellen, dat aan de uitgebreide operaties van Donder dag heeft deelgenomen, heeft geen verlie zen geleden. Van Duitsche zijde wordt bekend ge maakt, dat Engelsche toestellen Donderdag het vliegveld van Stavanger hebben aan gevallen, terwijl des avonds twee los van elkander staande aanvallen werden onder nomen op het vliegveld Rye in Denemar ken. In den nacht van 2 op 3 Mei versche nen vijandelijke vliegtuigen ook boven het vliegveld Fornebo bij Oslo. Aangezien het Duitsche afweervuur tijdig en met effect in actie trad, mislukten al deze aanvallen. De blindelings neergeworpen gewone en brandbommen richtten geen schade aan, alleen een schuur ging bij het vliegveld Rye in vlammen op, daar tengevolge van de brandbommen een kleine oppervlakte heide in brand was gevlogen. De brand zelf kon terstond gebluscht worden. Ver der wordt van bevoegde zijde vastgesteld, dat anders luidende berichten van het Britsche ministerie van luchtvaart volko men ongegrond zijn. ENGELSCHMAN IN STOCKHOLM GEARRESTEERD. Een Engelschman, Alfred Rickman, en zijn Zweedsche secretaresse, Elsa Johans son zijn te Stockholm gearresteerd, ver dacht van voorbereiding van sabotage. In een door Rickman gehuurden kelder werd een groote hoeveelheid ontplofbare stoffen gevonden. DE RECHTVAARDIGING ACHTERAF. Het Duitsche Nieuwsbureau zegt, dat in de buitenlandsche pers erop gewezen is, dat van Duitsche zijde het feit, dat de Duitsche plannen ten aanzien van Noor wegen sedert lang waren voorbereid, ver doezeld is. Van bevoegde Duitsche zijde wordt hierop geantwoord, dat, aangezien verantwoordelijke Britsche kringen hei- haaldelijk betoogd hadden, dat tegen den Duitschen ertsuitvoer uit Noorwegen iets moest worden gedaan, rekening diende te worden gehouden met de mogelijkheid van een Britsche landing in Noorwegen, en dat het vanzelf spreekt, dat tegenmaatregelen werden voorbereid. Voorts wordt weersproken, dat van Duit sche zijde niet het bewijs is geleverd, dat de geallieerden het initiatief tot een aan val op Noorwegen wilden nemen, omdat de geallieerden rekening hebben moeten hou den met alle mogelijkheden, o.a. ook die van den later uitgevoerden Duitschen coup. Van bevoegde zijde wordt er name lijk op gewezen, dat ook een bevel van het hoofdkwartier van de 146e brigade in Duitsche handen is gevallen, dat op 5 April te Huthwaite is voorbereid en het trans port van den brigadestaf op een met een codewoord aangegeven dag (dl dag) re gelt. De brigadestaf zou op twee niet nader genoemde schepen vervoerd worden. Aan het bevel is een briefje gehecht, waarop rood onderstreept de volgende woorden staan: „D 1 dag is thans Zondag 7 April 1940". Uit een gevonden oorlogsdagboek MIDDELLANDSCHE ZEE NIEUW OORLOGSTERREIN? GEALLIEERDE VLOOT IN DE HAVEN VAN ALEXANDRIë Alexandrië, dat thans strategisch belang rijker is dan Malta, bevindt zich in staat van volstrekte gereedheid. De kust- en luchtaf weerbatter y en zijn bemand. Er worden minder militaire vluchten ondernomen om de machines en manschappen bij de hand te houden om er ten allen tijde over te kunnen beschikken. De verloven voor het leger en de politie zijn stopgezet. De overige voorzorgsmaat regelen omvatten de instelling van een z.g. woestijn wacht, n.L een keten van een zame Egyptische militaire schildwachten, voorzien van telefoon, dwars over de woestijn van de Westelijke grens van Egypte tot aan de Nijldelta. Een krachtige voorhoede van de geallieerde vloot is giste ren te Alexandrië aangekomen. Binnenkort wordt hier een zelfs nog grootere vloot- macht verwacht. Reuters correspondent te Alexandrië meldt, dat de geallieerde vloot, die ter reede van Alexandrië is aangekomen, be staat uit slagschepen, kruisers, torpedo- bootjagers, Britsche duikbooten en een depotsohip. DE BRITSCHE MAATREGELEN BETREFFENDE DE MIDDELLAND SCHE ZEE De diplomatieke correspondent van Reuter schrijft: Ten aanzien van een artikel in de „Tevere", waarin beweerd wordt, dat het besluit van de admiraliteit om de Engel sche scheepvaart niet meer door de Middel- landsche Zee te laten gaan den dood be- teekent van de pas opgerichte United Kingdom Commercial Corporation, ter wijl bovendien de opbrengst der Engelsche scheepvaart met 50 procent wordt vermin derd en de Engelsche import uit den Bal kan tot nul wordt teruggebracht, wordt er op gewezen in gezaghebbende kringen, dat Hooldpl]iy en Kiespijn Veilig en vlu^#als geen ander helpen hierbij altjjd een poedï o^chet van Mijnhardt Mijnhardt's Poeders «rstifr 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd llMij(&iardffes"Doo8 10 en 50 ot. 2575 van het 4e reg. Lincolnshires blijkt, dat het bataljon in den middag van den 8en April op de „Berwick" is scheep gegaan. Het schip zou denzelfden dag nog vertrek ken, doch des avonds werd bekend, dat de Duitsche vloot in zee was en het vertrek werd daarom uitgesteld tot de toestand opgehelderd zou zijn. Den volgenden och tend kwam het bevel, de troepen weer te ontschepen. Nadat dit geschied was, koos de „Berwick" om half twee in den middag zee. Hieruit blijkt ondubbelzinnig, dat het Britsche optreden niet als tegenactie tegen een Duitsche landing gedacht kan zijn ge weest, want aldus het Duitsche betoog hoe had anders het bericht van het uit varen der Duitsche vloot tot het intrek ken der Britsche maatregelen kunnen lei den? Het Stratforce-plan zal ongetwijfeld oorspronkelijk voor eventualiteiten be doeld geweest zijn, doch thans is bewezen, dat op 7 April met de uitvoering ervan be gonnen is. 1. de maatregelen niet op de geheele Brit sche scheepvaart voor de Middellandsche Zee van toepassing is; 2. het mogelijk zal zijn om gebruik te maken van neutrale schepen voor goedè- renvervoer naar Groot Brittanje; 3. de landroute via Turkije en Syrië naar Egypte open staat; 4. de weg om den Kaap de Goede Hoop voor reizen naar Australië en het Verre Oosten maar één dag langer is. De vertraging voor reizen naar Indië zou eenigszins langer zijn. Men zal zich herinneren, dat de oorspronkelijke Engel sche mededeeling de hoop tot uitdrukking bracht, dat de omstandigheden in staat zouden stellen om in de naaste toekomst de voorzorgsmaatregelen voor de scheep vaart op te heffen. DE DUITSCHE PERS BESCHULDIGT. De geheele Duitsche naniiddagpers van gisteren beschuldigt, naar de „United Press" uit Berlijn meldt, de Engelschen ervan, dat zy in de Middellandsche Zee een nieuw oorlogstooneel zoeken. Overal ziet men op de eerste pagina's der Duit sche bladen koppen, die daarop duiden. De „Nachtausgabe" zet boven zyn hoofd artikel: „Na de nederlaag in het Noorden zoekt Engeland een nieuw krijgstooneel: oorlog in het Oostelijk deel van de Mid dellandsche Zee". Het blad schrijft o.a.: „De berichten doen duidelijk uitkomen, dat niet slechts direct na de rede, waarin de Britsche premier het ineenstorten van de Engelsche en Fransche campagne in het Noorden toegaf, maar reeds eenige dagen geleden, inten sieve politieke zoowel als militaire voorbe reidselen door Engeland werden getroffen, om den oorlog over andere gebieden uit te strekken en wel in de richting van de Mid dellandsche Zee. De „Angriff" schrijft boven zijn artikel: „Welke plannen maakt John Buil? Een gevoel van alarm in de Middellandsche Zee? De „U.P."-correspondent herinnert er hier aan, dat de Duitsche pers ongeveer 5 weken geleden een dergelijke propaganda campagne heeft gevoerd, waarbij zij be weerde, dat de Engelschen agressieve plan nen ten opzichte van Scandinavië koester den. Verder is te Berlijn de aandacht geves tigd op Zuid-Oost-Europa, in het bijzonder op den Balkan. Bevoegde en goed inge lichte Duitsche kringen blijven verzekeren, dat de geallieerden alles in het werk zul len stellen, om het terrein van den strijd uit te breiden. Zij verklaren, dat zy een eventueele Britsche agressie zullen beant woorden met een bliksemsnel optreden. „Wij, aldus deze kringen, zullen daar het eerst zyn en er blijven". In bevoegde kringen verwacht men niet, dat de volgende dagen reeds een militaire actie in het Zuid-Oosten zal plaats vin den, maar men verklaart, dat berichten van neutralen uit het Middellandsche Zee gebied zoowel als Chamberlain's verklaring inzake de vloot der geallieerden bewijzen, dat er iets gaande is en dat alles moge lijk is Er wordt op gewezen, dat elke activiteit der geallieerden in hel Zuid-Oosten door Duitschland krachtig zal worden tegenge gaan en dat Duitschland in alle gevallen den moreelen steun heeft van Italië en Rusland. Deze drie landen zullen voort gaan, ervoor te zorgen, dat in dit deel van Europa, waar zij allen vitale belangen heb ben, de vrede gehandhaafd zal worden. Dezelfde kringen waarschuwden tegen de voorspellingen, dat Italië en Rusland aan de zijde van Duntschland in den oorlog zouden treden, teneinde de geallieerden in Zuid-Oosten te bestrijden. Officieel wordt medegedeeld, dat de Wilhelmstrasse ten nauwste de ontwikke ling gadeslaat. De vorige week is von Mackensen uit Rome naar Berlijn terug gekeerd om er rapport uit te brengen over de Middellandsche Zee-problemen. Hij had verschillende besprekingen met Hitier en uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat hij een persoonlijke boodschap van Mussolini aan Hitier heeft overgebracht. Von Papen wordt Woensdag uit Ankara te Berlijn verwacht, om rapport uit te brengen. HERLEVEND „TOERISME". Ook Engelsche belangstelling voor den Balkan. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt voorts uit Boekarest, dat daar de laatste dagen talrijke Engelschen zijn aangekomen, die zich voor het grootste deel touristen noe men. De Roemeensche politiek, aldus .dit bericht verder, heeft tegenover eenige de zer vreemdelingen reeds moeten optreden, daar zij groote belangstelling toonden voor verkeerstechnische en militaire inrichtin gen en in strijd met de kortelings uitge vaardigde bepalingen fototoestellen bij zich hadden. Buiten Boekarest werd een Engelschman door een politie-patrouille aangehouden. Hij wilde per auto zonder vergunning het Roemeensche petroleum- gebied binnenrijden. Uit Saloniki meldt het D.N.B.: Naar uit goed ingelichte kringen wordt vernomen, hebben eenige weken geleden verscheide ne vertegenwoordigers van de nieuwe En gelsche luchtvaart maatschappij, waarin de beide vorige lijnen zijn opgenomen, in Griekenland vertoefd, naar het zeggen om onderhandelingen te voeren over den aan leg van twee nieuwe civiele vliegvelden voor een nieuwe luchtlijn. Zij hebben uit gebreide tochten door het terrein gemaakt in geheel Griekenland. Uit dezelfde bron wordt vernomen, dat een der deelnemers van deze civiele commissie, een dezer da gen gezien zou zijn in het uniform van En- gelsch officier, toen hij het huis van de Britsche legatie in Athene verliet. In de Grieksche hoofdstad heeft bovendien de plotselinge aankomst van talrijke Engel schen aanzienlijk opzien gebaard. Het ho tel Grande Bretagne is het middelpunt van een opvallende activiteit van deze Engel schen, die, naar het schijnt, in speciale op dracht van hun regeering in Athene ver toeven. Bnllenlandsehe berichten LANDMIJN DOODT IN BELGIi TWEE SOLDATEN. Tijdens het aanleggen van versterkings- werken aan de Belgische grens is een land mijn onverwachts tot ontploffing gekomen, waardoor twee soldaten werden gedood. HONGAARSCH SCHIP GESTRAND. Een der twee ongeveer 4000 ton metende Hongaarsche Donau-zeeschepen is gisteren tijdens een zwaren storm in de nabijheid van de Bosporus gestrand. De/opvarenden konden worden gered. Het schip is waar schijnlijk verloren. HEVIGE REGENVAL IN ROEMENÏë. De scheepvaart op de Donau wordt op nieuw gehinderd door de hevige regenval in Roemenië. Vooral op de benedenloop van de rivier, vanaf Braila tot de mon ding, schijnt de toestand ernstig. De haven Sulina staat half onder water, het Sulina- kanaal wordt bedreigd met verzanding, aangezien de rivier groote hoeveelheden zand meesleurt. Voor groote schepen is de vaart moeilijk. Te Braila heeft men het verschepen van graan moeten beperken. Ui tegenwoordigheid van Z. K. H. Pins Bernhard werd Vrijdag te Scheveningen het nieuwe schoolgebouw van het Nederlandsch Luchtvaart Instituut officieel geopend. De inspectie Week vóór Pinksteren Week van gebed en offer voor de Koloniale Missies

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5