TH SS doet LUCHTVAART Faillissementen RECHTZAKEN ZATERDAG 4 MEI 1940 DE Tf CHE CQHSANT VIERDE BLAD - PAG. 14 BILJARTER NEDERLANDSCH KAMPIOENSCHAP DRIEBANDEN Een merkwaardige partij speelde Swee- ring gistermiddag tegen Gobits in het tour- nool om het Nederlandsch kampioenschap driebanden eerste klasse. De Amsterdam mer begon uitstekend, scoorde 12 caram boles in 9 beurten, terwijl zijn tegenstander 9 maal poedelde. Sweering bleef sterk door spelen en na 21 beurten was de stand 24 om 15. Toen kreeg de Atlantic-speler een enor me inzinking. Veertien beurten achter el kaar wist hij geen carambole te maken. Geen wonder, dat Gobits ei in slaagde zijn achterstand volkomen in te loopen en na 36 beurten hadden beide spelers 26 punten. De strijd ging verder gelijk op, maar Swee ring bleek over een beteren eindspurt te beschikken. De uitslagen luiden: Sweering 50 64 5 0.781 Gobits 46 64 6 0.718 Verbeek 50 77 6 0.649 Lambermont 26 77 3 0.337 Petersen 50 101 5 0.495 Koopman 48 011 5 0.475 Geestman 60 63 6 0.792 Se.-gers 39 63 4 0.619 Van de twee eerste avondpartijen zou weinig te schrijven zijn, indien zich niet in de ontmoeting tusschen Geestman en Lam- bermont een klein incident had voorge daan ,dat opmerkelijk genoeg is om te ver melden. Lambermont leidde op een gege ven moment met 40 om 31. Lambermont was aan stoot, noteerde een volgens alle regelen der kunst gemaakte carambole, doch deze werd door den arbiter ongeldigj verklaard, omdat hij met den verkeerden bal had gespeeld. De arbiter gaf toe, dat ook Geestman voor dien verscheidene malen met den verkeerden bal had gespeeld, doch hij, de arbiter, had dit niet geannonceerd, omdat de ballen toch niet gecaramboleerd hadden. Deze uitspraak van den arbiter ont lokte een fel protest van Lambermont. De Middelburger had inderdaad gelijk. Indien de speler met den verkeerden bal begint moet de arbiter onmiddellijk het spel laten staken, waarbij het er niet toe doet, of de carambole wel of niet gemaakt is. Gelukkig was dit incident niet van in vloed op het verdere verloop van de partij. Lambermont won. Gobits Sengers Geestman Lambermont Petersen Verbeek Sweering Koopman 36 70 00 70 45 85 7 0.514 0.714 0.395 0.520 0.696 0.892 0.588 0.529 Sweering en Verbeek leiden na den twee den dag met drie gewonnen partijen. Ver beek heeft een algemeen gemiddelde van 0.688, Sweering 0.675. PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN F.B.H.O. De persoonlijke biljartkampioenschappen der F.B.H.O. 2de klasse werden gisteravond voortgezet. Van groot belang was de partij A. Haak B. Duivenvoorden. De O.V.S.-speler, die nog ongeslagen was, verloor met groot verschil. Voorts behaalde v. Egmond een verdienste lijke prestatie door een gelijk spel tegen B. Duivenvoorden, die nog steeds ongeslagen is. De resultaten waren: A. Haak O.V.S. 100 32 20 3.12 Y. Doves Vriendenkring 96 32 18 3. J. van Egmond K.R. 100 42 15 2.38 Y. Doves Vriendenkring 100 42 17 2.14 B. Duivenvoorden Exc. 100 32 16 3.12 J. van Egmond K.R. 100 32 16 3.12 B. Duivenvoorden Exc. 100 20 25 5. A. Haak O.V.S. 64 20 17 3.20 Maandagavond worden de laatste partijen gespeeld. DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDlë. De positie der K.L.M.-postvliegtuigen was gisteravond als volgt: Op de uitreis arriveerden de „Oehoe" (gezagvoerder Smirnoff) te Rangoon (5 Mei te Batavia verwacht) en de „Nandoe" (ge zagvoerder Gravis) te Alexandrië; (8 Mei te Batavia verwacht). Op de thuisreis landden de „Gier" (ge zagvoerder Bleek) te Alexandrië (4 Mei te Napels verwacht) en de „Emoe" (gezag voerder Kalberer) te Rangoon, (7 Mei te Napels verwacht). Uitgesproken: J. de Bleeker, handelaar in landbouwge reedschappen, wonende te Rietveld, 49, post Woerden. Qemmgdeffi&acfiten VIJFJARIG MEISJE VERDRONKEN. Het 5-jarig meisje G. van P., wonende aan het Mecklenburgplein in Loosduinen, was Vrijdagmiddag met vier andere kin deren aan het spelen aan den kant van de vaart nabij de Coöperatieve Groentenvei- ling aan den Houtweg aldaar. Zij viel in het water en werd door een agent op het droge gebracht. Twee uur lang heeft men getracht haar levensgeesten op te wekken door het toepassen van kunstmatige adem- heling en het toedienen van zuurstof. Alle pogingen waren echter tevergeefs. BOERDERIJBRAND OP TEXEL. Blusscher viel van het dak. Een vonkje uit den schoorsteen op het rieten dak van de boerderij „De Hemmer- kooi" te Texel, veroorzaakte gistermorgen brand. De bijna 80-jarige oom van den be woner ontdekte het begin van den brand, welke zich, aangewakkerd door een kracn- tigen Oostenwind, vrij ernstig liet aanzien. Terstond werd met emmers water de strijd tegen het vuur aangebonden. Geluk kig kwam ook uit den omtrek hulp opda gen. De huurder K. klom op het dak, stort te de emmers leeg en plukte het branden de riet weg. Net zat hij bovenop het dak, toen een panlat het begaf en hij op den zolder terecht kwam. Amper zat hij op nieuw op zijn hoogen post of daar gleed hij langs het dak naar beneden Wéér op het dak, wéér zwoegde hij ver der en. daar smakte hij nogmaals op den grond. Zoo onfortuinlijk als hij in het klimmen bleek, zoo goed kwam hij telkens terecht. De dichtstbijzijnde ncmp raaxte iceg en ook de andere pomp werd emmertje voor emmertje leeggehaald. Gelukkig had men toen ook die pomp uitgewerkt was, den brand onder de knie. De brandweer kwam juist toen in zicht. De heer K. werd licht aan de hand gewond. Zijn kleeren waren verschroeid. „Tel." BRAND IN BOSCH EN HEIDE. Een kwaadwillige aan het werk? Gistermorgen is te Beekbergen aan den Loenenscheweg brand ontstaan op een ter rein heide met hakhout, toebehoorende aan de gemeente Apeldoorn, welk terrein was bestemd voor den bouw van een kamp met zomerhuisjes. Totaal 6 a 7 H.A. zijn afgebrand. Tegelijkertijd was brand ontstaan in het bosch aan den overkant van genoemden weg, dat eigendom is van een sanatorium te Beekbergen Hier gingen twee hectare grove dennen verloren. De boschbrandweer heeft het vuur bestreden. Ten aanzien van het ontstaan van den brand wordt kwaadwilligheid vermoed, al dus meldt de „Msbd.". GOEDE VANGST VAN NAARDENSCHE POLITIE. Inbrekers op heeterdaad betrapt. Onlangs werden twee Bussummers gear resteerd, die niet minder dan zestien in braken te Naarden op hun geweten had den. De inbraken te Naarden behooren hier door echter blijkbaar niet tot het verle den. Op Hemelvaartsdag zijn aldaar drie in brekers op heeterdaad betrapt, meldt de „Msbd.". Toen de vrouw en dochter van het raadslid B., na afwezig te zijn geweest, naar haar huis aan den Godelindeweg terug keerden, zagen ze tot haar verwondering, dat er volop licht brandde. Toen zij de deur openden vloog een jongmensch ijlings de trap af langs de onthutste dames. Vrijwel tegelijkertijd sprongen nog twee andere jongelui van het balcon in den tuin, waarop zij eveneens het hazenpad kozen. De politie nam direct een auto en zocht de omgeving af. In een der straten zag men een jongmensch zich haastig voort spoeden, die wel scheen te beantwoorden aan het door de familie B. gegeven signa lement van het van de trap vluchtende jongmensch. Hij werd gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. Daar ver telde hij, dat zij met z'n drieën waren ge weest en afgesproken hadden elkaar bij eventueel vluchten bij de Louise de Colig- nylaan te zullen ontmoeten. Dadelijk begaf de politie zich naar het aangegeven punt en trof daar inderdaad de twee andere jongelieden aan. Een van hen kon gearresteerd worden, de andere wist te ontvluchten. Allen zijn 18 jaar en uit Diemen afkomstig. In den af- geloopen nacht is de ontvluchte in Diemen van zijn bed gelicht. Het drietal is op transport gesteld naar Amsterdam. JUSTITIE VERRICHT HUISZOEKING Twee Poolsche kooplieden in arrest Gisteren heeft de justitie te Amsterdam een huiszoeking gedaan ten huize van de beide Poolsche kooplieden A. en J. S. in de Euterpestraat aldaar. De beide mannen HET STROOPERSDRAMA TE WADDINXVEEN. Voortgezet pleidooi. Gistermiddag zette de verdediger van den landbouwersknecht R. uit Waddinxveen, mr. B. F. J. Simon uit Utrecht, zijn uit voerig pleidooi voor het Gerechtshof, dat deze zaak in cassatie behandelde, voort. Zooals men weet wordt R. er van ver dacht, in den nacht van 4 op 5 October 1938, terwijl hij aan het stroopen was, op zettelijk te hebben geschoten op den rijks veldwachter Van den Hoef. Deze laatste werd op korten afstand in de rechterarm getroffen en zeer ernstig gewond. De procureur-generaal mr. A. A. L. F. van Dullemen had wegens poging tot dood slag zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest gereuireerd. De rechtbank te Rotterdam had den verd. indertijd ver oordeeld tot acht jaar, welke straf door het gerechtshof te Den Haag werd ver hoogd tot tien jaar. Verdachte en zijn ver dediger stellen zich op het standpunt, dat hier geen sprake van opzet was, doch slechts van een betreurenswaardig onge luk, het afgaan van het schot door de schrikreactie bij het aanroepen door den veldwachter. Mr. Simon voerde o.a. aan, dat men over het schot en de plaats, waar verd. en zijn baas, die aan het stroopen waren en de veldwachter stonden, niet minder dan vier lezingen heeft gehoord. Telkens krijgt men van dezelfde getui gen verklaringen, welke in strijd zijn met hetgeen zij vroeger gezegd hebben. Men weet niet precies wat er heeft plaats gehad. Een verklaring, die aanvaardbaar is en die niet in strijd is met andere ver klaringen, is niet gegeven. Uitvoerig be spreekt pl. de geringen waarde der diver se reconstructies. Niemand immers is in staat de schrik te reconstrueeren, onder invloed waarvan verd. de onwillekeurige beweging maakte met als gevolg het schot. Alles is razend snel gegaan, zoodat het niet te verwonderen is, dat men nooit pre cies zal weten wat er voorviel. Natuurlijk heeft ook R. fouten gemaakt Maar welke verdachte hoe onschuldig hij ook is, doet dat niet. Verd. heeft aan vankelijk ontkend, hij heeft gezegd, dat hij de lichtbak droeg. Hij betreurt deze on juiste verklaring, maar een verwijt mag men hem gezien de omstandigheden hiervan niet maken. Tot in bijzonderheden besprak mr. Si mon de verklaringen van den getroffen rijksveldwachter, die z.i. op zeer veel pun ten onjuiste verklaringen heeft afgelegd, zoowel tijdens het vooronderzoek als tij dens de zitting. Vervolgens viel pl. het rapport van des kundige Kool aan. Pl. kwam ten slotte tot de conclusie, dat de opzet ontbrak, zoodat verd. niet we gens poging tot doodslag of poging tot zwa re. mishandeling veroordeeld kan worden. Met klem bepleitte pl. nogmaals verd.'s onschuld. „Ik zie met groot vertrouwen uw arrest tegemoet, ik ben er van over tuigd, dat uw college dezen verdachte zal vrijspreken. Meneer de procureur-generaal heeft een rekensommetje gemaakt, een of ficier van justitie, een advocaat-generaal, een rech ter-commissaris, minstens twee rechters en drie raadsheeren hebben R. al schuldig bevonden, wat wilt u nog meer". Maaraldus mr. Simon, dat sommetje klopt niet, want pas door dit Hof, door het college, waarvoor ik thans pleit, is de zaak- goed onderzocht. Het Hof te Amsterdam reeft er evenveel zittingdagen aan besteed, aiS het Hof te Den Haag en de rechtbank te Rotterdam uren. Het Hof, onder uw pre sidium, meneer de president, zal zijn roem tn faam in strafzaken hoog houden. Daar ben ik tot in mijn ziel van overtuigd. Moge het Hof het verdrietig lijden van dezen man, die reeds achttien maanden pre ventief in het Huis van Bewaring heeft doorgebracht, doen eindigen en verd. on middellijk in vrijheid stellen. In verband mot dit verzoek besprak pl. den persoon van verd. en het over hem uitgebrachte re- classeeringsrapport. Na re- en dupliek, waarbij de procureur- generaal, mr. A. A. L. F. van Dullemen, zich verzette tegen de onmiddellijke invrij heidstelling, ging het Hof in raadkamer. Na heropening der zitting deelde de pre sident mede, dat het Hof geen aanleiding vond om verd. in vrijheid te stellen. Het arrest zal op 16 Mei worden uitge sproken. werden Zaterdag jl. gearresteerd en thans wordt vermoed, dat zij zich aan valschheid in geschrifte hebben schuldig gemaakt. Zij worden er van verdacht effecten naar Duitschland te hebben gestuurd als zooge naamd „oud bezit" en hierbij, om dit voor wendsel oud bezit te bewijzen, valsche certi ficaten bij de zending te hebben gevoegd. De rechter-commissaris, mr. G. A. Schro der en de substituut-officier van justitie, mr. P. 's Jacob, in gezelschap van commis saris L. Hoogeboom, hebben de huiszoe king verricht en eenige bescheiden in be slag genomen. Na de huiszoeking zjjn de beide Polen, die in den vorigen wereldoorlog in ons land zijn komen wonen, voor den rechter commissaris geleid, die over hun inslui ting in het huis van bewarign zal moeten beslissen. Haagsche Politierechter Smaad. Voor de vierde maal diende de zaak te gen van Z. uit Voorschoten, thans in militairen dienst, die terecht moest staan wègens smaad, gepleegd ten nadeele van den uitgever-drukker K. uit Vught. Verdachte was eerst door den heer K. aangenomen als directeur van het bedrijf, maar daarna plotseling ontslagen. Na dit ontslag, had verdachte toen tegen eenige personen verschillende dingen verteld o.a. waarom hy ontslagen zou zijn. Een dezer personen had den heer K. daarover inge licht, die op zijn beurt een vervolging liet instellen wegens smaad. Tijdens het verhoor van K. kwam thans aan het licht, dat verdachte een civiel pro ces had gevoerd tegen K. aangaande dit plotselinge ontslag en dat dit proces door verdachte gewonnen was, omdat de kan tonrechter beslist had, dat verdachte min stens voor een jaar in dienst genomen was en dat het ontslag dus onrechtmatig was geweest, zoodat aan verdachte één jaar sa laris werd toegewezen. In dit vonnis had K. berust. Verder kwamen er in deze zaak geen an dere punten aan het licht, zoodat de offi cier het ten laste gelegde bewezen achtte. Spr. zeide, te kunnen plaatsen, dat men tijdens een ruzie iemand beleedigde, omdat zulks in een opwelling plaats vindt. Wat hier gebeurd is, kan men geen be- leediging noemen, want dit is veel erger. Dit is het wroeten en ondergraven van iemands positie en dat wordt smaad ge noemd. Spr. eischte dan ook een gevangenisstraf van zes weken. De verdediger van verdachte hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij op vrijspraak subs, de uiterste clementie aandrong. De politierechter vonnis wijzend achtte eveneens de ten laste gelegde smaad be wezen, maar vond tevens dat er in deze zaak verschillende verzachtende omstan digheden zijn o.a. het onrechtmatig ontslag en de toewijzing van een jaar salaris. Gevangenisstraf is hier niet op zijn plaats en de uitspraak was tenslotte een geldboete van 25 subs. 25 dagen. Het rapport was er. Een meisje uit Rijnsaterwoude, thans woonachtig te A1 p h e n a. d. R ij n, had terecht gestaan wegens diefstal meermalen gepleegd. De zaak was aangehouden om een rapport in te winnen. Dit document was thans aanwezig en drong op een voor waardelijke veroordeeling aan met bijzon dere voorwaarden. De officier eischte twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf. De politierechter uitspraak doende ver oordeelde haar tot die straf, maar met de bijzondere voorwaarde, dat zij zich gedu rende één jaar zal laten opnemen in een gesticht te Limburg. Een ontkennende bedelvrouw. Mej. J. B. koopvrouw te Leiden zou volgens de dagvaarding te Noordwijker- hout een winkel zijn binnengestapt, een cent gevraagd hebben en ook gekregen heb ben. Zij ontkende ten stelligste gebedeld te hebben. Wel had zij om brood gevraagd. Om dat uit te zoeken hield de politie rechter de zaak aan om nog een getuige te hooren. Een gulden boete voor mishandeling. Zekere v. D. uit Leiden had nog wat geld te goed van H. Hij was eens aan gaan bellen bij H. en werd binnengelaten. Toen hij evenwel het doel van zijn komst naar voren bracht, werd het binnengelaten door H. en diens familieleden, zijn vrouw en dochter, ten zeerste betreurd. Pa H. zei: „er uit"; Ma H. zei eveneens: „er uit" en gaf een duw en de dochter zei ook al „er uit" en gaf een stomp. Tegen de drievou dige overmacht was D. niet opgewassen en dus retireerde hij wederom naar de open lucht. De huisgenooten er achter aan. Een maal buiten gekomen zijnde zag D. echter kans om plotseling op het gelaat van H. een mep te plaatsen, die volgens hem niet zoo hard aan kwam, maar volgens pa H. had hij in een minimum van tijd een ge zicht als een rijpe meloen, waaraan een kapot oor hing te bengelen, terwijl ook nog diverse gaten in de meloen, pardon het hoofd, zaten. Niemand geloofde dat verhaal erg, daar voor was het te veel aangedikt. Dat D. ech ter een klap gegeven had, nam men wel aan, alhoewel pa H., aan den uitdeeler van den mep, had verzocht om maar eventjes naar buiten te komen, opdat hij hem eenige ribben zou kunnen kraken. De verklaringen van ma en de dochter bleken in het geheel niet te kloppen met het verhaal van pa. Volgens de moeder had manlief een klap op zijn oog gekregen, terwijl de dochter weer ergens anders een klap had gecon stateerd. Verdachte gaf toe een klap gegeven te hebben maar hij noemde het zelfverdedi ging. De officier wilde wel rekening houden met de uitdagende houding der familie H. en eischte een geldboete van 5 subs. 5 dagen. De politierechter deed het nog beter voor verdachte, want het vonnis werd een geld boete van een gulden. Niet goed gelezen. De juffrouw die vervolgens de verdach- tenbank binnenstapte had eenige winke liers te A1 p h e n a. d. R ij n opgelicht voor in aantal kleedingstukken. Zij vertelde in de krant gelezen te heb ben, dat men soms op 'n gemakkelijke ma nier winkeliers kan oplichten. Politierechter: „Eri toen hebt u dat ook maar eens geprobeerd. Verdachte: „Ja edelachtbare". Politierechter: „Maar dan hebt u toch de kranten niet goed gelezen, want anders zou u in de rubriek rechtzaken ook wel gele zen hebben, dat menschen, die zulke op lichtingen plegen, zwaar gestraft wor den." Verdachte zei toen nog, dat haar huwe lijksleven niet prettig is en dat haar man van zijn steungeld een groot gedeelte wilde hebben om te kaarten en te biljarten. Gaf zy het niet, dan kreeg zij een pak slaag. Ook dat was den politierechter bekend, aar hij voegde er aan toe, dat zij inmid dels toch bij diverse banketbakkers aller lei snoepgoed kocht en niet betaalde. De officier wilde in aanmerking nemen, dat het rapport gunstig is, en dat verdachte geen prettige huiselijke omstandigheden heeft, zoodat de eisch werd een voorwaar delijke gevangenisstraf van twee maanden met drie jaar proeftijd. Het vonnis werd conform den eisch. De verkeerde methode. Van den loswerkman C. K. uit Rijns- burg was diens rijwiel gestolen en aan gezien hij niet zonder fiets kon had hij het noodig geoordeeld om op Zijn beurt even eens een rijwiel te gaan stelen uit het vei ling gebouw te Rijnsburg. Hij had de fiets onkenbaar gemaakt door er andere onderdeelen aan te maken maar niettemin had de oorspronkelijke eigenaar zjjn vehikel herkend. Heel erg vond hij het feit niet, zooals hij vertelde. De officier wilde verdachte nog wel een kans geven en eischte een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met drie jaar proeftijd en bovendien een on voorwaardelijke geldboete van 30.subs. 30 dagen. De voorwaardelijke gevangenisstraf bleef zoo, maar gezien de slechte geldelijke om standigheden van verdachte werd de geld boete bepaald op 5 subs. 5 dagen. KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN Aanrijding van een sneeuwruimer. Gisteren diende de zaak weer voor den kantonrechter te Alphen a. d. Rijn tegen P. van V. te Ouderkerk a. d. IJssel, die op den Bodegraafschen weg een sneeuwruimer van achter had aangereden, terwijl door den kantonnier geen teeken tot voorbijrijden was gegeven. Verdachte was thans niet verschenen. De getuige verklaarde evenals de op de vorige zitting gehoorde getuige, dat verdachte zich om de mensohen op de slede van den sneeuwruimer niet bekommerde en trachtte voorbij te rijden zonder dat er ruimte voor was. Uitspraak luidde 20 subs. 20 dagen hechtenis. Dronken 'n auto bestuurd. Verdacht van overtreding van art. 22 b. M. en R.-wet, stond gisteren een oliehande laar voor den kantonrechter terecht, die door militairen voor controle was aange houden, terwijl toen bleek, dat hij onder den invloed van sterken drank verkeerde, waarna hy dien avond door de gemeente politie te Alphen a .d. Rijn werd verhoord en ingesloten. De twee in deze zaak gehoorde getuigen verklaarden beiden, dat verdachte in kenne- lijken staat van dronkenschap de vracht auto bestuurde, hetgeen verdachte ook vol mondig toegaf en heel veel spijt betoonde en verklaarde er voor te zorgen dat zulks niet meer zou gebeuren. Hij was te Bode graven op een verjaarpartij geweest en was daardoor in die toestand geraakt. De ambtenaar van het O. M. vond het ge pleegde feit te ernstig om een voorwaar delijke straf op te leggen en eischte mits dien 14 dagen principale hechtenis en in trekking van het rijbewijs voor 1 jaar. Verdachte vroeg een voorwaardelijke veroordeeling, daar hij als chauffeur zijn brood moet verdienen. De kantonrechter veroordeelde hem tot 10 dagen hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor een half jaar, van welk von nis verdachte in appèl kwam. Rijden zonder rijbewijs Vervolgens stond weer eens terecht mej. S. K., die reeds herhaalde malen haar min derjarigen zoon een vrachtauto heeft laten besturen, zonder dat deze in het bezit is van een rijbewijs, waarvoor hij nog steeds te jong is. De moeder was gedagvaard voor het feit, dat zij door misbruik van gezag haar zoon zonder rijbewijs heeft laten rijden en de zoon stpnd terecht wegens rijden zonder rijbewijs. De moeder beweerde, dat zij een zoon in militairen dienst had en een chauffeur in haar bedrijf niet kon beta len, zoodat haar minderjarigen zoon nood gedwongen af en toe een vrachtje moest rijden. De ambtenaar van het O. M. zag er ech ter geen noodgeval in, doch meer onwil en eischte thans 20 subs. 10 dagen, met de mededeeling, dat bij een volgende vervol ging hechtenis zal worden gevraagd. De uitspraak van den kantonrechter was 15 subs. 10 dagen. Tegen den zoon was de eisch 3, sub. 1 week tuchtschool, waarna de uitspraak bepaald werd op f 1 subs. 1 week tuchtschool.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 14