Weinig verandering in Noorwegen Ambassadeurs verwisseling NED. OOST-INDIE Op verschillende punten wordt fel gevochten. LUCKTVAART Oorlogs-allerlei DINSDAG 30 APRIL 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 De Heiligverklaring van Gemma Galgani. Het leven van vele Heiligen is dikwijls in zijn bovennatuurlijke uitingen zoo won derbaar, dat het -ons gewoon menschelijk begrip te boven gaat, ons zelfs ongeloof lijk voorkomt, als niet de H. Kerk, na ern stig en streng onderzoek, ons de wonder volle feiten met haar Gezag waarborgt. In onze dagen van ongeloof, twijfel zucht en geloofsverflauwing is het van belang er op te wijzen hoe de wonder macht van God zich nog steeds in Zijn Kerk openbaart. Die wondermacht straalde schitterend uit. in Gemma Galgani, in wie wij vol gens geloofwaardige getuigen zooveel won- dergunsten zien vereenigd, zooals maar zelden bij groote heiligen werd aangetrof fen. Het schijnt, dat Gemma Galgani door den hemel is uitverkoren, om in deze eeuw van rationalisme, materialisme en atheïsme als een tastbaar getuigenis te le veren van de ontzaglijke wondermacht van God. Wat ons in haar leven zoo bijzonder sant rekt is, dat wij die niet behoeven te putten uit middeleeuwsche kronieken, maar dat zij voor ons openligt als de ge schiedenis van den dag. Gemma Galgani werd geboren te Ga- nigliano, niet ver van Lucca, op 12 Maart 1873. Het kind werd gedoopt en haar ouders gaven het den naam van „Gemma" wat beteekent „kleinood". Daarmee wilden zij uitdrukken, hoe dierbaar het kind hun was. 't Was alsof de hemel hun die naam had ingegeven. Gemma zou inderdaad een „kleinoodblijken van hooge geestelijke schoonheid, welks luister eenmaal de be wondering zou wekken van de geheele ka tholieke wereld. God had besloten Gemma te maken tot een uitverkoren vat en daartoe bereidde Hij haar voor door lijden. Zij overwoog onophoudelijk alles wat Jezus geleden had, en dit deed in haar hart een verlangen toe nemen om ook te mogen lijden uit liefde tot Hem. Het is zeker, dat ook nu nog in onzen modernen tijd buitengewone levens wor-v den geleefd: onze missies leveren nog mar telaren, de kloostercellen heiligen, en ook in de open wereld wandelen eenvoudigen van harte den hoogsten weg naar God. Zoo'n heilige was het Serafijncshe meis je van Lucca. Gemma Galgani, dat eenige jaren geleden stierf in de extase waarin ze geleefd had. Gemma Galgani was haar naam, even melodieus als haar leven, dat haar geeste lijke lijdsman, de Passionisten Pater Ger- mano di Stanislao, beschreef in een boek waarvan de. opvolgende herdrukken en de vele vertalingen reeds door geheel Euro pa een ongemeene belangstelling wakker maakten voor de maagd van Lucca die ;godgeleerden en wijsgeeren, kerkprela- ten, kloosters en huisgezinnen diep in hun devotie hebben overwogen. Daar Gemma voorbestemd was om een levendig en levend beeld te zijn ban onzen lijdenden Zaligmaker, werd zij ook begun stigd met het voorrecht deelgenoote te zijn van folteringen, die Hij in den loop van zijn H. lijden onderging. Nauwelijks was de tijding van haar dood bekend, of velen kwamen bij haar over blijfselen bidden. Onze Noordelijke sympa thieën vlammen niet zoo dadelijk warm op en wij plegen de verschijnselen van zuide lijke godsvrucht wat koeler te bekijken. De echtheid van een heiligenleven toetst men overigens veilig aan den ootmoed, en die heeft Gemma Galgani zoo gaaf ontvouwd, als een bloem haar onbewogen schoon heid in windvrijen tuin.... Gemma Galgani is tot haar laatsten le vensdag de fluit geweest, waar de H. Geest zijn welluidenden adem in blies. Sommige heiligen worden in het mys tieke verkeer opgenomen door een mate loos voorrecht, dat een zekere uitverkie zing beduidt, als dat van den Zaligen Her man Jozef, die op twaalfjarigen leeftijd verrukkingen kende, welke bij anderen een zwoegend leven, vol verdiensten be- loonen. Uitverkiezing en belooning, allebei heb ben de Maagd van Lucca tot visioenen ge dragen zoo hoog, als weinig zielen in het lichaam tusschen aarde en hemel mochten ervaren. Levend in de familiariteit van den God- mensch, vloog zij in het bovennatuurlijke als een vogel in de lucht, soms als uit zich zelf stortend, bedwelmend van genade. Dan schreide die gewonde vogel de su blieme woorden uit, waarvan ons de weer klank, door haar levensbeschrijver opge vangen, nog doet schrikken en schreien. Eiken Vrijdag droeg Gemma Galgani de teekenen van Zijn extatisch bezoek, de opperhuid van handen en voeten en zijde scheurde dan; versch bloedende wonden kerfden haar vleesch. En, terwijl haar geest in verrukking zweefde, hagelden de geeselslagen op haar lichaam, kroonden doornspitsen haar slapen met bloeddrup pels. Misschien was wel nooit de naam en de vereering van een Heilige zoo snel over de geheele katholieke wereld verbreid als die van het eenvoudige, nederige meisje van Lucca, Gemma Galgani. Inderdaad is de naam van Gemma over de geheele wereld bekend, zij wordt in alle talen aangeroepen. Overal wenden de geloovigen zich tot haar en bidden om haar machtigen voorspraak. Het bewijs leveren de onophoudelijke aanvragen om afbeeldingen en overblijfse len van de kleeren van Gemma Galgani. Men kan wel zeggen, dat deze roep van heiligheid eenig is in de geschiedenis van Gemma Galgani. Aan die roep heeft men het zeker ook toe te schrijven dat de eer ste uitgaven der brieven en extasen, wel ke de inmiddels overleden pater Germano bezorgd heeft, zoo spoedig geheel uitver kocht was. Dit aangrijpende en doorwrochte boek heeft de directe goedkeuring en aanmoe diging verworven van Z.H. Paus Pius XI. Het leven van de nauwelijks 25-jarige Gemma Galgani was overladen met al de buitengewone gaven, die God aan de meest bevoorrechte zielen schenkt. Moge het mooie boek over het leven van de Heilige Gemma Galgani gelezen worden door de jeugd, dat het door hen bekend en overwogen worde, want het zal in allen de vruchten van zaligheid voort brengen. Het boek over de H. Gemma van pater Germano is in bijna alle talen overgezet; ook in ons land worden reeds drie uitga ven verspreid van de volledige vertaling, door professor (thans kanunnik) Wijten- burg, bewerkt. Vooral het tijdschrift „Golgotha" van de eerw. paters Passionisten te Mook, heeft door het mededeelen van bijzonderheden uit Gemma's bewonderenswaardig leven veel bijgedragen om de vereering van Gem ma Galgani onder ons Nederlandsch volk te verspreiden. Zoo kan men veilig zeggen, dat er uit de geheele katholieke wereld één alge- meene stem opgaat van vereering en be wondering voor de H. Gemma Galgani, het bevoorrechte Kind van Jezus lijden, de martelares der goddelijke liefde, van ge- loovig vertrouwen in haar machtige voor bede bij God en van overtuigde instem ming met het woord van haar zielbestuur- der en levensbeschrijver. „De arm des Heeren is niet verkort. De Kerk van Christus was altijd de vrucht bare moeder der Heiligen en zal 't door'al le eeuwen heen blijven." Nemen wij nu in deze tijden van angst en oorlog onzen toevlucht tot deze nieuwe Heilige, tot Gemma Galgani, zij zal onze machtige voorspreekster zijn bij God. M. E. S.—A. VERSTEVIGING DER AS-POLITIEK. Gezantenruil tusschen Berlijn en Vaticaan Dino Alfieri, ambassadeur van Italië bij den Heiligen Stoel, is benoemd tot ambas sadeur van Italië te Berlijn. Bernardo At- tolico, de ambassadeur te Berlijn, is be noemd tot ambassadeur bij den Heiligen Stoel. Omtrent deze benoeming seint de Romein- sche correspondent van de „Tijd": De benoeming van Alfieri tot Italiaansch ambassadeur te Berlijn mag men beschou wen als een bekrachtiging van de aspoli- tiek. Aldus is ook de meening van diploma tieke en politieke kringen te Rome. De „Giornale d'Italia" van gisteravond noemt Alfieri „een diepen kenner van de problemen der as" en schrijft voorts, dat hij te Berlijn zijn arbeid zal kunnen wijden aan de nieuwe politiek van het fascistische Italië. 9 Met Alfieri heeft de aspolitiek thans weer te Berlijn haar personificatie gevonden. Het Vaticaan verliest in Alfieri vooral den partijman, die als zoodanig een direc- ten en persoonlijken invloed bij de Itali- aansehe regeering had. VOLKSRAAD AANVAARDT SLAGKRUISERPLAN Bij de gisteren gehouden stemming over het slagkruiserplan in den Volksraad was het resultaat, dat het college met 38 tegen 0 stemmen besloot te adviseeren tot aan neming van het vlootplan. Aan de eind stemming werd niet deelgenomen door de nationalistische fractie en de Indonesisch nationalistische groep, waarvan de leden te voren de zaal hadden verlaten. Buitenlandsche Berichten GRIEKSCH SCHIP IN DEN STORM. Uit Norfolk (Virginië) wordt gemeld: Het Grieksche s.s. „Thalia" heeft per radio medegedeeld, dat het op ongeveer 350 mijl Oostelijk van de kust in ernstige moeilijk heden verkeert tengevolge van een storm, welke een snelheid van 60 mijl per uur bereikt. In twee ruimen staat acht voet water. Ook de machinekamer is over stroomd. Een vaartuig van de Amerikaan- sche kustwacht heeft opdracht gekregen assistentie te verleen en. DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIë. De positie der K. L. M. postvliegtuigen op de Indië-lijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis arriveerde de „Buizerd" (gezagvoerder Schot) te Rangoon; het toe stel wordt 1 Mei te Batavia verwacht. Op de thuisreis landde de „Gier" (gezagvoerder Blaak) te Medan, (4 Mei te Napels verwacht) en de „Pelikaan" (ge zagvoerder Kooper) te Alexandrië. Bommen op Noorsche hospitaalschepen. DE STRIJD OM DRONTHEIM. De Duitsche troepen die oprukken door moeilijk bergterrein ten Zuiden van Dront- heim zijn fel aangevallen door de geallieer de troepen op twee nieuwe punten, zoo melden de laatste te Stockholm ontvangen telegrammen. Er komen, volgens Reuter, oerichten over gevechten uit Hjerkinn aan den spoorweg ten Noorden van Dombaas, en uit Kvikne op 60 km. ten Noord-Oosten van Hjerkinn. Gestuit door de Britsche iroepen in hun opmarsch door het Gud- brandsdal ten Zuiden van Dombaas, had den de Duitschers het plan den spoorweg van Dombaas naar Drontheim af te snij den. Zij zonden gemotoriseerde detache menten in Westelijke richting langs de twee eenig mogelijk wegen over de bergen in het Oester-dal ten Zuiden van Röros. De eerste weg loopt van Alvdal langs het Foil-dal naar Hjerkinn, dat in handen is van de geallieerde troepen, die versterkt zij li om het hoofd te bieden aan den Duit- schen opmarsch. Intusschen bieden Noor sche troepen tegenstand aan de Duitschers te Kvikne op den weg van Tynset in het Oester-dal naar Ulsberg aan de spoorlijn DrontheimDombaas. Bijzonderheden over de gevechten op beide punten ontbreken, maar men gelooft, dat de ontwikkeling van de operaties in dit gebied zal leiden tot een strijd op groote schaal. In het Gudbrandsdal zijn, naar ge meld wordt, de Duitsche aanvallen rondom Kvam, die gesteund werden door vliegtuigen en geschut, gestuit op de energieke verdediging door de Britsche troepen. De Engelschen nemen volgens de berichten uitstekende de fensieve posities in met als centrum de „Flesschenhals" van het Gudbrandsdal. Ten Noorden van Röros zijn de Duit sche voorhoedetroepen, waaronder zich gemechaniseerde detachementen be vinden, gestuit door de Noren," die de spoorwegbrug over de rivier Glomma in de lucht hebben laten vliegen. Ge meld wordt, dat de Noren zich ingegra ven hebben ten Noorden van de rivier, en de controle hebben over den spoor weg naar Storen. Men heeft vele Duitsche vliegtuigen zien Vliegen in Noordelijke richting over het district van Röros, hetgeen aangeeft dat versterkingen en voorraden gezonden wor den naar Drontheim. De versterkingen voor de geallieerde troepen ten Zuiden van Drontheim worden nog voortdurend be stookt door Duitsche vliegtuigen, maar luchtafweerkanonnen dwingen de Duit schers thans op een hoogte van 3000 meter te vliegen, zoodat zij niet langer in staat zijn aan te vallen waar zij willen. Ten Noorden van Drontheim bezet ten Fransche en Noorsche skitroepen de geallieerde frontlinie nabij Steinkjer, zoo wordt gemeld door den Noorschen., bevelhebber in dezen sector in een door „Aftonbladet" gepubliceerd bericht. De Britsche troepen zitten in de tweede linie, waar zij hun stellingen consolideeren. De gealliieerde linies liggen Verspreid om het meerJSnaasa, de Noren liggen aan den Oostkant, de Fransohen aan de Westzijde. De Duitschers, wier voornaamste troepen naar men gelooft, geconcentreerd zijn om de binnenfjord van Drontheim en de Beit- stadsfjord, schijnen een grooten aanval voor te bereiden. Gemeld wordt, dat de Franschen in een schermutseling gewik keld zijn geweest met de Duitschers langs den weg Beistad-Namsos. Ook hebben zich voorpostengevechten voorgedaan te Bei- stad en verder naar het Oosten. Gemeld wordt, dat de Duitschers twaalf dooden hebben verloren in een fel gevecht te Stan- gen, waar de Noren hun stellingen hand haafden. OP ANDERE FRONTEN. Volgens een resumé der laatste com- muniqué's van het Noorsche opperbe vel, hebben Duitsche vliegtuigen bo ven Molde gevlogen en het centrum der stad gebombardeerd. De materieele schade is aanzienlijk, doch men weet niet of er menschen als slachtoffers zijn gevallen. Een Duitsch vliegtuig werd neergeschoten en ging in vlammen op. Twee der inzittenden kwamen om het leven en de anderen werden krijgsge vangen gemaakt. Nabij Aalesund werd verscheidene Duitsche vliegtuigen ge dwongen te dalen. Te Bresal zijn twee Britsche vliegtuigen verbrand. In het Noorsche legerbericht van Zondag werd volgens het Noorsche Telegraaf- agentschap het volgende medegedeeld: Een colonne onzer troepen heeft zich gisteren uit Numedal en Hallingdal terug getrokken. De strijd in Oost-Noorwegen duurt voort. Omtrent vorderingen der Duit sche troepen wordt niet gemeld. In het Westen van Noorwegen hebben de Duitsche troepen Voss bezet. Duitsche vliegtuigen bombardeeren voortdurend de verbindings linies. Een vliegtuig werd neergeschoten en drie andere werden gedwongen te da len. Het lot van verscheidene andere is onzeker. Tijdens een Zondag op Molde on dernomen aanval werd een Duitsch vlieg tuig neergehaald. Het Britsche ministerie van Oorlog deel de mede: „De positie in het Gudbrandsdal is niet gewijzigd. De vijandelijke luchtmacht heeft krachtige aanvallen uitgevoerd op de ste den Aandalsnee en Molde. Uit de Namsos- vallei valt verder niets te melden, even min als over Narvik" DUITSCHE AANVAL OP NOORSCHE HOSPITAALSCHEPEN. Volgens het Noorsche Teleg"raafagent- schap is het Noorsohe hospitaalschip Brand" Maandag zwaar uit de lucht ge bombardeerd buiten Aalesund, 250 km. ten Noorden van Bergen. Vijf personen werden gedood, o. m. een arts. Velen werden ge wond. Van Duitsche zijde wordt hieromtrent opgemerkt: De Duitsche vliegers houden zich overeenkomstig de bevelen streng aan de internationale overeenkomsten en val len noch lazaretten, noch hospitaalschepen aan, welke onder bescherming staan van het Roode Kruis, voor zoover zij als zoo danig kenbaar zijn gemaakt. Het Noorsche Telegraafagentschap meldt evenwel nader: Twee Noorsohe hospitaalschepen, de „Brand 4" en de „Bethel" zijn gisteren door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd. Op de „Brand 4" zijn een arts, drie verpleeg sters en een lid der bemanning gedood, een persoon zwaar en anderen licht gewond. De „Brand 4" had juist 90 gewonden naar het ziekenhuis van Aalesund overge bracht en keerde terug om nog meer ge wonden te halen, toen verscheiden malen niet bommen en machinegeweervuur werd aangevallen. Het schip werd aan den boeg aan bak boordzijde getroffen er is aan den grond geraakt. Een Duitsch officier, die thans in het ziekenhuis van Aalesund wordt verpleegd, vertelde, dat hij eenige dagen geleden via Stockholm aan de Duitsche autoriteiten telegrafisch had medegedeeld, dat de „Brand 4" uitsluitend voor den dienst van het Roode Kruis werd gebezigd en derhal ve speciaal zou moeten worden gespaard. Het andere schip, de „Bethel", dat ge woonlijk als kerkschip voor de visscherij werd gebruikt, stond eveneens ten dienste van het Roode Kruiswerk. Beide schepen, aldus het Noorsche Telegraafagentschap, waren witgeschilderd. In overeenstemming met de conventie van Genève waren roode kruisteekens aangebracht. De aanval geschiedde bij daglicht. Van zeer dichtbij werd uit mitrailleurs gescho ten. LUCHTGEVECHT BOVEN NOORSCHE FJORD. Vernomen wordt, dat een Sunderland- vliegboot, beter bekend onder den naam „vliegend slagschip", aangevallen is in een Noorsche fjord door Duitsche vliegtuigen, terwijl de gezagvoerder een zeker bericht overbracht aan een Engelsch oorlogsschip, dat op een korten afstand lag. Niet alleen ontkwam de vliegboot aan de bommen, maar tenslotte slaagde zij er zelfs in een Duitsch Messerschmidttoestel naar beneden te halen. Een twaalftal Junkers vielen de vliegboot en het oorlogsschip aan, terwijl de gezagvoerder van de vliegboot zich aan boord van het oorlogsschip bevond. De ge zagvoerder begaf zich in een boot naar zijn vliegtuig en, terwijl overal rondom bom men neerkwamen, wist hij aan boord te ko men van de vliegboot, die rondtaxide om de bommen te ontwijken. Toen de vliegboot opsteeg, werd zij aangevallen door een Mes- serschmidt 110, doch dit toestel werd in enkele seconden door de vliegboot neerge schoten. Het wrak van de Messerschmidt werd door manschappen op den grond ge vonden. De Sunderlandmachines zijn zoowel met beweegbare geschuttorens als met andere wapens uitgerust. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat vliegtuigen der koninklij ke luchtstrijdkrachten gisteravond met succes met bommen de luohtbasis Fornebu (bij Oslo) aangevallen hebben. 28 DUITSCHE TRANSPORTSCHEPEN GEZONKEN. Gisteravond is in Londen bekend ge maakt, dat sedert 8 April 28 Duitsche transport- en voorraadschepen tot zinken zijn gebracht. DUITSCHE MEDEDEELINGEN. De Noorsche oorlogsbodems, welke door de Duitsche marine zijn buit gemaakt, wor den gebruikt voor de verdediging der kust en voor Verkenningsdoeleinden. De Duitsche marine versterkt de kust verdediging volgens de bestaande plannen. In het bijzonder wordt zorg gedragen voor versterking der artillerie op strategische punten in het bezette gebied. Ook aan de Deensche kust wordt de kustverdediging versterkt. Naar vernomen wordt heeft de Duitsche luchtmacht ook gisterochtend bij gunstig vliegweer talrijke aanvallen gedaan op de Britsche schepen voor de Westkust van Noorwegen. Volgens de eerste berichten zijn talrijke Britsche transportschepen door bommen getroffen en aanzienlijk be schadigd. Een der schepen staat in brand. VERKLARING IN LAGERHUIS WOENSDAG OF DONDERDAG VERWACHT. Reuter verneemt, dat verwacht wordt, dat Woensdag of Donderdag in het Lager huis een verklaring zal worden afgelegd over Noorwegen. STEENKOOLDISTRIBUTIE IN FRANKRIJK De Fransche minister voor openbare werken, de Monzie, heeft gisteravond een radiorede gehouden, waarin hij de redenen mededeelde voor het invoeren van de aan gekondigde steenkool-distributiekaart. Hij wees op de behoeften der Fransche indu strie, die aanzienlijk zijn toegenomen, n.l. van 60 milioen ton per jaar in 1914 tot ruim 80 millioen thans. Deze oorlog, zoo heeft Reynaud gezegd, wordt a contant gevoerd. Daaruit vloeit voor Frankrijk de nood zakelijkheid voort om zelf zijn staal en zijn machines te vervaardigen. Wel is de productie der Fransche mijnen aanzienlijk toegenomen. In 1939 was de productie gestegen tot 51 millioen ton en men hoopt, dat zij, ondanks het vrijwillig, maar voorloopig stopzetten der exploitatie van zekere mijnen in Lotharingen, nog zal stijgen tot 55 en zelfs 60 millioen ton. Het verschil moet aangevuld worden door Nederlandsche, Belgische en vooral Engel- sche steenkoolleveranties. Het transport van steenkool is dezen winter echter ge hinderd door het toevriezen der kanalen. Wat de toekomst betreft, wees de mi nister er op, dat het transport uit Enge land door de gebeurtenissen in Denemar ken en Noorwegen gemakkelijker zal zijn, doordat de geallieerde handelsvloot daar door een belangrijke aanvulling heeft ge kregen, waarvan een deel gebruikt /.al worden voor het vervoer van steenkool. In de eerste plaats echter moet de behoefte der industrieën gedekt worden. Daarom zullen particulieren in den volgenden win ter worden gerantsoeneerd, al was het slechts bij wijze van voorzorgsmaatregel. Wanneer in strijd met onze gerechtvaar digde hoop, door onvoorziene gebeurtenis sen, wij dezen winter weinig steenkool mochten hebben voor huiselijke verwar ming, dan zou er toch, wat er ook moge gebeuren, in ieder geval een beetje steen kool voor ieder zijn". ENGELAND—RUSLAND In Britsche diplomatieke kringen ver neemt men, dat de Russische ambassadeur, Maisky, gistermiddag een bezoek aan Hali fax heeft gebracht en hem een mede- deeling zijner regeering heeft overhandigd, in antwoord op de Britsche mededeeling, waarin Londen op zekere voorwaarden toe stemde in hervatting der handelsbespre kingen. De Engelsche regeering wilde, aldus zegt men, den Russischen uitvoer naar Duitsch- land zoo veel mogelijk verminderen en het Britsche handelsverkeer met de Sovjet- Unie doen toenemen. Wat het eerste punt aangaat, is er reden om aan te nemen, dat de regeering van Moskou in negatieven zin heeft geantwoord. Zij zou bereid zijn het tweede punt te bespreken. MESSERSCHMIDT-VLIEGTUIG OMLAAG GESCHOTEN Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat een vliegboot van de kust verdediging onlangs een Messerschmidt 110 heeft ontmoet en omlaag geschoten. GEEN DUITSCHE PARACHUTE SPRINGERS Het Duitsche Nieuwsbureau ontkent, dat kort geleden vijf Duitsche parachute springers aan de Fransch-Belgische grens omlaag zouden zijn gesprongen. HET ENGELSCHE LEGER IN HET NABIJE OOSTEN Gisteren is een eerste contingent Rhode- sische territoriale troepen in Suez aange komen om opgenomen te worden in het Engelsche leger in het Nabije Oosten. Het contingent bestaat uit artilleriepersoneel, ingenieurs, seiners, een eenheid pantser wagens, infanterie en mitraillisten.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5